Redder Kees Hagen onderscheiden op het Stadskantoor in Beverwijk Verenigingsnieuws uit de iJmond De overgang op de gemeente in aardgas Velsen KVP liet kabinet vallen in het belang van de minst draagkrachtigen ROND DE LOSPLANK Sint Maarten een licht-festijn Bejaarde dame gewond bij oversteken van weg in Beverwijk Hoogleraren benoemd Kerk koopt computer Tewaterlating sleepzuiger AR vertraagde kabinetsformatie Prijzen van frisdranken vrij ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 4 Op zoek naar haring Tong en schol V elsen-IJ muiden Beverwijk Mooie vangst Tweede fractie-voorzitter Van der Ploeg: Op de Zeestraat in Beverwijk werd een bijna 80-jarige vrouw door een personen auto aangereden, toen zij de weg wilde oversteken zonder op een juist starten de auto te letten. Met een gebroken been en gekneusde ribben werd zij naar het Rode Kruis ziekenhuis vervoerd. Een 21-jarige jongedame op de fiets werd 't slachtoffer van 'n slordige auto mobilist, die een portier van zijn wagen open had laten staan. De jongedame brak een pols. Dit gebeurde op de Pa rallelweg. Bij een inhaalmanoeuvre op de Alkmaar- seweg ontstond een botsing tussen twee in tegengestelde richting rijdende personen auto's. Een der automobilisten kwam na een bromfiets te hebben ingehaald op het linker gedeelte van de rijweg, waar na hij de tegenligger niet meer kon ont wijken. Beide auto's werden aan de lin kervoorzijde beschadigd. De politie ver zoekt de bromfi'etser zich te rrielden op het politiebureau. ZOALS WIJ VOORTS reeds verleden week in deze rubriek hebben vermeld, be vindt zich in het kader van de gesubsi dieerde visserij een achttal schepen op diverse plaatsen. Hiervan is nog steeds geen enkel schip teruggekeerd. Wel is het bekend dat men op de plaatsen waar werd gevist veel hinder van stormweer heeft ondervonden, zodat niet zo intensief kan worden gevist als men had gehoopt Vandaar dat deze proeven wel weer zul len worden herhaald, vooral omdat op deze plaatsen wel haring is te vangen. Op de echometers hebben de schippers althans enige scholen waargenomen. DOOR VERSCHILLENDE schepen, die opnieuw een reis naar de Ierse Zee heb ben gemaakt, wordt al gedurende enige dagen en nachten in de omgeving van het Engelse Kanaal ijverig naar haring gespeurd. Zij begonnen bij het lichtschip „Noordhinder", waarna vervolgens alle hoekjes en gaatjes werden afgepeild. Zelfs zijn enige schepen „het bankje" van Boulogne genaderd. Maar geen van alle hebben ook maar een haringkop ge zien. EEN BEKENDE DUITSE trawler uit Bremen-Vegesak, de „Saksen", meldde donderdagavond dat er wel was gevist, doch het zwarte wandje dat werd waar genomen, had niet meer opgeleverd dan In tegenwoordigheid van de wethouders E. Gerritse, W. Vessies, F. Kaebisch en A. J. Ilermes heeft burgemeester J. G S. Bruinsma vrijdagavond in het Bever- wijkse stadskantoor de zilveren medaille van de Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen uitgereikt aan Kees Hagen voor de redding die hij in juli van het vorig jaar lieeft verricht: hij voorkwam dat een meisje verdronk. De Wijk aan Zeeër Reddingbrigade, die op speciale uitnodiging aanwezig was in het stadskantoor, kreeg van de burge meester te horen, dat het stadsbestuur van Beverwijk er behoefte aan had zijn erkentelijkheid te betuigen voor het werk van deze W.R.B., die sinds 1926 drenke lingen en schipbreukelingen redt. Geluk- De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma spelt strand- wacht Kees Hagen de zilveren me daille op. kig komt het in de laatste jaren hoe lan ger hoe minder voor, dat er schipbreu kelingen voor het strand van de Noord zee, moeten worden gered. Burgemeester Bruinsma wees er voorts op, dat wel va ker overmoedigheid voorkomt in het bij zonder bij personen die de zwemkunst niet of niet goed genoeg meester zijn. Dit brengt gevaarlijke risico's met zich mee. Dr. W. Netelenbos, die de Mij tot Red ding van drenkelingen vertegenwoordigde, bracht dank en hulde aan de 23-jarige strandwacht Kees Hagen voor zijn moe dige daad op 23 juli 1965. Nadat ook de voorzitter van de W.R.B. het woord had gevoerd, noodde het or kest van Openbare Werken tot een dans je. De raadsleden Bol en Lindeman, die in Wijk aan Zee wonen, waren aanwezig op deze huldigingsavond. Ir. J. L. de Kroes is met ingang van 1 september 1966 tot en met 31 augustus 1969 benoemd tot buitengewoon hoogle raar in de afdeling der elektrotechniek aan de technische hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de automati sche telefonie en telegrafie. Dr. ir. F. M. Maas is met ingang van 1 september 1966 tot en met 31 augus tus 1969 benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de afdeling der bouwkunde aan de technische hogeschool te Delft, om on derwijs te geven in de landschapskunde. Ir. H. J. Schoemaker is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aan vaarden, tot en met 31 augustus 1969 benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft. DE GROTERE SCHOLSOORTEN blij ven steeds hoog in prijs, doordat de ex porteurs naar Engeland schier niet zijn te verzadigen. Ook de kleinere soorten twee en drie zijn deze week vrij vlot alle kanten uitgegaan. Alleen was de be langstelling voor schol drie van de zijde der fileerders geringer. VOORTS WERD er deze week nog ruim 250.000 kg. tong verhandeld. Deze tong bestond voor het grootste deel uit tong één en twee en kleinmiddel tong. Het prijsverschil tussen kleinmiddel en grootmiddel tong bedroeg de gehele week ongeveer 3 per kilo. Daarom zijn de kopers van de laatstgenoemde soort dan ook bijzonder op een goede sortering ge brand. Meerdere malen moest aldus de maatlat assistentie verlenen om te kun nen vaststellen, bij welke groep de tong kon worden ingedeeld. ZATERDAG 12 NOVEMBER Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, ÏJ- muiden-Oost, 20 u.: „Annemarie zeg jij 't maar", toneelstuk, opgevoerd door de christelijke toneelvereniging „Entre Nous". Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 20 u.: Operette „De Sneeuwkoningin", door kin- deroperettevereniging V.I.D.E.S. ZONDAG 13 NOVEMBER De Weyman, Santpoort, 20 u.: Dans avond Klup Pop M; muziek van „The Lady Birds": MAANDAG 14 NOVEMBER Herv. Jeugdgeb. Burgemeester Enschedé- laan 67, Santpoort, 20 u.: „Van de brug af gezien", voordracht naar het toneelspel van Arthur Miller, door de heer J. van Ruiven. Cultureel Centrum. 20 u.: Ledenverga dering Groene Kruis. Du Commerce, Marktplein, 20 u.: Leden vergadering Schaatsvereniging Velsen. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijkerstraat- weg 77, 14.30 tot 17 30 uur; filiaal Sant poort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 12 NOVEMBER Gebouw Wijkerbaan, 20 u.: Dansavond, N.V.V.-jongerencontact. ZONDAG 13 NOVEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-13 uur. Ook in de IJmond is het Sint Maar tenfeest in alle opgewektheid gevierd. Reeds vóór het invallen van de duister nis zag men de allerjongste Sinter Maar ten vierdertj es gewapend met hun lampi onnetjes en in gezelschap van pa of moe langs de huizen trekken om met van de zenuwen trillende stemmetjes hun liedjes naar voren te brengen in de angstige hoop, dat er maar mild gegeven zou worden. De wat ouderen vertrokken van huis wanneer de duisternis „echt" was inge vallen. Ook hier eenzelfde beeld van ein deloze slierten brandende lampions, waarachter in het avondlijk duister de dragers en draagsters verloren gingen. Maar ook hier weer het aanbellen aan elke deur en het zingen van de eeuwen oude liedjes, die voor degenen, die niet wensten open te doen, bepaald geen com pliment inhielden. In Velsen en IJmuiden, Beverwijk zo wel als Heemskerk allerwege hetzelfde beeld. En wederom hebben de ouderen ook dit jaar volop snoepgoed ingeslagen, zodat geen enkel kind met lege handen naar huis behoefde te gaan. Tenzij het de jeugd betrof die tot de zogenoemde „late categorie" behoorde. Tja in die ge vallen was de snoepvoorraad weieens uit verkocht. Maar ook dat had zijn goede kanten, omdat de jongeren daarvan leer den nimmer het onderste uit de snoep- kan te willen hebben. Overigens is Sin ter-Maarten ook dit jaar in alle rust en eenvoud verlopen. DANK ZIJ DE AANVOER VAN DE SPANVISSERS hebben de expor teurs zich deze week van prachtige partijen bepaald niet grove haring kunnen voorzien, welke vis in hoofdzaak naar Frankrijk en Duitsland werd verzonden. Hoewel de prijzen van 35,tot 29,voor de binnenlandse markt aan de stevige kant konden worden genoemd, zijn er toch enkele partijen bij de inleggerijen en conservenindustrie terecht gekomen. Bij deze industrie werden de meegevangen pilchards verwerkt, waarvan enkele kisten door trawlers van de Ierse Zee uit waren meegenomen. De haring uit de Ierse Zee verdween in hoofdzaak naar Belgische afnemers, met daarnaast de rokerijen, welke vangst meer heeft opgeleverd dan de weken het geval is geweest. Odoriseren Kabinet gebonden HIERBIJ MAG stellig de vangst niet onvermeld blijven, welke door de SCH 171 „Comelis Vrolijk" aan de markt werd ge bracht. Dit schip, onder bevel van schip per Jan Klinkenberg, loste vrijdag meer dan duizend premiekistjes met haring, met daarnaast nog ruim vijfhonderd kis ten haring uit de kuin. De meegevangen makreel was erg klein, maar wegens de hoge haringprijzen was deze vis bij de conservenindustrie toch bijzonder welkom. Behalve deze vermelde vangst bevonden zich in het diepvriesruim nog veertienhon derd pakken ingevroren haring en drie honderd pakken makreel, terwijl om deze lading compleet te maken ook de twee honderd kantjes steurharing nog moeten worden genoemd. Vandaar dat de totale besomming op ruim 75,000 kon worden geschat. drie zakken pilchards en een enkele ha ring. Ook hier wist men dus geen betere raad dan de reis naar de Ierse wateren te vervolgen. IN DE NOORDELIJKE Noordzee was het deze week van hetzelfde laken een pak: een enkele schelvis, die af en toe door wat koolvis werd vergezeld. Deze koolvis en een enkele kist grote koolvis, afkomstig uit de Ierse Zee, werd voor het grootste deel naar Duitsland verzonden, evenals de grote soorten schelvis. De aan voer van kleine schelvis is deze week weer te groot voor de binnenlandse markt geweest, zodat de V.V.G. zich opnieuw over menige kist heeft ontfermd. De ka beljauw en gul werden eveneens voor het grootste deel in het binnenland verhandeld Voor België werd niet veel gekocht, zo dat voor dit land alleen de allerbeste soor ten kabeljauw in aanmerking zijn geko men. De Nederlandse Hervormde Kerk heeft bij I.B.M. Nederland N.V. een computer gekocht die eind 1967 zal worden geleverd aan de Stichting Mechanische Registratie en Administratie van de Hervormde Kerk. De computer is gekocht omdat berekenin gen hebben uitgewezen dat een dergelijke automatisering van de kerkelijke regis tratie en administratie op den duur goed koper is dan het doorgaan op de oude voet. De Hervormde Kerk is hiermede de eer ste kerk in Europa die een computer ge kocht heeft. De computer zal worden geplaatst in het door de Stichting Mecha nische Registratie en Administratie ge huurde gebouw in Delft, waar de hele landelijke registratie van de Hervormde Kerk wordt ondergebracht. Overvaller gepakt. Eén van de twee man nen, die een Nijmeegs uitzendbureau zijn binnengedrongen, een 38-jarige Hagenaar, is door de Haagse politie aan gehouden en op transport gesteld naar Nijmegen. MAANDAG 14 NOVEMBER Hotel Ter Burg, 20 u.: Inleiding door D. W. Ormel, secr. S.E.R. voor Algem. Ver. van Hoogovenpersoneel. St. Jozefzaal, Arendsweg, 20 u.: Lezing „De huisvrouw op speciale wijze met va kantie", door zuster Brigittine; na afloop kienen voor Kath. Vrouwengilde. Statenhuis, 20 u.: Schilderen en tekenen o.l.v. J. C. Heeck, „De Gieteling". Galerie Boumans, Breestraat 122, 20 u.: Filmen met beginners, docent Ad. Bak ker; georg. door Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht" m.m.v. de Bev. Coc. Cult. Raad. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Tekenen o.l.v. J. C. Muller, Kenne- merstaten. Statenhuis, 20 u.: Cursus autotechniek, docent K. B. J. Heigel; Pers. Ver. „De Gieteling". Huize Scheybeeck, 19 u.: Cursus naaien, St. voor huish. en gezinsvoorlichting. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend 7-17.30; 18.30-19.45 en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend 15-17.30 en 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend 15-18 en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Oosterwijk, Am- stelstraat 44, geopend 14-17 uur; Meere- stein, Parmentierstraat 2, geopend 19-21 uur. Met de werkzaamheden, verbonden aan de overgang op aardgas in Velsen, blijft alles naar wens gaan. Volgende week is voor de gehele gemeente de huis aan huis-enquête, die voor de ombouw nood zakelijke gegevens moet verschaffen over de aanwezige gastoestellen, voltooid. Met het toelaten van het aardgas en de om bouw van de apparatuur is men gevor derd tot sectie 9, de buurt tussen Iepen straat en Velserduinweg enerzijds en Spaarnestraat anderzijds. Hier zullen maandagavond de fakkels, als teken van het verwijderen van het oude gas uit het buizennet, worden ontstoken. Daarmee is dan heel IJmuiden-Oost, dat wil zeggen de wijk oostelijk van het Marktplein op aardgas aangesloten. Schema Dit betekent, dat het vastgestelde sche ma kon worden gehandhaafd en dat de werkzaamheden per sectie steeds binnen het tijdsverloop van een week konden worden uitgevoerd. Een omvangrijk karwei als de aanslui ting van het Antonius Ziekenhuis kon zonder enige stagnatie worden voltooid. Nadat in de week van 21 tot 25 novem ber ook geheel Driehuis op aardgas zal zijn overgegaan, wordt het werkterrein verlegd naar het westelijk deel van de gemeente. Goede medewerking Het gunstig verloop van de werkzaam heden wordt nog steeds in niet geringe mate bevorderd door de werkelijk fan tastische medewerking van de burgerij. Bij de nagenoeg 5000 aansluitingen, die in 8 secties werden behandeld, is het slechts eenmaal voorgekomen, dat bij een ver bruiker op de avond, dat het gas moest worden toegelaten, door afwezigheid geen toegang kon worden verkregen. In dat ge val moest het gasbedrijf dus overgaan tot afsluiting van het betrokken perceel. Volgorde De volgorde, waarin de ombouwwerk- zaamheden worden uitgevoerd is, nu het winterseizoen is aangebroken: 1. kooktoestellen, waardoor het bereiden van warme maaltijden zo weinig mo gelijk wordt belemmerd; 2. verwarmingsapparaten, opdat men niet langer in de kou behoeft te zitten dan strikt onvermijdelijk is; 3. geisers. Veiligheid Zoals bekend worden 1- en 2-pits gas komforen gratis omgeruild voor op aard gas aangepaste apparaten. Met het oog op de veiligheid dient alle apparatuur te worden voorzien van veiligheidsaan sluitingen en -slangen. Als deze niet aan wezig zijn, zullen ze moeten worden aan geschaft. Overigens gold deze voorwaarde, die een veilig gasverbruik bevordert, ook reeds bij het gebruik van het oude gas. Van de overgang op aardgas dient te wor den gebruik gemaakt om van alle gas- aansluitingen veilige aansluitingen te ma ken. voortreffelijk blijkt te voldoen. Het klein ste lekje wordt dank zij de toegevoegde penetrante geur opgemerkt en gemeld aan het gasbedrijf, dat alle overigens steeds onschuldige lekkages nagaat en verhelpt. De veiligheid van het gasver bruik wordt ook hierdoor gewaarborgd. Op de Werf Gusto te Schiedam is vrij dag de sleepzuiger „Geopotes IX", ge bouwd voor de koninklijke maatschappij tot uitvoeren van openbare werken Adri- aan Volker N.V. te Rotterdam, te water gelaten. Deze sleepzuiger is de grootste welke tot dusver werd gebouwd op de werven van I.H.C.-Holland, waarvan Gusto deel uitmaakt. De Geopotes is een schip met 6000 kubieke meter hopperinhoud en een laadvermogen van 9300 ton. (Van een onzer verslaggevers) „De KVP-fractie wilde geen kabi netscrisis, maar toen de regering geen concessie wilde doen konden we haar niet laten doorsukkelen. Dat zou schandelijk zijn geweest voor het volk en speciaal voor degenen met lage inkomens. We hebben werkloos heid en inflatie willen voorkomen." Dat zei de vice-voorzitter van de Twee de-Kamerfractie van de K.V.P., de heer C. van der Ploeg, gisteravond op een vergadering van de centrale Haarlem. Hij zei dat zuinigheid geboden is, zeker nu er steeds meer ontslagen vallen. „We zullen het geld straks goed kunnen ge bruiken om de werkloosheid te bestrij den" meende hij. De heer Van der Ploeg deed in navol ging van minister-president Cals ook een greep in zijn brievenbus. Hij ont hulde dat hij al tijdens het reces van de Kamer tal van brieven had moeten be antwoorden van mensen, die vaak in sterke termen hun afkeuring van het ka- binet-Cals uitspraken. Hij had het bij de beantwoording zoveel mogelijk voor het kabinet opgenomen, zei hij, omdat hij vond dat de regering toch zeer veel goede dingen had gedaan. De heer Van der Ploeg, die de K.V.P. eerst een rechtse partij noemde en later in de discussie zei, dat de partij noch rechts, noch links, noch centrumpartij is. maar een beginselpartij, wierp de schuld van de trage kabinetsformatie op de anti-revolutionairen. Prof. Zijlstra heeft er een week over gedaan om nee te zeggen, minister Biesheuvel en de heer Roolvink waren niet eensgezind, zo zei hij, waarbij hij er op wees dat de televisietoespraak van de heer Biesheu vel na de val van het kabinet ook had onthuld dat in het kabinet niet alles pais en vree was. De heer Van der Ploeg beklemtoonde in zijn toespraak, dat de K.V.P.-fractie geen overleg met de regering had gepleegd vóór het debat over de miljoenennota, ook niet toen het duidelijk werd dat in het kabinet spanningen bestonden. Over het niet gevoerde beraad mè t de regering bleken de meningen sterk te verschillen. Tegenover diegenen, die dit ontbreken van beraad onjuist vonden, zei de spreker, dat hij het democratisch juist acht. dat de zaak niet van tevcien wordt bedisseld, zodat het publiek het schouwspel in de Kamer kan zien. „KVP zegen voor het land" Erg warm voor een herziening van het partijenstelsel liep de heer Van der Ploeg niet: „het is een zegen voor het land, dat de KVP steeds in de regering is geweest", zei hij, „in kabinetten zon der socialisten was de KVP de sociale motor." Hij verwierp daarom de beschuldiging, dat de motie Schmelzer door werkge vers was geëist- „Nee," zei hij nog eens, „wij namen het juist op voor de minst bedeelden." Deze zorg voor de minst bedeelden bleek de heer Van der Ploeg bij minis ter Den Uyl wel wat te missen:„Deze mi nister is te optimistisch" zei hij. „Bij elke sluiting van een bedrijf wuift hij de wolkjes weg met wat cijfers. Vergeet hij niet, dat men in de EEG vaak over de Nederlanders spreekt als over exporteurs van inflatie?" t*de Voor het odoriseren, dat wil zeggen een luchtje toevoegen aan het op zichzelf reukloze aardgas, is een speciale appa ratuur voorhanden, die in de praktijk Bier en frisdranken zullen voortaan in handel niet meer aan minimum-prijzen zijn gebonden. De staatssecretaris van economische zaken en de minister van landbouw hebben de desbetreffende prijs- voorschriften van de Alg. Ned. Bond van Bierhandelaren en Mineraalwaterfa brikanten ongeldig verklaard. De bond die ontheffing had gevraagd van de algemene onverbindendverklaring van de collectie ve verticale prijsbinding, mag nu nog slechts op één punt bindende afspraken maken, namelijk voor de statiegeldbere- kemng voor de flesjes. „Ik heb echter de sterke indruk, dat dat niet met alle fracties het geval is ge weest" zo zei hij. „Integendeel, mijn in druk is dat het kabinet zich gebonden had aan de wensen van enkele fracties". Hij noemde de Partij van de Arbeid, die voor 1 januari 1968 geen hogere om zetbelasting accepteerde, en de AR, die zich tevoren aan het uitgavenpeil gebon den had. Daarmee was de rekensom compleet. Alle leden van de KVP-fractie stonden zakelijk achter de motie-Schmelzer, zei de heer Van der Ploeg verder, al wil den vier leden niet voor stemmen als de regering het onaanvaardbaar zou uitspre ken. „De mogelijkheid van een kabinets crisis hebben wij wel overwogen" zei hij in de discussie, „maar wij hebben de crisis niet gewild. Vergeet echter niet, dat de regering haring of kuit wilde heb ben en niet bereid bleek te zijn tot het door ons juist gewenste gemeen over leg."

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4