De Rode Mieren" „A.R. wilde een gaaf gezicht bewaren bij kabinetsformatie' Fractievoorzitter AR signaleert slechte economische situatie Neveda PANDA EN DE MEESTER^ETER Wi AVONTUREN VAN DONALD DUCK POSTSPAARBANK RENTE TOT o RECHTER TIE KRAMMETJE FOK 2 AUTO HOLLAND Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman door William Lederer en Eugene Burdick B. ROOLVINK ZEGT IN LEEUWARDEN: Brand in Uddels kindertehuis ,\\vi nt-y* Resultaat VMF blijft niet achter Ernstige Hongaarse beschuldiging in VN ZATERDAG 12 NOVEMBER 1966 9 Zo'h ten-twen cap kost 1 uur en 500 cent flSST J3 „WIE-WAT-WA AR 1967" IS UIT Bacteriën in Vietnam Voor al uw autoplaatwerkschade Amsterdamsevaart 28 Telefoon 1477 8 Neo-nazi-vergadering in München ontaardde in rel 5) McCauley wachtte hem op in de grote vestibule. Met zijn hand be schermend boven zijn ogen wees hij door de grote openslaande deuren naar de overkant van het plein. ,,Kijk eens". Vanuit de universiteit van Sarkhan liep een grote rij studenten in de richting van de ambassade; enkelen van hen droegen spandoeken die men vanwege de afstand nog niet kon ontcijferen. De studenten staken lachend en pratend in groepjes van twee of drie het plein over. De lange, vreemd kronkelende rij strekte zich over een lengte van wel vijfhonderd meter uit. Toen de voorsten het hek van de ambassade bereikten konden Cold stream en McCauley de opschriften op de spandoeken lezen. Ze leken on schuldig genoeg. „Wij willen graag met ambassadeur Brown spreken." „Ongeveer vijfhonderd studenten", zei Coldstream. Hij zweeg even en voegde er toen aan toe: „Vreemd!" Personeelsleden van de ambassa de kwamen naar buiten om te zien wat er aan de hand was. Een opge wonden man van de wacht ging naar het kantoor van de ambassadeur. Een tweede sloot de hoofdpoort, waarbij hij onzeker achterom keek. Buiten de poort stonden de studen ten rustig bijeen. Alleen de dragers van de spandoeken bewogen zich tussen de groep. „Ze zijn door de een of ander bij elkaar getrommeld", zei McCauley. „De meesten schijnen te denken dat het een lolletje is, en maar een heel enkele kan het Engels lezen dat op de spandoeken staat." Ambassadeur Brown, lang en hoe kig, en nu met iets meer kleur dan gewoonlijk, kwam vlug de vestibule in, vergezeld van de Sarkhanese wachtpost. Toen hij de glazen deuren bereikte, zei Coldstream: „Goede morgen, mijnheer." „Goedenmorgen, Coldstream", zei hij met een accent dat zijn afkomst uit New Hampshire verried. „O, dag professor!" Hij kwam hen even de hand drukken en wendde zich toen tot de wachtpost. „Doe de poort open en laat ze binnen." Coldstream zei zacht: „Ik zou u willen voorstellen ze buiten te laten, mijnheer. In de ogen van een Aziaat onderhoudt de Amerikaanse ambas sadeur zich uitsluitend met de minis ter van Buitenlandse Zaken." Ambassadeur Brown zei zonder enige uitdrukking op zijn rechthoekig gezicht: „Dank u, Coldstream". Toen keerde hij zich weer naar de wacht post en zei: „Maak de poort open en laat ze binnen." De wachtpost ging naar de poort, maakte die open en wees naar de trap van de ambassade. De verraste studenten stonden ver legen in groepjes bij elkaar. Toen haalde een man, die een spandoek droeg, er 'n paar over naar binnen te gaan en in enkele ogenblikken was vrijwel de gehele groep binnen het hek en op weg naar de trap v'an de ambassade. Daar bleven ze zwij gend en eerbiedig staan. Ambassa deur Brown ging naar buiten. Hij bleef op de bovenste trede van de trap staan, glimlachte tegen de stu denten, toen boog hij langzaam en diep bij het brengen van de plechtige traditionele Sarkhanese groet. „Zij moesten eerst buigen", zei McClauley, „allen tegelijk als groep, voordat de ambassadeur hen zelfs feitelijk opmerkt. Hij maakt hen nu in de war". De studenten leken inderdaad van hun stuk gebracht; sommigen keken naar de grond. Een van de leiders, ouder dan de anderen, zei in het En gels: „Het is uiterst welwillend van u met ons te willen spreken, mijnheer de ambassadeur." „Wat kan ik voor u doen, mijne heren?" Twee krantenjongens waren tegelijk met de studenten naar binnengeko men. Een van hen liep in de richting van het gebouw en schreeuwde: „Amerikaanse luchtmacht bombar deert de heilige Sarkhanese tempel." De leider van de studenten zei: „Mijnheer de ambassadeur, wij zijn gekomen om u te vragen waarom uw luchtmacht een van onze meest hei lige gebouwen gebombardeerd heeft." „Ik kan u verzekeren dat geen vliegtuig van de Verenigde Staten het klooster heeft gebombardeerd. Onze radar heeft nauwkeurg de plaats van elk vliegtuig kunnen vast stellen." De wooerdvoerder zei: „Gelooft u, mijnheer, dat prins Ngong, de uitge ver van onze krant, de Far Eastern Star, een leugenaar is?" McCauley fluisterde tegen Cold stream: „Dat is een geijkte marxis tische valstrik. Wat Brown nu ook antwoorden zal, het zal aanstoot ge ven." Ambassadeur Brown aarzelde en zei toen uiterst voorzichtig: „Het ver slag van 't bombardement is afkom stig van radio-Hanoi, wat communis tische propaganda betekent. Natuur lijk is prins Ngong, de uitgever, geen leugenaar. Hij heeft alleen een be richt gepubliceerd met vermelding van de bron." De studenten lieten hun verlegen houding varen en luisterden met ge spannen aandacht. Degene die En gels verstond vertaalde het voor de anderen. „Excellentie", zei de woordvoer der, „Als studenten zijn wij natuur lijk uitermate gesteld op de juistheid van de berichten. Daarom zijn we hier. Nu neemt u aan dat ons voor naamste nieuwsblad, de Far Eastern Star, een kanaal is voor communis tische propaganda. Dat hebt u ge zegd!" „Nee! Nee!", zei ambassadeur Brown. „Excellentie, onze meest gewijde en heiligste tempel is verwoest door uw luchtmacht. Waarom, weten wij niet. Wij stellen u vragen en u ver telt ons dat het alleen communisti sche propaganda is die door onze voornaamste krant verspreid is. Mijn heer, wij zijn hierheen gekomen vol eerbied, in de hoop betrouwbare in lichtingen te ontvangen en niet om te worden beledigd (Wordt vervolgd.) WMWWWIAIIAIIIWIftlWWWVIWIWIIWMWWIAIMIAIWWWWWI/WWWWWIAIWMIIWIIVWWIIWWWyWWWIAIWWVSIWIIWWUIItAWfllWIWA Tijdens een grote startavond in een overvolle Pelikaankerk te Leeuwarden, georganiseerd door de A.R.-propaganda- commissie Friesland, heeft de heer B. Roolvink, voorzitter van de A.R.-fractie in de Tweede Kamer, zijn visie gegeven op de situatie, zoals die ontstaan is door de kabinetscrisis. De heer Roolvink zei onder meer: „De bedoeling van de in terventie van minister Biesheuvel en mij tijdens de formatiepoging van de heer Schmelzer was ook de socialisten er bij te betrekken. Wij wensten een gaaf ge zicht te houden. Pas wanneer zij zouden weigeren over een solidere dekking te praten hadden we de handen vrij". De heer Roolvink verklaarde een con creet voorstel op tafel gelegd te hebben maar de inhoud daarvan nu niet vrij te Vrijdagmiddag heeft een brand gewoed in het kindertehuis „Bos en Hei" aan de Meervelderweg in Uddel (gemeente Apel doorn). De zeven kinderen die in het te huis waren konden worden gered. De bovenverdieping brandde uit. Het tehuis is eigendom van de stichting „Algemene vacantietehuizen voor zwak zinnige kinderen." ADVERTENTIE U kunt hem zelf in één uur tijds haken uit Neveda wol. Vraag uw winkelier of stuur 80 cent aan post zegels met uw naam en adres in een gesloten envelop aan: Neveda, Post bus 300, Leiden, en u krijgt de twee patronen toegestuurd, met nog 10 andere gratis! COP. MARTIN TOONDER 29. Joris had in de zelfbedieningswinkel zijn keus van baby-voedsel gedaan en maakte zich op om de toon bank te verlaten. Toen viel echter zijn oog op de ach ter hem liggende lege plank en een half-gekauwd blik je dat Hapwap nog in de mond had Maar manneke nu toch!" riep hij gedempt. „Wat een gulzigheid! Daar had uw verzorger niet op gerekend! Nu dienen wij ons haastig weg te reppen! Vitesse oblige zoals de klas sieken riepen wanneer zij zich het haasje wisten!" Hij verwijderde zich onopvallend doch snel van het half lege meubelstuk en stuitte toen op de kassa. „Wat een leuke guit!" sprak de juffrouw die daar bediende, ter wijl ze het kleutertje bezag. „Oetjie-poetsjie! En heeft je vader dit voor je gekocht?" „Ja.eh.ja" sprak Joris, intussen schuins naar de opwinding glurend die bij de babyvoedsel afdeling ontstond. „Kan ik even snel afrekenen? Ik heb haast! En het jongske moet no dig zijn voeding hebben vandaar!" «alt lli«noy Pr-sluetiani Work! Rights Rnwrved Di«fribufisl Ly King Feature* Syndic»! kunnen geven. De A.R. wil een rechte lijn trekken en „vandaag niet loslaten waarmee je gisteren op dezelfde lijn stond". Deze fase is nu voorbij, aldus de A.R.-leider. „Vandaag heb ik met de in formateur gesproken" aldus de heer Roolvink, „maar ik sta nog onder zwijg plicht. Een nare zaak als je de dingen weet". De heer Roolvink toonde zich voorts De directie van de Verenigde Machine fabrieken N.V. (VMF-Stork-Werkspoor) deelt mee, dat de financiële resultaten van 1966 zeker niet zullen achterblijven bij die van 1965. Het over het algemeen tevredenstellend resultaat werd mede ver oorzaakt door nieuwe activiteiten, die in de laatste jaren tot ontwikkeling werden gebracht. Als totaal beoordeeld, was de omvang van de ontvangen orders zeker bevredigend te noemen, hoewel in enkele sectoren te weinig opdrachten werden ontvangen. „De krant kunt u niet missen geen dag!" Een bekende slagzin waarin wij- van-de-krant reclame maken voor ons eigen produkt en daar is geen woord over drijving bij. Immers: het is alleen uw dagblad dat u concreet en nauwkeurig vertelt wat er in de wereld te koop is, van dag tot dag, met alle nieuws en informatie die u nodig hebt om „bij" te blijven. Maar de krant is ook een ééndagsvlieg. Als u haar gelezen hebt is zij oud papier geworden, rijp voor de prullenbak. Wilt u dan later nog eens naslaan wat er in stond, bijvoorbeeld over een nieuw be lastingtarief, dan blijkt de krant die u zoekt meestal spoorloos te zijn. Daarom maken wij sinds vele jaren een handig pocketboekje „Wie-Wat-Waar?", waarin u in kort bestek samengevat zeer veel in formatie kunt terugvinden. De PTT-ta- rieven in binnen- en buitenland bijvoor beeld. Beknopte overzichten omtrent ruimtevaart en Euromarkt. Alles over uw auto, de 'kernbommen en uw huisvriend de hond. Over moderne kerkbouw en luchtverontreiniging, recreatie en verkeer, toerisme, sport en muziek. Maar ook hoogte- en dieptepunten, een jaarover zicht van het wereldgebeuren en deszelfs achtergronden, weerkunde en kaartspe len bevolking en UNO. Trouwe lezers verbazen zich er elk jaar weer over dat er zoveel informatie kan worden samenge perst in een zó klein en handzaam boekje: de wereld in uw binnenzak! Een over zichtelijk „wereldje" bovendien, verlucht met vele foto's, tekeningen en grafieken Het is daarom dat wij mogen stellen: Ook „Wie-Wat-Waar 1967" (pas van de pers en van maandag af aan de loketten van dit dagblad verkrijgbaar) kunt u niet missen geen dag! bezorgd over de financieel-economische si tuatie. „Die is slechter dan sommige mi nisters uit dit kabinet ons willen laten geloven". Een duidelijke waarschuwing van prof. Zijlstra is door enkele minis ters aan de kant geschoven. De heer Roolvink kwam voorts tot een tekort op de betalingsbalans van 1.6 mil jard. Een maatregel tot beteugeling was volgens hem onontkoombaar. De P.v.d.A. was volgens spreker niet bereid om over een betere dekking te spreken. „Het wordt tijd dat hier duidelijk politieke kleur bekend wordt en dat zal binnen een paar dagen moeten blijken", zo meende hij. Hij pleitte voorts voor een kruistocht tegen de inflatoire ontwikkeling. NEW YOK (AP). Hongorije heeft de beschuldiging uitgesproken dat het ge bruik van chemische- en bacteriologische middelen in de oorlogvoering in Vietnam „op de rand van volkenmoord" is. Het drong er bij de Verenigde Naties op aan deze ontwikkeling te veroordelen als in ternationale misdaad. Karoly Csatorday de Hongaarse per manente afgevaardigde bij de Verenigde Naties verklaarde, dat zelfs niet-dodelij ke gassen die in deze oorlog gebruikt worden een aantal mensenlevens eisen, omdat daardoor het optreden van ziekten verergerd en vergroot wordt. ADVERTENTIE Modern ingerichte autoplaatwerkerij en spuitinrichting; ook uitlijnen en wielbalanceren. MüNCHEN (Reuter) Woedende aan hangers van de uiterst rechtse Westduit- se Nationaal-democratische Partij (NPD) smeten in München een dertigtal stu denten de bierkelder uit, waarin de partij een verkiezingsbijeenkomst hield. Pas na de komst van de politie kon de rust her steld worden. De studenten hadden voortdurend spre kers uitgejouwd, onder wie partijvoor zitter Fritz Thielen. Met boe-geroep rea geerden ze op diens opmerking, dat hij bereid was coalitiebesprekingen te begin nen met Kurt Georg Kiesinger, de man die door de regerende christen-democra ten kandidaat is gesteld voor de opvol ging van Erhard. De maat was voor de studenten helemaal vol toen Thielen de NPD bestempelde als „de partij voor de Duitse jeugd." „De partij voor oud-nazi's zal je bedoe len," schreeuwden ze. De NPD is niet vertegenwoordigd in de Westduitse Bondsdag. Zondag, bij de ver kiezingen in Hessen boekte de partij ech ter een groot succes door voor de eer ste maal deelnemend acht zetels in het parlement van deze deelstaat te ver overen. ADVERTENTIE 9 55. Terug in het gerechtsgebouw vraagt Tsjiao Tai de apotheker even te wachten en brengt eerst de bedelaar bij Rechter Tie binnen. De bedelaar valt meteen op zijn knieën en jammert: „Ik kon er niets aan doen, edelachtbare! Voor ik wist wat er gebeurde had die man in het zwart al een zilverstuk in mijn hand gedrukt. Genade, edelachtbare!" „Maak je geen zorgen, beste man", zegt de Rechter vrien delijk. „Dat zilverstuk kan je houden. Vertel me alleen wat je precies gevraagd werd." De bedelaar kan zijn oren niet geloven en antwoordt opgelucht: „Die man in het zwart wilde alleen weten wat u precies tegen ons gezegd had, edelacht bare. Hij zou me nog een zilverstuk geven als ik alles vertelde, maar er was niet veel te vertellen." „Goed", zegt Rech ter Tie. „Laat nu de arrestant maar bin nen, Tsjiao Tai". „Maar edelachtbare", zegt zijn trouwe helper zenuwachtig, „het is Yuan Kai, de apotheker! Is er geen vergissing in het spel? Yuan Kai was alleen maar nieuwgierig. Hij wilde weten of de moordenaar al gepakt was." „Nee, het is geen vergissing, Tsjiao Tai", zegt Rechter Tie. „Als Yuan Kai alleen maar nieuwsgierig was had hij de bedelaar geen zilverstuk gegeven, en nog een twee de beloofd. Een koperstuk was voldoende geweest om hem aan de praat te krijgen. Laat Yuan Kai binnen. De bedelaar kan gaan." 676. Dicht bracht de koning zijn bolle ogen bij het gezicht van Brammetje Fok. Zijn snavel raakte bijna Brams neus. Zijn kroontje gloeide van veront waardiging. „Zeeman", zei hij streng, „er is iets gebeurd. Je schip is verdwenen." „De Kokanje? Mooi zo", zei Bram oprecht. Want tegenover deze gedachten- lezers had het geen zin je gedachten te verbergen. „Ik vind het niet mooi", zei de ko ning. „Iemand moet dat hebben ge daan. .en jij gaat me vertellen, wie dat is." Er was maar één mogelijkheid. Bram sprak de naam niet uit, maar hij kon niet helpen dat de koning meteen zijn gedachten las. „Ah, Karo, de scheepskat", zei de ko ning. „Dat zou kunnende gedachten van katten kunnen wij niet bereiken. Maar wij kunnen hem wel..in de val laten lopen." Korte tijd later kwam Karo zeer ver genoegd aanwandelen. Nog steeds droeg hij zijn vermomming. Met een ruk stond hij stil toen hij eens klaps tussen de struiken duidelijk een stemmetje hoorde. En dat stemmetje zei.„Miauwwwwww!"

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9