Mijnwerkers met wijdere stichten bond doelstellingen 1°/ Ü1° Frans Dohmen: „Nog geen conflict met het NKV" Politieman verongelukt Eieren duur KVT meldt gunstig resultaat De Beurs Fiscus ontving 110 min minder loonbelasting Auto-accessoires tegen sterk verlaagde prijzen Hofnar" ontslaat 40 Belgen Miljoenen order uit Sovjet-Unie voor Backer Rueb St. Jozef wil in stichting Vascomij F ractieverzekering niet laatste woord Goed oesterjaar voor De Meulemeester Kort economisch nieuws Opdracht voor Koekoekskabinet Braziliaan voer tegen veerpont Secretaris KLM- vliegers naar Curacao SCHEEPVAARTBERICHTEN Gideon Hausner besprak proces-- Eichmann Ontwikkelingschap voor Zaanstreek Auto rijdt in op groep kinderen Fabrieksbrand in Almelo MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 15 Inkoopclub opgericht Bij de N.M.B. is het goed sparen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Verzekeringskamer Kort nieuws Dreigende verlamming Canadese luchtvaart Doden in het verkeer Centrum voor trouw aan het gezag Wellicht straks ook deurwaardersexamen na handelsavondschool Nederlandse militairen zijn in Italië Met de Stichting van een Katho lieke Federatie van Werknemersorga nisaties in Limburg wil de Neder landse Katholieke Mgnwerkersbond in samenwerking met de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten zijn invloed vergroten bij de herstruc turering van Zuid-Limburg. Tevens wil de mijnwerkersbond een indam ming van zijn invloed door het ver trek van duizenden leden naar ver vangende industrie op deze manier voorkomen. Instandhouding van de organisatie wordt nu juist een harde noodzaak genoemd, tot dat er enig zicht is op stabilisatie van de op langere termijn hervormde sociale economische structur als gevolg van de herindustrialisatie. In de nieuwe opzet kunnen mijnwerkers bij overschakeling naar een nieuwe industrie in de bond geor ganiseerd blijven, terwijl de organisatie te vens wordt opengesteld voor iedere werk nemers in de vervangende industrie die zulks wenst. De nieuwe opzet, die nog bekrachtigd dient te worden door een bondsraadver gadering, werd zaterdag in de Rodahal te Kerkrade door bondsvoorzitter Frans Dohmen bekendgemaakt voor een gehoor van 1.000 kaderleden en mijnbeambten. Frans Dohmen noemde de nieuwe orga nisatievorm een heilig experiment, nood zakelijk om welzijn en welvaart der le den veilig te stellen. Hij benadrukte dat, wanneer door de samenloop van conjunc turele omslag en het daarmee gepaard gaande uitblijven van industrievestiging de werkgelegenheid in Zuid-Limburg ern stig in gevaar komt, de bond herziening van het saneringsprogramma aan de orde stelt. Eveneens herinnerde hij de regering aan haar woord, dat geen mijn dicht gaat voordat er vervangende werkgelegenheid is. Hij beklemtoonde verder een zelfstan dig opereren van de bond zonder inmen ging van anderen. Hij achtte het een ongewenste toestand, dat allerhande in stanties zich momenteel bemoeien met her- en verplaatsing van de mijnwerkers met alle mogelijke soorten van begelei ding, terwijl de betreffende vakorganisa tie, die de mensen kent, langzaam maar zeker naar de achtergrond gedrongen wordt ten koste van diezelfde mensen. Sprekend over de vergaande consequen ties van de nieuwe opzet stelde Frans Dohmen, dat de nieuwe structuur in bot sing is met die van het Nederlands ka tholiek vakverbond dat bedrijfstakge- wijs is opgezet terwijl volgens de visie van de N.K.M.O. een regionale begelei ding de beste waarborg biedt de belan gen van de mensen optimaal te beharti gen. De besprekingen met het M.K.V. le verden volgens spreker niet het gewen ste resultaat op. Het N.K.V. stelde een lidmaatschap bij de N.K.M.B. vast tot op industrie zal zijn verwezenlijkt Blijkens opgave van het ministerie van financiën brachten in het derde kwartaal van 1966 de gezamenlijke niet-kohierbe- lastingen 2.952 miljoen op. Het in de eerste negen maanden van dit jaar in to taal ontvangen bedrag beliep 8.613 mil joen; dit is 304 min. minder dan drie kwart van de in de jongste miljoenennota opgenomen herziene schatting van de jaar opbrengst voor 1966. De loonbelasting had het belangrijkste aandeel in dit achterblijven. Deze belas ting bracht in de eerste negen maanden 2.796 miljoen op; dit is 110 miljoen min der dan driekwart van de jaarraming. De verklaring hiervan is voornamelijk gele gen in het systeem van belastingafdracht, waardoor de loonstijgingen, tot stand ge komen in de eerste maanden van het jaar, en de verhoging per 1 januari 1966 van het tarief voor zgn. bijzondere beloningen pas in het derde kwartaal geheel in de ontvangsten doorwerkten. Dit komt tot uiting in de kwartaalopbrengsten (resp. 814, 874 en 1107 min., een kwart van de jaarraming is 970 min.). De heer A. M. de Haan, directeur van de technische financiële handelscombina tie te De Steeg die enkele jaren geleden in het nieuws kwam door de uitgave van zijn boekje „wat kost mijn auto?" heeft een nieuw object bedacht ten behoeve van autorijdend Nederland. Wekte zijn vade mecum over de tweede handsauto nog al weerstanden op bjj de Bovag, de bond van garagehouders, het ziet er nu naar uit, dat hij zich met zijn nieuwe „handel" helemaal de ergernis op de hals gaat ha len van de garages en aanverwante on dernemingen. Zijn thans gestichte inkooporganisatie waarvan men tegen betaling van een jaarcontributie van 25 gulden lid kan worden, zal zich in hoofdzaak bezig hou den met de verkoop van autoaccessoires en autotoebehoren tegen zeer sterk ver laagde prijzen. Ook accu's, banden en dergelijke biedt de heer de Haan aan te gen kortingen van 25 tot 40 percent. Dat betekent, aldus deelde ons des gevraagd de Bovag mede, de doodssteek voor vele kleine bedrijven. Juist de leve ring van accessoires en auto-onderdelen zijn enigszins winstgevend. De heer De Haan is zich hiervan wel bewust, maar het interesseert hem meer, dat hij mid dels zijn inkooporganisatie, waarachter naar zijn zeggen een 25-tal grote fabri kanten, importeurs en groothandelaren staan, het publiek een belangrijke dienst kan bewijzen. Voor Nederland is een der gelijke inkooporganisatie uniek. Een soortgelijke organisatie werkt echter reeds jaren in Zweden. Daar heeft men thans een ledental van ruim 200.000. het moment waarop de overbruggingsre geling voor het desbetreffende lid ten einde zou zijn. Frans Dohmen gaf uiting aan zijn te leurstelling over het N.K.V. omdat geen begrip kon worden opgebracht voor de regionale oriëntatie waartoe de mijnwer kersbond door de bijzondere situatie van de herstructurering gedwongen wordt. De N.K.M.B. kan met zijn aanpak niet wach ten tot de N.K.V. zal zijn aangepast. Ons kader bezit in de regionale oriën tatie een nieuwe impuls om na vele maanden van doelloos toezien opnieuw aan de slag te gaan. aldus Frans Doh men die het jaar 1975 noemde als het tijdstip waarop de afbouw der mijnen zal zijn geschied en opbouw van nieuwe ADVERTENTIE VALKENSWAARD De directie van de Hofnarsigarenfabrieken in Valkens- waard heeft 40 Belgische werkneemsters zowel gehuwde vrouwen als jonge meis jes ontslagen. Dit is een gevolg van de mechanisatie in het bedrijf, waardoor de sigaren niet langer met de hand wor den gemaakt, maar machinaal. De N.V. Machinefabriek Breda voor heen Backer en Rueb heeft opdracht ge kregen voor de levering naar Rusland van 28 complete installaties voor het in dozen verpakken van pakjes margarine en vet. De totale leverantie omvat 140 machines en heeft een waarde van ruim drie miljoen gulden. De opdracht maakt deel uit van een door de firma A. John son en Co (Londen) Ltd uit de USSR ontvangen order tot levering van een aantal complete margarine-, vet- en may- onaisefabrieken. Van vakbondszijde zal men trachten zitting te krijgen in de beheerstichting van de N.V. Vascomij te Heerlen teneinde te trachten de financiële vorderingen die de werknemers hebben alsnog gereali seerd te krijgen. Deze kwestie zal één van de hoofdonderwerpen zijn op een ver gadering die morgen in Heerlen wordt ge houden en belegd wordt door de R.K. Bond van werknemers in de bouwnijverheid „St. Jozef". De organisatoren verwachten enkele honderden bouwvakkers op deze vergadering, alsmede tal van kamerleden en hoofdbestuursleden uit Den Haag. De verzekeringskamer denkt niet dat de invoering van de fractieverzekering door de levensverzekeringsmaatschappijen het voorlopige sluitstuk vormt van de pogin gen tot benadering van de waardevast heid. Zoals bekend hebben alle levensver zekeraars per medio van dit jaar de mo gelijkheid geopend om fraetieverzekerin- gen te sluiten. Deze stap was een uit vloeisel van de confrontatie met de waar dedaling van de gulden, die het levens verzekeringsbedrijf tot tegenmaatregelen heeft gedwongen om de toenemende on rust door de voortdurend in koopkracht verminderende verzekerde bedragen te ma tigen. Bij de fractieverzekering belast men de polishouder echter met een beliggingsri- sico, dat niet in overeenstemming kan worden geacht met wat tot nu toe onder zekerheid werd verstaan, aldus de verze keringskamer in haar verslag over het levensverzekeringsbedrijf in 1965. Het helpt niet of nauwelijks, zo meent de kamer, of er op lange termijn een nega tief verband kan worden aangewezen tus sen aandelenkoersen en koopkracht van de gulden. Zelfs dan moet worden gecon cludeerd dat fractieverzekeringen alleen aanvaardbaar zijn voor zuivere beleg gingspolissen met een uitzonderlijk lan ge duur. Geestelijk gehandicapten. De voorzitter van de protestants-christelijke vereni ging van ouders en vrienden van het af wijkende kind Philadelphia, de heer J. J. Dondorp, heeft op de algemene na jaarsvergadering van de vereniging in Rotterdam gepleit voor coördinatie en integratie van de zorg voor geestelijk gehandicapten. Gasverstikking. De 71-jarige heer J. Har kink is zaterdagmiddag in een woning aan de Westermolens in Den Haag door gasverstikking omgekomen. OTTAWA (AFP) De Canadese lucht vaartmaatschappij „Air Canada" heeft zondagavond alle vluchten afgelast. Dit is geschied in verband met een stakings dreiging van 5200 vliegtuigmonteurs. De monteurs van de maatschappij hebben zich met grote meerderheid uitgesproken voor een staking in verband met loonei sen. Weliswaar hadden zij aanvankelijk tus senkomst van een door de regering aan gewezen bemiddelaar goedgekeurd, maar zondagavond een voorstel tot loonsverho ging van deze bemiddelaar van de hand gewezen. De maatschappij was wel in be ginsel ermee akkoord gegaan. Een woordvoerder van „Air Canada' heeft te verstaan gegeven, dat het voor stel van de bemiddelaar neerkomt op een uitgave van 5% miljoen dollar voor het eerste jaar van de loonsverhoging. Het per 31 mei 1966 afgesloten boek jaar van de NV Nederlandse Maatschap pij voor oesterteelt De Meulemeester en Co kan, aldus de directie in het jaarver slag, als gunstig worden beschouwd. Dit niettegenstaande het feit dat er over het algemeen belangrijke schade teweegge bracht werd door tijdelijke verzoeting van het Oosterscheldewater gedurende de wintermaanden, waar vooral de kreeften zeer gevoelig voor waren. De winst- en verliesrekening verant woordt een opbrengst van schaal- en schelpdieren van 248.150 (v.j. 222.985). Na afschrijvingen, diverse kosten, lonen en salarissen etc. resteert een voordelig saldo van 46.318 53.963). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen tot dertig (twintig) percent, over een ongewijzigd kapitaal van 77.420. Aan de algemene reserve wordt toegevoegd 14.448 28.306). De oesterverzending vanuit Zeeland be droeg in het afgelopen seizoen 10.310.000 (9.760.000) stuks. De grootste afnemers waren België met 7.223.000 (7.170.000), Duitsland 1.022.000 (935.000) en Denemar ken met 899.000 (670.000). Nederland zelf nam 491.000 (418.000) stuks af. De winst- en verliesrekening over 1965 van de N.V. Droogdok-Maatschappij .Tandjong Priok" verantwoordt een verlies van 22.235, tegen vorig jaar een winst ad 5.026. Het totale ver- liessaldo bedraagt thans 940.814. Simmonds Precision N.V. heeft de technische industrie- en handelsonderneming S. Biederman overgenomen. De commissionairsfirma D. W. Brand zal op dinsdag 22 november te Amsterdam haar jaar lijkse (de 77e) effectenveiling houden. De noti tie vermeldt een groot aantal te veilen fondsen (bijna 600 nummers) en zoals gebruikelijk zul len ook vele pakketten diverse effecten voet stoots worden verhandeld. Een buitengewone aandeelhoudersvergadering van de Perlak Petroleum Maatschappij heeft haar goedkeuring gehecht aan een voorstel tot ont binding van de vennootschap. De maatschappij die sinds 1 januari 1966 geen royalty-inkomsten meer*1 ontvangt omdat de exploitante van haar olieconcessies de bedrijfsvoering heeft gestaakt, is in liquidatie getreden. Tot liquiditeurs zijn benoemd de directie en de commissarissen van Perlak. Bijna zeventig percent van de exposanten op de tweede vakbeurs voor ontwerp, aanleg, in richting en onderhoud van „Tuin en Park", die van 8 tot en met 12 november in de Julianahal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht is gehouden, heeft goede tot uitsteken de resultaten geboekt. De Westduitse regering heeft haar EEG- partners laten weten dat zij van plan is per jaar DM 280 miljoen uit te betalen aan mijn werkers die zonder werk gekomen zijn. Dit be drag zal zowel in 1966 als in 1967 worden uit gekeerd. Op de eerste algemene vergadering van de Bond van personeel bij de dienst der Domeinen is in Utrecht het definitief bestuur gekozen De bond die 39 leden telt (bij de dienst der domei nen werken in totaal 140 mensen) is aangesloten bij de Centrale van Rijkspersoneel. Op de rijksweg Utrecht-Den Haag is ter hoogte van Harmeien de 31-jarige H. H. Assen uit Dongen, wachtmeester le klas se van de rijkspolitie, verongelukt. Zijn collega, de 27-jarige J. J. Otten uit Spijkenisse, werd gewond. Beide mannen van de rijkspolitie had den met een weggebruiker op de vlucht strook gesproken over een gesignaleerde verkeersoverterding. Bij het wegrijden reed de wagen tegen de achterzijde van de op de vluchtstrook zonder licht gepar keerd staande aanhanger. De bestuurder van de politiewagen was op slag dood, zijn collega werd gewond. De 21-jarige huplasser A. M. H. Bie- mans uit Helmond is in Gemert met zijn bromfiets te water geraakt en verdron ken. Op de St. Antoinedijk in Oud-Gastel is de 21-jarige bankwerker J. Willemse uit die plaats bij een verkeersongeval om het le ven gekomen. Willemse, die met zijn meisje achterop de bromfiets reed, kwam te vallen en bleef bewusteloos op de weg liggen. Een naderende automobilist reed hem aan en de jongeman werd een tiental meters mee gesleurd. Hij overleed ter plaatse. De Braziliaanse tanker „Turiaeu' (4000 brt) is zondagmiddag omstreeks zes uur op het Noordzeekanaal bij de Hem- brug tegen een daar aan de noordwal van het kanaal afgemeerd liggende donaupont gevaren. De Turiaeu kreeg aan bakboord een scheur van circa 20 meter lengte lopend van ruim drie tot de machinekamer, 1.70 meter boven de waterlijn. De schade aan de pont moet nog worden vastgesteld. De Turiaeu, een regeringsschip, kwam uit Antwerpen en voer op eigen kracht naar Amsterdam waar het nu in de Vlothaven ligt. Het schip is de verkeerde bakboord-onderdoorgang van de Hembrug doorgevaren. Naar de oorzaak van de aan varing stelt de rijkspolitie te water een onderzoek in. Een aantal groeperingen van verschillen de levensbeschouwelijke richting, waaron der vertegenwoordigers van vele oranje verenigingen in ons land, hebben zich tij dens een bijeenkomst in Assen verenigd tot een centrum van actie met het doel stelling te nemen tegen gezagsondermij nende activiteiten. „Zij die zich hieraan schuldig maken ontzien zich niet ons koningshuis op de meest lafhartige wijze te beledigen met als doel onze staatsvorm te ondermijnen teneinde te proberen de weg te openen voor een republiek" 'zo staat onder meer in een namens het centrum van actie uit gegëven verklaring. Het ligt in de bedoe ling van het centrum zo spoedig moge lijk een stichting in het leven te roepen, die waarschijnlijk de naam zal dragen „Hou en Trouw". De commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer is ingegaan op het verzoek van de heer W. van Rijswijk te Rotterdam te bevorderen dat het diploma vijfjarige cursus handelsavondschool ge lijkgesteld wordt aan het mulo-diploma De commissie is weliswaar niet van me ning dat beide einddiploma's gelijkwaar dig zijn te achten, maar vindt wel dat de handelsavondschool ten aanzien van de specifieke handelsvakken meer kennis bij brengt dan de Mulo doet, ook al ver schaft deze laatste meer algemene vor ming. De minister van justitie is uitge nodigd een herziening in overweging te nemen van het reglement deurwaarders- Uit handen van één der leden van de Amsterdamse studentenvereni ging „Vat '64" van de Amsterdamse Vrije Universiteit ontving het Twee de-Kamerlid Koekoek zaterdag een bul met de opdracht voor een for matie van een buiten-parlementair kabinet. Per Viasa-lijnvliegtuig is vanochtend de secretaris van de vereniging van K.L.M.-vliegers, de heer G. J. Sehötteln- dreier, van Schiphol naar Curacao ver trokken om zich ter Dlaatse op de hoogte te stellen van het stakingsconflict bij de Antilliaanse luchtvaartmaatschppij President Z. L. Zeyfert en-of vice-presi dent G. S. P. Taylor hopen zo spoedig mo gelijk te volgen, doch aangezien beiden actieve vliegers bij de K.L.M. zijn, moe ten zij daartoe eerst vrij-af vragen bij hun eigen directie. Het contingent Nederlandse militairen en materieel, dat zal worden ingezet bij de voorziening van drinkwater in Floren ce, is zondag aangekomen in Pistoia bij de door de overstromingen zwaar getrof fen stad. De Nederlandse soldaten werden hartelijk verwelkomd. Zij zijn gelegerd in de „Caserna Marini". Vandaag zijn zij met hun werk begonnen. De katholieke nationale stichting voor bijzondere noden en vluchtelingenzorg „Mensen in nood" heeft haar rampengi ronummer 1111222 opengesteld ten behoe ven van het zwaar getroffen rampenge- bied in Italië. Op de girobiljetten voor de stichting „mensen in nood" in 's Hertogenbosch dient vermeld te worden „Nederland helpt Italië". Acteon 14 te Limhamn. Adonis 13 v. Gonaives n. Nassau. Alchiba 12 te Marseille. Almkerk 12 v. Marseille n. Genua. Amstelmolen 13 v. Cristobal n. Burnside. Area 14 te Porta Cardon. Asterope 14 te Montreal. Attis 13 v. Barbados n. Savannah. Batu 11 v. Madras n. Calcutta. Bengalen 13 te Apia. Bengkalis 13 v. Baltimore n. New York. Boissevain 15 te Kobe verw Caltex Arnhem 15 te Bahrain verw. Camerounkust 13 te Lagos Camitia 13 v. Porta Cardon n. Mersey. Cartago 11 v. Avonmouth n. Kingston. Chiron 14 te Baltimore. Crania 14 te Liverpool. Dahomeykust 13 te Abidjan. Daphnis 13 te Miami. Diogenes 12 te Hamburg. Eos 12 v. Saloniki n. Derince. Eumaeus 12 ten anker rede Belawan. Gaasterdijk 14 te Baltimore. Gabonkust 14 ten anker Freetown. Geestland 14 te Barbados. Giessenkerk 12 v. Genua n. Port Said. Graveland 12 te Porto Alegre. Grootekerk 14 te Antwerpen. Jagersfontein 13 te Antwerpen. Houtman 15 te Hsinkang verw. Kabylia 13 te Porte Noire. Kalydon 12 v. Point a Pierre n. Curagao. Kara 13 te Lulea. Karakorum 14 v. Hongkong n. Singapore. Katelysia 12 v. Liverpool n. Avonmouth. Kerkedijk 12 te Norfolk. Kermia 12 v. Bangkok n. Miri. Kieldrecht 14 te Aden. Korovina 12 ten anker Camhanh Bay. Liberiakust 13 te Antwerpen. Maron 12 v. Paramaribo n. Georgetown. Mentor 12 v. Hamburg n. Bremen. Merwe Lloyd 12 v. Lissabon n. New York. Munttoren 14 v. La Salina n. Aruba Naess Lion 12 v. Hongkong n. Karachi. Neder Eems 13 te Bangkok. Neder Rijn 12 v,. Aden n. Suez. Neder Weser 15 te Mombasa. Oostkerk 12 te Barcelona. Overijsel 13 te Beira. Parthenon 11 v. New York n. Oranjestad. Peperkust 13 op de Elbe n. Hamburg. Philidora 12 te Suez. Polydorus 14 te Aden. Prins Maurits 12 v. Londen n. Montreal. Prins Willem George Frederik 13 v. Chicago n. Toronto. Rondo 12 v. Marseille n. Cadiz. Rotte 12 v Nassau n. Freeport. Rotterdam 14 te Fort de France. Sarpedon 13 te Baltimore. Schelpwijk 12 v. Singapore n. Saigon. Schie Lloyd 12 te Balboa. Sepia 12 v. Tranmere n. Essider. Serooskerk 12 v. Duinkerken n. Antwerpen. Servaaskerk 12 v. Hongkong n. Aden. Siaoe 12 v. Bandjermasin n. Samarinda. Silindoeng 11 te Calcutta. Sinon 14 te Houston. Solon 13 te Port of Spain. Stad Delft 12 v. San Fernando n. Kobe. Straat Clarence 12 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Clement 14 te Kaapstad. Straat Cook 13 te Newcastle Straat Freetown 12 te Kaapstad. Straat Futami 14 te Singapore. Straat Johore 13 te Fremantle. Straat Rio 13 te East London. Straat Torres 12 te Lagos. Streefkerk 12 te Suez. Tamara 13 te Porto Marghera. Tjinegara 14 v. Colombo n. Penang. Tjipanas 12 te Port Harcourt. Ulysses 12 v. Hamburg. Van der Hagen 13 te Mogadiscio. Van Linschoten 10 v. Tanga n. Beira. Videna 14 te Sydney. Walcheren 12 ten anker rede Shanghai. Woltersum 12 v. New Orleans n. Mobile. Wonorato 12 v. Porto Marghareta n. Liverpool. Zafra 15 te Mena al Ahmadi verw. SLEEPVAART Cycloop, 14 november werkzaam te Marsa el Brega (Libye). Friesland, 14 november nog te Aden met gebor gen Italiaanse tanker „Mare Nostrum". Gelderland, 30 oktober vertrokken van Penzance Groningen, 13 oktober vertrokken van Tamano (Japan) met 2 bakken, naar Ras al Kahfji (Arabische Golf). Hector, 13 november aangekomen te Calais met 1 ponton van Vlaardingen. Jacob van Heemskerck, 6 oktober vertrokken van Landsend. Junior, 14 november werkzaam te Marsa el Brega (Libye). Noord-Holland, 13 november aangekomen te Port of Spain (Trinidad). Titan, 11 november aangekomen te IJmuiden van Noordzee. Utrecht, 14 november gestationeerd te Mounts- bay nabij Landsend. Willem Barendsz, 14 november verwacht te Dakar, onderweg met baggermolen en 2 bak ken van Vlaardingen naar Rio de Janeiro. AMSTERDAM. Gideon Hausner, die procureur-generaal is geweest in het proces Eichmann, heeft op een door de demissionaire minister van Justitie, dr. I. Samkalden, bijgewoonde bijeenkomst in het RAI-congrescentrum in Amster dam een lezing gehouden over „Het Eich- mann-proces, achteraf bezien." „Eichmann had maar een paar ogen te geven voor de zes miljoen, die hij sloot", aldus Hausner, die nu lid is van het Israëlische parlement. Hij zei dat Amsterdam de eerste stad in de wereld is geweest, waar niet-joden in actie wa ren gekomen voor hun joodse landgeno ten. Voorts releveerde hij dat de bisschop van Münster tijdens de oorlog zijn stem had verheven over de euthanasie, die de nazi's uitvoerden en die toen werd stop gezet. Deze bisschop, later kardinaal ge worden, is niets overkomen. „Wat zou er zijn gebeurd", zo vroeg Hausner zich af, „als de katholieke kerk en de andere kerken in Duitsland zich gekeerd hadden tegen de moord op de joden? Men kan alleen achteraf speculairen, wat er ge beurd zou zijn", aldus spreker. Hij maakte tenslotte nog een critische opmerking over de politieke situatie in Duitsland, waarbij hij zei dat een nazi verleden geen hindernis is om kandidaat te zijn voor bondskanselier. (Van onze correspondent) Den Haag De snel stijgende eier- prijs heeft eind vorige week het niveau bereikt van 20 cent voor de „3-tjes". Uit onderzoeken van het produktschap voor pluimvee en eieren is vorig jaar gebleken dat deze prijs voor de huisvrouw de „kritische grens" vormt voor al of niet kopen. Zuivelwinkeliers houden bij hun inko pen al rekening met deze praktij kregel. Velen hunner hebben slechts de helft van hun normale voorraad in huis. En terecht: zij zagen zaterdag klanten die an ders voor het weekeinde steevast eieren meenemen, met uitsluitend melk en ande re artikelen de deur uit gaan. De ervaring leert de winkeliers echter ook dat de mensen na een paar weken wel weer aan de hogere prijzen gewend zijn. Eén van de oorzaken van de prijsstijging is de door voorgaande slechte prijzen sterk teruggelopen pluimveestapel. Ondanks weer aanzienlijk gestegen fa bricage-, algemene- en verkoopkosten, heeft de Koninklijke Vereenigde Tapijtfa- brieken N.V. (K.V.T.) het op 30 juni 1966 geëindigde boekjaar kunnen afsluiten met een zeven pet. hoger exploitatieresultaat. Doordat de vennootschapsbelasting en de afschrijvingen hogere bedragen vergden en de conjunctuurreserve werd verhoogd, was de nettowinst uiteindelijk iets lager, zo meldde het verslag. Het gunstige resul taat over 1965-66 werd bereikt dankzij de grotere omzet, de verschuiving binnen het assortiment en de kostenbeheersing. Volgens de resultatenrekening steeg het exploitatiesaldo tot 3,5 (v.j. ƒ2,3) min. Afschrijvingen op vaste activa vergden 549.100 513.500) en vennootschapsbe lasting ƒ712.000 (ƒ554.900). De reserve voor vervanging werd met onveranderd 150.000 gedoteerd. Het conjunctuurver loop heeft het bestuur aanleiding gegeven de conjunctuurreserve met 35.000 (v. j. nihil) te verhogen tot 395.000. Volgens commissarissen maakt een zich aftekenende algemene ombuiging in de conjunctuur het steeds moeilijker kosten verhogingen op te vangen door een hogere produktie en omzet. Op de resultatenreke ning resulteert ten slotte een winstsaldo van ruim een miljoen gulden 1,0 min.). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een on veranderd dividend van 24 pet. op de ge wone en 9,6 pet. op de preferente aande len. RODEZ (Reuter) Bij Labastide d'Aubrac in Zuid-Frankrijk is een auto ingereden op een groep van achttien gees telijk gestoorde kinderen. Zeven kinderen en hun onderwijze! werden ernstig ge wond. De gemeentebesturen van Zaandam, Westzaan, Assendelft en Wormerveer heb ben na lange aarzeling aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring voorgelegd de raadsbesluiten van 27 juli betreffende het vormen van een ontwikkelingsschap voor de Zaanstreek. Dit ontwikkelingsschap houdt in, dat er onder meer een gemeen schappelijk Zaans grondbedrijf moet ko men, een gespreksorgaan voor gemeen schappelijke problemen en een eenhoof dige representatie van de Zaangemeenten naar buiten. Aan het ontwikkelingsschap wordt voorts opgedragen een of meer structuurplannen te maken. Vanmorgen in alle vroegte is brand ontstaan in de kapok en matrassenfabriek „De Nijverheid" aan de Vissedijk te Al melo. Een felle wind wakkerde het vuur aan dat woedde in een partij kapok en matrassen, welke nu eens smeulde, dan weer met felle vlammen brandde. Do brand ging gepaard met grote rookont wikkeling. Bij het ter perse gaan van dit blad woedde de brand nog steeds voort. De kans dat nog een deel van het be drijfje wordt gered is gering. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips (Jnilever K.L.M. 56.60 133.40-133.50 81.20-81.50 81.20-81.50 316-317 56.60 81.30 81.40

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15