Gemini-12 lost moeilijkheden voor komende maanlanding op Aldrin vestigt een nieuw record met ruimtewandeling U niform verboc op midden-Java SPD stelt haar zware eisen Mensuur weer toegestaan in W est-Duitsland Jonge de VS maniak schiet in vijf mensen dood Mihaljov zit nu in gevangenis Liberiaan door tijdbom zinkend? China protesteert bij Indonesië Nederlander dood na overval in Brussel Russisch bezoek aan Oostenrijk Anti-Amerikaanse rel in Turkije Straks snel recht op Duitse wegen Brand in New York eist zeven levens Nazi-arts Bohne naar gevangenis Twee slachtoffers ernstig gewond Lancering Europese raket uitgesteld Nieuwe executie in Jemen 3 telegrammen MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 Z onsverduistering Schepen in nood Demonstratie voor echtscheiding in Rome Vierde massamoord Amerikaanse jongen bekent moord op zijn ouders (Van onze ruimtevaartmedewerker) Volkomen fit en met alle opgedragen werkjes achter de rug klom astronaut „Buzz" Aldrin zondagavond terug in de Gemini-12, na een record-ruimtewandeling van anderhalf maal om de aarde in 2 uur en 9 minuten. Daarmee lijkt het enige fundamentele probleem dat zich tijdens het programma voor tweemansvluchten heeft voorgedaan, bij de laatste Gemini-vlucht te zijn opgelost. Deze historische ruimtewandeling en de geslaagde eerste waarneming vanuit de ruimte van een zonsverduistering zijn de hoogtepunten van een ruimtevlucht, die verder in de eerste dagen nogal wat moeilijkheden en problemen heeft opgeleverd. Enige ex perimenten konden door deze moeilijkheden niet worden uitgevoerd. Men is echter in Houston, het Amerikaanse centrum voor de bemande vluchten, meer dan te vreden met de tot dusver bereikte resultaten van deze vlucht, die morgenavond met een landing op de oceaan moet eindigen. Aldrin opende het luik van de Gemini zondagmiddag om 16.35 uur, Nederlandse tijd, en begon zijn uitstapje boven de Stille Oceaan. Hij bevestigde een came ra aan de buitenzijde van de aan elkaar gekoppelde Gemini en Agena-doelraket, maakte een lijnverbinding vast tussen de twee ruimtevaartuigen en begaf zich naar de achterzijde van de Gemini om in een daar geïmproviseerde werkplaats allerlei karweitjes op te knappen, die bestonden uit het vast- en losdraaien van bouten met speciaal ruimtegereedschap, het leggen van elektrische leidingen, het controleren van verbindingen, het wer ken met een nijptang en het verwijderen van stroken plakband. Hij vond nog tijd om een „vredes boodschap" in een enveloppe de ruimte in te laten zweven. Deze boodschap was gedateerd op de elfde november, de da tum waarop de Gemini werd gelanceerd, maar die ook de Amerikaanse dag van oud-strijders is en de Europese wapen stilstandsdag van de eerste wereldoorlog. Voortdurend praatte hij opgewekt met Gemini-commandant Lovell, die af en toe moeite had de capsule in bedwang te houden, als Adrin wat al te onbe heerst aan de buitenzijde aan het werk was. Last van vermoeidheid, van grote warm te en van transpireren was er ditmaal beslist niet bij. Aldrins enige klacht was, dat hij koude voeten had. Nu en dan kreeg Aldrin de waarschuwing van Lo vell en ook van de grondstations om het wat kalmer aan te doen. Hij bleef der tien minuten langer buiten dan het plan was geweest. Daardoor kon hij nog het venster van Lovell aan de buitenzijde schoonmaken en daardoor verbeterde hij het wandelrecord in de ruimte, dat Cer- nan indertijd tijdens de vlucht van de Gemini-9 vestigde. Zonder enige moeite en uiterst voldaan kroop hij daarna terug in de capsule, ongeveer halverwege de gehele Gemini- vlucht, die ruim 94 uur moet duren. Tijdens het uitstapje liep de hartslag van Aldrin veel minder op dan men had verwacht aan de hand van hetgeen bij vorige ruimtewandelingen geschiedde. Na een uur buiten te zijn geweest maak te zijn hart 102 slagen per minuut, te gen 75 normaal. Bij andere ruimtewande laars was de hartslag tot 180 opgelopen. Toen Aldrin druk bezig was in de werk plaats aan de achterzijde van de Gemini noteerde men de hoogste hartslag, na melijk 120. Aldrin kreeg onmiddellijk na zijn te rugkeer in de capsule via de radio een felicitatie van het controlestation in Houston, waar William C. Schneider, de leider van het Gemini-project, opgetogen verklaarde: „Dit uitstapje heeft overtui gend aangetoond dat met de juiste zelf beheersing en de goede hulpmiddelen buiten een ruimtevaartuig werk kan wor den gedaan. Het heeft een einde ge maakt aan heel wat zorgen. We hebben nu volledig vertrouwen in het succes van het komende Apollo-programma voor de landing van twee Amerikanen op de maan." Het andere grote succes van de Gemi ni-12 was het waarnemen van de zons verduistering zaterdagmiddag boven Zuid- Amerika. Doordat een vlucht op grote hoogte als gevolg van een defect in de Agena-doelraket niet kon doorgaan, werd dit eerst geschrapte programmapunt weer ingelast. Gedurende tien minuten konden foto's gemaakt worden van de zon, die geleidelijk verder door de maan werd bedekt en gedurende slechts acht SEATTLE (Reuter) Het Liberiaanse vrachtschip Grand Integrity heeft geseind dat in de machinekamer een tijdbom zou zijn ontploft, waardoor de gezagvoer der om het leven is gekomen en zeven of acht officieren ernstige brandwonden hebben opgelopen. Het 12.240 ton metende schip was za terdag met een lading graan voor Zuid- Korea uit Seattle vertrokken. Het voer voor de monding van de Columbia-rivier. Een vliegtuig van de Amerikaanse ma rine en een hefschroefvliegtuig konden door de zware storm de gewonden niet evacueren. Twee schepen van de kust wacht zijn op weg naar de Liberiaan, die naar Astoria in Washington opstoomt. De Amerikaanse kustwacht meldt dat vrachtschip Omega ongeveer tweeduizend mijl ten zuidoosten van Honoloeloe in de Stille Oceaan door de bemanning is* verlaten. Zondag had de Omega geseind dat er een scheur van twee meter in het voorste ruim was ontstaan. Het Duitse schip Hornherst heeft in de nacht van zondag op maandag gemeld dat het op de Noordzee in brand stond en in zinkende toestand was. De bemanning is in de boten gegaan. Verondersteld wordt dat het schip ongeveer vijftien mijl ten noordoosten van Shitby voer- Het is niet bekend hoe groot de Hornherst is en hoe veel bemanningsleden aan boord waren. Het Spaanse schip Eco Luoisa is zater dagavond op de Elbe gezonken, nadat het in aanvaring was geweest met een Deens schip. De bemanning van het 1.116 ton metende schip is in veiligheid bracht. Het Zweedse schip Libra (499 ton) zonk zaterdag na een aanvaring in het Katte gat met een Russisch vrachtschip. Twee bemanningsleden van de Zweed worden vermist. De Japanse vrachtboot Sensjo Maroe is zondag in de buurt van het Koreaanse eiland Tsjedjoe gezonken. De kapitein wordt vermist. Achttien leden van de be manning zijn gered. i ROME (Reuter) Honderden jonge Italianen hebben zondag in Rome nogal luidruchtig uiting gegeven aan hun ver langen, dat men in Italië de kans krijgt om te scheiden. Na een bijeenkomst op de Piazza del Popoio, bijgewoond door on geveer vijfduizend mensen, trokken zij door de stad, schreeuwend: „Wij willen echtscheiding". Op het Piazza del Popoio hadden spre kers geëist, dat er een einde wordt ge maakt aan de „huichelarij, het concubi naat en de niet-erkende kinderen". Spre kers van alle partijen, behalve de chris tendemocratische en uiterst rechtse groe peringen, drongen aan op steun voor het ingediende wetsontwerp, dat echtscheiding in Italië mogelijk moet maken. TOKIO (AP) Communistisch China heeft een krachtig protest bij Indonesië ingediend over de „vervolging van de Chinese burgers" in Medan op Sumatra. In de nota wordt gezegd: „op negen november zijn ruim vierhonderd rechtse Indonesische schelmen met verschillende soorten moordwapens uitgerust woest van leer getrokken tegen achtervolgde Chine se burgers, die gedwongen in Medan ge concentreerd zijn". Volgens de nota zijn meer dan tachtig Chinezen gewond. Indonesische scholieren hebben zondag in Solo op Midden-Java winkels van Chi nezen geplunderd. Kranten in Djakarta melden dat de scholieren behoorden tot het actiefront „Kappi". Een aantal van hen werd gearresteerd. Er zouden geen slachtoffers zijn. BRUSSEL De 44 jaar oude Neder lander Franciscus Smeets is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaar gewond gevonden op een trottoir in de Brusselse binnenstad. Hij werd overgebracht naar een ziekenhuis en is daar kort na aan komst overleden. De politie vermoedt dat hij het slacht offer is geweest van een roofoverval. De heer Smeets was de eigenaar van een door Nederlanders te Brussel veel bezocht restaurant te Elsene, een van de steden van de Brusselse agglomeratie, dicht bij het koninklijk stadspaleis. (Van onze correspondent) MOSKOU Vandaag reist de Russi sche staatspresident Podgorny naar We nen voor een officieel bezoek aan Oosten rijk, dat een week zal duren. Het had reeds tien oktober moeten beginnen, maar moest toen wegens ziekte van Pod gorny op het laatste ogenblik worden ver schoven. Het bezoek heeft daardoor aller minst aan politieke actualiteit ingeboet- Het zal in het teken staan van de Oosten rijkse verlangens tot associëring met de Europese Economische Gemeenschap, welke door Moskou steeds als een inbreuk op de Oostenrijkse neutraliteit werden af gewezen. DJAKARTA (ANP) De militaire autoriteiten op Midden-Java hebben le den van massa- en politieke organisaties verboden uniformen te dragen. Men ge looft dat dit verbod is bedoeld om extre mistische leden van een linkse nationalis tische studentenorganisatie te beletten gezamenlijk acties te ondernemen. Ook de beweging „Verdedig Boeng Kar no" is in verscheidene gebieden van Midden-Java verboden. seconden van de totale verduistering. De- foto's waarbij het zonlicht niet door de aardse atmosfeer wordt verzwakt en voor een deel zelfs geheel wordt tegen gehouden, kunnen wetenschappelijk van zeer grote waarde zijn. Voordat Aldrin zijn record-uitstapje maakte heeft hij nog twee uur en 29 minuten, staande op zijn stoel, door het geopende luik van de Gemini foto's ge maakt van sterren en de aarde. Deze ac tiviteit buiten de cabine vond zaterdag plaats. Door die twee perioden van werken buiten de Gemini vestigde hij ook op dat gebied een nieuw record. Overigens heeft de Gemini een reeks moeilijkheden opgeleverd. Het begon in de nacht van vrijdag op zaterdag met een defect in de Agena-doelraket, het ha peren van de boordradar en het uitval len van radio-verbindingen met grondsta tions. Gisteren deden zich moeilijkheden voor met een van de brandstofcellen en later werkten twee stuurraketjes van de Gemini niet naar behoren. Als gevolg van dit laatste mankement moesten ook de proeven met stabilisatie en het opwekken van kunstmatige zwaar tekracht met behulp van een dertig me ter lange kabelverbinding tussen Gemini en Agena vervallen. De Gemini is thans weer volledig van de Afeena losgekoppeld en zet zijn vlucht alleen voort. Er blij ven voor de ruimtevaarders echter nog genoeg experimenten over om druk mee bezig te zijn tot de Gemini dinsdagavond in de Atlantische Oceaan daalt. BONN (AFP en Reuter): De West duitse socialisten hebben zondag zo'n ho ge prijs gevraagd voor deelneming aan een nieuwe regering, dat de kans op een coalitie met de Christen-Democraten vrij wel uitgesloten wordt geacht. De socialistische partij heeft een rege ringprogram gepubliceerd, waarin onder meer elke aanspraak op kemwapenbe zit, in welke vorm dan ook, wordt af gewezen en waarin gepleit wordt voor het leggen van officiële contacten tussen West- en Oost Duitsland. De socialisten willen ook dat er po gingen worden gedaan om tot diploma tieke betrekkingen met alle Oosteuropese landen te komen. Willy Brandt, voorzit ter van de SPD en burgemeester van West-Berlijn, heeft inmiddels in een vraaggesprek met een krant verklaard, dat de socialisten en vrije democraten een indrukwekkende regering" zouden kunnen vormen. Kiesinger, de kandidaat van de CDU voor het Westduitse bondskanselierschap, heeft zondag op een bijeenkomst in Würzburg in Beieren verklaard, dat hij, als hem opgedragen mocht worden een regering te vormen, Franz Jozef Strauss, ex-minister en voorzitter van de CSU de Beierse vleugel van de CDU - zijn kabinet zal opnemen. Kiesinger sprak zich voorts uit voor een nauwe samenwerking tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk. Maar ook de banden met de VS moeten blijven bestaan, omdat „Amerika onontbeerlijk is voor de veiligheid van Europa." De hereniging van Duitsland moet in vrede en vrijheid tot stand komen en daarvoor is het nodig stap voor stap tot betere betrekkingen met de Sovjet-Unie te ko men. AD ANA (Reuter) Amerikanen zijn zondagavond in paniek geraakt in de Turkse stad Adana. Ze vreesden voor hun leven in verband met anti-Ameri kaanse agitatie in de stad. Enkele Amerikaanse gezinnen hebben hun woningen verlaten en zich op de Amerikaanse basis in Incirlik, buiten Adana, in veiligheid gesteld. De anti-Amerikaanse relletjes ons stonden na geruchten, dat acht Ameri kaanse neger soldaten van de basis Turkse vrouwen hadden gemolesteerd, die uit een bioscoop kwamen. Een reusachtige menigte schreeuwende betogers heeft een aantal auto's vernield. Troepen moesten in het geweer komen om het politiebureau in Adana te „ont zetten" waarvoor massa's mensen wa ren samengetrokken, die vrijlating eisten van gearresteerde betogers. (Van onze correspondent) BONN Het hoogste ambtenarenge recht in Berlijn heeft beslist dat het studentenorganisaties is toegestaan ver- enigings-kleuren te voeren en dat hun leden elkaar bij het duelleren opzettelijk verwondingen in het gezicht (de z.g. Schmisse) mogen toebrengen. Bovendien mogen dergelijke studentenorganisaties niet bij andere studentenverenigingen wor den achtergesteld. Als voorwaarde stelde het ambtenarengerecht dat de betreffende organisaties „zich achter de grondregels van vrijheid en democratie van de Bonds republiek" scharen. BONN In de Bondsraad de West duitse Eerste Kamer is een wetsvoor stel aangenomen, dat wanneer het wet zou worden politieagenten machtigt bij verkeersovertredingen geldboeten tot duizend mark en eer rijverbod op te leggen. Het doel van de nieuwe procedu re is in de eerste plaats de rechtbanken te ontlasten. NEW YORK (AP) Twee volwassenen en vijf kinderen zijn vanochtend om het leven gekomen bij een brand waarbij hun woning geheel verwoest werd. Een zesde kind kwam met de schrik vrij. De lichamen van de slachtoffers wer den in hun slaapkamers op de eerste en tweede verdieping gevonden. De oorzaak van de brand is onbekend. In Mesa, in de Amerikaanse staat Arizona, heeft de 18-jarige Robert Smith vier meis jes en een vrouw doodgeschoten en twee anderen ernstig gewond. Hij schoot in een schoonheidsopleidingsinstituut zijn slacht offers, onder wie een 27-jarige moeder met haar dochtertjes van drie-en-een-half jaar en van drie maanden met een revol ver dood. Twee meisjes waren op slag dood. Drie anderen zijn zwaar gewond: een vrouwelijke employé van het instituut en de zuigeling. De politie arresteerde de jongen die lachend in een politieauto stapte, in het instituut. Tegenover de politie verklaarde Smith, leerling van een middelbare school, dat hij op het plan van moorden was geko men nadat hij over de recente massa moorden in de Verenigde Staten had ge lezen. Eerst wilde hij naar zijn vroegere woonplaats Houston gaan om daar een school binnen te dringen en de leraren dood te schieten. Hij besloot echter naar het opleidingsinstituut voor schoonheids specialisten te gaan omdat hij verwachtte er veel mensen aan te zullen treffen. De moordenaar heeft volgens de politie ook een mes gebruikt. Hij stak een vrouw en ook het kleine meisje, „omdat het maar bleef rondspringen." Uit de menigte, die zich na de arresta tie van Smith voor het politiebureau ver zamelde klonken woedende kreten op. De jongen werd daarom naar het huis van bewaring van Phoenix overgebracht. Gis teren overheersten in de overwegend mor- moonse stad Mesa met 50.000 inwoners rouw en verdriet. Het was de vierde massamoord van dit jaar in de Verenigde Staten. In juli ver moordde een man acht leerlingverpleeg sters in Chicago en in augustus zaaide een oud-marinier vanaf de toren van het universiteitsgebouw in Austin dood en ver derf. Daarbij werden veertien mensen ge dood. Enkele weken later drong een afgewezen minnaar de v/oning van zijn vriendin in New Haven bib nen. Hij doodde, in het wilde weg schietend vijf mensen. Oorlogsmisdadiger dr. Gerhard Bohne is het afgelopen weekeinde in W est-Duitsland aangekomen. Bohne werd op verzoek van Bonn door Argentinië uitgeleverd. De 64- jarige arts wordt hier in de gevange nis van Butzbach geleid. ADELAIDE (REUTER) De lancering van de raket „Europa-1", van het proef- terrein bij Woomera in Australië, die zondag zou geschieden, is 24 uur uitge steld. Er deed zich een technische moei lijkheid voor, even voordat de raket de ruimte zou in gaan. De „Europa-1" is een raket van de ELDO, de Europese Organisatie voor de ontwikkeling van een aandrijf raket. ADVERTENTIE ADVERTENTIE RASIER LOTION BAMBOE-Shave-Lotion in originele fla cons van 5,95 en 9,95. Dezelfde nieuwe geur vindt U terug in Bamboe-Eau de Cologne, Zeep en Scheercrème. Ook in fraaie geschenk combinaties van 2,75 tot 14,75. zo weldadig fris, zo pittig, zo echt passend bij sportief aangelegde mannen met dat vleugje mysterie, dat vrouwen in een heer waarderen! Bamboe won ml966 de is een produkt van MOUSON. Coupe d'or du bon gout Francais! De 18-jarige Robert Smith na zijn arrestatie. WINDSOR (Noord Carolina) (Reuter) - Een jongen van veertien jaar is beschul digd van moord op zijn vader, moeder en een zusje van vier jaar. Een half jaar geleden werden in een woning in Woodville de lijken gevonden van de 51-jarige Willie Mccoy Lee, diens vrouw en het vierjarig meisje Carolyn Ann Lee. De een jaar oude Marvin Da- vis Lee, die in zijn wieg lag, had een wond aan de heup. De politie heeft thans bekendgemaakt, dat de veertienjarige jongen Roger Bar nard Lee bekend heeft, de moorden te hebben begaan. JEMEN (AP) In de stad Ibb in Zuid- Jemen is een man terechtgesteld wegens terrorisme. Hij zou „in opdracht van ko lonialisme en reactie" granaat- en mijn- aanslagen gepleegd hebben in Ibb. De bevolking hield zaterdag optochten nadat hij in het openbaar was geëxecu teerd. Vorige maand werden zeven inwo ners van Jemen, onder wie een oud-mi nister, terechtgesteld wegens terrorisme. BELGRADO (Reuter) De Joegosla vische intellectueel Mihajlo Mihajlov, is zaterdag de gevangenis ingegaan. Een rechtbank in Zadar veroordeelde hem on langs tot een jaar gevangenisstraf voor het verspreiden van berichten in het bui tenland, die het huidige politieke regime in zijn land hekelden. Het Hooggerechts hof van Kroatië verwierp vorige week het beroep van Mihajlov, die heeft aangekon digd in beroep te zullen gaan bij het Fede rale Hooggerechtshof in Belgrado. E 3 Kunstmaan. Bij een volgende proef zul len Franse wetenschappelijke instru menten in een Russische kunstmaan zitten. Dit heeft de Franse minister Peyrefitte, meegedeeld. Hij zei, dat de proef binnenkort zal plaatsvinden. Overstroming. Het water van de buiten haar oevers getreden Alijar heeft in de Indische staat Madras achtentwintig mensen onder wie zeventien kinderen meegesleurd. Tot dusver zijn vier lijken geborgen. Uitwijzing. De regering van Nigeria heeft een Brit en een Amerikaan uitgewezen, die indertijd betrokken zijn geweest bij onwettige handel van Indische devie zen. Zij zijn daarvoor tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij moe ten uit Nigeria vertrekken zonder hun straf te hebben ondergaan. Auto's. Polen verwacht, als gevolg van een overeenkomst met de Italiaanse Fiat-fabrieken in 1970 tweehonderd Fiats per dag te vervaardigen. Met de fabricage wordt in 1968 begonnen. Er komt een autofabriek in Warschau. Geboorte. Ratna Sari Dewi, de Japanse 25-jarige vierde vrouw van president Soekarno van Indonesië, is uit Hong kong naar Tokio vertrokken om daar de geboorte van haar eerste kind af te wachten. Zij was donderdag uit Dja karta in Hongkong aangekomen. Botsing. Bij een botsing van twee auto's zaterdagavond bij Genève, zijn vijf mensen om het leven gekomen en twee zwaar gewond. Brug. De Ponte Nuova in Pisa is zondag in gestort. De marmeren brug over de Arno was al voor het verkeer gesloten, om dat de fundamenten door het water waren ondermijnd. Demonstratie. Zeker duizend jongelui hebben tegen de „bemoeizucht" van de politie in Hollywood gedemonstreerd. Zij staken autobussen in brand en ver nielden talrijke winkelruiten. Mensen beneden de achttien jaar moeten in Hollywood om 22 uur van de straat zijn. Voedselhulp. President Johnson heeft de wet op de voedselhulp aan behoeftige landen ondertekend. De wet verleent machtiging tot verkoop van Ameri kaanse voedselvoorraden tot 1.9 mil jard dollar per jaar voor de begro tingsjaren 1967 en 1968.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3