Vereniging Haerlem heeft plan voor historisch streekmuseum Verenigingsnieuws uit de IJmond Expositie duiven in Heemskerk w Groot sportleider van uitzonderlijk niveau „Groningen" moest bergen „Hernan Cortes" opgeven Lo Brunt overleden Bemanning in Mexico aan land gebracht Cursisten in stadhuis ontvangen Ziekenhuis Dodenherdenking op Duits soldatenkerkhof Hollenberg overleden „Sneeuwkoningin" leuk kijkspel Banden met Haarlem Ed van der Berg sterk in Deventer Nieuwe kliniek Provinciaal Prachtige of 'draagkrachtige' auto? MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 In vroegere Bank van Lening in Haarlem? 1 elsen-IJ muiden Beverwijk „De Vereniging Haerlem heeft be sloten voorbereidingen te treffen om in Kennemerland te komen tot de in richting van een historisch streek museum. Het spreekt vanzelf dat de realisering hiervan vele jaren vergt, maar de eerste stap is voor Kenne merland gezet", aldus deelde de voor zitter van de afdeling Kennemerland van de Nederlands Genealogische Vereniging, de heer C. Wiegel, zater dag mee in zijn toespraak bij de ope ning van de cursus Plaatselijke en Streekhistorie in Noord- en Zuid- Holland. Samenwerkingsorgaan In IJsselsteijn (Waarom niet allebei tegelijk?!) Waarom niet die nieuwe grote Simca-combinatie- wagen? De nieuwe Simca Tourist. Vijf- tot zes- persoonswagen met „bestelwagencapaciteit" aan wereldreisbagageruimte. In twee carrosserie-uit voeringen en leverbaar als 1301 of 1501. Maar ver gist u zich niet: Simca houdt van heel veel ruimte maar verafschuwt „bonkigheid". Ook de Simca Tourist is vóór alles personenwagen. Proefrit kost u niets en verplicht u tot niets. SIMCA SIMCA - oud-keeper Stormvogels Kees Maas Opening 23 november De zeesleper „Noord-Holland", die on der bevel staat van kapitein P. Lang broek, heeft in de Golf van Mexico, de poging tot berging van het gestrande Pa namese vrachtschip „Hernan Cortes" moeten opgeven. Als gevolg van zwaar stormweer was het schip nog hoger op het rif gewor pen. De bemanning van de Panamees is door de „Noord-Holland" in Progreso, Mexico, aan land gebracht. De sleepboot werd het afgelopen weekeinde verwacht te Port of Spain, Trinidad, om daar de zware sleepreis met het Amerikaanse boor eiland „Offshore 58" naar Beaumont in de Verenigde Staten te beginnen. De „Willem Barendsz", onder comman do van kapitein A. Kleingeld, is thans aan de 5500 mijl lange sleepreis Vlaardingen- Rio de Janeiro bezig. De sleepboot zou vandaag op deze reis Dakar aandoen. De „Willem Barendsz" versleept 2 bakken en een baggermolen naar deze Braziliaanse haven. De zeesleepboot „Groningen" van n.v. Bureau Wijsmuller is zondag in Tamano, Japan, aan ene lange sleepreis met 2 groto pontons begonnen. De pontons zijn elk 90 meter lang en 27 meter breed en moeten door de „Gron- ningen", die onder bevel staat van kapi tein J. H. v.d. Laarschot, gesleept wor den door de Zuid-Chinese Zee, door Straat Singapore en Straat Malakka, via de In dische Oceaan en de Arabische Golf naar Ras al Khafjli. De sleepreis leidt o.ver een afstand van ongeveer"7000 mijl. De schade, die de „Groningen" opliep bij een aanvaring in de Zuid-Chinese Zee, is vorige week bij een werf te Nagaski hersteld. Het Britse vrachtschip „Shunwah", dat bij deze aanvaring was betroken en dat door de „Groningen" te Nagasaki werd binnengesleept, ligt nog in deze haven. ter gehouden nationale tafeltennistoer nooi van Swift was wel de overwinning van de Hilversumse Mieke ten Broek op de Rotterdamse favoriete Ria Brogmans in de eindstrijd van het damesenkelspel. De Nederlandse kampioene Annemarie Wijnants moest wegens een bronchitis aanval in de eerste ronden de strijd sta ken. Bij de heren ging de overwinning naar de Amsterdammer Bert Schoofs, die Bert van der Helm, nationaal kam pioen, in de finale klopte. De Heemstede- naar. Ed van der Berg werd in de halve finales door Bert van der Helm uitge schakeld. Met deze speler samen won hij wel het dubbelspel. In de finale versloegen zij Deken en Schoofs met 21-17, 23-21. MAANDAG 14 NOVEMBER Herv. Jeugdgeb. Burgemeester Enschedé- laan 67, Santpoort, 20 u.: „Van de brug af gezien", voordracht naar het toneelspel van Arthur Miller, door de heer J. van Ruiven. Cultureel Centrum, 20 u.: Ledenverga dering Groene Kruis. Du Commerce, Marktplein, 20 u.: Leden vergadering Schaatsvereniging Velsen. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 en 21.30 u.: filiaal Sant poort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek): 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 19-21 u.; filiaal Banjaertstraat 13, 19-21 u.; Uit- leenpost parochiezaal onder Petruskerk, Venusstrat 1, IJmuiden 19-21 u. DINSDAG 15 NOVEMBER Petrazaal, Spaarnestraat, IJmuiden, 20 u.: Bijeenkomst Ned. Christen Vrouwen bond, afdeling IJmuiden. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10-12.30 en 14.30-17.30 u.: filiaal Wijkerstraatweg 77, VeJsen-Noord: 14.30-17.30 u. 19-21.30 uur. Katholieke openbare leeszaal en biblio theek, Velsen, Willemsbeekweg 96, IJmui den: 10-12 u. en 14.30-17.30 u. Federatie Bejaardenzorg Velsen, sociaal advies voor bejaarden. Spreekuur: IJmui den e.o.: 9-10 u. in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-5510; Velsen-Noord, 11-12 u. in de gemeentelijke vergaderzaal in de Smit van Gelderstraat 5, te Velsen-Noord; tel. 02510-2550; Sant poort 15-16 uur in het gebouw „Cusa", Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014; verder volgens afspraak. Secretariaat: Hoofdstraat 117 te Santpoort, tel. 02560- 8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Speekuur leidster: van 9.30-12 u. in de Willebrordstraat 102 te IJmuiden, tel. 02550-7715. MAANDAG 14 NOVEMBER Statenhuis, 20 u.: Schilderen en tekenen o.l.v. J. C. Heeck, „De Gieteling". Galerie Boumans, Breestraat 122, 20 u.: Filmen met beginners, docent Ad. Bak ker; georg. door Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht" m.m.v. de Bev. Coc. Cult. Raad. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Tekenen o.l.v. J. C. Muller, Kenne- merstaten. Statenhuis, 20 u.: Cursus autotechniek, docent K. B. J. Heigel; Pers. Ver. „De Gieteling". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 uur: Cursus tekenen o.l.v. Jan v. d. Schoor; Kennemerstaten. Huize Scheybeeck, 19 u.: Cursus naaien, St. voor huish. en gezinsvoorlichting. Wijkerbaan, 20 u.: Bijeenkomst P.v.d.A.- Vrouwengroep, lezing door E. J. Berg, Den Haag, over de hedendaagse politiek. Hotel Ter Burg, 20 u.: Inleiding door D. W. Ormel, secr. S.E.R. voor Algem. Ver. van Hoogovenpersoneel. St. Jozefzaal, Arendsweg, 20 u.: Lezing „De huisvrouw op speciale wijze met va kantie", door zuster Brigittine; na afloop kienen voor Kath. Vrouwengilde. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 18.30-19.45 en 20.45-22 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger- •traat 70, geopend van 19-21 uur. R.k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Meerestein, Par- mentierstraat 2, geopend van 19-21 uur. DINSDAG 15 NOVEMBER Huize Scheybeeck, Velserweg, 19.30 u.: Toneel voor jongeren vanaf 16 jaar; To neelgroep „Perine". Huize Schreybeeck, 14.30 uur: Cursus hygiëne en uiterlijke verzorging. Huize Schreybeeck, 19 uur: Cursus naai en, St. v. huish. en gezinsverzorging. Gem. Huisoudschool, C. H. Moensstraat, 19.30 uur: Cursus voeding (koken) door de St. huish. en gezinsvoorlichting. De Opgang, 20 uur: Contactavond Smal filmclub IJmond Dubbel Acht. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge- operd van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger- •traat 70, geopend van 15-17.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur. Gezamenlijke filialen: Meerestein, Per mentierstraat 2, geopend van 15-17 uur. Toen de cursisten bijna driehonderd hadden zich aangemeld 's middags in het Haarlemse stadhuis door de loco burgemeester de heer D. J. A. Geluk offi cieel namens het gemeentebestuur werden ontvangen, heeft de voorzitter van de Vereniging Haerlem, de heer Th. Hoog, de plannen nader toegelicht en het ge meentebestuur verzocht de inrichting van een streekmuseum op de lijst van werk zaamheden te plaatsen. De heer Hoog wist al een mooi punt en pand voor het mu seum, namelijk het vroegere gebouw van de Bank van Lening aan de Kleine Hout straat. De heer Hoog zei te weten dat het om financiële redenen niet gemakkelijk zal zijn het plan spoedig uit te voeren, maar van belang achtte hij een museum wel. Daarbij gingen onder meer zijn ge dachten uit naar de historie van de ble- kerijen, de bloembollencultuur en de bier brouwerijen. Het gaat niet alleen om Haarlem, maar ook om gemeenten die zo nauw met Haarlem verbonden zijn en vroeger dichtbij leken, omdat men de Grote Kerk van grote afstand zag. Tevoren had de heer Geluk de toene mende belangstelling voor oude gebouwen besproken. Jammer genoeg is er van de zeventien poorten uit de vorige eeuw nog maar één over. Restaureren is duur en de overheid subsidiëert wel, maar kan dat niet voldoende doen. Gelukkig bestaat er een monumentenlijst, waardoor vele ge bouwen voor de toekomst beschermd zijn. De heer Hoog zei naar aanleiding hier van dat de Haarlemmers niet te klagen hebben. De Monumentenzorg bestaat in de stad tien jaar en spreker was dankbaar voor hetgeen in de loop der jaren is ge daan en bereikt. Onder leiding van de hoofdbode. de heer J. M. G. A. van Sonsbeek maakten de cursisten een rondgang door het stadhuis. De heer Wiegel had in de ochtendbij eenkomst nog een ander punt aangesne den. Hij sprak de wens uit, dat er als vrucht van de cursusdagen een hechte sa menwerking zal groeien tussen allen die zich bij de beoefening van plaatselijke en streekhistorie verbonden weten. In Noord en Zuid-Holland ontbreekt nog het een en ander aan een overkoepelend samenwer kingsorgaan. „Zou, wat in Gelderland wordt gedaan door het Gelders Oudheid kundig Archief, voor deze provincies niet mogelijk zijn?" vroeg de heer Wiegel. Hij pleitte voorts voor instructieve streekmu sea van moderne opzet in verschillende delen van het land. Deze dienen van pre historie tot heden alles omvatten wat voor de kennis van de eigen streek kenmerkend is. Op de eerste bijeenkomst van deze unie ke cursus hebben prof. dr. W. Jappe Al berts uit Utrecht en de heer A. G. van der Steur, amateur-historicus uit Haarlem, gesproken over „Waarom lokale en regio nale geschiedenis en hoe zet men een on derzoek op". Woensdagmiddag 23 november zal de echtgenote van de commissaris der konin gin in Noord-Holland, mevrouw mr. M. Kranenburg-Lycklama a Nijeholt de offi ciële opening verrichten van de nieuwe observatie- en opnamekliniek van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort. De nieuwe kliniek kan zowel in medisch, technisch als esthetisch opzicht, een aan winst van de eerste orde worden genoemd voor de psychiatrische verpleging in ons land. In de ultramoderne kliniek beschikt men over de allernieuwste, voorzieningen en installaties. Het Amsterdamse architec tenbureau Posthumus Meyjes en Narold heeft bij het ontwerpen speciaal rekening gehouden met de behoefte aan contact van de patiënten met de gemeenschap zowel binnen als buiten het ziekenhuis. In de kliniek, die plaats biedt aan 144 pa tiënten treft men daartoe ondermeer vele zaaltjes aan waarin de opgenomenen in kleine kroepjes bijeen kunnen zijn. Onder meer in contact met andere verpleegden leert de patiënt zo de aanpassing aan ar beid en omgeving. In het nieuwe gebouw zal het mogelijk zijn de klinische behandeling van de pa tiënten meer, en beter dan tot dusver mogelijk was te concentreren en te inten siveren. Ook zal de doorstroming van een deel der nieuwe opname en van patiënten die voor een korter verblijf in aanmerking komen, doeltreffender kunnen plaats heb ben. Begin juli 1965 publiceerden wij in het Haarlems Dagblad een uitgebreide repor tage over de nieuwe kliniek. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Op de vierde en laatste expositie van eigen dieren, welke de Heemskerkse post duivenvereniging De Vredesduif - ook dit jaar weer in het clublokaal aan de Carel van Manderstraat organiseerde, waren 80 oude doffers tentoongesteld. De keurmeester, de heer P. v. d. Oute- naar uit Beverwijk, kwam tot de volgen de uitslag van de vijf beste vogels: 1. H. de Jong 93 p.; 2. G. Lotterman 93 p.; 3. Th. Half 92,5 p.; 4. H. Tromp 92.5 p.; 5. G. de Boer 92.5 p. De eindstand over de vier exposities van dit jaar tesamen luidde: 1. G. Lotterman 730.5 p.; 2. P. Lotterman 730 p.; 3. G. de Kruif jr. 729.5 p.; 4. H. Tromp 729 p.; 5. Th. Half 728.5 p.; 6. Veenstra 728.5 p.; 7. A, v. d. Kolk 728 p.;"%. G. Duin 728 p.; 9. H. de Jong 727.5 p.; 10. P. v. d. Kolk Iï 727.5 p.; TL -E. Goteman 727 p.; 12. A. Bruins 726 p.; 13. C. Broer- sen 725 p.; 14. J. Knap 725 p.; 15. P. v. d. Kolk I 725 p.; 16. Zwaanswijk 724 p.; 17. Ten Hoomte 724 p.; 18. J. H. Duin 723 p.; 19. S. Duin 723 p.; 20. A. Martens Op het Duitse soldatenkerkhof te IJssel steijn bij Venray, waar 31.500 in Neder land gesneuvelde Duitsers hun laatste rustplaats hebben gevonden, is zondag ter gelegenheid van de nationale Duitse sol- datengedenkdag een dodenherdenking ge houden in tegenwoordigheid van de Duit se ambassadeur in Nederland, de heer Karl-Heinz Knoke, consulaire ambtenaren van de Duitse Bondsrepubliek, de Duitse militaire attaché uit Den Haag, vertegen woordigers van de Volksbund Deutsche Kriegsgraber Fürsorge" en een detache ment van de Duitse lucht- en landmacht uit Budel. Een vertegenwoordiger van de Volks bund bracht dank aan de Nederlandse re gering en het Nederlandse volk voor de wijze waarop daar de graven van de ge vallenen worden verzorgd. ADVERTENTIE SIMCA TOURIST VANAF f 8545.— N66 9 NEDERLAND N.V. Voor IJmuidenVelsen-N.Velsen-Z.Santpoort Driehuis G. INIA v/h Kennemer Garage N.V. KENNEMERLAAN 222-226 IJmuiden - Telefoon 02550 - 4324 - 6238 I 722 p.; 21. J. Denekamp 721 p.; 22. H. Gooijer 720.5 p.; 23. J. Marcus 720 p.; 24. Sikkema 720 p.; 25. A. Martens II 720 p.; 26. Ch. Beij 719 p.; 27. J. Castricum 719 p.; 28. G. Wagner 718 p.; 29. G. de Boer 546.5 p.; 30. A. Schuit 542.5 p.; 31. Breg man 439 p.; 32. Jellema 363 p. Op deze laatste tentoonstelling werden onder de leden van de Vredesduif nog vier fazanten verloot. Deze dieren waren door keurmeester Snelders beschikbaar ge steld. (Van onze correspondent) In zijn woning in Den Haag is vrijdag avond op 53-jarige leeftijd overleden de heer P. Hollenberg, hoofdagent-recher cheur bij de Haagse politie. Piet Hol lenberg, die in december 1939 uit IJmui den naar Den Haag kwam, was voor de tweede wereldoorlog een bekende voet baller. Vele jaren stond hij in het doel bij Stormvogels. Zijn prestaties waren zo op vallend dat hij enige malen als speler of als reserve werd gekozen in verte genwoordigende elftallen. VIDES heeft zaterdag twee opvoerin gen gegeven van de operette „De Sneeuwkoningin" naar een sprookje van Andersen. Het was een operette waarin veel te zien viel. Aan de kostuums was veel zorg besteed, er waren vele decor wisselingen en legio dansen en dansjes. Dat deze operette toch niet zo boeide als vele vorige kwam voornamelijk door de geringe verstaanbaarheid. Vides had hier voor echter een geldig excuuus, want de ziekte van de regisseuse, mevrouw Van der Vis, heeft een vlot verloop van de re petities bemoeilijkt. Daaraan zal het ook wel te wijten zijn geweest dat de zang lang niet zo vlekkeloos was als bij vele vorige gelegenheden. De beste vocale prestaties hoorden we in het vierde be drijf in het hol van de vier winden. Een zwak punt in de operette was ook, dat de bedrijven na de pauze weinig ge legenheid boden tot het spelen op een diep toneel. De massataferelen aan het slot kun nen bij kinderoperettes vaak meer plicht matig dan natuurlijk uit de handeling voortvloeiend zijn, ze vormen in elk ge val een betere afsluiting dan die in de „Sneeuwkoningin", hoe goed het idee van de optocht door de zaal ook was. Noemen wij tot slot het uitstekende pianospel van de heer S. Douma. Het zou wat zachter kunnen, maar het is begrijpelijk dat hij bij de niet zo grote vastheid van de helden en heldinnen op het toneel weinig risico nam. (Van onze sportredacteur) Het overlijden van Lo Brunt, die 63 jaar is geworden, is een geweldige klap, niet alleen voor de KNVB, maar ook voor de internationale voet balorganisaties en de gehele Neder landse sportwereld. Door zijn uit zonderlijk organisatietalent, zijn be heersing van vele zaken en zijn grote mensenkennis was hij een van de grote pijlers van de sportwereld. De Nederlandse voetbalsport is bijzon der veel verschuldigd aan Lo Brunt, die zich steeds met volle kracht en overgave in alle problemen vastbeet en ook de groot ste klein kon krijgen. Men behoeft maar te denken aan de revolutie in 1954, toen de KNVB overstag moest gaan in de kwes tie van het betaalde voetbal. Men behoeft maar te denken aan de totstandkoming van de sporttoto. Zo intensief ging hij in zijn werk op, dat hij in het begin van 1959 een hartaanval kreeg. Hij moest het kalmer aan doen. Aanvankelijk hield hij zich er aan, maar zijn karakter kende het begrip kalm-aan niet en langzamerhand zat hij weer midden in het werk. Dit weekeinde nog was hij zeer druk bezet. Zaterdag werd hij op de bondsver gadering van de KNVB door de scheiden de voorzitter, A. Schroder toegesproken en geprezen. Ontroerd zei toen de heer Schro der: „Jouw hulp en steun waren voor mij onontbeerlijk. Lo, wat hebben wij het sa men toch fijn gespeeld." Gisteren spraken wij hem nog bij Ajax Feijenoord. Brunt was opgetogen, dat er nu eens geen incidenten waren en er zo knap gevoetbald werd. Lo Brunt was de spil waarom het bondsapparaat van de KNVB draaide. Hij was drager van een groot aantal onder scheidingen. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau, Chevalier de l'ordre de la couronne de chène (Luxemburg), officier in de orde van verdienste van Luxem burg, drager van de gouden onderschei dingstekenen van de Deense en Zwitserse voetbalbond. Brunt was erelid van de Ne- derlands-Antilliaanse Voetbal Unie, de Middlesex Wanderers, Rapid Wien en de Surinaamse voetbalbond. Behalve secretaris-penningmeester van de KNVB was hij o.a. penningmeester van de UEFA, lid van de financiële com missie en jeugdcommissie van de UEFA. Hij speelde onder meer een grote rol bij de totstandkoming van de intertotocompe- titie. Hoogtepunten in de stormachtige carriè. re van de voetbalofficial Brunt waren: 1 maart 1948: chef de bureau van de KNVB, 1 juni 1949: secretaris-penningmeester van de KNVB. 8 april 1958: lid van de UEFA-jeugdcommissie, 21 augustus 1960: bestuurslid van de UEFA, 21 augustus I960:"lid propaganda- en televisiecommis sie van de UEFA, 21 december 1960: gedelegeerd commissaris van de stichting „De Nationale Sporttototalisator", 28 ja nuari 1961: bestuurslid van de „Interna- tionaler Fussball Cup (intertoto-competi- tie), 28 januari 1961: adviseur in voetbal zaken van Intertoto-organisatie, 25 septem ber 1961: voorzitter UEFA-jeugdcommissie, 17 oktober 1961: voorzitter-leider interna tionale cursussen voor Europese trainers en coaches, 17 april 1962: penningmeester UEFA en lid van dagelijks bestuur UEFA, 26 oktober 1962: voorzitter „Internationa- ler Fussball Cup", 21 februari 1963: be stuurslid Stichting Televisie Nederland, 12 februari 1964: voorzitter financiële com missie UEFA. (Van onze sportredactie) De heer Brunt heeft bijna zijn gehele leven in Haarlem, waar hij geboren is, en Heemstede gewoond, de laatste jaren in Wassenaar. Al op jeugdige leeftijd had de heer Brunt, die sportcorrespondent van ons blad is geweest, belangstelling voor de sport, in het bijzonder voor voetbal, zwemmen en waterpolo. Hij was toen niet alleen actief speler, maar ook bestuurs lid van enkele organisaties en daarin toonde hij evenals later bij de KNVB zijn organisatorische talenten. Hij was vele jaren secretaris en later voorzitter van de Haarlemse Zwemclub HVGB, bij de oprichting van de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd hij benoemd tot secretaris en ook had hij een actieve rol bij de voetbalclub Kennemerland uit de zaterdagmiddag competitie. Bij zijn benoeming als secre taris-penningmeester van de KNVB moest hij zich uit het actieve voetballeven terug trekken, maar doordat Kennemerland hem onderscheidde bleven de banden be staan en trouw bezocht hjj nog vele wed strijden en bijeenkomsten van deze club. Doordat de heer Brunt in Heemstede woonde toonde hij veel belangstelling voor de clubs uit Haarlem en omgeving. Een scène uit de „Sneeuwkoningin". De grote verrassing van het te Deven-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5