Manager Brokx: Ajax grandioos Trainer Kment boog het hoofd: „Daar was niets tegen te doen" AJAX ROLDE FEIJENOORD OP: 5-0 Henk Groot speelde een sublieme partij Twee felle tegenstanders Met De Visser op het bankje verging het Telstar beter dan met trainer op tribune Go Ahead was gelukkig bij GVAV PSV was „nergens" Cruyff: Tegen Sparta nog beter KRAAI J: erger dan tegen Real Mist hield Bill Shankley tegen Telstar-DWS boeiend Van Ravens stuurde De Visser weg MAANDAG 14 NOVEMBER 1966 9 Koppende keeper Beginneling Hans Rombouts Geen fortuin voor Fortuna Sc i- m MEDEWERKING GEVRAAGD! toon m respect voor mi God met m Deze kosten MVV greep de zege yyWVVtAPWWIIWWWWWWWWWWWWWAAAWIIIWIIIAIWMWWIIWWWAIVWIAWAAAWAWAWAIWWWWWWWWWIIWWW IWVWWI/WWWIAIWWWWWWWWI/WWWWIIWIHIWWWWMWWIMAIWWWMWWWWWWWWWII'/WVWWWWWMWWWMWWWWWWW (Van onze sportredacteur) Trainer Willy Kment van Feijen- oord boog deemoedig het hoofd. „Ajax heeft voetbal gespeeld zoals het ge speeld moet worden. De uitslag 50 is bepaald niet geflatteerd. Ik had mijn jongens gezegd zo vlug mogelijk te proberen het initiatief te nemen. Maar u heeft het gezien. Daar was niets tegen te doen. Geweldig, dat Ajax". En hij voegde er berustend aan toe: „Ach, het is niet zo tragisch. Het leven gaat verder". En het leven ging uitbundig verder voor de Ajax- aanhangers, die zich deze Feijemoord tot in lengten van dagen zullen her inneren. „Wie zou dat nu van te voren hebben durven zeggen", jammerde Feijenoord-manager Guus Brokx. „Ajax was grandioos" en hij zal ja loers geweest zijn op zijn voorzitter Kiehoom, die „zijn kaartje had afge staan aan een liefhebber" en niet in Amsterdam bij zijn concurrent Jaap van Praag was verschenen. Kieboom kortte de middag bij Overmaas CW. Duizenden Rotterdammers zul len Van Praag dankbaar geweest zijn, omdat hij hun geen kaartje heeft wil len verkopen. Het heeft hun een martelgang bespaard. Een martelgang is het voor Fei jen oord geworden, zoals alle coryfeeën van de sport op de tribune zoals minister Vro lijk, Lo Brunt, Georg Kessler konden zien. Direct begon het al. Cruyff, die door de Amsterdammers als een held was in gehaald, toonde zich niet bepaald een schuw vogeltje, zoals Kraay bemerkte. Binnen vijf minuten had Ajax drie cor ners mogen nemen en in de zevende mi nuut al kopte Nuninga de bal na een bes te combinatie tussen Keizer en Groot ach ter Pieters Graafland. Het piepkleine le gioentje Rotterdammers was daardoor al direct tot zwijgen gebracht. Dat legioentje hijgde benauwd, toen Groot de beste speler van het veld en zo rijp voor een come back in het Nederlands elftal; „hij heeft zijn naam eer aan gedaan", zei Kessler na afloop een prachtig schot af vuurde, dat onze nationale doelman weer kansloos maakte. Maar scheidsrechter Boogaerts had gezien, dat Cruyff buiten spel stond. Geen doelpunt dus. Feijenoord putte er even moed uit en zo was er op een gegeven moment een kop pende keeper Bals te zien, moest hij even later een vrije trap van Haak onschade lijk maken en zag de Ajax-doelman Haak voor een leeg doel missen. Maar Ajax maakte al snel een einde aan dit wat aar zelende Rotterdamse vertoon. Ajax begon meedogenloos op Feijenoord af te rollen. Romeijn had de opdracht gekregen Kei zer overal, waar ook te volgen. Hij deed dat ook wel, maar kon de Ajacied niet af stoppen. En aangezien vóór Romeijn Piet Fransen amechtig van het kastje naar de muur liep, Jansen het alleen op het mid denveld ook niet afkon ontstond er een heerlijk vrij stuk werkterrein, waar Ajax door Muller en Groot de mooiste aanval len kon opbouwen. Dat had voorlopig nog geen doelpunt tot gevolg, wel een straf schop. Een wanhopige Romeijn tikte Keizer tegen de hielen. De heer Boogaerts, die kort tevoren haken van Swart door Kraay door de vingers had gezien, wees nu naar de stip. Keizer zelf kwam aan lopen, mikte in de hoek en.Pieters Graafland dook de te zacht ingeschoten bal eruit. Er was dus nog wel wat hoop voor de Rotterdammers, maar dat was na de pau ze snel voorbij. Cruyff had alle narigheid van de voorgaande dagen van zich afge schud, liep weg van Kraay uit het een- De politie was met groot materiaal uitgerukt voor de voetbalwedstrijd Ajax—Feijenoord. De wagens wa ren niet nodig, want er was vrijwel maar één soort publiek: Ajax-aan- hangers en daar had men i)<3Cö be hoefte aan het scheppen r>an moei lijkheden. Er waren ook politie mannen met ho'ndénT' Die werWteri angstaanjagend voor.Coen Mou- lijn bij een rush. Moulijn hoorde een hond grommen en remde prompt af. Het was kennelijk een Ajax-hond. Het vijfde doelpunt van Ajax. Cruyff tikt de bal langs Pieters Graafland. Nuninga steekt de hand al vast op. trum en werd weer „levensgevaarlijk". In de vierde minuut glipte Cruyff zeer be hendig langs de ook uitstekend spelende Israel, gaf een voorzet en Swart behoef de zich slechts met de bal aan de voet in het doel te laten glijden, 2-0. De Wa tergraafsmeer werd nu te klein om al het enthousiasme van de Ajax-supporters te kunnen bergen. Een minuut later loste Sjaak Swart van veertig meter afstand zo'n geweldig hard schot, dat het geen schande voor Pieters Graafland was, dat hij njoest capituleren. Iedereen zag, dat Swart ging schieten, niemand kon hem remnjen. Een diamant van een doelpunt. En nog vond Ajax het niet voldoende. Feijenoord werd de rol van beginne ling opgedrongen. Ajax speelde met de - ja i-ir Rotterdamse ploeg. Het combineerde er op los alsof er geen Feijenoord stond. Het vriendenduo Cruyff-Keizer glipte virtuoos langs Israel en Kraay heen, waarna Cruyff Pieters Graafland even omspeelde om vervolgens de bal uit een lastige hoek in te schieten, 4-0. Logischerwijs ging Ajax het daarna wat kalmer aan doen. Feijenoord mocht wat meer opdringen, maar ook daar demon streerde zich de onmacht. Want Moulijn, Bild, Kindvall en Haak (die om routine overwegingen de plaats van Geels had in genomen, waarvan men na afloop spijt had) konden niet langs de knappe verde digers Suurbier, Pronk, Suurendonk en Van Duivenboden komen. Geen wonder, dat Bals na afloop klaagde, dat hij zulke koude handen had gehad. Maar goed, Ajax deed er ten slotte toch ook weer wat aan. Dat leverde eerst een schot van Groot tegen de lat en vervol gens een doelpunt van Cruyff op, 5-0. Even was er nog wat gestrubbel om een afgekeurd doelpunt van Feijenoord, maar het maakte allemaal niets meer uit. Het zou alleen leuk geweest zijn voor de Zweedse ambassadeur, die speciaal naar Amsterdam was gekomen om met zijn landgenoten-voetballers te praten, als de treffer van Kindvall wel was toegekend. Het kon Feijenoord toen al niets meer schelen Het zag er in de eerste helft bij GVAV' Go Ahead in het geheel niet naar uit, dat GVAV de eerste nederlaag op eigen veld tegemoet zou gaan. De Groningers kregen veruit de beste kansen, maar maakten slecht gebruik van de zwak ke momenten in de Deventer verde diging, die het geluk aan haar kant had toen een zware overtreding van Adelaar tegen Beuvink, GVAV een strafschop op leverde en de anders zo trefzekere Pet- terson ditmaal tegen de paal schoot. Na de rust kreeg de strijd een geheel an der beeld. GVAV nam tegen de sterk de fensief spelende Deventenaren te veel risico's. De Groningers verwaarloosden de dekking en drongen te ver op, waar van Veenstra na snelle tegenstoten twee maal gebruik maakte, 1-3. De tijd dat de naam PSV in Rotterdam met ontzag werd genoemd, schijnt voor lopig voorbij. Debutant Xerxes versloeg de oud-kampioen van Nederland met niet minder dan 4-0. De doelpunten wer den gemaakt door Jacobs (2) Dorjee en Heyerman. DOS heeft in Geleen voor een verrassing gezorgd (0-3). De Utrechters overwonnen Fortuna'54 vakkundig, waarbij Wery de grote man was in de aanval van DOS. Hij scoorde twee doelpunten en had in de derde treffer van Hardeman een groot aandeel. (Van onze sportredacteur) Hans Kraay en Johan Cruyff hebben het elkaar danig lastig gemaakt als di recte tegenstanders. Beiden schuwen de harde tackle niet. Beiden hadden na afloop de grootste bewondering voor elkaar. «5 J Hans Kraay: „Die overwinning van Ajax was dik verdiend. Er waren wel een paar gelukkige doelpunten bij, maar er hadden er ook meer kunnen vallen. Natuurlijk was de strijd wel eens hard, wat wil je. En wat Cruyff betreft: Cruyff is Cruyff. In de eerste helft maakte hij niets, maar na de rust ging hij bij me vandaan en toen was het mis bij ons". „Dit had ik voor onmogelijk gehou den. 5-0. Ik had het voor onmogelijk gehouden, dat welke club ook ter we reld met 5-0 van ons zou winnen. Maar je ziet het. Dit was erger dan de 5-0 tegen Real Madrid. Veel erger". Johan Cruyff: „In het begin had ik natuurlijk nog wel wat hinder van alle Hans Kraay in bewondering voor Johan Cruyff. tramelant, die ik gehad heb deze week. Maar ja je speelt met een goed elftal. Je wordt lekker opgevangen. Ik lette uiteraard wel op bij overtredin gen. Ik mag wel zeggen, dat ik leergeld heb betaald. Hans Kraay? Hij is een goede verdediger. Hij speel de hard, maar wel fair. Feijenoord viel me tegen. Maar misschien hadden ze hun dag niet. Dat hebben wij ook wel eens". „Of dit onze beste wedstrijd is ge weest? Nee. Ik vind dat we tegen Sparta ,nog beter gespeeld hebben. Sparta werd toen van het veld ge veegd". -.4 Scheidsrechter is niet zo erg, maar die kussentjes.(bord hing aan de hekken bij Ajax). (Van onze sportredacteur) De manager van Liverpool, Bill Shank ley, die van plan was om Ajax te zien spelen tegen Feijenoord in verband met de wedstrijden voor de Europa cup, heeft Ajax moeten telegraferen, dat hij niet kon overkomen. De mist verhinderde het vliegtuig waarmee hij naar Schiphol zou komen op te stijgen. Twee minuten voor het einde kreeg MVV tegen FC Twente de verdiende be loning voor het in totaliteit juist iets ga vere voetbal dat de Maastrichtse ploeg in het stadion Diekman liet zien. Hoenen schoot van buiten het strafschopgebied drie keer tegen de lat. Ook kogelde Geur ten nog eens tegen de paal. Alleen de eerste inzet van Hoenen werd in twee de instantie goed afgewerkt, 0-1. Pahl- platz kreeg tegen de hem zwaar bewaken de Toennaer scheidsrechter Voermans moest de MVV-aanvoerder daarover twee keer vermanen weinig kansen, maar de gelijkmaker van Bronkers ontstond toch uit een door hem genomen hoekschop MVV greep de winst ten slotte door Brokamp. (Van onze sportredactie) Telstars trainer De Visser praat veel tijdens een voetbalwedstrijd. Scheids rechter Van Ravens lacht dikwijls tij dens een wedstrijd, maar gisteren verging Van Ravens het lachen, toen hij De Vis ser veelvuldig aanwijzingen hoorde ge ven vanaf het reservebankje. Hij waar schuwde De Visser tijdens de boeiende wedstrijd Telstar-DWS (0-0) al snel en hoe ook Van der Leek, DWS'trainer glimlachend De Visser wees op de juist heid van die beslissing, De Visser kon het niet laten. Van Ravens verwees hem daarom naar de tribune. En daar werd De Visser een roepende in de woestijn, althans na rust, want Telstar leek zijn aanwijzingen lang niet altijd te horen. Het kwam althans niet uit de verdedi ging, waarin DWS het drukte. Telstar liep zodoende gevaar, maar hield toch vast aan de gelijke stand. Er was sfeer voldoende om Telstar en DWS enthousiast te laten spelen. Niet het minst door de community-singing on der leiding van Kerst de Jong, Dik Huis en Nico de Niet. Niet het minst ook door de drukte, 10.000 toeschouwers. Tel star en DWS beschaamden dat vertrou wen ook niet. Maar er kwamen geen goals en dat is dan wrang, als er verdienste lijk wordt gespeeld, ook al door een goe de conditie en een techniek, die individueel goede uitzonderingen bevatte (Flinkevleu- gel, Kruiver, Rensenbrink, maar ook Van Essen, Bond, Van Wijk, Kort, Althoff). Met bond, was het overigens een vreem de zaak. Hij speelde gisteren weer goed, schiep kansen voor anderen en zichzelf, maar had moeite om in het laatste ge- Val tot het benutten ervan te komen. Voor rust al, toen Van Wijk hem met een fraaie lob de vrije ruimte achter de DWS- verdedigers en voor doelman Schrijvers toonde. Bond kreeg de bal net niet goed onder controle en verspeelde zijn kans. Bond had bovendien pech, toen hij na een half uur spelen zich in het straf schopgebied schitterend vrij maakte, maar in zijn moeilijke positie aan zijn schot niet de juiste richting kon meegeven. Zijn kansen benadrukten echter het over wicht van Telstar voor de rust. André (op gesteld in de middenlinie voor Koopman) rommelde bovendien door de DWS-achter- hoede op een wijze, waarop hij patent schijnt te hebben: niet fraai, wel hoogst gevaarlijk. Schrijvers kon de bal althans nog maar net corner tikken. Bovendien kwam Clement vlak voor rust flink los met een fraaie solo en een schot na een goede aanval net over In de tweede helft drong DWS Telstar Het koor heeft zich in beweging ge zet. Kerst de Jong (links) leidt de community singing van Telstar. terug. Rensenbrink, voor rust veel vrij gelaten door Bakker, maar toen niet ge vaarlijk, ontliep nu zijn dekking en was met Kruiver (geen fouten, geen briljan te acties, maar uiterst nuttig) een door lopende bron van aanvallende acties. Daar kwam bij, dat Flinke vleugel met incidentele rushes voor gevaar zorgde. Telstar kroop er door in de verdedi- gingsschulp en teerde op de kopbal van André die vlak na rust net naast was gegaan. Dat ging overigens niet slecht, want Telstars achterhoede met de jonge Van Essen als ook aanvallend zeer ijve rige een goede speler, werkte goed en Stuy deed goed werk als dat desondanks no dig was. Zoals het stoppen van een hard schot van Rensenbrink, en het duiken naar de bal voor de voeten van Ren senbrink en Kruiver, toen die doorbraken. Telstar kreeg zelfs betere kansen. An dré bijvoorbeeld toen hij een pass van Bond kreeg, doorliep, maar de bal net te ver voor zich uit speelde en Schrij vers gelegenheid bood tot ingrijpen. Flin- kevleugel moest zelfs met een goede ac tie de bal achter Schrijvers en net voor de doellijn weghalen toen Cleeren met een schot dreigde te scoren.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9