K.V.P. en A.R. hebben de weg voor dr. Beel geëffend morris if. sir mmv*r m i i j m a i HET WEER Bejaarde vrouw ernstig gewond bij aanrijding Miss op „schip van de woestijn Huren pas op 1 juli omhoog? Marechaussee aan boord van „Virgin Mary" in Velsen 1 Informateur wellicht nog deze week gereed met interimkabinet Winst voor P.v.d.A.; sterk verlies voor BP Zeeuwse goudschat wordt geveild Kort geding tegen dagblad en C en A Noodbruggen in weg Antwerpen-Luik Joegoslaaf steekt landgenoot met mes Voor 90 gulden gratis invoeren mm* Landing Gemini-12 op tweede net Bemanning bedreigt reder die niet uitbetaalt Zweedse coaster in moeilijkheden 50 cent sparen! f2.50 i! Voor modieuze dames- en teenerkleding NI PO-prognose: Storm Zelfs TV-ploeg uit New York aanwezig Over 10-gulden biljetten In flat in Zandvoort m Het woord is aan CAMEL - TWEEDJASSEN ■-mm Schip wordt naar IJmuiden gesleept ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME SNACKBAR B WIJK AAN ZEEËRWEG 31 A A U W Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger van f. 3.- voor slechts POUf w 52e JAARGANG NUMMER 12 DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De informateur, dr. Beel, werkt aan de vorming van ee.* K.V.P.-A.R.-minderlieidskabinet nu de K.V.P. en de A.R.P. zich positief over zijn dekkingsplan hebben uitge laten. In politieke kringen bestaat de indruk dat dr. Beel probeert nog deze week gereed te komen met een interim-kabinet. Zowel de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. als die van de A.R. heeft zich in principe achter het dekkingsplan van dr. Beel geschaard, dat uitstel inhoudt van de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting tot 1 april en vervroegde invoering van de hogere omzetbelasting per 1 oktober met tien percent. Informateur Beel heeft reeds gesproken met de fractievoorzitters van de K.V.P. en de A.R.P., de heren Schmelzer en Roolvink. Nu beide fracties zich akkoord hebben verklaarde met een uitstel van de verla ging van de inkomstenbelasting ligt het voor de hand dat in dit gesprek een con cept-regeringsprogramma aan de orde is geweest. Behalve het dekkingsplan zijn er nog andere moeilijke punten, zoals de be- In de plaats van de fractie-voorzitter van de P.v.d.A., drs. Nederhorst, heeft de demissionaire minister van Economi sche Zaken, drs. den Uyl, gisteravond in het televisieprogramma van de N.C.R.V. „Nipo These" commentaar geleverd op een onderzoek naar de mening van de kie zers, dat voor de partij gunstig is uitge vallen. Uit het onderzoek van het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie is geble ken, dat wanneer momenteel verkiezin gen zouden worden gehouden de P.v.d.A. een aanmerkelijke winst zou boeken en zou komen op ruim 27 pet van het to taal aantal stemmen. Bij de verkiezin gen in het begin van dit jaar bedroeg dit percentage ongeveer 24.. Deze stijging heeft volgens minister Den Uyl twee oorzaken: Ten eerste de manier waarop het kabinet ten val is ge bracht, en ten tweede de ernst van de zaak, die een schokwerking onder de kie zers heeft teweeggebracht. Deze laatste is naar de mening van de bewindsman in de afgelopen weken zelfs verdiept, „omdat de mensen die de val hebben be werkstelligd niet in staat zijn gebleken een nieuw kabinet te vormen". Voorts is uit het NIPO-onderzoek ge bleken, dat naast verlies voor de K.V.P. en een sterke achteruitgang van de Boe renpartij, de V.V.D en de C.H.U. enige winst zouden boeken. W eerrapporten 1, 2 Agenda van JJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving5, 7 Topsy 10 Radio en tv 11 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Ferdinand18 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Vanavond en vannacht tijdelijk regen, morgen overdag wisselende bewolking met enkele buien en over het algemeen iets lagere tem peraturen, harde wind tot storm, aanvankelijk zuidelijk, later wes telijk. Volledige weerrapporten op pagina twee. handeling van de Omroepwet. De grote vraag die men zich nu in Den Haag stelt is: Kan er een parlementaire meerderheid gevonden worden voor een voorstel om de verlaging van de inkomstenbelasting met drie maanden uit te stellen. In politieke kringen is men van oordeel dat de P.v.d.A. waarschijnlijk tegen een dergelijk voorstel zal stemmen, omdat zij het door minister Vondeling ingediende dekkingsplan nog steeds volledig onderschrijft. Daarin was een uitstel van de verlaging niet nodig. Een parlementaire meerderheid kan dan alleen verkregen worden als de V.V.D. en/of de C.H.U. vóór uitstel zullen stem men. Aangezien deze beide fracties zich in de gehele regeringsperiode van het kabi- net-Cals bijzonder hebben ingespannen (Van onze correspondent) AMSTERDAM Onder grote belang stelling uit binnen- en buitenland is van morgen in het Carlton-hotel de veiling be gonnen van de befaamde „schat van Se- rooskerke". Er werden 868 van de 1023 door vader en zoon Christiaanse en knecht Adrie van den Broeke gevonden munten onder de hamer gebracht. Zij waren bij de veiling aanwezig evenals zestig andere inwoners van Serooskerke, waaronder een aantal mannen en vrou wen in Zeeuwse klederdracht. De belangstelling uit het buitenland was bijzonder groot. Er was zelfs een TV- cameraploeg uit New York voor naar Amsterdam gekomen. Adrie van den Broeke had, om de veiling te kunnen bij wonen, twee dagen uitstel van militaire dienst gekregen. Hij was vanmorgen een van de eerste kopers. Voor 2.050 werd hij eigenaar van een Gouden Rijder. Alles wees erop dat de veiling meer zal opbrengen dan de ongeveer 450.000 waarop aanvankelijk de opbrengst was geschat. Na de kijkdagen is, gezien de grote belangstelling, de opbrengst reeds op 700.000 geraamd. Een dukaat uit de jaren 1564-1568 werd door de Nederlandsche Bank aangekocht voor 5.600. In de catalogus werd de waar de geschat op 2.500. De Nederlandsche Bank, die zoals bekend in ons land het monopolie heeft voor het uitgeven van bankbiljetten maakt ernstige bezwaren tegen de ma nier, waarop het warenhuis C en A vrijdag en zaterdag j.l. in advertenties biljetten van tien gulden heeft afgebeeld. De centrale bank overweegt dan ook een kort geding aan te spannen tegen C en A en bij wijze van proef ook tegen de dagbladen, die de advertentie hebben op genomen. Daarom zal mede ook een Am sterdamse krant worden gedagvaard. De biljetten waren op aanraden van de vereniging Nederlandse Dagbladpers met doorhalingen al deels onleesbaar ge maakt. C en A heeft alvorens tot pu blicatie over te gaan géén contact opge nomen met de Nederlandsche Bank. Wel daarna, maar bij C en A meende men dat het met een gerechtelijke actie van de cen trale bank wel los zou lopen. Een 73-jarige gepensioneerde verpleeg ster uit Santpoort is dinsdagmiddag om kwart over drie ernstig gewond geraakt toen zij op de kruising Julianalaan-Zijl- weg in Haarlem werd aangereden door een personenwagen, bestuurd door een 28-jarige vertegenwoordiger uit Zandvoort De verpleegster fietste uit de Juliana- laan de Zijlweg, die voorrangsweg is, op en botste tegen de auto die in de richting van de Westelijke Randweg reed. De vrouw liep ondermeer twee gebroken be nen op- Per ambulance werd zij ver voerd naar het Groote Gasthuis, waarin zij ter verpleging is opgenomen. BRUSSEL -De Belgische minister van Defensie, Poswick, heeft instructies gegeven om genietroepen van het leger zo spoedig mogelijk twee noodbruggen te laten slaan op de plaats, waar zater dagnacht een 112 meter lange brug over het Netekanaal in de snelweg Antwer pen-Luik is ingestort. voor een handhaving van de verlaging per 1 januari, bestaat er wel enige twij fel of zij straks met een uitstel van deze verlaging akkoord zullen gaan. De K.V.P.-fractieleider, drs. Schmel zer, liet gisteren in zijn mededelingen na afloop van het fractieberaad ruimte voor een wijziging van het dekkingsplan in de nieuwe fase van de informatie. Drs. Schmelzer zei dat de op verbetering van de dekking voor 1967 gerichte voor stellen van informateur Beel reëel zijn. „Bij onze fractie is voluit de bereidheid aanwezig om reële offers te verdedigen ter verbetering van de financieel-econo- mische en daarmee van de sociale ont wikkeling van ons land", zei hij. Hij be toogde, dat de jongste gegevens over de economische ontwikkeling1 zijns inziens de juistheid duidelijk onderstrepen van het fratie-standpunt, neergelegd in de motie- Schmelzer. Het standpunt van de A.R.-Kamerfrac- tie vertoont nauwe verwantschap met de opvattingen, zoals die door de heer Schmelzer naar voren zijn gebracht, ver klaarde fractievoorzitter Roolvink. Een 30-jarige Joegoslavische kok heeft gisteravond een 29-jarige landgenoot met een broodmes in de borst gestoken tijdens een ruzie in hun flat in Zandvoort. De 29-jarige man, een auto-monteur, is naar de Mariastichting gebracht. Er be staat geen levensgevaar. De kok is inge sloten. De ruzie ontstond toen de automonteur meende dat het eten niet op tijd klaar was. In de flat zijn vijftien Joegoslaven onder gebracht. Ben Jonson: Velen zouden ten hemel kunnen gaan met de heljt van de moeite waarmee ze ter helle gaan. Met ingang van vandaag wordt voor reizigers de mogelijkheid verruimd om met vrijstelling van invoerrecht, omzet belasting en accijns, goederen in te voeren. Dit geldt zowel voor buitenlanders die een bezoek aan Nederland brengen als voor Nederlanders die terugkeren van een bezoek aan het buitenland. De verruiming houdt in dat goederen die in het buitenland zijn verkregen (souvenirs, cadeaus en goederen voor eigen gebruik) thans met vrijstelling kunnen worden ingevoerd indien hun ge zamenlijke waarde niet hoger is dan 90. Tabaksfabrikaten, wijn, parfumerieën en gedistilleerde dranken vallen hier niet onder. Voor deze soorten goederen blijft de bestaande toestand gehandhaafd. De kapitein van de Virgin Mary tijdens het onderhoud met de Koninklijke Marechaussee. ADVERTENTIE Barteljorlsstraat Haarlem - Tel. 15552 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam mm In Londen wordt dezer dagen de schoonste van de wereld gekozen. Miss Jordanië waagt ook een kansje. Ze weet dat schoonheid een goede zaak is, doch dat een beetje publici teit nogal eens een duwtje in de be geerde richting kan geven. Daarom verscheen zij in nationale dracht ge zeten op het „schip van de woes tijn" in de straten van de Britse hoofdstad. Het was een dubbele be zienswaardigheid. (Telefoto). Indien alles volgens plan verloopt keert de Gemini-12 met de astronauten James Lovell en Edwin Adrin vanavond op aarde terug. De NTS zal dan haar programma op Nederland 2 onderbreken voor een repor tage van de landing van de Gemini in de Atlantische Oceaan. Deze reportage wordt door de Amerikaanse televisie verzorgd en via de communicatiesatelliet Early Bird naar Europa gezonden. Drs. Bogaers, de demissionaire mi nister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, wil de voorgenomen huurverhoging van gemiddeld 10 per cent niet op 1 januari maar op 1 juli 1967 laten ingaan. Hij heeft bij de Tweede Kamer een daartoe strekkend voorstel ingediend. Minister Bogaers zegt in de toelichting op zijn voorstel, dat hoewel de huurverho ging bevorderlijk is voor een goede volks huisvesting en voor de bouwactiviteit in de sector van de particuliere woning bouw, uitstel met een half jaar van de voorgenomen verhoging echter toch gebo den is om bij te dragen aan het schep pen van een klimaat, dat voor een juiste loonvorming gunstig is. De regering is er namelijk van overtuigd, dat de lonen in 1967 met het oog op de huidige economi sche situatie slechts matig zullen kunnen stijgen, aldus de minister. De moeilijkheden rond het motorvracht schip „Virgin Mary" liggende voor de ka de aan de Papierfabriek in Velsen-Noord, hebben in de afgelopen nacht een drama tische climax gekregen. Als gevolg van de slechte toestanden aan boord en het uit blijven van de gages, het dreigend weg vallen van de verwarming en het ontbre ken van geld voor de verdere aankoop van levensmiddelen heerst er al enige tijd een zeer onrustige stemming aan boord van dit onder Cypriotische vlag varende schip. Dit leidde in de afgelopen nacht tot een climax, toen een van de bemannings leden, een 34-jarige Joegoslaaf door alle narigheid ten einde raad een bovenmatige hoeveelheid spiritualiën tot zich nam, als gevolg waarvan hij het leven liet. De overgebleven vijf Grieken en twaalf Joegoslaven wijten de dood van hun ka meraad aan het in gebreke blijven van de reder van het schip en zij hebben gezwo ren dat zij hem zouden afmaken, indien hij zich aan boord zou durven begeven. In verband met de dood van de Joego slaaf en de geuite dreigementen bevindt zich nu een aantal rechercheurs van de Velser politie, alsmede een drietal mare chaussees aan boord van de „Virgin Ma ry". De bemanning, die in anderhalve maand geen gage heeft ontvangen, heeft met be hulp van het Haarlemse advokatenkantoor Van Löben Seis, Van Wijk en Oberman beslag laten leggen op het schip. De be manning eist betaling van de gages tot een bedrag van 67.000. Intussen heeft de directie van de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen in Velsen-Noord maatregelen geno men opdat zeventien mannen aan boord van de „Virgin Mary" geen honger en kou zullen lijden. De delegatie van de Pa pierfabriek die vanmorgen aan boord De Zweedse kustvaarder „Ingrid Marian", groot 650 ton en geladen met gezaagd hout, is vanmorgen bij de Ter- schellingergronden in moeilijkheden ge raakt door motorschade. Het schip kon niet meer manoeuvreren en de positie werd door het steeds toenemende slechte weer hachelijk. De sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen heeft op Lloyds Open Form contract met het schip ge maakt en inmiddels vastgemaakt. De „Ingrid Marian" zal naar IJmuiden ge sleept worden. kwam deelde ons mede, dat er in elk geval zal worden gezorgd, dat niemand op het schip gebrek zal lijden. Er doet zich echter ook nog de moei lijkheid voor, dat het schip de laad- en loswerkzaamheden door zijn ligging be moeilijkt, terwijl het niet eenvoudig zal blijken om het naar een andere plaats te verhalen. De machinefabriek Hera te IJmuiden heeft motoronderdelen ter reparatie mee genomen, maar verlangt uiteraard wel eerst betaling alvorens de herstelde on derdelen worden opgeleverd. Het overleden lid van de bemanning raakte gisteravond geheel overstuur door de situatie waarin hij kwam te verkeren. Thuis in Joegoslavië wachten zijn moeder ën haar andere kinderen al geruime tijd op geld, dat haar zoon zou doen overma ken. De wanhopige man, die werkzaam was in de machinekamer, nam gisteren meer sterkedrank tot zich dan hij kon verdragen en is aan de gevolgen hiervan overleden. Er wordt intussen alles in het werk ge steld de vertegenwoordigers van de Griek se en Joegoslavische overheid te bewegen zich het lot van hun eigen mensen aan te trekken. ADVERTENTIE prijzen ADVERTENTIE Spaame 34 - Haarlem - Tel. 15758 ADVERTENTIE EVEN GAUW een broodje BLAAUW Belegde broodjes - di verse soepen (ook per liter) - kroketten gehakt - fricandellen - kip aan 't spit enz. TEL. 5717 ADVERTENTIE Voor mooier haar: Haar- Cosmetica

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1