Kerkbezoek daalt bij rooms-katholie ken Ds. Landsman hervormde secretaris-generaal r Agenda voor Haarlem en de IJmond DICING 1 Bende pleegt bankovervallen in groot deel van Europa^ AUTO HOLLAND band uw matras en bondig Conclusie politieconferentie: Brandstichtingen in Vessem en Voorburg J uwelendief stallen in Noord-Brabant Doden in het verkeer Weer rel rond wethouders Ganzenfeest Eigen onderwijs sterkste bolwerk Rt» Schedel bewijs in rechtzaak „Haagse politie trad juist op tegen journalisten" Stormachtig Haarlems matrassenhuis TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP! DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 2 Voor al uw autoplaatwerkschade Amsterdamsevaart 28 Telefoon 1477 8 Kort nieuws de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee Lo Cl. nnzsEiEEznzEBi ZUIVERE HUID Ministers verklaren: Haarlem Kerkelijk nieuws Velsen-IJ muiden Beverwijk TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN UTRECHT „De recente bankoverval len in Nederland en daarbuiten passen in het systeem van lieden, die min of meer samenwerken. Er is een vaste kern, die in steeds andere samenstellingen opereert. Overvallen hebben plaats in een belang rijk deel van Europa Naast Nederland in België, Italië en Zwitserland. Dit heeft de Utrechtse officier van jus titie, mr. G. W. von Meyenfeldt, maan dagavond meegedeeld na afloop van de in het Amersfoortse hoofdbureau van politie gehouden conferentie op internationaal ni veau, waarbij de bankovervallen van de laatste tijd punt van gesprek waren. Duidelijk kwam bij de gesprekken ge mis aan rechercheurs met internationale bevoegdheden ter sprake. Hierdoor wordt het werk aanzienlijk bemoeilijkt. Aan de conferentie, die tot woensdag duurt, ne men politie-ïunctionarissen deel uit Ne derland, België, Oostenrijk, Duitsland en Frankrijk. De conferentie, gehouden op initiatief van de Utrechtse officier van ADVERTENTIE Modern ingerichte autoplaatwerkerij en spuitinrichting; ook uitlijnen en wielbalanceren. (Van onze correspondent) VESSEM Het duizend inwoners tel lende Brabantse plaatsje Vessem ver keert de laatste dagen in grote angst omdat er een man schijnt rond te dolen die slechts één oogmerk heeft, namelijk: brand te stichten in afgelegen gebou wen. Sinds het be^in van deze maand zijn er in het plaatsje al zeker zes ge heimzinnige branden geweest waarvoor maar één oorzaak kon worden vastge steld: brandstichting. Ook in Voorburg is men bang voor een pyromaan. In enkele weken zijn vier brandjes gesticht. Aan opzet wordt niet getwijfeld, het is evenwel ook mo gelijk, dat het kwajongenswerk is. (Van onze correspondent) NUENEN In oostelijk Noord-Bra bant blijken dieven aan het werk te zijn die het gemunt hebben op geld, juwelen en kostbare kledingstukken. In Nuenen drongen zij een villa binnen en kaapten er een geldkistje met vijf mille aan con tanten en juwelen ter waarde van circa vier mille. In Best braken zij in tijdens afwezig heid van de bewoner, een oud-fabrieks directeur, en namen juwelen en bont mee ter waarde van circa 16.000,-. De 21-jarige bijrijder F. van Harlingen uit Amsterdam is overleden aan de ver wondingen, die hij had opgelopen bij een verkeersongeluk op vrijdagmorgen bij Maarssen op de rijksweg Utrecht-Amster- dam. In een ziekenhuis in Tilburg is overle den de 79-jarige heer C. van Diesen uit deze gemeente, die zondagmiddag bij een poging de Ringbaan-Zuid over te steken door een auto was geschept. In Eindhoven is de 21-jarige wielrijdster M. I. C. Martens uit Eindhoven op een kruispunt aangereden door een vracht auto. Het meisje overleed kort daarna tijdens haar vervoer naar het ziekenhuis. Maandagochtend is de 64-jarige koop man J. Nederhof uit Boskoop even bui ten de bebouwde kom van Hazerswoude met zijn auto tegen een stilstaande, ver lichte vrachtauto gebotst. Hij was op slag dood. Een dode en vier gewonden waren de gevolgen van een kettingbotsing, die zich gisteravond omstreeks half zeven op de weg tussen Gorredijk en Heerenveen heeft voorgedaan. Omgekomen is de heer F. Otto uit Groningen. Zijn echtgenote en achttienjarige dochter zijn zeer ernstig gewond. Vrij ernstig gewond werd de heer Pruiksma uit Hillegom, licht gewond de heer E. Buis uit Nieuwkoop. (Van onze correspondent) STEVENSWEERT. De werkgelegenheid van zestig Limburgers wordt bedreigd door dorpspolitieke manipulaties van de gemeenteraad van Lteveuswaart Uit wraak over een motie van wantrouwen waardoor de twee op 6 september geko zen wethouders van het dorp de laan zijn uitgestuurd heeft de huidige wet houder E. Slijpen in het vooruitzicht ge steld, dat zijn driemansfractie in de ze ven leden tellende raad alle grondaanko pen voor de grondwinning van de ,,Van Hasselt-Paes-Comb." zal torpederen. De zaakwaarnemer van dat bedrijf, raads lid J. Vinken, heeft de motie van wan trouwen gesteund. „Wij kunnen alle voorstellen tot grond- verkoop aan uw bedrijf laten sneuvelen, omdat uzelf niet mag meestemmen." zei de wethouder. justitie, is bedoeld om beschikbare gege vens over bankovervallen uit te wisselen en als nadere kennismaking tussen de bij onderzoeken betrokken functionaris sen. Mr. von Meyenfeldt zei een duidelijk verband te zien tussen de overvallen in Amersfoort, Tilburg en Brussel. Over de bankovervallen in Utrecht wilde hij zich niet in deze zin uitlaten. In Coevorden is gisteren de ■jaarlijk se ganzenmarkt gehouden, waarbij ook „Miss Ganzenhoedster" rechts werd ge\ozen. De foto laat zien hoe de ganzenhoedsters de ganzen naar de m.arkt drijven. (Van onze redacteur geestelijk leven) Gemiddeld 64.4 percent van de katho lieken, die ouder zijn dan zeven jaar, gaat op zondag naar de kerk, zo blijkt uit het rapport „De kerk van vandaag", dat is samengesteld in opdracht van het Pastoraal Instituut van de Nederlandse Kerkprovincie. In de grote steden blijkt het kerkbezoek het laagst te liggen. De cijfers voor het „Pasen houden" liggen iets beter. Veel katholieken, die zondags niet meer naar de mis gaan, plegen immers nog wel op Pasen hun religieuze plichten te vervullen. Het rapport geeft de volgende percen tages per bisdom voor het Pasen houden en (tussen haakjes).het misbezoek: Haarlem 78.0 (58.2), Groningen 89.9 (73.9), Utrecht 88.6 (70.7), Rotterdam 72.6 (50.5), Breda 92.1 (64.1), Den Bosch 93.4 (70.8), Roermond 92.3 (66.5), Neder land 86.6 (64.4). Het percentage niet-kerkelijk gesloten huwelijken tussen rooms-katholieken is in de plattelandsparochies minder dan een half percent, maar in de grote steden maximaal 6.8 percent. Van de 184.000 ge mengde huwelijken blijken er 143.000 niet kerkelijk te zijn gesloten. De grote ste den drukken ook hier een sterk stempel, want daar wonen bijna 120.000 gemengd gehuwde paren, van wie slechts drie per cent kerkelijk is gehuwd. Het religieuze verenigingsleven taant. Gelijk hiermee gaat een verval van de devotionele traditie. Lof, aanbidding en processies verdwijnen steeds meer. De politieke binding blijkt lang niet zo sterk te dalen. In 1962 stemde zelfs in de gTote steden nog overal minstens zeven tig percent op de KVP. Nog sterker is de binding met het eigen onderwijs. In het rapport zegt de eindredacteur, drs. Th. Steeman OFM, dat er zelfs een ster ker verzuiling lijkt op te treden. Voor het kleuteronderwijs en het gewoon la ger onderwijs ligt het percentage katho lieke kinderen, dat de r.-k. school be zoekt, boven de 95. ULO en VHMO tonen een percentage van 85, het lager nijver heidsonderwijs, dat wat minder is uitge bouwd binnen het r.-k. systeem, toch nog altijd boven de zeventig percent. Bij het hoger onderwijs ligt de zaak heel anders: nog niet één derde van de r.k. studenten studeert in Nijmegen of Tilburg. Het rapport zegt dat de dalende kerke lijkheid begeleid wordt door een vernieu wingsproces. Dit concentreert zich even eens in de grote steden en probeert be wust te antwoorden op vragen, die de ont kerkelijking oproept. Rookbom gegooid. Tegen een jong echt paar uit de hoofdstad, dat op 10 maart in de Raadhuisstraat een rookbom heeft gegooid, heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank in be roep bevestiging van het vonnis van de kantonrechter geëist: elk twee maan den gevangenisstraf waarvan een maand voorwaardelijk. Er ontstaan hierdoor sterke spanningen, waarbij weinig ongemoeid gelaten wordt. Maar het vernieuwingsstreven is uit drukkelijk binnenkerkelijk, de tendensen uiten zich in een zelfcritiek in loyaliteit. Gespreksgroep en gebedsgroep blijken het religieuze verenigingsleven te vervan gen, de leek wordt mondiger. De demo cratisering van de kerk is dan ook in de ontwikkeling ten zeerste in het geding. Op het komende pastoraal concilie zullen al deze problemen een onderwerp van ge sprek worden. Een gesprek, waarnaar niet alleen de rooms-katholieken gespan nen uitzien. De generale synode van de Nederland se hervormde kerk heeft de huidige se cretaris voor algemene zaken, ds. F. H. Landsman, benoemd tot secretaris-gene raal van de Nederlandse hervormde kerk en tot scriba van de generale synode. Deze benoeming gaat in op 1 mei 1967, de datum waarop dr. E. Emmen zijn functie als secretaris-generaal wegens pensionering neerlegt. Ds. Landsman heeft aan de Rijksuni versiteit te Utrecht theologie gestudeerd. In 1932 werd hij benoemd tot hulppredi ker te Almelo, in januari 1934 werd hij predikant te Roderwolde (Dr.). Door zijn werk voor de Nederlandse Christen Studenten Vereniging en door vele publikaties in diverse bladen trok hij de aandacht van prof. Kramer, die hem in 1941 vroeg voor de functie van secreta ris van de werkgroep „Gemeente-op bouw". In 1942 werd hij daarbij adjunct- secretaris van de toenmalige algemene ADVERTENTIE synode van de hervormde kerk en tevens studentenpredikant te Den Haag. In 1945 werd de raad voor pers en pu bliciteit gesticht, waarvan ds. Landsman secretaris werd, terwijl hij hoofdredac teur werd van het weekblad „De her vormde kerk", het huidig „Hervormd Nederland". Beide functies vervult ds. Landsman nu nog. Ds Landsman is voorzitter van de com missie kerkordelijke aangelegenheden. Hij was een van de geestelijke vaders van het herderlijke schrijven over de kernwapenen, terwijl hij zowel natio naal als internationaal veel werk ver richt op maatschappelijk en cultureel ge bied en op het terrein van de nationale en internationale kerkelijke radio- en tv-or- ganisaties. Pensioenen De hervormde synode heeft op de eerste dag van haar vergadering met algemene stemmen het voorstel van de raad voor de predikantspensioenen aanvaard om de achterstand in de pensioenen van de hervormde predikanten weg te nemen. Door het in de synode aangenomen voor stel zullen de pensioenen met ingang van 1 januari 1967 tenminste zeventig percent bedragen van het laatstgenoten trakte ment. Bijdrage hoger Van de lidmaten van de Nederlandse Hervormde Kerk zal met ingang van 1 januari 1967 een jaarlijkse bijdrage voor de generale kas van vijf gulden per lid maat (thans 2.50.) worden gevraagd. Te vens werd besloten dat van deze jaarlijk se bijdrage een aanzienlijk deel zal te rugvloeien naar de kerkelijke gemeenten. Advertentie PUROL en PUROL-poeder (Van onze correspondent) MAASTRICHT Een troffel en de schedel van de achttienjarige Willy Grieff uit Aken lagen maandagmiddag als macabere stille getuigen voor de Maastrichtse rechtbank op de groene ta fel. Met die troffel had een Kerkradenaar op zaterdag 31 juli van het vorige jaar naar Willy Grieff geslagen, toen die een eind kwam maken aan de verkering van verdachte met zijn zestienjarige dochter Kitty. De troffel sloeg een gaatje in het schedeldak van de jongen uit Aken. Elf dagen later overleed Willy Grieff aan de gevolgen daarvan. Mr. P. M. Schenkenberg van Nierop, officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, achtte eenvoudige mishandeling met de dood als gevolg bewezen. Zijn eis was mild: zes maanden gevangenis straf, waarvan twee voorwaardelijk. Bij de ongeregeldheden op Prinsjesdag in Den Haag is de politie alleen tegen die vertegenwoordigers van pers, radio en televisie opgetreden, die de algemene tevoren gegeven veiligheidsvoorschriften niet naleefden, concrete uit veiligheids overwegingen gegeven bevelen niet op volgden, dan wel zich zodanig tussen de deelnemers aan de ongeregeldheden bewo gen, dat de politie werd belemmerd in haar taak, en mogelijk tegen pers-, ra dio- en televisie-vertegenwoordigers, die niet duidelijk als zodanig kenbaar waren, aldus de ministers Verdam (Binnen landse Zaken) en Samkalden (Justitie) in hun antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Sin- ger-Dekker (P.v.d.A.). De persfotograaf H. de Bakker is bij zijn verwijdering van een schaftwagen niet door de politie geslagen, maar ge troffen door een camera van een om stander, zo zeggen de ministers. In ons land is de vraag naar nazi souvenirs groot. Op drie plaatsen in Amsterdam vindt u antiekzakendie tussen hun oude flesjes, bordjes en voorladers, insignes en emblemen van WehrmachtKriegsmarine en Luftwaffe compleet met hakenkruis te koop hebben. Tussen de vude sabels hangen de verwondings emblemen, ijzeren kruisen en andere nazi-insignes. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door het N.PhiO. o.l.v. Henri Arends. Solist: George van Renesse (piano). Woens dag 16 november, 20 u.: Concert door het Vrouwenkoor „ZIGEA". Solisten: Vera Beths (viool), Tonneke Peperkamp (piano) en Janny v. d. Kreeke (alt). Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelvereniging Johez met „Beau Rivage". Woensdag 20 u.: De Haagse Comedie met „De Meteoor" van Friedrich Dürrenmatt. Regie: Paul Steenbergen en Eric van Ingen. ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant ■v\'V St. Jan (Teylerplein), vandaag 20 u.: To neelvereniging Vondel met „Ik zeg toch zeker niks". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Vreemde neigingen", 18 j. Frans Hals, vandaag 20 u,: en woensdag 19 en 21.15 u.: „De vrouw in de folterka- der", 18 j. Lido, 14 en 20 u.. „Battle of the Bulge", 14 jaar. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Avontuur in Soho", 18 j. Minerva, woensdag 14.30 u.: „Alleen op de wereld", a.l.; 20.15 u.: „Storm over Azië", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe ver moord ik mijn vrouw?", 14 j. Roxy, 14.30. 19 en 21.15 u.: „Mitrailleur commando SS", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Darling", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken Geref. kerken Beroepen te Rottevalle J. Zijlstra, kand. te Wassenaar. Aangenomen naar Achterveld (U.) W. Dekker te Noordwijk-Binnen. Geref. kerken vrijgemaakt Bedankt voor Surhuisterveen-Opende J. J. Wildeboer te Driesum. Geref. gemeenten Bedankt voor Borssele J. Karens te Nieuwerkerk (Z.) Geref. Gemeenten Bedankt voor Oud-Beijerland P. v. d. Bijl te Rotterdam-Zuid. uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Prentenkabinet: Expositie van werk van zondagsschilders. Van 12 november tot 19 december. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur. (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van Cor Dick Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uui en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eëuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13-16 uur: Expositie van etsen van Rem brandt. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg) geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 14 tot 17 uur. De Ark (Nw. Heiligland): Dagelijks, be halve dinsdags, expositie van Ben Andrea. Geopend van 10 tot 20 u. Tot 3 december. Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van portret en figuur van Bob Denneboom. Dagêlijks van 13 tot 18 u. en op zondag van 13 tot 17 u. Tot 21 november. DIVERSEN Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), woensdag 14.30 u.: „De Toverhoed". DINSDAG 15 NOVEMBER City, 20 u.: „Veel liefs uit Moskou". WOENSDAG 16 NOVEMBER City, 20 u.: „Veel liefs uit Moskou". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 15 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Strip tease". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Chi nese avonturen in China". WOENSDAG 16 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Strip tease". Luxor Theater, 20 u.: „De gevangene van Alcatraz". ADVERTENTIE Man geëlektrocuteerd. De 39-jarige heer W. Rottenwinkel wilde zondagmiddag order de vloer van zijn woning in Wad- dinxveen enkele kleine werkzaamheden verrichten. Waarschijnlijk door kortslui ting in de elektrische leiding van de lamp die hij had meegenomen kwam hij onder stroom te staan. Hij overleed ter plaatse. Matroos verdronken. Bij het aan boord gaan op het Duitse m.s. John Krusse, dat in de Tweede Eemhaven in Rotter dam ligt, is de Duitse lichtmatroos H. M. W. Stocker in het water gevallen en verdronken. 14.000 achtergehouden. In Amsterdam is een 26-jarige automobielverkoper aangehouden op verdenking van ver duistering van 14.000. Op diverse ma nieren heeft de man zijn werkgever be nadeeld door het achterhouden van geld bij de aan- en verkoop van auto's. Controle autolampen. Voor de automobi listen uit Amsterdam en omgeving is er tot en met 3 december gelegenheid hun autolampen te laten controleren door de A.N.W.B. op het Stadionplein in de hoofdstad. Dat een dergelijke controle niet overbodig is bleek in Rot terdam en Den Haag. Van de daar on derzochte 12.000 auto's hadden 11.000 on juist afgestelde koplampen. Bovendien werden bij 3.000 van deze wagens ook andere gebreken aan de verlichting ge constateerd. ADVERTENTIE RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 (t.g.o. Ged. O. Gracht) VRIJE TOEGANG - LEVERING VIA OE HANDEL Geopend van half negen tot half zes. óók zaterdags Het KNMI deelt mee: Een diepe stormdepressie, die vanmor gen ten zuiden van IJsland lag, zal de komende 24 uur ook in ons land harde wind tot storm veroorzaken. Op de nade ring van een regenzone neemt de wind eerst toe uit zuidwestelijke richting en draait daarna naar west tot noordwest. Na een tijdelijke afneming wakkert de wind aan tot stormachtig. In de lucht die met de noordwestelijke wind wordt aan gevoerd komen buien voor, afgewisseld door enkele opklaringen. De temperatu ren zullen morgen iets lager zijn dan vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum Ofl d a e - temperaturen c£ binnen- en buitenland U c V c BS Den Helder half bew. wnw 10 7 Ypenburg licht pew. w 9 8 Vlissingen zw. bew. w 9 7 Eelde licht bew. zw 4 1 De Bilt licht bew. zw 5 -0 Twente zw. bew. wzw 3 2 Eindhoven regenbui zw 4 2 Z.-Limburg zw. bew. zw 4 2 Helsinki half bew. z 6 1 Stockholm zw. bew. z 6 6 Oslo zw. bew. zw 10 2 Kopenhagen regen windst. 6 3 Aberdeen geh. bew. zzw 7 2 Londen zw. bew. wzw 10 3 Amsterdam licht bew. nnw 8 4 Brussel zw. bew. zw 4 2 Luxemburg mist wzw -1 -1 Parijs licht bew. w 7 2 Bordeaux zw. bew. n 10 1 Grenoble geh. bew. windst. '4 2 Nice onbewolkt nnw 16 5 Berlijn motregen w -1 -4 Frankfort geh bew. zw -0 München sneeuw w -0 -1 Zürich sneeuw wzw 3 -0 Geneve geh. bew. zzw 5 2 Locarno geh. bew. windst. 10 1 Wenen zw. bew. wnw 2 -1 Innsbruck sneeuw windst. -1 _2 Belgrado licnt bew. w 3 -1 Athene onbewolkt windst. 19 11 Rome onbewolkt ono 15 3 Barcelona onbewolkt nnw 16 6 Madrid onbewolkt windst. lö 6 Mallorca onbewolkt windst. 17 5 Lissabon licht bew. nno 14 12 Woensdag 16 november Zon op 8.01 uur; onder 16.48 uur. Maan op 12.46 uur; onder 19.32 uur. Maanstanden Eerste kwartier 20 november 1.21 uur Volle maan 28 november 3.41 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 november Hoog water 5.06 uur en 17.21 uur. Laag water 0.53 uttr en 13.08 uur. Woensdag 16 november Hoog water 5.49 uur en 18.07 uur. Laag water 1.32 uur en 13.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. r

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2