nieuwtjes kijken bij Maranka Meubelen Volksstemming in Spanje zal opvolging van Franco regelen Nieuwe Bondsregering na verkiezingen in Beieren r Gezondheid van dictator wordt steeds slechter Gemini-12 landt vanavond Brezjnev laakt de Chinezen m Boeing van VS neergestort in de DDR Kosygin komt naar Engeland Van dag tot dag Zelfbeperking Moskou's dreiging is niet verdwenen" R.-k. protest tegen regering Johnson „Oost en West zijn bereid te praten Berlijn mag niet meestemmen in Bonn lekker lopen nieuwe truien van Delana te fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol De grote gebreide kinder mode lekker lopen amm DINSDAG 15 NOVEMBER 1966 3 Schrijftafel met kunststof blad- bedekking, keuze uit 6 laden- kleuren. Anegang 39- Haarlem-Tel16340 VS-troepen leden in Vietnam zwaar verlies Huizing Duitse Defensieminister: VN-resolutie over de Palestijnse vluchtelingen Duister Zuid-Afrika houdt vast aan Zuidwest-Afrika Premier Harold Wilson. Sterk-warm-modieus in vele kleuren, zoals zwart, rood, blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de maten 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m/30,50. Verkrijgbaar in de betere zaken! Ouders in Wales' dorp houden kinderen thuis Deelnemen' Huizing De vergeldingsactie van een Israëlische troepenmacht tegen militairen en grens bewoners van Jordanië heeft alle betrokke nen in verlegenheid gebracht, behalve de meest extreme Arabieren. Deze laatsten, onder andere georganiseerd in het „ge heime leger" El Fatah, willen een groot conflict uitlokken met een tweeledig doel. Hun guerrilla-groepen wensen een gecon centreerde aanval op Israël in de vorm van een langdurige „ongeregelde oor log" met een revolutionair doel. Een pan- Arabische omwenteling zou niet alleen de joodse staat, maar ook de feodale vor stendommen in Jordanië en Saoedi-Ara- bië moeten vernietigen. De uitslag van een voortgezette „totale volksoorlog" zou volgens hen behoren te leiden tot de vor ming van een federatie van socialistische republieken. Het is vrij zeker dat de overvallen, in cidenten en sabotagedaden in het grens gebied van Israël niet zijn georganiseerd door de regering van Jordanië. De ko ning van dit zwakke rijk (Hoessein) houdt zijn leger en zichzelf op de been met Amerikaanse subsidies. Zulk een fi nanciële hulp heeft de vorst van het olierijke Saoedi-Arabië niet nodig, maar hij is evenzeer als Hoessein pro-Ameri kaans. Het zint hun helemaal niet, dat in sommige Arabische landen (Syrië, Egypte, Algerije) de Sovjet-Unie als een bevriende mogendheid wordt beschouwd. En bevreesd zijn zij in hoge mate voor de aanwijsbare invloed van Chinese theo rieën op de Arabische extremisten. Deze rebellen vinden sympathie en ma teriële bijstand in Syrië en dit is meer dan het koninkrijk Jordanië een potentieel tegenstander van Israël. De regering van Syrië moet echter al evenmin op oorlog zijn gesteld. Zij is weliswaar links-radi caal, maar zij heeft veel vijanden in het binnenland en in de Arabische buurlan den. Zij heeft een militair bondgenoot schap gesloten met Egypte en dat ver sterkt haar positie. Als men mag afgaan op de verklaringen van Nasser acht ook deze echter de Arabische wereld thans veel te zwak om een krachtmeting uit te lokken met Israel. Ook Egypte wil nu geen oorlog. De guerrilla-activiteiten van de extremis tische El Fatah komen dus eigenlijk de Arabische regeringen niet gelegen. Maar als Israël er met scherpe vergeldingsac ties op antwoordt wakkert het zelf de oorlogsgeest van de Arabische massa's aan. De Verenigde Staten, die Israël be schermen, hebben het daarom dringend aangeraden grote zelfbeheersing te tonen. De Verenigde Naties, en haar uitvoerend orgaan de Veiligheidsraad, zijn verdeeld ten aanzien van de Palestijnse kwestie. En ook van die kant zou Israël dus niet op daadwerkelijke steun kunnen rekenen. Voorlopig hoopt men daarom, dat het Israëlische leger allereerst de guerrilla groepen van El Fatah heeft willen af schrikken en niet zoals tien jaar ge leden - een „preventieve oorlog" wil voeren tegen een van zijn Arabische bu ren. Zo'n aanval zou tot een hoogst ge compliceerde wanorde leiden in het ge hele Nabije Oosten. Het recht tot verweer tegen sabotage in het grensgebied kan natuurlijk niemand aan Israël ontzeggen. Maar zelfbeperking is ook nu wel het ver standigst. «A/VWVWWWVWVWVWWWI/WWWWVWWWWW ADVERTENTIE Geopend van 9-6 uur - 's maandags van 1 -6 uur. (Van onze correspondent) BARCELONA. Het Spaanse politieke leven is de laatste dagen vol verrassingen. Na de afkondiging van de algemene amnestie voor alle poli tieke vluchtelingen uit de burgeroor log, dit weekeinde, is de Spaanse hoofdstad gistermiddag verrast door het bericht dat generaal Franco op 22 november voor de volksvertegen woordiging, de Cortes, zal verschijnen om officieel het wetsontwerp af te kondigen dat zijn opvolging zal regelen. Aanvankelijk werd dit ontwerp later verwacht. Enkele weken ge leden nog werd algemeen aange nomen dat de commissie die de tekst hiervoor heeft opgesteld, zeker tot fe bruari zou wachten met de publikatie ervan. Dit ontwerp zal aan een volksreferen- dum worden onderworpen. Het zal de tweede volksstemming zijn, waartoe gene raal Franco het Spaanse volk uitnodigt. De eerste maal was in 1947, toen aan de Spanjaarden de vraag werd voorge legd of zij het koninkrijk in het land wilden herstellen. Een overweldigende meerderheid sprak zich toen in positieve zin uit. Vanaf dat jaar was Spanje weer een koninkrijk, maar zonder koning. Generaal Franco heeft met grote diplo matie de komst van een Spaanse ko ning weten uit te stellen. Hij heeft daar bij gebruik gemaakt van de grote ver deeldheid in het land, over de persoon van een troonopvolger. Hij heeft de car- listen, die de kandidatuur van prins Ka- rel Hugo steunen, niet tegen het hoofd willen stoten. Hij heeft evenmin willen zwichten voor de grote druk van dege nen die de kleinzoon van de laatste Spaanse koning, de prins Juan Carlos, op de troon wilden. Nu, twintig jaar la- SAIGON (Reuter) Bij een gevecht in het centrale deel van Zuid-Vietnam heb ben Amerikaanse troepen zware verliezen geleden, zo heeft een Amerikaanse woord voerder in Saigon meegedeeld. Amerikaan se troepen ter sterkte van ongeveer 200 man stuitten bij de grens met Cambod ja op een guerrilla-eenheid. Bij het ge vecht zouden 26 Noordvietnamezen zijn gesneuveld. Later greep de Amerikaanse luchtmacht in. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem, Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura PARIJS (ANP) Kai-Uwe von Hassel, minister van Defensie van de Bondsrepu bliek, heeft voor de conferentie van NA- VO-parlementariërs in Parijs betoogd, dat er geen enkele reden is aan te ne men dat de Sovjet-Unie haar politiek van machtsuitbreiding zal opgeven. „De dreiging uit het Oosten is nog on veranderd aanwezig, omdat daar nog steeds een omvangrijk militair potentieel aanwezig is. Bovendien bestaat er de on veranderde mogelijkheid dat het Oosten van de zogenaamde vreedzame coëxis tentie afstapt, zodra het een kans ziet om met weinig risico zijn politieke doel met behulp van militaire middelen te ver wezenlijken", aldus de Westduitse minis ter, die een van de klemmende proble men van de NAVO omschreef als „het vraagstuk van de medezeggenschap van de niet-nucleaire partners over het ge bruik van kernwapens". West-Duitsland dat het zelf produceren van die wapens .absoluut heeft afgezworen, vindt dit geen prestige-kwestie", maar een vraag stuk dat raakt aan het bestaan van een staat. WASHINGTON (Reuter) Rooms-ka- tholieke bisschoppen in de Verenigde Sta ten hebben de regering verweten druk op de armen uit te oefenen om geboor- tenbeperking toe te passen. In een geza menlijke verklaring zeggen de Ameri kaanse kardinalen en bisschoppen: „We keuren dit te ver gaan door de regering af en komen op voor de onschendbaar heid van het recht om zelf beslissingen te nemen in zaken die liggen in een zui ver persoonlijke sfeer." Bisschop Gallagher zei later op een persconferentie: „Wie is de regering om iemand te zeggen dat hij geen kinderen moet hebben. We hebben het spookbeeld van een regering die de armen met de ene hand beneden het minimum gelegen verademing biedt, terwijl de andere hand gevuld is met voorbehoedsmidde len." NEW YORK (Reuter) De 121 leden tellende politieke commissie van de Vere nigde Naties heeft maandag een resolutie aangenomen waarin een beroep op Israël en diens Arabische buurlanden wordt ge daan om samen te werken bij de repatrië ring of het schadeloos stellen van de 1.300.000 Palestijnse vluchtelingen. De resolutie werd ingediend door de Verenigde Staten en werd goedgekeurd met 65 stemmen en 45 onthoudingen. Er waren geen tegenstemmers. Franco ter, staat de grote massa van het Spaan se volk volslagen onverschillig tegenover de persoon van een eventuele koning. De tijd wordt zelfs rijp geacht dat Spanje zich voor een republiek zou kunnen uit spreken. OVER DE INIIOUD van het wetsont werp, dat generaal Franco op 22 novem ber bekend zal maken, tast men voorlo pig nog in het duister. Tot nu toe is Franco met absolute macht bekleed. Hij is het hoofd van de staat, hoofd van de regering, opperbevelhebber van het leger en leider van de enige toegestane poli tieke partij, de zogenaamde „Nationale Beweging." Verwacht wordt dat dit wetsontwerp een scheiding van deze bevoegdheid zal maken. In welingelichte kringen, neemt men niet aan dat de vraag, monarchie of republiek direct zal worden aangesneden. Men meent te weten dat in dit wetsont werp de opvolging van generaal Franco onderworpen zal zijn aan een algemene volksstemming. Daardoor wordt de vraag, die alle Spanjaarden bezighoudt, wie er na generaal Franco komt, opnieuw niet beantwoord en uitgesteld. De algemene mening is, dat generaal Franco afstand zal doen van zijn positie als hoofd van de regering. Hij zal daarna op korte termijn een minister-president aanwijzen. Deze zal op zijn beurt als eers te officiële daad, voorstellen het leider schap van de staat voor het leven aan generaal Franco voor te behouden. Dit moet op dit moment als een zuiver symbolische daad worden gezien. De ge zondheidstoestand van de Spaanse gene raal gaat zienderogen achteruit. Mensen die in zijn directe omgeving verkeren, hebben verklaard dat hij met de grootste moeite zijn staatstaak op dit moment kan volbrengen. DURBAN (Reuter) Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft in Durban ge zegd dat zijn regering een uitgebreide campagne zal gaan voeren om andere regeringen en internationale organisaties voor te lichten over hetgeen is en wordt gedaan voor de niet-blanke bevolking van Zuidwest-Afrika. Hij herhaalde dat Zuid- Afrika van plan is zo nodig met geweld elke pogmg te verhinderen om het be stuur over het gebied over te nemen. LONDEN, (AP) De Britse minister president Wilson heeft gisteravond ge zegd dat de wereld blijkbaar een soepe ler houding gaat aannemen en dat Oost en West zeker bereid zijn te praten over problemen waarvoor de wereld zich ge plaatst ziet". In een rede bij het traditionele laar lijkse banket van de lord mayor in de oude Londense Guildhall, zei Wilson „als het waar is dat wij in een beweeglijker wereldsituatie geraken wat betreft de grote vraagstukken van de herontwape ning en zelfs Vietnam, meen ik dat het volgend jaar van historische betekenis zou kunnen zijn, als de politieke wil er is, bij het maken van vorderingen in de niet minder dringende taak van economische ontwapening. De tijd is ook rijp om te praten over de Britse toetreding tot de Europese Eco nomische Gemeenschap", aldus Wilson, Hij kon niet garanderen, dat de nieuwe poging zou slagen, maar: „Groot-Brittan- nië kan niets winnen bij een „klein-Enge- land" en voor niemand zit er toekomst in een „Klein-Europa". (Van onze ruimtevaartmedewerker) LEIDEN Gemini-piloot Aldrin heeft maandag voor de derde maal het luik van zijn ruimtevaartuig geopend om in de ruimte te fotograferen en andere ex perimenten uit te voeren. Tot slot wierp hij een zak met afval van allerlei aard in de ruimte. Lovell en Aldrin slaagden er gisteren niet in een natriumwolk waar te nemen die boven de Sahara in de hogere lucht lagen was veroorzaakt door een Franse raket. In de afgelopen nacht zijn in het ruim tevaartuig opnieuw moeilijkheden met een van de brandstofcellen ontstaan. De Gemini-vlucht moet vanavond om kwart over acht Nederlandse tijd eindigen met een landing in de Atlantische Oceaan ten zuiden van de Bermuda-eilanden. Daar mee zal het hele Gemini-programma tot het verleden behoren. MOSKOU (AP) De Russische partij leider Brezjnev heeft verklaard, de wei gering van de Chinese leiders zich met de andere communistische landen te vereni gen voor de hulpverlening aan Vietnam diep te betreuren. Hij zei op het negende congres van de Bulgaarse Communistische Partij in Sofia dat het onmogelijk is de rol te verdoe zelen die de Chinese leiders spelen in „deze belangrijke zaak, die iedere com munist na aan het hart ligt." Hij liet in zijn rede doorschemeren dat het Kremlin wellicht een internationale communistische conferentie bijeen zal roe pen om China officieel te veroordelen en te isoleren. Bulgarije stelde een conferen tie voor om de communistische eenheid te bevestigen. Brezjnev pleitte niet met zo veel woor den voor een dergelijke conferentie, maar zei dat een aantal broederpartijen niet zonder reden aandrong op het bijeenroe pen van een internationale communist! sche conferentie. ADVERTENTIE zuiver scheerwol pwertad (Van onze correspondent) BONN. Vandaag vindt het eerste officiële gesprek tussen vertegen woordigers van de Christen-Democra ten en de Sociaal-Democraten plaats. Daaruit zal moeten blijken of er een gemeenschappelijke basis voor een regeringscoalitie tussen de C.D.U.- C.S.U. en de S.P.D. is te vinden. De voorzitter van de S.P.D.Willy Brandt, verklaarde echter op een persconferentie in Neurenberg, dat hij voorlopig een dergelijke gemeen schappelijke basis niet ziet. Het ziet ernaar uit dat met een nieuwe Bondsregering niet te rekenen valt voor de consequenties van de uitslag der land dagverkiezingen in Beieren, aanstaande zondag, duidelijk zijn geworden. Terwijl de geruchten over een op han den zijnde overeenstemming tussen de liberalen van Erich Mende en de sociaal democraten aanhouden, bracht het week einde een tegenslag voor de voostanders van deze coalitie tussen F.D.P. en S.D.P. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bonn, en gisteren ook woordvoerders van de Britse en Franse ambassade, gaven duidelijk te verstaan dat de Berlijnse afgevaardigen in de Bondsdag aan de stemming over de con structieve motie van wantrouwen door de S.P.D. en F.D.P. in te brengen met het gelijktijdige voorstel van hun eigen kandiaat-kanselier niet zullen mogen meedoen. Mochten zij dit wel, dan kon de F.D.P.-S.P.D.-combinatie op een meerderheid van zeven stemmen reke nen. Wanneer men de wenk van de drie vroegere geallieerden volgt, bedraagt de meerderheid voor de motie slechts twee WEST BERLIJN (Reuter) Een Amerikaans vliegtuig van het type Boeing-727. dat vracht vervoerde zou in Oost-Duitsland zijn neergestort. Dit zou vannacht om half drie Nederlandse tijd zijn gebeurd bij Nauen, dicht bij West- Berlijn. Het toestel had drie bemannings leden. Het was van de Pan American Airways. De Boeing die met post van Frankfort op weg was naar West-Berlijn verloor het radiocontact met de verkeers toren toen het toestel het vliegveld Tegel in West-Berlijn naderde om te landen. De Westberlijnse politie deelt mee, dat op het tijdstip van het uitvallen van het radiocontact een ontploffing op Oostduits gebied werd gehoord. Door de dichte mist was niets te zien. De Berlijnse vertegenwoordiger van de PAA heeft zich in verbinding gesteld met de Amerikaanse missie in West-Berlijn, die moet verzoeken om een vergunning om toegang te krijgen tot Oostduits ge bied. In Oost-Berlijn heeft een woordvoerder van het Oostduitse ministerie van Buiten landse Zaken gezegd, dat een vliegtuig is neergestort. Hij gaf geen bijzonderheden. PONTARDAWE (Wales) (AP) Tach tig kinderen zijn maandag in Pontardawe thuis gehouden door hun ouders die een herhaling vrezen van de ramp in Aber fan, waar 147 kinderen om het leven zijn gekomen door de verschuiving van een berg sintels die de school en een rij hui zen bedolf. stemmen. Daarbij moet nog in het oog worden gehouden dat twee afgevaardig den van de S.P.D. zo ziek zijn, dat ze niet aan de stemming kunnen deelnemen. Deze inmenging van de drie vroegere geallieerden is mogelijk door de bijzon dere status die West-Berlijn binnen de Bondsrepubliek inneemt. Hoewel men dit in Bonn niet gaarne hoort, is West-Ber lijn nog niet voor de volle honderd per cent een deelstaat als de andere. Nog steeds staat de gedeelde voormalige hoofstad onder het oppergezag van de Amerikanen, de Britten en de Fransen. Deze toestand, zoals zij uit de capitula tie van Duitsland volgde, is welbewust en met volle instemming van de Bonds regering gecontinueerd, omdat het de eni ge mogelijkheid was het westelijk stads deel uit het machtsbereik van de DDR en indirect van de Sovjet-Unie te houden. In een aantal brieven van de geallieer de autoriteiten is herhaaldelijk vastge steld dat in het belang van de veiligheid van Berlijn, van de geallieerden en van de Bondsrepubliek in deze status geen verandering kan worden gebracht. De bondsregering heeft zich steeds bij deze opvattingen neergelegd, zo niet aangeslo ten. Voor de S.P.D. hebben vijftien Ber lijnse afgevaardigden in de bondsdag zit ting, voor de C.D.U. zes en voor de F.D.P. één. Deze afgevaardigden hebben louter het recht aan de zittingen „deel te nemen". In de Westduitse gemeente Wetzlar lijken de S.P.D. en de liberale F.D.P. elkaar reeds gevonden te hebben. De plaatselijke bureaus van die partijen zijn in hetzelfde gebouw gevestigd. Dat wordt op grote uit hangborden meegedeeld. Zou hpt verkeersbord dat waarschuwt voor „Gegenverkehr" soms duiden op de C.D.U.? LONDEN (AP). Premier Kosygin van de Sovjet-Unie heeft een uitnodiging aanvaard om tegen februari een officieel bezoek aan Groot-Brittannië te brengen. De Britse premier Wilson deelde dit mee in het Lagerhuis en zei: „Het doet mij genoegen u te kunnen mededelen dat nu overeengekomen is dat de heer Kosy gin zes februari 1967 in Engeland zal aankomen voor een officieel bezoek." ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Haarlem, Kruisweg 42 Tel 12637 Ook Forma Natura Erepromotie. De Strachclyde universi teit van Glasgow heeft een eredoktoraat in de rechten uitgereikt aan de Noor se koning Olav. Achteruit. In het Australische Perth is een vrouw om het leven gekomen, toen haar auto in de „achteruit" bleef zit ten en als een tol in het rond draaide. De bestuurster werd uit de wagen ge slingerd en dodelijk gewond. Vlees. Twee zusjes, acht en vier jaar oud, zijn in Palermo gestorven na het eten van paardevlees. 25 mensen, die ook van dat, vlees hadden gegeten, zijn in het ziekenhuis opgenomen. De sla ger en zijn twee zoons zijn gearre steerd. Gevechten. Bij botsingen tussen de po litie en twee godsdienstige groeperingen in Calcutta zijn twee mensen gedood en achttien gewond. Onderzoek. Drie deskundigen van het Amerikaanse laboratorium voor straal aandrijving in Pasadena zijn maandag naar de Zuidpool vertrokken om grond monsters te nemen die van belang kunnen zijn bij het onderzoek met on bemande ruimteschepen van de pla neet Mars. Bezoek. Antonin Novotny, de president van Tsjecho-Slovakije, is maandag avond in Addis Abeba aangekomen voor een officieel bezoek van twee da gen. Hij beantwoordt het bezoek dat keizer Haile Selassie zeven jaar gele den aan Tsjechoslovakije heeft ge bracht. Trawler. Een kleine Portugese trawler is op de Atlantische Oceaan gevonden, nadat er door de luchtmacht en de kust wacht naar gezocht was. De traw ler die zestien man aan boord had, werd gevonden door de Italiaanse tan ker Luisito, die de trawler naar de ha ven sleepte. Overleden. Nikolai Ignatov, een van de topleiders van de Russische Commu nistische Partij onder Kroesjtsjev, is maandag op 64-jarige leeftijd gestor ven. Kras. Een volkstelling heeft aan het licht gebracht, dat in Chorramabad in het westen van Perzië een man van 150 jaar woont. Zijn oudste dochter is 110 jaar en hij heeft een zoon van honderd jaar. Als zijn vrouw er geen bezwaar tegen heeft, neemt de man, die mohammedaan is, er binnenkort een jonge vrouw bij.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3