Politiek Den Haag heeft al een interimkabinet-Zijlstra klaar morris HET WEER Plons in zee Landing van laatste Gemini was precisieschot in de roos Robertskampeeruitrusting Prof. De Quay Verkeer en Waterstaat Medewerking van dr. Veldkamp nog niet helemaal zeker Nieuwe directeur Prov. Waterstaat Kardinaal Alfrink verdrong Fred Flintstone November nu al te nat Beperkte bewaking van de dijken Torenspits kon storm niet weerstaan Aanklacht tegen ex-directeur van Vascomij Jongetje dood na mishandeling door moeder Diefstallen bij de n.v. Bakker Winkel Geen commentaar op afbraak van Bloemenheuvel Hond redt familie in Eerde Bruiloft van prinses kost Den Haag 89.470,- Ir. J. C. Buijze volgt ir. G. J. de Borst op SUEDE - NAPPAJASJES Nog stormachtig Tientallen telefoontjes Drs. Bogaers niet? mm Het woord is aan WIE WAT WAAR 1967 f f' f - T - 3 i:" Acht man in arrest Nauwkeurig ZWIER 52 e JAARGANG NUMMER 13 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. 11. C. van der Mjje (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Informatier dr. Beel heeft prof. Zijlstra door de Anti revolutionaire fractieleider, de heer Roolvink, laten polsen voor het pre mierschap van het te vormen K.V.P.- A.R.-minderheidskahinet, dat tot de verkiezingen moet regeren. Naar ver luidt heeft prof. Zijlstra het verzoek welwillend in overweging genomen. Prof. De Quay is aangezocht als vice- premier. Ook hij heeft het verzoek in beraad. Verwacht wordt dat de mees te zittende ministers van de K.V.P. en de A.R.P. in het nieuwe kabinet zullen worden opgenomen met uit zondering van mr. Cals en drs. Bo- gaers. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben vanmorgen ir. J. C. Buijze uit Haarlem benoemd tot hoofdingenieur-di recteur van Provinciale Waterstaat. Hij zal de huidige directeur, ir. G. J. de Borst, opvolgen, aan wie wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd vanmorgen eervol ontslag is verleend. Ir. J. C. Buijze is 42 jaar en werkt ginds 1954 bij de Provinciale Waterstaat. Sinds 1962 is hij chef van de vierde af deling, die zich vooral bezig houdt met kunstwerken, bouwkundige zaken en ge meentelijke aangelegenheden. In verband met zijn benoeming zal ir. Buijze zijn lidmaatschap van de Haarlemse raad neerleggen. De heer Buijze maakt sinds november 1963 deel uit van de raad, waar in hij zitting heeft voor de V.V.D. Als opvolger in de raad komt in aanmerking ir. P. W. Voet. (Vervolg op pagina 4) ADVERTENTIE Barteljorisitraat Haarlem Tel. 15332 Leidsettraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 25 Amsterdam ~W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 13, 15 Achtergrond: Erhard3 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 9, 11, 13, 15 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 In de vishal en op zee6 Kennemer Kruimels7 Ferdinand16 Radio en tv 17 Kunst17 Beeldverhalen19 Feuilleton 19 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Economisch nieuws 21 Topsy 22 Sport 23 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Verwachting van het K.N.M.I.. geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur. Buien maar ook enkele opklarin gen. Krachtige tot matige, maar langs de kust van Holland en Zee land nog geruime tijd stormachtige noordwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De informateur heeft in uitvoerig over leg met de heren Schmelzer (K.V.P.) en Roolvink (A.R.) de basis gelegd voor het te vormen interim-kabinet en het pro gramma doorgenomen. Dat omvat o.m. het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, een betere financiering van de begroting, het afhandelen van de Omroepwet en het uitvoeren van maatregelen die de over spannen economie wat moeten afkoelen, zoals een beheerst loon- en prijsbeleid. In politieke kringen kan men horen dat van dr. Zijlstra allerminst wordt ver wacht dat hij het financieringsplan van dr. Beel (invoering van 20 opcenten op de omzetbelasting per 1 oktober en uitstel van de belastingverlaging tot 1 april) on gewijzigd overneemt. Hij heeft alle vrij heid om van de voorstellen af te wijken. In de kring van de K.V.P. leeft echter de onuitgesproken wens weer dat dr. Zijl stra de belastingverlaging handhaaft en de benodigde middelen op andere wijze weet te vinden. Er moet 350 miljoen worden opgebracht, waarvan ruim de helft «uit de verhoging van de omzetbelasting kan wor den verkregen. Als dr. Zijlstra het premierschap aan vaardt verwacht men een kabinet dat er ongeveer als volgt uitziet: Minister-president, minister van Alge mene Zaken en van Financiën; dr. Zijl stra. Vice-minister-president en minister van Verkeer en Waterstaat: dr. De Quay. Buitenlandse Zaken: Mr. Luns. (Van onze correspondent) HILVERSUM - De KRO heeft gister avond tientallen telefoontjes gekregen van teleurgestelde televisiekijkers, om dat kardinaal Alfrink om vijf over half acht op het scherm kwam in plaats van Fred Flintstone. Het ste nen tijdperk moest plaatsmaken voor de „Kerk van vandaag", waarin kar dinaal Alfrink een toespraak hield naar aanleiding van het pastoraal con cilie in ons land dat binnenkort be gint. De KRO achtte dit programma belangrijk genoeg om de populaire Flintstones een maand buiten spel te zetten. Tientallen kijkers waren het daar kennelijk niet mee eens. (Van onze weerkundige medewerker), In de afgelopen 24 uur is de barometer met een sprong gedaald van 763 naar 742 mm. Ten noorden van de Wadden lag vanmorgen het centrum van een storm- depressie, zodat de wind daar wat min der sterk is dan langs de Hollandse en Zeeuwse kust, waar windkracht 8 tot 9 wordt gemeten. Plaatselijk gaan de gure buien van hagel vergezeld en vanmor gen ook met onweer. In de meeste pro vincies werd vanmorgen 10 tot 20 mm re gen gemeten, waardoor november nu al belangrijk te nat gaat worden. De storm achtige noordwestenwind voert nog wat koudere lucht aan met gure herfstbuien. ADVERTENTIE NEE.... GEEN MINI-, MAAR MIMI-SET... U, uw huisgenoten, uw gasten, heerlijk weggedoken in makkelijke fauteuils, mis sen iets. Telkens als men zijn koffie wil drinken of van 't borreltje wil nippen, moet men zowat uit die gerieflijke zitplaats opstaan. Een mimi-set (3 tafeltjes ineen) is dan een ware uit komst. Uit de vele modellen die wij brengen past vast wel iets bij uw interieur. Prijzen v.a. f 42.50 bij eubelen Sedert '«49 BOOT f Gi«r straat \52-54-5»/ HAARLEM 's MAANDAGS GESLOTEN Binnenlandse Zaken en Justitie: prof. Verdam. Onderwijs: prof. Diepenhorst. Defensie: de heer De Jong. Landbouw: mr. Biesheuvel. Sociale Zaken: dr. Veldkamp. Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk: mr. Bot. Wie volkshuisvesting moet beheren, is nog niet duidelijk. Van drs. Bogaers wordt aangenomen dat hij solidair blijft met mr. Cals en niet zal terugkeren. Waar schijnlijk zal een anti-revolutionair zijn plaats moeten innemen. Ook staat nog niet geheel vast of dr. Veldkamp, die tij dens de formatie-Schmelzer de portefeuil le van Sociale Zaken weigerde, deze nu zal accepteren. Zijn medewerking is mede afhankelijk van het programma dat wordt uitgevoerd en van de wijze waarop de vakbeweging zich tegenover het interim kabinet zal opstellen. Op Economische Zaken wordt zowel gedacht aan prof. Steenkamp (K.V.P.), hoogleraar uit Eind hoven, als aan drs. Bakker, thans A.R. staatssecretaris van Economische Zaken. Ook is het mogelijk dat dr. Veldkamp de portefeuille krijgt aangeboden in combi natie met Sociale Zaken. In verband met de noordwesterstorm is in het district zuid een beperkte dijk bewaking ingesteld. District zuid omvat de Zeeuwse eilanden en een deel van Zuid- Holland. De loodsdiensten van Wielingen, Oost gat, Hoek van Holland en IJmuiden zijn in verband met het slechte weer gestaakt. Voor alle districten geldt een waarschu wing voor westerstorm met windkracht negen. Omstreeks negen uur is gisteravond de torenspits van de Nederlandse hervorm de kerk in Zevenhuizen als gevolg van de heersende storm afgebroken en op het dak van de kerk gevallen. De omvang van de schade aan het dak kon nog niet worden vastgesteld. De 33 meter hoge toren van deze kerk dateert van voor 1702. In dit jaar brandde een groot deel van de kerk af, waarna zij werd herbouwd. In samenwerking met Monumentenzorg werden restauratie werkzaamheden aan de toren verricht, in verband waarmee deze thans in de steigers staat. r4m~ T a g o r e Burcht van kracht en hechtheid, stra lende mens, ivat zij ge als het lijden tot u komt? Een kever die verpletterd wordt, een veertje in de wind. Niets De ex-directeur van Vascomij Heerlen is door een groeo crediteuren beschul digd van het uitgeven van ongedekte cheques en ander handelspapier. De cre diteuren hebben hun besehuldiging in een klacht door mr. L l'Ortiie uit Kerkra- de laten neerleggen bij de officier van justitie mr. J. Houben van de rechtbank in Maastricht. Ook andere advocaten in Limburg heb ben van crediteuren van de Vascomij on gedekte chèques, waarmee de ex-direc teur de laatste maanden vorderingen poogde te voldoen, in handen. Naar schatting loopt het totaal bedrag daar van al in de miljoenen. De officier van justitie in Maastricht heeft de klacht in behandeling genomen. Er zijn nog geen verdere stappen tegen hem onderkomen. ADVERTENTIE ONS JAARBOEKJE is weer volop het lezen waard Met een enorme plons komt de Gemini-12, het Amerikaanse ■■■uimte- schip met de astronauten Jim Lo- vell en Buzz Aldrin aan boord, in de wilde golven van de Atlantische Oceaan terecht. Ook de laatste Ge- mini is veilig geland. (Van onze medewerker ruimtevaart) LEIDEN Twee bijzonder voldane ruimtevaarders landden gisteravond in hun Gemini-12 in de Atlantische Oceaan. Het waren James A. Lovell, de houder van het nieuwe ruimterecord (425 uur en 10 minuten ruimte-ervaring) en Edwin Aldrin, die de trotse houder is van het wereldrecord ruimtewandelen met 2 uur en 9 minuten. De voldoening van de astronauten werd nog aanzienlijk ver hoogd door het feit dat zij precies land den op het voorgenomen punt in de Oce aan, waardoor zij het recrod van de pre- cisielanding van de Gemini-9 verbeter den. De landing die het Gemini-programma afsloot was net zo zuiver in de roos als De meest gezochte man van Enge land, Harry Roberts, is gisteren m een donker bos gearresteerd. Na de arrestatie vonden politiemannen ook het tentje en de kampeeruitrusting van Roberts, die vermoedelijk langer dan drie maanden op deze plek in het verborgen heeft geleefd. (Zie verder pagina 3). In een ziekenhuis in Utrecht is een 8- jarig jongetje uit Huizen (N.H.) overle den, dat vorige week door zijn 40-jarige moeder met een hamer op het hoofd was geslagen. Het zwaargewonde knaapje is in het ziekenhuis in Utrecht geopereerd, maar dit heeft niet meer mogen baten. De moeder is opgenomen in een neu rologische kliniek. Zij is reeds enige ke ren in een psychiatrische inrichting ver pleegd. Ten nadele van de N.V. Bakker Win kel te Beverwijk zijn gedurende onge veer een jaar diefstallen gepleegd. In ver band hiermee werden op 7 en 14 novem ber acht personeelsleden gearresteerd. De diefstalschade is nog niet te overzien, maar deze loopt zeker in de tienduizenden guldens. Op 7 november zijn gearresteerd de 33-jarige J. C. H. uit Beverwijk, de 24-jarige M.G., eveneens uit Beverwijk, de 23-jarige W.A.C. uit Haarlem en de 49-jarige H.W. uit Velsen. Ze zijn inmid dels voor de officier van Justitie in Haar lem geleid. Op 14 november volgde de arrestatie van de 44-jarige J.S., de 27-jarige L.B. en de 33-jarige J.A.O., allen uit Bever wijk, alsmede van de 38-jarige C. P. wo nende te Uitgeest. Zij bevinden zich nog in Beverwijk in arrest. Gestolen werden brood, koek, banket en benzine. de uitvoering van het programma als ge heel. Dit betekende ook voor de duizen den medewerkers aan het omvangrijke project op aarde een grote triomf. Na bij na 58 maal om de aarde te zijn gevlo gen stelden de ruimtevaarders de remra- ketten in werking toen de Gemini zich op een hoogte van 278 kilometer boven het westelijk deel. van de Stille Oceaan be vond. De snelheid van ruim 28.000 kilometer per uur werd afgeremd waarna de cap sule begon te dalen. De parachutes ont plooiden zich op tijd en bij helder weer daalde de capsule in een rustige zee, pre cies op het punt waar de landing was geprojecteerd ongeveer 1125 kilometer ten z.o. van de lanceerbasis Kaap Kennedy. Het was de vierde achtereenvolgende maal dat een Gemini landde binnen het bereik van de tientallen televisiecame ra's aan boord van het bergingsschip. Maar nog nooit was een capsule zo nauw keurig op het doel terecht gekomen. Vroe ger maakte men zich geen zorgen over een al te nauwkeurige landing, zodat het bergingsschip praktisch op de plek van de landing werd gestationeerd. Maar bij de laatste vluchten is men wat voorzichtiger geworden en men had het bergingsschip nu op enige kilometers afstand van het doel op zee neergelegd, zodat men niet het risico zou lopen, dat de capsule op het vliegdekschip terecht zou komen. De Gemini's zijn nu eenmaal Bloemendaals burgemeester Burgemeester dr. D. J. Peereboom Vol ler en het gemeentebestuur van Bloemen- daal zijn in een situatie verzeild geraakt waarover de burgemeester als commen taar niet meer wil zeggen dan: „Ons enige commentaar is: geen commentaar." De gemeente zou een half jaar gele den namelijk in de persoon van de burge meester zijn gedagvaard, wegens het over treden van de wet op het behoud van mo numenten. Volgens berichten hebben B. en W. van Bloemendaal namelijk niet de wettelijk verplichte toestemming ge vraagd aan de rijksdienst voor Monu mentenzorg, voor de afbraak van de grootse Empirevilla „Bloemenheuvel". Deze werd in 1965 met de grond gelijk gemaakt om plaats te maken voor het nieuwe gemeentehuis van Bloemendaal dat volgende week zaterdag zal worden geopend. Om te voorkomen dat er ook maar iets van de overtreding door het gemeente bestuur naar buiten zou uitlekken heeft het college van B. en W. volgens de be richten ongeveer een half jaar geleden de kwestie in een besloten raadsvergade ring besproken en de opgelegde boete uit eigen zak betaald. Het aanvragen van toestemming aan Monumentenzorg moet indertijd totaal zijn vergeten. gebouwd op een landing in het water. De Amerikanen waren na afloop van deze landing zeer verheugd dat ze deze voor zorg getroffen hadden. Was dat niet ge beurd, dan was de cabine waarschijnlijk op het vliegdekschip te pletter geslagen. (Vervolg op pagina 15) (Van onze correspondent) EERDE Connie, de Schotse collie van de familie Sanders-Timmermans in het Brabantse Eerde, heeft voor de twee de keer in enkele maanden tijd een hel dendaad verricht. Enkele maanden geleden redde zij de driejarige Corne van de dood toen deze jongen in een sloot viel. De hond trok de kleuter met haar voorpoten op het dro ge. Gisteren drong Connie de slaapka mer van het echtpaar Sanders binnen toen hun boerderij in lichterlaaie stond. De rus tig slapende man werd door de hond ge wekt en kon nog juist zijn vrouw, Corne en de tien maanden oude Josje in veilig heid brengen voordat het brandende dak van de boerderij naar beneden kwam. Het huis brandde tot de grond af. Een feestavond in het Circustheater, een cadeau voor het bruidspaar prinses Mar griet en mr. Van Vollenhoven, versiering van straten en voorzieningen aan de trouw zaal en aan de ingang van de Haagse to ren zullen de gemeente Den Haag 89.470 kosten. Dit blijkt uit een voorstel van B. en W. van Den Haag aan de gemeenteraad om een crediet van dit bedrag te verlenen. Het is vrijwel zeker dat koning Boude- wijn van België en koningin Fabiola niet naar Den Haag zuilen komen voor de hu welijksplechtigheid. In Brussel acht men het onwaarschijnlijk dat prins Albert en prinses Paola het Belgische hof zullen ver tegenwoordigen. ADVERTENTIE official dealer BLOEMSTRAAT 34 - IJMUIDEN - TEL. 4208 ADVERTENTIE EVEN GAUW een broodje BLAAUW Belegde broodjes di verse soepen (ook pet liter) - kroketten gehakt - fricandellen - kip aan t spit enz. SNACKBAR BLAAUW WIJK AAN ZEEËRWEG 31 - TEL. 5717

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1