De Rode Mieren" Luxemburgse staalindustrie onder druk van de zeer hoge cokes-prijzen PANDA EN DE MEESTER «-ETER M AVONTUREN VAN DONALD DUCK KDFFIE VHAE RECHTER TIE KRAMMETJE FOK -M 7> Een actuele Amerikaanse roman door William Lederer en Eugene Burdick DINSDAG BERAAD IN KSG KRINGEN Recordcontracten Japanse werven Bezorgdheid over kwaliteit van de melk Zwitserse tegoeden Chase Manhattan geblokkeerd waarom Koffie Hag? WIE WAT WAAR 1967? DONDERDAG 17 NOVEMBER 1966 17 Ons vervolgverhaal A merikaanse cokes Nieuw initiatief ^1 HAG methartvooruw gezondheid 9) En als Pe king plannen heeft om sojabonen, varkenshaar of katoentjes in grote hoeveelheden tegen lage prijzen op de markt te brengen, dan weet ik of ik moet uitverkopen of mijn goe deren een andere bestemming moet geven." Coldstream draaide ongeduldig aan de knoppen. „Peking had er al moe ten zijn." Hij keek naar de chronometer aan de muur en toen op zijn horloge. „Mijn horloge is vijf minuten voor." Hij kon zijn ergenis niet verbergen. Iedere onnauwkeurigheid hinderde hem. Hij merkte het spottende glim- lachtje van McCauley wel op. Coldstream pakte een leren zakje. „Voel je ervoor over iets ergers na te denken dan een opstootje? Kijk hier dan eens naar." Hij maakte het zakje open en liet elf kogels in de uitgestoken hand van McCauley val len. „Tad, in de afgelopen paar weken hebben mijn mensen deze kogels ge haald uit elf onthoofde lichamen die van het noorden uit de rivier kwa men afdrijven. Vijf ervan zijn van het Amerikaanse kaliber vijfenveer tig, de overige zijn Russisch. Kun je raden wat voor mensen die do den waren?" „Maak er asjeblieft geen spelletje van, Bwang Swang." „Het waren boeddhistische priesters en moham medaanse godsdienstige leiders allen afkomstig uit de noordelijke provincies." „Hoe weet je dat?" „Door hun kleding en amuletten." McCauley schudde verwonderd zijn hoofd. „Er hebben geen moorden op of onthoofdingen van godsdienstige leiders plaatsgehad na de godsdienst oorlogen van zes honderd jaar gele den. Breng je dit op de een of an dere manier in verband met het op stootje?" Coldstream haalde zijn schouders op. „Ja, maar hoe, weet ik niet. Het is eigenaardig dat er zoveel beroerde dingen tegelijk plaatsvinden. Jonge mensen, die terugkomen uit „het noorden", lijken in de rivier, ver moorde belastinggaarders, een ople ving van het nationalisme, geruchten over „uitbuiting door de blanken", provinciale kranten die zich om vage redenen tegen de regering keren, de vorming van al die nieuwe partijen met vaderlandslievende namen, maar dubbelzinnige bedoelingen. En dan Xinh boven. We zullen straks met hem praten." „Weet Cogswell dat allemaal?" „Alleen in grote lijnen. Ik had ge dacht dat wij Cogswell in de ko mende dagen een gezamenlijk rap port zouden kunnen sturen." De metalen deur van de kluis klikte open. Coldstream en McCauley keken naar de binnenkomende vrouw Ze was niet direct knap en haar be wegingen waren vol gratie. Ze kon veertig, maar evengoed dertig jaar zijn. Haar rechterwang werd enigs zins ontsierd door een kleine rij lit tekens van pokken. McCauley liep op haar toe, pakte haar hand en zei: „Taja." Hij boog en kuste haar hand; hij was opeens heel ernstig. Zonder zich ervan be wust te zijn trok hij zijn schouders naar achteren en zijn buik in. „Je bent mooier dan ooit." „En jij vleit me, zoals altijd," zei Taja; haar Engels had een licht Frans accent. „Het is voor ons alle bei goed je weer eens te zien. Als jij er niet bent, verveelt Edward zich omdat hij niemand heeft om mee te praten. En ik heb niemand die me complimentjes maakt." „Dan moesten ze alle mannen in Sar Khan neerschieten als honden", zei McCauley met èen glimlach. Coldstream lachte tegen Taja. Haar gratie stond altijd uitgedrukt in de ogen van anderen zelfs de haveloze, lompe McCauley die (voor zover Coldstream wist) voor zijn Sarkhanese studies nooit genoeg tijd had afgenomen om een vrouw eens goed te bekijken. „Taja, heb je het gehoord van het opstootje en de vlag?" „Ja, Edward. Ik heb me erover geschaamd." „Wat denk jij ervan?" Ze keek hen recht in de ogen. „En kelen van de studenten wisten al uren vóór het gebeurde dat de vlag zou worden neergehaald." Er kwam een krakend geluid uit de luidspreker. Er werd Chinees ge sproken, maar 't was niet duidelijk. Coldstream draaide aan de knoppen maar hij kon er geen verbetering in brengen. „Neem me niet kwalijk," zei hij en hij schakelde de koptelefoon in. Toen mompelde hij, volledig in be slag genomen: „Nu is het duide lijk." De Chinese propaganda-uitzendin- gen droegen ertoe bij dat Coldstream de taal vloeiend bleef spreken. Hij had die bijna twintig jaar geleden geleerd voordat hij als overste bij de marine was toegevoegd aan het Chinese Rode leger in de functie van verbindingsofficier. In die tijd waren ook zijn moeilijkheden met het de partement van Binnenlandse Zaken begonnen. Hij had een lang rapport geschreven waarin hij voorspeld had dat, wanneer ze politiek niet onder cpntrole werden gehouden, de com munisten Tsjang-Kai sjek eruit zou den gooien en alles zouden doen om geheel Zuidoost-Azië te beheersen. Hij had nogal ongewone maatregelen aangeraden om de communisten een halt toe te roepen; de Amerikanen moesten naar de dorpen gaan en de bewoners daarvan politiek en econo misch voorlichten; de vijand konden ze intussen aan het lijntje houden met tanks en kanonnen. Maar nie mand buiten de marine was ertoe te krijgen het rapport te bestuderen. De Amerikaanse ambassade in Tsjoenking had het naar Washingron gestuurd en elke erin voorgestelde maatregel afgekraakt. Na zijn vestiging in Sarkhan had Coldstream voorzichtig in praktijk gebracht wat China hem geleerd had. Op zijn ondernemingen had hij scho len opgericht en hij had de mensen de beginselen van hygiëne en ge zondheidsleer bij laten brengen. (Wordt vervolgd.) WW (Van onze correspondent) BRUSSEL Luxemburg heeft grote zorgen om zijn staalindustrie omdat het zou kunnen zijn dat die industrie, de basis van de economie en de financiën van het groothertogdom, de cokes welke zij nodig heeft te duur zal moeten betalen, in ver gelijking met de uit landen buiten de zes ingevoerde. De regering heeft gisteren een diplomatieke nota aan de partners in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal gezonden, waarin zij de aandacht vraagt voor haar allesoverheersend pro bleem. Het is de bedoeling dat de komen de ministerraad van de K.S.G-, die dinsdag te Luxemburg zal worden gehouden, in eerste instantie aandacht aan dat cokes- vraagstuk besteedt en er een oplossing voor vindt. Luxemburgs economie hangt voor meer dan 90 percent van de staalindustrie af, dat wil zeggen dat het de regering onmo gelijk is door middel van subsidies de cokes, welke die staalindustrie nodig heeft op een prijsniveau te brengen dat gelijk ligt met dat van uit derde landen inge voerde brandstof. Wanneer dus de huidige besprekingen binnen de K.S.G. over een gemeenschappelijke kas waaruit de co kes-subsidies zouden worden betaald niet doorgaan, zou dat een zeer grote klap toebrengen aan de vitale economische be langen van het groothertogdom. Reeds in juli van dit jaar heeft de ministerraad van de K.S.G. het vraag stuk uitvoerig besproken, zonder dat men tot overeenstemming is kunnen komen. Men kan in de kolensector drie grote con sumentengroepen onderscheiden: de huis brand, de industrie (inclusief de elktri- sche centrales) en de cokes-kolen voor de staalindustrie. Wat de huisbrand be treft kan men zeggen dat die sector zich zelf wel redt. Het Europa van de zes voert zelfs nog altijd in, ongeveer tien miljoen ton per jaar. Frankrijk heeft enig roet in het eten gegooid, door de stimu lering van de handel tussen Frankrijk en de landen van het oostblok. Als gevolg daarvan komt thans circa anderhalf mil joen ton Russische antraciet op de markt Vroeger werd die door mijnen uit Duits land en Nederland geleverd. De industriekolen zijn in zeer vele ge vallen door olie vervangen. Een deel van de afzet, met name die aan elektrische centrales, kon worden gehandhaafd, om dat de desbetreffende regeringen door allerlei maatregelen de afzet daarbij ga randeerden. De afzet van de cokes-kolen is thans een groot vraagstuk. Tot nu toe is die afzet zonder concurrentie van sub- stituut-produkten gebleven. Want de staal industrie heeft nu eenmaal die kolen no dig. Wel is het zo, dat de toeneming van de staalproduktie de afgelopen tien jaar niet leidde tot een toename van de cokes consumptie als gevolg van nieuwe tech nieken. Verscheidene regeringen, zoals die van Duitsland, Frankrijk, België en ook enigszins Luxemburg, hebben haar staal industrieën gedwongen cokes-kolen uit eigen land af te nemen. Luxemburg bezit daartoe cokesmijnen in Duitsland. Voor Nederland en Italië liggen de zaken an ders. Nederland voorziet in de helft van zijn behoefte, Italië 90 percent, door in voer van Amerikaanse cokes-kolen, die goedkoop zijn. Zó goedkoop zelfs, dat zij in het Ruhr-gebied zelf nog anderhalve dollar per ton minder kosten dan de daar gedolven Ruhr-cokes. Terwijl de andere landen van de KSG door allerlei maatregelen hun kolenprij- zen proberen te drukken, zijn de Duitse kolen duur gebleven, als gevolg van de door de Duitse regering geheven rechten. Het Duitse argument is: wij zorgen in het Ruhrgebied voor het instandhouden van een Europese cokesproduktie. Minis ter Schmucker heeft nog niet zo lang ge leden wel eens gezegd: Duitsland betaalt enorme graanprijzen ten behoeve van Frankrijk. Laten thans de andere landen maar eens betalen voor onze cokes. In het voorjaar van dit jaar heeft toen de Hoge Autoriteit voorgesteld, dat via een speciale kas de andere landen zouden gaan bijdragen aan de hoge lasten van de Duitsers en dat de prijs van de Ruhr- cokes dan met anderhalve dollar per ton voor de Duitse industrie zou kunnen wor den verlaagd. Franse tegenstand heeft dat plan toen afgehouden. Thans is er een nieuw initiatief van de Hoge Autoriteit. Volgens dat zal de kolensubsidie niet aan de staalindustrie worden gegeven, maar wel aan de kolenmijnen, zodat deze goed koper kunnen leveren. Ook het bezwaar van Luxemburg, dat zijn kolen uit Duits land betrekt, zou dan kunnen vervallen. Men hoopt in Luxemburg dat het moge lijk zal zijn dinsdag tot een principe akkoord te komen. Uiteraard hangt de huidige situatie van de Europese staalindustrie nogal nauw samen met de kolenkwestie. De si tuatie in die staalindustrie is minder rooskleurig, als gevolg van de uitbrei ding van de produktiecapaciteit in de ge hele wereld, van de wijziging van vesti gingsvoordelen in Europa en van de ach terblijvende vraag naar staal, omdat meer Kocht u al ons JAARBOEKJE 33. Schilder Franssen bevond zich op een stellage in een rustige zijstraat en hanteerde vol voldoening de kwast. „Ta-ta-di-dom!" zong hij onder het strijken van de verf. „Pam-pam-pam-la-la!" Doch toen werd hij in zijn muzikale genietingen gestoord door een nade rend geroep onder hem. „Wat gebeurt daar?" vroeg hij zich af. „Zit de politie weer kinderen na..of..nee.' Daar wordt een dame lastig gevallen! Het zijn.toch ruwe tijden, tegenwoordig! Maar ik zal daar eens een stokje voor steken!" Onwetend van het onbegrip dat boven hem heerste, was Jollipop tot op enkele passen afstands van Joins gekomen.„Hu hebben wij U dan toch, onverlaat!" kreet hij, de handen uitstrekkend naar de achtervolgde. „U ontsnapt ons niet meer!" Op dat moment werd hij getroffen door een verfblik dat over zijn hoofd stulpte en een kleurige inhoud over zijn kostuum verspreidde. WAAROM! IK HEB Zo'SJ WILDEMu/HOMtSeRl AL WEG W.!i O.» tyPtaJutU.il. U Right» Rowed ii v; vervangingsprodukten worden gebruikt- Wanneer men thans in de staalindustrie investeert, moet dat met grote eenheden gebeuren (een staalfabriek is eerst ren dabel als de capaciteit 4 miljoen ton ruw staal per jaar bedraagt) en modernise ring gaat tegenwoordig altijd gepaard met capaciteitsuitbreiding. De Hoge Auto riteit heeft reeds twee jaar geleden voor stellen gedaan om storingen in de prijzen van buitenaf op te vangen, door een een vormig staaltarief op het hoogste (Ita liaanse) niveau, door beperking van de invoer uit landen van het Oostblok. Thans bestaat het plan fusies in de hand te wer ken, evenals modernisering. Een verkla ring van de Hoge Autoriteit terzake zal dinsdag aan de ministerraad worden voor gelegd. Japanse scheepswerven hebben in de afgelopen maanden contracten gesloten voor de bouw van veertien mammoettan kers met een totale tonnage van 2.948.000 ton dwt en een waarde van 224 miljoen dollar. Het gaat hierbij om twee contrac ten te weten met National Bulk Carriers in New York voor de bouw van zes tan kers van 276.000 dwt a 20 miljoen dollar en met Shell Oil in Londen voor acht tan kers van 173.900 swt. a 13 miljoen dollar. Dit meldt het Japanse exportbureau Hamasaki. De mammoettankers voor National Bulk Carriers moeten worden afgeleverd herfst 1968 (2), voorjaar 1969 (2) en zo mer 1969 (2). Deze schepen gaan in char ter varen voor Gulf Oil Company. De op drachten voor veertien Mammoettankers zijn een record in de scheepsbouwwe- reld, aldus Hamasaki, die het zeer waar schijnlijk acht dat in de nabije toekomst meer van dergelijke orders binnen zullen komen. Tijdens de tweejaarlijkse NlZO-dagen van het Nederlands Instituut voor Zui- velonderzoek heeft prof. ir. E. A. Vos, voorzitter van het NIZO zijn bezorgdheid uitgesproken over de achterstand die ons land dreigt op te lopen op het gebied van de melkkwaliteit. Vooral was hij ongerust over de wijze waarop de melk die bij de fabrieken wordt afgeleverd, nog steeds wordt onderzocht op bacteriologische kwaliteiten door middel van de zogenaam de reductaseproef, die in de praktijk be slist onvoldoende is gebleken. Uit deze proef blijkt niet duidelijk de mate waar in de melk eventueel verontreinigd is. In zijn openingsrede betreurde prof. Vos het bovendien dat de door het NIZO ontwikkelde continue kaasmachine in Ne derland geen ingang vindt. Het is een economisch belang dat dit wel gebeurt, aldus prof. Vos, die de wens uitsprak dat één van de zuivelfabrieken zo'n apparaat aanschaft. GENEVE (AFP/Reuter), Naar het Zwitserse blad „Tribune de Genève meldt, is op bevel van de arrondissementsrecht- rechtbank in Genève beslag gelegd op alle bezittingen van Chase Manhattan Bank in New York bij Geneefse banken en grote Zwitserse banken, zulks op verzoek van Intrabank Genève. Volgens het blad is dit een gevolg van een „geschil" tussen Intrabank Genève en Chase Manhattan, dat is ontstaan door de recente bankcrisis in Libanon. Volgens het blad heeft Chase Manhattan Bank tegoeden voor rekening van Intra bank tot dusverre steeds gebruikt voor vereffening van schuldvorderingen bij In trabank Genève en Intrabank New York. Daarmee is, zo zei „Tribune de Genève", geen rekening gehouden met het „zelf standige karakter en de Zwitserse natio naliteit" van Intrabank in Genève. Bij het conflict zou het gaan om een be drag van enkele honderdduizenden dollars. Verkiezingen. In Brazilië zijn dinsdag bij incidenten tijdens de parlements verkiezingen tien mensen om het le ven gekomen. ADVERTENTIE Drinkt u graag koffie? Maar reageert u slecht op coffeïne? Slaapt u slecht als u 's avonds koffie hebt gedronken? Neem dan Koffie HAG! Pittig, rijk van aroma èrr... coffeïnevrij, dus veilig voor hart en zenuwen, maag, leveren gal. Er is nu ook coffeïnevrije HAG Oploskoffie. Handig om altijd in huis te hebben! ■Bcoirtiuvuil Oploskoffie Jjn-J».. bdssilliys8ï»H 59. „Ik verdacht u vanaf het begin, Yuan Kai", zegt Rechter Tie. „Vanoch tend, toen we bij de lotusvijver waren, liet u zich ontvallen dat de kikkers er 's nachts vaak tekeer gaan. Inderdaad was mevrouw Meng de vorige nacht wak ker geworden van hun gekwaak. Maar iedereen verzekerde mij dat Meng Lan nooit iemand ontving in zijn paviljoen. De vorige nacht had hij voor het eerst toch een bezoeker in het paviljoen ont vangen, en dat was zijn moordenaar. Al leen de moordenaar kon weten dat de kikkers 's nachts zo hevig kwaakten". Yuan Kai kreunt en zegt: „Die verwenste kikkers hebben mij verraden. Ik dacht dat kikkers niet praten konden". „Dat kunnen ze wel", zegt Rechter Tie. „Ik begreep alleen niet meteen wat ze wilden zeggen. Morgenochtend zal ik vonnis over u vellen. Uw bezit venxilt aan mevrouw Meng, ook al kan dat de dood van haar man en haar broer niet goedmaken". De apotheker wordt gekerkerd, en de Rech ter neemt afscheid van mevrouw Meng. Hij nodigt Tsjiao Tai uit nog even naar zijn werkkamer te komen. „Nu weet j« wat ik bedoelde met een lokeend. Yuan Kai hoorde dat de moordenaar al bekend was en wilde er het zijne van weten. Ik had geen werkelijk overtuigende bewij zen tegen hem. Vandaar de bedelaar om hem uit zijn tent te lokken en de dra matische ontmoeting met mevrouw Meng om hem te laten bekennen. Het was een vermoeiende dag, Tsjiao Tai, maar we hebben twee moordzaken opgelost, en de dader zit achter de tralies". 680. Het was Bram net zo goed bekend als zijn mede-gevangenen, dat een recht streekse aanval op een Eierman niet mo gelijk was. Je kunt nu eenmaal niet iemand raken, die al je gedachten kan lezen. Maar Bram kwam op een ander idee. en hij voerde het meteen uit, voordat de Eierman in de buurt was om het te ver hinderen. Met een wip dook hij dat ene stenen huisje binnen, dat nog geen be woner had gevonden. Als hij de stenen deur liet vallen zou de ander zijn gedach ten niet meer kunnen lezen! „Open laten.riep de Eierman. „Help!" Maar de andere Eiermannen waren heerlijk alleen met hun gedachten en kon den hem du$ niet horen. Plotseling opende Bram het stenen huis je weer.en hij hoopte maar dat Karo, wiens brein voor de Eierman ondoor grondelijk was, intussen had begrepen wat hij van plan was. De scheepskat stelde hem niet teleur. Met alle kracht, die in hem was, gaf hij de Eierman een zet waardoor deze in de handen van Bram terecht kwam. Tutu doorzag nu ook het plan en voegde zijn geweldige kracht bij die van zijn vrien den. Bram vloog naar buiten, smeet het deurtje dicht en schreeuwde de verblufte schipbreukelingen toe: „Snel, snel.houd die deurtjes dicht. Ze mogen er niet uit1"

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17