Overgangskabinet-Zijlstra nog vóór het weekeinde gereed Mej. dr. Klompé waarschijnlijk terug als minister VELSEN N.v. HET WEER Conversatie per blocnote Samenzwering in Indonesië Aldrin „wandelt" in de ruimte „Economische ontwikkeling is niet bijzonder verontrustend" Lages niet langer ziekenhuis-patiënt Bezorgdheid over plannen van regering morris Indringers" Opnieuw noodweer in Noord-Italië Franse boortoren verkeerde in nood Voorzitter ir. Bosma van het CSWV Depressie kan voorkomen worden Hoe blijft u aantrekkelijk? Spuiterij Uitdeukerij en Plaatwerkerij iV*' - f ?v.» - 4 zaanse klokken Herman Mulder 52e JAARGANG NUMMER 14 DONDERDAG 17 NOVEMBER 196 6 Telefoon 02550 - 2046 Verkiezingen in Beieren pagina 9 Winst Philips tors gedaald pagina 19 W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 13 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 9, 13 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Langs sluizen en havens5 Radio en tv 15 Kunst15 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Ferdinand22 Topsy 23 Luidsprekers 16 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Wisselvallig Stor m over Engeland Het woord is uan 'AL'' A l&fe O?.-, i -*1 'fffc <gp^g f VBL Mi» Lonen in 1967 Bij vervoerders C I T R O N 4550.- HOOGEVEEN LAMSVACHT JASJES f5'4°b Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 ti. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Nog voor het week einde een kabinet-Zijlstra, volgende week regeringsverklaring in het par lement, op 8 februari 1967 vervroegde verkiezingen, dat zijn de verwach tingen in Den Haag over de politieke toekomst, na de weinig verrassende benoeming van de Anti-revolutio naire politicus prof. Zijlstra tot for mateur. Gistermiddag kreeg hij van de koningin opdracht tot vorming van een overgangskabinet. Vandaag sprak hij met de voorzitters van de vijf grootste fracties in de Tweede Kamer in het ministerie van Algemene Zaken aan het Plein 1813, waar de demis sionaire minister-president, mr. Cals, een werkkamer voor zijn opvolger heeft inge ruimd. De ministerslijst die prof. Zijlstra aan de koningin zal voorleggen kan nog maar weinig verrassingen bevatten. Gisteren bestond in Den Haag de verwachting dat de K.V.P.-minister van Volkshuisvesting, drs. Bogaers, nu ook wel bereid zou zijn uit de ploeg van mr. Cals in die van prof. Zijlstra over te stappen. Verder zit een benoeming van de A.R.-staatssecretaris Bakker van Economische Zaken tot mi- ADVERTENTIE Voor luxe, bestel- en vracht auto's, ook touringcars. Kromhoutstraat 60 - IJmuiden (Industrieterrein) Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in de kustprovincies enkele buien, maar ook enkele op klaringen. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. nister van dit departement in de lucht, evenals de benoeming van de oud-minis ter van Maatschappelijk Werk mej. Klompé (KVP) tot minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Haar voornaamste werk zal zijn het verdedi gen van de nieuwe Omroepwet in het parlement. Het financiële plan van prof. Zijlstra lijkt vrij veel op een plan dat minister Vondeling deze zomer al in het kabinet ter sprake bracht, maar dat toen verwor pen werd: uitstel van de verlaging van de inkomstenbelasting met een half jaar en een vervroeging van de verhoogde omzet belasting met een half jaar. Aan een uit- gavenverlaging schijnt prof. Zijlstra nau welijks te denken. Dit zou een van de redenen kunnen zijn voor drs. Bogaers 99 De aandacht van twee voorbijgan gers werd in de afgelopen nacht, om streeks halfeen,' getrokken door een uitzonderlijk helverlichte kamer van een woning aan de Driehuizerkerkweg in Driehuis. Via een niet afgesloten achterdeur kwamen zij de woning bin nen om te constateren dat de olie kachel oververhit was. Het tapijt voor en de muur achter de kachel waren abnormaal warm. Het leek er op, dat niemand thuis was, maar later bleek dat vier kinderen in een andere kamer sliepen. De „indringers", vader en zoon, maakten de kachel uit en lieten een briefje achter, waarop zij de ou ders van de slapende kinderen veront schuldigingen aanboden voor hun on gevraagd bezoek en het uitdoen van de kachel. ROME (AP) Slecht weer heeft op nieuw in Noord-Italië de rivier de Po doen overstromen. In de Dolomieten ver oorzaakte de regen modderversehuivin gen. Het hoge water van de Adriatische Zee brak door de dijken van de Po in de delta waardoor het dorp Seardovari over stroomde. De bewoners vluchtten naar de hogere verdiepingen van de huizen of zochten hun toevlucht op hoger gelegen gebied stroomopwaarts. In het noorden, in het Dixmon-dal, dat zwaar getroffen werd door overstroming eerder deze maand, zijn opnieuw enorme moddermassa's in beweging gekomen. Tonnen modder buiten het ontruimde dorp Mezzano schuiven langzaam naar het centrum van het plaatsje. Het gehele noorden wordt geteisterd door regen, sneeuw en wind. Enkele dorpen in de Alpen langs de Oostenrijkse grens zijn onbereikbaar door de sneeuw. In de dalen veranderde de sneeuw in koude regen. Langs de Adria tische kunst vanaf Triëst naar het zuiden tot de Po-delta stormt het met een snel heid van 90 kilometer per uur. alsnog in een kabinet-Zijlstra zitting te nemen. Van de motie-Schmelzer is in het dek kingsplan van prof. Zijlstra nog maar wei nig terug te vinden. Nog voordat prof. Zijlstra goed en wel begonnen was met zijn formatiewerk had de P.v.d.A. er al stelling tegen geno men bij monde van fractievoorzitter Ne- derhorst, die gisteravond verklaarde de aanwijzing van prof. Zijlstra tot forma teur niet gelukkig en formeel niet juist te achten. Daar prof. Zijlstra met ingang van 1 mei 1967 benoemd is tot directeur van de Nederlandse Bank vond hij het uitoefenen van een belangrijke politieke rol door prof. Zijlstra onjuist. LONDEN (AP). Terwijl hoge golven op de Engelse kust beuken verkeerden gisteren 45 man op een zwaaiend boorei land in de Noordzee in levensgevaar. Neptune 1, het Franse booreiland dat op drie poten voor de kust van Yorkshire staat, schudde en danste in de ruwe zee. Twee reddingboten en een helikopter waren bij de hand om de mannen van boord te halen. De „Neptune-1" boort naar olie voor een Franse maatschappij. Het gevaar voor de „Neptune" is nu geweken. De storm heeft in Engeland wegen en spoorwegen geblokkeerd. De afgelopen twee dagen zijn overal gebouwen inge stort. In de Theems-monding stond het water gisteren bij Southend 15 centimeter onder het gevaarlijke niveau. Het vliegveld van Southend werd gesloten voor alle ver keer, wegens zware storm dwars over de landingsbanen. Bewoners van de laag gelegen delen van het stadje Whitestable in Kent heilden zich gereed om te evacu eren. t* Lamartine: Wie het kleine geluk van de dag wil opsparen en inruilen voor een groter en langduriger, zal met ongeldig ge worden munten blijven zitten. DJAKARTA (Reuter en AP) Acht tien hoge officieren zijn in Indonesië ge arresteerd. Zij zouden een samenzwe ring tegen de regering van generaal Soe- harto op touw hebben gezet. Onder de arrestanten zijn de generaals-inajoor Mursid en Ginting. Mursid is eerste plaatsvervanger van generaal Soeharto geweest. Ginting was commandant van Sumatra. De zuiveringsactie in het Indonesische leger is nog in volle gang. Om Bandoeng is een cordon gelegd. Hier zouden zich veel mariniers bevinden die achter pre sident Soekarno staan. Generaal Soehar to bevestigde de arrestatie van een aan tal officieren: „kleine kikkers die in de straten rondspringen", zo omschreef hij de opstandige officieren. In Djakarta werd overigens geweigerd inlichtingen te geven over de samenzwering. Men be perkte zich door te zeggen dat de com munistische ondergrondse nog zeer ac tief is. „Het complot was amateuristisch opge zet", zo luidde het commentaar uit mili taire kringen. Er zou een lijst zijn opge steld van Indonesische leiders die ont voerd ftioesten worden. Boven aan de lijst stonden generaal Soeharto, en gene raal Nasoetion, de voorzitter van het volkscongres. President Johnson, die een operatie heeft ondergaan aan zijn stem banden, mag voorlopig »an zijn artsen niet praten. Hij schrijft nu zijn vragen en antwoorden op een blocnote. Naast het ziekbed van de Amerikaanse president zit mevrouw Johnson. *V:- (f 1 S;-j >>r f 4?v A JISKJ9 ,4* - Va vL i'E f' Aldrin wandelt in de ruimte. Dat is op deze unieke foto duidelijk te zien. Hij heeft juist de Gemini-J2 verlaten. Diep beneden hem sche mert de aarde, om precies te zijn, de Stille Oceaan. In de ruimte ver richtte Aldrin vele karweitjes. (Telefoto). „Ik zie echt geen aanleiding om hier als zwartkijker te zeggen: er staat een economische depressie voor de deur. Juist omdat in de wereld als geheel nog van groei mag worden ge sproken, moeten wij vaststellen dat wij het zelf in de hand hebben, maar dan zullen wij een bewust beleid moeten kiezen, gericht op een verdere stimulering van de economische ont wikkeling". Aldus ir. J. Bosma, voor zitter van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond (CSWV), in zijn jaarrede op de vandaag in het Kur- haus te Scheveningen aan de gang zijnde algemene ledenvergadering van dit verbond. Over de situatie van nu sprekend zei ir. Bosma onder meer, dat er enerzijds een ontwikkeling is die op dit moment dan nog wel niet bijzonder verontrustend is, maar die toch zeker tot een verscherpte waakzaamheid aanleiding geeft. Dat laats te geldt temeer omdat de prognose waar op het handelen in het jongste verleden gebaseerd is geweest in bepaalde opzich ten door de praktijk is gelogenstraft, met name bij de ontwikkeling van de beta lingsbalans in 1966. Ir. Bosma noemde verder het alom waarneembare verschijnsel van het op heffen van bedrijven, het inkrimpen, het korter werken. „Ik wil niet zeggen dat aan al deze gevallen even zwaar moet worden getild. In bepaalde gevallen zal er zeker sprake zijn van een sanering, maar het verschijnsel begint toch een meer algemeen karakter te krijgen." 1967 zijn, zo concludeerde ir. Bosma, uiter- 1967 zijn, zo concludeerde ir. Bosma, uietr- mate gering. „Wij hebben de zaak nu nog in de hand, wij zijn gezamenlijk in staat aan een heilloze ontwikkeling een halt toe te roepen. Wij hopen daarom, zo mo gelijk in goed overleg met de vakbeweging en de overheid, de loonontwikkeling bin nen de grens te houden daaraan gesteld door de produktiviteitsontwikkeling en de overige factoren die van invloed zijn op het economische evenwicht". Ir. Bosma achtte het duidelijk nu we op een tweesprong staan, welke weg thans moet worden ingeslagen. „Bij de keuze kunnen we niet alleen spreken van de verantwoordelijkheid van anderen voor deze keuze. We hebben op dit punt onze eigen verantwoordelijkheid die we waar zullen moeten maken. We zullen duidelijk moeten aanwijzen waar, naar onze me ning, de grens van het economisch moge lijke ligt en niet alleen aanwijzen. We zullen, zo besloot de CSWV-voorzitter, deze grens ook niet mogen overschrijden". ADVERTENTIE Horloger- Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 Haarlem (Van onze correspondent) BONN. De Duitse oorlogsmis dadiger Willy Lages ligt nog slechts af en toe in het ziekenhuis van Braun- lage. Dit is ons vanochtend meege deeld door de directeur van het ziekenhuis, dr. Utsch, die een ver klaring van dezelfde strekking zal af leggen tegenover het Nederlandse mi nisterie van Justitie dat hem onlangs schriftelijk heeft gevraagd hoe de ge zondheidstoestand van Lages thans is. „De patient is" aldus dr. Utsch, „vier november naar huis gezonden (hij woont met zijn vrouw bij een neef, de wasse rij-eigenaar Erhardt) maar moet om de andere dag voor controle naar het zieken huis komen." Hij blijft echter volgens de geneesheer te ziek om weer naar de gevangenis in Breda terug te keren. „Lages lijdt aan een darmziekte, die dode lijk is", aldus dr. Utsch. Een zoon van de heer Erhardt vertel de ons vanochtend dat, toen Lages voor het eerst thuiskwam, men van mening was dat hij aanzienlijk was opgeknapt. „Eergisteren", aldus de heer Erhardt, „heb ik hem echter weer naar het zieken huis terug moeten brengen en hem er moeten achterlaten. Hij zal misschien nog een oneratie moeten ondergaan." 'Uit de mededeling die dr. Utsch ons later deed, Op de vandaag In Utrecht gehouden vergadering van de Algemene Verladers- en Eigenvervoerders Organisatie (EVO) is ongerustheid tot uitdrukking gebracht ten aanzien van de regeringsplannen om met ingang van 1 januari nieuwe belas tingverhogingen voor het wegvervoer in te voeren. Ook uitte men zijn bezorgd heid ten aanzien van de belemmeringen van het bestelwerk in de binnensteden en de recente ongunstige ontwikkelingen bij het tot stand brengen van een ge meenschappelijk vervoerbeleid in de EEG. De ongerustheid is vastgelegd in een drietal resoluties, waarvan die betreffen de de nieuwe lastenverzwaring ter ken nis zal worden gebracht van de minister en staatssecretaris van verkeer en wa terstaat en de staten-generaal. De meer dan 42.000 bij de EVO aangesloten bedrij ven, zo zegt deze resolutie, wijzen nieu we fiscale lasten op het wegvervoer af, zolang de huidige opbrengsten uit het wegverkeer en -vervoer niet in hun totali teit aan verkeersvoorzieningen worden besteed. Resolutie nummer twee, handelend over verkeersbeperkende maatregelen, zal worden gezonden aan gemeenten met meer dan 40.000 inwoners. Daarin wordt opgemerkt, dat de EVO aan het goede renvervoer in de binnensteden bij het treffen van verkeersmaatregelen een grote prioriteit toegekend wenst te zien, met name wat laad- en losvoorzieningen betreft. De derde resolutie, handelt over het EEG-vervoerbeleid. kregen wij niet de indruk dat Lages nu, zoals uit Erhardt's woorden zou kunnen blijken, weer voor langere tijd in het ziekenhuis is opgenomen. Hët Nederlandse ministerie van Justi tie had op berichten over Lages' toestand geen commentaar. „De minister laat zich op de hoogte houden door de geneeskun dig-inspecteur van zijn ministerie, die als adviseur voor het gevangeniswezen op treedt", aldus werd ons meegedeeld in Den Haag. ADVERTENTIE 2 C.V., 4 - deurs, met open dak SHOWROOM Zijlweg 26, Haarlem - Tel. 17296 ZATERDAGS TOT 17.30 u. GEOPEND Overige werkdagen tot 20.45 u. ADVERTENTIE Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam ADVERTENTIE Van uw huid wordt veel geëist. Klimaat en stadslucht maken een huid vuil. Make up kan uw huid 'verstoppen'. Daarom heeft uw huid Scherk Gezichtslotion nodig. Scherk verwijdert stof, reinigt intens, sti muleert de bloedcirculatie. Ideaal èn on misbaar! In flacons 2,95 Gebruik ook Scherk crèmes tubes f3 en f 3,85) en Scherk Gezichtsmelk flacons ADVERTENTIE EVEN GAUW een broodje BLAAUW Belegde broodjes - di verse soepen (ook per liter) - kroketten - gehakt - fricandellen - kip aan t spit enz. SNACKBAR B WIJK AAN ZEEËRWEG 31 A A U W TEL. 5717

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1