Oecumenische huwelijken bij Hervormde Synode in discussie Advies zou pas na gesprek met het r.-k. episcopaat gegeven mogen worden Handbalverenigingen kunnen al vanaf 17 december in de sporthal van Haarlem spelen haar journaal Begijne-boetiek mod-mode in brengt Haarlem top form alles kan met CEtilsliüir neem het op voor het Nederlands Astma Fonds AARDGAS Verzending van zeepost Grando 19 ct Perlas 17 ct Ranglijsten van veldhandbal Geesink scheurde kniebanden Vier maanden voor bedreiging van advocaat Den Haag wacht nog met een metro Haarlem krijgt het moeilijk Grote drukte op Hilversumse baan Bloemist stond terecht voor dodelijk ongeluk Geldboete geëist voor intrappen van autoruit VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 15 Dubbelzinnig ROESTVRIJ STAAL geschikt voor elke warmtebron, dus óok VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN SENORITAS I "Losse" meubelen doen wonderen! Korf halcompetitie x Basketbalresultaten Quarles van Ufford treedt als president van de FIH af Lijsttrekker Noodraad (Van onze redacteur geestelijk leven) DRIEBERGEN. De Generale Sy node van de Nederlands Hervormde Kerk wil op dit moment geen stelling nemen tegen de zo genoemde oecu menische huwelijken tussen hervorm den en rooms-katholieken waarhij hervormde predikanten met rooms- katholieke geestelijken samenwerken. Een rondschrijven van de Raad voor de Herderlijke Zorg werd terugge nomen en zal nader worden uitge werkt door een commissie. Van vele zijden werd gesteld dat de Nederlands Hervormde Kerk eerst met het epi scopaat moet praten en dat het goed is dat alle reformatorische kerken aan dit gesprek deelnemen. Ook de per soonlijke verantwoordelijkheid van de voorgangers werd sterk beklem toond. Een belangrijke rol in de vergadering van gisteren speelde de Nijmeegse pre dikant ds. F. H. Janssen, die vanuit zijn eigen ervaringen de vergadering be zwoer geen „evangelische vastberaden heid" aan de dag te leggen, die er juist op zou neerkomen „dat men de last van de gescheidenheid der kerken op de jon ge gehuwden zou leggen en zelf geen vuile handen zou krijgen". Ds. Janssen stelde dat men vertrouwen moet stellen in de ontwikkelingen in de rooms-katho- lieke kerk. Hij zei dat in Nijmegen een afspraak is gemaakt dat „oecumenische" huwelijken mensen moeten betreffen die beiden in hun kerk staan en willen blij ven. In de praktijk wordt allaen in het bisdom Roermond nog om dispensatie gevraagd van het Heilig Officie in Rome. ,,Dan komt er in de praktijk per kerende post een brief: „Ga je gang maar! Har telijke groeten. Ottaviani". In de andere rooms-katholieke bisdom men vraagt men Rome niets meer, maar wordt zonder meer toestemming gege ven. Ds. Janssen zei dat in Nijmegen de ouders nog gevraagd wordt te verkla ren hun kinderen te laten dopen. Over christelijke of rooms-katholieke opvoe ding wordt niet meer gesproken. Hij zei, dat de rooms-katholieken zich in het door het rapport geschetste beeld niet herken nen en wees erop dat in de laatste ja ren, voordat de „oecumenische" huwelij ken in zwang kwamen, 12 percent van de rooms-katholieken gemengd huwde en 26 percent van de hervormden. Bijna 50 percent van de kinderen uit deze huwe lijken werd niet gedoopt. Ook wees hij erop dat uit de nieuwe catechismus blijkt dat de r.-k. kerk in Nederland veel voor uitstrevender is inzake anti-conceptionele middelen en echtscheiding dan in het rapport wordt gezegd. De Raad voor de Herderlijke Zorg had in het voorstel gesteld dat de kerk en de ambtsdragers van de kerken alleen dan pas neutraal handelen als zij in geen enkele vorm meewerken aan een „oecu- ADVERTENTIE Met de volgende zeeschepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip. Argentinië: ms „Aldabi" (20-11) en ms „Rio Tunuyan" (25-11); Australië: ms „Zui- derkerk" (21-11); Brazilië: ms „Aldabi" (20-11) en ms „Rio Tunuyan" (25-11); Cana da: ms „Harpefjell" (22-11); Chili: ms „Isar- stein" (20-11); Ned. Antillen: ms „Medon' (22-11); Suriname: ms „Oranje Nassau (23-11); Verenigde Staten: ms „Prinses Margriet" (23-11); Z-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms: „Southampton Castle" (20-11) en ms „Blitar" (23-11). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. menische" huwelijkssluiting. Wel is de r.-k. kerk veel soepeler geworden, maar in feite wordt nog steeds geëist dat kin deren r.-k. worden opgevoed. De raad wees dan ook op de dubbelzinnigheid tus sen recht en pastoraat in de r.-k. kerk. Als tegenwoordig bij gemengde huwelij ken dikwijls een christelijke opvoeding wordt gevraagd of zelfs helemaal geen belofte wordt geëist, dan is het r.-k. kerk- kelijk recht niet of niet geheel toegepast; waardoor de betrokkenen later in een moeilijke positie kunnen raken. De raad wees er ook op dat het aangaan van een huwelijk betekent de weg van de gezins vorming opgaan. Hierbij is een groot probleem dat de gang van zaken rondom de anti-conceptie in de r.-k. kerk tot nu toe uitermate teleurstellend is behandeld. Ook stelde de raad dat zolang mensen trouwen er de mogelijkheid moet blijven dat zij in het uiterste geval scheiden, hetgeen door de r.-k. kerk niet wordt aanvaard. Uitgesproken werd verder in het rapport dat het van het grootste be lang is dat er van r.-k. zijde zo spoedig mogelijk regelingen komen ten aanzien van het gemengde huwelijk die bevredi gender zijn dan de huidige. Ook werd het van de grootste betekenis geacht dat er geen kerkelijk recht afwijkend van het burgerlijk recht is en dat met dat bur gerlijk recht concurreert. Hierbij werd on der meer gedoeld op het zogenoemde „Haarlemse huwelijk", waarbij een naar burgerlijk recht nog gehuwde een geldig kerkelijk huwelijk sloot met een nieuwe partner. Verschillende deskundigen hadden te gen dit rapport grote bezwaren. Zo stel de prof. dr. H. Berkhof dat het stuk te kortschoot in erkentelijkheid voor wat er gaande is in de r.-k. kerk. Prof. Bronk- horst achtte het juist de reformatorische taak aan de r -k. huwelijkspartners en pastoors duidelijk te maken, dat het r.-k. huwelijksrecht principieel zo fout is „dat geen christenmens zich gehouden kan achten zich daardoor te laten ringeloren". Hij wilde een regeling door de christe lijke kerken in Nederland. Prof. Lekkerkerker vroeg zich af of het advies, gezien de praktijk van de „oecu menische" huwelijkssluiting, niet tot te grote spanningen kan leiden. Hij wilde geen rondschrijven doen uitgaan voordat eerst een gesprek over deze zaak zou zijn gevoerd met kardinaal Alfrink. De ver gadering bleek deze laatste opmerking grotendeels te onderschrijven. ADVERTENTIE (Van onze handbalmedewerker) Komend weekeinde start de zaalhand balcompetitie. De Haarlemse teams spe len voorlopig hun thuiswedstrijden in de sporthal van Heemskerk. Eerder dan ver wacht, op zaterdag 17 december, kan men echter ook in de nieuwe sporthal van Haarlem terecht. De hoofdklasseploeg het damesteam van De Blinkert treedt in Den Haag aan tegen Hygiëa, een van de gepromo veerde ploegen. Hoewel we zeker niet verwachten dat de Haarlemse dames met de hoogste eer gaan strijken, moeten ze in de hoofdklasse toch goed mee kunnen. Eerste klasser IJmond (dames) komt in Heemskerk tegen Amstel binnen de lijnen, dat op het veld twee klassen ho ger speelt, maar in de zaal over het al- (Van onze handbalmedewerker) De standen na het eerste deel van de veldhandbaleompetitie zijn bij het ingaan van de zaalhandbalstrijd: Distri kt West A: dames le kl.: 2e klasse B: DWS 8-11 IJmond 9-16 Full Speed 9-11 De Blinkert 2 9-11 Blauw "Wit 8-10 SDW 9-10 AVA 8- 9 FSA 8- 9 HHC 9- 7 Rapiditas 9- 9 Spirit 8- 6 ADO 8- 5 BSV 7- 6 Concordia 9- 5 Zeeburg 2 7- 4 JHC 7- 3 heren le klasse: 2e klasse B: UD 9il6 IJmond 7-12 Amersfoort 8-10 Concordia 8-10 Zeeburg 7- 9 Always Forw. 8- 9 Unitas 8- 9 Sagitta 6- 8 Aalsmeer 2 7- 8 Rapiditas 8- 8 Niloc 2 6- 4 Blauw Wit 2 7- 5 AAV 8- 3 Tonido 6- 3 De Blinkert 9- 3 Lijnden 8- 3 Afdeling Haarlem: dames: TYBB 7- 7 ZVM 6- 4 IJmond 2 8-16 De Blinkert 3 7- 4 IEV 7-10 IJmond 3 8-" 4 HBC 8-10 Full Speed 2 7- 1 heren le klasse: heren 2e klasse: IJmond 2 Rapiditas 2 Concordia 2 De Blinkert 2 ZVM Full Speed IJmond 3 9-14 9-14 7-12 9-10 8- 8 9- 2 9- 0 IJmond 4 Halfweg Rapiditas 3 De Blinkert 3 Odin Concordia 3 9-18 9-12 9- 8 8- 5 8- 4 7- 3 In de tweede klasse is de herenploeg van IJmond 4 al kampioen. De voorsprong op de concurrenten is nu al te groot. Ook de dames-junioren van IJmond verover den voor de zaalhandbalcompetitie al de titel en zijn dus weer gerechtigd om in de districtskampioenschappen uit te komen. gemeen heel matig voor de dag komt. Het vorig seizoen ontsprongen de Amster damse dames nog net de degradatiedans (ten koste van Full Speed) en IJmond dat vergeleken met vorig seizoen weinig nieuwe gezichten telt is dan ook zeker niet kansloos. IJmond- Amstel begint om 13.10 uur. Om vier uur wacht de interes santé krachtmeting tussen het gedegra deerde Full Speed en het gepromoveerde IEV. Vorig jaar had IEV een snel en jong ploegje, dat waarschijnlijk de nodi ge ervaring mist. Deze „derby" zal on getwijfeld veel aandacht trekken. In de avonduren speelt Rapiditas in Alkmaar tegen VZV. Bij de heren bijt Concordia de spits af. Zaterdagavond spelen de Haarlemmers in de Sporthal Zuid te Amsterdam tegen Uni- tas. In vorige jaren startten de Haarlem mers (door gebrek aan oefenwedstrijden) altijd zwak, om dan na een paar wed strijden veel beter te gaan spelen. Hope lijk zijn de Concordianen nu beter voor bereid. Ook de heren van De Blinkert brengen een bezoek aan de Sporthal Zuid, om daar Blauw Wit te ontmoeten. In Heems kerk ontvangt IJmond om 14.50 uur de Aalsmeer-reserves. Met de goede mentali teit kunnen de Velsenaren het zeker ver brengen. Om 17.50 uur is het de beurt aan de heren van Zandvoortmeeuwen en Ra piditas. Een duel waarschijnlijk tussen jeugdig enthousiasme (de Zandvoorters) en routine (Rapiditas). De indeling in de afdeling Haarlem is: dames le kl. ADO De Blinkert 2 Concordia Samen Een/DSO TYBB IJmond 2 2e klasse: De Blinkert 3 HBC Odin O.G. Rapiditas 2 IJmond 3 3e klasse: ADO 2 De Blinkert 4 Full Speed 2 Halfweg IEV 2 O.G. 2 ZVM heren le klasse: De Blinkert 2 Concordia 2 Full Speed Rapiditas 2 IJmond 2 ZVM 2 2e klasse: De Blinkert 3 Concordia 3 Halfweg Odin IJmond 3 3e klasse: De Blinkert 4 Halfweg 2 IEV Odin 2 IJmond 4 (Van onze sportredactie) Anton Geesink zal niet deelnemen aan de Open Duitse judokampioenschappen Geesink heeft de kniebanden van zijn rechterknie gescheurd. De Utrechter was opgenomen in de Nederlandse ploeg, die zaterdag in de open Duitse kampioen schappen zou deelnemen. Geesink is enige maanden geleden aan zijn linkerknie ge opereerd. ADVERTENTIE Steun de collecte of help per giro 4110 00 t.n.v. het N.A.F. - Utrecht Een 33-jarige leraar uit Overveen, die op 19 november 1965 zijn advocaat in een echtscheidingsprocedure telefonisch had bedreigd met mishandeling, is door het gerechtshof in Amsterdam in hoger be roep veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan tweë voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De procureur-generaal had vier maan den geëist, waarvan drie voorwaardelijk. De rechtbank in Haarlem had hem op 3 februari veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Het Haagse gemeentebstuur heeft on langs de dienst van gemeentewerken op dracht gegeven een plan met kostenra ming te maken voor de toekomstige ont wikkeling van het openbaar vervoer in Den Haag. In de eerste plaats werd daar bij gedacht aan een stelsel van vrije trambanen met, waar nodig, tunnels of viaducten, een soort semi-metro. Wanneer na verloop van tijd een groot gedeelte van het tramnet een vrije baan heeft gekregen kan worden overwogen of op metro-exploitatie moet worden over gegaan. B. en W. achten het niet gewenst reeds direct voor een metro te kiezen omdat het zeer de vraag is of voor Den Haag een metro-exploitatie verantwoord zou zijn. BEGIJNE-BOETIEK noemen twee jonge Amsterdammers hun mode winkeltje dat zij morgen in de Korte Begijnestraat in Haarlem openen. De bewoners van deze straat en omge ving kijken allang nieuwsgierig naar binnen, zodra zij de kans krijgen, om een glimp van het interieur op te vangen. De eigenaars van de „Begij ne-boetiek", G. Jochems en J. H. Baart, zijn allebei 23 jaar. Hun motto is „Goed en gek". Zij hebben nu nog een op de Londense mod-mode afgestemde collectie, maar het aanstaand voorjaar brengen zij ook kleding van René Robert uit Pa rijs. Er is nu van alles te vinden, mini rokjes en -jurkjes, mooie broekpak- ken, capes en cocktailkleding. Met het oog op de komende feestdagen hangt er vooral veel cocktailkleding, zowel voor het heel jonge meisje als voor de vrouw met een kleine maat. De heer Jochems heeft drie jaren in Zweden bij een modehuis gewerkt en is daarna in Amstelveen in de mode-branche terecht gekomen. Hij heeft de „vereiste diploma's". Een winkel was altijd zijn ideaal, en hij zag kans dit te verwezenlijken samen met de ex-reclame-tekenaar en mode ontwerper J. H. Baart. In een vroegere slagerij in de Korte Begijnestraat in Haarlem richt ten zij zelf hun winkeltje in, dat non chalant en vriendelijk aandoet. Klaar blijkelijk is de Korte Begijnestraat in trek gekomen bij jeugdige mode-min naars. Want één huisje verder zal over enige tijd ook een boetiek wor den geopend met de naam „Bric a Brac". Er staat nu nog een bordje „onbewoonbaar verklaarde woning" op de deur. De beide jonge eigenaars van de „Begijne-boetiek" zullen geregeld een kleine mode-show geven, zo om de drie maanden. In de toekomst willen zij zelf ook stoffen voor hun kleding bedrukken, het benodigde materiaal G. Jochems en J. H. Baart met „mannequin" Mieke voor hun Begijne- boetik in de Korte Begijnestraat in Haarlem. staat er al. De opening morgen zal zonder officieel tintje plaats hebben, want ruimte voor veel mensen is er niet. ADVERTENTIE Een "oude" kamer krijgt al nieuwe sfeer met 'n bijzonder kastje, 'n aparte tafel, 'n bijzet-fauteuil of noem maar op. In deze "losse" meubelen hebben wij veel exclusiefs. Kiest u klassiek-of liever modern? U hebt het voor het kiezen! Allemaal Top-Form meubelen, dus allemaal hun prijs ten volle waard. Het blauwe Top-Form keurmerk staat daar borg voor! BARTELJORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM '5 Maandags gehele dag gesloten. Als voorbeeldstijlvol Biedermeier ladenkastje. Met 4 laden 335.- Met 5 laden 365.- (Van onze korfbalmedewerker) Het korfbalteam Haarlem krijgt zondag bezoek van DEVD uit Amsterdam, dat op de tweede plaats in de eerste klasse staat. De thuisclub zou reeds heel con tent met een gelijk spel zijn, maar dan moet er wel heel goed gespeeld worden. Oosterkwartier speelt zijn eerste re vanchewedstrijd en wel tegen MEO. In Haarlem bleef de zege bij de thuisclub, doch MEO is op eigen veld altijd gevaar lijk. Toch zien wij de winstpunten naar Haarlem komen. Animo Ready speelt te gen SKV in Utrecht; beide ploegen kun nen de punten best gebruiken om hun degradatiezorgen wat te verkleinen. Gelijk spel ligt in de lijn van de verwachting. Derde klasser Watervliet gaat op be zoek bij Welgelegen in Utrecht en moet deze wedstrijd in winst kunnen omzetten. Neptunus speelt zaterdag voor eigen pu bliek tegen Kameo; beide ploegen ontlo pen elkaar niet veel in kracht, zodat een spannende wedstrijd kan worden ver wacht. (Van onze basketbalmedewerker) De uitslagen van de gisteravond ge speelde basketbalwedstrijden luidden: Dames: AkridesThe White Stars: 22- 36; Heren: Schoten 2The White Stars 2: 23-51; Flamingo's 3Haarlem Cardinals 2Flamingo's n.o.; AkridesLisse: 38-39; Typhoons 4Lions: 50-25; Flamingo's 2 Haarlem Cardinals: 57-67. ADVERTENTIE vraag lijmwijzer in de winkel De Nederlandse president van de inter nationale hockeyfederatie (FIH), jhr. L. Quarles van Ufford, zal op het congres van de federatie, dat ter gelegenheid van het internationale .ieugd-landentoernooi van 20-26 november in Cairo wordt ge houden, zijn functie, die hij 20 jaar heeft vervuld, ter beschikking stellen. De op volger van onze landgenoot zal naar alle waarschijnlijkheid worden de huidige se cretaris van de FIH, de Belg René Frank. Olidanks de bijzonder slechte omstandigheden waaronder de trainers moesten werken is de stroom van harddravers naar Hilversum zo groot, dat zelfs een programma van tien nummers niet voldoende bleek alle deelnemers een kans tot starten te geven. Vele paarden moesten worden uitgeloot. Behalve midden en lange afstanden is er zondag een nummer voor de sprinters, dat de snelle Cherie Spencer weer voor haar rekening kan nemen. De tips: 1. J. P. Coen-prijs: 1. Dumas Hanover P.; 2. De Prinses K.; 3. Early: outsider: keuze S. van Dooyeweerd (Ernie Rita, Erica). 2. Piet Hein-prijs: 1. El Cid d'Aster: 2. Eros Kinley; 3. Eduard H.: outsider: Emoe S. 3. Corn. Evertsen-prijs: 1. Carla; 2. Dorothé RH.; 3. Duco H.; outsider: El Mac. 4. Van Kinsbergen-prijs (le afd.): 1. Bea; 2. CH. van Rood en Noot: 3. Emberiza S.; outsider: Brasilia. 5. Van Kinsbergen-prijs (2e afd.): 1. Boy Scotch: 2. Zaita Hanover: 3. Zilvertip; outsider: Calumet d'Aster D. 6. Hoefslag Wisselbeker: 1. Bruno; 2. Zus Ha nover; 3. Yonker Hanover; outsiders: Jour de Java; Xandover. 7. Kortenaer-prijs: 1. Cherie Spencer; 2. Aure ola; 3. Abdullah Hanover; outsider: Captain Double K. 8. Adm. de Ruyter-prijs: 1. Charles H.; 2. Eddi Scotch; 3. Dixy; outsider: Boy van Forges. 9. Van Brakel-prijs: 1. Anne Emilie: 2. Chris tine Williams; 3. Columbus; outsider: Adel- traut M. 10. Adm. de Ruyter-prijs (2e afd.): 1. Domingo; 2. Carma; 3. Benjamin Olivier; outsider: Dea Alkestis van E. De officier van Justitie van de Haar lemse rechtbank heeft tegen een 46-jari- ge bloemist uit Aalsmeer een gevange nisstraf geeist van een maand en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De Aalsmeerder was op 27 augustus op de Lisserweg, kruising Hoofdweg, in bot sing gekomen met een bromfiets. De bromfietser had hierbij letsel aan zijn borstkas, bloedingen op het hart en scheurtjes in het binnenste van het hart vlies opgelopen waaraan hij was overle den. De automobilist zou aan de bromfiet ser geen voorrang hebben verleend- De raadsman van de verdachte verklaarde dat zijn cliënt een tweede voorrangskruis punt niet had gezien. Bovendien was het nog zo dat dit kruispunt sedert kort in een voorrangskruising was veranderd. De bioemist zou de bromfiets het ongeluk gebeurde 's avonds niet heb ben zien aankomen. Bij het onderzoek was geconstateerd dat de brommer in elk geval met licht zou hebben gereden. Maar door de vleugels van de brug die de raadsman ondingen vond en uit de tijd achtte zou de verdachte wellicht het licht van de brommer niet hebben kunnen zien. Ook de vrouw van de ver dachte, die in de wagen zat, zou het licht niet hebben opgemerkt. De bromfietser had, zo was gebleken, gedronken. Het promillage bedroeg 0,9. De raadsman ge loofde niet dat de bloemist door roeke loosheid en grove schuld de aanrijding had veroorzaakt. Op dit punt vroeg hij vrijspraak. De rechtbank doet uitspraak op 1 decem ber, 's ochtends om half tien. Voor het gerechtshof in Amsterdam heeft donderdag een 34-jarige stukadoor uit Haarlem, die op 26 november van het vorige jaar in Haarlem de ruit van een auto had ingetrapt, terechtgestaan. De verdachte beweerde dat hij op die avond in een café in de Haarlemse bin nenstad ruzie had gekregen met een kennis, die hem daarna op straat met zijn auto had trachten te overrijden. De verdachte zei verschrikt naar de auto ge trapt te hebben, waardoor de ruit ver brijzeld werd. De president van het gerechtshof acht te dit verhaal niet erg aannemelijk. Hij vroeg zich af of het niet veeleer zo was dat verdachte wraak had willen nemen' op de ander, die in september de autoruit van verdachte had vernield. De procu reur-generaal eiste bevestiging van het vonnis van de politierechter in Haarlem, die de verdachte op 25 mei veroordeeld had tot een geldboete van 75. De uitspraak is bepaald op 1 december. De beer H. Hessel uit Utrecht zal bij de komende verkiezingen optreden als lijsttrekker van de noodraad. die bestaat uit uitgetreden leden van de Boerenpartij. 4

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15