„Het uur der verrukking" Elektra" van Richard Strauss bij de Nederlandse Operastichting een sta kaas uit het vuistie TONEEL IN HAARLEM Zeg het met bloemen St. Nicolaas komt in Harlingen aan KOOT TIJLKO'S Picasso-expositie geopend in Parijs Bram van der Vlugt niet langer meer dokter Finlay 6 VR IJ D AG 18 NOVEMBER 1966 17 Italiaans blijspel heropgevoerd door Ensemble 18 november Cyclamen Cyclamen Cyclamen r°t S'ortgenp ZIJLWEG 57 - HAARLEM Telefoon 11036 ■ffr Nieuwe film van Beatles Jos de Klerk „Jazz at the Philharmonic" begint in Nederland ÉnÈj^: De radio geeft zaterdag T elevisie programma avji? V - k I J t VOOR EEN bijzonder slecht bezette zaal heeft de Toneelgroep Ensemble gisteravond één dag na de lande lijke première te 's-Hertogenbosch in de Haarlemse Stadsschouwburg een voorstelling gegeven van Anna Bonacci's blijspel „Het uur der ver rukking". In 1953 is dit Italiaanse stuk voor het eerst in ons land opgevoerd door de Haagsche Comedie, waar wij len Cees Laseur het toen regisseerde en Paul Steenbergen. Elisabeth An dersen, Enny Meunier en Gijsbert Tersteeg de hoofdrollen speelden. En semble heeft het nu opnieuw voor het voetlicht gebracht, misschien wel vooral omdat de directie in de dorps organist Sedley, destijds door Steen bergen gespeeld, een mooie rol voor Senne Rouffaer zag. En in dat opzicht heeft zij gelijk gekregen. DIE ORGANIST (hij is „arm", staat er in het programma, maar dat zou men aan het decor en aan het- tweehoofdige huispersoneel niet zeggen) woont rond 1850 in een Engels dorp, dat wel onmis kenbaar door Italiaanse bril is gezien. Hij droomt ervan, ontdekt te worden als een muzikaal genie en in Londen grote dingen te doen als componist en dirigent. De burgemeester wil hem daarbij behulp zaam zijn, niet omdat hij in Sedley's ta lent gelooft maar omdat hij er zelf een decoratie door in de wacht hoopt te sle pen. De sheriff (eigenlijk „High Sheriff", destijds een hoge districtsambtenaar) komt het dorp bezoeken en de burgemees ter weet dat er door middel van de vrouw tjes veel bij deze invloedrijke man te be reiken valt. De kuise en plichtsgetrouwe mevrouw Sedley moet haar plaats in de organistenwoning daarom maar voor een keer afstaan aan Geraldine Hubbes, de enige vrouw van lichte zeden waarover het dorp beschikt, en als deze de sheriff een plezierige nacht bezorgt, zal het met die carrière van Sedley best in orde ko men. Het komt ook inderdaad in orde, maar niet volgens het plan van de burge meester. Want Sedley en Geraldine bele ven, tot hun eigen verbazing, onverwacht een „uur der verrukking" en gooien de sheriff de deur uit, waarna de sheriff en mevrouw Sedley al even onverwacht sa men hun „uur der verrukking" beleven. Het blijft allemaal bij dat éne „uur" (overdrachtelijk gesproken),zodat het toch een harmonisch maar wel wat wereld wijzer geworden echtpaar Sedley is, dat de reis naar Londen gaat onderne men. Met welk succes blijft echter de de vraag. HET IS WEL een genoeglijk blijspel, dat Anna Bonacci heeft geschreven, maar het zou nog veel genoeglijker kunnen wor den als er flink in werd gekapt, want het wemelt nu van kinderachtige grapjes die veel te dik zijn opgelegd en van ouder wetse quasi-filosofische tirades waarin ADVERTENTIE U kunt veel mensen geen groter plezier doen dan met een cyclaam. Door de jaren heen blijft deze plant gewild door zijn vriendelijke bloemen en zijn onverzettelijke wil om steeds weer te bloeien! lijdigi m Morgen, zaterdag 19 november, zet St. Nicolaas voet aan wal in Harlingen, waar de NTS klaar staat om een recht streekse beeldverslag van de aankomst uit te zenden. Voor deze reportage gebruikt de NTS twee reportagewagens met in to taal acht camera's, waarvan één op een varende kotter wordt gebruikt. De stoom boot uit Spanje zal worden omzwermd door een dertigtal kotters, die in de bui tenhaven achterblijven als de stoomboot de Noorderhaven binnenvaart. Het pro gramma, dat om 13.00 uur op Nederland 1 begint, wordt gepresenteerd door Mies Bouwman. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. „Het uur der verrukking" („L'ora della fantasia"), blijspel in vier be drijven door Anna Bonacci. Vertaling: Paul Rodenko. Première bij de toneel groep Ensemble op 16 november in „Casino" te 's-Hertogenbosch. Eerste voorstelling in de Haarlemse Stads schouwburg op 17 november. Regie: Jan Retèl. Hoofdrollen: Senne Rouf faer, Pleunie Touw, Heieen van Meurs, Roger Coorens, Guus Verstraete. De cors en kostuums: Jan van der Wal. wordt verteld wat iedereen al weet. Maar de verbijsterende ontdekking door de drie hoofdpersonen, dat het leven nog andere dingen te bieden heeft dan zij ooit hebben geweten heeft toch wel een sentimentele charme waarmee een deel van het publiek zich ook nu nog best kan amuseren. DE STIJL waarin Jan Retèl het stuk heeft geregisseerd leed onder een duide lijke tweeslachtigheid; het was een men gelmoes van zedenkomedie en klucht. Desondanks was Senne Rouffaer een kos telijke, ingehouden-komische figuur als de dorpsorganist met een overdreven hoge dunk van zijn talent en gaf Heieen van Meurs een warme, geestige en ge voelige vertolking van de vrouw van lich te zeden. Pleunie Touw had een te zware taak gekregen toen zij de rol van me vrouw Sedley van de ziek geworden Lia Dorana moest overnemen; zij had een aantal heel aardige momenten, maar de rol als geheel beheerste zij nog niet. Roger Coorens was niet bepaald de ge schikte figuur om de levenslustige, ach ter de vrouwtjes aanzittende sheriff uit te beelden. Wat hem ontbrak was de bon- hommie waarover Guus Verstraete wel beschikt en waarmee hij een prachtig type van een burgemeester neerzette. Magda Janssens was, vanzelfsprekend, heel vermakelijk als de huishoudster. Maar René Jessurun Lobo en (in minde re mate) Paul van Gorcum gingen zich, als bezoekers van de verkeerde Geraldi ne, te buiten aan een nummertje clownes ke komedianterij dat eerder in een cir cus thuishoorde. De decors van Jan van der Wal gaven wel een geflatteerde indruk van de le vensomstandigheden van een kerkorganist en een lichtekooi in een negentiende-eeuws Engels dorp; ze beantwoordden waar schijnlijk meer aan de fantasie van de Italiaanse schrijfster. Van der Wals kos tuums daarentegen waren zeer geslaagd. Simon Koster ADVERTENTIE <§oud - 2-l/per - ^torloge* - Gr. Houtstraat 6, Haar lam, Tal. 02500 -10616 Roger Coorens en Pleunie Vouw in „Het uur der verrukking". ADVERTENTIE a KLEINE PIANO'S (ook voor huur) BECHSTEIN a FÖRSTER PLEYEL a IBACH en andere Voor de grote tentoonstelling van werk van Picasso, die vandaag in het nieuwe cultuurpaleis in Parijs door minister Mal- raux is geopend, zijn strenge veiligheids maatregelen genomen. Er zijn bijna dui zend werken: schilderijen, beeldhouwwer ken, tekeningen en keramiek van Picasso bijeengebracht uit musea over de gehele wereld. De tentoonstelling die wordt ge houden ter gelegenheid van de 85ste ver jaardag van de kunstenaar duurt tot 12 februari. HILVERSUM De twee laatste afle veringen van de vooral bij de vrouwelij ke t.v.-kijkers populaire serie „Menoran- dum van een dokter" moeten het zonder hoofdrolspeler Bram van der Vlugt (dokter Finlay) stellen. De toneelgroep Studio, waarvan Bram van der Vlugt deel uitmaakt, heeft hem geen toestem ming gegeven verder in de NCRV-serie te verschijnen. Regisseur Peter Holland moest in allerijl een nieuwe hoofdrolspe Ier zoeken, die hij gevonden heeft in de jonge acteur Cor van de Brink. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. ifp ADVERTENTIE VERLOVEN IS FEESTVIEREN. Maar de ringen uitzoeken is iets intiems. In onze speciale showfoom, ontvangt men u in een rustige sfeer, leuk ge zellig uitzoeken. U bent niet gehaast, keuze uit meer dan 70 modellen in ANJER en CONSTANT. de KROON-COLLECTIE van de CONSTANT fabrieken. In onze etalage kunt u ze al bewonderen, bij iedere prijs staat een nummer, u vraagt naar dit of dat nummer, en men tcont ze u met veel genoegen. Komt kijken u gerust bij Er wordt een nieuwe film van de Beatles op stapel gezet. De opnamen zul len hellicht eind januari begonnen. De manager van het viertal, Brian Epstein, heeft de geruchten volgens welke de groep op het punt stond uiteen te vallen, naar het rijk der fabelen verwezen. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. DE EENAKTER „Elektra" van Richard Strauss, gecreëerd in 1909, heeft zich niet zo fortuinlijk een vaste plaats in het operarepertoire kunnen veroveren als zijn „Salome", die er aan voorafgegaan was en als een sen sationele voltreffer ingeslagen was met zijn lugubere sfeer en in een tot dan toe ongekend prikkelend muziek idioom. In de tragedie „Elektra" uitstekend geconstrueerd libretto van Hugo von Hofmannsthal naar het treurspel van Sofokles is deze mor bide tendens ongeremd geëvolueerd tot de uiterste grenzen die op dit mo ment mogelijk en aanvaardbaar sche nen, met onder meer een orchestraal apparaat dat Wagners zwaarst ge laden partituren naar de kroon stak of overtroefde, zij het dan met een uit gesproken persoonlijk cachet van het klankidioom. ZOWEL Strauss als Hofmannsthal moet begrepen hebben dat hier de grens lag: vandaar de omkeer naar de blijspelsfeer met hun Rosenkavalierde psycholo gisch eveneens zeer ingewikkelde doch ge makkelijker te verteren opera, die het grote succes van hun samenwerking werd. Tussen „Salome" en „Rosenkava- leir" staat de vereenzaamde „Elektra" op de grens van de nieuwe tijd als een machtig monument, dat rustig zijn tijd kon afwachten. Het werd heus niet ver geten maar bleef gereserveerd voor uit zonderlijke krachtprestaties en festivals. Bij mijn weten kwam het werk in Ne derland voorheen niet op de planken; wel werd het twee jaar geleden te Rotterdam in concertvorm gegeven. Zo wij het zijn ware bestemming wilden leren kennen waren wij aangewezen op de buitenlandse theaters. De koninklijke Vlaamse Opera te Antwerpen bood ons daartoe al eens de kans; en nu ook de Brusselse Munt schouwburg het geduchte werk op zijn programma genomen heeft mag het Ne- ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. derlands publiek door coöperatie delen in de resultaten van deze montering, d»e trouwens bij roulering een drietal promi nente Nederlandse krachten in het geding brengt. Voor de eerste Amsterdamse op voering van donderdagavond in de Stads schouwburg was dat Gré van Swol-Brou- wenstein; voor de volgende opvoeringen bovendien ook Anny Delorie en Marijke van der Lugt. Ook enige kleinere partijen zijn Nederlandse solisten toebedeeld. IN DEZE TRAGEDIE der hysterische wraakzucht zijn het vooral de drie vrou welijke figuren: Klytaimnestra, haar dochters Elektra en Chrysothemis, die de psychologische draden van het gegeven spinnen. Maar het is Elektra die aldoor de actie beheerst en niet zal rusten tot zij de laffe moord, waaraan haar vader Agamemnon ten offer viel, op haar met Aegieth boelerende moeder zal gewroken weten; als de wraakmoorden op haar aandrang door haar broer Orestes ge pleegd zijn, is ook haar levenskracht ver teerd. De volle zwaarte van het drama valt dus op haar, en wetend hoe onge nadig Richard Strauss zijn prima donna's steeds met krachttoeren wist te bedelen, is het vanzelfsprekend, dat hij voor de Elektrapartij een zangfenoneem gedacht heeft van buitengewoon klankgehalte en rijp artistieke vermogens. De Elektra die we gisteravond van Anja Silja hoorden en als actrice met spanning observeerden, is buiten kijf een realisatie zoals de com ponist zich die kan gedroomd hebben. Hetzelfde meen ik ook te mogen zeggen van de Klytaimnestra van Jean Madeira, die vooral haar buitengewone uitbeel dingskracht toonde in haar wroegingsscène met Elektra. Het mildere stemtimbre van Gré van Swol-Brouwenstein paste goed bij het minder heroïsche en weifelende ka rakter van Chrysothemis. Over het stern- type van de bariton Frangiskos Voutsinos, in de rol van Orestes, kan ik niet geest driftig gewagen. De tenor Ermin Esser, als Aegieth, wist vocaal wel te voldoen. Opvallend goed stemgehalte was te horen van de „fünf Magde" die de actie inlei den. OVER DE DECORS van wijlen Wieland Wagner valt niet veel verheffends te ver tellen. Uiteraard zijn zij bedoeld om de duistere onheilssfeer te accentueren. Maar men kan er op tegen hebben dat door de schaarse lichtspeling tekort gedaan wordt aan de minnekunst dei- acteurs. Waraom steeds dat verstop pertje spelen; dat kan noch de bedoeling geweest zijn van Hofmannsthal noch die van Strauss. Het werk ging onder leiding van Wolf gang Renner, die het sterkbezette orkest het Rotterdams Philharmonisch te zamen met de vocale elementen vast in de hand had. Het was opmerkelijk hoe gaaf de geraffineerde orkestratie door kwam en toch geen ogenblik de zangstem men dekte. De partituur kan elders wel licht briljanter klinken, maar in de volge propte orkestbak van de Amsterdamse Stadsschouwburg deed zij met bescheiden intensiteit precies wat naar verhouding met hét vocale element dienstbaar was. ADVERTENTIE Geef surprises die beklijven platenbonnen zwarte schijven. Zaterdagavond begint in de Scheve- ningse Kurzaal de continentale tournee van JATPLG 66 (Norman Grantz' „Jazz at the Philharmonic") 1966, gevolgd door een nachtconcert in het Concertgebouw te Amsterdam. De medewerkenden zijn: Diz zy Gillespie, Coleman Hawkins, Benny Carter, Teddy Wilson, Clark Terry, Louis Bellson, Zoot Sims, James Moody, Bob Cranshaw en de blues-zanger T.-Bone Walker. Gré Brouwenstijn en Anja Silja in „Elektra". Nederland 1: Na een vrij gebruikelijk voorprogramma met onder meer Pipo, teenermagazine „Fanclub" en Achter het nieuws vertoont de Vara een program ma, genaamd „De jonge onderzoekers" waarin jongelui semi-wetenschappelijke onderzoekingen verrichten zonder dat hen een uitgebreide, gespecialiseerde, maar vooral ook kostbare apparatuur ten dien ste staat. Een hoogtepunt van het eerste net-programma is de presentatie van ,Mies en scène". De auteur Bert Voeten die van avond te zien is in „Muzen in spijkerbroek" (Nederland 2). Nederland 2: Meteen na het eerste jour naal om acht uur een aflevering van de avonturen van de kwajongen Tom Saw yer. „Muzen in spijkerbroek" is de titel van een programma waarin de auteurs Bert Voeten, K. Schippers, L. Lehman en Gust Gils een belangrijke rol spelen. Voorts brengt de V.P.R.O. een verfil ming van „La confession de Theodale Sabot" waarin de hoofdrollen worden ver tolkt door Rellys en Maurice Biraud. On der de titel „Grimlachen in de goot" wordt vervolgens een programma over Aristide Bruant uitgezonden. Uit zijn, vrijwel woordelijk door Jaap van de Mer- we vertaalde, chansons blijkt hoe kern achtig Bruant zo'n driekwart eeuw ge leden de mens op zijn fouten in de sa menleving wist te pakken. Na een docu mentaire over de toekomst van het Chris tendom wordt het tweede net-programma besloten met een les door de Stichting Teleac. ADVERTENTIE 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Klassiek pianotrio 7.30 Nws. 7.32 Geestelijke liederen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Djinn. (8.30- 8.32 Nws.. 9.35 Waterstanden). 12.25 Markt berichten. 12.27 Mededelingen land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Overheidsvoorlichting. 12.50 Zonder grenzen. 13.00 gevarieerd pro gramma. 16.30 Franse les. 17.00 Uitzending van de P.S.P. 18.00 Lichte orkestmuziek. 18.20 Lichte combo. 18.40 Volksliedjes. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Zingening. 20.30 Verzoekplaten. 22.10 Roulette. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 Goal. Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.23 Gram. muziek. (7.30 We geninformatiedienst). 7.55 Voor de kinderen. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. muziek. (8.30- 8.35 Van de voorpagina). 9.15 Gram. mu ziek. 10.00 Gevarieerd programma. (11.00 Nws. 12.15 Voor nu en later. 12.27 Mededelingen land en tuinbouw. 12.30 Sport. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.15 Uitlaat. 14.55 Jazz. 15.25 Instrumentaal Trio. 16.00 Nws. 16.02 Socialistisch bestek 1967. 16.15 Gram. muziek. 16.45 Tussen stil stand en beweging. 17.00 Salonorkest. 17.30 Radioweekjournaal. 18.00 Nws. 18.20 Opera aria's. 19.15 Boekbespreking. 19.35 Melo dieën Express. 20.00 Nws 20.05 Teach-in over inkomensverdeling. 22.30 Nws. 22.40 Plein en publiek. Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Orkestraal allerlei. 9.30 Leger des Heils. 10.00 Nws. 10.02 Klassieke muziek. 10.30 Licht muziekprogramma. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Gram. muziek. 13.00 Nws. 13.02 Platenshow. 14.00 Nws. 14.02 Lie deren. 14.30 Gram. muziek. 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Nederlandse orkesten. 16.00 Nws. 16.02 Licht muziekprogramma. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.45 Lichte muz. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Gevarieerd programma. 14.00 Nws. 14.03 Filmkroniek. 14.40 Lichte muziek. 15.00 Nws. 15.03 geva rieerd muziekprogramma. 16.00 Gram. mu ziek. 17.00 Nws. 17.10 Kleinkunst. 17.35 Dans muziek. 18.00 ws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport. 18.30 Keurig Frans. 18.32 Amusementsmuziek. 18.45 Sport. 18.52 Taai- wenken. 18.55 Gram. muziek. 19.00 Nws. 19.40 Gram. muziek. 20.00 Jazz 21.00 Musi cal. 22.00 Nws. 22.15 De zeven kunsten. 22.30 tophits. 23.00 Dansmuziek. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG NEDERLAND I 10.45 Schooltelevisie. 12.00 Teleac. 19.00 Nws. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Fanclub. 20.00 Journaal. 20.20 Achter het nws. 20.45 De jonge onderzoekers. 21.35 Mies-en-scènp. 22.35 Uitgerekend. 22.40 Journaal. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 De avonturen van Tom Sawyer. 20.30 Muzen in spijkerbroek. 21.00 Verhalen van Guy de Maupassant; 21.25 Grimlachen in de goot: 21.55 De toekomst van het christendom; 22.10 Journaal; 22.35 Teleac. VOOR ZATERDAG NEDERLAND I 13.00 Rep. aankomst Sint-Nicolaas. 16.00 Klokke Vier, amusementsprogr. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 St. Maarten, rep. 17.05 Voor de jeugd. 19.00 Nws. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 Intermezzo. 19.10 Batman. 20.00 Journaal. 20.20 Het Gulden Schot. 21.25 Moord is Taboe, T.V.-spel. 22.10 Brandpunt. 22.20 Journaal. 22.25 Brandpunt. NEDERLAND II 20.00 Nws. 20.01 Run, Buddy. run. 20.25 The man from U.N.C.L.E. 21.15 Onzin- ziens. 21.45 AVRO's Televizier. 22.10 Jour naal.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17