De Rode Mieren" J p L m 1 i i P P P P P P i i P m P P P s m wu mm HOE IS HET ONTSTAAN? RECHTER TIE PANDA EN DE MEESTER'ETER AVONTUREN VAN DONALD DUCK T M AMMETJE FOK r NP AUTO HOLLAND mm- Geef haar 'n bi uwfavoriete L Een actuele Amerikaanse roman m mm VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 19 Ofts vervoigwrhacsi door William Lederer en Eugene Burdick r~ 5— ts 5r^ B> Kort nieuws Voor al uw autoplaatwerkschade Amsterdamsevaart 28 Telefoon 14778 Modern ingerichte autoplaatwerkerij en spuitinrichting; ook uitlijnen en wielbalanceren. zo weldadig fris, zo pittig, zo echt passend bij sportief aangelegde mannen met dat vleugje mysterie, dat vrouwen in een heer waarderen! .K -■ Bamboe won in 1966 de Coupe d'or du bon gout Francais! Dit woord: GARDEROBE Dit woord: MAALSTROOM Dit woord: VAREN Dit woord: BAKVIS -VX- fill [•T.NéÉtf 10) Maar de onderwijzers en verpleeg sters kwamen uit de dorpen in de streek. Hij ontdekte dat, als de men sen eenmaal goed onderricht en be hoorlijk gevoed waren, ze al gauw wegen vonden om zichzelf te bescher men tegen overvallers en hebzuchti ge ambtenaren. McCauley had jarenlang dit werk van Coldstream, dat hij het „wees vriendelijk projgramma" noemde, met een mengeling van bijtende hu mor en brommerige genegenheid ga degeslagen. Coldstream zette de koptelefoon af en schakelde de radio uit. „De nieuwsberichten van Peking zeggen dat de onderdrukking van de arbeidende klasse in Sarkhan zo he vig is geworden dat er onverwacht een protestoproer is uitgebroken voor de Amerikaanse ambassade". McCauley zei: „Kunnen ze niets nieuws verzinnen?" „Dat kunnen wij evenmin" zei Coldstream. Taja viel hen in de rede. „Xinh heeft de hele morgen al ongeduldig liggen wachten om met jullie te pra ten. Ik heb hem verbonden; het bloe den is bijna opgehouden". Ze verlieten de kluis en gingen de trap op naar de zitkamer. De Sarkhanees op de bank deed zijn ogen open en glimlachte. „De dokter zegt dat Xinh niet te veel mag praten" zei Taja. „Ik voel me beter" zei Xinh. „En het is van belang dat jullie hoort wat ik te zeggen heb. Ik heb een paar nieuwe namen voor je lijst, Bwang Sang". „Je hebt er behoorlijk voor betaald Xinh". Xinh begon langzaam te praten, terwijl hij tussen de zinnen in zwaar ademhaalde. HOOFDSTUK IV Het dorp van Xinh Xinh Guyen, het hoofd van Cold- streams handelsagentschap in het dorpje Boa Binh, was zojuist het ma gazijn van de maatschappij binnen gegaan om de radiozender aan te zetten. Het was bijna tijd voor de uit zending van het dagelijks werkroos- ter dat de schakel vormde tussen alle agentschappen van Coldstream. Er was in dit afgelegen gebied de laatste tweeduizend jaar weinig ver anderd. In het noorden stroomde in een grote bocht de Sekong langs het dorp. Op de rotswanden aan de over kant waren merktekens, die de ver schillende standen van de rivier aan gaven. Het zou gauw donker zijn en op de ze tijd van de dag was er geen wind. De vissersboten, geroeid met lange buigzame riemen, naderden het verwarde netwerk van haventjes. Vis sers die hun boten al gemeerd had den spreidden hun netten uit om te laten drogen. Er stond een snelle stroom in deze tijd van het jaar; de netten moesten dagelijks gerepa reerd worden. Dichtbij het magazijn stonden de drie dozijn huisjes die het dorp Boa Binh vormden, kleine kubussen met rieten daken gelijk kokosnoten, en gebouwd op djatihouten palen zodat ze tweeëneenhalve meter boven de grond uitstaken. Elk jaar trad de rivier tijdens de natte moesson buiten haar oevers. De dorpelingen trokken zich dan in hun hoge hutten terug terwijl het water over hun weiden en rijstvelden stroomde waar het vrucht baar zwart slib uit het noorden ach terliet. Maar nu was het water iets gedaald en de aarde was alleen maar vochtig. Varkens snuffelden onder de hutten, knorrend op zoek naar stuk jes papaja, mango's, die te uitge droogd waren, en wat korrels ge vallen rijst- Magere kippen pikten naar de varkens en schoten weg met bijna onzichtbare buit. Niemand in Boa Binh of waar dan ook in Sark han ging slordig met rijst om. Voed sel was zó belangrijk, dat het bijna verafgood werd. Even voorbij het laatste huis stond een kleine tempel en Jan Ti, de jon ge monnik, was bezig de traptreden te vegen. Oostelijk en westelijk van Boa Binh was de rimboe dichtbij, zwaar, ongelofelijk hoog en op som mige plaatsen bijna ondoordringbaar. Overdag gingen de dorpsbewoners de rimboe in op zoek naar allerlei pro- dukten; men kon er voedsel vinden, maar ook dood vallend geboomte, soms een tijger of een horde strijd mieren. Overdag wisten de bewoners van Boa Binh hoe ze zich in de rim boe moesten handhaven en beschouw den ze die als een vriend. Maar 's nachts hadden de meeste Sarkha- nezen er angst. In het duister kwa men kwade geesten uit de aarde en de bomen te voorschijn; ze fluister den en huilden. De muffe stank van de geesten kwam soms het dorp binnendringen vanuit de rimboe aan de westkant, 's Nachts namen de Sarkhanezen de wijk in hun hoge hutten. Jinh voelde zich niet op zijn gemak. De gewone avondgelui den van het dorp ontbraken. De kin deren bewogen zich traag en men hoorde hun stemmetjes niet meer. Het praten van de volwassenen, dat altijd levendig was wanneer de rijst stond te koken, ontbrak. Hij wist dat er vanavond een nieuw gevaar in de rimboe schuilde. Xinh was in Boa Binh geboren. Van zijn drieën twintig jaar was hij er maar zes weg geweest om naar school te gaan in Haidho en daarna was hij in dienst gekomen van Coldstreams organisatie. Xinh liet zich tegenover zijn vrien den in Boa Binh nooit voorstaan op zijn opvoeding. Hij droeg dezelfde kleren als hen, werkte met dezelfde ruwe, gekloofde handen. Soms voelde Xinh zich alleen in zijn dorp. Dat kwam deels door zijn opvoeding en deels omdat hij voor de blanke Coldstream werkte. Het han delsmagazijn was, voorzover de nu levenden zich konden herinneren, het enige nieuwe dat zich in Boa Binh had voorgedaan. Men had wel ach ting voor Xinh, maar de dorpelingen wisten niet precies waar ze met hem aan toe waren. 1 (Wordt vervolgd.) PUZZEL NO. 46 3 S 6 10 U 16 zo 2' 22 23 24 25 26 28 23 30 32 51 5b Sé 37 38 40 41 43 46 48 'S 50 S3 54 55 56 58 5?l 60 62 64 - 68 68 VU 7V 72 73 VB Tl 79 80 83 84 85 8^ 87 88 189 90 3, Horizontaal: 2. bewijs van verdriet, 5. sprakeloos, 8. spoedig. 10. wondje, 12. zij rivier v. d. Donau, 14 deel v. d. kachel, 16. onmeetbaar getal, 17 verharde huid, 19. dunne, 21. spil, 23.schuin toelopend, 25. koraaleiland, 27. onbehouwen, 29. knaag dier, 30. schaapkameel. 32. open plek in het bos. 34. pl .in Afrika, 36. Duits voeg woord, 38. lidwoord, 40. soort stof, 42. land in Afrika, 44. nakomeling, 46. zangnoot, 47. godin, 49. windrichting. 51. verlaagde toon, 53. pl. in Gelderland, 55. Eng. titel, 57. meisjesnaam, 59. van het heilige Roomse rijk, 60. soort gas. 62 land in Europa, 64. pl. in Italië, 66. grafsteen, 68. netto, 70. maal, 72. zwijn, 74. vruchtbare plaats, 76. voegwoord, 77. bedrogene, 79. losse naad, 81. deel v. d. Bijbel, 83 kleur, 85. verlangt, 87. verdedigingsorganisatie, 89. lidwoord, 90. meisjesnaam, 91. part. Verticaal: 1. boom, 2. selenium, 3. plooi, 4. koud, 5. N.V. (Fr.), 6. drietal, 7. gek, 8. inhoudsmaat, 9. venster, 11. meisjesnaam, 13. deel v. e. boom 15. muziekteken, 18. rivier in Spanje, 20. Fr. pers. vnw., 22. ge- leedpotig dier 24. koraaleiland, 26. rivier in Spanje, 28. pl. in O.-Europa, 29. steen massa, 31. tegen, 33. geneesheer, 35. tocht, 37 .werktuig. 39. insecteneter, 41. melk- klier, 43. pl. in Noorwegen, 45. gast, 48. sprakeloos, 50. rivier in Duitsland, 52. bindmiddel, 54. vr. munt, 56. bezittelijk vnw., 58. deel v. h. oog, 59. Jap. rijstdrank. 61. toiletartikel, 63. Interkerkelijk overleg in radio-(aangelegenheden), 65. regel, 67. delfstof, 69. linnen huisje. 71. nauwe, 73. Valse dollarbiljetten. De Rotterdamse po litie zoekt een man die in de Maasstad een aantal valse 100-dollarbiljetten in omloop heeft gebracht bij winkeliers. De vervalsing werd ontdekt toen één van de winkeliers een biljet wilde inwis selen bij een bank. De valse biljetten zijn te herkennen aan de nummers C 26 en O 26 in de rechter benedenhoek aan de voorzijde en aan het nummer 133 middenrechts aan de achterzijde. Koeien naar Tunesië. Tunesië zal deze en de volgende maand totaal 1200 Ne derlandse melkkoeien importeren. De eerste zending van 650 koeien vertrekt 24 november uit Harlingen. Sinds 1964 bestaat in Tunesië een met Nederlandse hulp opgezet melkveeinstructiebedrijf. ünnnnnnnnnnnnnnnnnnnfwinnnivwinnnnfnwwinnniYnfrn',""*'"""","""","""a","M****A ADVERTENTIE Langspeelfles De Kuyper Al spelende met een fles Citroenbrandewijn De Kuyper en de frisdranken naar uw keuze, maakt u ettelijke heerlijke longdrinks. En let wel: Citroenbrandewijn De Kuyper wordt nog steeds verkocht in de héle liter fles. U doet er dus lekker lang mee. soort vlek, 75. van het jaar, 78. soort on derwijs, 80. eenh. v. druk, 82. voorzetsel, 84. Fr. voegwoord, 86. dierengeluid, 88 Eng. voorzetsel. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL 45 Horizontaal: 1. ik, 3. ara, 6. kas, 8. kg, 10. doel, 11. veine, 14 Alie, 15. père, 17. Eems, 19. A.N.P., 21. volière, 23. sik, 25. oke, 27. ter, 28. ega, 30. galant, 33. gratie, 35. los, 36. rasse, 39 ree, 40. li, 41. tram 42. Erin, 43. r.k., 44. die, 46. niets, 48. aas, 50. parels, 52. traden, 55. ala, 56. U.N.O., 58. ole, 59. lijn, 61. kandeel, 64. nek, 66. etui 67. lito, 69. berm, 70. leven, 72. rood, 74. 1.1., 75. sla, 76. dak, 77. s.s Verticaal: 1. id, 2. koon, 3. alp, 4. AVRO, 5. pi, 6. keer, 7. sas, 8 kiwi, 9. ge, 12. eelt, 13. neer, 16. even, 18. meer, 19. arg, 20. polo, 22. iets, 23. sate, 24. koe. 26. kasteel, 29. garnaal, 31. Alida, 32 trans, 33. gerst, 34. Ierse, 37. ami, 38. set. 45. Iran, 47. eend, 49 aden. 50. pel, 51. lakt 53. rolt, 54. nok, 56 unie, 57. oele, 60. ij del. 62. aula, 63. eind, 65. Eros, 66. Ems, 68. ork, 69. b-l-, 71. va, 73. ds De prijswinnaars vindt u elders in dit blad. Advertentie ADVERTENTIE Ips'f 3&Nv BAMBOE-Shave-Lotion in originele fla cons van 5,95 en 9,95. Dezelfde nieuwe geur vindt U terug in Bamboe-Eau de Cologne, Zeep en Scheercrème. Ook in fraaie geschenk combinaties van 2,75 tot 14,75. ts een produkt van MOUSON. W* De Maelstrom is een water bij Noor wegen en komt als zodanig voor op een Het woord garderobe wordt in het atlas van 1595. Dit moet wel hetzelfde Nederlands ih twee betekenissen ge- woord zijn dat wij kennen als maal- bruikt. Men verstaat er onder: de stroom en dat ook in het Frans, Duits plaats waar men zijn overkleding in en Engels bestaat. De betekenis is: ge- bewaring kan geven, maar ook: het ge- tijstroom die een ronddraaiende bewe- hele kledingbezit van een persoon. Het ging heeft, draaikolk, wieling. Wij ge- eigenaardige van het woord garderobe bruiken het woord alleen in figuurlijke is, dat het van Germaanse oorsprong zin en spreken van een maalstroom is. De Fransman gebruikt robe zo- van gedachten of vermaken en bedoe- wel voor: japon, jurk als voor: toga, len: een wirwar, een onrustige stroom, tabberd. Maar eigenlijk komt robe van Het werkwoord malen betekent eigen- een werkwoord rober: plunderen, ro- lijk: fijnmaken door draaien. Het ven en de oorspronkelijke betekenis zelfstandige naamwoord hierbij is: ma- is dus: geroofd kledingstuk. Het woord ling zowel in de letterlijke betekenis is terug te vinden in het Oudhoogduit- van draaikolk als in de zegswijzen: in se rauba: buit, dat voortleeft in het de maling nemen en: ergens maling Duitse Raub. En ook het woorddeel garde is Germaans. Het hangt namelijk samen met het Duitse warten. De eigenlijke betekenis van varen is: gaan. Dat blijkt nog uit allerlei samen stellingen en zegswijzen. Wij spreken aan hebben. Een meisje tussen 13 en 19 jaar, een tiener, noemde en noemt men nog wel een bakvis. De gewone verklaring van dit aan het Duitse Backfisch ont leende woord is, dat het in deze beteke nis wordt gebruikt omdat vis die ge- van welvaart, van bedevaart en zeggen: schikt is om te worden gebakken, veel- vaarwel en: hoe vaart u? Men kan al van kleine soort is. Er is evenwel ook denken aan: Christus is ten hemel een bevredigender verklaring. Reeds in gevaren en aan: de duivel is in hem de 16e eeuw gebruikte men aan Duitse gevaren. Het Duits kent het werk- universiteiten het woord Bac als af- woord fahren voor: reizen en het En- korting van baccalaureus en een bac- gels heeft to fare in dezelfde beteke- calaureus was een student die nog nis, maar alleen in dichterlijke taal. slechts zijn eerste examen, het bacca- Het is meer dan waarschijnlijk dat de laureaatsexamen, had afgelegd en dus waterrijkdom van ons land er de oor- nog niet voor vol werd aangezien. Een zaak van is dat varen in het Neder- grappenmaker heeft toen van Bac lands speciaal is gaan betekenen: rei- Backfisch gemaakt en dat woord op zen te water, op een schip. Wij hebben een meisje toegepast. Maar ook deze ook het woord varensgezel voor ma- verklaring is louter theorie. troos, ontstaan uit varend gezel. Car. MARTGN TOONDER 34. De achtervolging door Jollipop had Joris uitge put. Het was dan ook een hele verademing, voor hem, toen achter hem een plotselinge stilte inviel „Ei, ei!" prevelde hij. „De huisknecht is zich aan ge laatsbeschildering te buiten gegaan! Een nogal zware opmaak, zo te zien! Het is hem uit de hand gelopen dunkt me!" „Die vent zal U niet langer lastigvallen, vievrouw!" riep de schilder van boven. „Het was me een genoegen!" „Mij evenzeer!" sprak Joris. „Te zij ner tijd, zal ik U uitnodigen voor een kopje thee, goede man! Helaas heb ik nu even haast, nietwaar Hapwap?" Hij draaide zich terug naar de kinderwagen doch ont dekte tot zijn grote schrik dat het kleutertje uit zijn voertuig was geklommen en nu tevreden een stuk uit een van de stuiten van de stellage beet. „Niet doen!" kreet Joris geschokt. Maar het was al te laat Oiitribcttd tyXinr FwttmSj ndu-»ic W.lt Piracy Production» ■Mid Ri.ht.ia World Right» Rcmtvm 1. Rechter Tie is in zijn werkkamer bezig met het doornemen van de archie ven als zijn trouwe helper Tsjiao Tai binnenkomt. „Ah, Tsjiao Tai", zegt de Rechter, goed dat je er bent. Er ont breekt een stuk aan dit archief. Stuk B- 404. Heb jij soms enig idee waar het ge bleven kan zijn"?? „Nee, Edelachtbare", antwoordt Tsjiao Tai verbaasd. „Ik be moei me altijd zo weinig mogelijk met al die papieren. Maar wacht eens, er zijn toch twee dossiers gemerkt met een B? Kan het niet in dat andere dossier te rechtgekomen zijn"? „Nee, dat heb ik al nagekeken", zegt Rechter Tie. „Inder daad is er een dossier dat handelt over Benoemingen, en een ander dossier met stukken over Bevoorrading. Het ontbre kende stuk moet over Bevoorrading gaan, want B-405 verwijst ernaar terug, en dat betreft de aanschaf van leren koppelrie men. Kun je me volgen"? „Eerlijk ge zegd ben ik er niet erg met mijn hoofd bij, Edelachtbare", zegt Tsjiao Tai open hartig. „Toch is het een belangrijke zaak", zegt de Rechter. „Je weet dat dit de archieven zijn van het militaire fort in ons district. Volgens Keizerlijk besluit moeten wij Rechters een archief bijhou den met afschriften van alle officiële stukken die door de militaire forten ver zonden worden. Maar je hebt gelijk, het is te mooi weer om ons in deze stoffige papieren te begraven. Laten we een luchtje gaan scheppen in de tuin." 681. Nog duurde het even, voordat de schipbreukelingen op Brams uitroep rea geerden. Zij konden bijna niet geloven, dat er inderdaad nog uitkomst was gekomen, terwijl zij zich er al op hadden ingesteld hun hele leven op dit eiland te moeten blijven. Maar elke minuut was kostbaar! „Schiet dan toch op," schreeuwde Bram „Die Siermannen kunnen ieder ogenblik weer te voorschijn komen en onze ge- dachten lezen. Dit is onze enige en laat ste kans om weg te komen!" Dat deed alle gevangenen in beweging komen. Op aanwijzing van Bram holden ze weg om grote stenen te halen, welke zij tegen de deurtjes van de kleine wo ninkjes opstapelden. „Vlugger, vlugger," riep Bram, dei zelf ook zwoegde als een paard. „Sta daar niet te kletsendaar is nu geen tijd voor." Erg beleefd vonden de schipbreukelin gen hem niet, maar ze begrepen wel, dat zij nu iets door de vingers moesten zien. Zwetend en zwoegend droegen zij de ste nen aan, hoe groter hoe beter, en iedere steen droeg een steentje tot hun vrijheid bij. „Mooi zo," riep Bram. „We zijn zo ver!" Inmiddels was de koning van de Eier- mannen tot de conclusie gekomen, dat hij toch wel graag eens naar buiten wilde.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19