Wijziging Onteigeningswet tegen grondspeculaties Man die gezin verwaarloosde berecht nieuwtjes kijken bij Maranka m. sr Ittaranka Meubelen Om je vingers af te likken Prof. L. Hulsman critiseert politie-optreden tegen provo's OLDA Bronchi letten voor Haarlem en de IJmond Renniesfil en bondig KEUKENCENTRUM Voorkeursrecht van gemeenten bij verkoop van gronden Nieuwe regeling voor militaire pensioenen „Agenten pleegden mishandeling" Een ton schade bij fabrieksbrand* in Steenwijk Meer abortus in grote steden dan op platteland Twee doden, twee gewonden op „Zeven Provinciën" Straf na incident in Amsterdamse gemeenteraad Het wordt kouder 01 VOOR „DE UILENBOOM" 'RIJ DAG 18 NOVEMBER 1966 2 y Stortzee over dek Snel berecht Haarlem Velsen-IJmuiden •- Beverwijk Brandend maagzuur? helpen direkt! Vader gaf zoon aan bij de politie tfl( De demissionaire minister van Justitie, prof. Samkalden, heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp tot wijziging van de Onteigeningswet ingediend. Tevens heeft hij de Kamer een voorontwerp tot regeling van een voorkeursrecht van ge meenten bij de verkoop van onroerend goed toegezonden, dat door hem aan de Verenignig van Nederlandse Gemeenten en aan de colleges van Gedeputeerden van de provincies om advies is voorgelegd. De strekking van het wetsontwerp is een zodanige waarderingsnorm bij de onteigening te ontwerpen dat waardestij gingen als gevolg van speculatieve ver wachtingen en in het algemeen waarde stijgingen, die zijn tot stand gekomen on der invloed van bestemmingsplannen, zo veel mogelijk worden geëlimineerd. In de toelichting wordt o.m. gezegd dat het van belang is tijdig gronden te ver werven, benodigd voor de verwezenlijking van stedenbouw, volkshuisvesting en ande Het gerechtshof in Amsterdam heeft een 36-jarige loodgieter uit Haarlem ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Hij had de eerste vier maanden van 1965 zijn echtgenote en drie minderjarige kinderen zonder middelen van bestaan gelaten. Het gerechtshof in Amsterdam bevestigde hiermee het vonnis, dat de politierechter in Haarlem hem had opge licht. ADVERTENTIE Bergmeubelen, toe te passen in elke ruimte voor elke situatie, ook als scheidingswand. Anegang 39-Haarlem-Tel16340 Geopend van 9-6 uur - maandags van 1 -6 uur.| Door afkondiging in het Staatsblad heb ben drie voor de beroepsmilitairen van zee-, land- en luchtmacht belangrijke wetten en enkele daarmee verband hou dende Koninklijke Besluiten rechtskracht gekregen. Door de wijziging van het ontslagrecht wordt de leeftijdsgrens voor het personeel van de Koninklijke Marine gesteld op vijftig jaar en voor het personeel van de Koninklijke Landmacht en van de Koninklijke Luchtmacht op vijfenvijftig jaar. De nieuwe pensioenwet bepaalt o.m. dat het diensttijdpensioen pas ingaat bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De Uitkeringswet Gewezen Militairen regelt echter de financiële voorzieningen voor de periode tussen het ontslag en het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd van 65 jaar. De nieuwe Algemene Militaire Pensi oenwet brengt voor twee groepen alsnog uitzicht op een militair pensioen waarop deze groepen onder de oude militaire pen sioenwetten geen recht konden doen gel den. Het gaat hierbij in de eerste plaats om die gewezen beroepsmilitairen, die na 30 juni 1925 en vóór 1 januari 1966 zijn ont slagen en die te weinig dienstjaren heb ben om daaraan pensioenrechten te kun nen ontlenen. Deze gewezen beroepsmili tairen kunnen, als zij tenminste vijf voor pensioen geldige dienstjaren hebben ge had, alsnog aanspraak op pensioen doen gelden bij het ministerie van Defensie. Onder de oude wetten konden weduwen wier echtgenoot vóór het huwelijk militair is geweest, aan het overlijden van de oud militairen geen recht op militair pensioen ontlenen. Volgens de nieuwe regeling kunnen deze weduwen, als het ontslag aan de militair is verleend wegens gebreken of wegens het bereiken van een bepaalde leeftijd, en als zij niet zijn hertrouwd (eventueel de minderjarige kinderen), aan de nieuwe militaire pensioenwet waarschijnlijk toch nog recht op pensioen ontlenen. re doeleinden van openbaar nut. De ont wikkeling op de grondmarkt bemoeilijkt echter een goed gemeentelijk grondbe leid. Daarom meent de minister dat de positie van de gemeenten op de grond markt moet worden versterkt en het instellen van een voorkeursrecht van ge meenten gerechtvaardigd is. Het ontwerp vestigt het voorkeursrecht op alle onroerend goed, waaraan bij be stemmingsplan (of ontwerp-bestemmings- plan) een niet-agrarische bestemming is gegeven. Volgens het ontwerp is overdracht slechts toegestaan, nadat de gemeente de gele genheid heeft gekregen de eigendom te verwerven. Van het voornemen tot ver vreemding moet de eigenaar dus altijd aan de gemeente mededeling doen. In twee gevallen kan het voorkeurs recht wijken, namelijk bij overdracht aan naaste familieleden, aan medegerechtig den en bij uiterste wilsbeschikking en in gevallen, waarin Gedeputeerde Staten om gewichtige redenen vrijstelling van het naleven van de bepalingen verlenen. Twintig huishoudscholen uit het hele land hadden gisteren hun knapste keukenprinsessen naar Utrecht ge stuurd. De meisjes streden daar in de Margriethal op de door het Be drijfschap voor het Slagersbedrijf georganiseerde „Huishoudscholen dag" om de prijzen die beschikbaar waren gesteld voor de mooiste en lekkerste koude en warme hapjes. De zilveren wisselbeker, vorig iaar gewonnen door de Haarlemse huis houdschool, ging nu naar de lemen- hof school in Rotterdam. „Alles wijst erop dat door leden van het Amsterdamse politiekorps op vrij gro te schaal is gebruik gemaakt van geweld onder omstandigheden, waaronder dit met handhaving van orde niets meer te ma ken had. Uitvoerig foto- en filmmateriaal legt dit ondubbelzinnig vast." Deze cri- tiek op de houding van de politie tegen over de provo-activiteiten is afkomstig van prof. mr. L. H. C. Hulsman, hoog leraar in het strafrecht aan de Rotter damse economische hogeschool. De uit spraak van prof. Hulsman, die tot voor enkele jaren als raadadviseur was ver bonden aan het ministerie van Justitie, is opgenomen in het dezer dagen versche nen boek „Provo, kanttekeningen bij een deelverschijnsel". Volgens de Rotterdamse hoogleraar hebben agenten van het Amsterdamse politiekorps bij hun optreden tegen de provo's frequent het misdrijf van mis handeling gepleegd. De klachten, die daarover bij de justitie zijn binnengeko men, vormen slechts een kleine fractie van de gevallen waarin er reden tot kla gen was. Prof. Hulsman is verder van oordeel dat er van overheidszijde bij her haling op onredelijke en vernederende wijze tegen de provo's is opgetreden. „Niet weinigen van hen, die bij de hand having van de orde een rol vervullen, ge ven blijk van een duidelijke animositeit tegen de groep der provo's als zodanig." „Tekenend is verder," aldus de hoogle raar, „dat herhaaldelijk werd getracht de publiciteitsmedia ervan af te houden het publiek over de gang van zaken te in formeren. Voorts werden de publiciteits media vaak ernstig in hun werkzaamhe den belemmerd." Prof. Hulsman critiseert het feit, dat tegen geen enkele Amsterdamse politie man publiekelijk maatregelen zijn getrof fen en dat pas na 14 juni eerst door minister Samkalden, later ook door bur gemeester Van Hall werd toegegeven dat er fouten werden gemaakt, „zowel in de politie- als justitiële sfeer". Over de situatie in Rotterdam zegt de hoogleraar, dat de gebezigde methode bij het overheidsoptreden aanzienlijk ver schilde met de Amsterdamse. Het ge bruikte fysieke geweld beperkte zich tot arrestatie. Het justitiële optreden is daar entegen harder. Er worden onvoorwaar delijke vrijheidsstraffen opgelegd en de berechting geschiedt op de dag volgende op die van het delict. Tegen deze berech ting op korte termijn, waarbij vrijheids straffen worden opgelegd, verzet profes sor Hulsman zich, o.m. omdat zij gemak kelijk de indruk wekt, dat de uitkomst van het geding in wezen reeds vaststaat. Prof. Hulsman meent dat de overheid het begrip openbare orde te veel benadert vanuit een regenten-mentaliteit. Hij be pleit ten slotte een nauwkeurig onderzoek naar de gebeurtenissen rond de acties te gen de provo's. ADVERTENTIE Wij tonen u 1 en buitenlands Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten DROONIKEUKENS origineel FORMICA Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN KENNEMERLAAN 165-159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 8428 of 7770 Een hevige brand heeft voor ruim 100.000 schade aangericht in de fabriek van de n.v. Industrie- en Handelsmaat schappij Peereboom in Steenwijk. De brand brak uit in de afdeling waar kno pen worden geverfd. Machines, knopen- matrijzen en knopenmallen gingen verlo ren. Ook de polijsterij en de monsterka mer brandden uit. De schade aan het ge bouw bedraagt rond 50.000. Aan machi nes en materialen ging voor ruim 60.000 verloren. Het vuur vernietigde ook een aantal machines en 500 knoopmatrijzen, die bin nenkort naar Zuid-Afrika zouden worden verscheept, waar de n.v. samen met een Zuidafrikaanse firma de knopenfabrica- ge ter hand wilde nemen. Door de brand zijn deze plannen onmogelijk gemaakt. (Van onze correspondent) NIJMEGEN De Nijmeegse huisarts W. J. J. Ligtenberg is aan de katholieke universiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift, „Abortus in de huisartsenpraktijk." In zijn proefschrift maakt dr. Ligten berg aannemelijk, dat de abortusfrequen tie in Nederland in 1961 rond de 13 pet. moet zijn geweest, waarbij in steden een veel groter aantal gevallen werden gecon stateerd dan op het platteland. Het aan tal, waarin de abortus waarschijnlijk op zettelijk is veroorzaakt, was in de steden ongeveer tweemaal zo groot als op het platteland. In 10 percent van het totale aantal abortusgevallen meende de arts met provocatie te maken te hebben. Twee opvarenden van de kruiser „De Zeven Provinciën" zijn donder dagmorgen om het leven gekomen toen zij tijdens een oefening in de Middellandse Zee door overkomende zeeën tegen het dek werden geslagen Twee anderen werden levensgevaar lijk. gewond. Omgekomen zijn de eer ste officier, kapitein-luitenant ter zee J. Bolhuis, en de chef d'équipage, opperschipper K. Flens. Deze laatste werd overhoord geslagen. Zijn stoffe lijk overschot werd korte tijd later door de met ,JDe Zeven Provinciën" opererende kruiser „De Ruyter" ge borgen. Gewond zijn de kwartier meesters P. Stupers en L. J. Ooster- om. Na het ongeval zijn beide kruisers op gestoomd naar Messina, waar de levens gevaarlijk gewonden werden opgenomen in een hospitaal. De stoffelijke overschot ten van de beide omgekomenen zijn daar met militaire eer aan land gebracht. Zij zullen per vliegtuig naar Nederland wor den overgebracht. Familie van de gewonden is vandaag met een toestel van de Koninklijke Lucht macht naar Messina gegaan. Het ongeluk gebeurde tijdens een con troleronde over het voorschip van „De Zeven Provinciën" tijdens zwaar weer, Door een onverwacht overkomende golf werden de vier slachtoffers tegen de rai ling gegooid, waarbij opperschipper Flens overboord sloeg. Eerste officier Bolhuis was vrijwel op slag dood. Kapitein luitenant ter zee J. Bolhuis was 45 jaar, gehuwd, en had drie kinde ren. Hij woonde in Voorschoten. Opper schipper K. Flens was 46 jaar,hij was ge huwd en had een kind. Hij woonde in Den Helder. Kwartiermeester P. Stupers, die zwaar gewond werd, is 26 jaar. Hij is gehuwd, heeft een kind en woont in Den Helder. Kwartiermeester L. J. Ooste rom, die eveneens zwaar gewond is, woont in Utrecht. Hij is 24 jaar en onge- De Amsterdamse politierechter heeft reeds gistermiddag een 20-jarige student en een 42-jarige gehuwde vrouw wegens ordeverstoring in de zitting van de Am sterdamse gemeenteraad veroordeeld tot boeten van respectievelijk 50 en 25. De officier van Justitie had vijf dagen gevangenisstraf tegen ieder geëist. Bei den waren na het incident gearresteerd en hadden de nacht in de cel doorgebracht. Dit, was de eerste keer dat ordeverstorin gen in Amsterdam zo snel berecht werden namelijk binnen 15 uur. De vrouw had aan het eind van de zit ting een spandoek ontplooid, dat de stu dent mede had helpen vasthouden. Op het doek stond het Amsterdamse wapen, ge flankeerd door twee grimmig kijkende agenten met sabels. Van één daarvan droop bloed. Ook hadden zij met anderen op de publieke tribune „Amsterdam poli tiestad" geroepen. Volgens de verdediger hoorde deze zaak niet bij de strafrechter thuis. „Als men in de wandelgangen van de Eerste Ka mer elkaar aftuigt, wordt men ook niet vervolgd", zei hij. „De burgemeester had het gebeurde met een kwinkslag kun nen oplossen", huwd. ADVERTENTIE Hoe»tdrank ir> tabletvorm. 95ct Concertgebouw, vandaag 19.30 u.: Jeugd- concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel vereniging Alberdingk Thijm met „Huwe lijkslessen". Zaterdag 20 u.: De Nederland se Comedie met „De Vuurproef' van Ar thur Miller. Regie: Ton Lutz. Lingezaal, zaterdag 20 u.: Toneelvereni ging De Liester met, Het blondje uit het Kurhotel". Nieuwe Kerk, vandaag 20.15 u.: „Die Haerlemsche Musijckcamer" o.l.v. André Kaart brengt werken van o.a. Telemann en Mozart. Soliste: Sophia van Santé. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Het grootste verhaal aller tijden", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Voor een handvol dollars"; zaterdag 23.30 u.: „De zeven hoofdzonden", 18 j. Lido, 14 en 20 u.: „Battle of the Bulge", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De tijger smijt met dynamiet", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u. en zaterdag 19 en 21.15 u.: „Wat een vrouw", 14 j. Rembrandt, 14, 19 er 21.15 u.: „Operatie Opium", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Hercules te gen Goliath op leven en dood", 14 j. Studio, 14, 19 en 21.35 u.: „Het gangster meisje", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Prentenkabinet: Expositie van werk van zondagsschilders. Van 12 november tot 19 december. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur, (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van Cor Dick ADVERTENTIE Hotel Restaurant P Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. FORELLENBASSIN in het Restaurant. Hoofdstraat 174 - Santpoort telefoon 02560 - 8623 Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zondag van 14-17 uur en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 totJL6 uur. Eerste zondag van de maand 13-16 uur: Expositie van etsen van Rem brandt. Woonhuis Jacobus van Looy (KL Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 14 tot 17 uur. De Ark (Nw. Heiligland): Dagelijks, be halve dinsdags, expositie van Ben Andrea. Geopend van 10 tot 20 u. Tot 3 december. Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van portret en figuur van Bob Denneboom. Dagelijks van 13 tot 18 u. en op zondag van 13 tot 17 u. Tot, 21 november. DIVERSEN Poppentheater Merlijn, zaterdag 14.30 u.: „Het onderwater-avontuur". Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstraat) vandaag en zaterdag, 21 u.: Cobi Schreijer met haar internationaal programma. Gas ten: Martin Carty Dave Swarbrick. VRIJDAG 18 NOVEMBER City, 20 u.: „De helden van Telemark". Stadsschouwburg, 20 u.: „De vuurproef", toneeluitvoering door de Nederlandse Co medie. De Kastanjeloot, Wüstelaan 32, Sant poort-Zuid, 20 u.: Opening expositie aqua rellen van Harry Visser. ZATERDAG 19 NOVEMBER City, 19 en 21.30 u.: „De helden van Tele mark". Stadsschouwburg, 20 u.: „Bittere rijst". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid, 10-18 en 19-21 u.: Expositie aquarellen Harry Visser. De tentoonstelling duurt tot 11 december. Felison, Expositiezaal Heidestraat 45, IJmuiden-Oost ,15 u.: Opening tentoonstel ling werken van Kees Andrea. Tot 11 de cember. i Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 18 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Spion aan de muur". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gescheurd gordijn". W.B. Theater, 20 u.- „The Command". ZATERDAG 19 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Spion aan de muur"; 23.30 u.: „Vijf dagen van liefde". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gescheurd gordijn". W.B. Theater, 20 u.: „The Command". ADVERTENTIE Receptionistes. Aan de Horecaf-Hotel- school in Den Haag is nu een oplei ding voor receptionistes en informatri- ces verbonden. In horecabedrijven be staat steeds meer behoefte aan theore tisch en praktisch geschoolde receptio nistes. Toeristische instellingen in bin nen- en buitenland vragen steeds meer geschoolden voor de functie van infor- matrice. De opleiding duurt een jaar voor wie ouder dan 16 jaar is en een einddiploma heeft van H.B.S., gymna sium of m.m.s. Voor meisjes met een ulo-diploma is er een voorbereidend studiejaar. Brandkastkrakers. Tegen een 19-jarige Amsterdamse jongen heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank anderhalf jaar gevangenisstraf ge- eist voor drie inbraken binnen acht da gen. Tezamen met zijn minderjarige broer en een derde jongen had hij de kluis van het zeemanshuis „Stella Ma- ris" opengebroken en er zes geldkistjes uitgehaald, die totaal 8800 bevatten. Sigarettensmokkel. In een bouwvallig pakhuis in de binnenstad van Den Bosch hebben politie en douane 279.000 naar ons land gesmokkelde ongebande- rolleerde Amerikaanse sigaretten in be slag genomen. Van deze opslagplaats leidde het spoor naar een Bosche markt koopman, bij wie nog eens 1.000 sigaret ten werden gevonden. Geen geld terug. Een 19-jarige Amster damse kantoorbediende is wegens een poging tot beroving van een 22-jarige prostituée veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. De jongeman had op gewelddadige wijze gepoogd van de haar betaalde 100 gulden 75 gulden te rug te krijgen. In Apeldoorn heeft een vader zijn 18- jarige zoon bij de politie aangegeven we gens diefstal. De jongen had 4.000,- bij zijn ouders weggenomen en was ermee naar Amsterdam gegaan. Daar hielde de politie hem aan. Hij had toen al ruim 700,- opgemaakt. ADVERTENTIE van 5.95 tot 16.50 Het K.N.M.I. deelt mee: De luchtdrukverdeling wordt bepaald door een langgerekt hogedrukgebied, dat zich uitstrekt van het zeegebied ten wes ten van Ierland tot in Noorwegen, en door een depressie boven Noord-Italië. Tussen beide systemen waait een noordoostelijke wind, die geleidelijk koudere continentale lucht uit Noord-Duitsland aanvoert. Ver wacht wordt dat morgen met oostelijke wind wolkenvelden meedrijven, waarbij, voornamelijk in het zuidoosten van het land, enige neerslag kan vallen, mogelijk lichte sneeuw. In de komende nacht zul len in het binnenland de temperaturen tot dicht bij het vriespunt dalen. Overdag zullen de temperaturen ongeveer dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets lagere. WERKRAPPORTEN Maximum en mlnlmum- t» O temperaturen binnen- en buitenland wind- richti max. temp. min. temp. Den Helder zw. bew. ono 3 6 Ypenburg zw. bew. nno 8 5 Vlissingen zw. bew. nno 9 5 Eelde geh bew. no 8 3 De Bilt geh. bew. no 8 2 Twente geh. bew. nno 7 3 Eindhoven mist nno 6 3 Z.-Limburg geh. bew. no 6 3 Helsinki mist no 2 -1 Stockholm regen n 2 -1 Oslo zw. bew. n 4 2 Kopenhagen licht bew. no 7 3 Aberdeen regenbui n 7 4 Londen half bew. n 9 6 Amsterdam gen bew. nno 8 3 Brussel geh. bew. no 6 3 Luxemburg geh. bew. n 5 0 Parijs motregen ono 8 5 Bordeaux onbewolkt nnw 10 3 Grenoble regen n 5 3 Nice licht bew. nnw 15 5 Berlijn geh. bew. ono 7 -0 Frankfort geh. bew. nno 7 4 München sneeuw nnw 3 -0 Zürich sneeuw windst. 3 1 Geneve zw. bew. nno 6 0 Locarno licht bew. windst. 13 1 Wenen sneeuw n 2 0 Innsbruck sneeuw windst. 2 -0 Belgrado half bew. zo 9 4 Athene zw. bew. z 22 18 Rome half bew. ono 12 3 Madrid licht bew. windst. 14 0 Vtallorca half bew. nw 13 5 Lissabon onbewolkt nnw 15 8 Zaterdag 19 november Zon op 8.06 uur; onder 16.44 uur.. Maan op 14.18 uur; onder 23.11 uur. Maanstanden Eerste kwartier20 november 1.21 uur Volle maan 28 november 3.41 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 november Hoog water 7.21 uur en 19.42 uur. Laag water 2.55 uur en 15.17 uur. Zaterdag 19 november Hoog water 8.12 uur en 20.40 uur. Laag water 3.42 uur en 16.05 uur. Het hoog en laag water te ZandVoort if 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2