POLLEN Miss World is Indische Zware stormen raasden boven grote delen van West-Europa Noord-Italië opnieuw door overstromingen getroffen Oostenrijk mag niet in de EEG top orm Dit is één van de Top Form bankstellen bij Stoutenbeek VN aanvaarden resolutie gericht tegen Rhodesië Britse parlementsleden kunnen ongestoord blijven telefoneren Doodstraf voor Arthur Davis brandewijn Van dag tot dag Kabinetswijziging in Zuid-Vietnam w form Johnson vraagt Eisenhower voor goodwill-reis Nederland onthield zich van stemming Woninginrichting-Beverwijk adviseur gemaakt voor uw hand telegrammen VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 Nederlandse steun aan West-Irian benut voor betere verbindingen Russisch verzet in Wenen Sneeuw en ijs 250modelkamers-Breesfcraat82-teL(02510)-23641-DinsdagmIddaggesloten Pakistaanse oppositie het schrijven verboden NEW YORK (AFP en Reuter). De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren een Afrikaans-Aziatische resolutie aan vaard waarin Groot-Brittannië wordt gevraagd zo nodig geweld te gebrui ken om een einde te maken aan het „illegale racistische minderheidsbe wind" in Rhodesië. Negenentachtig landen stemden voor en twee (Portu gal en Zuid-Afrika) tegen. Zeventien delegaties, waaronder die van Frank rijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Nederland onthielden zich van stemming. Maan project vertraagd Hereniging in verschiet van oosters orthodoxe met r.-k. kerk In de Verenigde Naties heerst grote activiteit naar aanleiding van de jaarlijkse terugkerende „Chinese kwestie". Wie moet in de V.N. de grootste mogendheid ter wereld, met 750 miljoen zielen, ver tegenwoordigen? Tot nu toe heeft de stel ling gezegevierd, dat Tsjang Kai Tsjek, die alleen regeert op het eiland Formosa, ge rechtigd zou zijn te spreken namens alle Chinezen. Maar zijn stem is natuurlijk waardeloos. De uitsluiting van de rege ring van Peking verergert slechts de wrok, de onderhandelbaarheid en de grimmigheid van de communistische Chi nezen, die werkelijk verantwoordelijk zijn voor het buitenlandse beleid van „het rijk van het midden". Zij voelen zich om singeld door een vijandige wereld. Voor niemand is deze situatie nuttig, behalve voor Tsjang Kai Tsjek. Van Amerikaanse zijde wordt echter ge poogd het gezicht te redden van deze verslagen maarschalk. Als zijn afgevaar digden in de V.N. werden vervangen door een delegatie van Peking zou dit ook stellig pijnlijk en onaangenaam zijn voor de Verenigde Staten. Het conflict tus sen Peking en Washington kan echter nauwelijks scherper worden dan het al is. En het komt er op aan te pogen alle grote mogendheden te onderwerpen aan de regelen, die door de V.N. zijn opge steld inzake de oplossing van onderlinge geschillen. Daarvoor behoren zij alle lid te zijn van de volkerenorganisatie. De secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant heeft dit met klem betoogd. Te veel drin gende en gevaarlijke kwesties worden al buiten de V.N. gehouden. Er is nu een meerderheid aanwezig voor toelating van Peking. De Verenigde Staten hebben met alle middelen waarover zij beschikken en dat zijn er vele tal van bevriende landen ervan weerhou den zich uit te spreken ten gunste van de opneming van rood China. De Amerika nen staan nochtans voor het feit, dat zij dit jaar in het ongelijk gesteld kunnen worden. Er is dan nog slechts één uit weg: te eisen dat toelating van Peking moet geschieden met een meerderheid van twee derden. Zo talrijk zullen de ver dedigers van de aanspraken van rood China wel niet zijn. Washington heeft dus een resolutie in gediend die beoogt, le Chinese kwestie te bestempelen tot een „belangrijke aan gelegenheid". In dat geval staat er zo veel op het spel, dat geen beslissing mag worden genomen met een gewone meer derheid. Aanvaardt de algemene vergade ring deze zienswijze, dan zou zij slechts met twee derden der stemmen Tsjang Kai-Tsjek van zijn zetel kunnen beroven en die aan Peking kunnen toewijzen. In Washington hoopt men, dat zoveel leden zich niet tegen het standpunt van de Ver enigde Staten zullen verklaren. En dan is aan de Chinese regering wederom de toegang tot de V.N. geweigerd. Verstandig kan men het voortdurend uitstellen van een uiteindelijk toch on vermijdelijke beslissing niet noemen. Er kan in het Verre Oosten zulk een span ning ontstaan, dat ieder wel eens vurig kon wensen een delegatie van Peking aan de conferentie-tafel te krijgen. Delibere ren en debatteren, hoe heftig ook, zijn toch altijd nog beter dan elkaar te bom barderen. LONDEN (Reuter en AP). Stor men hebben gisteren gewoed boven Europa, een spoor van verwoesting achterlatend in Italië, Groot-Brittan- nië en Frankrijk. Italië, nog steeds verbijsterd door de ernstigste over stromingsramp in de geschiedenis van het land, kreeg het in het noorden opnieuw zwaar te verduren. l)e delta van de rivier de Po is opnieuw over stroomd en in de Dolomieten begin nen de modderbergen weer te schui ven. De bewoners in het dorp Scardo- vari in de Po-delta zijn naar hoger gelegen verdiepingen gevlucht of heb- 3en hoger gelegen plaatsen opgezocht stroomopwaarts. Bij Rimini aan de Adriatische kust werd het verkeer onderbroken. De afgelopen 24 uur heeft het bijna voortdurend geregend in Florence. In de met modder bedekte straten ont staan grote poelen, omdat de goten en riolen nog steeds verstopt zijn. Ongeveer 120 honden die in Florence worden opgeleid voor het geleiden van blinden, verkeren in nood. Het opleidings instituut ontvangt geen giften meer sinds de overstromingen van twee weken ge leden. Het instituut heeft een oproep tot steun gedaan. Premier Aldo Moro van Italië heeft in het parlement gezegd dat de regering heeft besloten geen lening in het bui fWMAAAAMMWtfMAAMWWIUWWtAMIA/WMAAAAAAA/WVUWWt ADVERTENTIE alsof een engeltje van vers fruit specialist in vruchten brandewijnen Aardbeien-, abrikozen-, ker sen-, sinaasappel-, frambozen-, en citroenbrandewijn,bessen jenever en zoete schillen. Bij Uw slijter - Geen statiegeld. LONDEN (Reuter) Reita Faria uit India is donderdag in Londen gekozen tot miss world 1966. Haar prijs bedraagt 25.000 gulden. De welgeschapen 23-jarige Indische (89-61-89), zegevierde over 61 mededingsters Tweede werd Nikica Marinovic uit Joe golsavië, de eerste kandidate uit een communistisch land. Derde werd de Griekse Efi Pumbi. De wedstrijd, waarbij de jongedames achtereenvolgens in avondjurk en in badpak voor de jury verschenen, werd door de Britse televisie uitgezonden. DJAKARTA (ANP) De Indonesische regering heeft de 198,6 miljoen gulden die Nederland aan de Verenigde Naties voor West-Irian ter beschikking heeft gesteld, gebruikt voor de 'aankoop van vliegtuigen, vrachtwagens en bussen ter verbetering van de verbindingen in West-Irian. Dit heeft het Indonesische ministerie van Bui- telandse Zaken meegedeeld. WENEN (Reuter) President Podgor- ny van de Sovjet-Unie, die een bezoek aan Oostenrijk brengt, heeft bij zijn overleg met de Oostenrijkse leiders ge zegd dat de Russen zich zullen blijven verzetten tegen een formele associatie van Oostenrijk, mei de E.E.G. De Russen hebben echter geen bezwaar tegen een speciale handelsovereenkomst tussen Oos tenrijk en de Europese Economische Ge meenschap. SAIGON (Reuter) Premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft een ka binetswijziging bekendgemaakt, die er op gericht is de onderlinge strijd van de af gelopen maanden te doen beëindigen. Er zijn drie nieuwe ministers benoemd en en kele nieuwe ministeries ingesteld. Vijf Zuidvietnamese minsters waren afgetreden na een geschil over toekenning van portefeuilles aan zuiderlingen en vroegere vluchtelingen uit het noorden die in de meerderheid zijn. De nieuwbe noemde ministers komen allen uit het zuiden van het land. tenland uit te schrijven om de heropbouw te financieren. De overstromingsschade heeft niet zulke rampzalige afmetingen aangenomen als sommigen vreesden. Het herstel zal een betrekkelijk matig deel van het nationale inkomen vergen. De Italiaanse premier bracht uit naam Kikvorsmannen zoeken in de Arno naar juwelen en andere kostbaar heden, die bij de overstromingen weggespoeld zijn uit de Florentijnse winkels op de Ponte Vecchio. Tach tig percent van de winkelvoorraden ging verloren. De schade wordt ge schat op 15 miljoen gulden. (Tele foto). van de regering dank aan de landen die hulp hebben geboden. Vermoedelijk zullen de meeste musea in Florence met Kerstmis weer voor het publiek toegankelijk zijn. Gisteren sneeuwde het in Schotland. IJs bedekt de wegen in Zuid-Wales. In Zuid- Engeland werden in Hastings en Bexhill gebouwen beschadigd door de storm. De kusten van Normandië en Bretagne werden gebeukt door winden van 120 kilo meter per uUr. Een auto werd van de grote weg nabij Dinant geblazen. De chauffeur kwam hierbij om het leven. Het passagiersschip „United States" dat van Southampton kwam was gedwongen voor de kust van Le Havre op en neer te varen, omdat een loods er niet in slaagde aan boord te komen. In vele delen van Frankrijk sneeuwde het gisteren. In de Pyreneeën ligt de sneeuw één meter hoog. xf ADVERTENTIE 3ij Stoutenbeek vindt u vele, vele, vele bankstellen. Van stijlvol klassiek tot oprecht modern. Exclusieve staaltjes van Top-Vakmanschap, in prijzen die u loger zou verwachten. Trouwens, bij Stoutenbeek vindt u alles op het gebied /an Woninginrichting. De meubelen (met 5 jaar garantie) die u zoekt, de jordijnen, de vloerbedekking, de verlichting, de slaapkamerinrichtingU kunt .proefinrichtingen maken", binnenhuisarchitecten raadplegen. Bovendien staan n eigen werkplaatsen vakmensen voor u klaar. TOP FORM-adviseur Stouten- oeek doet alles - maar dan ook alles! - om u op maat volgens uw wensen ta oedienen. Komt u eens langs dan zullen wij u het graag bewijzen I* Het eerste bewijs is de nieuwe catalogus boordevol kleurenfoto's. Wordt u )p aanvraag gratis toegezonden. stoutenbeek WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft oud-president Eisenhower gevraagd als zijn vertegenwoordiger een goodwillreis te maken door Azië en ande re delen van de wereld. Deze reis zou in de lente van het volgende jaar moeten plaatsvinden. Een woordvoerder van het Witte Huis zei dat de president Eisenho wer over een dergelijke taak heeft gepolst toen deze hem donderdag in het zieken huis bezocht. Er was echter geen defini tieve afspraak gemaakt. KARATSJI (Reuter) De Pakistaan se regering heeft donderdag beslag laten leggen op de drukpersen van het Bengaal se oppositieblad Ittefaq in Oost-Pakistan. De maatregel kwam een etmaal, nadat het Hooggerechtshof een eerder verbod van de provinciale regering van Oost- Pakistan had opgeheven. In de resolutie wordt elke regeling tus sen Londen en het bewind van Ian Smith, dat geen rekening houdt met de rech ten van de zwarte meerderheid, afgewe zen. Groot-Brittannië dient onverwijld maatregelen te nemen om de bevoorra ding van Rhodesië, met name met olie, te verminderen. De aandacht van de Vei ligheidsraad wordt gevestigd op de huidi ge „ernstige toestand" in Rhodesië. De Raad wordt verzocht dwingende sancties af te kondigen, zoals voorzien in artikel zeven van het Handvest der Verenigde Naties. Het standpunt van het Westen werd in het algemeen vertolkt door de Neder- landse afgevaardigde jhr. Quarles van Uf- ford. Hij zei dat, ook al stemt Nederland niet in met alle bepalingen van de reso lutie, dit niet betekent dat het „minder geïnteresseerd is in een snelle oplossing of de afloop van de Rhodesische crisis." Het gebruik van geweld was alleen ge rechtvaardigd ingeval van een duidelijke bedreiging van de internationale vrede en veiligheid en dan nog alleen wanneer alle andere maatregelen hebben gefaald. Groot-Brittannië zal de Veiligheidsraad om verplichte „geselecteerde" sancties verzoeken als het Rhodesische bewind voor eind 1966 niet met een bevredigen de regeling akkoord gaat. Rhodesische regeringskringen reageerden gisteren met de opmerking: „Als de Afro-Aziaten ge weid tegen ons willen gebruiken moeten zij dat maar proberen". KAAP KENNEDY (Reuter) De Ame rikaanse plannen voor een bemande ruim- tevlucht naar de maan worden door tech nische moeilijkheden vertraagd Het Ame rikaanse bureau voor Lucht- en Ruimte vaart (NASA) maakte gisteren bekend, dat een van de twee bemande ruimte- vluchten van het Apollo-project is afge last. Ook de eerste proefvlucht van de Saturnus-maanraket moest worden ver schoven van januari 1967 tot het voor jaar. De NASA deed geen mededelingen over de mate waarin de eerste bemande maan- vlucht vertraging zal ondervinden, maar waarnemers menen dat deze waarschijn lijk niet voor de herfst van 1968 kan wor den gemaakt. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse premier Wil son heeft donderdagavond een einde ge maakt aan de opschudding, ontstaan door geruchten dat telefoongesprekken van parlementsleden door Britse veiligheids diensten zouden worden afgeluisterd. Zo wel een aantal tot de linkervleugel van zijn partij behorende, als enige conser vatieve Lagerhuis-leden, hadden het ge voel dat er in hun privé-leven werd ge spioneerd. Wilson verklaarde, dat sinds Labour aan de macht kwam, er geen telefoongesprekken van parlementariërs worden afgeluisterd. Onder de conservatieve regering was dit wel het geval. Wilson zei dat hij na diepgaande overwegingen aan deze prak tijken een einde heeft gemaakt. Dat wil niet zeggen dat hij het aftappen van ge sprekken zonder meer veroordeelde. In een vrije maatschappij is het een kwes tie van afwegen van de eisen van de de mocratie en die van de nationale veilig heid. De regering was echter tot de slot som gekomen dat in dit geval de demo cratie het zwaarste moei wegen. Het Labourlid Russeil Kerr had gezegd dat vele Lagerhuisleden aan beide zijden van de Kamer terecht of ten onrechte geloven dat hun telefoons worden of wer den afgeluisterd. Wilson merkte op dat ook een groot deel van het publiek in het algemeen in dezelfde illusie verkeert. Hij bekende ronduit dat hij zelf in het verleden ook wel eens gedacht heeft tot de slachtof fers te behoren. NEW YORK (AP) De patriarch Athenagoras I, hoofd van het historische patriarchaat van Constantinopel, ver wacht, dat de hereniging van de Ooster se orthodoxe en r.k. kerken in de nabije toekomst een feit zal worden. Dat meldt de New York Times. In een vraaggesprek heeft de patriarch verklaart het concilie zeer aandachtig ge volgd te hebben. „Het is een keerpunt in de christelijke geschiedenis geweest. Tij dens het concilie hebben wij de vestingen verlaten, waarin wij sinds eeuwen opge sloten waren en wij hebben de mens niet als een nummer maar als een persoon leren ontdekken". NEW HAVEN (Connecticut) (AP). Arthur J. Davis, die schuldig is bevonden aan moord op zes mensen is donderdag in New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut, veroordeeld tot de dood in de elektrische stoel. Het vonnis werd ge wezen door drie rechters. De premier hoopte dat hij met zijn verklaringen de beschuldigingen in ver schillende persorganen had weerlegd. Hij herinnerde aan een officieel rapport over deze zaak, waarin wordt opgemerkt dat parlementsleden geen aanspraak konden maken op een speciale bescherming. Maar alle overwegingen in aanmerking genomen vond Wilson dat zijn besluit om telefoons van parlementsleden niet te la ten afluisteren het juiste was. Telefoongesprekken kunnen met toe stemming van de minister van Binnen landse Zaken in Groot-Brittannië worden afgeluisterd in het belang van de nationa le veiligheid, zoals bij het opsporen van misdadigers. Het kan ook gebeuren op last van de dienst der douane en accijn zen, om bij voorbeeld de handel in ver dovende middelen, het illegaal gokken en de verspreiding van obscene lectuur, te gen te gaan. Het aantal personen dat wordt afgeluisterd is echter zeer gering. ADVERTENTIE 0.95 - 1.50- 1.95 - 2.75- 3.75 1 Salarissen. De begrotingscommissie van de Algemene Vergadering van de VN heeft de begroting voor de VN-staf, 73.194.900 dollar, goedgekeurd. Hiervan is 59.317.500 dollar uitgetrokken voor sa larissen. Wapensmokkel. De militaire politie van de VN-strijdmacht op Cyprus heeft drie Oostenrijkse en twee Ierse leden van de strijdmacht gearresteerd voor een poging tot het smokkelen van ex plosieven naar een Turks dorp op noord- west-Cyprus. Vandalen. Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in Frei burg in Baden-Württemberg een pas voltooide kerk van de „Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen" geschonden. In het gebouw werd meubilair vernield. Op een tafel waren onheuse uitdrukkingen neerge schreven. Vonnissen. In Lissabon zijn donderdag zes mannen tot gevangenisstraffen va riërend van anderhalf tot vier jaar ver oordeeld. Ze werden schuldig bevonden aan ondermijnende activiteit, terroris me en lidmaatschap van een commu nistische organisatie. Wapenbezit. De leider van de ultra-recht se beweging „Groter Brittannië", John Tyndall, is in hoger beroep tot zes maan den in plaats van drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. De 32-jange Tyndall was veroordeeld voor illegaal wapenbezit. Aardbeving. Ongeveer 36.000 mensen zijn in het bergachtige gebied tussen Soe dan en Tsjaad gevlucht voor een aard beving die een half uur duurde. Nade rende berichten ontbreken. Recordpoging. De renner Art Arfons ig vrijdag gewond tijdens een poging het wereldsnelheidsrecord te breken met zijn door een straalmotor aangedreven auto Green Monster. Hij verloor de macht over het stuur, de wagen sloeg over de kop. Arfons werd gewond naar een ziekenhuis gebracht. Werkgroep. De commissie voor weten schap en techniek van de conferentie van NAVO-parlementariërs heeft een werkgroep gesticht die zich zal gaan bezighouden met het probleem van de wetenschappelijke en technische doku- mentatie in de vrije wereld. Passie. Het Amerikaanse Joodse Congres en elf joodse kunstenaars hebben een verklaring uitgegeven, waarin zij aan dringen op een boycot van de Passie spelen in Oberammergau, die zij anti semitisch noemen. Bezorgdheid. Van Russische zijde is be zorgdheid geuit over NAVO-activiteiten op Noors grondgebied. Dit is bekend geworden, nadat de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lyng, afzon derlijk had gesproken met de Russische premier Kosygin en minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3