Schilderijen en aquarellen van Liliane Lagauw bij Hoogovens i m T intermeubel e ru liter Chr. Metaal Bedrijfsbond in IJmond-Noord in vijftig jaar Bezoek onze OCCASION-SHOW TELSTAR 2 - VELOX 2 lintermeubeli Bijna duizend leden Bromfietser gewond bij aanrijding Auto tegen boom in IJmuiden Heckett verhuist op Hoogoventerrein Mr. van Roozendaal gaat Velsens raad verlaten Diploma-zwemmen in het Velserbad 4 A.s. Bruidspaar! BEATRIX Bloemsierkunst BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN \*J Uw leverancier voor KOLEN en OLIE LM WERELD ZENTYELD en VAN BREEMEN VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 Wij tonen u een grote kollektie kleurendia's van bruidsboeketten Drukkerij P. W. Nijssen Meubels van Intermeubel zyn exclusief dWoninginrichting Marktplein 3G W Deens fregat „Aegir" in IJmuiden op weg naar Amsterdam BIEDERMEIER grappig, knus, 18e eeuwse gezelligheid nu óók in Uw huis... Kom kijken bij AZOHEKI Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 IJmuidenaar geschept op zebrapad Sportpark Schoonenberg - IJmuiden Aquarellen en schilderijen van Liliane Lagauw zijn zondagmiddag (20 novem ber) van 14.00 tot 17.00 uur te bezichti gen in het bedrijfsrestaurant van Hoog ovens te IJmuiden. Liliane Nathalie Hé- lène Lagauw werd op 2 februari 1933 ge boren in het Belgische dorp Oostkamp. Zij is getrouwd met de Nederlandse schilder en graficus Lense Elzinga. In de behandeling van haar olieverven in deze kunstenaresse een echte koloris- te. Haar ruige, rake penseelvoering ver waarloost de details, maar met enkele krachtige penseelstreken weet zij toch de illusie van volmaaktheid te wekken. Zij toont zich in haar werk geboren indivi- dualiste. Haar aquarellen geven in ver fijnde tinten en in heldere, duidelijke kleurvakken een gevoel van ruimte en Portret van Keesje. Aquarel van Liliane Lagauw. ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 56 - 58 - TEL. 6081 BEVALLEN: S. Kingma-de Lang, z., Willemsbeekweg 72, IJmuiden; C. Nat-de Vries, d., de Noostraat 128, IJmuiden; H. J. C. van den Kerkhof-van den Bos, d., Platanenstraat 20, IJmuiden; F. Mik-van Rijn, z., de Noostraat 171, IJmuiden; F. J. Molenaar-Zwanenburg, d., v.d. Vondel laan 20, Driehuis; C. P. Koster-Timmer man, d., Geelvinckstraat 6, Velsen(noord); S. J. N. Smit-Verhoog, d., Zeeweg 180, IJmuiden; M. C. J Metzelaar, d., Huij- gensstraat 67 rd., IJmuiden. ONDERTROUWD: A. Kaale, Casem- brootstraat 15, IJmuiden en M. J. Been tjes, Plutostraat 6, IJmuiden, t.a. IJmui den, Casembrootstraat 15; C. N. M. Bak ker, Tussenbeeksweg 62, IJmuiden en H. G. M. Weteling, Zeeweg 168, IJmuiden; B. P. M. Brink, Jellegersmastraat 28, Haarlem, en E. C. M. Maas, Hofdijklaan 45, Driehuis; J. A. Tromp, Kanaalstraat 15, IJmuiden en I. B. Wortel, Roggeveen straat 14, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Plan- ciusstraat 28; G. G .M. Jonker, Rijnstraat 104, Haarlem, en A. M. Scheffer, Ceder straat 12, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Burg. Ram bonnetlaan 43; J. A. M. Hoogkamer, de Weerdstraat 3, IJmuiden, en E. M. D. van der Does, Berkenstraat 29, IJmuiden, t.a. IJmuiden, de Weerdstraat 3; J. W. van der Vegt, Meppelerweg 107, Steenwijk, en N. Visser, Terrasweg 57, Santpoort; B. Hulsbosch, Binnenweg 9, Bennebroek, en H. A. de Goede, Fultonstraat 5, IJmuiden, t.a. Bennebroek, Rijksstraatweg 20; D. H. W. Uljée, Laan van Leeuwesteijn 66, Voorburg, en M. Pels, J. Kostelijklaan 3, Velsen (zuid); J. A. Zwaan, Vlaming straat 51, Delft, en G. Kramer, Gijzen- veltplantsoen 163, IJmuiden; H. J. G. M. Gelsing, Stuijvesantplein 23 rd., Haarlem, en H. C. M. Blom, Spilbergenstraat 14, IJmuiden; E. Kettmann, Marnixlaan 9, Driehuis, en E. M. M. Oudendijk, Broek- bergenlaan 44, Santpoort, t.a. Driehuis, Marnixlaan 9. GEHUWD: E. A. J. Jansen en J. C. Mooij, Beverwijk, Alkmaarseweg 379; N. Kramer en G. M. J. Webbe, IJmuiden, de Lumeystraat 9; R. Cobelens en M. Sterk, Amsterdam, Onderlangs 64; P. J. van den Berg en M Hoogerdijk, Leiden, Houtlaan 55; J. Berkhout en J. M. van Schagen, IJmuiden, Eenhoornstraat 119; G. M. C. F. de Jong en C. M. van Tunen, Velsen (noord), van Saelenplantsoen 38; J. W. Angel en M. Hartsuijker, Santpoort, Jagt- lustlaan 5; T. H. M. Vogel en L. Metten Haarlem, Velserstraat 16; P. C. W. Kok en J. A. Bouwens, IJmuiden, Engelmun- dusstraat 21; A. van Weelderen en J. C. de Zeeuw, IJmuiden, van Leeuwenstraat 16; J. W. Suijkerbuijk en C. van Schade wijk, IJmuiden, Saturnusstraat 32; H. C. Mossinkoff en C. J. Jansen, IJmuiden, Velserduinweg 229; A. Biesboer en K. Sintebin, Velsen(zuid), Woonwagenkamp. OVERLEDEN: C. Roedema, 87 jr., we duwnaar van A. Terpstra, IJmuiderstraat- weg 153, IJmuiden; Th. Smakman, 79 jr., echtgenoot van: G. Dol, Wijk aan Zeeër- weg 28, IJmuiden; N. Root, 72 jr., echt genote van J. S. Prins, Kennemerlaan 198, IJmuiden; G. M. Duineveld, 67 jr., echt genoot van P. J. Witteman, Hoofdstraat 114, Santpoort; L. M. J. Raaijmaker, 68 jr., weduwe van: G. A. van Arendonk, Biallosterkilaan 35, Santpoort. ADVERTENTIE GEBOORTE- VERLOV1NGS- HUWELUKS KAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ ..NUKO" OOSTERDUINWEQ IJMUIDEN - TEL *020 D» dr mMit dta «r Iwm yoonl. eek'eevenóe rust. Van welke kant men haar schep pingen bekijkt, zij maken steeds een evenwichtige indruk. Daaruit spreekt het zoeken naar een totale vormgeving. Zij vindt haar onderwerpen in hoofd zaak in de natuur. Steden en landschap pen, vogels, poezen en honden hebben Ihaar bijzondere belangstelling. Sinds zes maanden is daaraan een mooi mo del toegevoegd: een olijk kijkende, ge zonde baby. Zij heeft een grote bewondering voor de Franse en Hollandse impressionisten. Een abstracte verbeelding in niet te vin den. Op haar dertiende jaar werd zij inge schreven als leerling aan de Akademie voor Schone kunsten te Brugge. Haar belangrijkste leermeesters in Brugge wa len de schilders G. Machielsen en V. de Saedeleer. Later, in Amsterdam, verbreedde zij haar technische kennis aan het Instituut voor Kunstnijverheidsonderwijs. Zij heeft het grote geluk gehad dat haar ouders haar aanspoorden om het doornige pad der kunsten te volgen. Haar moeder was een gewaardeerde ontwerpster en tekena- res van motieven voor het klantklossen, een vorm van kunstnijverheid die in Vlaanderen beoefend wordt. In de zomer van 1954 maakte het echtpaar een voetreis van Amsterdam naar de Rivièra. Hun schilder- en teken gerei en een tent werden vervoerd in een kist die op het onderstel van een kinderwagen gemonteerd was. Zij liepen vijf en twintig kilometer per dag. Een lange rusttijd in Parijs, waar musea en galeries werden bezocht en waar ijverig werd gestudeerd onderbrak de maanden en maanden durende tocht. Via Zuid- Frankrijk kwamen ze terug naar Neder land, waar ze in de Binnen Dommer- straat, aan de rand van de Jordaan in Amsterdam een winkeltje begonnen. Zij verkochten er kunstnijverheidsproducten, schilderijen en tekeningen door hun vrien den en henzelf vervaardigd. Lang duurde het winkeltje-spelen niet. Zij maakten studiereizen naar Grieken land, Italië en Spanje. Tenslotte is het echtpaar neergestreken in een boerderij aan de voet van de zuiddijk in de Rijp, ver van het eigen lijke dorp, met dieren in en om het huis. ADVERTENTIE Wat een vorstelijk bezit Is dit bankstel en wat een voornaam cachet geeft het uw woning! Bekleed met moderne stof van zeer bijzondere structuur, 1875.Ronde salontafel is van palissander op chroom voet, 210.—v Omdat Intermeubel alle meubels die u in de winkel ziet, eerst op hun kwaliteit beoordeeld heeft. En op hun model, op hun klasse. Op hun voordelen. Zijn al deze punten voor 100% goed, dan pas besluit Intermeubel deze meubelen in de collectie op te nemen. EU* zaterdag vrij* meubel kijkdag Het is woensdag 23 november al weer vijftig jaar geleden, dat in de IJmond- Noord door een handjevol mensen de Christelijke Metaal Bedrijfsbond werd op gericht. Hoewel het bestuur dit gouden feest niet officieel gaat herdenken, willen wij niettemin een terugblik werpen op de geschiedenis van deze nu bloeiende af deling. Er was in 1916 namelijk moed voor nodig om in het toen industrie-arme Beverwijk een christelijke bond op te richten, temeer daar er al een Katholieke en een Algemene Metaalbewerkersbond bestonden. De oprichtingsbijeenkomst vond plaats in het gebouw de „Volksbond" in het toenmalige Wijkeroog, nu Velsen-Noord. De dertien aanwezigen kozen hun eerste bestuur, die door de heren T. Romijn (voorzitter), A. van der Wal (secretaris) en A. J. van der Ploeg werd gevormd. De eerste jaren na de oprichting waren erg moeilijk, aangezien velen het nut van de bond niet inzagen. In de twintiger jaren veranderde dat echter, voorname lijk door de opbouw van Hoogovens. Met de komst van een groot aantal werk nemers uit de noordelijke provincies groeide ook het ledental van de nu jubi lerende afdeling. De vergaderingen wer den druk bezocht, evenals trouwens de jaarfeesten in het Hervormd Verenigings gebouw aan de Schans. De toenmalige predikant ds. G. B. Westenburg heeft daar veel propagandawoorden gesproken en baanbrekend werk voor de christelijke vakbonden verricht. In 1932 toen de heer A J. van der Ploeg afscheid nam als voorzitter telde de afdeling 90 leden. Men stond in die tijd aan het begin van de crisisjaren, een periode waarin het spookbeeld der werkloosheid voor de deur stond. Vooral in die tijd moesten de be stuursleden het bestaansrecht van hun afdeling waar maken. De Christelijke Metaal Bedrijfsbond in de IJmond-Noord met onder andere af delingen in Castricum en Akersloot telt momenteel bijna 1.000 leden. Het Volgens programma is vanmorgen het Deense fregat „Aegir" in IJmuiden aan gekomen en doorgevaren naar Amsterdam waar het oorlogsschip aan het Stenen hoofd gemeerd werd. De Deen bracht de gebruikelijke saluut schoten, welke door koninklijke ma rine van de wal af werden beantwoord. Een sleepboot van de marine begeleid de de „Aegir" op de tocht naar de hoofdstad. huidige bestuur bestaat uit de heren M. van Veelen (voorzitter), J. Isbrucker (se cretaris), G. van Doorn (penningmees ter), H. Bakker (tweede voorzitter), J. de Vries (tweede penningmeester), J. H. van der Schoor (beambtengroep), D. Slotboom en H. van Dijk (commissarissen). Onder de leden heeft men nog veel oude getrouwen. Zo is bijvoorbeeld ere voorzitter A. J. van der Ploeg nog één van de velen die het bereiken van de gouden mijlpaal hoopt te beleven. Een 17-jarige bromfietser uit Heems kerk is donderdagochtend met een her senschudding opgenomen in het zieken huis St. Joannes de Deo in Haarlem, ten gevolge van een aanrijding op de krui sing Rijksstraatweg-Jan Gijzenkade. Omstreeks kwart over acht gistermor gen reed een 12-jarig wielrijder van het oostelijk gedeelte van de Jan Gijzenkade de Rijksstraatweg op, die voorrangsweg is. Hij kwam daarbij in botsing met de bromfietser. Het wielrijdertje kwam er zonder letsel van af. Een 37-jarige huisvrouw uit Castricum is gisteravond met haar auto tegen een boom gereden, toen zij op de Stationsweg in IJmuiden nabij de Jan Kosterlaan in een bocht slipte. De auto werd totaal ver nield. Haar man, die naast haar zat, werd met ernstige snijwonden aan het hoofd en ontvellingen aan beide benen door de ongevallendienst naar het ziekenhuis ver voerd, waarin ook de chauffeuse uit Cas tricum is opgenomen met snijwonden aan het rechterbeen en een bloeduitstorting bij de linker knie. Ze klaagde over pijn in haar borst. Diplomazwemmen. Donderdag 24 en vrijdag 25 november zullen in Velsen al le schoolzwemlessen vervallen wegens het examenzwemmen door de leerlingen van de lagere scholen. ADVERTENTIE ntaiatr toie •zoapmt... KENNEMERLAAN 38 IJMUIDEN ADVERTENTIE Vraag naar onze spaarregeling. In verband met de bouw van Hoogoven 6 en de nieuwe fabrieken aan de west kant van het bedrijf, vertrekt Heckett de firma die van Hoogovens ijzer- en staalslak verwerkt naar een meer naar het noord-westen gelegen terrein. Van de verhuizing maakt Heckett te vens gebruik om het machinepark te vernieuwen en de capaciteit te vergro ten. Verwacht wordt, dat het bedrijf volgend jaar maart verplaatst zal zijn. Dit meldt „Samen", het maandblad van Hoogovens en aanverwante bedrijven. ADVERTENTIE HEDENAVOND 17.00-22.30 UUR AUTOMOBIELBEDRIJF Wijk aan Zeeërweg 194 - IJMUIDEN - Austin-dealer Mr. G. J. van Roozendaal, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de gemeenteraad van Velsen, zal volgens jaar, waarschijn lijk reeds in het begin van januari, de ge meenteraad van Velsen verlaten. Hij gaat namelijk in Heemstede wonen. De heer Roozendaal is sedert 1962 raads lid. In januari van dit jaar volgde hij de heer J. Nuyens op als fractievoorzit ter. Veertig kinderen, leden van de Katho lieke Zwemvereniging Velsen, zijn deze week in het Velserbad in de gelegenheid gesteld het zwemdiploma te verwerven. Allen voldeden aan de gestelde eisen en de heer H. F. Kliphuis kon 19 A-diploma's en 21 B-diploma's uitreiken. Voor dit eve nement toonden veel ouders belangstel ling. Gistermorgen om kwart over elf is in de Lange Nieuwstraat te IJmuiden nabij Albert Heyn een 76-jarige man uit IJmui- den-oost aangereden, terwijl hij over het zebrapad de weg overstak. Een 48-jarige ambtenaar, die ter plaatse bezig was voor te sorteren, werd door een onbekend ge bleven automobilist in een blauwe wagen naar de linker zijde van de weg ge drukt. De aandacht van de ambtenaar werd van het zebrapad afgeleid doordat hij trachtte een aanrijding te voorkomen met de blauwe auto. Daardoor zag hij de man op het zebrapad te laat. De voet ganger werd met een scheenbreuk opge nomen in het Antoniusziekenhuis. De overval op de Duitse fabriek van zwaar water" in Noorwegen, een der enerverende scènes uit de ver- zetsfilm „De helden van Telemark", die deze week in City zal worden vertoond. (Stadsschouwburg). Het idee om een film te maken van de Italiaanse rijstvelden in de Po-vlakte werd regisseur Guiseppe de Santos destijds aan de hand gedaan door de oud-regisseur Libero Solaroli. De Santis maakte van deze wenk een dankbaar gebruik en hij verplaatste aldus zijn domi cilie voor enige maanden naar de streek, die als achtergrond voor het te verfilmen verhaal zou moeten dienen. Hij verbleef hier al die tijd temidden van de pluksters in de rijstvelden bij Vercellese, waarbij door hem onder meer een vergadering met deze vrouwen werd belegd, waar zij haar vele problemen konden bespreken. Door dit alles werd De Santis' nieuwsgierig heid buitengewoon geprikkeld, vooral omdat hij op deze wijze bijzonder heden vernam over een tot dusver onbekende organisatie van rijstpluksters, waarvan de leden hem zelfs deden denken aan rekruten in een leger van robots. Dit alles verschafte De Santis een schat van gegevens voor een filmdrama, dat later als „Bittere rijst" overal sterk de aandacht zou trek ken. Mede door de manier, waarop Sil- vano Mangano de fi guur van de jonge, gepassioneerde rijst- plukster wist te creëren. Door dit al les heeft deze film inmiddels een docu mentaire betekenis gekregen, waarbij het accent van so ciale bewogenheid enigszins werd ver schoven naar de sex en de misdaad. Zaterdag en zondag wordt „Bittere rijst" nog eens in Velsen vertoond, waarbij het publiek ongetwij feld opnieuw onder de indruk zal karnen van het realisme, waarmee de vinger wordt gelegd op een maatschappelijke situatie, welke onherroepelijk tot de ondergang voert. Zondagmiddag worden deze vertoningen dan even onderbroken voor „Een gentleman wordt geen sheriff", een onderhoudende western, waarin de sensatie op verlossende wijze door de hu mor wordt afgewisseld. (City). Zolang de cinematografie be staat zijn er films gemaakt die werden gebaseerd op authentieke gebeurtenissen doch men zal zich maar zelden zo stipt aan de werkelijkheid hebben gehouden, als dit voor de vervaardiging van het film-epos„De helden van Telemark" is geschied. In dit oorlogsdrama, dat onge veer twintig miljoen gulden heeft gekost, kan men ervan getuige zijn hoe een klei ne groep verzetsstrijders uit de onder grondse van Noorwegen er met succes in is geslaagd, de Duitse bezetters te verhinderen zich meester te maken van een produkt dat als katalysator bij de atoomsplitsing wordt gebruikt: het dik wijls genoemde, maar geheimzinnige .zware water". Deze film werd opgenomen in de om geving van de oorspronkelijke plaatsen van handeling, dus voornamelijk in een nauwe, moeilijk toegankelijke kloof in het dik besneeuwde Noorse bergland. Hiervoor werd de filmers door de Noor se regering toestemming verleend zelfs opnamen te maken in de „top-secret"- hal, waar dit zware water wordt gefabri ceerd. Een en ander bevindt zich in Rjikan in Telemark. Op deze fabriek werd door de Noorse ondergrondse een tweetal spectaculaire overvallen ge pleegd, waarbij negen verzetsstrijders er in slaagden tot het hart van de fabriek door te dringen en de installaties, on danks de zware Duitse bewaking, op te blazen. Ook is in het verhaal het optre den van de bezetters, onder leiding van rijkscommissaris Terboven nauwkeurig geconstrueerd, evenals het „kidnappen" door de Noorse ondergrondse van het stoomschip „Galtesund". VOOR DIT ALLES werd een zeer ster ke rolbezetting bijeengebracht, met be kwame spelers als Kirk Douglas, Ri chard Harris en Ulla Jacobson, die er tot en met woensdag (met uitzondering van maandag) in dit theater op ongemeen boeiende wijze aan herinneren, op welke manier werd belet dat nazi-Duitsland in het bezit van de atoombom kwam. Voor de rest van de week vermeldt het pro gramma dan nog twee titels: „De machts strijd tussen Achilles en Hector", een film over het oude Troje voor de zondag middag en „De grote Caruso", het le vensverhaal van deze legendarische zan ger gespeeld en gezongen door Mario Lanza welke film donderdagavond wordt vertoond. Beverwijk (Luxor). In zijn nieuwste film „Ge scheurd gordijn" brengt Hitchcock Paul Newman als de kerngeleerde professor Micahei Armstrong naar Oost-Duitsland, waar hij moet poseren als de weten schapsman, die uit ontevredenheid met de gang van zaken in eigen land naar de vijand is overgelopen. Zijn werkelijke opdracht is in contact te komen met zijn Oostduitse collega Lindt, om langs slink se weg uit diens mond te vernemen hoe ver men daar is met een bepaald anti- kernwapenproject. Een spannende com plicatie ontstaat wanneer Armstrongs verloofde en medewerkster Sarah (Julie Andrews), die van deze plannen geheel onkundig is, de geleerde onverwacht ach terna reist om dan tot de ontdekking te komen, dat haar aanstaande man een afvallige en een landverrader is geworden. Hitchcock is met deze film opnieuw een boeiend verteller gebleken, zodat ook „Gescheurd gordijn" tot het onderhou dende amusement kan worden gerekend. De Luxor-directie heeft dan ook besloten het gehele weekprogramma met deze film te vullen, zodat alleen zondagmid dag en dan meer voor de jeugd, twee maal „Flipper, de dolfijn" zal worden vertoond. (W.B.-theater). Driemaal sensatie zou het motto voor het weekprogramma van dit theater kunnen luiden, want het rea listische oorlogsverhaal „Daar komen de tanks" voor de zondagmiddag werd vrij dag en zaterdag reeds voorafgegaan door „The Command" waarin wilde achter volgingen door woeste horden indianen in een opwindende historie resulteren. Wat dit betreft mag ook „Jacht zonder gena de" voor zondag en maandag er zijn, om dat in deze ïilm de medogenloze achter volging uit de doeken wordt gedaan van een patiënt, die uit een krankzinnigenge sticht is ontsnapt. Zelfs een geheel poli tiekorps en een helikopter moeten voor hem worden ingeschakeld, om uiteindelijk de sensationele climax te kunnen bereiken Kennemer theater. In een visie op een luguber bedrijf geeft de film „Spion aan de muur" eem dreigende sfeer en een voortdurend aanwezige beklemming, wel ke aan de beste thrillers op dit gebied herinneren. In deze film wordt dan ook duidelijk gemaakt dat hier een zeer on gewoon verhaal aan de orde is, vol on verwachte wendingen en sterk wisselende spanningen, waarbij het de regisseur is gelukt een schier adembenemende sfeer op te roepen van een zich langzaam vol trekkend noodlot. In die sfeer wordt het spel van Richard Burton als de misdadige spion Leamas; van Claire Bloom als zijn communistische vriendin, die betrokken raakt in het duis tere spel van spionage en contra-spionage en van Oskar Werner, als Leamas' tegen speler in Oost-Duitsland. In de reeks van films over al dan niet geparodieerde ge heime agenten, betekent „Spion aan de muur" een geslaagde poging de tragische kant van dit zo vaak geromantiseerde be roep te belichten. Deze voortreffelijke film wordt tot en met zondag vertoond. Het witte doek wordt vervolgens tot en met woensdag vrijgemaakt voor een goe de oude bekende van Hitchcock en wel „To catch a thief", mede aan zijn succes geholpen door Grace Kelly en Cary Grant, die hierin de hoofdrollen vervul len. In de voorstelling van zaterdagnacht wordt „Vijf dagen van liefde" nog ver toond, een Franse film met Jean Seberg, zondagmiddag gevolgd door het bekende verhaal voor de jeugd „Alleen op de we reld". Zelfs Pierre Brasseur achtte zich niet te goed om hierin een der hoofdrol len voor zijn rekening te nemen. ADVERTENTIE ZATERDAG a.s. 19 NOVEMBER 2.30 UUR RES. Ie DIVISIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4