Verenigingsnieuws uit de IJmond A-UeBoerferoa \«tahA/), 9 RAIFFEISENBANK De Sint komt zaterdag 26 november in Velsen m*. Smit-sauna in Velsen-Noord onderging grote uitbreiding Uitbreidingen MEKOG vergden vijfendertig miljoen Velen bij crematieplechtigheid van chef-redacteur H. Landré Ook een plan voor Amsterdam Spoorwegovergang bij Velsen gestremd Ouderavond van de Julianaschool Wereldmarkt biedt perspectief Afscheid van gaaf en integer man Opbrengst collecte in Beverwijk SUÈDE - NAPPA - ANTICA en LEDEREN KLEDING Ronson VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 5 Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen V elsen-I Jmniden Beverwijk CONSTANT - verlovingsringen I V f Spaarbank en alle bankzaken A - /y^y A -BEVERWIJK: Groenelaan 52 BEVERWIJI Pres. Kennedyplein 4 HEEMSKERK: Raadhuisplein 6 ÏJMUIDEN Kennemerlaan 57 Canopusplein 1 uj# Ji mm. I* T Mil Record-aanvoer peen en schorseneren op veiling Beverwijk IN DE WERELD VAN ROKERS IS VLAM - EN TOONAANGEVEND RONSON AANSTEKERS 3. VISSER MARKTPLEIN 5 'ÊmmSmm Bijeenkomst voor aquariumliefhebbers in Velsen Puzzelprijswinnaars Het saunabad van de heer C. Smit aan de Wijkerstraatweg 162 a in Velsen- noord heeft voor de tweede keer in een vrij korte periode een belangrijke uit breiding ondergaan. Ais gevolg van de steeds groter wordende behoefte bij de mens om een saunabad te nemen werd de heer Smit namelijk genoodzaakt zijn rust-ruimte te vergroten. Hij heeft dit met voortvarendheid ter hand genomen en bezit nu een ruimte van 66 vierkante meter voor het laten rusten van dege nen, die juist een bad hebben genomen. Deze afdeling sluit aan op de afdeling welke daar tot dusver voor benut werd. Deze moderne rust-afdeling zal worden gemeubileerd met speciale stoelen, waar mee thans nog proeven genomen wor den. Daarop aansluitend zal in de toe komst een massageafdeling worden ge bouwd met de mogelijkheid hieraan een manicurekamer aan te verbinden. De heer Smit heeft het plan daartoe reeds gereed. Dit alles is zoals wij in de aanhef ai schreven een gevolg van de toe nemende belangstelling voor de sauna. „Het nemen van een saunabad is niet meer een privilege voor de beter gesi tueerden, maar gemeengoed geworden. Wie dat wil ondervinden doet niet beter dan eens te komen kijken", vertelde de ADVERTENTIE JONGELUI, wie niet kan toveren, moet sparen heer Smit. „Er komen namelijk men sen uit verre omtrek naar Velsen-Noord uit alle rangen en standen, die tijdens en na het nemen van een saunabad ge noeglijk met elkaar zitten te praten, daarna een duik in het koude water ne men om zich vervolgens in een badlaken te hullen en in de ligstoelen plaats te ne men. Sommigen dutten in, anderen lig gen te praten of te lezen en weer een andere categorie neemt in stoeltjes plaats rond een tafeltje en gaat een kaartje leggen, dan wel een stukje eten. Want ook dat laatste is hier mogelijk. „Het is gewoon een stuk algemene re creatie geworden", betoogde de heer Smit, die overigens nog veel meer plannen heeft. Zo is de aanvraag in zee bij het gemeentebestuur van Amsterdam om daar een tweede vestiging van „Smit-Sauna" te bouwen. De gedachten gaan daarbij uit naar Nieuw West. Ook de tekening, een ontwerp van architectenbureau Blee- ker en Wijtzes, is gereed. Het plan om vat een sauna voor honderd personen, kleedkamers en kleedboxen, een receptie, een pantry, rustruimte, massage- en ma nicure-afdeling, een bassin en toiletten. De heer Smit is voornemens zodra dit plan verwezenlijkt is aldaar de leiding te gaan nemen. Zijn assistent gaat dan de sauna in Velsen-Noord beheren. In de nacht van zaterdag op zondag aanstaande zal wegens werkzaamheden de spoorwegovergang te Velsen nabij „Schreijbeeck" in de rijksweg Velsen-Alk- maar voor het verkeer gesloten zijn van zaterdagavond 10 uur tot zondagmorgen 6 uur. De omleiding van het verkeer wordt met borden aangeduid. Het voetgangers- en rijwielverkeer zal, zoveel als moge lijk is, in de gelegenheid worden gesteld nabij de overweg te passeren. Dit is bekend gemaakt door de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat in de Directie Noord-Holland. VRIJDAG 18 NOVEMBER Concordia, Velsen-Noord, 19.30 u.: Gym- nastiekuitvoering door Sparta, met bal na. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan 45, IJmuiden-Oost, 20 u.: Christelijk Jeugdkoor „De Goede Herder" geeft zanguitvoering, gecombineerd met muziek. Muziekschool Velsen, 19.30 u.: Voorspeel avond (instrumentaal) door leerlingen in het Gemeentelijk Vergaderlokaal Abeelen- straat 1, ÏJmuiden. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, ÏJmuiden, geopend van 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord, 19 tot 21.15 u.; filiaal gemeen tebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Sant poort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüs- telaan 79, 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, ÏJmuiden, 19 tot 21 u.; filiaal r.-k. open bare leeszaal en bibliotheek in Velsen-N„ Banjaertstraat 13, 19 tot 21 u. Meerpaal, Velsen-Noord, van 14 uur af: Bazaar VARA-speelgoedactie. ZATERDAG 19 NOVEMBER De Loods, Geelvinckstraat, Velsen-Noord, 20 u.: Dansavond, muziek „Mokum Beat Five". De Rank, Wilhelminakade 94, ÏJmuiden, 20 u.: Kelderavond in zeemansstijl, Socië teit „De Sleutel". Smit Sauna, Wijkerstraatweg 162a, Vel sen-Noord, 20-22 u.: Receptie. Bibliotheken: de Gemeentelijke open bare bibliotheek en leeszaal, de filialen in Velsen-Noord, Santpoort-Noord en Wil lemsbeekweg in ÏJmuiden zijn geopend van 10 tot 12.30 uur. VRIJDAG 18 NOVEMBER Hervormd Verenigingsgebouw, Schans, 20 u.: Clubavond Beverwijkse Amateur- fotografenvereniging. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104: 20 u.: Cursus koperwerk voor volwassenen, o.l.v. Annie Bruggert, Kennemerstaten. Gebouw De Wijkerbaan, 20 u.: Muziek quiz Instuif Het Plein Kantine Plaatwellerij, 19.30 u.: Klaver- jasdrive personeelsvereniging. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 20.15-21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 19-21 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 19-21.30 uur. Gezamenlijke bibliotheek-filialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, geopend van 19-21 uur; Oosterwijk. Amstelstraat 44, ge opend van 19-21 uur; Meerestein, Parmen- tierstraat 2, geopend van 19-21 uur. ZATERDAG 19 NOVEMBER Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: Schilderen en tekenen, St. Lucas- gilde o.l.v. J. C. van Heeck. Kennemer Theater, 20 u.: Toneeluitvoe ring „Het Derde Woord", door Toneelver. „Kunst door Oefening". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. ge opend van 9-10.15, 10.45-12, 12.30-13.45 en 14.15-15.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 10-12 30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur. Gezamenlijke bibliotheek-filialen: Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4, geopend van 10-12 uur; Oosterwijk. Amstelstraat 44, ge opend van 10-12 uur. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6331 ADVERTENTIE Gisteravond kwamen vele ouders van leerlingen der Julianaschool aan de Hee renduinweg te ÏJmuiden in het Hervormd Jeugdgebouw bijeen om te luisteren naar uiteenzettingen over het vervolg-onderwijs in het algemeen en het voortgezet lager onderwijs, alsmede het onderwijs aan de Papiervakschool in Velsen-Noord in het bijzonder. Op heldere wijze gaven respec tievelijk de heren Voerman en Akkerman toelichtingen. In de pauze bekeken de ouders de tentoonstelling van eigen werk der zesde klasse met als onderwerp China. Ook werd van gedachten gewisseld over de oprichting van een oudercommissie. Tenslotte gaf de heer Elzenga, onderwij zer van de vierde klesse, een interessante beschrijving van zijn bezoek aan de ruïnes van Pompeï, waarbij hij fraaie dia's ver toonde. De uitbreidingen bij MEKOG te Velsen hebben een bedrag gevergd van bijna vijfendertig miljoen gulden. Ongeveer de helft hiervan was bestemd voor de bouw van de nieuwe salpeterzuurfabriek, circa een derde voor de nieuwe kalkammon- salpeterfabriek en de rest voor uitbrei ding en verandering van verlading en opslag. ADVERTENTIE DE SPECIAALZAAK VOOR UW BREESTRAAT 13 - BEVERWIJK - TEL. 25629 Dat meldt het maandblad „Samen" van Hoogovens en aangesloten bedrijven. De MEKOG-uitbreidingen zijn uiteraard afgestemd op een toenemende vraag naar meststoffen. Men verwacht niet, dat de afzet in Nederland nog belangrijk zal wor den vergroot- De produktievergroting is in hoofdzaak gericht op de wereldmarkt en die biedt voldoende perspectief als men de volgende cijfers in aanmerking neemt betreffende de bevolkingsgroei en het voor landbouw beschikbare aardoppervlak. Tussen de jaren 1800 en 1900 nam de wereldbevolking toe van 900 miljoen tot 1600 miljoen zielen. Daarna is die groei sterk toegenomen en verwacht wordt, dat er in het jaar 2000 zo'n 6000 miljoen mensen moeten worden ge voed. In de komende dertig jaren zal er 2'/s maal zoveel voedsel dienen te zijn als nu het geval is, rekening houdend met een voedselsituatie zoals die in West- Europa normaal mag worden genoemd Op het ogenblik is 10 pet. van het totale aardoppervlak in gebruik als bouwland en 18 pet. als grasland. Dat bouw- en grasland moet steeds intensie ver worden gebruikt. Dat kan voor 30 pet. door verbeterde irrigatie, voor nog eens 30 pet. door een andere werkwijze en voor 40 pet. door betere bemesting. In het kader van deze cijfers past een toenemende produktie van meststoffen, die rekening houdt met de groeiende vraag over een lange periode. Daarop zijn de nieuwe MEKOG-uitbreidingen afgestemd. De salpeterzuurfabriek en de kalkam- monsalpeterfabriek zijn gereed en in pro duktie. Gedurende een testperiode van eni ge maanden worden de installaties be proefd en zullen de fabrieken geleidelijk op volle capaciteit gaan werken. Die capaciteit zal van de kalkammon- salpeterfabriek 150.000 ton per jaar gaan bedragen en van de salpeterzuurfabriek 220.000 ton. Over de bouw van de grote ammomak- fabriek, die de bestaande installaties zal vervangen, is op dit moment, volgens het maandblad „Samen", slechts te zeggen, dat de beslissing omtrent het al dan niet doorgaan van dit project moest wor den opgeschort tot een nadere datum. Wat de verlading betreft is de capaci teit van de afvoerbanden vergroot. In to taal is er in de loodsen opslagruimte voor 49.000 ton. Een lange rij familieleden, vrienden e« collegae heeft donderdagmiddag de over leden, chef-redacteur van de IJ muider Courant, de heer H. Landré op Wester- veld uitgeleide gedaan. Tijdens zijn laat ste gang over de dodenakker naar het Crematorium is opnieuw gebleken hoe de overledene in zijn leven zich de sympa thie en de waardering heeft weten te ver werven van zeer velen gedurende de vrij korte periode welke hij hier werkzaam is geweest. Terwijl de onder vele bloemstukken be dolven baar de aula van het Cremato rium werd binnengedragen speelde de organist ,Jch bete an die Macht der Lie- be". Op de tonen van deze muziek namen de vele aanwezigen plaats. Onder hen za gen wij tal van collegae, een vertegen woordiger van de gemeentepolitie van Velsen hoofd-inspecteur G. J. Timmer mans; voorlichtingsambtenaren van de gemeenten Beverwijk en Velsen, vertegen woordigers van Hoogovens en Bureau Wijsmuller, afgevaardigden van het loods wezen. Als eerste tijdens deze crematieplechtig heid sprak mr. H- C. van der Mijdi recteur van de Grafische Bedrijven Da- miate N.V., uitgeefster van de dagbladen Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant en IJmuider Courant. Hij zette uiteen, dat het aan de echtgenote van de overledene en aan diens vrienden is voor behouden geweest de ontplooiing en de eigenschappen van de heer Landré te kennen. Over zijn vakbekwaamheid, energie en doorzettingskracht wilde mr. Van der Mije niet spreken. Te dien aanzien onderschrijft de directie volkomen het in-memoriam, dat maandag in ons blad door de hoofd redactie is gepubliceerd. Wel wenste spre ker stil te staan bij twee bijzondere eigen schappen van de overledene. Allereerst betrof dit de moed van de heer Landré om met de carrière welke hij zich in Winschoten had opgebouwd, te breken en bij een nieuwe onderneming en een nieu we krant te beginnen. Daarnaast is er het vertrouwen geweest. Vertrouwen in eigen kracht, in het eigen kunnen, in zijn echtgenote en in zijn kinderen; maar ook in de onderneming waar hij ging werken en de mensen die daar werkzaam waren. Dit geschonken vertrouwen is voor de directie een hoge eer benadrukte mr. Van der Mije, die de heer Landré be schreef als een gaaf en integer man, wiens woord meer waard was dan het beste contract- De directie heeft voor dit alles de grootste waardering. De di recteur wenste mevrouw Landré dezelfde dapperheid en het zelfde vertrouwen toe, als haar man heeft getoond te hebben ge had. De adjunct-hoofdredacteur de heer E. Koning, hierna het woord nemend, schet ste hoe de heer Landré twee jaar geleden bij het dagbladbedrijf solliciteerde. Hij zocht verandering van werkklimaat en werksfeer. Het was moeilijk voor hem. maar hij wilde slagen en wennen. Hij zet te door in zijn moeilijke taak waaraan hij samen met de vrienden die hij zich in korte tijd wist te verwerven, werkte. Ook de heer Koning beschreef de heer Landré als een gaaf mens. Een felle doorzetter, maar ook een eerlijke persoonlijkheid, die een warme belangstelling koesterde voor de mens in zijn bestaan. Voor de korte, maar hevige periode van grote toewijding is de hoofdredactie hem veel dank verschuldigd aldus de heer Koning die zijn toespraak met een kort persoonlijk woord besloot. Vervolgens speelde de organist het „Ave Verum" van Mozart op welke klan ken de baar daalde en de aanwezigen staande afscheid namen van een voortref felijk mens. De heer J. Pais, een zwager van de overledene, sprak een kort dankwoord. Terwijl het orgel het „Slavenkoor" uit Nabucco van G. Verdi ten gehore bracht een lievelingslied van de overledene verlieten allen het crematorium. In de koffiezaal bestond daarop gelegenheid tot condoleren, waarvan een ieder gebruik maakte. Familie, vrienden en collega's deden de maandag overleden redactiechef van de IJmuider Courant H. Landré uitgeleide. In de aula van het cre matorium te Driehuis-Wester veld herdacht de directeur van de Gra fische Bedrijven Damiate n.v. mr. H. C. van der Mije de overledene met een treffende karakteristiek. Donderdag werd er door de veiling „Ken- nemerland" te Beverwijk een speciale veiling gehouden van schorseneren en peen. Er was een record aanvoer van ruim 80.000 kilo. Deze gehele voorraad kon worden verkocht. De aanvoer van schorseneren bedroeg 37.000 kilo. De prijzen lagen weer iets hoger dan de vorige week. Voor de A-kwa liteit werd van 80-108 cent per kilo be taald. De B-sortering lag tussen de 55 en 86 cent per kilo, terwijl men voor de C-kwaliteit van 26-53 cent per kilo neer telde. Er' was een aanvoer van 50.000 kilo peen. De C-kwaliteit ging tot 18 cent per kilo, terwijl ook de B-peen grif van de hand ging van 10-15 cent per kilo. ADVERTENTIE van 22.50 tot en met 't lux* tafelmodel van 82.50 uit voorraad leverbaar. Sint Nieolaas zal zaterdag 26 november zijn traditionele intocht en rijtoeren door de gemeente Velsen houden. De aankomst van Sint Nieolaas met vier Zwarte Pieten per sleepboot van Wijsmul ler is precies om twee uur 's middags bij de aanlegsteiger van Burwijs op het IJmuidense Sluisplein. De rijtoer begint ongeveer tien minuten later, nadat de Sint muzikaal begroet is door de IJmuider Harmonie. De rijtocht gaat naar Plein 1945, waar Sint Nieolaas op het stadhuis zal worden ontvangen door het gemeentebestuur. De Sint zal worden toegesproken op het bal kon van de raadzaal. Begeleid door de IJmuider Harmonie zullen de kinderen op het plein Sint Nieolaas toezingen. Om tien minuten over drie wordt de rijtoer ver volgd, voorafgegaan door het tamboer- en pijperkorps van de Christelijke Gymnas tiekvereniging. Op de verdere route, na de Velserduinweg, neemt de Drumband „Voorwaarts" de muzikale begeleiding over. Het Jeugdtamboerkorps van de IJmuider Harmonie begeleidt de stoet tot s if. /kw fMy? '4» achter het Cultureel Centrum. Santpoort en Driehuis zullen uiteraard niet worden vergeten. De Sint komt even voor half- drie per trein op het station Santpoort zuid aan, waar hij met muziek van Soli Deo Gloria en zang van de schooljeugd zal worden begroet. Op het Broekbergen- plein wisselt de muziek: Wilhelmina uit Santpoort begeleidt de stoet tot de Nieo laas Beetslaan, waar vlak voor de Van den Vondellaan de stoet wordt ontbonden. In Velsen-noord wordt Sint Nieolaas tussen drie en kwart over drie verwacht om door te rijden naar het Stratingplant- soen, waar de officiële ontvangst plaats zal hebben. Te kwart voor vier begint dan van deze plaats de rijtoer door Velsen- noord. De Sint zal ook in dit stadsgedeelte har telijk worden verwelkomd met een toe spraak, muziek en zang. Onder meer ver lenen daarbij medewerking de IJmuider Harmonie, de Drumband Schulpen en De Meerweiden en de gitaarband van het Leger des Heils. Vier ruiters van de mane ge Kennemergaarde en versierde auto's van de middenstand in Velsen-noord bege leiden de stoet. De tocht door Velsen-Noord wordt be sloten bij het Gemeentelijk Vergaderlokaal. De Sint en zijn Pieten zullen van het dak af allen bedanken en de laatste pepernoten worden daar gestrooid. De inrichting van een aquarium is het onderwerp, dat zal worden toegelicht tij dens de eerstvolgende maandelijkse bij eenkomst van de aquariumvereniging „Velsen", op dinsdag 22 november in het Cultureel Centrum aan het Moernerg- plantsoen in ÏJmuiden. De heer A. F. Vester zal een lezing houden onder de titel „Compositie" en dia's vertonen ter illustratie. Leden en belangstellenden worden om 8 uur ver wacht. De klaprooscollecte, georganiseerd door het Nederlands Oorlogsgravencomité heeft dit jaar in Beverwijk 2943,- op gebracht. Het plaatselijk comité dankt daarom alle goede gevers en het korps van collectanten, die voor dit mooie resul taat hebben gezorgd. f 7,50: E. van Kan, Kennemerlaan 175, ÏJmuiden. 5,Mej. M. F. Holtes, Sabastraat 4, Santpoort. 2,50: Mevr. Prins, Huygensstraat 27, ÏJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5