Orson Welles „Falstaff" HEI HOGE DUIN DIRCK DIRCKZ Stuwadoor verdient meer dan arts in Zuid-Amerika aUITGAAN IN HAARLEM Inbreker viel in liftkoker Eerst een brief, dan de bon 50 cent f2.50 Leraren niet meer volgens lesuren salariëren SHELL BIEDT MÉÉR! VRIJDAG 18 NOVEMBER 1966 7 Fascinerende film: origine11 van opzet, meesterlijk in uitwerking C. Boost RESTAURANTS Kerkelijk nieuws Auto in, auto uit... er zijn hele groepen automobilisten die hun wagen hoofdzakelijk voor het korte afstandswerk ge bruiken. Veel schakelen, hoogstens 50 km, een motor die te weinig op temperatuur komt... het vergt nogal wat van zo'n automotor. Gelukkig is er een olie die het allemaal aan kan: Shell Super motorolie! Voor alle rij-omstandigheden, voor alle typen auto's, voor alle weersomstandigheden, voor alle rij-stijlen is Shell Super motorolie de aangewezen smering en bescherming. Shell Super motorolie - voor smering in veelvoud! Kort nieuws In Den Haag: •-••• sparen! Tijdelijk: 1 tube POLY-Color kleurshampoo plus 1 flacon POLY Set haarversteviger van f.3.- voor ROUY TENTOONSTELLINGEN MUZIEK TONEEL CABARET POPPENTHEATER VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN Geen cent Van krantenjongen tot. OP ZIJN eenenvijftigste en na een turbulent leven van filmmaken in Amerika en Europa, van toneelspelen en optreden voor de camera, van ■cenario's schrijven en zitting nemen in jury's van festivals, is Orson Wel les begonnen aan een omvangrijke en gecompliceerde produktie die hij naar een citaat uit Shakespeares „Henry IV" „Chimes at midnight" noemde en waarvan hijzelf na afloop getuigde dat hij ermee zijn emotioneel hoogte punt als filmmaker had bereikt. Geen geringe waardering als men de car rière-van bedoelde filmmaker overziet en daarin „klassieke" meesterwerken tegenkomt als „Citizen Kane", „The lady from Shanghai", „Othello", „Touch of evil" en „Het proces". MET HET maken van het scenario voor „Chimes at midnight" heeft Orson Welles de bedoeling gehad de merkwaar dige figuur van Falstaff uit het werk van Shakespeare te lichten en met be hulp van de originele teksten het com plete portret te tekenen van een van de meest omstreden creaties van Shakes peare. Welles had al eens een poging in die richting gedaan op het toneel, waar hij acterend had voorgedragen uit een door hemzelf samengestelde bloem lezing van Falstaff teksten, ontleend aan de beide delen van „Henry IV", aan „Henry V", Richard II" en natuurlijk aan „The merry wives of Windsor", waarin Falstaff, „op veler verzoek" uit de dood herrezenin meer kluchtige zin zijn ren tree maakte. UIT DEZE voordrachten maar waar schijnlijk al daarvoor is bij Welles de be hoefte gegroeid Falstaff in filmbeelden vast te leggen en voor dit ambitieuze plan vond hij tenslotte in Spanje twee producenten Emiliano Piedra en An gel Escolano bereid geld te fourneren. Met een, zeker voor Spanje indrukwek kend budget, is na zeven maanden van intensieve arbeid „Chimes at midnight" tot stand gekomen die in ons land (in het Amsterdamse Du Midi) in première is gegaan onder de verzameltitel „Fal staff". Ieder woord dat in de film ge sproken wordt is van Shakespeare aldus heeft Welles bij voorbaat verklaard, maar die aankondiging gaat uiteraard niet op voor de verteller die, onzichtbaar maar met de stem van Sir Ralph Richardson, enkele noodzakelijke toelichtingen geeft op de historische achtergronden van het gebeuren, daarbij gebruik makend van de „Chronicles" van Raphael Holinshed, waaruit ook Shakespeare putte toen hij „King Henry the Fourth" schreef. In een beknopte tekst krijgt de toeschouwer een overzicht van de situatie, zoals de ze zich in het begin van de vijftiende eeuw aan het Engelse hof voordeed. Waar Falstaff naar voren wordt gehaald en de centrale figuur van de handeling wordt, treden de hoofdpersonen bij Shakespeare, Henry IV en Henry V, op de achter grond en wordt het nodig te weten dat Henry IV (indrukwekkend gespeeld door John Gielgud) in de laatste jaren van zijn onrustige regering ernstig gekweld wordt door de wetenschap dat zijn zoon, de prins van Wales en latere koning Henry V zich in twijfelachtig gezelschap ophoudt en zich aan allerlei uitspattingen overgeeft. In dat dubieuze gezelschap van avonturiers en regelrechte misdadigers verkeert ook Falstaff, de dikke levensge nieter die op hoge leeftijd drank noch vrouwen met rust kan laten en als een wijsgerige nar van prins Hal (Keith Bax ter) fungeert, omdat hij de enige in deze weinig verheven kring is die bij een woordenduel met de vorstelijke pretma ker uitstekend partij kan geven. Falstaff is een fenoneem in het bedenken van scheldwoorden en bijtende opmerkingen, hij heeft zijn spottend commentaar op wat om hem heen gebeurt, onmiddellijk bij de hand en daar bij is hij zoals in de tekst staat, niet alleen geestig, maar stimuleert hij ook de geest bij anderen. ZO, LOSGEMAAKT uit de koningsdra ma's van Shakespeare en samengesteld uit de verspreid liggende teksten wordt Falstaff een diep menselijke figuur, gemaakt die door zijn geldschieters ver minkt zijn. Met „Falstaff' heeft hij een lang gekoesterde wens kunnen realiseren en, zo gezien, heeft hij dat in alle vrijheid kunnen doen. Het resultaat is een fasci nerende film geworden, fascinerend door zijn originele opzet en door een meester lijke uitwerking die naar verbeelding, regie en vaktechnische uitwerking voor beeldig moet worden genoemd. Zeven jaar geleden verklaarde een ontgoochel de Welles in een interview dat hij negen tig percent van zijn tijd en energie ver knoeide aan films die hem geen kans ga ven de rol van filmkunstenaar te vervul len. Met „Falstaff" heeft Welles op gran dioze wijze wraak genomen op die verlo ren tijd en energie. ADVERTENTIE befaamd om KIP INT PANNETJE KIP CLEOPATRA VLEES- «n VISSPECIALITEITEN dineren bij kaarslicht goede wijn v.a. 4.00 pifles hotel-café-restaurant HET HOGE DUIN - Wijk aan Zee 40 meter boven zee Tel. 02517-322 of 341 specialifeitenrestaurant DIRCK DIRCKZ -A'dam-W. Bilderdiikstr. hoek Kwakersplein Tel. 020-83176 Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Lekkerland J. P. Doornenbal te Oene te Rinsumageest- Sybrandahuis M. de Jong kand. te Sche- veningen te Zaamslag C. den Engelse te Pernis. Bedankt voor Nieuwveen Ph. J. Leen mans te Oud-Vossemeer. Geref. Kerken Beroepen te Daarle W. D. Omta kand. te Ens (N.O.P.), die dit beroep ook aannam Bedankt voor Hollandscheveld P S Veldhuizen te 't Harde voor Muiden- Muiderberg J. Goldschmeding te Dussen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Treebeek-Brunssum M. Brandes te Meppel Chr. Geref. Kerken Tweetal te Den Haag-West A. Hilbers te Zwolle en P. N. Ribbers te Enschede-West. ADVERTENTIE iw MOTOR OIL Falstaff (Orson Welles) op bezoek bij de koning. Een 23-jarige Amsterdammer is bij een inbraak in een Tilburgse vleeswarenfa- briek in een liftkoker gevallen en werd ernstig gewond. Twee collega-inbrekers wisten hem uit de liftkoker te halen, maar deze operatie had zo lang geduurd, dat de inmiddels gealarmeerde politie klaar stond om het trio in te rekenen. Boekendief. Tegen een 32-jarige Amster dammer, die bekende in de afgelopen drie jaar 1450 boeken uit boekwinkels te hebben gestolen, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank acht maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk, geëist. dwaas, drankzuchtig en laf, maar ook vol levenwijsheid, melancholisch van aard, aards in zijn gedragingen en tragisch als hij ontdekt dat zijn vriend de prins, als deze eenmaal zijn gestorven vader is op gevolgd, niets meer van hem wil weten. Natuurlijk speelt Orson Welles zelf deze tegelijk lachwekkende en ontroerende clown. Hij heeft er niet alleen zijn figuur voor mee, maar ook zijn hele habitus van oud geworden wonderkind en van de zwer ver die nergens voor lange tijd het anker heeft kunnen laten vallen. Maar Welles heeft niet een film gemaakt, alleen maar om er zelf in te kunnen schitteren als hoofdrolspeler. Hij is vóór alles toch film maker gebleven die bij al de voor hem bedoelde speelscènes is blijven denken aan het visualiseren van een handeling. In Spanje heeft hij de mooiste plaatsen voor die handeling gevonden die men zich kan denken, een middeleeuws kasteel in Catelonië, een kathedraal in Seria. het eeuwenoude Calatanazor, waarvan de hui zen en straatjes een ideaal historisch de cor opleverden. Het is niet de eerste keer dat Welles zich met Shakespaere bezighield. Zijn vroege belangstelling voor toneel had hem al in zijn jeugd in contact gebracht met de bard van Stratford-on-Avon, bij zijn one-man-shows, zoals hij er in 1952 een hield in het Amsterdamse Concertge bouw, jongleerde hij met Shakespaeretek- sten en zijn beide Shakespearefilms „Macbeth" en „Othello" getuigden van een goed inzicht in tekst en bedoelingen van de auteur en van een sterk vermo gen zich in te leven in de sfeer van het drama. Van dat inlevingsvermogen ge tuigt ook „Falstaff", waarvan de strijd tonelen, de scènes aan het hof en de vele passages die zich in het bordeel van gast vrouw Quickly (Margaret Rutherford) af spelen een geest van authenticiteit ade men, zoals men zelden in een historische film ondergaat. IN DE VELDSLAG van Henry IV tegen de opstandige Hotspur heeft vooral de fil mer Welles zich uitgeleefd in korte, snel gemonteerde scènes die alle hevigheid, wreedheid en heldenmoed van zo'n ge vecht van man tegen man suggereren. Maar ook in rustiger fragmenten is een filmkunstenaar bezig die gevoel heeft voor picturale schoonheid, voor sfeer en voor mise-en-scène. Hoewel hij vasthoudt aan de teksten van Shakespeare, weet Welles bijna steeds verfilmd toneel te vermijden en dialogen en monologen op te vangen in de dynamiek van zijn camera. Orson Welles heeft in zijn leven veel din gen moeten doen die kennelijk tegen zijn zin warenjhij heeft filmrollen moeten accepteren om aan geld voor eigen pro jecten te kunnen komen, hij heeft films Automobilisten die in Den Haag een verkeersovertreding begaan en be trapt worden door een agent die hun nummer opschrijft, kunnen voortaan binnen 24 uur eerst een briefje in de bus verwachten met de mededeling dat zij genoteerd zijn wegens een met name genoemde verkeersovertreding. Een poos later volgt dan de „bon". Dit systeem is een primeur voor Ne derland. De leden van de landelijke centrale verkeerspolitie-commissie zijn er enthousiast over. De mogelijkheid is dan ook niet uitgesloten dat dit Haagse systeem binnenkort ook elders zal worden toegepast. Huwelijkspenning. Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet en mr Van Vollenhoven, slaat de Konink lijke Begeer een herinneringspenning naar ontwerp van de beeldhouwer Joop Hekman, die ook de huwelijkspenning van prinses Beatrix en prins Claus vervaardigde. De penning wordt in een aantal formaten geslagen in goud, zilver en brons. ADVERTENTIE H0tV-U>k>r POLV-bce Voor mooier haar: V Haar - Gosmrtira, (Van onze correspondent) MONTEVIDEO. De Latijns Amerikaanse plannenmakers strijden al jaren om het onderwijs aan de eisen des tijds aan te passen. Het aan tal studenten in Latijns Amerika is dan ook sinds 1960 van ongeveer 500.000 tot boven de 700.000 gestegen. In Brazilië is het aantal in tien jaar tijds zelfs verdrievoudigd, waarbij het aandeel van de ingenieurs-faculteit zich verdubbeld heeft (van tien op twintig percent). Maar nog altijd zijn er slechts enkele instituten voor wetenschappelijk en technisch onder zoek, die ertoe moeten bijdragen dat Latijns Amerika aansluiting bij de moderne wereld krijgt. Nog geen dui zendste van het nationale inkomen van de landen wordt hiervoor ge bruikt, tegen 2,6 percent in de Ver enigde Staten. De beste wetenschapsmensen: chemici, natuurkundigen, ingenieurs, maar ook artsen, emigreren naar de V.S., omdat zij in Latijns Amerika noch voldoende mogelijkheden tot onderzoek noch rede lijk betaalde posten in de industrie vin den. Maar ook de economische situatie van bijvoorbeeld de artsen, staat in vele Zuidamerikaanse landen in geen verhou ding tot de ontvangen opleiding. Vishal: Van 13 november af „De droomwe reld der naleven", 'n expositie van werk van amateurschilders. Dagelijks van 10 tot 17 uur, 's zondags van 13 tot 17 uur, 's woensdags van 20 tot 22 uur. Tot 19 december. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieu ze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zon- en feest dagen van 14 tot 17 uur. Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10 tot 17 uur, zon- en feestdagen 13 tot 17 uur). Woonhuis Jacobus van I.ooy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Ita liaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuur- kundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel (Dagelijks, behalve zondag en maandag 10 tot 16 uur, de eerste zondag van de maand van 13 tot 16 uur). Cruquiusmuseum (Vijfhuizen): Stoomge maal en oude machinerieën. Maandags tot zaterdags geopend van 9 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nw. Kerksplein): Exposi tie van werk van Cor Dick. Dagelijks van 10 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur; op zondagen van 14 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur. Tot eind november. De Ark (Nw. Heiligland): Dagelijks, behal ve dinsdag, van 10 tot 20 uur: Expositie van werk van Ben Andrêa. Tot 3 decem ber. Open Deur (Gierstraat 14): Eucharistische tentoonstelling. Op werkdagen van 16 tot 18 uur en van 19 30 tot 21.30 uur. Tot 20 november. Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van portret en figuur van Bob Denneboom. Dagelijks van 13 tot 18 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Tot 21 november. Juiianaiaan 43 (Overveen): van 19 novem ber af expositie van schilderijen van Jo sef Santen. Dagelijks van 14 tot 17 uur. Tot 5 december. Vrjjdag 18 november, Concertgebouw, 19.30 uur; Jeugdconcert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Vrijdag 18 november, Nieuwe Kerk (Nieu we Kerksplein), 20.15 u.: Concert door „Die Haerlemsche Musijckcamer" o.l.v. André Kaart. Soliste' Sophia van Santé (mezzo-sopraan). Programma: Byrd, Pur- cell, Monteverdi, Hellendaal, Telemann en Mozart. Zondag 20 november, Waalse Kerk (Be gijnhof), 20.15 u.: Concert door het Am sterdams Strijktrio m.m.v. Gijsbert Beths (viool), Jaap Moelker (altviool) en Henk Lambooy (cello). Woensdag 23 november, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Symphonie Orkest Haarlem o.l.v. Marinus Adam. Soliste: Annemarie le Compte (piano). Program ma: Rachmaninoff, Mendelssohn, Doni zetti, J. de Klerk en W. A. Mozart. Donderdag 24 november, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Schotens Chris telijk Gemengd Koor o.l.v. Geert de Boer. M.m.v. Aukje Karsemeijerde Jong (so praan), het Haarlems Christelijk Man nenkoor en de Nationale Brass Band o.l.v. Meindert Boekei. Vrjjdag 25 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Jan Brus- sen. Solist: Jean-Louis Hardy (cello). Pro gramma: W. A. Mozart, Boccherinni, Brahms. Zaterdag 19 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „De Vuurproef" van Arthur Miller. Regie: Ton Lutz. M.m.v. Wim van den Brink, Etha Coster, Maria Hab raken, Klttie Courbois, André van den Heuvel, Mimi Boesnach, Elisabeth Hoytink, Lo van Hensbergen e.a. Zondag 20 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „The Dutchman" van LeRoy Jones. Regie: John van de Rest. M.m.v. Mia Goossen en Franklin Lafour. Na de pauze con cert door het „Workshop Trio" o.l.v. Theo Loevendie. Dinsdag 22 november. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie met „Je kunt het nooit weten" van Shaw. Regie: Joris Diels en Dolf de Vries. M.m.v. Anny de Lange, Trins Snijders. Max Croiset, Joris Diels, Gijsbert Tersteeg, Guido de Mooi, Wim van Rooij, Steye van Brandenberg e.a. Woensdag 23 en donderdag 24 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „Eh?" van Henry Livings. Regie: Johan Greter. M.m.v. Piet Kamer man, Ralph Wingens, Cocki Boonstra, Aart Staartjes, Krijn ter Braak en Lies- beth Struppert. Vrijdag 25 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „De dood van een handelsreiziger" van Ar thur Miller. Regie: Jan Teulings. M.m.v. Ko van Dijk, Enny Meunier, Bas ten Ba tenburg, Edmond Classen, Wim Hoddes, Sacco van der Made. Jan Kruyk en Tera Verheugen. Vrijdag 18 en zaterdag 19 november, Waag- taveerne (hoek Spaarne-Damstraat), 21 uur: Cobi Schreijer met haar internatio naal programma. Gasten: Martin Carthy Dave Swarbrick (folk). Zondag 20 no vember, 21 uur: Hootenann.f-avond. Maandag 21 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Paul van Vliets Cabaret „Pepijn" De cellist Jean-Louis Hardy die op vrijdag 25 november met het Noord hollands Philharmonisch Orkest zal concerteren in het Haarlems Con certgebouw. Na zijn optreden in vele Europese landen en Amerika heeft deze uit Frankrijk afkomstige musicus zich samen met zijn vrouw de pianiste Anne-Marie Bouan, in 's-Hertogenbosch gevestigd. met „Opus 2". M.m.v. Liselore Gerritsen, Paul van Vliet, Ferd Hugas en Rob van Creveld (piano). Onder auspiciën van de Volksuniversiteit; ook voor niet-leden toegankelijk. Poppentheater Merlljn (Hasselaersplein 35), 14.30 uur, toegang 4 jaar: zaterdag 19 no vember „Het onderwateravontuur", zon dag 20 november De Chinese Draak" en woensdag 23 november „Het Blauwe Wa ter". Vrijdag 18 november, Coornhert-lyceum, 20 uur: De auteur Jos Vandeloo leest uit en vertelt over eigen werk. Dinsdag 22 november, Frans Halsmuseum 20 uur: „Vriendschap en de ontsporingen daarvan" door dr. O. M. de Vaal. Woensdag 23 november, Frans Halsmuseum 20 uur: „Sinusitus" door dr. W. H. Bier man. Vrijdag 18 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging Alberdingk Thijm met „Huwelijkslessen". De situatie is in de landen onderling overigens verschillend. In Brazilië treft men één arts op 2500, in Argentinië één op 670 bewoners aan. De medische faculteiten zijn overvol. In Uruguay, waar het onderwijs vanaf de eerste dag van de lagere school tot de laatste van de uni versiteit kosteloos is, studeert men gemid deld tien jaar en van zes studenten, die het eerste semester beginnen, beëindigt er slechts één zijn studie. Velen zullen zich wel hebben afgevraagd, of het echt de moeite loont. Een 24-jarige kennis van mij heeft ijve rig in Argentinië medicijnen gestudeerd. Eind vorig jaar legde hij met goed ge volg zijn laatste examen af- Toen in een openbaar kinderziekenhuis in Buenos Ai res een aantal artsen werd gevraagd, sol liciteerde hij tegelijk met tweehonderd collega's. Hij werd met nog zeventien collega's aangesteld. Sinds april 1966 is hij daar de gehele dag in touw. Het eten is miserabel. De witte jas moet hij zelf meebrengen. Het salaris bedraagt onge veer 370 gulden per maand. maar tot medio juli had hij nog geen cent uit gekeerd gekregen. Als zijn vrouw niet op kantoor werkte en de familie de jonge arts niet zou helpen, zou hij niet weten hoe hij moet leven. De nu 40-jarige Liber Rodiguez is de eerste havenarbeider in Latijns Amerika, die arts werd. Zijn vader verkocht op een druk kruispunt kranten. De zoon heeft dat ook gedaan, tot hij in 1945 een van de 600 stuwadoors in de haven van Monte video (Uruguay) werd. Daarnaast ging hij op 23-jarige leeftijd eerst naar het avond-gymnasium, toen naar de universi teit. Hij zong in het universiteits-koor, speelde voetbal in de Liga universitaria en voer als verpleger de halve wereld rond. Liber is nu getrouwd en heeft een kind van drie jaar. Hij wil voorlopig nog ha venarbeider blijven en zich daarnaast als arts specialiseren. Wanneer men van de sociale status afziet, is het beroep stu wadoor aantrekkelijker, althans financieel Een stuwadoor verdient ongeveer 1200 gulden per maand. Een dokter moet per maand 160 patiënten in zijn spreekuur en tachtig thuis controleren, om het inkomen van een havenarbeider te bereiken. Een commissie, die bijna twee jaar geleden werd ingesteld door het Neder lands Verbond van Directies en Leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs, is tot de conclusie gekomen dat de leraren- salariëring naar gegeven lesuur moet verdwijnen. Daarvoor moet in de plaats komen een beloning voor de totale taak van de docent, welke meer omvat dan lesgeven, o.m. ook voorbereiding, correc tie, toezicht, besprekingen en contacten leggen. Bovendien dient de omvang van de weektaak van docenten duidelijk te worden afgebakend. De taak moet voor de docenten bij alle verschillende takken van voortgezet onderwijs gelijk zijn, na melijk 35 uren per week. De commissie stelt, dat de taak van elke leraar bestaat uit lesgeven en ande re werkzaamheden. Binnen de weektaak van de leraar moet steeds ruimte be staan voor die andere werkzaamheden in de vorm van lesvrije uren. Deze werk zaamheden zijn te verdelen in die voor de eigen lessen en die voor het goed functioneren van de school als onderwijs- en opvoedingsinstituut. Tegen salariëring op basis van de be voegdheidsgraad van de docent heeft de commissie geen bezwaar. Thans geschiedt de salariëring naar onderwijsniveau van de school. Ook tegen salariëring naar leeftijd in plaats van salariëring naar aan tal dienstjaren, zoals thans gebeurt, be staat geen bezwaar. Als nadeel van het tegenwoordige sa larissysteem ziet de commissie het nage noeg ontbreken van promotiekansen en het automatisch bereiken van het maxi mumsalaris. De commissie zou de pro motiekansen in een nieuw systeem willen vergroten. Bijzondere prestaties zouden extra beloond moeten worden. De commissie is tegen het zogenoemde functioneel leeftijdsontslag. Wel moeten de mogelijkheden worden verruimd voor hen, die het wat kalmer aan gaan doen als de onderwijstaak te zwaar wordt. De commissie ziet in de grootte van de verantwoordelijkheid een maatstaf voor het bepalen van de salarissen van direc teuren, daar het leidinggeven aan een school een taak is, die los staat van de graad van onderwijsbevoegdheid van de leider.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7