Wij willen geen vierde rijk Betogingen in München tegen verkiezingsbij eenkomst N P D FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS LEXINGTON Franse oppositie boos over verdeling van tv. -zendtijd Deense kiezer kan zich uitspreken r Vm dag tot dag de EEG Johnson naar huis Britse groep doet tegenbod op de Londense „Times" Debat in VN over China's toelating Noordvietnamese schepen vernield Lunar Orbiter seint foto's Wellicht in Vietnam weer kerstbestand ;i §1 Kond Record van X-15: 6.693 kilometer per uur iü p li I piiwi f 1.50 ■ill: Eerste treffen bij naderende Kamerverkiezingen Duidelijkheid ssübeRS H elastingverh oging Verdeeldheid eg amm iERDAG 19 NOVEMBER 1966 De Engelse regering is plotseling een energieke actie begonnen voor toetreding van. Groot-Brittannië tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. Op 10 november heeft premier Wilson in het Lagerhuis dienaangaande een verklaring afgelegd en zes dagen later begon het parlement daarover al te debatteren. Intussen had Wilson de zakenlieden van de Londense City toegesproken en hen opgewekt zich vóór te bereiden op de mogelijkheid, dat Engeland binnen niet al te lange tijd tot de Euromarkt zal behoren. Het voordeel daarvan zou zijn, aat de Britse industrie een zeer vergroot en vrij toegankelijk af zetgebied zou krijgen. Maar.dan moet zij zich ook meten met sterke concurren ten. Het wachtwoord van Wilson was dus: modernisering, verhoging van de produk- tiviteit, daling van de kostprijzen! Nu is de Britse premier zeer voorzichtig geweest. Hij gaat eerst de andere leden van de Europese Vrijhandels-Associatie (EVA) polsen, die door Engeland wordt ge leid. De EVA wil waarschijnlijk in haar geheel toetreden tot de EEG. Zij koopt daarvan veel, maar verkoopt te weinig op de Euromarkt. De drie Scandinavische landen, Zwitserland, Oostenrijk en Portu gal zouden binnen de EEG meer kunnen leveren, als zij er lid van waren. Het is echter ook een algemeen Europees belang, dat de twee economische groepen, de EEG en de EVA, een fusie aangaan. Er ontstaat dan een markt van bijna 300 mil joen verbruikers waarop een moderne nijverheid zich kan ontplooien en door massa-produktie de kostprijzen kan ver lagen. Na het overleg met de EVA zal Wilson de hoofdsteden bezoeken van de zes lan den der EEG om er achter te komen of deze een dergelijke fusie wensen. Die „oude zes" zitten natuurlijk voor een pro bleem: zij breiden de mogelijkheden van hun export uit, maar het aantal concur renten neemt ook toe als zij samengaan met de EVA. De Engelse regeringsleider wil weten of zijn land welkom is wanneer het zich met de EVA, zo moet men aan nemen aandient als lid. Pas als hij ver zekerd is van een goede ontvangst zal hij de onderhandelingen beginnen over toe treding tot de EEG. Die onderhandelingen zullen moeilijk zijn. Ieder land, dat samenwerking voor staat wil er beter van worden. Het schijnt dat men in Londen de voor- en nadelen tegen elkaar heeft afgewogen en dat de Britten hopen op een voordelig resultaat. Maar niemand wil er slechter van worden. Als bijvoorbeeld de Britse industrie meer kan leveren op het vasteland, dan willen de Franse boeren meer agrarische produk- ten kunnen verkopen op de Britse markt. Het zal een touwtrekken worden van jewelste. Niettemin is het voor West Europa van de grootste betekenis, dat het één enkele economische gemeenschap vormt. En mogelijk is dat. Nog ingewikkelder zijn echter de poli tieke problemen. In 1963 heeft Frankrijk geweigerd de Engelsen toe te laten, omdat zij te veel aan de leiband liepen van de Amerikanen. President de Gaulle wilde dat de Britten zich méér met Frankrijk dan met Amerika zouden verbinden. Hoe wel zijn toon jegens de Britten nu milder is geworden, is geenszins bewezen dat zijn standpunt wezenlijk is veranderd. In de Britse industrie is zeer veel Ameri kaans kapitaal belegd. De Gaulle zal dus wantrouwend staan tegenover het verlan gen van de Engelse industrie toegang te krijgen tot de Euromarkt. Hij vreest dat dan in werkelijkheid nog meer Ameri kaans kapitaal vrije toegang krijgt tot'het vasteland. Wij moeten dus niet te vroeg juichen. Niettemin zijn er grote mogelijkheden. De nieuwe „industriële revolutie" vereist de vorming van uitgebreide economische gemeenschappen. Daarbinnen kunnen zich grote industrieën vestigen, die tot billijke massa-produktie in staat zijn. Zulk een economische unie bevordert de politieke samenwerking der leden. Het zou dus wel gewenst zijn dat Engeland en de gehele EVA kunnen toetreden tot de Euromarkt. Miuwnnniinnfti mriftr i w" yy yy MüNCHEN (DPA) - München is gisteren, twee dagen voor de parle mentsverkiezingen in Beieren, het to neel geweest van een juridische strijd om een verkiezingsbijeenkomst die dp uiterst rechtse „National-üemokrati- sche partei Deutschlands" (NI)P) in de loop van de avond in het circus Krone wilde houden. De gemeenteraad had donderdag avond een verbod van de bijeen komst uitgevaardigd. De NPD rea geerde hierop met een kort geding dat zij bij het kantongerecht aanhangig maakte. Nadat de uitspraak in haar WASHINGTON (AP) President Johnson heeft van Zijn artsen toestem ming gekregen om vandaag het zieken huis in Washington te verlaten en per vliegtuig naar zijn boerderij in Texas te gaan voor verder herstel. nadeel was uitgevallen wendde zij zich tot de arrondissementsrechtbank van München. Het circus Krone had inmiddels zijn toezegging om ruimte aan de NPD ter beschikking te stellen ingetrokken. De rechtbank bepaalde gisteravond laat dat het circus zijn verplichtingen moest nakomen. Daarop kwam de gemeenteraad opnieuw in het geweer en verbood de bij eenkomst alsnog door middel van een ad ministratieve maatregel, waartegen alleen beroep kan worden aangetekend bij een administratieve rechtbank. Terwijl binnenskamers de juridische disputen voortgingen waren in de avond verscheidene duizenden studenten en scho lieren op het Königsplatz bijeengekomen voor een betoging tegen de omstreden ver kiezingsbijeenkomst. In een sneeuwjacht trokken zij door de straten met borden waarop teksten stonden als „1933-NSDAP 1966 NPD", „Duitsland is te goed voor een nieuwe ondergang door nazi-vecht jas sen", „NPD-uitverkoop van de democra tie", „Nooit meer nazidom" en „Wij wil- President Johnhon en izijn echtge- notë hebben hun 32ste trouwdag gevierd in het ziekenhuis. De Ameri kaanse president sneed zelf een fikse taart aan. Vandaag mocht het Amerikaanse staatshoofd van zijn artsen naar zijn boerderij in Texas reizen. Daar zal hij nog rust moeten houden na de operatie aan zijn stem banden. (Telefoto). »\AAftA/V\AIWWW>WWWVWWIA/WW\AAAAAAAAAA/liW LONDEN (AP) Een groep Britse kranten en bankiers heeft gisteren een tegenbod gedaan op het bod, dat de in Canada geboren krantenmagnaat Lord Thomson op het Londense dagblad „Times" heeft gedaan. Verwacht wordt dat het bod zal worden voorgelegd aan de commissie voor mono polies van de Britse regering die op het ogenblik het plan van Thomson bestu deert voor de vorming van een nieuwe maatschappij die de „Times" zal exploi teren. Thomson maakte op 30 september van dit jaar bekend dat hij de 181 jaar oude „Times" zou overnemen. Het blad werkt voortdurend met verlies en is nu eigen dom van de familie Astor, de Engelse tak van de Amerikaanse familie Waldorf - Astor, NEW YORK (AP) Gisteren begon in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties het debat over de toelating van China tot de volkenorganisatie. De verwachting is dat ook dit jaar China niet zal worden toegelaten. Italië heeft een plan opgesteld om een speciale commissie in te stellen door de Algemene Vergadering. Deze commissie zou gedurende één jaar de vertegenwoor diging van China in studie moeten nemen en volgend jaar een passende oplossing moeten aanbevelen, waarbij de politieke realiteit in aanmerking wordt genomen. Er zijn al twee resoluties over China's toelating ingediend. De eerste, afkomstig van de Verenigde Staten en twaalf andere landen, stelt dat een meerderheid van tweederde van de stemmen nodig blijft voor een beslissing over de vertegenwoor diging van China. De andere werd op gesteld door Albanië en negen andere communistische en neutrale landen. Deze resolutie eist dat vertegenwoordigers van China moeten worden erkend als de enige wettige vertegenwoordigers van China in de Verenigde Naties, met volledige rech ten. De afgevaardigden van nationalistisch China zouden onmiddellijk uit de organi satie moeten worden gezet. SAIGON (Reuter) Twee Amerikaanse torpedobootjagers hebben acht communis tische vrachtschepen tot zinken gebracht en achttien beschadigd. De boten werden in de buurt van de grens tussen Noord- en Zuid-Vietnam onder vuur genomen, toen zij met voorraden op weg waren naar het zuiden. Amerikaanse vliegtuigen verniel den of beschadigden bovendien twaalf Noordvietnamese schepen. len geen vierde rijk", „NPD-kind van Hit- Ier".De politie hield hen echter uit de buurt van het circus Krone, waar onge veer zeshonderd aanhangers van de NPD wachtten op het sein dat hun vergadering kon doorgaan. De uitspraak van de dis trictsrechtbank werd met gejuich ontvan gen. Een partijleider vroeg de aanwezigen te wachten op de uitspraak van de admi nistratieve rechtbank. Talrijke betogers slaagden er later in zich tussen de NPD-ers te mengen. Er ontstonden heftige woordenwisselingen maar het kwam niet tot een vechtpartij. De lage temperatuur zorgde er blijkbaar voor dat de gemoederen niet al te verhit werden. Op het Königsplatz zijn vroeger veel nazi- bijeenkomsten gehouden. München was in de beginjaren van het nazidom het cen trum van de partij-activiteit. KAAP KENNEDY (Reuter) De „Lu- nar-Orbiter 2" is begonnen met het nemen van foto's van het maanoppervlak, van een hoogte van 48 kilometer. Ruimtevaartfunc tionarissen hebben echter verklaard dat de fototoestellen aanvankelijk niet geheel naar wens werkten, maar dat nu goede foto's zijn ontvangen. Uit op aarde ontvangen gegevens bleek dat er zich eerst een onregelmatigheid voordeed die nog niet geheel duidelijk was, waarschijnlijk werkten de sluiters niet goed. De Lunar-Orbiter had na de lance ring op 7 november alle opdrachten per fect uitgevoerd. Het ruimtevaartuig moet de komende acht dagen meer dan 400 foto's nemen van dertien mogelijke landings plaatsen op de maan. EDWARDS (A.P.) De Amerikaanse majoor William Knight heeft in een X-15 raketvliegtuig een recordsnelheid van 6.693 kilometer per uur gevlogen. Het oude record van 6.604 km/u. werd 27 juni 1962 gevestigd door wijlen Joseph Walker, die ook in een X-15 het hoogte record op 107.899 meter heeft gebracht. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft de mogelijkheid opengelaten van een kort kerstbestand in Vietnam. Hij achtte een lange pauze in de bombarde' menten op Noord-Vietnam onder de hui dige omstandigheden uitgesloten. Rusk zei op een persconferentie dat een besluit over een kerstbestand zou afhangen van de Zuidvietnamezen en ook van de houding van de Vietcong. Hij doelde niet alleen op Kerstmis, maar ook op de nieuwjaarsperiode in Vietnam die enige weken na Kerstmis valt. ADVERTENTIE KXIN CIGARETTES AMERICA'S BEST TOBACCOS (Van onze correspondent) PARIJS. De Franse Kamerver kiezingen die voor maart volgend jaar op het programma staan hebben nu al een nieuwe veldslag ontketend tussen de regeringsmeerderheid en de di verse fracties van de oppositie. De verdeling van de zendtijd voor de radio en televisie tijdens de cam pagne vormt de voornaamste inzet van die veldslag. De regering heeft dezer dagen een wetsvoorstel bij de Kamer ingediend waardoor bepaald zal worden dat de zes uren zendtijd die gedurende de twee laatste weken van de campagne waren uitgetrokken, gelijkelijk over de meerderheid en de oppositie zullen worden verdeeld. Op het eerste gezicht lijkt die verdeling niet onredelijk wanneer men in aanmer king neemt dat de gaullisten met hun conservatieve bondgenoten nu 55 percent van de kamerzetels in handen hebben. Niettemin valt bij nader inzien toch wel iets op dat regeringsstandpunt af te din gen, aangezien alle anti-gaullisten nu utfmnfmAftn/vtnmnnn/wfMwt/wtnnnftrvvwvwvvwvvwwwwwwvvifwwwvvvwvvwwwfyvwwuvvvwwwvvv) -■■■■■■■■■■■■»■■■■ M^MAAJtAAAAAAA<iAAAA>A<utAAAAA<tjtAmyU|A||f||||||||Wtft/tim/mAftftaAAAfUuuubViAnAAnAfi (Van onze redactie buitenland) In de afgelopen jaren zijn in Denemarken, evenals in ons land, de lonen en prijzen sterk gestegen. Vooral de binnenlandse vraag naar goederen in 1964 heeft sterke druk uitgeoefend op de prijzen en op de Deense betalingsbalans. „In de herfst van vorig jaar begon de druk op de middelen te verminderen, maar in 1966 zou de ontwikkeling zich kun nen voortzetten", aldus het jaarrapport van de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwikkeling. Het zou, aldus dit OESO-rap- port, voor Denemarken wenselijk zijn dat de regering een actieve poli tiek tot beheersing van de vraag gaat voeren, door vooral soepeler ge bruik te maken van de instrumenten van de begrotingspolitiek. Deze economische factoren hebben bij de laatste verkiezingen in Dene marken in maart een belangrijke rol gespeeld. Financiële maatregelen van premier Jens Otto Krag, zoals verho ging van de accijzen op bier en ta bak, lagen zwaar op de maag van de Deense kiezer. Hieronder volgt een verdeling van de stemmenpercentages van de voornaamste partijen, vergele ken met die van verkiezingen in 1962 (gemeenteraadsverkiezingen) en in 1964 (parlementsverkiezingen): 1962 1964 1966 Soc.-democraten 39 42 36 Soc. Volkspartij 5 6 7 Conservatieven 23 20 25 Rechts-liberalen 22 21 21 Radicalen6 5 6 Overige partijen 5 6 5 te vinden. Een verschil tussen de Ne derlandse en de Deense crisis is vooral het feit dat, terwijl Nederland de ge bruikelijke periode van moeilijke for matie-activiteiten tegemoet ging, pre mier Jens Otto Krag ervoor zorgde dat het volk spoorslags naar de stembus werd gedirigeerd om zich over de za ken uit te spreken. De huidige regering-Krag heeft ruim twee jaar geregeerd, alleen steunend op de sociaal-democraten, die sinds de oorlog (met uitzondering van de pe riode 1950-'53) alleen of in coalitie aan het bewind zijn geweest. In 1953 gingen de sociaal-democraten een coalitie aan met de radicalen, hetgeen een meer derheid van één enkele stem in het parlement bezorgde. Toen in september 1964 de radicalen een zetel verloren en Krags partij zich Volgende week dinsdag, 22 novem ber, zullen verkiezingen voor de „Fol- keting", het één-kamer-parlement van Denemarken, naar premier Jens Otto Krag en zijn regering hopen, duide lijkheid brengen in de Deense politie ke toestand. Krag, aldus onze corres pondent in Kopenhagen, heeft enkele weken geleden plotseling het ontslag van zijn minderheidsregering inge diend, hetgeen in ons land nogal de aandacht heeft getrokken omdat de po litieke spanning tegelijk met de Ne derlandse tot explosie kwam. De directe aanleiding was ook in De nemarken in financiële moeilijkheden Dssskmss HjoftRiNG^g^g^g:/WEDE FÖ F rikshavn gSKAGER RAK WORD F RE DERJKSBAVN fUESÓ ANHOLT ATT FG Al VIBORGO JUTLANQ RINGKÖBlNG O RANDERS AARHU5 HORSENS VEILE Af FOLDING HILLERO KOPENHAGEN HOLBA E Kv StELANO OSORO RIBE AHADERSLEVo MMO/jp )KEN jFUUEli'S>fcHDfl6BG& RESTO= LAN0EIAN .UEN FALSEE i)-= AALAND DUITSLAN aribo op hetzelfde niveau handhaafde, was het met de regeringsmeerderheid ge daan: de Radicale Partij bedankte voor verdere samenwerking met de Sociaal-Democratische Partij. Na enke le mislukte pogingen om andere part ners te vinden, vormde Krag zijn min derheidsregering. Hij beschikte in het parlement over 42 percent van de ze tels. De huidige crisis ontstond tijdens een parlementair debat over een belasting herziening, waarvoor Krag onvoldoende steun leek te zullen krijgen. De dis cussie over dit onderwerp loopt al ja ren. Algemeen wordt aangenomen dat de sociaal-democraten de gevoelige ne derlaag die zij in maart bij gemeente raadsverkiezingen leden, vooral te dan ken hebben aan financiële maatrege len van de regering, zoals verhogin gen van accijnzen en aan een impopu lair huur- en woningbouwcompromis. De manier waarop de crisis ont stond: de plotselinge actie van premier Krag, die het land werkelijk verraste toen hij het bijltje erbij neerlegde, maakt echter duidelijk dat de regering niet alleen strijdt voor het redden van haar plannen in het parlement. De So ciaal-Democratische Partij wenst, nu ieder weet wat hem onder Krag- te wachten staat, een duidelijke uitspraak over de regeringspolitiek. Er zullen nog tal van impopulaire loononderhandelin gen en economische besnoeiingen vol gen. Toen net goed en wel het aftreden van de regering bekend was geworden, werd de prijsindex voor oktober gepu bliceerd. Deze vertoonde een duidelijke stijging in de kosten van levensonder houd, waardoor de behoefte aan een meer terughoudende loon- en prijspo litiek werd geaccentueerd. In rege ringskringen is men van mening dat hogere belastingen onvermijdelijk zijn en aanstaande loonsverhogingen niet het niveau zullen kunnen bereiken dat men had verwacht. Premier Krag, een man die indertijd als minister van Buitenlandse Zaken m Premier Jens Otto Krag van Dene marken. door zijn activiteiten in Europa en in de N.A.V.O. al bekendheid kreeg en de laatste tijd nogal de aandacht heeft getrokken door zijn pogingen de E.V.A.-landen nader tot de E.E.G. te brengen, heeft de afgelopen jaren zijn minderheidsregering met grote behen digheid geleid. Ook het tijdstip voor de verkiezingen kon hij wel eens heel knap hebben gekozen. Er bestaat namelijk een grote ver deeldheid onder de oppositiepartijen. Op het ogenblik kan men zich niet voorstellen dat een aantal van de partijen die in de „Folketing" de op positie vormen tot samenwerking in een regering zullen komen geen re gering althans die een meerderheid in het parlement achter zich zou heb ben. Krag zal vermoedelijk vooral ho pen dat de kiezers uit die hopeloze verdeeldheid hun conclusies zullen trekken. eenmaal niet in één en dezelfde zak kun nen worden gestopt. Men kan in die oppositie wel vier ver schillende stromingen onderscheiden: de rechtse extremisten van Tixier-Vignan- cour en de communisten, met de sociaal democratische Federatie van Mitterrand en het Democratisch Centrum van Leca- nuet tussen die beide uitersten in. Die vier groepen moeten die drie uren zend tijd dus onderling verdelen, zodat ieder maar een zuinig centje in het verkiezings zakje zal kunnen storten. Bovendien ver wijt de oppositie de regering dat de gaul listen de rest van het jaar de televisie vrijwel in monopolie bezitten, zodat hun propagandistische positie in werkelijk heid nog veel sterker is. De gaullisten antwoordden op die grie ven dat het tenslotte hun schuld niet is wanneer de „oude partijen" hun onder linge verdeeldheid nog steeds niet weten te overwinnen. Een verwijt dat ten dele zeker wel gerechtvaardigd is al zijn bij de her groepering van de Franse politieke krach ten de laatste maanden toch ook wel enige vorderingen geboekt. De ontwikkeling naa vorderingen geboekt. De ontwikkeling naar een concentratie van de politieke groepen zal in Frankrijk echter nooit kunnen leiden tot een twee-partijenstelsel zoals in de Verenigde Staten en in Groot- Brittannië. Alleen al door het bestaan van een machtige Communistische Partij is zo'n verdeling in twee kampen in Frankrijk onmogelijk. Het is echter juist altijd het streven van de gaullisten geweest het kiezersvolk voor die uiterste keuze tus sen de communisten en aan de andere kant De Gaulle te stellen. En het is door ditzelfde streven dat het omstreden wetsvoorstel werd geïnspireerd. Vandaar de felle tegenstand die de regering bij alle oppositiepartijen nu heeft opgewekt. Toploos-etaleren. Het etaleren van poppen die slechts gekleed zijn in het onderste deel van een bikini behoeft niet noodza kelijk een overtreding te zijn, heeft het Italiaanse hooggerechtshof vastgesteld. Het Hof vernietigde het vonnis van een rechtbank in Palermo en beval een nieuw proces. Luguber. Tussen Kamerijk en Saint-Quen- tin in Noord-Frankrijk zag een automo bilist het halfontklede lijk van een man aan een vrachtwagen hangen. Hij waar schuwde de bestuurder, die niets had gemerkt. Het bleek het lijk te zijn van een 23-j'arige wegwerker, die met zijn kleren aan de auto was blijven haken en dertig kilometer was meegesleurd. Verdronken. Bij een aanvaring tussen een Roemeense tanker en een Turkse vissers boot zijn vermoedelijk zeven Turkse vissers verdronken. Sigaar. Het schijnt dat de Amerikaanse dames meer en meer aan de sigaar gaan en merkwaardig genoeg zijn de grootste tegenstanders hiervan de mannelijke si- garenrokers. Een informele opiniepeiling leverde onder meer de volgende opmer kingen hierover op „Vrouwen, die si garen roken, zijn van die malle gelijke rechten-preeksters" en „Ze lijken op apen, ze willen alles nadoen wat de man nen doen'. Traangas. In Quito en Guayaquil heeft de politie met traangas demonstranten moe ten verspreiden, die betoogden tegen de benoeming van dr Arosemena Gomez tot voorlopig president van Ecuador. Guerrilla-lessen. Cuba gaat opleidings kampen inrichten, waar mensen uit Afri ka, Azië en Latijns Amerika een guerril lascholing kunnen krijgen. Voorzitter. Li Foe Tsjoeng, de 66-jarige vice-premier en voorzitter van de staats commissie voor plannen, is gekozen tot lid van de permanente commissie van het politieke bureau in China.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3