Goud en briljant voor de heer E. Wijshake NEDERLAND Ruim aanbod van groenten| tegen oplopende prijzen i Andijvie nog aan de top Douwe Oostwouder Medewerkers Rode zilveren jubilaris Kruis Ziekenhuis in Velsen hadden feestavond Prijzen voor vogels van IJmuidenaren Kort IJmondnieuws V ara-speelgoedactie in Velsen-Noord bracht 1800.- op K.V.P. Beverwijk wil ledental opvoeren „De Vuurproef' voor Velser Kunstkring Jongeman tijdens twist door schot hagel getroffen Gestrande Panamees wordt door „Hermes'1 gesleept Grof huisvuil wordt ook later in week opgehaald Van maandag 21 november tot woensdag 30 november wegens verbouwing GESLOTEN ROND DE LOSPLANK ZATERDAG 19 NOVEMBER 1966 WONINGINRICHTING MARKTPLEIN 21 - IJMUIDEN TEL. 7 5 4 1 EUROPA Moeilijk lossen Platvis Rond vis H aring Weinig concurrentie RECHTEN TE HOOG Geen ijshockey op televisie Ook reclame op baan was struikelblok De jubilaris en zijn echtgenote be kijken het gouden polshorloge. Rechts de heer Patoir. Onder grote belangstelling van vrienden I en collega's herdacht de heer E. Wijs hake uit Beverwijk vrijdag met zijn vrouw, kinderen, kleinkinderen en verde re familieleden het feit dat hij veertig T jaar in dienst van Hoogovens was. ling Hoogovens overhandigde de heer J. F De kantine van de afdeling hoogovens Neele het traditionele cadeau, een elek- was daartoe feestelijk versierd en er wa- trische klok ren veel bedrijfsgenoten aanwezig. Tot slot dankte de jubilaris de aanwe- De jubilaris heeft verschillende functies zigen VOor hun belangstelling en de spre- bekleed. Sinds 1962 is hij bediende in een kers voor hun hartelijke woorden en hun kantine. Dezelfde ruimte waarin hij nu mooie cadeaus. Hierna volgde een receptie. zijn feest vierde. Namens de raad van bestuur dankte ir. H. C. Patoir, hoofd technische dienst, de heer Wijshake voor alles wat hij voor het bedrijf gedaan had. Hij speldde de jubila ris het gouden Hoogovenembleem, de zee ster met briljant, op en overhandigde hem het gouden polshorloge en de enve loppe met inhoud. De heer J. P. Waagmeester, bedriifs- chef werktuigkundig onderhoud ijzer, noemde het feest van de heer Wijshake een feest voor de afdeling. Hij gaf de ju bilaris het bedrijfsfoto-album en de oor konde. Ook de heren J. W. van de Kant, op zichter Hoogovens, en H. Muskee, opzich ter bedrijfsdienst ijzer, richtten hartelij- Het nog vrij ruime aanbod op de vei- ke woorden tot de heer en mevrouw Wijs- hng Kennemerland in Beverwijk werd hake. deze week vlot afgenomen, tegen iets op- Namens het jubileumfonds van de afde-1 lopende prijzen. Andijvie nam een grote plaats in, waar bij de prijs tot goed 70 cent per kilo kwam. Bloemkool wordt schaars en voor de laatste kooltjes van buiten werd tot 1,35 per stuk betaald. Spinazie was er weinig, er werd tot 95 cent per kilo afgegeven. Ook in de peenafdeling lagen de prijzen beter dan men de laatste tijd gewend was; zowel voor de bos- als de waspeen werd tot 52 cent per bos en per kilo neer geteld. De tomaten minderen nu wel in aan bod; de exportkwaliteit kwam tot 1,50 per kilo, maar voor rond de 50 cent kon De heer Douwe Oostwouder, werkzaam in het Kennemer Theater heeft vrijdag- als chauffeur op een van de veegmachi- avond een feestelijke bijeenkomst plaats nes van de gemeentelijke reinigingsdienst gehad voor alle medewerkers van het Ro in Velsen, was vrijdag 25 jaar in dienst <je Kruis Ziekenhuis in Beverwijk, van de overheid. Sinds september 1945 werkt de heer De aanwezigen werden hartelijk welkom Oostwouder bij de reinigingsdienst geheten door de geneesheer-directeur, de waar hij is opgeklommen tot voorman- heer R. Mees, waarna de voorzitter van monteur. het college van regenten, de heer G. Stou- Daar hij er de voorkeur aan gaf zijn tenbeek waarderende woorden sprak tot jubileum in de huiselijke kring te vieren, de medewerkers, in het bijzonder tot me- kwamen wethouder J. G. Kolkman en be- juffrouw D. Jonker, aan wie hij het ge- drijf sdirecteur J. v. d. Burg bij de jubi- tuigschrift van verdienste en de bronzen laris op bezoek. De wethouder vertolkte medaille voor tien jaar trouwe dienst uit- de dank van het gemeentebestuur en reikte, bood, naast de gebruikelijke gratificatie, een kist sigaren aan. Ook de heer v. d. Burg getuigde van zijn waardering voor de wijze waarop de heer Oostwouder zijn taak verricht. Een deputatie van chefs en collega's kwam de heer en mevrouw Oostwouder met geschenken en bloemen verrassen. Tijdens de tentoonstelling van kleindie- ren „Savoa" in de Amsterdamse Apollo- hal zijn aan een drietal vogelliefhebbers uit IJmuiden prijzen toegekend. De heer W. Vunderink verwierf een eer ste prijs en twee ere-prijzen met zijn par kieten. De heer C. Beentjes ontving drie eer ste prijzen voor kleurkanaries, waarvan twee voor nieuwe kleuren, n.l. ivoor en pastel. Een eerste prijs voor bastaard werd toegekend aan de heer H. Korf voor een kruising wildzang X kanarie. Eenentwintig verpleegsters kregen het diploma uitgereikt. Cabaret en dansen op de muziek van The Gusonians besloten deze geslaagde jaarlijkse bijeenkomst. ADVERTENTIE MEIIBEU HET RUWE STORMWEER van de afgelopen week heeft uiteraard ook een duidelijk stempel gedrukt op de activiteiten rond havens en vishallen. Zo werd het bijvoorbeeld de spanvissers gedurende vier dagen onmogelijk gemaakt om uit te varen en ook de kotters, die zoals gewoonlijk voor de jacht op platvis waren vertrokken de zogenoemde „bokkenvissers keerden maandag onverrichterzake terug, waarbij in de Haringhaven weer een ligplaats werd opgezocht. Zij konden niet eerder dan donder dag opnieuw vertrekken, hetgeen niet zo verwonderlijk is wanneer men weet, dat de aanhoudende stormen zelfs de grootste eenheden van de vissersvloot woensdag het uitvaren nog beletten. Ook de grote schepen die maandag of dinsdag waren vertrokken hebben, voor zover zij op weg waren naar Ierland, in diverse baaien en havens een veilige schuilplaats opgezocht. Het was voor vele gezinnen van de bemanningen dan ook een grote geruststelling te mogen vernemen, dat er bij al deze schepen sprake was van een „alles wel aan boord", omdat men ergens rustig „aan de spij ker" (voor anker) lag. De noteringen waren: andijvie 25-65, bloemkool 35-132, spinazie 72-95, bospeen ging, dat hun trossen afbraken alsof de ze door het vuur waren verteerd. Van daar dat overal extra trossen moesten 15-38, spruiten 55-160. rodekool 6-116, gro ne kool 8-16, witlof 130-160, boetenkool 9- 24, uien 23-31, seldery knollen 6-30, peen 10-20. ADVERTENTIE Onduidelijk. Bewoners van het Stra tingplantsoen en de Ir. Krijgerstraat te Velsen-Noord belden gisteravond de poli GARAGE L. v. d. LEDEN Scheldestraat 13-17 men ook terecht. Spruiten, vooral de ge- DAG en NACHT schoonde, waren duur en kwamen tot 1,60 per kilo; de ongeschoonde lagen rond de gulden per kilo. Prei varieerde, bij een behoorlijk aan bod, van 15 tpt 38 cent per kilo; seldery- knollen noteerden van 6 tot 30 cent per stuk. Witlof is nog iets in prijs opgelopen en lag tussen de 130 en 160 cent per kilo. In de koolsector stond boerenkool wel aan de top: men moest tot 25 cent per kilo betalen; de overige koolsoorten no teerden van 8 tot 18 cent per kilo Uien waren goed te verkopen, het aan- per kilo. Peen noteerde van 10 tot 20 cent per kilo. Ofschoon de samenwerkende afdelingen van de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid Jonge Strijd en Vara slechts, wag - men betaalde tot 31 cent een halve dag tot hun beschikking hadden ripr kilf) om de jaarlijkse bazaar ten behoeve van de Vara-speelgoedactie te houden, kon het resultaat vrijdagavond in „De Meerpaal" zeer bevredigend worden genoemd. De heer W. D. Ree, die deze bazaar 's middags opende, dankte allereerst me vrouw Van Eij kelen-Bestenbreur, die zich alle jaren bijzonder voor deze bazaar in gespannen heeft. Zij geeft nu ook veel van haar tijd aan het bejaardenwerk. Grote dank ging uit naar vele IJmond-winke- liers en fabrikanten voor het afstaan van vele goederen. De opbrengst van deze bazaar zal, even- De afdeling Beverwijk van de K.V.P. als vorig jaar weer beschikbaar zijn voor heeft vrijdagavond haar jaarvergadering (253) kinderen van zogenaamde Pro Ju- gehouden. De voorzitter, de heer P. de ventute-gezinnen in Dordrecht. Zij zullen Ridder, herinnerde aan de minder gun- in elk geval weer een goed Sint Nicolaas- stige resultaten bij de provinciale verkie feest genieten. zingen en de betere uitkomst van de ge- Was vorig jaar de opbrengst in twee da- meenteraadsverkiezingen, gen ruim ƒ2100, de verrassing van de en- Een niet onaanzienlijk aantal leden kele vrijdagmiddag en -avond met een ru- heeft in de laatste jaren bedankt. Dit is we opbrengst van f 1850 (met inbegrip ook in financieel opzicht voelbaar. Het be- van f 240 van de VARA-kienavond) was stuur zal zich beraden over nieuwe wegen des te groter. welke zullen moeten worden bewandeld Om tien uur gisteravond was door de om het ledental op te voeren, organisatoren nog maar weinig in te pak- Er zijn zeven kandidaten voor de Twee ken van wat was overgebleven en daar- de Kamer uit de bus gekomen. A. J. Her onder was een aantal niet afgehaalde pop- mes, Beverwijk; J. G. van der lloeg, pen, die gevallen zijn op de nummers Haarlem; mevrouw Groensmit-Van dei rood 740, 777 en 763 en blauw 379. 343, Kallen, Beverwijk; mr. Brouwer^ Wasse- tie op met de mededeling, dat zich achter waterstanden ook bij het lossen veel hm- hun woningen een man ophield, die met der ondervonden, hetgeen in het bijzon- onduidelijke bedoelingen bij verschillen- der met de hektrawlers het geval is ge- de huizen naar binnen gluurde. In sa- weest. Hierbij kwamen de losplanken dan menwerking met enkele bewoners kon de ook zo hoog te liggen, dat het onmoge- man korte tijd later in het Strating- lijk was een mand vis tussen de plank en plantsoen worden staande gehouden. Het de bovenkant van de haldeuren te laten bleek een 24 -jarige inwoner van Velsen- doorglijden, zodat veel vindingrijkheid Noord te zijn. Omtrent zijn bedoelingen moest worden toegepast om nog tijdig wordt een nader onderzoek ingesteld. I met het lossen gereed te komen. Zo wer- Schrikhek. Een achttienjarige leer- den kleine deuren in de zijkanten an ling-verpleegster uit Santpoort reed gis- de hektrawlers, die normaal bij het ïjs- teravond over de Dinkgrevelaan aldaar laden worden gebruikt, ditmaal voor het een schrikhek met een rood licht voorbij, lossen aangewend. dat de rechter weghelit afsloot. Een mo r&F7F i o^lPl ANKEN ziin dus bii on- ment later kwam zij ten val. want de DFfE BOSPLANKhN «Jni ous mj n weg bleek over de gehele breedte te zijn ^woon hoog water te kort gebleken zo afgesloien. Zij kon vrijwel ongedee»1 «Jg X„"Lè™We"w,ï"rr,netwPoond«lijk voor het verplaatsen of het verkeerd 4e vloot van hektrawlers r^lmat g plaatsen van het schrikhek. wordt utgebreidzouhet «ngetwijfeld - Tuinbouw Studieclub. Op dinsdag 22 aanbeveling verdienen tot een dergelijke november houdt de Tuinbouw Studieclub maatregel «ver te gaanomdat deze ver uit Beverwijk een bijeenkomst in de kan- lengstukken bij de telkens voorkomende 381, 571, 353 en 500. De faam van het drama „De Vuur proef" van Arthur Miller is groot genoeg gebleken om de Velser schouwburg gis teravond geheel bezet te doen zijn tijdens de voorstelling voor de Velser Kunstkring „Voor Allen" door de Nederlandse Come- die. Gefascineerd heeft men gekeken naai de „heksenjacht", die, hoewel in het ver leden geprojecteerd, zo actueel is. Na de première in Amsterdam op zaterdag 12 november j.l. schreef toneelrecensent Si mon Koster in dit dagblad onder meer: „De Vuurproef is zonder enige twijfel een van de aangrijpendste, menselijk-onthul- echter niet in levensgevaar. Het schot was lendste sociale getuigenissen die de laat- selost door een jager uit Roosendaal. Tus- ste twintig jaar voor het toneel zijn ge- sen beide mannen bestaat een vete over schreven. Een meesterlijk pleidooi voor het jachtrecht op het weiland, gewetensvrijheid in een ontonkoombaar- Toen de jongeman langs de wei kwam suggestieve dramatische vorm". I waar de jager met zijn hond liep ontstond Daar spel en toneelstuk nog zo kort ge- een woordenwisseling. De jager heeft te leden in dit blad uitvoerig zijn besproken genover de rijkspolitie verklaard dat er achten wij ons ontheven van de taak een worsteling ontstond om het geweer, om deze opnieuw te beoordelen. waarbij het schot afging. Hij had terstond De Velser Kustkring „Voor Allen" wil- toesnellende voorbijgangers toegeroepen len we echter graag een compliment ma- een dokter te halen De jager is in ver ken voor het feit, dat men er zo kort na zekerde bewaring gesteld, de première in is geslaagd, een dergelij- I Uit de aard van de verwonding is geble- ke belangwekkende vertoning in de Velser I ken dat het schot van vlakbij moet zijn af schouwburg te doen plaatsvinden. gevuurd. naar; J. C. Aarden, Voorschoten; mr. Kolf schoten, Leidschendam; mejuffrouw van der Togt, Den Haag. Tot besluit volgde een discussie over de kabinetscrisis, waarbij de heer A. Hermes als gespreksleider optrad. Op een weiland in Oud-Gastel is gisteren de 23-jarige boerenzoon A. Geers door een schot hagel uit een dubbelloops jachtge weer getroffen in de liesstreek. Hij werd zeer ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Oudenbosch. Hij verkeert OOK IN DE VISSERSHAVEN heeft men zich deze week opnieuw terdege van de grote kracht van het water kunnen om de schepen aan de worden bijgezet wal te houden. VOORTS HEEFT MEN door de hoge tine van de veilingen aan de Parallelweg. De voorzitter van de plaatselijke com missie der ruilverkaveling de heer P. J. Verduin zal daar een inleiding hou den over de ophanden zijnde verkaveling. Ir. A. D. Oostra van de Cultuur Tech nische Dienst en landmeter G. Th. Beuk- aanvoer van platvis niet eens bijzonder hoge waterstanden onontbeerlijk zijn ge bleken. ONDANKS HET slechte weer is de man zullen eventuele vragen beantwoor den. Het Panamese stoomschip „Yapapan- ti", dat onder de Engelse kust, ongeveer vijf mijl ten zuidoosten van het Sunk vuur schip, strandde, zal door de „Hermes" van een Scandinavische combinatie, wor den gesleept. De „Jacob van Heemskerck" uit IJmui den, die zich eveneens naar het ge strande schip had begeven, zal waar schijnlijk naar zijn basis terugkeren. tegengevallen. Maandag is er van een normale portie sprake geweest, woens dag was er een kleinere hoeveelheid, maar donderdag en vrijdag werd meer aangevoerd dan men verwachtte. Dit ten De spanvissers die zich toeleggen op de haringvangst, vinden daarbij in hun netten dikwijls kabeljauw, gul en wijting. Deze vissoorten zijn voor hun levensonderhoud even eens voortdurend op de haringjacht en komen daarbij dan in de netten terecht, die niet eens voor hen in zee waren gezet Toch wordt ook deze vangst met de grootste zorgen omringd, getuige bijvoorbeeld de uitstalling, welke aan dek van één dezer kotters bij binnenkomst door de fotograaf werd ontdekt. gevolge van het zeer plaatselijke ruwe weer. De kotters die na hun vertrek uit IJmuiden maandag direct de koers naar de Duitse Bocht hebben gevolgd, onder vonden van dit weer nauwelijks enige hinder. Wel ontmoette men hier een „las tige zee", waarbij het water evenwel niet wild genoeg is geweest om het vissen onmogelijk te maken. De schepen die zich echter van 20 tot 30 mijl ten westen van deze eenheden bevonden, lagen daar entegen alle te „steken" en konden geen net in het water houden. DOOR DIT ALLES zijn de prijzen wel in opwaartse richting gestuwd. Zo liep de kleine tong bijvoorbeeld aan de maan- dagmarkt al bijna met 1.- per kilo gram op, welke stijging zich verder de gehele week heeft voortgezet. Aan de vrijdagmarkt werd hiervoor zelfs meer dan 4,- genoteerd. De schol, tot dus ver evenmin goedkoop, steeg ook al tot de harde winterprijzen. Deze platvis werd gretig voor West-Europa afgeno men, zodat de binnenlandse handel bijzon der actief moest zijn om hiervan even eens een portie te kunnen bemachtigen. MET DE RONDVIS was het even rui mer gesteld, mede omdat de grote vang sten kleinere schelvis blijkbaar nog lang niet ten einde zijn gekomen. Vandaar dat ook de binnenlandse handel zich ruimschoots van deze vissoort heeft kun nen voorzien, waarnaast de bijgevangen kabeljauw, gul en koolvis naar alle wind streken zijn verdwenen. Donderdagmor gen werd bericht ontvangen van de hek trawlers „Kemphaan" en „Zeehaan", dat zij de thuisreis waren begonnen met grote vangsten koolvis en schelvis. Een en ander is voor de rederij aanlei ding geweest de „Zeehaan" naar Cuxha- ven te zenden, in welke haven de voor raad zal worden verkocht. Men was blijk baar van oordeel dat twee grote ladingen aan het eind van de week voor IJmuiden teveel van het goede zouden zijn geweest. Wanneer dit schip trouwens wel naar IJmuiden was doorgevaren, zou de handel het grootste deel van de vangst toch over de oostgrens hebben moeten afzetten. DE HARINGHANDEL heeft deze week genoegen moeten nemen met aanvoeren uit de Ierse Zee, waarvoor reeds maan dag meerdere eenheden met deze rond- vis waren binnengelopen. Ook de sche pen die aan de experimentele visserij aan de westkust van Ierland hadden deel genomen, waren met hun schrale vangsten aan de markt verschenen. Vol gens de tot nu toe bekend geworden be scheiden gegevens, kan op deze hoogte wel worden gevist, hoewel hier toch ter dege met een grote oceaandeining reke ning dient te worden gehouden. Op deze wijze wordt het vissen bij de minste ver hoging van de windkracht al direct aan zienlijk moeilijker. DE HARING die daar werd gevangen, is kleiner van stuk dan die welke afkom stig was van de oostkust van Ierland. Toch hebben enkele schepen, die niet voor subsidie in aanmerking kwamen de spreekwoordelijke stoute schoenen aange trokken en zijn aldus eveneens aan de westkust hun geluk gaan beproeven. Ook deze vissers konden echter niet op be hoorlijke resultaten bogen, omdat de weersomstandigheden hier eveneens bij zonder ongunstig zijn geweest. VAN DE SCHEPEN die reeds maan dagavond binnen waren, moesten er niet minder dan vier tot de woensdagmarkt blijven liggen. Mede doordat geen enkel ander schip uit deze contreien de thuis reis had aangekondigd en er voorts geen concurrentie viel te duchten van de zijde der spanvissers. Toch heeft dit alles niet tot hoge prijsschommelingen kunnen lei den, waarvan als voornaamste oorzaken de nationale feestdagen moeten worden aangewezen, die respectievelijk dinsdag in België en woensdag in Duitsland wer den gehouden. Vandaar dat de handel in haring reeds maandagmorgen opmerke lijk flauw is geweest flauw is geweest. MEERDERE PARTIJEN mooie haring, welke reeds beneden 30,- te koop wer den aangeboden, zijn dan ook in de diep vrieskelders verdwenen hetgeen even eens het geval is geweest met een aan tal kleine kistjes waarlijk prachtige ha ring, die maar nauwelijks voor 16,- werden aangeboden. De meegevangen kleine makreel is daarbij voor het groot ste deel hij de conservenfabrieken te recht gekomen. De grotere soorten wa ren weer bijzonder welkom bij de ro kerijen tegen prijzen, die zich tussen de 35,- en 30,- bewogen. Zo mocht een ieder die met een bepaald bedrijf bemoei ingen heeft, zich deze week ondanks het ruwe weer toch van een behoorlijke portie verzekeren. Tot nu toe gold in Velsen de gewoonte, dat grof huisvuil, afval dat dus niet in de vuilnisemmer past, bij de eerste keer dat in de week het vuil wordt opgehaald aan de vuilnisman moest worden meegegeven. De reinigingsdienst geeft er echter de voorkeur aan deze taak over de gehele week te verdelen. Het is dus nu mogelijk en gewenst grof huisvuil niet te bewaren, maar steeds als vuilnis wordt opgehaald -dus ook later in de week goed gebundeld bij de vuil nisbak te zetten. De bewoners worden ook verzocht met het opruimen van datgene, dat in hun huishouding niet meer past, niet te wach ten tot de schoonmaaktijd. De vuilnisop haaldienst is dan overbelast en kan niet steeds alles tijdig verwerken. De Europese en wereldkampioenschap pen ijshockey, die volgend jaar van 18 tot 29 maart in Wenen worden gehouden, zullen niet door de televisie worden uitge zonden. De Internationale IJshockey Fede ratie bedingt een prjjs voor de rechten die naar het oordeel van de Europese Radio Unie niet in verhouding staat tot de bete kenis van het gebeuren voor de televisie. Ook de reclame op de baan is een strui kelblok geweest. De Europese Radio Unie heeft al van 1963 af er bij de IJshockey Federatie op aangedrongen alles te doen om de reclame op de banen voor de ko mende kampioenschappen te yerwij deren of te beperken. Voor maart volgend jaar zijn meer dan zestig reclameborden ver huurd. Deze reclame is verkocht door bu reaus die het recht van het aanbrengen van reclame van de Federatie hebben gekocht. Het is duidelijk, aldus de Europese Radio Unie, dat de bureaus met name er naar streven deze reclame op een ongeoorloof de manier in de Eurovisie-uitzendingen te brengen. Omdat de Internationale IJshockey Fe deratie de voorstellen en voorwaarden ten aanzien van zowel de rechten als de re clame heeft verworpen is besloten de kam pioenschappen niet uit te zenden. Een woordvoerder van de IJshockey Federatie heeft daarop gedreigd, dat onder deze om standigheden ook de radioverslaggeving en de televisienieuwsberichten belemmerd zullen worden. Een dergelijk optreden zou een inbreuk zonder weerga betekenen op het traditionele recht op informatie.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5