Haarlems burgemeester laat hongeractie op Grote Markt niet toe n ij man HET WEER Kabinet-Zijlstra zoekt herstel van economisch evenwicht morris Sovjet-Unie in zorgen over China Meisje dood dat uit medicijn flesje snoepte Regeringsverklaring over zeven dagen: Uitstel tot volgend jaar juli van: 1. BELASTINGVERLAGING 2. HUURVERHOGING Prof. Zijlstra bedankt voor Ned. Bank Politie trad in geen enkel geval reëel op" P.S.P. zal niet moeilijk doen „Geen arbeiders meer uit niet- EEG-landen" KRO knipt in de Batman-serie Hevige botsing op Orionweg „Amsterdammers moeten 17 van hun inkomen gaan verwonen" Raadslid BP in Schiedam bedankt Nu al dertien man betrokken bij fraude bakker Winkel Voor modieuze dames- en teenerkleding 52e JAARGANG NUMMER 18 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuidetv Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 b» Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7549. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Y. Het woord is aan ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME Onze reisredacteur Ün Jordanië pagina 11 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Beieren 3 In de vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7 Radio en tv 9 Kunst9 Topsy10 Feuilleton H Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 13 Ferdinand16 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Oostenwind Zorgelijke situatie CAMEL - TWEEDJASSEN Programma Hier mag het Prof. Hulsman over rellen: Bericht in New York Times: Huwelijk Margriet Onderminister De Meyer: |haar overtuiging opvatting en mening te IJmuider Courant WAASttK OPGfiWOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 22 NOVEMBER 1966 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der M«e Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Eric van der Steen: Het raadselachtige in vrouwen is voor al dat zij van mannen houden. (Van een onzer verslaggevers) De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft aan zes Haarlemse jongeren geen vergunning verleend om een openbare hongeractie te houden op de Grote Markt in Haarlem. De burgemeester vindt het ook niet goed, dat de jongens hun demonstratie bij het Proveniershuis of bij het verzetsmonu- ment op de Dreef houden. De fractie voorzitter van de P.v.d.A. in de Haar lemse gemeenteraad, drs. J. J. Voogd, heeft gevraagd in de raadsvergadering van morgen over deze zaak te mogen interpelleren. De zes Haarlemse jongelui, van wie de 19-jarige student Harry van der Meulen hongeractie op een opvallende plaats in stad te mogen houden. Ze meenden dat de van het verkeer vrij gemaakte Grote Markt daar bijzonder geschikt voor zou zijn. Burgemeester Cremers houdt er ken nelijk ëen andere mening op na. Tijdens het onderhoud, dat hij zaterdag met de Dit zijn de leden van het door prof. Zijlstra geformeerde interimkabinet. Zittend van links naar rechts: mr. Luns, prof. De Quay, prof. Zijlstra, mr. Biesheuvel en mej. dr. Klompé. Staande van links naar rechts: ir. Witte, dr. Veldkamp, mr. Bot, prof. Diepenhorst, de heer De Jong en prof. Verdam. De ministers drs. Bakker en mr. Struycken ontbreken nog op deze foto. In Dordrecht is het 2-jarig dochtertje van de familie Zwaans overleden nadat het 32 kalmeringstabletten had opgegeten uit een medicijnflesje dat in een slaapka mer van haar ouders stond. Toen de ouders dit ontdekten brachten zij het meisje in allerijl naar het ziekenhuis, waar onmiddellijk het maagje werd leeg gepompt. Desondanks overleed het kind een uur na het innemen van de tablet ten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 15758 Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Zwaar bewolkt niet enkele opkla ringen en later afnemende neer slagkansen. Matige, in het wadden gebied aanvankelijk nu en dan krachtige wind uit oostelijke rich tingen. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. regelingen heeft genomen ter versterking van haar grens met China. Ze wil het probleem met Washington bespreken. Dat meldt de New York Times van daag. Het blad meldt, dat men in Washing ton meent dat de Russische minister van initiatiefnemer had, zou hij gezegd heb- Buitenlandse Zaken, Gromyko, in zijn ben dat de Grote Markt en het Prove- besprekingen met Amerikaanse rege- niershuis niet in aanmerking komen voor I ping,spersonen herhaaldelijk uiting heeft de demonstratie omdat deze plaatsen te gegeven aan de bezorgdheid over het zeer in het oog vallen. „Dan zien de groeiende kernwapenarsenaal van China, mensen het", zou mr. Cremers letterlijk „Volgens sommige Amerikaanse func- hebben gezegd. Een demonstratie bij het tionarissen hebben de Russen speciale verzetsmonument op de Dreef achtte de burgemeester minder piëteitvol. Hij heeft de jongens verwezen naar de rand van de Hout, achter Dreefzicht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De koningin heeft vanmiddag prof. Zijlstra beëdigd als premier van het door hem gevormde K.V.P.-A.R.-overgangskabinet, dat zich tot taak heeft gesteld vervroegde verkiezingen uit te schrijven en een beperkt programma uit te voeren van zaken die geen uitstel dulden. Het minderheidskabinet, dat slechts steunt op 63 van de 150 zetels in de Tweede Kamer, is vanmorgen voor het eerst in constituerende vergadering bijeen geweest. Het hoopt volgende week dinsdag met een regeringsverklaring voor de Tweede Kamer te verschijnen. Het zal vervroegde verkiezingen uitschrijven tegen 1 of 15 februari. Voornaamste programmapunt van het kabinet-Zijlstra, dat bestaat uit 8 K.V.P.- en 5 A.R.-ministers, is het herstel van het economisch evenwicht. Daartoe wil prof. Zijlstra de belastingverlaging uitstellen tot 1 juli en op dezelfde datum twintig percenten op de omzetbelasting leggen. De opbrengst van deze maatregelen, waar voor de premier uit een oogpunt van lands belang een meerderheid hoopt te beha len, is bedoeld om de betalingsbalans te verbeteren en op langere termijn de werk gelegenheid veilig te stellen. In de regeringsverklaring van volgende week dinsdag zal voorts een „critische beschouwing van de uitgaven' worden aangekondigd, waarvan prof. Zijlstra gis teravond in een persconferentie nog niet kon zeggen waar die toe leidt. Hij liet weten dat een herziening van het uitga- venpeil wegens de korte zittingsduur van het overgangskabinet beperkt moet blij ven. Wel hoopt het voor de regering die na de verkiezingen zal optreden de bouw stenen te kunnen aandragen, waarop dat kabinet zijn beleid kan baseren. De nieuwe premier zal de Kamer vra gen hem te machtigen de belastingver laging zo mogelijk vroeger en de omzet belasting later door te voeren. Met deze machtiging wil hij de conjuncturele ont wikkeling „bijstellen" als dat nodig mocht blijken. Hij hoopt dat deze wetsontwer pen het in de Kamer zullen halen, omdat hij ze uit een oogpunt van algemeen be lang dringend noodzakelijk acht. Prof. Zijlstra heeft zijn financiële plan nen gebaseerd op zijn analyse van de huidige economische situatie, die volgens hem moeilijk is en zorgelijke aspecten vertoont, maar die nog geen reden tot paniek behoeft te geven. De gemeenten zijn bezig inflatoir te financieren door het aantrekken van kort geld en ondernemin gen wordt door liquiditeitskrapte vroeg tijdig de adem afgesneden. Verruiming van de kapitaalmarkt acht prof. Zijlstra van groot belang om onge lukken te voorkomen. De 600 miljoen gul den die zijn voorstellen extra opleveren, wil hij daarom een economische functie geven. Prof. Zijlstra, die tevens de porte feuille van Financiën op zich genomen heeft, meende dat onze economie, als niet snel wordt ingegrepen, in een Engelse situatie raakt, waarin zowel de positie van de betalingsbalans als de werkgele genheid verslechtert en verbetering van het ene verslechtering van het andere tot gevolg heeft. „Redresseren wordt dan moeilijk en pijnlijk", aldus de nieuwe pre mier. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met het aanvaarden van het premierschap ziet prof. Zijlstra af van zijn benoeming tot president van de Nederlandse Bank, die op 1 mei volgend jaar zou ingaan. Eén van zijn eerste da den als minister van Financiën zal zijn het intrekken van het Koninklijk Besluit, waarbij hij is benoemd. Formeel kan het benoemingsbesluit blijven bestaan. Maar volgens prof. Zijlstra kan daar verschil lend over worden geoordeeld en dat wil hij vermijden. Hij wil degenen die over de benoeming moeten beslissen formeel en materieel de volstrekte vrijheid laten. Het is mogelijk dat de huidige presi dent van de Nederlandse Bank, dr. Hol- trop, opnieuw wordt benoemd en pas eind 1967 met pensioen gaat. ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 2235 96 Amsterdam Prof. Zijlstra deelde mee dat zijn kabi net een restrictief loonbeleid zal voeren. De huurverhoging blijft uitgesteld tot 1 juli, evenals de invoering van de nieuwe sociale verzekeringswetten. Het kabinet acht het wenselijk dat de Omroepwet wordt afgehandeld en zal bekijken of een In het stadsbeeld van Zürich is een nieuw bord verschenen dat ie eige naars van honden er op wijst waar hun hond het noodzakelijke plasje mag doen. definitieve regeling van olie- en gaswin ning op de Noordzee op korte termijn noodzakelijk is. De vervroegde inning van de Inkomstenbelasting wilde de nieuwe premier nog toetsen op haar „schokwer- king." Prof. Zijlstra noemde zijn kabinet gis teravond een „aanvullend rompkabinet", dat geen bindingen heeft met de Kamer fracties en als zodanig een extra-parle mentair karakter draagt. Zijn contacten met de fractieleiders verdedigde hij met te zeggen dat hij slechts heeft willen na gaan of het wel zin had „de rit te begin nen" met de verkiezingen voor de deur. Het probleem is, dat het kabinet onmo gelijk kan aftreden als het voor zijn voor stellen geen meerderheid vindt, omdat het de Kamer heeft ontbonden en ver vroegde verkiezingen heeft uitgeschreven. Het zou in dat geval vleugellam worden In de televisierubriek „In Avro's Tele- vizier" is gisteren een aantal klagers te gen het politieoptreden tijdens betogingen voor het voetlicht gehaald. Het indienen van aanklachten bij de justitie werd door hen in vele gevallen als een hopelo ze zaak gekenschetst. Prof. Hulsman, hoogleraar in het straf recht, gaf zijn mening over de manier waarop door de justitie klachten zijn be handeld op grond van hetgeen via film opnamen en via klagers en getuigen werd verteld. In de gevallen, waarin de gehele Nederlandse bevolking de strafbare fei ten heeft kunnen constateren via televi siefilms, had de justitie volgens prof Hulsman eigener beweging moeten optre den. Men hoeft dan niet op een aangifte te wachten. Voor zover we weten, aldus de hoogleraar, heeft de justitie dat niet ge daan. Prof. Hulsman meende dat de justitie eigenlijk in geen enkel geval reëel is op getreden, hetgeen volgens hem in schrille tegenstelling staat tot de snelle manier, waarop misdragingen van bijvoorbeeld provo's en demonstranten aan de justitie worden voorgelegd. Hij achtte het bepaald noodzakelijk dit soort gevallen van poli tie-optreden aan de rechter voor te leg gen, zodat de rechter duidelijk kan uit maken wat de normén van het politie optreden behoren te zijn. Ook achtte hij dit van belang om het vertrouwen van de mensen in de justitie niet te schaden, De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in delingen wijdden vroeger al hun aandacht de Haarlemse raad, drs. J. J. Voogd, wil aan de militaire activiteit van de Ver in de vergadering van morgen interpelle- enigde Staten", aldus de New York ren over deze kwestie. Hij wil de volgende Times. „Bovendien hebben de Russen de mondelinge vragen stellen: laatste tijd de grenswacht versterkt en 1. Is het waar dat een aantal jonge extra divisies van het leger naar Sibe- mensen uit Haarlem en omgeving met de rië overgebracht." kerstdagen in Haarlem in het openbaar wil vasten ten einde daardoor hun ver-1 bondenheid met de hongerenden, de ont rechten en de eenzamen in deze wereld tot uiting te brengen. 2. Is het waar dat zij toestemming heb ben gevraagd dit op de Grote Markt te I doen en dat de toestemming voor deze plaats niet is verleend. 3. Indien de toestemming niet is ver leend wil de burgemeester dan zijn rede nen hiertoe uiteenzetten. NEW YORK (AP). De Sovjet-Unie maakt zich zo bezorgd over de toene mende spanning in haar betrekkingen de initiatiefnemer is, willen omstreeks Kerstmis 48 uur in het openbaar vasten. Ze willen met hun actie de aandacht van hun medeburgers vestigen op verscheide- misstanden in de wereld, zoals hon ger, onrecht en eenzaamheid. „Deze din gen plegen tijdens de kerstdagen des te schrijnender in het oog te vallen" is hun standpunt. Juist omdat ze de burgers van Haar-1 lem op deze problemen willen attent ma-1 ken hebben ze vergunning gevraagd hun I meT"Comm"unistTsch China, dat zij maat- afdelingen van de inlichtingendienst met materiaal naar de Chinese grens ge stuurd om de proeven met de raketten en kernladingen te observeren. Deze af- De P.S.P. heeft zich gedistantieerd van allen, die moeilijkheden willen veroorza ken op of rond de trouwdag van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven. Ze behoudt zich wel het recht voor om van 1 doen blijken. Dit deelde de heer L. Bot, fractievoorzitter van de P.S.P. in den Haag se gemeenteraad gisteren mee, tijdens de behandeling van het voorstel om een kre diet van 98.470 uit te trekken voor ver siering van markante punten van de stad. De heer Bot en zijn partijgenoten stem den tegen het voorstel op gronb van de feiten, dat de P.S.P. tegen het konings huis is, voor een republiek, en tegen het besteden van zoveel geld voor een feeste lijke aangelegenheid, terwijl vele noden financieel niet kunnen worden gelenigd. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meij er, heeft de ambassades van de niet tot de E.E.G. behorende landen gevraagd, te bewerkstelligen dat de toevloed van ar beidskrachten uit die landen naar Neder land wordt gestaakt. Van de 70.000 buiten landse arbeidskrachten in Nederland komt meer dan de helft uit landen buiten de E.E.G. Dr. De Meijer hoopt volgens Ruim Zicht" van het NKV, door het af dammen van de stroom buitenlanders de werkgelegenheid in Nederland zoveel mo gelijk veilig te stellen. Het tempo waarin het werkloosheidscij fer maandelijks stijgt geeft reden tot be zorgdheid. Bovendien maakt dr. De Meijer zich zorgen over de verslechtering van het ondernemersklimaat in ons land, on der meer door ongenuanceerde eisen met betrekking tot een herziening van de on dernemingsstructuur. De staatssecretaris is voorstander van de hervormingen zoals die door de vakbeweging herhaaldelijk be pleit zijn, maar heeft bezwaar tegen re cente politieke kreten" die door buiten landse ondernemingen worden geïnterpre teerd als zou Nederland aan de voor avond van een nationalisatie staan. (Van onze correspondent) HILVERSUM De staf van KRO-te- levisie heeft, na overleg met de filmdienst besloten de meest gruwelijke scenes uit de filmserie „Batman" te knippen. Dit om, zoals men ons mededeelde, „nog meer tegemoet te komen aan de wensen van de kijkers." De KRO kreeg op de laatste aflevering van Batman een vijftigtal reacties van kijkers. Een deel daarvan had betrekking op de inhoud van de strip. Ook kwamen verzoeken binnen om de film later op de avond te vertonen, wanneer de kinderen al naar bed zijn. Gistermiddag rond het middaguur kwa men op het kruispunt Orionweg/Raaf- straat te Velsen twee 6-wielige vracht auto's met elkaar in botsing. Door de hevige klap werd het front van beide voertuigen zwaar beschadigd, terwijl bo vendien een van de vrachtwagens op de I rechterkant terecht kwam. Aangezien uit de tank van deze wagen dieselolie stroom de. werd veiligheidshalve de brandweer ontboden. Het personeel van de brand weer behoefde echter niet in te grijpen. Wel hebben de spuitgasten geassisteerd bij het vrijmaken van de weg, die be zaaid lag met van de auto gevallen goot stenen. De 26-jarige chauffeur van het I omgevallen voertuig, die verzuimde voor rang aan zijn collega te geven, werd met een zware hersenschudding in het Antoni- usziekenhuis opgenomen. Amsterdam gaat een duidelijke binding creëren tussen inkomen en huurprijs. Ge zinnen met een inkomen van 10.000 bru to zullen erop moeten rekenen 140 huur per maand te moeten uitgeven. Voor in komens van meer dan 22.000 is er alleen de vrije sector, dat betekent een huur van meer dan 300 per maand. Dit maak te wethouder mr. Th. C. M. A. Elsenburg bekend aan de hand van het verslag van het woningdistributiebeleid over het eer ste halfjaar van 1966. In de toekomst zal de Amsterdammer zeventien percent van zijn bruto-inkomen moeten verwonen. De zaak is de kwali teit van de woningen op te voeren. De grote vraag gaat uit naar vierkamerwo- ningen. Er zal een speciale ruilkrant komen om mensen die te klein behuisd zijn, als die een medische indicatie heb ben, te helpen. Bovendien is nieuw, dat, wanneer iemand met een inkomen uit ar beid beneden 10.000 een huurquote reali seert van 20 percent of meer, hij in aan merking komt voor een bijdrage van 1000 uit het doorstromingsfonds. De heer C. Muys, lid van de gemeente raad van Schiedam, heeft in de gemeen teraad meegedeeld uit de Boerenpartij te zijn getreden. Hij verklaarde dat te hebben gedaan vanwege het in bescherming nemen van personen met een politiek besmet oorlogs verleden door de Boerenpartij. Ook had hij bezwaren tegen bepaalde tendenzen in de B.P. Hij deelde mee als onafhankelijk gemeeriteraadslid zqn taak te zullen voort zetten en zich van zijn oud-fractiemede- lid van de B.P. te zullen distancieren. Het onderzoek naar de verduisteringen, die op grote schaal bij Bakker winkel te Beverwijk hebben plaats gevonden, is nog in volle gang. Het aantal personeels leden, dat bij deze omvangrijke fraude is betrokken, is inmiddels gestegen tot dertien. Gisteren werden een 36-jarige broodbezorger uit Beverwijk en een 41- jarige bakker uit Beverwijk in arrest ge nomen. Dit tweetal zal, evenals de overi ge arrestanten, voor de officier van ju stitie in Haarlem worden geleid.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1