Politie heeft fouten begaan, erkent officier van justitie Maar voor strafvervolging bestond geen aanleiding HET WEER Kinderbijslag en AOW omhoog Rome door watervloed in gevaar White wil niet in het leger Export krijgt het moeilijk rmJ ri im Eerste resultaten van gesprek tussen Demka en bonden morris Televisie geweerd bij persconferentie in Amsterdam AVRO is boos Sambalden toch op televisie Per 1 oktober Regen in Italië „Niet toelaten van Tingel Tangel geen censuur" Sovjet-Unie geeft Indonesië uitstel Schoolmeisje stal vier brommers Sch. 42 „Nellie" is niet te redden w i* 't Sporthuis W. A. VERWOERD en ZONEN 52 e JAARGANG NUMMER 19 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1966 Gegronde klachten Geen blaam Chaos in Bonn pagina l Eerste hulp in Florence pagina 9 Crisis in K.S.G. afgewend pagina 19 Weinig verandering Feestschijn Het woord is aan Ir. Van Osselen: Heemsteeds burgemeester antwoordt raadslid I* V i I 0 MOEDER Beverwijk PARAPLU'S ook KNIRPS WILMS FLOET SU EDE - NAPPAJASJES ZWIER KOLEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 025Ö0-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, f 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mfle Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „De politie heeft wel fouten gemaakt, maar ik heb geen aanleiding gevonden om tot strafver volging over te gaan". Deze opzien barende mededeling heeft de officier van Justitie, hoofd van het arron dissementsparket in Amsterdam, mr. J. Hartsuiker, gistermiddag gedaan in een persconferentie. Hij gaf een overzicht van de behan deling van de 74 klachten over het politie-optreden, die van 19 maart tot begin november bij hem zijn binnen gekomen. In slechts negen gevallen heeft de heer Hartsuiker de klacht gegrond verklaard. Maatregelen heb ben zich beperkt tot „administratief afdoen door de bevoegde instanties". Op de persconferentie van de officier werd alleen de schrijvende pers toegela ten. Vertegenwoordigers van radio en te levisie werden geweerd. Mr. Hartsuiker wilde hen ook niet apart te woord staan. Het is nu eenmaal zo geregeld, zei hij. Ex-rookmagiër en sinds kort weer provo voorman Robert Jasper Grootveld, die zei te komen „namens Provo 20.000 abon nees", wees de officier de deur, omdat hij niet uitgenodigd was. Van de klachten, die de heer Hartsui ker gegrond heeft verklaard, betreffen er vier het optreden van de politie tij dens de opening van een foto-tentoonstel ling over het politieoptreden tijdens het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus, op 19 maart. De rijksrecherche heeft hiernaar een onderzoek ingesteld Op grond van dit onderzoek is de heer Hartsuiker tot de conclusie gekomen, dat de politie onjuist is opgetreden. In overleg met de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken is besloten deze zaak administratief af te doen door de bevoegde instanties. Ook de klacht van de studente Koosje Koster, die door mannelijke agenten op het politiebureau is gefouilleerd, is door mr. Hartsuiker gegrond verklaard. Deze zaak is disciplinair afgedaan. Hetzelfde is gebeurd met een klacht van provo Peter Bronkhorst, die door twee agenten op het Spui aan zijn haar naar een arrestantenwagen is gesleept. Omdat Bronkhorst zich tegen zijn aanhou ding verzette, ziet mr. Hartsuiker ook in dit geval geen reden tot strafvervolging. Hier is geen sprake van opzettelijke mishandeling geweest", zei hij. Verder heeft de officier drie klachten over mishandeling door politiemannen ge grond verklaard, die zijn ingediend na wat hij noemde „weekeind-ongeregeldhe den". Voor zover mogelijk, want het is niet altijd na te gaan welke politieman nen er bij betrokken zijn geweest, zijn in deze gevallen disciplinaire maatregelen getroffen. In de overige gevallen treft de politie volgens mr. Hartsuiker geen blaam. De ze klachten zijn over het algemeen af komstig van mensen tegen wie de politie mef geweld optrad, nadat zij herhaalde keren opdracht hadden gekregen zich te verwijderen en die vaak verzet tegen de politie pleegden, zei mr. Hartsuiker. Over de manier, waarop de klachten worden afgewerkt zei mr. Hartsuiker dat hij de klagers een brief schrijft waarin hij er op wijst dat zij in beroep kunnen gaan bij het gerechtshof. Enkelen hebben dit gedaan. Ook het gerechtshof heeft toen hun klachten ongegrond verklaard. Een aantal van de klagers heeft de heer Hartsuiker voor een onderhoud bij zich uitgenodigd. De afwerking loopt echter niet altijd even vlot. Naar aanleiding van een TV- programma over de klachten, waarin verschillende mensen verklaarden nog niets gehoord te hebben, zei mr. Hartsui ker dat zij na het opnemen van dit pro gramma een brief van hem gekregen hebben. W eerrapporten 1, 2 Agenda van lJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 11, 13 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: Schroder3 Buitenlands nieuws 3, 9; 11, 13 In de vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 7 Kennemer Kruimels7 Radio en tv 15 Kunst 15 Feuilleton17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21, 23 Weg en Wiel23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Verwachting van het K.N.M.I geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen en plaatselijk enige regen. Matige tot zwakke zuidoostelijke wind. Vannacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt en hier en daar mist. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Bij de AVRO heerst grote ontstem ming over het niet toelaten van haar verslaggevers tot de persconferentie. „Dit is een ernstige discriminatie. Wij hebben bij de voorbereiding van onze televisiereportage over het justitiële optreden bij klachten tegen de politie in onder meer Amsterdam al weken geleden inlichtingen of commentaar gevraagd over juist die feiten, welke de officier gisteren op de persconfe rentie heeft bekendgemaakt. Wij heb ben dat mondeling gedaan en schrifte lijk. Gisteren werd zo maar medege deeld dat de officier het voldoende achtte dat alleen de schrijvende pers op de hoogte werd gebracht. Het pu bliek was dan voldoende ingelicht, zo meende hij". De AVRO overweegt een schriftelijk protest bij mr. Hartsuiker in te dienen en is ook van zins zich met een klacht te richten tot de minister van Justitie, mr. A. A. M. Struycken. Ook wil men zich wenden tot de Federatie van Nederlandse journalisten. Sinterklaas is weer in het land. Overal verdringen de kleine en grote mensen zich voor de etalages, overal rinkelen de kassa's, wanneer de talrijke helpers van de Sint hun inkopen doen. Als 's avonds de druk te in de winkels voorbij is, blijft de sfeer toch bestaan. Daarvoor zorgt de feestverlichting. Onze foto toont zo'n straat, op haar mooist getooid. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Prof. mr. I. Samkal den, oud-minister van Justitie in het ka- biriet-Cals, heeft op eigen initiatief beslo ten toch commentaar te leveren op de uitzending van enkele dagen geleden, die AVRO's Televizier-reporter Roelof Kiers maakte over klachten betreffende behan deling door de politie door vijf burgers. De heer Samkalden heeft de wens te kennen gegeven als ambteloos burger commentaar op deze uitzending te leve ren. De AVRO-man Kiers behandelde in deze uitzending klachten over het uitblij ven van een juiste justitiële behandeling ten aanzien van klachten over het optre den van de politie in de roerige periode rond en na het huwelijk van prinses Bea trix. De extra-uitzending begint om 22.05 en wordt uitgezonden via Nederland 2. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Bejaarden, wedu wen, wezen, invaliden en trekkers van kinderbijslag kunnen per 1 januari rekenen op hogere uitkeringen. Op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wordt hard gewerkt aan een aanpassing van de uitkerin gen aan het gestegen loonniveau. Voor de trekkers van AOW, AWW en interimwet, zit er als bekend in de loop van december nog een uitkering ineens van 2 percent in het vat. De nieuwe bedragen, die' op korte ter mijn bij Koninklijk Besluit zullen worden gepubliceerd, krijgen terugwerkende kracht tot 1 oktober van dit jaar. Op die datum is namelijk het algemene loonpeil zodanig gestegen dat automatisch het systeem in werking treedt, waarbij de re gering wettelijk verplicht is de uitkerin gen op te trekken aan de hand van de gestegen loon-indexcijfers. Voorwaarde is dat die cijfers tenminste 3 percent moeten zijn opgelopen. ROME (AP). Zware regenval teisterde vanochtend Rome er. om geving. Het stijgende water van de Tiber bedreigt de rijke landbouw gronden en de dorpen langs de oever, Enkele laaggelegen buitenwijken van de Italiaanse hoofdstad dreigen over stroomd te worden. Nieuwe sneeuw en vorst nebben de streek van Belluno in de Dolomieten ge troffen. In deze streek zijn eerder deze maand door overstromingen duizenden mensen dakloos geworden. M l .-. Mirabeau: Het beetje wijsheid dat de wereld bezit is erin gebracht door de gekken. „Het Nederlandse bedrijf dat zich met export bezig houdt heeft het op het ogen blik moeilijk en zal het in de nabije toe komst nog aanzienlijk moeilijker krijgen als de grenzen binnen de gemeenschap pelijke markt volledig zullen zijn wegge vallen. Voor velen bleek het in het af gelopen jaar al te moeilijk om zich op de exportmarkten te handhaven." Dit zei vanmiddag Jaarbeursvoorzitter Ir. W. van Osselen op de Nationale Exportdag 1966 die in het Amsterdamse RAI gebouw voor ongeveer 700 deelnemers werd ge houden. Meer over wat op deze bijeen komst werd gezegd op de pagina econo mie en financiën. De Australische dienstplichtige 'Wil liam White weigerde dienst. Hij voelt er kennelijk niets voor op een kwaad moment naar Vietnam ge stuurd te worden. Maar het Austra lische Hooggerechtshof besliste dat White onder de wapenen moest. Drie politiemannen haalden hem uit zijn ouderlijk huis. Een grote groep demonstranten betoogde in de buurt om te getuigen van hun solidariteit met White. Maar ze beletten de politie-agenten niet hun opdracht uit te voeren. (Telefoto). De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, is ook bij nadere overweging niet van mening dat de voorwaarde die gesteld is aan Sieto Hoving dat in zijn eabaret Tingel Tangel bij het optreden in Heemstede geen teksten over de koningin of het koninklijk huis mogen voorkomen, in feite neer komt op het uitoefenen van censuur. De inhoud van het programma heeft bij het nemen van de beslissing geen rol ge speeld. Aldus antwoordt de burgemees ter op de schriftelijke vragen die het raadslid H. J. Verkouw (P.v.d.A.) hem heeft gesteld. Het verlenen van de vergunning is niet afhankelijk gesteld van het nako men van de genoemde eis, aldus de bur gemeester, maar de vergunning werd ver leend onder voorwaarde dat niets over het koninklijk huis gezegd zou worden MOSKOU (Reuter). De Russische regering heeft Indonesië verscheidene jaren uitstel van terugbetaling van zijn schulden gegeven, aldus heeft een woord voerder van de Indonesische ambassade in Moskou meegedeeld nadat Indonesische financiële deskundigen, die over de schuld hadden onderhandeld, naar Polen waren vertrokken. Een 15-jarige leerlinge van een huis houdschool in Haarlem heeft bekend dat zij sedert 10 oktober vier bromfietsen heeft gestolen die zij gebruikte om be paalde routes in de stad af te leggen. Zij plaatste de brommers op de binnenplaats van het flatgebouw Haarlem-Hoog in Haarlem-Noord. Per fiets begaf zij zich van huis naar „haar stalling", om daar de fiets achter te laten en per brommer naar school of naar het stadscentrum te gaan. De brommers zjjn alle weer terecht, Tussen de directie van het Hoog ovenconcern en de metaalbonden worden ook deze week nog bespre kingen gevoerd over een afvloeiings regeling voor de 1.150 werknemers bij de Demka in Utrecht, die door in krimping van het bedrijf overbodig worden. De onderhandelingen ver lopen in een uitstekende sfeer en het is niet onwaarschijnlijk, dat men eind deze week de laatste hand aan de regeling kan leggen. De Katholieke bond van werknemers in het metaalbedrijf, „St. Eloy", heeft vandaag al enkele hoofdlijnen van de af vloeiingsregeling gepubliceerd. Van de zijde van de Demka wilde men daarop echter, omdat de onderhandelingen nog aan de gang zijn, geen commentaar geven. Werknemers die tenminste 62Yf jaar oud zijn komen tot hun 65ste in aanmerking voor uitkeringen krachtens de wachtgeld en werkloosheidswet en de wet werkloos heidsvoorziening. Volgens „St. Eloy" zou men deze groep vervroegd willen pensio neren. De vakbonden streven ernaar, dat A I* i s m*** s 1 ;f a ill het inkomen van deze werknemers tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd zoveel mogelijk wordt aangevuld tot het huidige inkomen. Voor zestigjarigen en ouderen en voor 55-jarigen met een bepaald dienstver band streeft men ook naar inkomensga ranties boven de wettelijke uitkeringen. Met de afvloeiingsregeling zal in totaal een bedrag van enkele miljoenen guldens gemoeid zijn. Voorts wordt gewerkt aan een verhuis kostenregeling voor de werknemers die gebruik wensen te maken van overplaat- sings-mogelijkheden binnen het Hoog ovenconcern. Hoogovens krijgt volgend jaar de beschikking over enkele honder den nieuwe woningen in Beverwijk. Als de belangstelling voor overplaatsing naar Beverwijk daartoe aanleiding geeft, zal het vervoer naar en van Beverwijk met speciale bussen geschieden. „St. Eloy" meent, dat men de beslis sing over wel of niet overplaatsen hele maal aan de werknemers moet overlaten. De bond stelt echter wel nadrukkelijk, dat Hoogovens bij de vakbonden goed staat aangeschreven en dat er „geen reden is om huiverig te zijn voor de staalfabriek". De poging tot berging van de Scheve- ningse trawler Sch 42 „Nellie", die in de nacht van zondag op maandag op de rotsen van de zuidkust van Ierland is gestrand, is door de sleepboot „Utrecht" opgegeven. De trawler is geheel lekgeslagen en ligt met 50 graden slagzij op de rotsen. De gehele bemanning van de „Nellie" zal door de „Utrecht" in Penzance (Zuid Engeland) aan wal worden gezet. ADVERTENTIE vindt 't vast niet prettig, als vader na 't avondeten neer zinkt in z'n makkelijke fau teuil en om volledig te ont spannen een stoel onder zijn voeten trekt. Met de aanschaf van een voetenschommel of voeten bankje is dit probleem di- rekt van de vloer Misschien Sint iets de In vele uitvoeringen ver krijgbaar bij ADVERTENTIE Voor een sportief geschenk Kennemerlaan 94 IJmuiden Tel. 4071 ADVERTENTIE Kennemerlaan 65-69. ADVERTENTIE eubelen Sedert 1Ö41 BOOT f Gierstraat V3a-54-3«J 's MAANDAGS GESLOTEN ADVERTENTIE Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15S32 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22S5 96 Amsterdam official dealer BLOEMSTRAAT 34 - IJMUIDEN - TEL. 4208 ADVERTENTIE UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat Telefoon 4420. ADVERTENTIE DEALER voor de Gemeente VELSEN Garaoehedrijf MAARSCHALK Hoofdstraat - Santpoort - Tel. 02560 - 8230

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1