Dick van Dyke-show definitief ter ziele Polnareff R UIMTE- PRAAT w 4 t z V k t 1 j *■1 «lliïl: Maar nog voor vele uurtjes pret-in-blik ZATERDAG 2 6 NOVEMBER 1966 Erbij 19 Leden van groepje oogsten triomfen in films, musicals en op het toneel In drie maanden van de üoot naar de top V Op de planken WM ::|f Speciale shows Br i *iii WIE ONTSNAPPEN WIL DIE MOET SNEL ZIJN mm HOLLYWOOD. De Dick van Dyke-show, die al sinds jaren over al ter wereld grote triomfen viert, zal voorlopig nog wel een topper" blijven. In ieder geval zal zijn einde nog wel enkele jaren uitblijven. Dat valt op te maken uit een be zoek aan de droomfabrieken van bioscoop en beeldbuis, Hollywood. Hoewel men met het filmen van de show al enige tijd geleden is op gehouden, zijn de ingeblikte resul taten van vijf succesvolle jaren nog dagelijks te zien, zowel op de scher men in Amerika als ver daarbuiten. Zal Dick dus voor miljoenen kij kers nog menig ontspannend uurtje brengen, velen menen dat ook de herinnering aan „de goede oude dagen" der Van Dyke-shows nog lange tijd zal blijven voortleven, omdat de spelers tegenwoordig op andere plaatsen triomfen vieren. Zij zullen altijd de levende her innering blijven vormen aan de glorieuze tijd van de Dick van Dyke-shows, zelfs wanneer deze op een dag van de t.v.-schermen zullen zijn verdwenen. „VELE briefschrijvers", zegt Dick van Dyke, „veroordeelden en bekriti seerden onze bslissing, de show te stoppen omdat we onszelf daarmee bij na zeker in het vergeetboek zouden plaatsen. Ze voerden daarbij voorbeel den aan van grote of kleinere sterren, die om de een of andere reden een bekende show vaarwel hadden gezegd en in de vergetelheid waren verdwe nen." Er lijkt evenwel geen enkel gevaar van die aard te bestaan voor Dick of een van de andere leden van zijn illus tere gezegschap. Het klinkt nu al bijna als een sprookje, maar Dicks schema voor de volgende zeven jaar is volop gevuld met het maken van films. „Dicks contracten", zegt Tom Jones die voor Van Dykes (eigen) produk- tiemaatschappij werkt, „behelzen on dermeer veertien hoofdfilms, waarvan de eerste zes al vaste vorm hebben aangenomen. Twee films, die hij maak te na het besluit, met de serie op te houden „Mary Poppins" en „Lieu tenant Robinson Crusoe U.S.N." ont wikkelen zich nu al tot de twee groot ste geldmakers uit de geschiedenis van de Walt Disney-studio's". DICK VAN DYKE is niet de enige van de „ouder groepdie de stap van het kleine naar het\grote scherm heeft gewaagd. Ook Maiy Tyler Moorde, Dicks tv-vrouw, is in de filmbusiness gesprongen. Haar eerste film was „very modern millie", waarin ze speelt met Julie Andrews. Hoewel Mary er niet een van de „grote" sterren in is, had ze er toch wijsgerige gedachten over. „Ik heb een rol gekregen, die iedereen wel zou willen hebben in een grootse film als deze. Het is een begin. DEZE MAAND had in Parijs een platenfestijn plaats, waarop de nieuwste opname van de zanger Mi chel Polnareff werd aangeboden: „Sous quelle étoile suis-je né?" Wil- leke Alberti bood haar Franse col lega haar eigen pas-verschenen plaat aan: „Rozen, tien rozen," de Nederlandse versie van Polnareffs chanson „Love me, please love me." Men vond het een leuk idee, want Willeke is tot nu toe de enige, die een buitenlandse versie van een Plnareff-chanson brengt. Hij zingt ze namelijk zelf: de Duitse en de Italiaanse. MICHEL POLNAREFF steeg in drie maanden van de goot naar de top van de televisiemast. Hij eet elke avond in het restaurant waar hij kort tevoren als bordewasser werd weggeschopt wegens zijn lan ge haren. En zijn handtekening siert de platenhoes van de „stille" die hem pas geleden hardhandig op pakte van de trappen van de Sa- cré Coeur. Michel is omhoog gescho ten als een straaljager. ZIJN OUDERS kwamen uit het variété-vak, maar toen hun zoontje amper drie jaar al met een eigen geschreven liedje kwam aanzetten, offerde mama onmiddellijk haa^ carrière op om het „wonderkind onder haar persoonlijke hoede te nemen. Hij kreeg lessen in solfège, harmonie en piano en kreeg overal een tien. Op school was hij de beste van de klas. Maar omdat hij toch geen meesterpianist bleek, moest hij op een bank gaan wer ken. Hij schijnt het er enkele maan den te hebben uitgezonden. Toen smeet hij twintig franc in het ge zicht van de directeur: „Ik verdom het om mijn haar te laten afknip pen, Ajuus." Hij liep niet alleen weg van de bank, maar ook van huis. „Ik werd een beatnik. Ik kon me eindelijk jong voelen en spelen, wat ik als kind nooit had gekund. Wat ik speelde? Muziek natuurlijk. Gitaar." Blijkbaar heeft Michel, daar op de trappen van de Sacré Coeur, pas voor het eerst van zijn leven „echt muziek gemaakt." En echt honger geleden. Hij zwierf een jaar lang, door heel Frankrijk. Hij moet zich ten slotte zo diep hebben gebukt dat hij op de trottoirs knielde en er krijttekeningen op maakte met het onderschrift: „Ik kan niet tekenen, maar ik heb honger". Maar hij zal u verzekeren dat hij zich tenmin ste vrij voelde. Diezelfde taaiheid bezit hij nog steeds. Zijn eerste plaat „La pou- pée qui dit non" (De pop die nee zegt) haalde 150.000 exemplaren. Onmiddellijk daarop kreeg hij ova tie na ovatie.van orkestmusici (hetgeen zelden gebeurt). Plus de prijs der Critiek, unaniem toe gekend door alle journalisten. Zijn tweede plaat was „Love me". Maar dat nummer duurde 4.25 minuten. Een normaal chanson duurt 2V2 .mi nuut. „Haal er maar een minuut uit, jongeman" zeiden de platenma- kers. „Nee" zei Michel Polnareff. „Wat nee? Je schrapt, of we ne men het hele nummer niet". „Ik schrap niet, en je neemt het hele nummer wel" sprak Polnareff. Hij won. De plaat haalt een enorm cijfer, en als je daar Duits land, Italië en nu ook Nederland bij optelt.dan is het best te be grijpen dat de titel van zijn vol gende nummer, onlangs van de per sen gekomen kon luiden: „Onder welke ster ben ik geboren?" Hoewel.met de Nederlandse vertaling van een liedje weet je het nooit. Om nu al direct in een film als ster te schitteren, had voor mij wel eens noodlottig kunnen worden. Nu heb ik de kans een hoop te leren." DAT ZEI ze een paar maanden ge leden toen men juist met de opna men was begonnen. Weinig besefte Mary Tyler Moore dat haar iets groot ser dan zij ooit had durven dromen zou overkomen voordat de filmopna men zouden zijn beëindigd. Vier maan den had de beroemde Broadway-pro ducer David Merrick al ^gezocht naar een zangeres, die tevens actrice was om de rol te vervullen van Holly Folightly in zijn musicalversie van „Breakfast at Tiffany's". Een paar weken geleden kreeg Mary een tip, die nu zal resulteren in een eigen mu sical op Broadway. Zelf reageert ze er nogal laconiek op: „Ik denk dat ik nog een poosje zal moeten wachten om filmster te worden." EEN ANDER lid van de oude tele visiefamilie die Mary wel eens zou kunnen tegenkomen met een eigen mu sical is Rose Marie. De laatste tijd heeft Rose Marie veel gastrollen ver vuld in televisieshows waarvan er in de toekomst mogelijk ook enkele op de Nederlandse beeldbuizen zullen ko men. Haar manager Bill Couski zegt: „Kort geleden is ze gaan praten met enkele Newyorkse producers over me dewerking aan een musical. Ze was er niet zeker van of ze het wel wilde, of zelfs maar kon doen. Dus besloot ze om zekerheid te krijgen het eerst eens te proberen in een van de musi cal-theaters in Hollywood, waarin een van de vroegere Broadwayshows „ging". Een paar weken geleden start te ze in een hoofdrol in de oude Ethel Merman-show „Call me Madam". Suc ces hoe kan het anders bleef niet uit." MET HAAR herwonnen vertrouwen lijkt het er nu op dat Rose Marie mis schien spoedig op het Newyorkse to neel zal staan. „Maar er zijn nog veel andere aanbiedingen", zegt ze. „Ik weet nog niet wat ik zal doen. Mo- rey Amsterdam en ik hebben een aan bieding gekregen voor een nieuwe tv- serie, die eind 1967 moet beginnen. Maar het is of New York of Holly wood; er is geen tijd voor beide dingen in diezelfde periode".-Als het mogelijk is, zou Rose Marie graag weer samen werken met Amsterdam, die ze al meer dan 20 jaar kent. Vorig voor jaar maakten ze samen een film die „Don't worry, we'll think of a title" heette (geen zorgen, we bedenken nog wel een titel). Volgens de critici had den ze er beter niet aan kunnen be ginnen. „Het was niet zo best", zegt V r .'"yj 'tS' - mÊmT Couski er zelf van, „maar als er niets anders kan worden gezegd, kan ik nog wel meedelen dat ze een hoop plezier hebben gehad, toen zij die film samen maakten. Beiden gaan niet rustig af wachten totdat ze samen iets kunnen doen, maar ze hebben wel altijd hun ogen voor dergelijke dingen". MOREY AMSTERDAM staat even min te trappelen van ongeduld. Sinds de opnamen voor de Dick van Dyke- show gestaakt zijn heeft Morey het net zo druk gehad als dei rest van het oude groepje. Zijn werkzaamheden als nachtclubconferencier brengen hem naar alle windstreken, voorts speelt hij geregeld gastrollen in televisieseries. Een vriend beschreef eens Morey's ge dachten hierover: „Als hij een vrije dag heeft, denkt hij dat hij werkeloos raakt". Een van de vaste gasten in de tv- show van Dick van Dyke was Jerry Paris die buurman Jerry speelde. Be ginnend als een acteur in de show, verminderde hij zijn werkzaamheden bij andere series om zijn tijd vervol gens te vullen met het bestuderen van filmproduktiemethoden. Zijn ijver re sulteerde tenslotte in een leidinggeven de taak bij de show, die zodanig uit groeide dat hij er steeds meer vat op kreeg. Toen de opnamen van de Dick van Dyke-show werden stopgezet was hij min of meer de man om wie alles draaide. Nu heeft hij een serie, waarin hij eigen baas is. „Hey, land lord" heet die reeks, waarvan de uit zendingen in de VS pas begonnen zijn. DICK VAN DYKE zelf heeft de tele visie ook niet in de steek gelaten. Hij heeft een contract getekend voor drie speciale shows voor een van de Amerikaanse netten en bereidt zich er al op voor. „Ik zal er allerlei din gen in doen waarvoor ik tot op dit mo ment geen kans heb gehad en die ik waarschijnlijk ook niet meer zal kun nen doen in een van mijn toekomstige 'v. y - 2 Rob en Laura Petri, alias Dick van Dyke en Mary Tyler Moore, zoals miljoenen hen kennen. films", zegt hij. En zijn gedachten gaan uit naar zowel pantomime als bij voorbeeld een concert op de klavecim bel. HIJ HEEFT waarschijnlijk gelijk als hij zegt dat daarvoor in zijn toekom stige films geen plaats meer zal zijn. Tenminste, als de film die zo juist ge reed is gekomen een voorbeeld is van zijn toekomstige activiteiten. „Divorce, American style" (scheiding op zn Amerikaans) is een soort komische aanklacht tegen de voor ons vreemde Amerikaanse scheidingsgewoonten. „Ik weet dat ik er een hoop reacties op zal krijgen", zegt hij er zelf van „want het is nu niet bepaald het soort familie-ontspanning waarmee de mees te mensen mij in verband brengen". AL DE VROEGERE spelers in de Dick van Dyke-show zullen elkaar zo veel mogelijk trachten te zien. „Bijvoor beeld", zegt Tom Jones, „die avond toen Rose Marie begon in „Call me Madam", toen de hele oude garde aan kwam, dineerde en vervolgens een bus huurde om gezamenlijk naar het thea ter te gaan. Na de voorstelling brach ten ze Rose een grote hulde". „Zo ma ken ze nu al plannen voor een feest voor Mary Tyler Moore en haar man, Grant Tinker, een van de leidende fi guren bij de N.B C. De „party zal een afscheidsfeest zijn voor beiden, want Mary gaat naar haar nieuwe New yorkse musical terwijl Grant in een andere N.B.C.-job start. Dick van Dyke met Debbie Rey nolds in zijn tweede grote film, „Scheiding op z'n Amerikaans". ■■.y. WIL DE MENS de maan be reiken, dan moet hij bestand zijn tegen een verblijf van een aantal dagen in de buitenaardse ruimte en op de maan zelf. Russische en Amerikaanse ruimtevluchten hebben bewezen dat een mens zich kan beschermen tegen de gevaren van zo'n verblijf. Op de aardbodem kunnen wij vrij rondlopen en ademhalen zonder speciale voorzorgen. Die voorzorgen treft de dampkring waarvan wij de lucht inademen voor ons. Maar deze zogenoem de atmosfeer vormt maar een dunne schil rondom onze aard bol. Desondanks beschermt zij ons afdoende tegen de gevaren van de kosmos, zoals allerlei vormen van straling. Willen wij de aarde verlaten, ruimtevaarder, alleen of in gezelschap van een collega, vluchten om de aarde gemaakt. Voor zo'n vlucht is verder no- dan moeten wij dus behalve voedsel en drinken ook „lucht" meenemen en ons opsluiten in een hermetisch gesloten capsule. In zulke capsules heeft al menig dig, dat de capsule met grote snelheid wordt voortbewogen, anders zou hij na de lancering meteen terugvallen naar de aar de, als gevolg van de werking van de zwaartekracht (de aan trekkingskracht van de aarde). PAS WANNEER zo'n capsule een snelheid heeft van ongeveer zeven kilometer per seconde kan hij dicht bij de aarde in een om- loopbaan blijven lopen. Om koers te kunnen zetten naar een ander hemellichaam is een nog grotere snelheid nodig: ruim 11 kilometer per seconde. Deze snelheid heet daarom de ont snappingssnelheid. De enige tot nu toe bekende manier om een voorwerp die snelheden te geven is de metho de van de raketaandrijving. V

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19