„Van de emancipatie komt in de praktijk nog niet veel terecht" TROUWLUST SLAAT ALLE RECORDS NU HET „PAARD" VOORBIJ IS TOPJAAR VOOR DE JAPANSE TOCH LENTE MODE IN FLORENCE HUWELIJKS BUREAUS Conclusie van presidente Internationale Vrouwenraad Aandacht voor mosselen ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 DE PRESIDENTE van de Internationale Vrou wenraad, de wereldorganisatie waarbij vrouwen verenigingen uit zestig landen zijn aangesloten, bracht vorige week een bliksembezooek aan ons land. Terwijl haar man, een Newyorkse bankdirecteur van Oostenrijkse origine, een bespreking met prins Bernhard had, woonde zij in het Utrechtse stadhuis de algemene vergadering van de nationale vrouwen raad van Nederland bij. Zeventig percent van de Japanse meisjes geeft de voorkeur aan de Óetsji-kake, de traditionele Japanse bruidsjapon, waarin ook prinses Michiko trouwde. DE KRACHT van het -water heeft het enthousiasme van de Italiaanse mode ontwerpers niet kunnen breken. Creaties als op deze foto zullen ondanks de chaos en de modderbrij die het water achterliet toch te bewonderen zijn. Veel kleine couturiers zullen op eigen kracht niet opnieuw kunnen star ten, maar Emilio Pucci, de meest voor aanstaande mode-ontwerper van Flo rence, heeft gezegd: „Mijn levenswerk is verwoest, maar ik zal opnieuw begin nen". Ondanks de gevolgen van de over stromingen in Florence wordt verwacht dat de voorjaars- en zomercollecties tus sen 13 en 16 januari getoond zullen wor den. Er zal dan genoeg hotelaccommo datie beschikbaar zijn om de ongeveer 800 inkopers en modejournalisten onder te brengen, hoewel op het ogenblik méér dan negentig percent van de hotels en restaurants beschadigd is. ER IS EEN hoogconjunctuur in huwelijken in Japan, nu 1966', het vervloekte jaar van het vurige paard ten einde loopt. De trouw centra in Tokio profiteren ervan. De zaken waren dit jaar wat slap geweest als gevolg van een oud Japans bijgeloof, dat wil dat meisjes,, geboren in „het jaar van het paard", afschuwelijke hanepinnen van vrou wen worden en 1966 was zo'n jaar het eerste sinds 1906. Nu het jaar 1966 bijna voorbij is en toekomstige ouders pas in 1967 kinderen kunnen verwachten, neemt het aantal huwelijken toe. Het huwelijk volgens de Sjinto- riten, zoals het in de trouwcen tra wordt gesloten. MEVROUW CRAIG SCHULLER vindt dat er in de praktijk van werkelijke emancipatie niet altijd roveel terecht komt. In de koffiekamer van het Utrechtse stadhuis tussen de besprekingen met de topleidsters van Nederlandse vrouwenverenigingen door, herinnerde zij er aan dat het zogenoemde zwakke geslacht zelfs in de meeste geïndustrialiseerde landen vooral in politiek opzicht weinig heeft in te brengen. „HET BESTUREN VAN staten schijnt nog steeds een mannenaangele- genheid te zijn en ook in het bedrijfs leven reserveert men de leidinggeven de posities bij voorkeur voor hen. Ik vraag mij altijd af waar blijven de vrouwelijke „captains of industry". O, begrijp me goed" verontschuldigde zij zich „Ik heb geen hekel aan man nen. Het punt is alleen dat vrouwen wat minder toegeeflijk zouden moeten zijn. Wij kunnen net zo goed verant woordelijkheid dragen, maar dan moe ten wij ook de kans krijgen om dat te bewijzen. Om nu te zorgen dat de vrouw in de politiek ook minister van Financiën en de zakenvrouw niet al leen secretaresse maar ook president directeur kan worden, zijn er nog steeds vrouwenorganisaties nodig die voor een volledige emancipatie blijven vechten". MARY CRAIG SCHULLER, die al hoewel zij met haar man al jaren in New York woont, nog steeds de Brit se nationaliteit heeft, is van oordeel dat vrouwenverenigingen voor de jon ge generatie wel degelijk aantrekke lijk kunnen zijn, als de verenigingen zich zelf maar op de juiste manier „verkopen" en afstappen van de thee kransjes-gedachte. De moderne jonge vrouw heeft volgens haar veel meer belangstelling voor actie-programma's voor gelijke promotiekansen e.d. dan haar moeder, die nog opgegroeid is in de tijd dat er van een gelijkwaardige betaling nog geen sprake was. VROUWENORGANISATIES die in hun eigen land al veel hebben bereikt kunnen in de ontwikkelingslanden nog genoeg werk doen. Op de driejaarlijk se conferentie van de Internationale Vrouwenraad, die onlangs in Teheran werd gehouden en waar de zuster van de sjah van Perzië, prinses Ashraf als gastvrouw optrad, besloot men tot de instelling van een z.g. „tweeling programma", waarmee de basis werd gelegd voor de nauwe samenwerking tussen vrouwenorganisaties met een verschillende economische ontwikke ling. De Nationale Vrouwenraad van Nederland adopteerde Zuid-Afrika. De Noorse raad zal in Tanzania steun verlenen bij de bouw van een ge meenschapscentrum. De Zwitserse vrouwen zamelen geld in voor een nieuwe meisjesschool in Bombay ter wijl de Duitse en Amerikaanse vrou wenorganisaties studiebeurzen be schikbaar stellen. DE POSITIE van de vrouw in de ontwikkelingsgebieden heeft Mary Craig Schullers speciale aandacht. Voordat zij tot wereldpresidente ge kozen werd was zij namelijk de verte genwoordigster van de Internationale Vrouwenraad bij de Verenigde Naties en als zodanig nauw betrokken bij het UNESCO-werk. In Afrika en het Mid den-Oosten worden nog steeds vrouwen als slavinnen verkocht en in de overi ge delen van de wereld is de vrouw door tradities en familierecht vaak niet meer dan een slavin. De Interna tionale Vrouwenraad doet wat hij kan. Behalve Mary Craig Schuller reizen de vice-presidentes, de Thailandse prinses Prem Purachtra en de Ita liaanse gravin Flavia Delia Gherardes- ca samen met enkele tientallen andere bestuursleden de wereld af om op zo veel mogelijk congressen de stem van de vrouw te laten horen en daarnaast van de nieuwste ontwikkelingen op de hoogte te blijven. NA EEN aanvankelijk nogal afwach tende houding is de Internationale Vrouwenraad zich intensief met het geboortebeperkingsprobleem gaan be zighouden. De toename van de we reldbevolking wordt zo langzamerhand WILT U mosselen in plaats van vlees of vis op het menu zetten, dan "kunt u per persoon 200 gr mosselvlees rekenen (dat is 1 kg geknipte mos selen). Zo'n portie geeft de eter meer voedingszouten en vitamines van het B-complex dan 100 gr schoongemaakte zoet- of zoutwatervis. Een reden te meer om er eens een maaltijd mee te maken. Enkele praktische wenken koop mosselen bij een vishandel mei een grote omzet, dan hebt u de meeste kans dat ze vers zijn. maak de mosselen direct schoon. bewaar schoongemaakte mosselen zo kort mogelijk op een koele plaats. reken voor vier personen 4 kg geknipte mosselen 800 gr netto). Mosselen schoonmaken De mosselen één voor één controleren door met duim en wijsvinger stevig op de rand van de schelp te drukken. Niet te gebruiken zijn: schelpen, die hierna opengaan en schelpen waar zand uitkomt, de zogenoemde „slijk mosselen" (deze zijn zwaarder dan de andere); ook gebroken of gekneusde exemplaren wegdoen. De ruwe mosselen (ook wel „vuile" mosselen ge noemd) eerst van elkaar knippen, de draden bundels en ander afval eraf halen. De mosselen, die al geknipt zijn, verder schoonmaken. De „baarden" (draden, die uit de mossel steken) eraf trekken, de schelpen borstelen en enige malen in schoon water wassen. Daarna de mosselen 15 a 30 mi nuten in water met zout (3 eetlepels dp 1 liter water) laten staan en schoon laten weken. RECEPTEN VOOR VIER PERSONEN Mosselen koken 4 kg mosselen, 1 ui, peterselie of selderij (peperkorrels). De mosselen in een grote pan doen. De ui schoonmaken en klemsnijden, de peterselie of selderij wassen. Deze kruiden op de mosselen leggen en de pan sluiten. Alles vlug verwarmen en na enkele minuten de mosselen om schudden. Wanneer alle schelpen open zijn (na 10 minuten) de mosselen uit de pan nemen. Een deel van het mosselnat mengen met azijn of mosterd, zout en peper. De mosselen voor het gebruik aan tafel in het sausje dopen. Mosselen bakken De mosselen door paneermeel of bloem wentelen en in hete boter of mar garine vlug bruinbakken. Wanneer ze bruin zijn, de mosselen meteen op dienen. Hierbij tomatenpuree, tomatenketchup of mosterd geven. Mosselsla 250 gr gekookte mosselen, 1 eetlepel slasaus, 1 eetlepel citroensap of azijn, zout, peper, peterselie (sla). De peterselie wassen en fijnsnijden. Een sausje maken van slasaus, olie, citroensap of azijn, zout en peper. De koude, gekookte mosselen met de saus vermengen en 10 minuten laten intrekken. (De bodem van de schel pen of schaaltjes bedekken met sla). De mosselsla over vier schelpen of schaaltjes verdelen en garneren met de fijngesneden peterselie. een van de kerken in de omgeving. In de wachtkamer worden cocktails ge serveerd vóór de gasten naar de di nerzaal worden geleid. Na de heildronk het aansnijden van de bruidstaarten en vele toespraken, krijgt iedere gast een klein souvenir, meestal iets van porselein, lakwerk of een doos koek. EEN VAN de drukste goedkopere trouwcentra is het zeven verdiepingen tellende „Sampoekoe Kaikan" in wes telijk Tokio. Dit centrum heeft 14 trouw- en 100 dinerzalen. Een normaal huwelijksdiner kost er ongeveer 5Vz dollar per gast. Op een dag, die als gunstig voor huwelijken wordt be schouwd, heeft dit centrum er onge veer 200. Op de vraag, of er ooit fou ten waren gemaakt of verwarring was ontstaan antwoordde een functionaris van het centrum: „Neen, een fout bij een huwelijk zou heel erg kunnen zijn, weet u". verontrustend vindt Mary Craig Schul ler. „We moeten ouders van hun plicht overtuigen hun gezin zo samen te stel len dat zij volledig in staat zijn om hun kinderen op te voeden en ze te jpr -"%*** ft* MSi m* langrijke bijdrage bij de bestrijding van onwetendheid leveren. Het is nu eenmaal een zaak van levensbelang", aldus de presidente van de Internatio nale Vrouwenraad. eten te geven. Voorlichting over het gebruik van anti-conceptiemiddelen moet de taak van medische diensten blijven, maar daarnaast kunnen vrou wenorganisaties door lezingen een be- EEN VAN DE grote trouwcentra deelde mee, dat het op een enkele dag meei; dan 250 huwelijken tot stand brengt zonder ook maar één bruid, bruidegom of gast tussen het verkeer de gezelschap te brengen. De trouwcentra bieden goed werk. Zij nemen het bruidspaar alle zorgen, aan het trouwen verbonden, uit handen: van het posten van de uitnodigingen tot en met het boeken van de huwe lijksreis. Al die 1001 dingen, waarvoor vroe ger de verwanten van de vrouw plach ten te zorgen, kunnen nu worden over gelaten aan een van de trouwcentra: de godsdienstige plechtigheid, het diner, de bruidsjapon, de geschenken voor de gasten, de chauffeurs, de muziek en de tuinfeesten. De trouwcentra er zijn er meer dan 100 in Tokio konden geen be tere zaken doen. Alle, van de goedkoop ste tot de duurste krijgen het steeds drukker. De meeste trouwcentra doen niets anders dan huwelijkssluitingen organiseren. Hotels, restaurants en zelfs warenhuizen hebben zich ook op de huwelijksindustrie geworpen. Eén van de warenhuizen biedt voor 900.000 yen (2500 dollar) het volgende aan: Een bescheiden verlovingsgeschenk kleren te huur (Japanse of westerse) voor bruid en bruidegom, een huwe lijksplechtigheid plus receptie voor on geveer 100 personen, voldoende meu bels (waaronder een t.v.) voor een woning met twee slaapkamers. „Het enige waarvoor de verwanten moeten zorgen is, dat het jeugdige paar op tijd voor de plechtigheid komt", zei iemand van het warenhuis vol trots. Een huwelijk plus receptie voor on geveer 200 gasten in een van de defti ger hotels in Tokio kan tot 1800.000 yen (5000 dollar) kosten. „Maar", vertelde iemand van zo'n hotel, „dat omvat on der meer het vervoer van het jonge paar in een limousine met chauffeur, de huur van de kleding en zelfs zil veren souvenirs voor de gasten". EéN VAN de meer gewone trouw centra, voor Japanners met een mid delbaar inkomen, is de Chinzanso, een landgoed van acht hectaren, dat vroe ger aan een adellijke Japanner behoor - de. Hier kost een gemiddelde trouw partij voor 45 gasten in totaal onge veer 320.000 yen (ongeveer 900 dollar) met inbegrip van maaltijden (kreeft, rundvlees, kip, champagne), een ver huurde bruidsjapon en een godsdien stige plechtigheid. De kosten van de uitnodigingen, auto's, -eserveringen voor de huwelijksreis en andere zaken zijn inbegrepen. Chinzanso is beroemd als openlucht restaurant, maar de hu welijken zijn een nevenbedrijf van be tekenis. ZODRA DE bijzonderheden van de begroting en de omvang van de recep tie vast staan, gaat Chinzanso aan het werk. Het centrum begint met het drukken van de uitnodigingskaarten. De toekomstige bruid bezoekt Chinzanso en bezichtigt de bruidsjaponnen, die er te huur zijn. Zeventig percent van de meisjes geeft de voorkeur aan oetsjsikake, de traditionele Japanse bruidsjaponnen, maar toiletten in westerse stijl van zijde, satijn en kant worden eveneens aangeboden. Chinzanso levert zelfs een kapper. ALS DE huwelijksdag daar is, moet de aanstaande bruid twee uur voor de plechtigheid op het centrum zijn om te worden gekleed en gekapt. Huwelijken volgens de sjinto-riten worden voltrok ken in een der zalen van Chinzanso, christelijke huwelijken in de regel in

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21