7^1 Bizar plan van Erhard om verkiezingen te forceren Kans op „Grote coalitie in West-Duitsland groeit Se. DANSEMv r 1 5 DECEMBER YVONN E Duitsland, Europa en Amerika (siot) r Doe mee!" Studie over spoorweg Istanboei-Saigon Klok voor Smith op vijf voor twaalf Nieuw onderzoek tegen Mihajlov Studie over het gemengde huwelijk Van daq tot dag\\ r _J 1 woninginrichting 000H...! PRACHTIG! NATUURLIJK VAN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 Dreigende kabinetscrisis in Griekenland 250 modelkamers Beverwijk THE SELFKICK amrri (Van onze redactie buitenland) In zijn vraaggesprek met het Franse tijdschrift „Réalités draait West- Duitslands minister van Buitenlandse Zaken vrij doorzichtig heen om de vraag, of hij voor zijn land een verandering wenst op het gebied van de geallieerde kernwapenpolitiek. „Die hele kwestie is in discussie", zo merkt hij op. „Voor ons is beslissend dat wij op lange termijn gezien zekerheid krijgen tegenover iedere denkbare ontwikkeling". Hij ver telt dan dat Bonn de pogingen steunt om de verspreiding van kern wapens tegen te gaan. Geen keuze Verstandig zone' üïïSlaNd Vietnam (Van onze correspondent) Maar zal de CDU-leider dat aandurven? I Algemeen wordt gehoord dat de CDU BONN Bondskanselier Erhard zint, op het ogenblik net meeste heil ziet in Namens de vakbeweging is verklaard, volgens de nieuwste geruchten, nog op I dat er geen genoegen kon worden geno- een methode, om de SPI) uit de regering I verkiezingen,de neo-fascisten van de men met een verhoging der lonen tot te houden. Zelden is de kanselier zo'n ge- pjpD de Bondsdag zullen binnentrekken, «lechts 31/2% in het komende jaar. Wam niaal idee te binnen geschoten. Het kan Erhards plan moet dan ook als scherts in zou een prijsstijging worden ver- dan ook alleen maar geboren zijn uit a wacht van 4'A>%. Als dit inderdaad het doodse stilte, die hem en zijn vrouw lme moeten zijn Voor het geval de SPD. geval zou zijn kan men zich het standpunt omgeeft, nu ze door niemand meer wor- pDP-combinatie als eerste aan de beurt van de vakorganisaties indenken. Wie toch den opgebeld en niemand hen meer be- komt en haar constructieve motie van ■7011 er in de welvaartsstaat" od achteruil zoekt. Erhard zou besloten hebben om in wantrouwen stelt de m artikel >1 zou er m de „weivaanssiaai op acmei un i I de grondwet geregelde methode om een willen gaan, zoals ook zou gebeuren als de Bondsdag, en voor het geval de Libe- kanselier ten val te brengen: namelijk het nieuwe kabinet met een loonronde ralen met de socialisten een coalitie willen door met de meerderheid van de Bonds- van 4 percent zou komen. Maar aan de aangaan, de vertrouwenskwestie te stellen, dag tegelykertijd ee^andere ^anselie^ andere kant wordt het duidelijk, dat een waren enige weken geleden juist gevallen voor hij zelf tot actie kan over- wezenlijke verhoging van de koopkracht de Liberalen en de socialisten, die de gaan. in het komende jaar ook niet erg waar- kanselier uitnodigden de vertrouwens- schijnlijk is. De economische situatie be- kwestie te stellen. Zij wisten dat in dat J7evijdelefl geval door het samengaan van de beide 1 gint namelijk zorgen te baren. fracties, de Bondsdag het gevraagde ver- Als men zou afgaan op ervaringen van I trouwen niet zou geven. Maar nog vóór Doorgedacht in het Eihaid toe„eschie het verleden zou men een economische het tot de stemming over deze kwestie yen bizarre plan, ware het 00 nog moge- 1 TT k„,am hplrlom kanselier Erhard toen het lhk zich voor te stellen, dat de r Dr-arli, crisis kunnen verwachten. Het aantal ar- Bondsdag, en verklaarde hij als Erhard zijn vertrouwenskwestie vol- beiders dat wordt ontslagen, neemt toe daar dat er njet a'an dacht de ver- gens artikel 68 stelt, de kanselier wél haar De faillissementen van ondernemingen trouwenskwestie te stellen, ook als de vertrouwen schenkt. Dan is het hem on- wekken verontrusting. Daartegenover meerderheid in de Bondsdag hem daarom mogelijk geworden nieuwe yerkiezingen weK.K.en 6 „mPen zou Erhardt areumenteeerde ziin uit te schrijven. Daarmee is zijn plan ver bat, dat de overheid nu veel meer dan vragen zou. Erhard^umen deze vertrouwenskwestie zou voor de oorlog de situatie controleert. Zij voor voeide beklaagde in een „show-pro- zal stellig weten te voorkomen dat toe-1 ces" te zijn. standen terugkeren als in de jaren na /•'•li 1930, toen de werkloosheid schrikbarend OgellJKtieiü In het geval van een motie van wan- dan alsnog de FDP-SPD-combinatie de constructieve motie van wantrouwen vol gens artikel 67 kunnen inbrengen, in ge zamenlijke krachtsinspanning de kanse lier ten val kunnen brengen en de eigen kandidaat op de troon kunnen zetten Maar hiermee zou de democratie een was. Maar twee factoren leiden er toe aan I ^.rouwen geeft artikel 68 van de grondwet te nemen, dat wij onze verwachtingen de kanselier de mogelijkheid, binnen 21 graad van perfiditeit hebben bereikt, die en eisen moeten beperken. Na de tweede dagen nieuwe verkiezingen uit te schrij- in de Bondsrepubliek alleen een nog wereldoorlog moest er zo veel worden ven Toen Erhard z'n weigering de Bonds- grotere toeloop tot de veilig-ordelijke wereldoorlog moest er zo veer wo ue d&g -n slingerde stonden de gevreesde NPD ten gevolge zou hebben. herbouwd, aan zoveel behoeften m verkiezingen in Beieren nog voor de deur. I de industrie tegemoet komen, dat de vraag op dat moment hadden de socialisten niets Een grote hoeveelheid centen op de balie van het kantoor van de wegen bouwkundige dienst in Raleigh in Noord-Carolina bewijst dat de Amerika nen liever geven dan nemen. Een van de ambtenaren vond een cent op de vloer. Hij legde het muntje op de balie. Even later stond naast de cent een bordje: „doe mee". De ambtenaren begonnen centen op de balie te leggen om mee te doen met iets, wat niet bestond. De stapel centen groeide snel. Op zekere dag werden alle centen in een doos geschoven en verscheen er een bordje bij: „neem er eentje". Niemand nam een cent. Maar nog steeds groeit de centenmassa! BONN (DPA) Men neemt in Bonn aan dat het overleg tussen Christen-De mocraten en Liberalen om tot een coa litieregering te komen mislukt is. Na de besprekingen, vrijdag in Bonn gevoerd tussen vertegenwoordigers van de C.D.U. en de F.D.P., is vast komen te staan dat men het niet op alle punten eens is. Een van deze punten is de kwestie van de belastingverhoging. Voorzitter Mende van de F.D.P. zei na afloop van de besprekingen dat de vrije democra ten gekant blijven tegen belastingverho ging. Het wordt nu waarschijnlijk geacht dat er een „grote coalitie"- van Christen-De mocraten en Socialisten gevormd zal wor- het aanbod verre overtrof. Die tijd is liever gezien dan nieuwe verkiezingen. voorbij. De oorlogsschade is hersteld, een Maar na de verkiezingen in Beieren, die J afgelopen zondag plaatsvonden en een groot aantal behoeften is bevredigd, onze zefelwinst voor de CSU opleverden de nijverheid moet ijverig zoeken naar Beierse zusterpartij van de CDU ter- nieuwe afzetgebieden. Bovendien is er wijl de SPD niet achter- of vooruit bleek zoveel verbruikt, zoveel „opgemaakt", dat I g^jatie ^vercmderd. H het kapitaal schaars is geworden en jn deze toestand dacht Erhard aan zijn j duur. Het is niet gemakkelijk het geld wat komisch aandoende dreigement. Hij te vinden voor nieuwe industrieën. wil de Liberalen en socialisten herinne- I ren aan hun verzoek om de vertrouwens- Ten tweede is er een nieuwe „mau- i vraag te stellen. En hp wil dat verzoek striële revolutie" gaande. Verouderde be- nu inwilligen. De combinatie SPD-FDP drijfsvormen moeten de strijd opgeven, zou dan wel verplicht zijn Erhard het Geheel nieuwe procédés dringen de oude vertrouwen te- onthouden. Daarop kan Erhard artikel 68 van de grondwet han- produktiemethoden op de achtergrond. teren en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Steenkool wordt verdrongen door olie en aardgas. Staal wordt beconcurreerd door plastics. Telkens weer leest men dat de chemische industrie 'n onnoemelijk aan tal „kunstoffen" op de markt brengt, die vroegere produkten overbodig maken. Het betekent, dat het kapitaal verloren gaat, dat in verouderde bedrijven is gestoken. Ons volk is na de oorlog opgevoed in de illusie van een blijvende stijging van ADVERTENTIE ATHENE (Reuter) Maandag begint in het Griekse parlement het debat over een voorstel van de regering tot herinvoe ring van evenredige vertegenwoordiging bij de samenstelling van het parlement, de welvaart. Er is wel geen crisis, maar Qe gg afgevaardigden van de Conservatie- toch een kentering. Voorlopig zal men ve Radicale Unie hebben gedreigd voort- moeten volstaan met het behoud van het- aan hun steun aan premier Stephanopou- r\ ,i„„ y,~f Wo? lus te zullen onthouden als hij het voor geen verworven is. Ook dan is het Wes- -ntrekt ten nog uitermate bevoorrecht in verge- jje evenredige vertegenwoordiging komt lijking met de rest van de wereld. Het ten goede aan de kleine partijen. Toen zou niet redelijk zijn op dit ogenblik nog in 1950 volgens dit systeem werd geko- zen, kwamen er 31 partijen in het par- veel meer te verlange femenf) waf tot grote verwarring leidde. vijfjaar garantie! Stoutenbeek wéét wat service bete kent. Handelt er ook naar. In de 250 toonkamers bent u volkomen vrij. U kunt kijken, keuren, kiezen. U kunt ter plaatse ideeën uitwerken, experi menteren met „proefinrichtingen". Alles staat tot uw beschikking. Meu belen, vloerbedekking, bedden, gor dijnen, verlichting, keramiekalles, èlles! Er zijn binnenhuisarchitekten om u te adviseren. Wij maken een passende begroting voor u. Stoutenbeek is „anders", omdat Stoutenbeek zoveel meer voor u doet. Het eerste bewijs is de bijna 30 pag tellende brochure met kleu renfoto's, die u ontvangt als u de COUPON instuurt. Doen! stoutenb eek i"r\n"n Zend mii 9ratis de k,euT GU upuil rijke brochure. I A top form adviseur Naam Adres I 9 form Woonplaats Breestraat82-tel. (02510/-23641-Dinsdagmiddag gesloten den. De beslissing zal misschien vandaag vallen. Na een „samenvattend gesprek" tussen de vertegenwoordigers van de C.D.U. en de S.P.D., zal de bondsdag fractie van de S.P.D. bijeenkomen. Ver moed wordt dat er op deze fractiebijeen komst nog wel verzet zal rijzen tegen een samengaan van Socialisten en Chris ten-Democraten, evenals op de nog te houden vergadering van de bondsdagfrac tie van de C.D.U. Kurt Kiesinger, die door de Christen-De mocraten als kandidaat voor het bonds kanselierschap is aangewezen, heeft zich vrijdag gedistantieerd van een verklaring die Erhard eerder had uitgegeven en die een heftige aanval op de socialisten be> vatte. In deze verklaring zegt Erhard dat „de grootste oppositiepartij zijn christen-demo cratische regering heeft zwart gemaakt met de bedoeling haar kans om aan de macht te komen te vergroten'. Kiesinger, die vrijdag een langdurig gesprek met voorzitter Willy Brandt van de S.P.D. had, zei dat Erhards verkla ring hem een persoonlijke verdediging leek tegen aanvallen van Brandt. Het zou mij echter zeer spijten als deze regerings verklaring zou leiden tot een verslechte ring van de sfeer", aldus Kiesinger. De socialisten reageerden onmiddellijk op Erhards verklaring. De parlements- fractie van de S.P.D. liet weten dat de woorden van de bondskanselier de arro gantie van de federale regering verraad den en dat die arrogantie een van de kenmerken van deze regering is. TOKIO (AFP) De eerste studie van het Aziatische spoorwegtraject Istanboel- Saigon zal volgend jaar kunnen beginnen Dat is in Tokio meegedeeld. Het Japanse ministerie van Transport heeft besloten voor de studie van zijn be groting voor het komende jaar zes miljoen yen uit te trekken, zodat Japanse techni ci ter plaatse kunnen onderzoeken of het denkbeeld economisch en technisch te ver wezenlijken is. In Bonn wordt druk overleg ge pleegd tussen de kopstukken van de drie grote partijende CDU, de SPD en de FDP, om te komen tot de vor ming van een nieuwe regering onder een nieuwe Bondskanselier. De kan didaat voor dit ambt van de Chris ten-Democraten, Kiesinger, ver klaarde na een gesprek met SPD- voormannen dat zijn partij en de SPD „dichter bij elkaar zijn geko men". Willy Brandt, de voorzitter van de SPD, bevestigde noch ont kende die bewering van Kiesinger. (Telejoto). SALISBURY (Reuter) Herbert Bow- den, Brits minister voor de Betrekkingen van het Gemenebest, is vrijdag in Salis bury aangekomen. Hij gaat proberen een verzoening tot stand te brengen tussen de Rhodesische regering onder leiding van premier Ian Smith en zijn regering. Als het bij dit overleg in Salisbury niet tot een forse doorbraak komt van de hui dige impasse in de betrekkingen tussen Rhodesië en Groot-Brittannië, zal de Brit se regering gedwongen zijn zich tof de Verenigde Naties te wenden met het verzoek krachtige maatregelen tegen Rho desië te nemen om de regering van Ian Smith op de knieën te krijgen. Premier Wilson heeft verklaard dat hij zich op dertig november tot de V.N. zal wenden als Smith voor die dag geen zin rijk initiatief voor een regeling heeft ge nomen. ADVERTENTIE CONCERTGEBOUW tuu. M. Z0NDAC 20UUK tA/U\A#M%/WWt»MW»#%#V^^A#MW»#WWUUUM%A#M%#UM»rfWWWUWW\*%i BELGRADO (Reuter) - De Joegoslavi sche autoriteiten hebben bekendgemaakt dat er een nieuw onderzoek zal worden ingesteld naar de politieke activiteit van Mihajlo Mihajlov, die nu een gevangenis straf van een jaar uitzit voor het pu bliceren van „onjuiste" berichten in het buitenland. Mihajlov en zijn aanhangers zouden zich „met elkaar tegen de staat" hebben willen keren en „staatsvijandige propaganda hebben gemaakt". Mihajlov was de leider van een groep je Joegoslavische intellectuelen, dat van plan is geweest een oppositioneel tijd schrift uit te geven. Dit tijdschrift had de kern moeten worden van een nieuwe so ciaal-democratische partij. GENèVE (Reuter) De r.-k. kerk en de Wereldraad van Kerken hebben sa men een commissie ingesteld, die een studie moet maken van de diverse aspec ten van het gemengde huwelijk tussen rooms-katholieken en andere christenen. ADVERTENTIE PORCELEIN FIGUREN KRISTAL VERLICHTING SCHEMERLAMPEN EN LUXE ARTIKELEN GROTE HOUTSTRAAT 147 HAARLEM - TELEFOON 10925 Vraag. Er is dikwijls beweerd dat u voor een „harde koers" bent tegen over Frankrijk. Klopt dat? Antwoord. Ik heb nooit begrepen, waarop deze bewering steunt. Ik heb het verdrag over de Duits-Franse sa menwerking ondertekend, omdat ik er van overtuigd was dat die samenwer king voor. onze beide volken niet slechts mogelijk, maar ook noodzake lijk en voor de toekomst vruchtbaar is. Mijn overtuiging in deze aangele genheid is niet Veranderd en staat los van de vraag, of alle doeleinden en wensen nu reeds zijn bereikt en ver vuld. Het verdrag is gesloten voor lange tijd en niet voor een beperkt aan tal jaren. Daarom kunnen zijn uit komsten niet op korte termijn worden beoordeeld, maar moet men ze zien in groter verband. Beslissend zal steeds zijn het als gelijken samenwer ken. Ik ben van mening dat het goed is onder vrienden duidelijk en oprecht te spreken en misverstanden uit de weg te ruimen, indien die zich voor doen. Er bestaat bij ons geen minder of meer harde koers tegen elkaar, maar er zijn slechts pogingen om de juiste gemeenschappelijke koers te vinden die gericht is op het verwe zenlijken van de gemeenschappelijke Europese doeleinden. Vraag. Heeft de Bondsrepubliek ge kozen tussen Washington en Parijs? Is ze een land dat onafhankelijk is van de Verenigde Staten, of moet ze bui gen voor de beslissingen van Washing ton? Antwoord. Het is steeds verre van mij geweest te kiezen tussen Parijs of Washington, omdat ik de Duitse belangen altijd anders heb gezien. Voor ons bestaat de gewenste Duits- Frans samenwerking, de begeerde Eu ropese ontwikkeling en tezelfdertijd de wetenschap dat de enorme mili taire kracht van de Verenigde Staten voor de veiligheid van Duitsland, Frank rijk en Europa onontbeerlijk is. Ik hoef slechts het woord „Berlijn" te laten vallen om dit te onderstrepen. Europa alleen is zeker op den lange duur niet in staat aan de druk van de Sovjet-Unie doorslaggevend het hoofd te bieden. Ik moet toegeven dat ons de gedach te dat wij afhankelijk zouden zijn van de Verenigde Staten verre is, niette genstaande de zojuist getekende situa tie. Want wij zijn ervan overtuigd, dat het hier gaat om een verhouding waarin sprake is van afhankelijkheid van elkaar, dus van wederzijdse af hankelijkheid, terwiji de VS er groot belang bij heeft misschien moet men zelfs spreken van levensbelang dat Europa niet in de invloedssfeer van de communisten terecht komt. Voor zover het gaat om beslissingen van de Amerikaanse politiek die geen be trekking hebben op Europa, zullen wij beslist geen standpunten innemen die op de een of ander manier tegen on ze belangen ingaan. Dat heeft niemand ons trouwens ooit verweten. Het spreekt vanzelf dat wij voor de zorgen en noden en de lasten die de Verenig de Staten torsen door het feit dat ze wereldpolitiek moeten bedrijven een begrip hebben dat vrienden past. Vraag. Oefenen de VS in 'verband met de aanwezigheid van hun troepen in Duitsland druk uit op de Bonds republiek om wapen-leveranties er door te drukken? Antwoord. De kern van dit vraag stuk is dat de V.S. hun verlies aan deviezen die het verblijf van hun troe pen met zich brengt ongeveer drie 50WJET POLEN SOWJE^ -v BONOS; IfilRÉPUBLIEjG" FRANKRIJK 1(111 HONGARIJE OOSTENRU ZWITS ROEMENIE JOEGOSLAVIË ITALIË >m co Zone plan Rapaeki 111 j 11 Landen van het Landen van het Ander» landen Warschau-Pakt Atlantisch Pakt miljard mark per jaar gaarne ver goed zouden hebben om de problemen die zij hebben met hun betalingsbalans te kunnen verlichten. Dat verlangen is uiterst verstandig. Maar men moet in dit verband niet vergeten dat onze bondgenoten hun troepen niet alleen maar in Duitland hebben om Duitsland te beschermen, maar evenzeer om zichzelf te beschermen en om de vrije wereld te beveiligen. Schroder betoogt dan dat Duitsland zelf „slechts een be scheiden eigen wapenindustrie" heeft. Het moet modern materiaal kopen en „het is dus logisch in het kader van de samenwerking met de V.S. dat wij van plan zijn belangrijke wapenaanko pen in de V.S. te doen." Maar die mogen onze behoeften en onze middelen niet te boven gaan. „Hierover traden moeilijkheden op, die wij proberen op te lossen. Een zelfde vraagstuk hoewel geringer in om vang doet zich voor met Groot- Brittannië. Het Duits-Franse verdrag voorziet op verdedigingsgebied in samenwer king op het terrein van de bewapening. Op dit terrein zijn tot nu toe reeds een reeks nuttige projecten op stapel ge zet. Ik houdt het niet voor uitgesloten dat op dit gebied de samenwerking nog versterkt kan worden. Overigens weet men nauwelijks dat voorzover het gaat om de levering van wapens Frankrijk na de Verenigde Staten de grootste leverancier van Duitsland is! Dr. Schroder is van oordeel dat de inspanningen van de V.S. in Vietnam hun militaire positie in Europa nadelig hebben beïnvloed. Hij zegt van oor deel te zijn dat de V.S. in Vietnam vooral bezig zijn de dagelijks pldats vindende agressie te keren. Dat is niet alleen in het belang van de V.S. zelf, doch tezelfdertijd ook in dat van de verdragspartners van de V.S. „Er zijn vele gronden waarom er voor Duitsland niet aan kan worden gedacht zich militair in te laten met de strijd in Vietnam. We zijn er wel bij betrokken, omdat wij op humani tair gebied voor Zuid-Vietnam doen, wat in ons vermogen ligt." Auto-ongeluk. Zeker twee mensen zijn om het leven gekomen en enkele zijn ernstig gewond bij een kettingbotsing op de autoweg bij Recklinghausen, waarbij een tankauto die benzine vervoerde ontplofte. Brieven. Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft op alle Zuidafrikanen een beroep gedaan een campagne te beginnen om in brieven de wereld te laten weten, dat hun land zelf zijn problemen kan oplossen zonder dat daarvoor hulp van buitenaf nodig is. Martelkamers. In het gebouw van het Chi nese ministerie van Handel zijn, zo is op een in het ministerie gehouden bijeen komst onthuld, cellen en martelkamers, die nog altijd worden gebruikt. Televisie. De Britten hebben een directe televisie-uitzending uit Australië gezien via de communicatie-satelliet „Early Bird II". De beelden legden een afstand van 88.000 kilometer af. De kwaliteit was uitstekend. Vuile lucht. Sinds vrijdag hangt boven New York een mist, die vermengd met verbrandingsgassen, gevaarlijk voor de gezondheid is. Hart- en longlijders is aan geraden thuis te blijven. Dik. De Amerikaanse universiteiten heb ben, volgens een door een professor van Harvard ingesteld onderzoek, een voor oordeel tegen dikke meisjesstudenten. Magere meisjes maken een kans, en slan ke meisjes zelfs een goede, maar wie be halve leergierig ook dik is, nauwelijks. Eis. De Deense regering zal door een stichting in rechten worden aangespro ken voor een bedrag van een miljard kronen. Deze eis tot schadevergoeding is een gevolg van een bevel van het Hoog gerechtshof om negenhonderd oude handschriften aan IJsland terug te geven. Huid. Dan Cotterell heeft in zijn testament bepaald, dat zijn huid bestemd is voor de man, die bezig is hem van hals tot tenen te tatoeëren. Cotterell is een 39-jarige Engelse markthancelaar, die 105 kilo weegt. Hij wil zijn huid natuurlijk hele maal niet vlug kwijtraken. Hij zou het wel fijn vinden als zijn huid „te zijner tijd" in de salon van zijn tatoeëerder tentoongesteld wordt Vivisectie. De Franse minister van Onder wijs heeft onthuld dat schoolkinderen van twaalf jaar enkele experimenten op levende muizen en marmotten hebben uitgevoerd. Spoorweg. In de Sovjet-Unie zal een nieu we Transsiberische spoorlijn worden aan gelegd die ruim 5.400 kilometer, van Europees Rusland naar de kust van de Stille Oceaan, lang zal zijn. Het werk zal in twintig jaar voltooid zijn. Traject. De „Blauwe Flits", een Ameri kaanse goederentrein, legt een traject af dat bijna 4000 kilometer lang is. El ke avond vertrekt er uit St. Louis (Illinois) een „Blauwe Fits" met be stemming Los Angeles. De trein, die doorgaans uit 80 a 90 wagens bestaat, doet over die afstand meer dan 50 volle uren, hetgeen op een gemiddelde snelheid van ongeveer 79 kilometer- per uur neerkomt. Onderweg rijdt hij dwars door een zestal staten: Missou ri, Arkansa, Texas, Nieuw-Mexico, Ari- zona en Californië.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3