Kennemergaarde in Santpoort viert eerste lustrum I Beverwijkse veiling noteert vrij hoge prijzen voor bloemen In Beverwijk grote aanvoer van wintergroenten DAF VARIOMATIC: de meest volledige automatische transmissie f 4.995,- Uitbreiding in vooruitzicht Dansen in Heemskerk Ir. H. Wieringa naar Overijssel Twee inbraken in Beverwijk Tulpen zijn op Lezing over yoga in Beverwijk Burgemeester van Velsen herbenoemd Selderijknollen zijn duur ROND DE LOSPLANK Niet elke "matic" is een variomatic! zonder schakelen zonder koppelen zonder meerprijs van zes-a zevenhonderd gulden ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 4 Amendement van NKBV in Beverwijk tegen contributieverhoging Het Groene Kruis in Heemskerk verhoogt de contributie si P iW# „De Ploeg" exposeert in het Stadskantoor Schelvis Haring fel accelereren snel rijden zonder horten of stoten topsnelheid is kruissnelheid» automatisch de beste versnelling altijd beide handen aan het stuur steeds alle aandacht voor weg en verkeet Reeds voor koopt u een DAF met dit volmaakte rij-comfort. Bezoek uw DAF-dealer. Zie en rij de Daffodil of Daf 44 Stuur mij zonder enige verplichting in DOn lichtingen over de Daffodii/Daf 44* NAAM: STRAAT PLAATS:-L.® A.u.b. in envelop zenden aan 2 DAF Eindhoven. Frankeren als brief. c De gemeentelijke verpleeginrichting voor langdurig zieken „Kennemergaarde" te Santpoort heeft vrijdag 25 november het eerste lustrum gevierd in de besloten kring van patiënten en personeel. In een toespraakje kon de directrice, zuster J Helgering, met voldoening op de eerste vijf bestaansjaren terugzien. Zij kon ech ter ook met vertrouwen in de toekomst blikken, want het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft bericht, in principe te willen meewerken aan een uitbreiding van de verpleegcapaciteit tot honderd bedden. Donderdagavond begon de lustrumvie ring met een filmavond en voor vrijdag stonden een koffietafel, een gezamenlijk diner en een bonte avond, geheel te ver zorgen door het personeel, op 't program ma. In „Kennemergaarde" kunnen op het ogenblik 32 langdurig zieken worden ver pleegd. Van belang is dat de patiënten zich in deze verpleeginrichting „thuis" voelen. Bij de inrichting van zieken- en conversatiezalen is hiermee terdege re kening gehouden. De bevolking van de ge meente Velsen heeft een flink steentje bijgedragen, daartoe opgewekt door de plaatselijke gemeenschapsorganen. Van het bijeen gebrachte geld konden vele ar tikelen worden aangeschaft, die de huise lijke sfeer bevorderen. Grote aandacht werd ook besteed aan de voorziening met apparatuur ten be hoeve van physische en bezigheidsthera pie, welke voor de reactivering van de patiënten van grote betekenis zijn. De directrice vertelde in haar herden kingstoespraak, dat in de afgelopen vijf jaren in „Kennemergaarde" een kleine vier honderd patiënten zijn verpleegd. De gemiddelde verpleegduur lag tussen drie en negen maanden, waaruit blijkt, dat dergelijke patiënten een ziekenhuisbed in ADVERTENTIE GARAGE L. v. d. LEDEN Scheldestraat 13-17 DAG en NACHT De leden van de Nederlandse Katholie ke Bond van Vervoerspersoneel, afdeling Beverwijk-Heemskerk, hebben op een in café Sport gehouden buitengewone leden vergadering bijzonder fel gereageerd op de zeer forse contributieverhoging, die het hoofdbestuur op het komende bonds- congres op 8 en 9 december aan de orde zal stellen. Gezien de door de districtsbestuurder Plantinga verstrekte cijfers, die voor 1966 een tekort aanwezen van het formi dabele bedrag van 170.000 en ook voor 1967 eenzelfde tekort doen vermoeden, waren de leden wel van mening, dat een contributieverhoging uiterst noodzakelijk is. De voorgestelde 1.40 per maand ver hoging voor 1967 gevolgd door een ver hoging van ƒ0.60 per maand voor 1968 was voor de meesten echter te zwaar. Een voorstel van één der leden, op het congres een amendement in te dienen werd met algemene stemmen aanvaard. In dit amendement zal de noodzaak van de verhoging niet worden tegengespro ken, maar het zal wel een voorstel in houden de totale verhoging van 2 per maand uit te strijken over vier, des noods drie jaren in plaats van twee. Staande de vergadering werden de over leden leden G. Rijs en J. de Wit met •en minuut stilte herdacht. De leden van de afdeling Heemskerk van het Groene Kruis gaan met ingang van 1 januari 1967 een verhoogde contri butie betalen. Op die datum stijgt de contributie namelijk van ƒ12 naar ƒ15. Deze weliswaar forse verhoging onder vond op de in het kruisgebouw aan de Jan van Scorelstraat gehouden najaars vergadering geen enkele tegenstand. De leden waren met het bestuur van oor deel, dat hieraan niet te ontkomen is. In een toelichting op het voorstel merk te de penningmeester onder andere op, dat enerzijds de begroting voor het ko mende jaar een tekort van 450 ver toont, terwijl er anderzijds toch ook een bepaalde reserve gekweekt zal dienen te worden. De overige agenda-punten werden even eens in een bijzonder vlot tempo afge werkt. De begroting voor het komende jaar werd behoudens enkele vragen zon der meer goedgekeurd en vastgesteld op een totaal van 87.570, met het boven genoemde tekort van 450. Ook de voorgestelde wijzigingen in de statuten en het huishoudelijk reglement werden na enkele verklarende opmer kingen van de secretaris aanvaard. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Rössler bij acclamatie als secretaris herbenoemd. In een korte inleiding stelde de voor zitter, de heer Van Vliet, onder meer, dat ten aanzien van het probleem van de gezinszorg in de IJmond contact is opgenomen met de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk en er een ori ënterend gesprek is geweest met de af deling Heemskerk van het Wit Gele Kruis. Concrete gegevens zijn hierover echter nog niet te verstrekken. Tenslotte deelde de heer Van Vliet nog mee, dat er in nauwe samenwerking king met het Wit Gele Kruis plannen voor een ledenwerfactie worden beraamd. De besprekingen hierover zijn nog in een beginstadium. een gewoon ziekenhuis te lang bezet zouden houden. In „Kennemergaarde" is alles gericht op een langdurige verpleging, waarbij dan bovendien grote zorg kan worden be steed aan het reactiveren van de patiën ten. Hiermee zijn gunstige resultaten bereikt. Vele patiënten konden zich, na ontslag, thuis of in een bejaardeninrich ting weer zelfstandig handhaven. Deze goede resultaten zijn vooral ook te danken aan de blijmoedige inspanning van medische leiding en personeel. Zaterdagavond 26 november wordt in café-restaurant de Jansheeren aan de Kerkweg weer een dansavond georgani seerd voor de iets ouderen (en ook jon geren), die nog graag eens een dansje wa gen op het ritme van de foxtrot, Engelse wals, tango, slow-fox, quick-step, wals en rumba. Van negen tot één uur zal het IJmond- trio de dansmuziek verzorgen voor ieder een, die nog jong genoeg van hart is om een avond in een gezellige omgeving en prettige sfeer te gaan dansen, maar daar entegen beslist niet van plan is zich te storten in het gedreun en gewoel van de „beat" en „shake". Gezien het overweldigende succes van de beide voorgaande keren blijkt dit soort avonden in een grote behoefte te voor zien. In tegenstelling tot de eerste keer en in navolging van de tweede avond zal er ook ditmaal geen entree worden geheven. m - f De Provinciale Staten van Overijssel hebben ir. H. Wieringa te Vlissingen be noemd tot directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Overijssel. Hij volgt ir. A. C. H. Toet op, die bin nenkort met pensioen gaat. Ir. Wieringa, thans 42 jaar, kwam als adjunct-ingenieur van Rijkswaterstaat naar Velsen om werkzaam te zijn bij de bouw van de Velsertunnel en wel van af het prille begin der werkzaamheden al daar. Bij de opening van de tunnel maak te koningin Juliana bekend, dat ir. Wie ringa bevorderd werd tot hoofd-ingenieur. Toen de werkzaamheden aan de Velser tunnel beëindigd waren, werd hij overge plaatst naar Vlissingen, alwaar hij als adjunct-hoofd-ingenieur van Rijkswater staat hoofd werd van het arrondissement Vlissingen van de directie Zeeland. In deze functie heeft hij onder meer veel te doen gehad met de uitvoering van het Sloe-havenp!an en de inrichting van de aanlegplaats voor veerboten te Kruinin- gen. t Bij de politie in Beverwijk is aangifte gedaan van twee inbraken. Allereerst door een bewoner van een woonhuis in de Regulier Dwarsstraat, waar een beurs in houdende 15,- en een portefeuiile met 75,- werden ontvreemd. Voorts werd in een woning aan de Munnikenweg een brandkast opengeborken. Daaruit is weg genomen een portemonnee met 130,- en een portefeuille inhoudende 60.-. Hoewel men aan de bloemenveiling ook deze week nog niet veel verruiming van de aanvoer zag, waren er toch enige flinke kopen bij en lagen de prijzen de gehele week weer vrij hoog. De hyacinten zorgden voor een aanvulling. De aan voer hiervan gaat op gang komen. De Anne Marie's noteerden tot goed 60 cent per stuk. Ook kwamen de eerste katjes weer aan de markt, die grif verkocht werden. De troschrysanten lagen vrij hoog in prijs. Er werd tot drie gulden per bos voor betaald. Geplozen chrysanten va rieerden van 40 tot 62 cent per stuk. Er komen enige goede partijen fresia, waarvoor gisteren tot 2,- per bosje werd betaald, Gerbera's brachten van 30 tot 65 cent per stuk op. De aanvoer hiervan neemt nu wel iets af. Anjers zijn nog steeds ruim vertegenwoordigd met prij zen van 20 tot 35 cent per stuk. Er kwa men rozen van goede kwaliteit aan de markt. De beste partijen Carol en Gar net komen uit de N-Oostpolder. Daar werd tot 31 ct per stuk voor betaald. Soorten als Super Star, Pink Sensation en dr. Ver hagen uit de rozenkassen van Heemskerk noteerden tot 61 cent per stuk. Nerinen zijn nog steeds aan de markt. Er werd tot 109 cent per stuk voor betaald. Op uitnodiging van de sportschool J. de Lange hield de onlangs uit India terugge keerde arts R. Polderman vrijdagavond een lezing over Yoga in de sportschool te Beverwijk. Vele jongeren toonden hiervoor belang stelling. De arts gaf een duidelijke uiteen zetting over de toepassing en het nut van deze sport, die gericht is .op het combi neren van de juiste ademhaling met elke willekeurige lichaamsbeweging. Het woord Yoga betekentverenigen. De heer Polder man tertelde, dat het Yogasysteem reeds viereneenhalve eeuw geleden is ontwor pen in de Oosterse landen. Eerst na de tweede wereldoorlog zijn leden van de medische staf uit India gaan praten met collega's uit Engeland en Amerika. Na veel studie kwam men tot de overtuiging, dat de beheersing van het lichaam door Yoga tot betere lesultaten kan leiden. De arts stelde, dat de oorzaak van veel lichamelijke gebreken in verband kan worden gebracht met het onbewust ver keerd ademhalen. Een assistente van de heer Polderman demonstreerde vrijdagavond verschillende Yoga-oefeningen. De aanvoer van irissen neemt nu af. Voor de Prof. Blauw werd midden de ze week tot ƒ8,10 per bos betaald, terwijl de Wedgwood het tot 4,90 per bos bracht. De tulpen, de zogenoemde geremde, zijn nu op. Woensdag kwamen de laat ste aan de markt voor 6,- per bos. Men hoopt volgende week de eerste tulpen van het nieuwe seizoen weer op de markt te zien, terwijl men volgende week ook weer narcissen verwacht. De aanvoer van potplanten is niet zo groot, de prijzen zijn goed te noemen. De cyclamen nemen nog steeds de grootste plaats in het sortiment in. Bij de ingekomen stukken, die woens dag 30 november aoor de raad der ge meente Velsen in openbare vergadering zullen worden behandeld, bevindt zich het Koninklijk Besluit van 7 november 1966 tot herbenoeming van mr. J. C. Buhrmann tot burgemeester van Velsen. Voorts staan er een twintigtal punten op de agenda, waarvan de belangrijkste reeds eerder in dit blad zijn toegelicht. Dat de visserij rond Ierland erg grillig is, is bekend bij een ieder, die hiermee iets te maken heeft. Dagen kan men bissen zonder ook maar iets te vangen en dan opeens kan het voorkomen, dat er zo overvloe dig gevangen wordt, dat de netten de hoeveelheden niet kunnen bevat ten, zodat de „kuil" scheurt. Op de foto een vangst van een goede 80 kantjes haring. Hiervoor moest zes maal zulk een pakje scheep gezet worden en leeggestort in de last. Van 2 tot en met 29 decemer zal in de Salie des pas perdus van het Bever wijkse Stadskantoor onder auspiciën van de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk een expositie worden gehouden van de collectie „De Ploeg". „De Ploeg" is een Groningse kunst kring, die in 1918 door een jonge groep schilders en grafici werd opgericht. Diverse belangrijke kunstenaars wa ren aan deze kring verbonden. Een deel van hun werk is in het bezit van het Groningse Museum van Stad en Lande. Onder de collectie, die in Beverwijk is te zien, bevinden zich o.a. werken van de kunstenaars Altink, Dijkstra, Hansen, Werkman en Wiegers. De expositie wordt donderdag 1 de cember geopend door de heer G. W. In 't Hout, die als conculent beeldende kunst is verbonden aan de Culturele Raad Noord-Holland. De winterprodukten gaan op de groen- tenveiling in Beverwijk nu de belangrijk ste plaats innemen. Artikelen als bonen, sla en spinazie behoren voor dit jaar weer tot het verleden, hoewel er mis schien nog wel eens een klein partijtje na komt. De prijs van andijvie van buiten en onder het glas vandaan varieerde van 25 tot 65 cent per kilo. Bloemkool was duur en noteerde, voor heus geen grote kool, van 42 tot 115 cent per stuk. De aanvoer van bospeen heeft ook niet veel meer te betekenen. Toch is er nog regelmatig vraag naar. Er werd van 35 tot 72 cent per bos betaald. Daarentegen was de waspeen niet zo duur; voor 36 cent per kilo kon men de beste uitzoeken. Een produkt dat aanzienlijk in prijs is gestegen de laatste weken, is het witlof. Vrijdag betaalde men bijna tot twee gul den per kilo. De aanvoer is niet groot. Tomaten komen er nog vrij regelmatig aan de veiling» Bij de prijs gaat de kwa liteit nu ook een woordje mee spreken. Voor export kwamen nog enige partijtjes in aanmerking, waarvoor tot 1.49 per kilo werd betaald. Prei ging er deze week vrij vlot uit met prijzen van 15 tot 38 cent per kilo. Ook de selderyknollen wa ren duur en brachten het tot 43 cent per stuk. In de koolsector waren het de geschoon de spruiten die ruimschoots boven de gul den per kilo kwamen. Rode en groene kool varieerde van 8 tot 18 cent per kilo. Voor de boerenkool lag de prijs tot 20 cent per kilo. Uien varieerden van 25 tot 34 cent per kilo, terwijl de winterpeen tussen de 8 en 17 cent per kilo noteerde. De noteringen waren: andijvie 25-65, bloemkool 42-115, bospeen 36-72, waspeen 15-36, witlof 160-190, tomaten 42-149, prei 15-38, boerenkool 10-20, spruiten 65-144, rode kool 8-18, groene kool 9-16, peen 8-17, uien 25-34, selderyknollen 15-43. Het was maandag al niet nodig, dat alle vislossers in het geweer geroepen moesten worden. De oorzaak hiervan was het ontbreken van trawlers. Deze eenheden hadden dermate hinder van het slechte weer ondervonden, dat de geplande thuisvaart steeds weer moest worden uitgesteld. Veel visuren waren verloren gegaan. Teineinde van een redelijke besomming Verzekerd te zijn dient er natuurlijk toch wat vis aan boord te zijn, zodat langere reizen het gevolg waren. Ook de botters hadden veel hinder ondervonden van het ruwe weer. Zij kwamen met schrale ladingen de haven binnen. Het lossen van de schepen was m aandag daardoor vlug verlopen. Dit heeft zich de gehele week voortgezet. De spanvissers, die vanaf dinsdag dagelijks aan de markt kwamen hebben echter voor wat extra werk gezorgd. DOOR DE GERINGE AANVOER zijn de prijzen aan de stevige kant geweest. De grovere scholsoorten zijn steeds ver kocht voor prijzen, die schommelen tus sen 70 en 80. De middelsoorten lagen tien gulden lager en de kleinste soorten varieerden van 40 tot 65. Zelfs de scharren zijn deze week boven 60 per kist verkocht. Met topprijzen maakte de visserman daardoor nog een goede week. De kleinste vissoorten, zoals de klein- middeltong noteerden tussen 3,80 en 5 per kilo. De prijzen van de grovere ton gen zitten blijkbaar tegen een plafond. Deze visssoort noteerde namelijk con stant een bedrag dat schommelde tussen 6 en ƒ7. MET EEN AANVOER van ongeveer 2000 kisten schelvis wist de handel wel raad. Vooral omdat er tijdens de maan- dagmarkt in het geheel geen schelvis was aangevoerd. Dinsdag gingen daardoor de kleinste soorten schelvis (ongeveer 500 kisten) gretig van de hand voor ƒ40 tot 45 per kist. Woensdag liep deze prijs echter terug tot ƒ26; maar donderdag was er weer een stijging te zien. Die dag varieerden de prijzen van 32 tot 40. De grove schelvis, die vanuit de Ierse zee door trawlers werd aangevoerd, is in hoofdzaak opgekocht voor export naar Duitsland. Hiervoor betaalde men meerde re malen 70 en soms nog wel enkele guldens daarboven. De middelsoorten wa ren vrij vast in prijs, welke schommelde rond 60. Door de grote vraag naar koolvis voor Duitsland werden deze partijen opgeno men voor prijzen van f 40 tot f 37 voor 7onooooooor<<TfirvTrir)<y>oCTyxy)OOoooooooooooooorinry>rioociooooooi WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 1QOQOOOOOOQQOQQQOOC1ÜÜÜOOOQQOQOQOOOC1QOOCUOQOQI de koolvis I en van f 20 tot f 30 voor de koolvis II. De gullen en kabeljauwen, die in grote aantallen door de spanvissers werden aangevoerd en van goede kwali teit waren, waren als de bekende drup pel op een gloeiende plaat. De kleinste soorten gullen waren voor de exporteurs naar Frankrijk een welko- ma aanvulling op hun contingent, hetgeen ook het geval was met enige kisten klei ne koolvis. De middelsoorten gaven aan de fileerders weer handen werk. Beligië was wederom de klant voor de enkele partij mooie kabeljauw. De aanbiedingen vanuit Scandinavië zorgden er weer eens voor, dat hiervoor beslist geen fantasie- prijzen konden worden betaald. Er werden slechts weinig makrelen aan gevoerd. En die er waren bevonden zich reeds aan boord voor het slechte weer losbrak, zodat de kwaliteit wel wat terug gelopen was. Desondanks werd er van 29 tot 35 voor een premiekistje met makreel betaald. HARING, AFKOMSTIG UIT de Ierse Zee en geladen in een van de Ierse vis sersplaatsen werd in IJmuiden aangebo den. Hiervoor werd van ƒ33 tot 37 be taald. Deze gekochte haring was bijzon der welkom, daar aan de dinsdagmarkt slechts twee schepen en vrijdag één schip met eigen vangsten arriveerden. Dinsdag werd voor een premiekistje met Ierse Zee-haring van 23 tot 24.40 betaald en voor een halkist ƒ41 tot ƒ43. Vrij dag echter noteerden de premiekistjes 26 en de halkisten iets meer dan 50. De haring, die door enige spanvissers werd aangevoerd samen met de sardien, moest in de hallen eerst nog worden ge sorteerd. Hiervoor werd ƒ33 tot ƒ37 be taald. De sardien werd door de rokerijen graag gekocht. De mooie grove sardien bracht aan de dinsdagmarkt iets meer dan 50 op, nadat de markt ingezet was met 34 per 40 kilo. De gehele week bleef deze sardien voor de rokers een gewild visje. Zij betaalden er rond f 30.- voor. ADVERTENTIE Doorhalen wat niet verlangd wordt. Cs

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4