Natuurrampen in Italië (1) Waterstaatkundig is het land een onvoorstelbare puinhoop Geld genoeg, maar er zijn bijna geen plannen SWIM5IAUMNÏ 1% POSTSPAARBANK RENTE Q O Kaar journaal r Sint Adelbert wil praten met „smekelingen Wilson vraagt hulp aan premier Vorster Gratieverzoek voor dr. Soebandrio Nazi-kladderaars in Rinteln Overleg Vaticaan |en Tsjechoslowakije Vinkeniersbond verliest rechts persoonlijkheid Behangen met behang Een winterjas voor het woonhuis Canada overweegt erkenning China Tandenborstelaar tot in het oneindige m 7 HAARLEM PERMANENT „SOUPLING" Firma J. Zeegers Elektrisch koffiezetten W. B0ESER SATERDAG 2 6 NOVEMBER 1966 Geen plannen Nederlands vee naar Tunesië Geografische chaos Treinen met bars en kapsalons Jazz in het AMVJ- gebouw mm HYPOTHEKEN Autotreinreizigers Kort nieuws (Van onze correspondent) ROME Men zal zich wel eens af vragen, hoe het toch komt, dat Italië het zonnige Italië dat ons altijd aan va kantie en blauwe luchten doet denken telkens weer geteisterd wordt door na tuurrampen van ongehoorde afmetingen. Natuurlijk heeft dat zijn oorzaken. Ge leerde lieden, die alles weten over cyclo nen en anti-cyclonen weten er allicht Iets meer van. Hoewel... hun geleerd heid heeft het wel eens mis. In Venetië, bijvoorbeeld, krijgt men bij de „magi stratuur van de wateren", van het Ameri kaanse „department of Commerce, Coast and Geodetic Survey" aankondigingen over het te verwachten weer. Die aankon digingen hebben betrekking op een geheel jaar. Door elektronische apparaten worden een jaar vooruit weervoorspellingen ge geven dag-voor-dag. Waarschijnlijk gaat remmen. teruggekeerd. De bergen zelf vor men daarbij uit van statistieken en ge- middelen. In ieder geval hadden de Ame- rikaanse heren aangekondigd, dat Vene tië in de nacht van drie op vier novem- I ber moest rekenen op „hoog water", 25 centimeter boven het gemiddelde. Dit wilde dat het water overal netjes binnen de kanalen zou blijven. In werkelijkheid steeg het water 1.94 meter boven het ge- middelde. Tenminste dat neemt men aan, want de nogal rudimentaire apparaten, waarvan de Venetiaanse „waterstaat" zich bedient, zijn niet berekend op zulk dijn, een blok van water dat neergekwakt een overdaad en zijn, toen het water met wordt. meer dan 1.60 meter de doorsnee over- En dan zijn er de mensen, die de toe- schreed, aan gruzelementen uiteengebars- stand hebben verergerd. Italië is een oud ten. Niemand kon doorzien, dat zij ooit zulke waterstanden zouden moeten me ten. De 1.94 meter is dan ook berekend op een heel simpele manier, niet met elektronische hersenen, maar met de al ledaagse duimstok van de timmerman. U weet wel zo'n gele, opvouwbare lat. ADVERTENTIE VLOTTE BSDlEHtt/6 Het grootste veetransport van stamboek koeien, ooit door Nederland verzonden, is gisteren uit de Friese havenstad Har- lingen vertrokken. Het betrof hier 650 stuks zwart-bontjong vee, bestemd voor Tunesië. Honderd dieren zijn bestemd voor de boerderij van mevrouw Bour- guiba, de echtgenote van de Tunesische president. Het transport geschiedt met de „Clara Clausen", een drijvende model boerderij en vlaggeschip van de in vee transport gespecialiseerde Deense rede rij Clausen. Over een maand vertrekt nogmaals een soortgelijke zending, als onderdel van een driejarig contract met een combinatie van Nederlandse vee exporteurs, die totaal 6000 g stuks vee zullen leveren waaruit de Tunesische melkveestapel zal worden opgebouwd. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Sint Adelbert-ver •niging Amsterdam heeft haar teleurstel ling en verontwaardiging uitgesproken over de geheimzinnigheid, waarmee de groep, die een smeekschrift aan de paus heeft gestuurd om een eind te maken aan de verspreiding en vertaling van de Nieu we Catechismus te werk gaat. Zij ver zoekt de groep zich kenbaar te maken en •en open gesprek met haar aan te gaan Verschillende groepen katholieken heb ben recht op een eigen mening en de uiting daarvan, maar alleen in open ge- dachtenwisseling kunnen wij onze gemeen schappelijke zorg om geloof en kerk tot uiting brengen, aldus de Sint-Adelbert vereniging te Amsterdam. 51 Advertentie GROF maar toch STEVIG Salon MOLENDIJK SANTPOORTERPLEIN 1 - TEL. 60643 zen, op andere plaatsen van die zee ge scheiden zijn door laagvlakten, die veeleer inzinkingen zijn. Aan de westkust tussen Pisa en Napels wordt de vlakte weer van zee gescheiden door een lage heuvelreeks, met het gevolg dat de vlakte een moe rassig malariagebied was. Niet voor niets is het Italiaanse woord „Malaria" in al le talen doorgedrongen. De malaria is nu, dank zij D.D.T over wonnen. Het moeras is, althans in de Ma- men niet zoals de Alpen een keten, maar zijn vrij onregelmatig uitgestrooid, zodat het tot voor kort veel eenvoudiger was te voet de Alpen dan de Apennijnen te overschrijden. Er valt veel regen, in centimeters uitgedrukt veel meer dan in ons land, maar er zijn ook lange perio den van droogte. Van half oktober tot half december en daarna weer in januari en februari en vaak opnieuw iri april, kan het dagenlang onafgebroken regenen, niet in druppels of stralen, maar als een gor- Maar al kan men het weer kennelijk toch niet helemaal voorzien, wel zou het mogelijk geweest zijn maatregelen te ne men, die de ramp zouden hebben be perkt. Dat gaat dan echter om maatre gelen, die men niet kan uitstellen tot het ogenblik van alarm, maar die een wijze overheid over tal van jaren uitsmeert. Misschien heeft Italië sedert de eenwor ding wel nooit een zo wijze overheid ge had. Maar de laatste vijftien jaar moet het aan wijsheid hebben geschort: het budget van 1952 maakt melding van een bedrag van 1454 miljard lire (en in 1965 werd dat bedrag verhoogd tot 2200 mil- ard) in dertig jaren tijds uit te geven voor regeling der rivieren". Dat is een flinke som, zeker voor Italië. Uit een mededeling van de huidige mi nister van Openbare Werken blijkt, dat in de eerste tien jaren (1952/62) slechts 289 miljard van dat geld werd opgeno men en voor het aangegeven doel ge bruikt. Zijn de ministers en de hoge amb tenaren dan zo zuinig geweest? Hebben zij rekening gehouden met andere, meer dringende noden? Niets daarvan. Men heeft eenvoudig het geld niet weten uit te geven. Er zijn geen plannen gemaakt, of (hetgeen al even bedenkelijk is) de plannenmakerij gaat hopeloos langzaam, zoals in dit aan bureaucraten overrijke land alles langzaam en stroef gaat. De rivieren van Italië maken door gaans niet de indruk erg diep te zijn. Vooral wie uit onze waterrijke gewesten komt, pleegt de Tiber of de nog kleine re Arno maar een heel bescheiden wa tertje te vinden. De grijze vader Tiber is vaak niet meer dan een „beek". Maar in enkele uren kunnen die onbeduidende ri viertjes veranderen in enorme stromen, tegen wier geweld vrijwel niets bestand is. Dat die rivieren zo onberekenbaar zijn heeft vele oorzaken: natuurlijke en door menselijk onverstand verwekte. beschavingsgebied. Naar verhouding was het altijd een vrij dicht bevolkt land. De bewoners hebben er de eeuwen door on afgebroken hout gehakt. Eenmaal was het land bedekt met dichte bossen. Een in druk daarvan krijgt men nog bij Spoleto, waar een reeds vier of vijf eeuwen vóór Christus heilig verklaard woud voor een groot deel bewaard is gebleven. Ook in de Abruzzen, in een groot natuurreservaat, is nog iets van dat vroegere woud over zij het zwaar geschonden ook in Calabrië. Voor de rest is het verdwe- ADVERTENTIE HET GING OM EEN HEEL PERSOONLIJK CADEAU voor HAAR, dat in één keer dank, liefde en een blijvende herinnering zou betekenen, vandaar dat ik haar een zeer mooie gouden ring gaf. Onze collectie is bijzonder mooi, honderden modellen in honderden prijzen van f 45.— tot 5000.— Wij hebben voor iedere hand een ring. Goud maakt zo blij. LONDEN (AP) Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft op Zuidafrika's premier Vorster een bgroep gedaan de Rhodesische regering te bewegen in te stemmen met een regeling met Londen. Het verzoek van Wilson was vervat in een persoonlijke brief aan premier Vor ster, die is overhandigd tijdens een on derhoud van de nieuwe Britse ambassa deur, sir John Nicholls, en de Zuidafri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Muller. Wilson zou zijn verzoek hebben gekop peld aan de waarschuwing dat hij bin nen enkele dagen genoodzaakt zal zijn interventie van de Verenigde Naties in de crisis te vragen als Smith blijft weigeren een overkomst te sluiten. ADVERTENTIE Ruim honderd Nederlanders, politici, puinhoop En kijkt u er de atlas maar schrijvers, hoogleraren, predikanten en eens op na. Een langgerekt, smal land, 1 - voor het overgrote deel bestaande uit ho ge bergen, die soms steil uit de zee oprij Giustino Fortunato, een Zuiditaliaanse politicus uit de tweede helft der vorige eeuw, die een geheel nieuwe, hoewel mis schien wat eenzijdige, verklaring heeft ge geven voor de achterstand van Italië's zui den, noemt Italië, „een geografische ADVERTENTIE VEZENO N V ZAANDAM-STATIONSSTRAAT 83-TEL.67451 journalisten, hebben president Soekarno per telegram dringend verzocht dr. Soe bandrio gratie te verlenen. Tot hen behoren onder meer de oud- minister-president prof. dr. W. Scher- merhorn, prof. dr. W. F. Wertheim, prof. dr. A. J. Rasker, Henk Gortzak, prof. dr. B. V. A. Röling, pater Nico van Hees, Huib Hendrikse, Gerda Brautigam, Sam Davids, Mies Bouhuys, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, dr. J. G. H. Tans, drs. G. M. Nederhorst, de voor zitter van de Kamerfracties van de pa cifistisch socialistische partij, H. J. Lank- horst en A. van der Spek, het voltallige, zeven man sterke bestuur van de alge- men* studenten vereniging Amsterdam en het landelijk bestuur van de Studenten Vakbeweging. WENEN, Tsjechoslowakije heeft aan geboden besprekingen met het Vaticaan te beginnen. De regering in Praag wil proberen te komen tot een liberalisering van het kerkelijke leven zoals ook in an dere Oosteuropese landen tot stand is ge bracht. De bewoordingen waarin het aanbod van minister van Volksgezondheid, Plo- jhar een voormalig priester, was gesteld, wees er op dat het communistische be wind zal proberen het toezicht op de rooms-katholieke hiërarchie in Tsjecho- RINTELN (Reuter) Op openbare gebouwen in de Westduitse plaats Rinteln, bij Hameln/Hannover, zijn in de nacht i slowakije te behouden van woensdag op donderdag nazi-leuzen en hakenkruisen gekalkt. Het afgelopen weekeinde waren ook winkelruiten in Burgdorf, in hetzelfde gebied, besmeurd met hakenkruisen. ADVERTENTIE Volgend jaar zullen de Franse spoorwe gen treinen in dienst stellen, waarin zich bars, kapsalons en winkeltjes voor boeken, kranten en sigaretten bevinden. Men wil ook in enkele treinen een kantoorruimte voor zakenlieden inrichten met confe rentietafels en bureaus met schrijf machines. Deze rijtuigen zullen voornamelijk wor den opgenomen in de „Mistral", de super snelle trein van Parijs naar het zuiden. Voor een exclusief geschenk Grote sortering kunstnijverheidartikelen. Interieurverzorging Rijksstraatweg 84-86. Telefoon 60473. De Algemene Limburgse Vinkenliefheb- berbond uit Heerlen heeft geen rechts persoonlijkheid meer. De rechtbank Maastricht heeft dit bij vonnis bepaald op grond van overtreding van bepaalde artikelen van de koninklijk goedgekeurde statuten. Een en ander houdt in dat het bestuur van de bond cfnder voorzitter schap van de heer H. Meijers uit Nieu- wenhagen persoonlijk aansprakelijk is voor alle rechtshandelingen van ieder van de bestuursleden. Zondagmiddag begint om half drie in het AMVJ-gebouw te Amsterdam een jazzconcert van het Mfsja Mengelberg kwartet met medewerking van Piet Noor dijk, altsax en van het Henny Vonk Kwartet. - Een variant op de ,,omkeer"-metho- de van koffiezetten verscheen een de zer dagen op de markt. Gebeurde het tot nog toe op gas, nu hoeft men slechts de stekker in het stopcontact te steken, fijngemalen koffie in het fil terzakje en koud water in het reser voirtje te doen. Na een minuut of vijf stroomt de verse koffie in de schenk kan die automatisch warm gehouden wordt. De uitloop boven de filter is af neembaar en draaibaar, zodat ook ho gere koffiekannen kunnen worden ge bruikt. Zodra de laatste druppel water het reservoir heeft verlaten schakelt het doorstroomapparaat zichzelf uit en blijft alleen het warmhoudplaatje (cir ca 80 graden) in bedrijf, waarvan de temperatuur bovendien door middel van een thermostaat wordt geregeld. Al met al wellicht een nóg gemakke lijker methode van koffiezetten, maar het apparaat kost dan ook 139.50. Als men het al gepresteerd heeft kleding te maken van papier, me taal, plastic en lakleer, dan weet men het zo langzamerhand niet meer. In Londen wist men het wél. Daar pleegt hoe langer hoe meer het nieuwste van het nieuwste te verschijnen. In Earl's Court werd een show gepresenteerd waarin een creatie getoond werd, gemaakt van plastic behang. Zo te zien is dit behang-pak uitstekend voor een fiks regenbuitje en het staat nog charmant ook! Wie in een oud huis zonder centrale verwarming woont heeft de neiging in de winter, om brandstof te besparen een deel van de woonruimte ongebruik te laten. Het huis wordt, als het ware, kleiner. Een goede isolatie van de woning kan veel doen om kou en vochtigheid bui ten en warmte binnen te houden en zelfs de niet-verwarmde vertrekken be haaglijker te maken. Een dergelijk materiaal, Rockwool genaamd, wordt door een Deense fabriek geproduceerd en in vele landen thans ook in Ne derland aan de markt gebracht. Rockwool wordt tussen binnen- en bui tenmuur gespoten en geeft uw huis een „winterjas". Ook in de zomer is een dergelijke isolatie prettig, want dan houdt ze de warmte buiten. Rockwool wordt in Denemarken al jaren toegepast. Proeven daar hebben bewezen, dat de stookkosten van met dit materiaal voorziene huizen met dertig tot veertig percent teruglopen. Rockwool is bovendien onbrandbaar en zelfs een goede bescherming tegen vuur. Om dit eens voor al vast te stel len heeft de fabrikant enige tijd gele den een voor afbraak bestemd boerde rijtje gekocht, ongeveer de helft daar van met Rockwool geïsoleerd en ver volgens het gebouwtje in brand gesto ken. Het niet-geïsoleerde gedeelte was binnen tien minuten volledig verwoest; het met Rockwool voorziene deel weer stond het vuur ruim een half uur. Ten slotte het spreekt haast van zelf laat Rockwool geen vocht door en beschermt het dus ook tegen regen doorslag. De gemiddelde kosten voor de voorziening van een middenstandswo ning met dit materiaal zijn vierhon derd tot zeshonderd gulden. OTTAWA (Reuter) Premier Lester Pearson van Canada heeft in het parle ment gezegd, dat Canada ernaar streeft communistisch China in de V.N. opgeno men te krijgen. Indien dit streven geen succes zou hebben, zou Canada diploma tieke erkenning van China moeten over wegen. Hierbij zou het wellicht niet alleen een kwestie kunnen zijn van erkenning van China door Canada, maar ook omge keerd. Een aneaimensionaal pop-urt- schilderij van Thomas Bayerle die er vierduizend ronde guldens voor wil vangen. Hij liet deze landen- borstelaar-tot-in-het-o7ieindige zien op een tentoonstelling in Frankfort. Advertentie BEDRIJFSADMINISTRATIE BOEKHOUDING BELASTINGZAKEN FINANCIERINGEN VERZEKERINGEN VOOR AL UW ZAKEN Administratie- en Assurantiekantoor RIJKSSTRAATWEG 240 - TEL. 65104 HAARLEM Blijkens een onderzoek van de Neder landse Spoorwegen bezit 40 pet van de treinreizigers met eerste klas-kaartjes een auto. Van de reizigers in de tweede klas heeft 31 pet dagelijks een auto ter beschikking. Van degenen die om dringende rede nen voor zaken of beroep op reis gaan, heeft de helft een auto. Deze groep auto mobilisten maakt van geval tot geval een keuze tussen eigen en openbaar ver- Zorg voor gehandicapten. De Federatie Ouderverenigingen Gehandicapte Kin deren heeft bij de Tweede Kamer met klem aangedrongen op invoering van de Algemene Wet Zware Geneeskundige risico's uiterlijk op 1 juli van het vol gend jaar. Het bestuur van de federatie noemt het eis van sociale rechtvaardig heid, dat de zorg voor gehandicapten gelijkwaardig aan de overige gezond heidszorg.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7