De Rode Mieren" N.V.V.-voorzitter Kloos wil huurverhoging afgelasten Scherpe critiek op de uitlatingen van Witteveen PANDA EN DE MEESTER-ETER I AVONTUREN VAN DONALD DUCK Pleidooi voor loonronde ECHTER TIE :Z KRAMMETJE FOK Een actuele Amerikaanse roman Rede voor werkgevers in Utrecht M Hogere omzet Metaverpa VRG-Papier overweegt een hoger dividend SHELL BIEDT MÉÉR! ZATERDAG 26 NOVEMBER 1966 Ons vervolgverhaal door William Lederer en Eugene Burdick EET SPAANSE SINAASAPPELEN ...boordevol sap Van voorzitter NCAB Nieuwe mode in olie? Inderdaad, want met Shell's t mAmwwMwiiwwMwmw <WWMWWWMWIWWUt- 17) Onderwijzers gebruiken het gebaar dikwijls in de klas. „De dingen gaan soms sneller dan men verwacht", zei Tuc. „Het is noodzakelijk voor ons, dat we nu praten. Kameraad, het was heel be langwekkend wat u tegen de Ameri kaanse ambassadeur gezegd hebt". Hajn keek Tuc strak aan. Tuc door stond die blik zonder zijn ogen af te wenden; hij wist dat Hajn zich er aan ergerde dat men zijn particulie re domein was binnengedrongen en een persoonlijk onderhoud had afge luisterd. „U moet goed begrijpen", zei Tuc, „dat geheimen of een persoonlijk on derhoud niet bestaan." „Waarom hebt u me niets over dat relletje verteld?" vroeg Hajn verwijtend. „Ik was er niet zeker van wat de bedoeling ervan is ge weest. Hebben de Amerikanen wer kelijk het klooster gebombardeerd?" „Het leek me beter het u niet te vertellen", zei Tuc heel kalm. „Het bombardement is op touw gezet door onze vrienden uit het noorden." Hij keek in het glas dat hij vast hield en hij zag de bruine vloeistof vreemde figuren vormen met de stukjes ijs. „Er zijn veel dingen die men doen moet zonder dat men ze begrijpt." Tuc dronk zijn whisky uit. Hij vond de drank volkomen smaakloos, maar in zijn neus kwam een bepaalde geur. Hij bood weerstand aan de neiging om met zijn ogen te knippe ren. Hij was teleurgesteld. Hij had in Amerikaanse romans gelezen dat de whisky iemand als het ware een stomp op de maag gaf en die na een paar seconden zacht en warm maak te. Nu had hij de whisky in zijn maag, maar hij voelde niets. Maar hij zei wel tegen zichzelf dat hij voor zichtig moest zijn. „Vertelt u me eens iets over de vergadering van de Kroonraad op aan staande woensdag," zei Tuc. „Wat staat er op de agenda?" „Wilt u liever niet gaan zitten?" „Dat is een gewoonte die ik niet heb aangeleerd." „De raad komt over vier dagen bij een". „Dat weet ik. U hebt het zo gere geld dat prins Lin afwezig zal zijn". „Ja." „Hoe?" Hajn had er een hekel aan dat men hem controleerde of zijn woor den in twijfel trok. Hij dronk lang zaam van zijn whisky omdat hij het antwoord wou uitstellen. Zijn gespan nen kaakspieren ontspanden zich. „Zijn helikopter bij De Drie Pie ken zal zolang onbruikbaar blijven zoals we willen. De radio werkt niet. Hij is volkomen afgesloten in zijn meditatie-oord". Hajn zweeg; hij stel de de nu volgende vraag niet graag, „Wat moet er in de raad gedaan wor den?" Tuc plukte weer aan een visschub. Hij verwijderde zich alvorens te ant woorden. „Kameraad, de raad moet militaire bijstand vragen aanzien lijke militaire hulp van de Verenig de Staten." Hajn zei verontwaardigd: „U moet hier geen grapjes komen maken. U zult zich herinneren dat we het er over eens geworden zijn dat elke versterking van de Sarhanese mi litaire macht de eventuele overna me zou bemoeilijken. De meeste troepen zullen tot het laatste toe trouw blijven aan de kroon. Hoe beter ze uitgerust zijn, hoe moeilij ker onze opgave. En nu hebt u het over een verzoek om hulp aan Ame rika." Tuc keek in het lege glas en keer de het om. Er viel een druppel op de prachtig gewreven vloer bij de rand van het kleed. Begrijpt u de beeldspraak van dit lege glas?" „Nee, ik niet". „Hajn, u brengt zoveel tijd met de imperialisten door dat u net als zij bent gaan denken". „Net zoals de imperialisten", zei Hajn, „wil ik wapens maken in on ze eigen fabrieken maar die laten financieren door de Amerikanen. U praat onzin." Tuc wachtte even alvorens te ant woorden. Hij begreep waarom Hajn hem verachtelijk wou behandelen en ook waarom Hajn zich niet an ders kon permitteren. Hij dacht aan de subtiele verhouding tussen hen, hoe ze elkaar diensten bewezen, hoe hun beweegredenen eens zouden samen gaan of botsen. Hajn was een tros en gecompliceerd mens en hij zou een doeltreffend instrument zijn als men hem niet vernederde. Tucs stem werd zachter. „Ik dacht dat u de samenhang wel yzou begrijpen", zei hij. „In de eerste plaats zouden we, als er Amerikaan se troepen naar Sarkhan komen, die onmiddellijk brandmerken als blanke imperialisten. Ten tweede veroor zaken buitenlandse troepen altijd on aangename gebeurtenissen. Herinnert u zich nog de Amerikaanse soldaat die in Tokio een Japanse vrouw neerschoot? En de Amerikaanse sol daat die een Chinees vermoordde op Taiwan? Het zou hun de medewer king van Tsjang hebben kunnen kos ten als die maar geweten had waar hij heen moest. Maar nu was het al de oorzaak van het verbranden van de Amerikaanse ambassade. Als er geen vreemde dingen gebeuren, dan zullen wij wel zorgen dat die plaats hebben een kind dat overreden wordt door een dronken soldaat, een straatveger die neergeschoten wordt door een zenuachtige schildwacht. Mau Tsje-toeng heeft duidelijk ge maakt dat het noodzakelijk is vroeg martelaren te scheppen. De Ameri kaanse troepen in ons land zullen ons helpen snel een martelaar te vinden. Begrepen?" Hajn knikte, maar met tegenzin. „Het derde voordeel," zei Tuc, „en misschien het grootste. Elke na tie die buitenlandse troepen op zijn grondgebied heeft, voelt zich verne derd. De Amerikanen zijn in Duits land, op Taiwan, in Japan, Korea, Turkije en overal heeft men on willekeurig een hekel aan hen, net zo als de fascistische bezettingstroepen tijdens de tweede wereldoorlog ge haat werden. Bent u het met me eens?" Hij wachtte op het knikje van Hajn. „We kunnen een golf van anti-Amerikaanse oproepen wanneer we maar willen". „Maar men mag de Amerikanen in Sarkhan graag." (Wordt vervolgd.) (Van onze correspondent) UTRECHT. Voorzitter Kloos van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen heeft vrijdagmiddag in een toespraak voor het Utrechts departe ment van de maatschappij voor han del en nijverheid, de werkgevers een aanbod gedaan, op basis waarvan de onoverbrugbare verschillen van in zicht tussen werknemers en werkge vers in het loonpolitieke overleg op geheven zouden kunnen worden NVV-voorzitter Kloos stelde voor, de huurverhoging af te gelasten, zodat de loonkosten niet opgedreven zullen worden door huurcompensaties. Hij wenste voorts, dat de overheid de tekorten op de sociale voorzieningen zou dekken uit de opbrengst van het het uitstel van de belastingverlaging en niet door premieverschuivingen of -verhogingen. Ook hierdoor zouden de loonkosten minder oplopen. „Wij moeten voorkomen", aldus de heer Kloos „dat de stijging van de kosten van levensonderhoud de loonsverhogingen weer volkomen teniet doet." Hij meende, dat de kosten van levensonderhoud te be perken zijn, als de loonkostenstijgingen niet zo groot zijn, dat deze noodzakelijk doorberekend moeten worden in deprijzen. Om dat te bereiken, lanceerde hij de bo vengenoemde voorstellen. De ideeën van de heer Kloos, die men wel mag beschouwen als die van de gehe le Nederlandse vakbeweging, komen er op neer, dat de werkgevers en de werkne mers over de loonstijgingen moeten kun nen praten zonder in het ongewisse te zitten over de lasten die minister Veld kamp (sociale zaken en volksgezondheid) hun in de loop van dit jaar op zal leggen. Volgens de vakbeweging dient de over heid uit eigen middelen de tekorten van het sociale verzekeringsstelsel te dekken, zodat werkgevers noch werknemers last hebben van hogere premies. De heer Kloos becijferde, dat er in dat geval best ruimte is voor een reële loonsver hoging van 2 percent. Uitgaande van de door het Centraal Planbureau voorspelde produktiviteitsstij- ging van 3,5 percent, trok hij daar 1,5 per ADVERTENTIE Dank zij de krachtige Spaanse zon zijn Spaan se sinaasappelen altijd opvallend sappig. U perst er dus meer uit. Meer sap, meer smaak, meer vitamine C! Denk er eens aan deze winter I JgONÖMjj Öi 41. „Het jongske Hapwap kan zich uiterst verdien stelijk voor me maken!" prevelde Joris een gebouw te kenend. „Ik moet zuinig op hem zijn! Wanneer ik het baasje nu maar kan overtuigen van de prettige smaak van baksteen! Dat kan niet moeilijk zijn! Riepen de ouden niet reeds; „Pecunia non olet", als ze zelfs maar geld proefden? Waar is hij overigens?" Hij keek zoe kend om zich heen, en ontwaarde zodoende een gat in de muur van het binnenplaatsje. „Tsssk!" mompel de hij schrikkend. „Het kleutertje heeft de smaak reeds te pakken! Hoe voorbarig echter! Nu zal ik mij moeten reppen om hem niet uit het oog te verliezen! Tenslotte vormt hij mijn broodwinning!" Hapwap had zich juist een weg tiaar de huiskamer van de heer Kneuter gege ten, die juist op dat moment genoot van een prettig hazeslaapje. Dat zou echter niet lang duren. Want de peuter wilde wel eens proeven hoe zijn stoelpoot smaakte Coimrhihl opw» mund cent van af, die niet besteed mag worden vanwege het noodzakelijke herstel van de betalingsbalans. Deze twee percent reële loonsverhoging dient dart nog aange vuld te worden met een percentage ter compensering van de stijgende kosten van levensonderhoud, maar die stijging kon volgens de heer Kloos zeer wel ingedamd worden door zijn voorstellen. De heer Klos zegde toe, dat als de werkgevers zich in deze aan de zijde van de vakbeweging scharen, die op haar beurt bereid is te praten over uitstel van nieuwe sociale voorzieningen die de loon kosten toch weer zouden opdrijven. Het overleg in de Sociaal Economische Raad over de loonpolitieke mogelijkheden voor het volgend jaar, kan door het nieuwe standpunt van de vakbeweging uit het slop geraken. Het is de bedoeling van de heer Kloos geweest, de werkgevers hun ongerustheid over de sterk toene mende loonkosten te ontnemen. Als dit leidt to+ een gezamelijk front van werkgevers en werknemers tegeno ver de regering, wat betreft de dekking van de sociale verzekeringstekorten, is een overeenstemming over de loonsver hogingen in een gezuiverde sfeer zeer wel mogelijk. De NVV-voorzitter leverde in zijn tafelrede voor geduchte kritiek op de uitlating van prof. Witteveen vol gens wie 1 percent teveel loonsverhoging 30.000 mensen werkloos kan maken, en op staatssecretaris De Meijer, die waar schuwde, dat door de eisen van de vak beweging aangaande het ondernemings recht, het klimaat voor nieuwe industrië le vestigingen in ons land sterk ver slechterd zijn. Bestuur en directie van Metaverpa N.V. maken bekend, dat de omzet over de eer ste negen maanden van 1966 circa 15 per cent hoger ligt dan die over de overeen komstige periode in 1965. Dank zij een straffe kostenbewaking is de winst vóór aftrek van belastingen dienovereen komstig gestegen. Zij menen, dat onvoorziene omstan digheden voorbehouden het dividend over 1966 tenminste zal kunnen worden gehandhaafd. (Over 1965 werd 22 percent dividend uitgekeerd). De directie van N.V. Gemeenschappelijk Bezit VRG-papier, welke n.v. volgend jaar het 50-jarig bestaan hoopt te vieren, ver wacht op grond van de cijfers over de eer ste negen maanden van het lopende boek jaar, dat het resultaat over het gehele jaar 1966 van dien aard zal zijn, dat een verhoging van het dividend kan worden overwogen. (Over 1965 werd het dividend met twee percent verhoogd tot zestien percent). Alles dient voorkomen te worden dat de werkgelegenheid in gevaar wordt ge bracht, maar aan de andere kant is het een zaak van grote urgentie, dat met het oog op de voortdurende kostenstij gingen, die er toe leiden dat het reële in komen van de loontrekkenden bij wijze van spreken dagelijks lager wordt, com penserende maatregelen worden getroffen. Dit zei de heer A. IJska, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Agrarische Be- drjjfsbond (NCAB) gisteren op een bijeen komst van zijn organisatie in Sneek. Hij vindt die compensatie met name noodzakelijk voor de lagere inkomens groepen. Dit alles klemt nog des te meer nu thans al vast staat, dat zich ook het volgend jaar nog verdere kostenstijgin gen zullen voordoen, waarvan de orde van grootte door het Centraal Planbure au op 4,5 percent wordt ganaamd. Rekening houdend met de economische situatie en het feit, dat met name voor de lager betaalden een kostencompense- rende loonsverhoging noodzakelijk is, komt de heer IJska tot de conclusie, dat een loonsverhoging van gelijke nominale grootte voor alle inkomensgroepen het meest wenselijk en rechtvaardig is. Deze toeslag zou dan in twee delen gesplitst kunnen worden, namelijk één deel per 1 januari en een tweede deel per 1 juli, wanneer een aantal extra kostenstijgin gen zoals bijvoorbeeld de huurverhoging en de verhoging van de premies voor de sociale verzekering, zullen optreden. De hoogte van de toeslag zou volgens de heer IJska moeten worden gebaseerd op een gemiddeld bruto-jaarinkomen van 10.000 als men de kostencompenserende loonsverhoging op dit inkomen baseert, kan wat extra's gedaan worden voor de lager betaalden (met inkomens beneden de 10.000) terwijl de hoger betaalden een gering offer moeten brengen. ADVERTENTIE a nieuwste olie (Shell Super motorolie) in het carter van uw wagen bent u immers uw tijd ver vooruit. Nu één olie (10W 40!) want voor alle rij-stijlen, voor alle rij-omstandigheden, voor alle tem peraturen en voor alle typen auto's is Shell Super motorolie de modernste smering en bescherming. Motorslijtage wordt drastisch beperkt en de prestaties worden verhoogd! Shell Super motorolie - voor smering in veelvoud! MOTOR OIL SHELL T*%tr? 8. Commandant Fang staat op en zegt: Tja, die moord op Soe.Ik zal u met al le plezier de nodige gegevens verstrek ken, magistraat. Eerlijk gezegd ben ik zelf niet helemaal tevreden over die kwestie, misschien kunt u er nieuw licht op werpen. Laten we dan maar naar de kamer van het slachtoffer gaan". Ze ver laten Fang's werkkamer en de comman dant zegt bars tot een van de soldaten, die stram bij de deur op wacht staan: Zeg Mow en Shih Lang om naar Soe's kamer te komen. De rechter wil hen spreken". De soldaat van de wacht ver wijdert zich haastig, en de commandant Fang gaat de Rechter voor door de kale stenen gangen, die verlicht worden door olielampen aan de wand. „De kolonels Mow en Shih Lang hebben samen met mij het onderzoek geleid", zegt Fang. „Mow is bijzonder ervaren in dat soort werk. Hij was de chef van mijn militaire inlich tingendienst tijdens onze veldtocht tegen de Koreanen. Hj kan u de bijzonderhe den van de zaak geven, maar in het kort zal ik u vast het nodige vertellen. Onder commandant Soe is vermoord in zijn slaap, en wel met de pijl van een kruisboog. De peil is binnengekomen door het ven ster en moet afgeschoten zijn vanuit het tegenovergelegen gebouw, waar een oefen lokaal is voor onze officieren. Die om standigheid is bijzonder bezwarend voor kapitein Tsjeng, want Tsjeng bevond zich ten tijde van de moord in dat oefenlo kaal". 688. Het gebeurde zelden, dat Bram meteen aan iemand een hekel had. Bij. zijn vele omzwervingen over de zeven zeeën had hij allang geleerd, dat je men sen niet naar het uiterlijk kon beoorde len. Maar deze man, die de winkeldeur opengooide, Bram opzijduwde, en Sijmen een groet toesnauwde, was ongetwijfeld een Engerd. ..Ankerlijn"zei de klant kortaf. „Alle ankerlijn die je in je winkel hebt". PardonBram Fok was voor", sta melde Sijmen, maar de ander luisterde daar nauwelijks naar. „Ik heb haast, en ik ben niet gewend om te wachten. Dus kom op met je an kerlijn". Maar Bram Fok heeft ook net anker lijn besteld, ik kan dus niet alles aan u geven", stamelde Sijmen, terwijl Bram zich zichtbaar stond op te winden. Zwaar leunde de lefkapitein over de toonbank. „Of je aan mij wilt verkopen of niet, dat laat me koud. Maar ik zeg je dit: als je die zeeman één meter van je anker lijn verkoopt dan heb ik je niet nodig en dan ga ik naar een nader. Nou? Je hebt het maar voor het zeggen".

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 8