„Grote coalitie" in Duitsland door samengaan SPD en CDU Adenauer gaf de nieuwe combinatie al zijn zegen Vietcong wil kerstbestand Wapens voor Jordaniërs in grensgebied Felle Russische aanval in Pravda" op Chinezen HET WEER Drie doden bij botsing in 's-Graveland Waarschuwende woorden van paus bij opening pastoraal concilie ELZER's Remgebrek in BMC-auto's morris ImfË .e Overstromingen in Griekenland „Toengisme schaadt het Chinese volk" Brits-Rhodesisch gesprek geëindigd Drs. L. J. M. van Son staatssecretaris Duitse coaster gezonken TV zendt morgen de regerings verklaring uit Concilieberaad van Spaans episcopaat Leeuw beet zoon van Jayne Mansfield do&M, faXjiMeqwJmk „cum dJL (wid' Supersfëgerij De Umond Ovatie voor Schmelzer pagina Engeland schaSt extra heffing af pagina 11 Turk doodgeschoten door landgenoot Kouder 0^0 Het woord is aan Economische Zaken VESTEN LAMSVACHT JASJES ORIGINELE SCHOUDER KARBONADE SUPER-MALSE PAARDEBIEFSTUK DIK BEVLEESDE KRABBETJES 1.98 1.48 beckering" PARAPLU's ook KNIRPS WILMS FLOET 52e JAARGANG NUMMER 23 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MAANDAG 28 NOVEMBER 1966 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129238. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodevvijks HAflIWWWWWWWWWVWWWVAftAA/WWWWWWI/WIAIWt (Van onze correspondent) BONN. Zelden heeft een politieke partij in de Bondsrepubliek de toch al uiterst wankele Westduitse democratie zo'n slechte dienst bewezen als zaterdag de socialisten, toen zij besloten met de CDU-CSU een regeringscoalitie te vor men. Dat de door jarenlange interne haat campagnes verscheurde Christen-Demo craten aan de rand van een bankroet de oplossing van de zogenaamde „grote coa litie" met beide handen hebben aange grepen, is te begrijpen. Alleen heroïeke karaktertrekken kunnen een politicus er toe brengen de macht na zeventien iaar uit handen te geven. Die karaktertrekken bezit helaas geen der CDU-CSU-voorman- nen. WASHINGTON (Reuter) - De Vietcong heeft het initiatief genomen voor het hou den van twee gevechtspauzen, met Kerst mis en met de jaarwisselig. In een ra dio-uitzending maakte het „Nationale Be vrijdingsfront", waarvan de Vietcong de militaire afdeling is, dit bekend. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken gaf geen commentaar doch verwees naar een verklaring van minis ter Rusk, die achttien november op een persconferentie liet weten dat de V.S. ak koord zou gaan met een kerstbestand. Men neemt aan dat de V.S. waarschijn lijk zal instemmen met korte gevechtspau zen, maar dat er geen sprake kan zijn van een langdurig staken van de bom bardementen op Noord-Vietnam, zolang dit land niet duidelijk maakt dat het naar vrede streeft. PATRAS (Griekenland) (AP) Zware] regens hebben vanochtend in delen van Noord-Peloponnesos overstromingen ver oorzaakt. Twee bruggen werden door het water meegesleurd en de grote weg van Patras naar Pyrgos staat blank. Duizen den vierkante meters bouwland staan on der water. Boeren hebben vee naar hoger gelegen plaatsen gebracht. Twee mensen werden gewond toen hun huis instortte. De eerst door oud-kanselier Adenauer I en daarna door kanselier Erhard bijna letterlijk verafschuwde Sociaal-Democra ten, zijn nu goed genoeg om mee te helpen de vastgedraaide partijmachine weer op gang te helpen. In deze samen hang dient overigens te worden opge merkt, dat Erhard zich standvastiger heeft getoond, dan de „sterke" Adenauer. Het afgelopen weekeinde dus te elf der ure probeerde hij nog de C.D.U./ C.S.U.-S.P.D.-coalitie te verhinderen, door een manoeuvre. Erhard zag over het hoofd dat hij al een vergeten man is, naar wie niemand meer luistert. Konrad Adenauer daarentegen, toonde zich de geslepen politicus, toen hij zon dag vanuit zijn villa in Rhöndorf verklaar de: „Ik beschouw de grote coalitie als de enig mogelijke oplossing in onze moeilijke situatie". De schildering van de afgronden achter deze uitspraak is verleidelijk, maar ze zou in dit verband te ver voeren. (Vervolg op pagina 3) Tijdens een vechtpartij in een dancing aan de Laanstraat te Baarn is zaterdag avond de 26-jarige Turkse fabrieksarbei der H. Guitekin uit Baarn door een pistool schot om het leven gekomen. De vermoe deljjke dader, eveneens een Turk, is nog spoorloos. Omtrent het motief van de daad tast men nog in het duister. Tussen beide Turken bestond een vete. Het dodelijk schot werd afgevuurd na dat een woordenwisseling tussen beide Turken zich in een. vechtpartij had ontla den. Aan dit gevecht namen nog meer Tur ken deel. Het slachtoffer, dat in de borst getroffen werd, was vrijwel onmiddellijk dood. Hij was ongehuwd. AMMAN (AFP, AP en Reuter) De Jordaanse regering gaat de bewoners van het grensgebied met Israel wapens ge ven. Ook zullen in dit gebied versterkin gen worden aangelegd. De Jordaanse troepen hebben de situatie in het land ste vig in handen. Daarop duiden de berich ten die uit Jordanië bekend worden. Het Arabische Legioen patrouilleert in Nabloes en Hebron. Uit Syrië wordt ge meld dat troepen uit Saoedi-Arabië Jor danië zouden zijn binnengetrokken om te helpen de orde te herstellen. Dit bericht is niet bevestigd. De Jordaanse regering heeft een diplomaat van een westerse mogendheid uitgewezen. Hij zou betrokken zijn geweest bij het uitlokken van rel letjes in Hebron en het Jordaanse deel van Jeruzalem. In Amman, de hoofdstad van Jordanië, wordt er op gewezen dat de onrust on der de Palestijnse vluchtelingen wordt aangestookt door het comité van de vluchtelingen dat in Cairo zetelt. Nieuwe aanslag Zaterdag is op Israëlisch gebied een boer gewond, toen hij werd beschoten. De aanslag zou zijn gepleegd door leden van de „Organisatie ter Bevrijding van Pa lestina". Uit Jordanië wordt hierover ge meld dat bij het treffen zeven Israeli sche soldaten om het leven zijn gekomen. De resolutie van de Veiligheidsraad, waarin Israel wordt gehekeld voor de vergeldingsaanval op Jordanië, is scherp hecritiseerd door Israels premier Esj- kol. Hij vindt de resolutie eenzijdig en „niet bevorderlijk voor stabiliteit en vre de in het Nabije-Oosten". „Zolang de Raad geen doeltreffende maatregelen heeft genomen om aan agres sie een einde te maken, heeft elk land het recht en de taak zich op basis van het handvest van de Verenigde Naties zelf te verdedigen", aldus de Israëlische premier. W eerrapporten 1, 2 Agenda van Umond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dan3 Buitenlands nieuws 3 In de vishal en op zee4 Ferdinand4 Uit stad en omgeving4, 5, 17 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton 9 Beeldverhalen9 Topsy 10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport13-17 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen en matige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind. Morgen veranderlijke bewolking met enkele buien en matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Iets lagere temperaturen Volledige weerrapporten op pagina twee. MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft China gisteren beschuldigd van po gingen, het communistische blok in een wereldoorlog te manoeuvreren. Volgens Moskou zijn veel Chinezen tegen Mao Tse-Toeng gekant. De aanval, die als de scherpste wordt gezien sinds meer dan twee jaar, werd gedaan in een lang hoofd artikel in het partijblad Pravda. Rusland pleit min of meer voor een grootscheep- I se internationale campagne om China's „harde politiek te overwinnen." I De gebeurtenissen in China zijn „zeer ingewikkeld en tegenstrijdig van karakter, maar het is nu al duidelijk dat de natio nalistische, chauvinistische koers van Mao Tse-Toeng en de zijnen grote schade be rokkent aan het Chinese volk," zo wordt verklaard. In een passage waarin som mige waarnemers een aanwijzing zien dat de Sovjet-Unie de omverwerping van het huidige bewind in China zou toejuichen zegt de Pravda: „De belangen van een heid van alle revolutionaire krachten in de strijd tegen het imperialisme eisen, dat de nationalistische, anti-Russische po litiek en de pogingen het marxisme-leni- nisme te verdraaien en te vervangen door de ideologie en praktijk van het Mao Tse- Toengisme worden overwonnen. De aanval in de Pravda wordt door waarnemers beschouwd als de inleiding tot een hernieuwde Russische campagne om de communistische partijen van over de gehele wereld bijeen te brengen in een internationale conferentie, die Chi na's isolering moet bezegelen. Volgens I Pravda is Peking feitelijk al geïsoleerd Men ziet hierin een bevestiging van de I berichten dat de Russische partijleider Brezjnev de Chinees-Russische betrekkin gen beschouwt als onherstelbaar ge schaad. Brezjnev zou vastbesloten zijn op een definitieve politieke breuk aan te stu ren. Of hij het tot een diplomatieke breuk wil laten komen wordt echter be twijfeld. Van bevoegde zijde is voorts vernomen dat de spanning aan Ruslands grens met China stijgt, en dat zich langs de rivier de Amoer een reeks incidenten heeft voorgedaan, waarbij in sommige ge vallen is geschoten. De Russen zouden be langrijke versterkingen naar het betrok ken gebied hebben gezonden. ,De arrogante poging van de Chinese leiders om Mao Tse-Toengs denkbeelden tot het toppunt van marxisme-leninisme uit te roepen en ze op te leggen aan de communistische wereldbeweging kan slechts gewettigd protest ontlokken aan de communisten van de hele wereld," al dus de Pravda verder. Het blad verwijt de Chinezen een dubbelhartige politiek. „Zogenaamd ten behoeve van de wereld revolutie." SALISBURY (Reuter) Herbert Bow- den, de Britse minister voor Gemenebest zaken, is zondag uit Salisbury naar Lon den vertrokken. Hij heeft in Salisbury getracht de impasse te doorbreken, waar in de betrekkingen tussen Groot-Brittan- nië en Rhodesië zijn geraakt na de machtsovername door Ian Smith. Uit niets is gebleken dat dit is gelukt Premier Smith van Rhodesië heeft ver klaard dat hij nieuwe voorstellen voor Bowden had. Over de inhoud hiervan werd niets meegedeeld. Bowden zal ze in I Londen aan premier Wilson voorleggen. Paul Claudel: Het is een geluk dat diplomaten lange neuzen hebben, omdat ze meestal niet verder kunnen kijken. Op de voorgrond de wagen, die van uit de richting Kortenhoef de voor- rangsweg opreed en waarin drie doden te betreuren waren. Op de Vreelandsweg te 's-Graveland heeft zich zaterdagmorgen om half elf een zeer ernstig verkeersongeval voorge daan. Drie personen werden gedood en zeven personen werden gewond, toen twee auto's op het kruispunt bij de weg naar Kortenhoef op elkaar inreden De slachtoffers waren de 46-jarige me vrouw T. Dupuit uit Lonneker, haar elf jarige zoon Henri Johan Dupuit en de 29-jarige mejuffrouw C. H. Eckhardt uit Cookesville in Ontario (Canada). Ernstig gewond is de 41-jarige heer G. H. Kemm uit Hilversum. Hij is opgenomen in het rk ziekenhuis in Hilversum. Zijn vrouw en drie kinderen zijn na verbonden te zijn naar huis teruggekeerd. Tot staatssecretaris van Economische Zaken is benoemd drs. L. J. M. van Son, die in het bijzonder belast zal zijn met aangelegenheden betreffende de regionale industrialisatie, het toerisme, de industrië le eigendom, de nroduktiviteitsbevordering et ijkwezen en de wettelijke regeling van het (jkwezen en de wettelijke regeling van De heer Van Son werd op 22 mei 1922 in Tilburg geboren. Na zijn studie aan de katholieke economische hogeschool trad Het bijna 14.000 ton metende Liberiaanse schip „World Peace" is in de nacht van za terdag op zondag in de Eems-monding in aanvaring gekomen met de Duitse kust vaarder „Jan", die vermoedelijk is gezon ken. De Nederlandse loodsboot „Castor" heeft zeven opvarenden van het Duitse schip uit zee opgepikt. Eén man wordt nog vermist. Morgenmiddag geeft de NTS een recht streekse uitzending uit de Tweede Kamer waar minister-president prof. Zijlstra de regeringsverklaring zal afleggen. De uit zending begint om 13.00 uur over Neder land I. Als het daarna nog tot debatten over deze regeringsverklaring komt dan zal een samenvatting daarvan worden uitge zonden: Nederland I van 19.05 tot 19.35 uur en van 22.30 tot 23.00 uur. Het jour naal voor gehoorgestoorden zal in dat ge val worden uitgezonden over Neder land II van 19.30 tot 20.00 uur. Het staat overigens nog niet vast, dat de debatten in de Kamer direct Nna het afleggen van de regeringsverklaring zul len beginnen. De Kamer zal daarover dinsdagmiddag een beslissing nemen. Ver moedelijk zullen de debatten pas woens dag worden gehouden. Met een plechtige eucharistieviering gelijktijdig in de kathedrale kerken van alle zeven Nederlandse r.k. bisdommem gehouden, is gistermorgen het pastoraal concilie van de Nederlandse r.k. kerk provincie officiëel geopend. De nationale plechtigheid in de St. Ca- tharina-kathedraal te Utrecht, geleid door aartsbisschop Bernard kardinaal Alfrink, werd door een kleine twintig vertegen woordigers van andere kerken, geloofsge meenschappen en levensbeschouwelijke groeperingen bijgewoond. In een toespraak, die in de andere kathedralen door de luidspreker klonk, zei de kardinaal dat het gezamenlijk be raad de bisschoppen en de andere gelo vigen bewust wil maken van hun verant woordelijkheid voor de opdracht van de kerk. Daarnaast gaat het om een door lichten van de Nederlandse kerksituatie in de Nederlandse verhoudingen, om be- u i vestiging en verlevendiging van het ge- katholieke economische hogeschool t ad loofsleven in de eigen katholieke gemeen- hij m dienst van de Algemene Kathol schap maar evenzeer om het omschrijven Werkgevers Vereniging thans Nederla d. van dg .uigte verhoudingen jn de samen- Katholiek Werkgevers Ver d leving met andere christengemeenschap- januari 1953 is hij adjunct-directeur en ook de niet-christen-groeperingen n.v. Dakpannen- en Kleiwaremndustrie N,,, „De Valk" te Echt. Sedert mei 1963 heeft I ln Nederland, drs. Van Son voor de K.V.P.-zitting in de Tweede Kamer. MADRID (AFP) In Madrid verga dert het Spaanse episcopaat voor een conferentie die tot zes december duurt. De toepassing van de conciliedecreten zal worden besprokep. Paus Paulus VI had een boodschap ge zonden. „Het is een veeleisende en deli cate onderneming, iets dat geheel nieuw en uniek is, en zal daarom geleid moe ten worden met wijze geest en verant woordelijke waakzaamheid, opdat alles verloopt tot waarachtig welzijn van het volk Gods en binnen het institutionele ka der van de kerk en met inachtneming van haar goddelijke hiërarchische consti tutie", aldus de paus over het pastoraal concilie. De Nederlandse katholieken kunnen hun mening over wat het welzijn der kerk aangaat kenbaar maken, hun ver langens openbaren, hun voorstellen aan de rechtmatige herders, de bisschoppen, voorleggen: aan hen „die de Heilige Geest heeft aangesteld om de kerk Gods te besturen" komt het toe alles op zijn waarde te schatten en de geëigende be slissingen te nemen", aldus .paus Paulus, die besloot met: „Wij voor ons verhopen van het beraad, dat gij gaat ondernemen een duidelijke en onwrikbare belijdenis van dit geloof, die. alle twijfel aan de eerlijke formulering ervan wegneemt; die in de gemoederen van clerus en gelovi gen de volledige en graag gegeven in stemming met de leer, reeds door het leergezag van de kerk met autoriteit voorgehouden, bevestigt; die bepaalde onrijpe en verkeerde meningen afremt ADVERTENTIE HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 die de laatste tijd, zoals bekend, de zui verheid van het geloof op enige punten hebben verduisterd en de standvastigheid en het evenwicht van vele katholieke ge lovigen hebben verstoord". LONDEN (AP en AFP) De „British Motor Corporation" BMC heeft bekend gemaakt, dat in de hydraulische remsys- temen van haar „minicars", Austin en Morris, alsmede van de Morris 1100, door corrosie storingen kunnen optreden. Het gaat om ongeveer 700.000 auto's, die tus sen oktober 1963 en april 1965 de fabriek hebben verlaten. Ongeveer eenvijfde van de betrokken wagens zijn in het' buitenland verkocht. De maatschappij heeft de eigenaren ver zocht naar hun BMC-dealer te gaan om de tekortkoming gratis te laten opheffen. In een communiqué wordt verklaard, dat een aluminium onderdeel in het rem- systeem aangetast kan zijn door pekel, waarmee 's winters de wegen worden be strooid De wagens, die onderhanden genomen worden, dragen de volgende chassisnum mers; Morris Mini 225101 tot 328319. Austin Mini, Riley-Elf, Wolseley-Hor- net, Morris-Minivan, Morris-Pickup, Mor ris-Moke, Morris Cooper en Cooper S: 462551 tot 720999. Morris 1100: 92636 tot 232686. AUSTIN 1100: 9290 tot 161833. MG 1100: 28358 tot 72605. Van Den Plas 1100: 101 tot 3916. De kosten van de reparatie aan deze vele wagens worden geraamd op 10 mil joen gulden. De Nederlandse importeurs van de BMC-produkten zijn niet verbaasd over het bericht van de gebreken aan som mige aluminium sluitringen, aldus meldt onze correspondent in Den Haag. BMC heeft eerder dit jaar in een brief, die alle dealers hebben ontvangen, op het bebrek gewezen. In enkele gevallen zijn de sluitringen, die bij aantasting door pekel lekkage van rem-vloeistof tengevolge kan hebben, reeds vervangen. De eigenaars van BMC- wagens, die in de genoemde series val len, zullen door de dealers niet worden aangeschreven, maar de wagens zullen bij onderhoudsbeurten wél worden onder zocht. Het is zaak, zo zeggen de impor teurs, dat de eigenaren hun auto nauw lettend controleren wat betreft het rem- vloeistofpeil. ADVERTENTIE Het zesjarige zoontje van de Ameri kaanse actrice Jayne Mansfie'd, Zol- tan, heeft zaterdagavond een hersen operatie ondergaan, nadat hij in een particuliere dierentuin, door een leeuw was aangevallen. Jayne Mans- field is in een ziekenhuis opge nomen. Ze was overstuur. Artsen hebben verklaard dat de jongen het redelijk goed maakt en even bij be wustzijn is geweest. Hij is de zoon van Mickey Hargitay van wie Jayne gescheiden is. ADVERTENTIE Bsrteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 Amsterdam per 500 gram J 2.5o 260 gram 500 gram N RES - PLEIN 1945 no. 53 ADVERTENTIE Speciaalzaak voor handschoenen Haarlem - Gr. Houtstraat 52 ADVERTENTIE Kennemerlaan 65-69.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1