n Rode Mieren" Sinterkramt De brief aan Sint „Vormen van de Kleur" in het Stedelijk te Amsterdam A RECHTER TIE 1 PANDA EN DE MEESTER*ETER KRAMMETJE FOK AVONTUREN VAN DONALD DUCK telefunken Drentse BP-leden |zetten ir. Adams op kandidatenlijst 4 Ons vervolgverhaal Een actuele Amerikaanse roman Alles pleit voor bandrecorders W. VOET ZONEN m MAANDAG 28 NOVEMBER 1966 door William Lederer en Eugene Burdick REKENLINI ALEN Sinterklaas, ik wou eens vragen, als u komt, ver over zee neemt u dan uw tandenborstel en uw zeep en handdoek mee" Slaapt u ook in een pyjama of, als mamma, in een pon? Sinterklaas, ik wilde vragen of u dat eens schrijven kon. Sinterklaas, als u gaat eten doet u dan een slabber om? Net als ik, want morsen doe ik dat vindt pappa reuze dom. Het lijkt me moeilijk om te eten met zo'n grote baard in het wit. Heeft u geen last van uw mijter als u in de badkuip zit? Sinterklaas, 'k wou zóveel vragen maar ik moet nu naar m'n bed. Ik zal het briefje in mijn schoen doen die ik daar heb neergezet. Zoudt u mij eens willen schrijven over alles wat ik vraag??? Dank u lieve Sinterklaasje als u het doen wilt, héél erg graag! Een kusje van Janneman ELKA NESTLER ARISTO FABER Nu weer oecumenisch huwelijk in Delft Nederlandse reiSf*eWOOnten kandidaten tellende lijst. U vindt bij ons 'U 18) „De paar die er nu zijn wel. Hajn, maar niet de menigte straks. Kijk eens naar Vietnam. De Amerikanen worden daar door beide partijen ver afschuwd. En ook door de Fransen. Hajn knikte weer. „De vierde reden is eenvoudig," zei Tuc. „De Amerikanen zullen een ge weldige militaire uitrusting meebren gen. Het grootste deel ervan is on bruikbaar in de rimboe Maar de kleine wapens zijn van onschatbare waarde voor ons. Wij moeten ze zien te krijgen. In Vietnam hadden we van het noorden uit geweren aan de Viet- cong kunnen sturen, maar dat deden we in het begin niet en wel uit wel overwogen gronden. Wij wilden dat de vechttroepen hun moreel zouden versterken door hun eigen wapens te bemachtigen. Zelfs nu nog is het me rendeel van de wapens die onze mensen gebruiken afkomstig van de vijand- Hoogstens vijf procent van onze uitrusting komt van de Chinese Volkspartij. Het veroveren van wapens op de vijand leert de gewone soldaat de onvermijdelijkheid van het marxisme." „Dat begrijp ik", zei Hajn. „Het bevechten van de Amerika nen en het stelen van hun wapens schenken ons ook helden. In Vietnam bezocht ik regelmatig de gezinnen van onze mannen die gesneuveld wa ren. Ik nam dan een karabijn mee en vroeg wie van de broers zijn plaats wou innemen. Als er geen broers waren vroeg ik het een zus ter. En als er geen zuster was, deed de vader een pas naar voren. Ze de den het uiterste om ons rijst te ver schaffen; ze waagden hun levens. Dat is allemaal begonnen met het stelen van de vijandelijke wapens, Hajn. Elk in Amerika gemaakt wapen dat we in Vietnam hebben buitge maakt, was een zaadje dat een pe loton vaderlanders geboren heeft doen worden". De generaal knikte. Hij haatte de ze lessen. „Denkt u dat u deze zaak op de vergadering van de raad zult kunnen regelen?" „Het zal moeilijk zijn," antwoord de Hajn. „Het onderwerp Amerikaan se hulp is op een vorige vergadering al eens aangeroerd. Het werd ver worpen. Men was eenstemmig van mening dat gewapende hulp van Ame rika ondenkbaar is tenzij het land wordt aangevallen. Prins Lin en de eerste minister waren zeer stellig in hun mening. De koning was het daar mee eens." „Tenzij Sarkhan wordt aangeval len?" zei Tuc koud. „Dan zal die aanval plaatshebben." „Een aanval?" „Als we een aanval nodig heb ben, dan moeten we er een maken. Er moet alles gedaan worden wat nodig is om de Amerikanen en hun uitrusting hierheen te krijgen." Tuc hield zijn glas tegen het licht en keek naar de vingerafdrukken die er op stonden. Hajn zei: „Het is onmogelijk. De raad zal er nooit mee akkoord gaan". „Kameraad, het is niet alleen mo gelijk, het is onvermijdelijk. De ge beurtenissen kunnen zich ontwik kelen in één van drie of vier ver schillende richtingen. Welke die ook zijn zal, wij moeten de zaak in han den nemen. Om te beginnen, Lin is de belangrijkste factor. Kunt u me volgen?" „Ditmaal knikte de generaal niet. Hij keek de kleine visschoonmaker alleen strak aan. „Om te beginnen, als Lint terug keert van zijn meditatie en ontdekt dat er werkelijk sprake is van een inval en laten we zeggen, van Chi- nese-Noordvielnamese aanspraken op de noordelijke gebieden, dan zul len er geen moeilijkheden zijn. Zijn neutrale houding zal omslaan in na tionalisme. De prins zal net zo han delen als Nehroe, de grote verkon diger van vrede, liefde en geweld loosheid; hij zal een verwoed natio nalist worden en de Amerikanen om hulp vragen. Na de overwinning zal hij weer terugkeren tot zijn neutrale stand punt. Daarna zal het niet moei lijk zijn een snelle staatsgreep uit te voeren, de prins onbekwaam te ver klaren en de regering over te nemen. Tenslotte, wanneer de prins na zijn terugkeer gladweg de Amerikaanse hulp verwerpt ondanks de aanval, dan zal hij op een of ander manier uit de weg moeten worden geruimd. Dat behoort tot uw verantwoorde lijkheid." „En de Amerikanen zullen stilzit ten en alleen maar toekijken?" vroeg Hajn. „Hun agenten van de F.I.A. zijn juist hier om het soort dingen waar u over spreekt te voor komen. Dokter Theobald, de arts van de ambassade, is er één van-' Tuc stak zijn hand op om de woor denvloed van de generaal te stuiten. Hij ergerde zich enigszins aan Hajn. Misschien kwam het wel door de whisky. „Hajn, maak u geen zorgen over de F.I.A.", zei Tuc. „Dat is een schertsvertoning. Dokter Theo bald is al ongeveer net zo „geheim" als Richardson was tijdens de staatsgreep van Diem." Tuc lachte. Nu was hij er zeker van dat het door de whisky kwam, maar het maakte geen verschil. „Dokter Theobald heeft 107 agen ten die voor hem werken. Wij pro beren er achter te komen waar die groep agenten zich 's nachts en overdag ophoudt." Hij aarzelde, maar kon niet nalaten erbij te voegen: „Het grootste deel van de agenten zijn Sarkhanezen. Soms worden ze zelfs door mijn tussenkomst voor gedragen." Nu wist Hajn met een plotselinge ontmoedigende zekerheid dat Tuc evenveel wist als hij, en zelfs meer. „Als u dat deel maar goed in de hand kunt houden," zei Hajn en toen zweeg hij. „U zult verdergaan met wat ge daan moet worden," zei Tuc en hij stond op uit zijn hurkende houding. Nog nooit had Tuc hem iets gezegd dat zozeer op een bevel leek. Terwijl hij naar de galerij liep, zei Tuc: „Kameraad, niets is onmo gelijk. U staat al met één voet bin nen de deur. Maar ik waarschuw u, dat prins Lin buiten Haidho gehou den moet worden tot dit allemaal voorbij is. Hij is neutraal een dromer noemen ze hem maar hij houdt streng aan zijn opvattingen vast. Hij zal binnen twee maanden koning zijn en zou dan alles kunnen bederven." (Wordt vervolgd.) acirlem Schoterweg 5-7, tel. 60114 In de rooms-katholi eke kerk aan de Sint Jorisweg te Delft zal woensdag door pa ter J. de Jong van het pastoraal oecume nisch centrum „De Open Deur" en de gere formeerde predikant ds J. C. Jonkers het huwelijk worden mgezegend van de 23-jarige Nanny Lamens (gereformeerd) en de 25-jarige André Rust (rk) De bisschop van Rotterdam en de ge reformeerde kerkeraad zijn akkoord ge gaan. De eucharistie-viering wordt ach terwege gelaten en in de passage over de opvoeding van de kinderen die uit het huwelijk worden geboren, is in het hu welijksformulier de volgende formule op genomen: „Belooft gij voor de kinderen die de Heer u moge toevertrouwen een goede vader en een lieve moeder te zijn en hun een opvoeding te geven in de geest van het evangelie?" Bewust is de keuze opengelaten om de kinderen, hetzij in de rooms-katholieke kerk, hetzij in de gereformeerde kerk, te laten dopen. ADVERTENTIE Perfecte opname en sublieme Weergave. Met TELEFUNKEN Magnetophon. Op de kandidatenlijst die boerenpar tijkiezers in Emmen, Sleen, Oosterhes- selen, Coevorden en Zweeloo voor de ko mende Tweede Kamerverkiezingen bij het hoofdbestuur van de Boerenpartij heb ben ingediend, staat als lijstaanvoerder partijleider H. Koekoek. Na het Tweede- Kamerlid E. J. Harmsen staat als derde op de lijst ir. H. Adams uit Velp. Als nummer elf staat op de lijst de heer F. Schregardus uit Haarlem, voorzitter van de noodraad. Ir. W. Stam uit Blari- I Icum staat als twaalfde op de vijftien Overigens hebben de afdelingen van de De man die eerste klas pleegt te reizen Boerenpartij in deze vijf zuid-oost-Drent- in de trein is zelfwerkzaam van aard. Hij se gemeenten medegedeeld niet ingenomen houdt van lezen en studeren. Hetzelfde te zijn met de wijze waarop de heer Koe- geldt voor de vrouw. Gezelligheidsbezig- koek zijn kandidaten stelt voor de Kamer- I heden, zoals praten met medereizigers of verkiezingen. Naar hun mening maakt het leggen van een kaartje, zijn dingen die hij er teveel een familiezaak van. Boven- men meer in de tweede klas-coupés aan- dien weigert de heer Koekoek ledenlijsten treft van zijn partij ter inzage te geven, zodat Dit zijn enkele conclusies uit een onder- het volgens hen vrijwel onmogelijk wordt zoek dat de Nederlandse Spoorwegen heb- op reele basis een kandidatenlijst oor ben'laten uitvoeren De vraag die bij dit de Kamerverkiezingen samen te stellen, onderzoek centraal stond was: Waarom hoewel de partijleider eist dat men vijf- reisf men eerste en waarom tweede klas? tien kandidaten noemt. Vast kwam te staan dat de reiziger in de tweede klas meer behoefte heeft aan con- I tact met anderen. Die in de eerste klas zit liever alleen. De eerste klasser hecht veel waarde aan de grotere en meer riante ruimte, maar ook aan de grotere kans op I een zitplaats. Het onderzoek wees uit dat er een nauwe relatie bestaat tussen het gebruik van de eerste klas en het feit dat de reiziger daar voor van zijn werkgever de kosten krijgt vergoed. Degenen, die een dergelijke ver goeding niet ontvangen en toch in deze klasse reizen vinden, dat zij dat aan hun functie of positie verplicht zijn. Er is ook een categorie die nu eens eerste dan weer tweede klas reist. Reizigers die gewoonlijk tweede klas nemen, betalen dan in het spitsuur bij. Ook kiezen velen de eer ste klas wanneer zij in het weekend met hun vrouw op reis gaan. Ook het omge keerde komt voor: als mensen die meestal eerste klas reizen met hun gehele gezin op stap zijn, nemen zij tweede klas. Uit het onderzoek bleek dat ongeveer eenderde deel van alle reizigers tot deze „tweeklas- sige" behoort. De meeste reizigers in de tweede klas I slaan weliswaar de rust, het comfort en de kans op een zitplaats in de eerste klas hoog aan, maar zij verkiezen de tweede uit financiële overwegingen. Een vierde deel van hen waardeert de gezellige, drukke en lossere sfeer in de tweede klas zozeer, dat men deze niet voor de eerste zou willen ruilen, ook al zou die evenveel kosten als I de tweede. ADVERTENTIE een grote sortering ZILVEREN armbanden, broches, colliers en vele andere artikelen GROTE HOUTSTRAAT 165 t.o. de Kerkstraat ...«■II—c mmm In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt tot en met 15 januari een tentoon stelling gehouden onder de titel „Vormen van de Kleur". Deze expositie geeft een overzicht van een actuele stroming in de moderne kunst waarvoor een nieuwe op vatting van de kleur kenmerkend is. Er is een honderdtal werken bijeengebracht van kunstenaars uit Frankrijk, Groot- Brittannië, Nederland, de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika, West-Duitsland en Zwitserland. Op de foto: Capitol 1965. Olieverf op doek van de Amerikaan Tess Jaray. v, 9. Fang en Rechter Tie bereikten de ka mer van de vermoorde ondercomman dant, die naar behoren verzegeld is met twee papieren stroken. „Is kapitein Tsjeng de enig mogelijke verdachte?" vraagt Rechter Tie aan de commandant. „We hebben de zaak van alle kanten be keken", zegt Fang, terwijl hij de zegel verbreekt, „maar er komt niemand an ders in aanmerking. Tsjeng lijkt welis- waar niet het type om een zo lafhartige moord te plegen, en hij houdt zijn on schuld hardnekkig vol, maar toch moet hij de dader zijn". Ze gaan de kamer bin nen. Het is een tamelijk ruim vertrek met een vloer van houten planken. Aan de rechterhand ziet de Rechter een be- tralied boogvenster. Op de bank daaron der ligt een leren pijlkoker en een half dozijn losse pijlen. Links staat een schrijftafel van ongeverfd hout, waarop een helm ligt en nog een pijl. Tegenover de deur, tegen de achtermuur, staat een brede rustbank van bamboe, waarover een rietmat ligt. De rietmat vertoont gro te, rood-bruine vlekken. „Hier is het ge beurd", zegt commandant Fang tot de Rechter. „Soe lag daar op zijn slaapbank en kreeg een pijl in zijn buik geschoten. De verwonding was ernstig en de dood is binnen enkele minuten gevolgd. Soe was een bekwaam onder commandant en zijn dood is een groot verlies voor mijn staf". 42. Joris bleef twijfelend voor het gat in de muur staan, dat Hapwap daar had gegeten. „Ik moet het jongske terughalen!" prevelde hij zorgelijk. „Maar wie weet in welke omstandigheden ik terechtkom! Wat, zo vraag ik mij af, bevindt zich aan gene zijde van dit metselwerk? En hoe kan ik de eetlust van het ventje aan een wellicht aanwezige toeschouwer verklaren Ewél, niet verder getreuzeld!" Met die woorden kroop hij op hoop van zegen door het gat. Aan de andere kant trof hij slechts de heer Kneuter aan die rustig aoorsliep temidden van de kapotgegeten wrakstukken van zijn stoel. „Een gezonde slaap!" mompelde Joris waarderend. „Ik mag dat wel! Sommige lieden worden van het eerste het beste ivissewasje reeds wakker maar zo niet hij! Ik zal hem nu verder alleen laten- spoed-vragende zaken eisen mij op!' De heer Kneuter werd echter wakker van een krakende plank waar Jo ris overheen stapte, en hij zag nog net de schaduw van de indringer verdwijnen. „Een misselijke streek! liep de slaper overeind komend „Ik kan niet eens even een tukje doen, of ze breken de stoel onder je af, en maken het behang kapot! De wereld gaat op die manier van kwaad tot erger!" Copyright opera mlindi 689. Het had Bram maar een woord hoeven te kosten en Sijmen zou gewei- gerd hebben de opschepperige kapitein te bedienen. Maar Bram wist, hoe belangrijk zo'n grote bestelling voor Sijmen was. En daarom zei hij: „In orde Sijmen, verkoop hem al je an- kerlijn maar.ik red me wel. Maar ik moet zeggen, dat ik uw optreden niet be grijp, meneer. ..Kapitein Costa Plenta", zei de ander hoogmoedig. „En het interesseert me geen lor hoe je over me denkt, zeeman". Sijmen pakte haastig de rol touw in en er zou verder niets gebeurd zijn want Bram was geen ruziezoeker als kapi tein Costa Plenta niet met opzet een nieuwe vernedering voor Bram had ver zonnen. Nadat hij voor de lijn had betaald vis te hij een kwartje uit zijn uniformjasje, dat hij achteloos aan Bram overhandigde. „Dat is voor jou, goede man", zei hij hooghartig. „Draag het pakje even voor me naar mijn jacht. je lijkt me er net geschikt voor." Dat was te veel!

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9