Natuurrampen In de loop der in Italië (slot) eeuwen werden bergen beroofd van hun bossen Bureaucratie vormt een taaie staat in de staat wijn! Unesco sluit drie landen uit In ons land geen kans op vervangende dienstplicht Voor de kenner een begrip voor u een openbaring uw matras Militairen morgen terug uit Florence Amerikaans middel tegen insekten Hulp van overal voor Florence [Uitvinder verdween in Italië Bijna gestikt in gehaktbal Man was al twee weken dood In Huizen gaan 28 woningen tegen de grond Reislustig kwartet is weer thuis Weer aardschok gevoeld in Skopje Kunstmest voor China Minister van Defensie: Tegen politieke activiteiten van (lagere) officieren heeft de minister geen bezwaar ARJOS achter Smallenbroek nieuwe truien van Deiana fully fashioned gebreid van zuiver scheerwol Oppositie wint in Uruguay Haarlems matrassenhuis DINSDAG 2 9 NOVEMBER 1966 13 Natuur temmen kinder mode De grote gebreide Examens Zelfverbrandingen in Duitsland en België Pseudo-doctorandus voor de krijgsraad onbegrensde fotografische mogelijkheden O UnF" E EXAKTA EXA lib EXA la EXAKTA v.a. v.a. v.a. A 415.- 280.- 165.- 'Kifé en cCaot tuu I lire vertegenwoordigt. Maar we keken be ter: het ging om de oorlogsschade van 1860, toen Garibaldi met zijn vrijscharen het eiland op de Bourbons had veroverd. Na ruim een eeuw had men de schade keurig becijferdgeneraties van ambtenaren hebben er voor moeten zwoe gen! (Van onze correspondent) ROME De zeevarende republieken, Amalfi, Pisa, later Genua en Venetië, hebben talloze schepen gebouwd, houten schepen. Zij „vergaten" nieuwe bomen te planten, nadat zij de oude hadden om gehakt. Tot voor weinige jaren werd, zelfs in de grote steden ,door alle huis moeders op houtskool gekookt en de ko lenbranders sloopten op hun beurt het bos. Hetzelfde deed de staat, die dwars- leggers nodig had voor het spoorwegnet. En nu men het in onze tijd misschien met wat minder hout zou kunnen stellen, en ook de boeren niet langer de door ma laria geteisterde vlakte ontvluchten en tegen de hellingen bossen tot graanvel den maken, zijn het de bouwspeculanten, die het bos de oorlog aandoen. Overal waar een aardig plekje gevonden wordt, moeten hotels en vakantiewoningen (zo groot mogelijk en in een kluitje bij elkaar want eenzaamheid stelt men hier niet op prijs) ontstaan. Men zou verwachten, dat de bewoners van die vakantiehuisjes en de gasten van de hotels de nabijheid van een bos op prijs zouden stellen. Allerminst. De Ita liaan is teveel cultuurmens, stadsmens ook, om liefde te voelen voor een bos. Het beangstigt hem veeleer. De hele li teratuur getuigt daarvan. Men wil ver gezichten zien, de machtige, plastische lijnen van een bergrug, of een ruim, gol vend heuvelland. Hier en daar een boom wordt stellig gewaardeerd. Maar een don ker woud, waar het zonlicht niet of nau welijks in doordringt en onder de bomen nog kreupelgewas waarin zich allerlei dieren kunnen versohuilen en andere ge varen (een dier is een gevaar), Dat is iets, waar de klare, latijnse geest geen raad mee weet. Als het enigszins kan, zal men de natuur beteugelen, „temmen" en wie ooit in Italië de vermaarde tuinen en parken heeft gezien met hun symmetri sche opbouw, weet wat wij bedoelen. Men wil bomen als zuilen gebruiken en bloe men als mozaïekvloeren. De natuur ar chitectonisch ordenen. En de natuur wreekt zich voor de smaad haar aangedaan. De huxnuslaag is weg gespoeld van Italië's bergen en heuvels. Het land (men zie het binnenland van Sicilië) ligt neer als het verdord geraamte van wat het eenmaal geweest is. De re gen stroomt neer, wordt nergens vastge houden door de wortels van planten en ADVERTENTIE Een verrassende surprise? (Uw slijter adviseert u graag) vormt dus talloze beekjes die tenslotte de halfverdroogde rivierbeddingen plotse ling vullen met enorme massa's water. Tegen al die euvels zijn twee dingen broodnodig. In de eerste plaats moeten er dijken worden gebouwd om althans in de benedenloop de rivieren in be dwang te houden. De beddingen moeten worden verdiept, uitgebaggerd, bevrijd van de rotsblokken die in de loop dei- eeuwen door het water werden aange voerd. Daarvoor is het geld aanwezig, maar men doet te weinig. En dan moe ten de heuvels en bergen opnieuw wor den bebost. Het ministerie van Land- en Bosbouw weet, dat men gemiddeld per jaar 60.000 ha. zou moeten bebossen. In werkelijkheid heeft men na de oorlog niet meer dan 400.000 ha. jong hout ge plant. En waarschijnlijk evenveel oude bomen gekapt.Het gaat te veel met ceremonies gepaard. De jaarlijkse ,Jbooimpjesdag", waarbij schoolkinderen een nauwelijks zichtbaar twijgje ergens midden in de rotsige massa gaan plan ten, is iets waar men hoog over op geeft. Maar zonder er bij te zeggen, dat van honderd geplante twijgjés er mis schien twee in leven blijven. Het zijn ook voor deze, extroverte men- I sen, geen prettige dingen, dat gemodder om dijken aan te leggen en dat weinig opzienbarende planten van boompjes. Veel liever bouwt men een spectaculaire „autostrade", immense en uiterst weel derige passagiersschepen, ministeries en andere gebouwen ter grootte van kleine steden. Dat zijn dingen, die bewondering afdwingen en waar de bouwheer plezier aan beleeft. Maar een dijkMis schien zijn de Italianen niet erg efficiënt, zoeken zij teveel de uiterlijke kant der dingen. Laten wij er hen niet lastig ojn vallen, want diezelfde karaktertrek schonk aan de wereld de prachtige ste den, wier ongehoord rijke kunstschatten een verrukking zijn voor allen. Dat ze weinig efficiënt zijn, begrij pen zijzelf, wanneer de nood aan de man komt. De Florentijnen dringen er althans op aan hun eigen boontjes te mogen dop pen. Zij willen hun stad zelf weer in or de brengen, zonder de rijksdienst van Openbare Werken, die „het karakter van Florence niet zou aanvoelen". En de personen, die schade hebben ge leden, richten zich tot hun burgemeester, gaan naar het stadhuis en vragen een lening om nieuwe koopwaar te kunnen inslaan voor hun winkel, nieuw gereed schap voor hun ambacht. Zij verkiezen een beperkte hulp onmiddellijk, boven door de regering te berekenen schade vergoeding, wie weet wanneer. Misschien is het niet uitvoerbaar. Maar begrijpen kunnen wij hun voorkeur best, omdat wij weten hoeveel papier op zegel, en hoe veel stempels er voor elke regerings daad nodig zijn. Enkele jaren geleden zagen wij in een stadje op Sicilië bij de ingang van het stadhuis een hele reeks keurig gecalligra- feerde paperassen, waarop vermeld stond dat Gianno Rossi 17 centimes, Pietro Bian- chi 23 centimes, enz. in ontvangst kon ne men voor geleden oorlogsschade. Wij meenden eerst te dromen, omdat het klein ste geldstuk, dat in Italië in omloop is vijf Voor het eerst sinds de overstro mingen scheen in Florence de zon en wandelden inwoners van de stad weer over de Ponte Vecchio. De winkeltjes op de oude brug over de Arno waren echter nog gesloten. PARIJS (AP) De algemene vergade ring van de Unesco heeft besloten Portu gal, Zuid-Afrika en „de illegale regering van Rhodesië" het recht op hulp van de organisatie op het gebied van opvoeding, wetenschap of cultuur te ontzeggen. De resolutie sluit deze landen ook uit van con ferenties of andere activiteiten van de Unesco. De uitslag van de stemming was 72 te gen elf en 26 onthoudingen. Vóór de reso lutie stemden o.a. de V.S., Groot-Brittan- nië, Frankrijk en de Afrikaanse landen. Een verzoek van Portugal om het Inter nationale Hof van Justitie in Den Haag een uitspraak te laten doen over de gel digheid van de uitsluiting werd verwor pen. ADVERTENTIE .'.i.,-.V.vk:'AV.V.' ::i-V Sterk-warm-modieus in vele Kleuren, zoals zwart, rood, blauw, groen en camel. Met V-hals, col of ronde hals. In de maten 110 t/m 164. Prijzen van 21,50 t/m 30,50. Verkrijgbaar in de betere zaken! (Van onze correspondent) DEN HAAG Eén onderofficier en dertien soldaten van het detaehenient- Florence van de Koninklijke Landmacht komen morgen weer thuis. Het zijn de „herhalers", die zich vrijwillig: voor het waterzuiveringsproject in Italië hadden aangemeld. Hun herhalingsperiode loopt vrijdag af. Voor de overige 130 leden van het de tachement ziet het er niet naar uit, dat zij met Sint Nicolaas thuis zullen zijn Hoe lang hun aanwezigheid in het over stroomde gebied gewenst blijft is nog niet te zeggen, maar de defensieleiding heeft bericht gekregen dat er zeker nog twee weken werk voor hen is. Met dezelfde F-27 van de luchtmacht, die woensdag de afzwaaiers gaat ophalen wordt dan ook een flinke lading Sinterklaaspakket ten naar Italië vervoerd. Niet alleen de families van de militairen hebben hier voor gezorgd, ook van het eigen onder deel, de 101ste genie gevechtsgroep, is er voor ieder een surprise. MONTEVIDEO <AFP) Carlos Pena- des, leider van de in Uruguay aan het bewind zijnde conservatieve partij heeft toegegeven dat de oppositionele Liberale partij de overwinning heeft behaald in de verkiezingen die zondag zijn gehouden. WASHINGTON (AP) Amerikaans I geleerden hebben een chemische stof ont wikkeld waardoor bepaalde insekten zich I niet kunnen ontwikkelen. Het een hor moonachtige samenstelling die verkregen wordt uit het hout van de balsaboom. De stof kan een ongunstige uitwerking heb ben op insekten zoals de katoensmetter, een katoenpest die in Zuid-Amerika, Afri ka en Azië voorkomt, de meelworm, de wandluis en de bedluis. De kunstcriticus Johan Wesselink heeft de beeldende kunstenaars in Gelderland opgeroepen een van hun werken belan geloos af te staan voor een openbare veiling. Met medewerking van het Gel ders kunstcentrum „Epok" zal er bij vol doende instemming een openbare veiling worden gehouden in de expositieruimte van het kunstcentrum in Arnhem op vrij dag 2 december en eventueel op zaterdag 3 december. Een groep van drie Hongaarse kunst restaurateurs gaat deze week naar Flo rence. Waarschijnlijk zullen er later nog meer volgen. De acteur Richard Burton heeft in een documentaire voor de Italiaanse t.v. een beroep gedaan om hulp voor Florence. De Britse acteur was de verteller in een documentaire van 46 minuten gemaakt door Franco Zeffirelli, een van de groot ste regisseurs van Italië. De film werd gemaakt voor het Amerikaanse comité voor het herstel van de Italiaanse kunst om gelden in te zamelen. „Op het ogen blik heeft Florence het meest van al hulp nodig omdat Florence de wereld toe behoort. Daarom is het ook mijn stad om alleen maar dank je wel tegen Floren ce te zeggen is te weinig voor alles wat deze stad ons gegeven heeft," aldus de acteur uit Wales. De Italiaanse bijdragen aan een regeringsfonds bedragen tot dus verre meer dan 7 miljoen gulden. Een Amerikaanse deskundige heeft ge zegd dat het misschien wel een generatie zal duren voor de in Florence beschadig de kunstwerken weer geheel gerestaureerd zullen zijn. MILAAN (AP) Een Italiaan die een uitvinding heeft gedaan tegen bankroof wordt sinds vrijdag vermist. De 57-jarige Salmoiraghi, die verschillende alarm- en beveiligingssystemen heeft uitgevonden, ontwierp dit jaar een pen die met een druk op de dop het alarmsysteem van een bank of winkel in werking stelt. Hij demonstreerde zijn uitvinding op de internationale handelsbeurs van Milaan waarna er zelfs uit Japan en de VS om in lichtingen gevraagd werd. Zijn auto i: verlaten buiten Legnano gevonden. De politie heeft nog geen spoor van de uit vinder maar houdt rekening met de mo gelijkheid dat hij ontvoerd is in verband met zijn vinding. Een 77-jarige Utrechter is zondagmid dag bijna gestikt in een gehaktbal. De man moest snel naar het beade mingscentrum van het academisch zieken huis worden gebracht. De bal kon daar worden verwijderd. (Van onze correspondent) HUIZEN In de gemeente Huizen (Noord-Holland) zal een complex van 28 woningwetwoningen worden gesloopt. De woningen zijn het eigendom van de plaat selijke woningbouwvereniging. Zy kwa men kort na de eerste wereldoorlog ge reed. De kwaliteit van de huizen is der mate slecht, dat zelfs woningbouwverbete ring niet verantwoord is te noemen. Het ministerie is met de afbraak van de woningen akkoord gegaan en heeft de woningbouwvereniging een extra-contin gent toegezegd. De huurders, onder wie vrij veel be jaarde mensen, zullen waarschijnlijk in de loop van 1967 andere huisvesting krij gen. Zij kunnen kiezen uit een geheel nieu we woning of uit een leegkomende wo ning, die zij tijdelijk kunnen betrekken Want op het vrijkomende terrein zullen 29 woningen verrijzen, alle voorzien van cen trale verwarming. De woningbouwvereni ging zal bovendien iedere huurder een be drag van 600 guldek uitkeren en tevens een aantal kleinere voorzieningen in de te betrekken woningen bekostigen. Tijdens het afgelopen weekeinde is de 77-jarige heer J. Vermeulen uit Utrecht dood in zijn bed aangetroffen. Het bleek dat de man al op 9 of 10 november is overleden. De man is een natuurlijke dood gestorven. Een zoon die al twee we ken niets van zijn vader had gehoord, ont dekte het lijk nadat hij door een keuken- raam het huis was binnen gekomen. Utrecht. Tot doctor in de wiskunde en de natuurwetenschappen is gepromoveerd de heer E. van der Maarel, wetenschappelijk medewerker eerste klasse aan het labora torium voor plantenoecologie van de rijks universiteit in Groningen. Een week of drie geleden verdwenen vier Utrechtse jongens plotseling. Via de ouders bereikte de politie een verzoek om opsporing. Dit heeft er toe geleid dat twee van de knapen, de 18-jarige P.van Koelen en de 17-jarige W. L. de Win ter, zaterdag in Genève door de politie konden worden aangehouden. Zij zijn daar op de trein gezet met bestemming Utrecht, waar zij ook weer via de politie aan hun ouders konden worden afgeleverd. Hun twee vrienden zijn in het weekend liftend naar de Domstad gekomen. SKOPJE (AP) In de Joegoslavische stad Skopje is maandag middag een lichte aardbeving gevoeld. Het was de 624ste schok sinds de catastrofale aardbeving van juli 1963 die de toenmalige stad heeft verwoest. PEKING (Reuter) Een consortium, waarin West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Zwitserland en België vertegenwoordigd zijn, gaat tegen contante betaling drie miljoen ton kunstmest aan China leve ren voor ongeveer tachtig miljoen gul den. De aflevering begint volgend jaar. Westduitse schepen verzorgen het trans port. WEST-BERLIJN (AFP en Reuter) Een 28-jarige advocaat in West-Berlijn heeft zich maandagochtend door zelfverbranding van hèt leven willen beroven, omdat zijn meisje niets meer van hem wilde weten. Bij haar woning overgoot hij zich met ben zine en stak die aan Voorbijgangers doof den de vlammen en brachten hem naar een ziekenhuis. Zijn toestand is ernstig. Het badplaatsje Malo-les Bains bij Duinkerken werd maandagochtend opge schrikt door een schreeuwende man die, brandend als een fakkel, voorbijholde. Voorbijgangers doofden met dekens de vlammen en brachten hem naar een zie kenhuis. Een tijdelijk majoor der geneeskundige troepen, die ten onrechte doctorandus voor zijn naam had geplaatst, zal door de krijgsraad worden berecht. Redenen om hem voor de burgerlijke justitie ter ver antwoording te roepen zijn in de loop van het diepgaande onderzoek dat sedert zijn schorsing op 27 oktober is ingesteld niet gevonden. De majoor werd, terstond nadat zijn handelwijze was uitgekomen, geschorst al* hoofd van de sociaal-psychologische afde ling van het departement van Defensie en teruggesteld tot zijn effectieve rang van kapitein. „De kans op het invoeren van een ver vangende dienstplicht in Nederland, waarbij men uit vrije keuze de militaire taak zou mogen vervangen door bij voor beeld een taak in de ontwikkelingslanden, zit er voor Nederland niet in. De kans hierop zou pas verwezenlijkt kunnen wor den bij een overschot aan dienstplichtigen. Dit surplus is er echter niet als gevolg van een snelle stijging van het afkeu ringspercentage onder de Nederlandse re- cruten." Dit verklaart de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, in een inter view in „Pax Christi", het orgaan van de gelijknamige katholieke vredesbewe ging in Nederland. De minister kan zich niet verenigen ADVERTENTIE fliiinm is" Imp.: Firma Dr. K. Heynderlekx-Hugo de Grootstraat 9-Den Haag met de gedachte dat een krijgsmacht zich constructief zou moeten inzetten in de ont wikkelingsgebieden. De hulp die men aan deze volken dient te geven, meent hij, is geen zaak van onze eigen veiligheid maar een plicht. Iets anders is een bijkomende taak op dit gebied, naast de hoofdtaak van de krijgsmacht. De minister bedoelt o.m. het uitroeien van diverse tropische ziekten gedurende de tweede wereldoorlog in Azië, als gevolg van de militaire ope raties in die gebieden. De minister zegt voorts dat binnen de krijgsmacht volledige ruimte moet zijn om nucleaire bewapening openlijk te be spreken en ter discussie te stellen. Ook de geestelijke verzorging mag zich hier mee belasten en krijgt van de minster de vrije hand. Iets anders echter wordt het, aldus minister De Jong, wanneer beunhazen op het gebied van de kernbe wapening of kwaadwillenden, onder het mom van een vredesactie, binnendringen om de krijgsmacht uit te hollen. Tenslotte verklaart de minister dat hij geen bezwaar heeft tegen politieke acti viteiten van officieren en onderofficieren, met name het zitting nemen in gemeen teraden of het vervullen van de functie van wethouder. De krijgsmacht als ge heel mag echter geen bepaalde politieke kleur tonen, daar zij het machtsapparaat van de staat vormt. Ook is het volgens de minister denkbaar dat bepaalde mi litaire posities met zich meebrengen evenals dat met hoge ambtenaren het ge val kan zijn dat men zich niet te uit gesproken politiek opstelt- „Dit tast het recht om binnenskamers politiek actief te zijn niet aan". ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis. h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11486 profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot ƒ25 voor uw oude spiraal of ledikant. (Van onze correspondent) ARNHEM De anti-revolutionaire jongerenorganisatie ARJOS is niet zo erg te spreken over het besluit van het ver sterkt centraal comité van de A.R. om de heer Smallenbroek niet op de kandi datenlijst voor de Tweede Kamer te plaatsen. De voorzitter van de ARJOS, de heer J. van der Ploeg uit Groningen, schrijft in een hoofdartikel van het officiële or gaan van de ARJOS, het blad „Op Wiek", onder meer: „Laat het middenkader tonen dat het zich niet de wet laat voorschrijven door „De Telegraaf". De besturen van Kamer en statencentrales zouden alsnog de kies verenigingen moeten duidelijk maken dat de heer Smallenbroek op de A.R.-lijst thuis hoort. En als zij dat niet doen wordt het tijd dat de jongeren duide lijk maken dat zij trots op de A.R. wil len blijven. Hoe kan dat echter als de partij een van haar bekwaamste mensen uit electorale overwegingen laat vallen? Winst voor de A.R.? Graag. Maar dan, a.u.b. niet dank zij de politieke dood van een der kopstukken met zoveel ver diensten", aldus het blad.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13