Minister-president Zijlstra tot Kamer: Loonstijging moet aanmerkelijk minder zijn dan in vorige jaren Belastingmaatregelen zullen 1240 miljoen opbrengen HET WEER Revisie vonnis Van der Lubbe in overweging Groeiend verzet in SPD tegen „grote coalitie" morris Bij ziekenhuisopname tot 30 dagen Fondspatiënt moet voortaan f 10 per dag bij betalen mjman ELZER's FINSE SAUNA Fabrieksarbeider boerde goed in VS Geen reclame op zon- en feestdagen op radio en tv Regen en sneeuw in Italië Weer schietpartij aan de grens van Israel en Jordanië J. Smallenbroek staat niet op de A.R.-lijst „Lieverdje" terug na ontvoering Schoonste miss speelt in Jordanië Vervolging tegen agent wegens mishandeling Reeds twintig arrestanten in Bakker Winkel affaire doefcM, /\£t ^e4<Jr£4ok- „aoM dl (wui" 52e JAARGANG NUMMER 24 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. waarin opgenomen de kennemer courant en het DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 Natuurrampen in Italië pagina 13 Het woord is aan Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmnnd en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 5, 7, 9 In de vishal en cp zee7 Topsy14 Radio en tv 15 Kunst15 Ferdinand15 FeuilletonH Beeldverhalen 11 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Nieuwe depressie CAMEL - TWEEDJASSEN BECKERING ELECTROTECHNIEK LICHTRECLAME HANDSCHOENEN IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Vooral met het oog op het ver- rechten en tot verlenging van de opzeg- I termijnen van oudere werknemers in ge- zekeren van een bevredigend niveau vaj van bedrijfssluitingen. van de werkgelegenheid in 1967 zal De minister-president zei, dat de ver- vroeging van de verhoging van de omzet- het loonbeleid moeten zijn gericht op belasting en het uitstel van de verlaging een loonstijging, die belangrijk achter- van de loon- en inkomstenbelasting, die JS s in de regeringsverklaring worden aange kondigd, een opbrengst op jaarbasis be loven van 730 miljoen voor het jaar 1967 op kasbasis een bate van 510 miljoen. De vervroeging, respectievelijk het uitstel gelden voor een half jaar, zodat beide maatregelen op 1 juli 1967 zullen ingaan. Door middel van machtigingsbepalingen blijft bij die van de achter ons liggen de jaren, aldus blijkt uit de regerings verklaring, die premier Zijlstra van middag heeft voorgelezen Deze loonontwikkeling zal in sterke mate bepaald moeten worden door de zal de mogelijkheid worden geopend de iiidie ucpna irprlapinp eerder resDectievelnk de ver ontwikkeling van de arbeidsproduk tiviteit Ook de prijsstijging moet in het komen de jaar zo beperkt mogelijk blijven. De verlaging eerder respectievelijk de ver hoging later te doen ingaan, zo blijkt uit de regeringsverklaring. De door deze beide maatregelen in de rijksfinanciën geschapen ruimte kan wor- ue jitai 1.x, r den benut om de kapitaalnood in andere recerine wil hierover op korte termijn sectoren te lenigen. Bijvoorbeeld zou de it geri g h door middel van de voonnschrijfrekenmg overleg plegen met het georgamseei de be inflatoire financiering van de gemeente- drijfsleven. Ook voor de overheidssector financign vervangen kunnen worden door zal een strikt prijsbeleid worden gehan- gezonde financiering uit langlopende mid- tcer(j delen. Hierdoor wordt een noodzakelijke bijdrage geleverd tot het evenwichtsher- Wat betreft het werkgelegenheidsbeleid stel in de volkshuishouding als geheel, zal de regering alle mogelijkheden be- De begroting van oud-minister Vonde- nutten op het terrein van de arbeidsbe- ling was daartoe op zichzelf in de gegeven middeling, de her- en omscholing, voor- situatie niet voldoende, aldus premier Zijl lichting, aanvullende werkgelegenheid en stra. sociale werkvoorziening. Speciale aan- Bij het uitgavenbeleid wordt uitgegaan dacht zal worden besteed aan de rechts- van de reeds ingediende begroting. Het ge- positie van het personeel bij massale ont slagen. De SER is reeds om adviezen hier omtrent gevraagd. Binnenkort kunnen wetsontwerpen worden verwacht met be trekking tot privilegering van pensioen- heel van uitgaven zal echter nogmaals nauwkeurig en critisch worden bekeken om na te gaan of verminderingen mogelijk PITTSBURG (AP) Een Spaans fa brieksarbeider uit Bridgeville in de V-S. heeft meer dan een half miljoen dollar bijna twee miljoen gulden nagelaten. De autoriteiten kunnen niemand vinden aan wie de erfenis toekomt. De erfenis aandelen en baargeld zal naar de staatskas gaan, als er geen ergenamen kunnen worden opgespoord. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk heeft bepaald dat geen radio- en televisiereclame zal wor den uitgezonden op zondagen, op Goede Vrijdag, Hemelvaartsdag en eerste kerst dag en op de vierde mei van elk jaar na 18.00 uur. ROME (AP) Na één dag zonneschijn regende het vandaag in het gehele ramp gebied van Italië. Milaan had de eerste sneeuw van het jaar. De sneeuwval duur de vier uur. Veertig sneeuwploegen zijn aan het werk gezet om de straten en de grote wegen schoon te maken. In de Do lomieten sneeuwt het ook. In de vlakten, en ten zuiden van Florence tot Sicilië regende het hard. De Italiaanse Rivièra en de Thyrreense kust worden geteisterd door zware stor men. In de havens van Genua en Livorno liggen de schepen extra stevig gemeerd. In Florence liep door de hevige regen de riolering over, zodat opnieuw modder in de straten stroomde. In de Po-delta regent het hard. De delta staat nog steeds onder water. Een brand verwoestte een grote op slagplaats in Vendramin waar- tonnen kle ren voor vluchtelingen opgeslagen lagen. De schade wordt geschat op meer dan 100.000 gulden. zijn. Hierbij mogen geen vitale belangen worden geschaad, evenmin mogen directe gevaren voor de werkgelegenheid worden veroorzaakt. De minister-president deelde mee dat het niet in de bedoeling ligt de afgetreden staatssecretarissen van Buitenlandse Za ken,' Binnenlandse Zaken en Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk te ver vangen. Het kabinet heeft een extra-parlemen tair karakter in die zin, dat het "geen bin ding heeft met fracties in de Kamer, zei prof. Zijlstra. ,Ik heb nagegaan of uit christeljjk-hlsto- rische kring ministers in het kabinet zou den kunnen werden opgenomen, maar zulks is vooral mede gelet op de voort schrijdende tjjd niet mogelijk gebleken' TEL AVIV AFP) Israëlische en Jor daanse strijdkrachten hebben vanochtend bij Hebron enkele minuten op elkaar ge schoten. De Jordaniërs zouden het vuur op Israëlische landbouwers geopend heb ben die bomen plantten. Israël heeft bij de bestandscommissie een klacht inge diend. DEN HAAG Het centraal comité (partijbestuur) van de A.R. partij heeft de volgende kandidatenlijst voor de Twee de Kamerverkiezingen aan de kiesvereni gingen aanbevolen: 1 Mr. B. W. Biesheuvel, minister van Landbouw en Visserij, 2 B. Roolvink, 3 mr. W. Aantjes, 4 dr. I. A. Diepenhorst, minister van Onderwijs en Wetenschap pen 5 G. A. Kieft, 6 drs. J. Boersma, 7 Tj. Walburg, 8 dr. N. G. Geelkerken, 9 J. A. van Bennekom, 10 M. W. Scha kel, 11 mejuffrouw J. van Leeuwen, 12 dr. C. Boertien, 13 mr. W. R. van der Sluis, (de nrs. 2 en 3 en 5 t/13 zijn zit tende Kamerleden), 14 drs. R. Zijlstra, voorzitter christelijke boeren- en tuinders- bond, 15 drs. A. Veerman, rector chris telijk lyceum Delft, 16 drs. B. Goud zwaard. medewerker dr. A. Kuyperstich ting, 17 A. van Es, staatssecretaris van Defensie, 18 drs. J. A. Bakker, minister van Economische Zaken, 19 mr. J. H. Grosheide, staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, 20 H. de Mooy Azh., voorzitter christelijke middenstandsbond. De kiesverenigingen kunnen alsnog wij zigingen brengen in deze lijst. De A.R. telt ruim duizend kiesverenigingen. In de Tweede Kamer bezet zij momenteel der tien zetels. George Bernard Shaw: Wanneer een dom mens iets doet waar over hij zich schaamt, verklaart hij altijd dat het zijn plicht is. Amsterdamse agenten bij de sokkel, waarop tot vannacht het Lieverdje stond. (Van onze correspondent) ZWOLLE Het Lieverdje, het om streden Amsterdamse beeld, lag van ochtend in het politiebureau in Zwolle. Zes eerstejaars studenten uit Gronin gen bleken de rovers. Zij hadden het beeld vannacht met een breekijzer van de sokkel losge wrikt. Van vijf uur af had de Zwolse politie op het Verkeersplein Spoolde gepost, gewapend met het kenteken en het sig nalement van de bestelauto, waarmee het Lieverdje van het Amsterdamse Spui was ontvoerd. Tegen half. tien werd de moeite be loond. De studenten hadden na de ont voering ergens gerust om ongemerkt in het drukke ochtendverkeer de noor delijke hoofdstad te kunnen bereiken. Hun plan was dus niet gelukt. Zij zouden vanochtend samen met hun trofee naar Amsterdam worden ge bracht- Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Veel bewolking met enige regen of enkele buien. Matige, later aan de kust krachtige zuidwestelijke wind. Iets hogere middagteniperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) BONN De procureur-generaal in Berlijn, dr. Günther, zal het Landgericht in die stad binnenkort vragen om revisie van het vonnis over Marinus van der Lubbe. De 24-jarige Leidse arbeider werd er in januari 1934 door de nazi's van be schuldigd het Berlijnse Rijksdaggebouw in brand te hebben gestoken. Hij werd ter dood veroordeeld en onthoofd. Dr. Günther trekt niet in twijfel dat Van der Lubbe de brand heeft gesticht. Hij wenst echter revisie, omdat het Bun- desgericht, de Duitse Hoge Raad, heeft bepaald dat iedere verzetshandeling tegen de nazi's als verdienstelijk moet worden beschouwd. Het brandstichten door Van der Lubbe ziet de procureur-generaal als een verzetsdaad. De officier van Justitie en hoofd van het Amsterdamse arrondissementsparket, mr. J. F. Hartsuiker, meent dat er ter men aanwezig zijn voor het instellen van een strafvervolging tegen een politieagent wegens mishandeling van de 22-jarige student Casparis Wouters uit de hoofd stad. De zaak zal op woensdag 28 decern ber voor de meervoudige kamer van de Amsterdamse rechtbank dienen. Het is de enige der 74 klachten, die in de periode 19 mahrt tot 1 november bij mr. Hartsuiker zijn ingediend over het op treden van de politie bij diverse aangele genheden, die tot een strafvervolging ge leid heeft. Zaterdagavond 23 juli zou de student na bij de ingang van het Vondelpark op de Nassaukade door een politieagent in zijn gezicht zijn geslagen. Met een beschadi ging van het netvlies van zijn rechteroog moest de student in de oogheelkundige kli niek van het Wilhelmina-gasthuis worden opgenomen en geopereerd. De student was aangehouden en geverbaliseerd terzake van belediging van de agent. De bewuste zaterdagavond was de stu dent met zijn meisje naar een bioscoop op het Leidseplein geweest, waar het die avond weer rumoerig was en de politie charges uitvoerde. Nadat de rijksrecher che in opdracht van de officier een on derzoek had ingesteld naar het gebeurde was er voor mr. Hartsuiker aanleiding een gerechtelijk vooronderzoek tegen de agent te vorderen bij de rechter-commis- saris. (Van onze correspondent) BONN. In West-Duitsland is de onrust onder de Socialisten groot over het besluit van het SPD-bestuur, aan een eventuele regering met de Chris ten-Democraten deel te nemen. De oezwerende verklaring, die SPD- voorzitter Brandt in interviews over beide televisienetten heeft gegeven, was weinig overtuigend en zal niet tot opklaring van de situatie bijdra gen. Vanmorgen publiceerden Duitse kranten foto's van Willy Brandts zoon Peter, die in protestacties in Berlijn tegen de zogenaamde „grote coalitie" meeliep. De bekende auteur Günther Grass heeft zich in een open brief fel tegen het be sluit van de SPD-Ieiding gekeerd. Grass voorspelt: „de jeugd van ons land zal zich van de staat en zijn Grondwet af keren. Ze zal naar links en naar rechts vastlopen, zodra tot dit minderwaardige huwelijk besloten zal zijn". In het hoofdkwartier van de SPD in Bonn regent het manden vol brieven en telegrammen van partijleden die aan hun verontwaardiging en teleurstelling lucht geven. Zestig tot zeventig percent van de SPD-kiezers zou tegen een coalitie met de CDU zijn. De partijleiding zal alles doen om een duidelijke uitspraak te voor komen. De grootste tegenstand uit de deelstaten komt op het ogenblik uit Beie ren, Baden-Württemberg, Hessen-Zuid, Sleeswijk-Holstein en, sinds kort, ook uit Hamburg en de Saar. SPD-voorzitter Brandt en zijn plaats vervanger Wehner zijn aan de tweede ron de van hun strijd om de steun van het voetvolk begonnen. Ze zullen de kiezers moeten voorbereiden op de samenwer king in het kabinet met oud-minister van Verdediging Franz Josef Strauss, die hoogstwaarschijnlijk minister van Finan ciën zal worden. Woensdag of donderdag zal de lijst van de nieuwe ministers waarschijnlijk bekend worden gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat de meest uiteenlopende geruchten op het ogenblik al de ronde doen. Vast schijnt te staan, dat Willy Brandt naast het vice- kanselierschap een functie die officieel niet eens bestaat minister van Buiten landse Zaken zal worden. Verder zou de S.P.D. ook de ministeries van Economi sche Zaken en van Justitie bezetten. Herbert Wehner wordt mogelijk minis ter voor kwesties betreffende de beide Duitslanden. Daarmee zouden de socialis ten het buitenlands beleid van de Bonds republiek zo goed als in handen hebben. Hierbij moet echter worden opgemerkt, dat de kanselier, de huidige kandidaat-kan selier Kiesinger van de C.D.U., volgens de grondwet als enige de „richtlijnen van de politiek" bepaalt en voor deze richtlijnen dus ook verantwoordelijk is. Opnieuw heeft de recherche te Bever wijk een aantal werknemers van Bakker Winkel, die worden verdacht van ver duistering (het gaat onder meer om brood, banket en benzine, ten bedrage van enkele tienduizenden guldens) gear resteerd, zodat het totaal aantal arresta ties in deze affaire op twintig is gebracht Nadat op 4 november de eerste arresta tie was verricht, kwamen steeds meer on regelmatigheden bij genoemd bedrijf aan het licht. Nog is het onderzoek door de recherche niet beëindigd. Vele verdachten zijn reéds bij de officier van Justitie te Haarlem voorgeleid en sommigen bevin den zich (voorlopig) weer op vrije voeten Werelds schoonste miss, de In dische Reita Faria, bracht een be zoek aan het Pestalozzi-kinderdorp in Jordanië, waar wezen uit twaalf landen worden opgevoed. De miss amuseerde zich kostelijk. De kin deren hadden door het bezoek een paar schoolloze uurtjes. Zo was iedereen tevreden. Bovendien kreeg de miss het. voor haar vanzelfspre kend onontbeerlijke plaatje. Dat zat dus ook wel goed. (Telefoto). ADVERTENTIE Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15S52 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 96 Amsterdam Alle ziekenfondsverzekerden zullen met ingang van 1 januari van het volgend jaar bij opneming in een ziekenhuis voor de eerste dertig dagen tien gulden per dag moeten betalen. Het kabinet-Zijlstra meent dat in de huidige omstandigheden aan een der gelijke bijbetaling niet te ontkomen is. Een en ander staat in een beschik king die de K.V.P.-minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp vandaag heeft uit gevaardigd. Hij stelt hierin de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering op 6.2 per cent, hetgeen ten opzichte van dit jaar een stijging betekent van 0.4 percent. Deze premie wordt gezamenlijk gedragen door werkgevers en werknemers. De ver zekerden bij de ziekenfondsen kunnen zich tegen dit eigen risico van 300 per jaar dekken door een aanvullende verze kering af te sluiten. Voor de bejaarden wordt een premiereductie overwogen, om dat anders deze lage inkomensklasse te sterk wordt belast. De premie voor de interimwet invalidi- teitsrentetrekkers blijft het volgend jaar gehandhaafd op 2.4 percent. De per 1 juli te heffen premie voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering zal een verhoging ondergaan van 0.2 percent tot 3.9 per cent. 14-4-4-4-4-4-4-4-+4,4,4-4-4-4-4-4-4-4"(-"H"+ E .ms kunt u z< „versleten" gevoel hebben. 4- 4- 4- 4- 4» t 4- 4- 4- 4* x Prikkel uzelf tot nieuwe ener gie in onze originele Maak er een goede gewoonte van Keep Fit gymnastiek, indoor en outdoor. Bouwes Palace Zandvoort Alle inlichtingen tel. 02507-3871. 4* 4-4-4-4-4-4-4-4-4-4-4*+4-4-4-4-4* 4-4-4-4* 4-* 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- 4- v 4- 4- 4- 4» ADVERTENTIE Speciaalzaak voor handschoenen Haarlem - Gr. Houtstraat 52 ADVERTENTIE Spaarne 34 - Haarlem - Tel. 15758 ADVERTENTIE HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1