Eerste wooneenheid van „Dorp gisteren in gebruik genomen Er gaat veel leer in een 5-december- schoen Echt leer is echt mode GIEBELS Amsterdams tekort 80.8 miljoen gulden F. Schregardus wil niet terug naar Boerenpartij t s Agenda voor en de IJmond JUNKERS en nieuwtjes kijken bij Maranka Maranka Meubelen Voor belediging van Johnson 14 dagen geëist op en top drop 25 ct. Stadsgewest Tilburg heeft nu bestuur Doden in het verkeer N.V. Anker gaat 40 man ontslaan Minister Luns wil gesprek over Britse toetreding ,tot EEG gy boi Nieuwe depressie ft 2 TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYP! BROTHER ruime keus uit bankstellen DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 SINT HELPT VADER MET ZIJN HOBBY! 19.50 1». Mies Bouwman metselde laatste steen Kerkelijk nieuws Kort nieuws □orient Haarlem over'n béste geiser gesproken...! Velsen-lJ muiden Beverwijk (Van onze correspondent) ARNHEM Vierentwintig lichamelijk gehandicapten waren gistermiddag het middelpunt tijdens de officiële ingebruik neming van de eerste wooneenheid van „Het Dorp" te Arnhem, precies vier jaar na de grote AVRO-televisie-marathon, waarbjj het Nederlandse volk in totaal ƒ21.500.000 bijeengebracht. De afsluiting van de eerste bouwfase werd symbolisch verricht door Mies Bouwman, die de laat- »te steen metselde. „Het Dorp" is een ontwerp van het ar chitectenbureau Van den Broek en Ba- kema uit Rotterdam. De gisteren in ge bruik genomen wooneenheid bevat dertig woonruimten, waarvan 27 voor gehandi capten en drie voor het verzorgend per soneel. Elke privé-woning is qua algeme ne bouwkundige voorzieningen zo goed mogelijk aangepast aan de gemiddelde behoeften van lichamelijk gehandicap ten. Daarnaast worden in elke woning afzonderlijke voorzieningen aangebracht, die specifiek op de individuele bewoner rijn gericht, zoals mechanismen. Het ligt in de bedoeling dat de bewo ners zelf hun dorp gaan besturen. Een voorlopig dorpsparlement is reeds ruim een jaar geleden ingesteld en komt regel matig bijeen om de talrijke vragen aan gaande het project te bespreken. In totaal zal het Dorp huisvesting gaan bieden aan 405 gehandicapten. Op dit ogenblik zijn van het Dorp ver der in aanbouw: woonfase II met negentig woningen, die gereed komen per septem ber 1967, woonfase III met zestig wonin gen die per december van hetzelfde jaar in gebruik zal worden genomen en de werkplaats, die september 1967 moet wor den opgeleverd Naar het zich laat aan zien zal het gehele dorp in de zomer van 1969 voor exploitatie gereed zijn, mits geen stagnerende invloeden van buiten af optreden- ADVERTENTIE Leer (van voor-de-schoorsteen-schoenen) vraagt om leer. Om leuke, luxe cadeaux van ▼ingertopbevredigend leer. De keus is ko lossaal, want zacht leer laat zich zo soepel verwerken tot de mooiste geschenken. Zoals decoratieve ceintuurs, zachtglanzende tassen, dames-, heren-, kinder-, auto-, werk en uit- gaanshandschoenen, zacht-knisperende por- tefeuillee, Amerikaans-praktische (maar Europees-mooie) billfolds, 'n koffer die iedereen p&kt, ochtend-muiltjes, avond pantoffels of lekkere slof-slippers. Niemand Is met Sinterklaas hardleers: iedereen geeft iedereen zacht, zacht leer PubltkatleLeder-Centrum Nederland, Tilburg Tegen een 24-jarige leraar uit de hoofd stad heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank terzake van bele diging van een bevriend staatshoofd de president der VS veertien dagen gevangenisstraf waarvan tien dagen voor waardelijk geëist. De leraar, die meeliep in de protestmars tegen de oorlog in Viet nam op 16 oktober, zei niet „Johnson moordenaar" doch „Johnson molenaar" te hebben geroepen. De heer Otto M. Boetes uit Heiloo, een der figuren van de actiegroep Vietnam, zei dat men de kreet „Johnson moorde naar", die als belediging kan worden op gevat, had willen ombuigen tot iets wat daar makkelijk tegenaan ligt. Zo was men gekomen tot „Johnson molenaar". „Vindt u niet dat het een belachelijke en ronduit misselijke vertoning wordt?" vroeg de politierechter de heer Boetes daarop. Deze zei in het woord moordenaar geen belediging te zien. Het is een feite lijk woord. De politierechter zal op 5 de cember schriftelijk vonnis wijzen omdat er, zo merkte hij op, over deze zaken nog weinig jurisprudentie is. ADVERTENTIE Gereedschapkisten naar keuze gevuld Electrische boormachine SKIL, geschikt voor alle hulpstukken v.a. 64.50 Luxe zakmessen diverse uitvoeringen v.a. 3.50 Hobby gereedschap o.a. AEG - Black en Decker - Bosch - Miller Falls enz. Ged. Oude Gracht 5, Telefoon 17438 ADVERTENTIE RED BAND ROOSENDAAL (Van onze correspondent) AMSTERDAM Ondanks een aantal verhogingen van tarieven en belastingen, die ongeveer tien miljoen gulden meer in het laatje zullen brengen, zijn burgemees ter en wethouders van Amsterdam er niet in geslaagd voor 1967 een sluitende begro ting op te stellen. In hun ontwerp-begroting beramen zij het tekort Voor volgend jaar op 80,8 mil joen gulden. In werkelijkheid zal het aanzienlijk hoger komen te liggen, want in de ontwerp-begroting is geen rekening Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scheveningen (vac. J. J. Poldervaart) H. v. Niel te IJmuiden-W.; te St. Maartensdijk (toez.) S. de Jong te Houten (U.). Geref. Kerken. Beroepen te Zaandam (vac. W. Bos) H. Lijesen te Schoonebeek. Aangenomen naar Apeldoorn als gees telijk verzorger in de verschillende inrich tingen ds.'D. C. Tiemens te Eindhoven. Bedankt voor Nieuweroord G. Sinia te Ee. (Fr.). Dominee J. de Waard te Oostvoorne is aangezocht als iegerpredikant in lang verband. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Werkendam M. Vliet- stra te IJmuiden. Geref. Gemeenten Beroepen te Nunspeet G. Zwerus te Nunspeet. Het „stadsgewest" Tilburg is een feit geworden door de installatie van de ge westelijke raad door de commissaris der koningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann. Tot de vijftien samenwerkende gemeen ten behoren behalve Tilburg, Oisterwijk, Goirle, Berkel-Enschot, Moergestel, Don gen, Gilze en Rijen, Haaren, Loon op Zand. Alphen en Riel, Diessen, Hoge en Lage Meeren, Oost-, West- en Middel- beers, Hilvarenbeek en Udenhout. De raad bestaat uit zevenenvijftig le den, waarvan een tiental het dagelijks be stuur vormt. De burgemeester van Til burg, mr. C. J. G. Becht, werd tot voor zitter van dit bestuur gekozen. Zondagavond is de ?2-jarige bromfiets- berijder L. Jeuken in Venray op de Maas hees weg met zijn bromfiets tegen een stil staande auto gereden. Zijn verwondingen waren van dien aard dat hij enkele uren later in het ziekenhuis, zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. „De taktiek van de Boerenpartij is dui delijk. In Drente (het bolwerk van de partij) wil men proberen al degenen die de Boerenpartij de rug toekeerden weer op de hand te krijgen". Dit zei gister avond de lijsttrekker van de Noodraad, de heer H. Hessel uit Utrecht, naar aan leiding van het feit dat de noodraadvoor- zitter, de heer G. Schregardus uit Haar lem, als nummer 11 op de kandidatenlijst van de BP in Drente is geplaatst. De De directie van de n.v. Anker Motoren Maatschappij zal in januari ondanks een in 1967 te verwachten verhoogde pro- duktie veertig personeelsleden, die door rationalisatie van de produktie vrijkomen, doen afvloeien. Er is overeenstemming bereikt met de drie vakorganisaties ten aanzien van een regeling, die de gevolgen van de afvloei ing voor de betrokkenen zal verlichten. ADVERTENTIE heer Hessel verklaarde dat de heer Schregardus met verbazing van deze kandidaatstelling heeft kennis genomen. Dat ir. Adams zou terugkomen in de Kamer had de heer Hessel al lang aan zien komen. Hij herinnerde daarbij aan de toespraak van de heer Koekoek in As sen, ongeveer zes weken geleden, die toen had gezegd dat ir. Adams niet meer in deze kamer (Eerste Kamer) terug zou keren. Overigens heeft de heer Schregar dus verklaard geen persoonlijke ambi ties voor een lidmaatschap voor de Twee de Kamer te hebben. „Ik snap niet hoe ze er bij komen, dat ik weer naar de Boerenpartij ga" zei hij, „al die fabeltjes worden alleen gespuid omdat er paniek in de Boerenpartij heerst". Treinvertraging bij Rotterdam. Zes rei zigerstreinen bij Rotterdam liepen gis teravond elk meer dan dertig minuten vertraging op als gevolg van het defect- raken van een personentrein. Deze trein kwam tussen Rotterdam-zuid en Rotterdam-centraal tot stilstand en moest worden opgeduwd. Doordat ech ter de Koningshavenbrug over de Maas op de vastgestelde tijd omhoog ging, werd het treinverkeer daarna opnieuw ettelijke minuten gestagneerd. gehouden met factoren als salarisverho gingen voor ambtenaren. Voor dit iaar werd het tekort op 63,1 miljoen gulden ge raamd. De verwachting is echter dat het 80 a 85 miljoen gulden zal gaan bedragen. „Het feit dat onze gemeente en vele andere zich gedwongen zien een aan zienlijk deel van de lopende uitgaven en sinds enige tijd bovendien nog een stuk van de investeringen met kortlopende, soms zelfs zeer kortlopende, leningen te financieren kan niet anders.dan ongezond en gevaarlijk worden genoemd. Ook van bestuurlijk oogpunt uit is de toestand hoogst bedenkelijk. Tekorten als de on derhavige zijn vrijwel onhanteerbaar. Zij zijn fnuikend voor een goed beheer en dreigen het normbesef voor een doelmatig financieel beleid aan te tasten", aldus B. en W. De oorzaak van het begrotingstekort schrijven B. en W. evenals in voorgaande jaren toe aan „gebreken die aan de fi nanciële verhoudingswet 1960 kleven." „Zolang de rijksoverheid deze toestand laat voortbestaan rust de verantwoorde lijkheid voor het feit dat Amsterdam met aanzienlijke tekorten (sinds 1963 ongeveer 200 miljoen gulden) te kampen heeft bij haar." De actie van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag om in deze situatie verande ring te brengen heeft nog geen directe re sultaten opgeleverd. „Zelfs hebben wij met verbazing moeten constateren dat de financiële problematiek van deze ge meenten zowel in de miljoenennota als in de toelichting op de begrotingen van pin nen land se Zaken en het gemeentefonds in het geheel niet is vermeld," aldus B. en W. STRAATSBURG (ANP) Minister Luns wil in de tweede helft van decem ber de gelegenheid scheppen voor informe le of formele gedachtenwisselingen in de E.E.G.-ministerraad over de Britse toetre ding tot de E.E.G. Dit zei hij maandag in Straatsburg, waar het Europese Parle ment zijn jaarlijkse bijeenkomst houdt met de ministerraad en de uitvoerende or ganen van de drie gemeenschappen. Minister Luns zei dat het zinvol is te wachten op de resultaten van het topover- leg dat de landen van de Europese Vrij handelszone begin december in Londen gaan houden. „Voorts wachten wij met be grijpelijke spanning af wat minister-pre sident Wilson en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, gedurende hun voor het begin van 1967 aangekondig de reis langs de zes hoofdsteden zullen bereiken," aldus de heer Luns, die op het ogenblik optreedt als voorzitter van de E.E.G.-ministerraad. ADVERTENTIE SCHRIJFMACHINE koffer 1 93." Schoterweg 5-7, tel. 60114 Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Optre den door het Cabaret Pepijn met „Opus 2". Woensdag 20 u.: Haagse Comedie met School voor vrouwen" van Molière. Re gie: Max Croiset en Wim van Roojj. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Gold- flnger", 18 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Wraaktocht der Apachen", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „Battle of the Bulge", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „The long hot summer", 18 j. Minerva, woensdag 14.30 u.: „Alleen op de wereld", ai.; 20.15 u.: „De moeder", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De papa ver is een gevaarlijke bloem", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Spervuur", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het gang stermeisje", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10-17 uur. Zondags van 13-17 uur. Vishal. Expositie van werk van zondags schilders. Van 12 november tot 19 decem ber. Dagelijks van 10 tot 17 u. en zondag van 13 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge- w :a.V ,;v >v< opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van Cor Dick. Dagelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zon dag van 14-17 uur en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16); Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13-16 uur: Expositie van etsen van Rem brandt. Museum Van Looy (Kamperlaan): Van 27 november af schilderijenexpositie „Henk de Vries 75 jaar" Op werkdagen van 10 tot 17 uur; op zon- en feestdagen van 13 tot 1 7uur. Tot 1 januari 1967. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 14 tot 17 uur. I)e Ark (Nw. Heiligland): Dagelijks, be halve dinsdags, expositie van Ben Andrea. Geopend van 10 tot 20 u. Tot 3 december. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Ex positie van werk van Gerry Beuling, Renee Bouws, Bob Buys, Rob Clous, Poppe Da- mave, Loes Gorlee. Remco v. d. Gugten, Cor en Kees Hak, Piet van Heerden, Eduard Heymans, Lia Lekkerkerker, Anne ke v. d. Mandele, Michel van Overbeeke, Liesbeth Sayers, Wim Steyn, Kees Verkade en Wim Worm. Op werkdagen van 9.30 tot 18 uur. Tot 1 januari. Julianalaan 43 (Overveen): Expositie van schilderijen van Josef Santen. Dage lijks van 14 tot 17 u. Tot 4 december. DIVERSEN Minervatheater (Heemstede), vandaag 20.15 u.: „Grüsz Gott" door Simon de Waard (Wereldreiz'gersserie). ADVERTENTIE Beknibbel niet op 'n radiator, één Junkers cv-gasgeiser heeft capaciteit voor een héél huis. Warm In een wip, goedkoop in aanleg en tevreden met een plaatsje in een kast! Verwacht u anders van Junkers (met 86 jaar ervaring in geisers, geisers, geisers, geisers, geisers...)? DINSDAG 29 NOVEMBER City, 20 u.: „De muren van de hel". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost: Expositie schilderijen en aquarellen van Kees Andrea. De expositie is dinsdag en vrijdag geopend van 19 tot 21 uur, zater dag en zondag van 14 tot 17 uur. Tot 11 de cember. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid: Expositie aquarellen van Harry Visser: 19-21 uur. Tot 11 december. WOENSDAG 30 NOVEMBER City, 20 u.: „De muren van de hel". Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid: Expositie aquarellen van Harry Visser; dagelijks van 10-18 en 19-21 uur; zondag van 13-17 uur. Tot 11 decem ber. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 29 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Zor- ba de Griek". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Operatie Opium". WOENSDAG 30 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Zor- ba de Griek". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Operatie Opium". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie tekeningen, schilderijen en gravures van Roelof Klein en plastiek van Pieter van Heerden, geopend van 9-12.30 en 13.30-18 u. Spoorlijn. In Australië is in nauwelijks één jaar tijd (één jaar en 15 dagen) een spoorlijn aangelegd van 288 kilo meter. Het is de lijn Mont Tom-Price- Dampier, speciaal gebouwd om het ver voer van erts mogelijk te maken. Op het traject rijden dieseltreinen. Nieuwe directeur. Tot directeur Faunabe heer van het ministerie van Landbouw en Visserij is aangewezen ir. J. A. H. J. G. baron van Oldeneel tot Oldenzeel, se dert september 1962 plaatsvervangend directeur. Hij volgt ir. C. H. J. Malie paard op, die per 1 december wordt ge pensioneerd. Ingetrokken. Bij Koninklijk Besluit is de benoeming per 1 mei 1967 van prof. dr. J. Zijlstra tot president van de Neder- landsche Bank ingetrokken. Blijkens het besluit deed prof. Zijlstra het verzoek daartoe, „teneinde zuivere verhoudingen in verband met zijn benoeming tot mi nister-president, minister van Algemene Zaken en tot minister van Financiën te bevorderen." ADVERTENTIE Ontwerp van Harry de Groot. Een bankstel waarvan de be studeerd nonchalante kussens passen in het moderne mode- beeld.4-zitsbankmet 2fauteuils. Anegang 39-Haarlem-Tel16340 Geopend van 9-6 uur - maandags van 1 -6 uur. Het KNMI deelt mee: Een noordwestelijke stroming van po laire lucht met enkele regen- sneeuw- of hagelbuien, houdt niet lang stand, omdat er bij IJsland een nieuwe depres sie is aangekomen, die snel in omvang en diepte toeneemt. Verwacht wordt, dat deze in zuidoostelijke richting naar de Noordzee zal koersen, en zijn invloed het komende etmaal over onze omge ving zal uitbreiden. Hierbij zal de wind zuidwestelijk worden, en vooral aan de kust tot krachtig toenemen. Aangezien bij Ierland nog een kleinere depressie voorkomt, die naar de Golf van Biscaje onderweg is, zal de zuidwestelijke wind waarschijnlijk niet veel aanwakkeren. Pas na een frontpassage, nadat de wind naar west tot noordwest gedraaid is, zal de wind aan de kust kunnen toenemen tot hard en later misschien tot storm achtig. Bij de frontpassage zal weer eni ge neerslag vallen. De temperaturen worden morgen iets hoger dan vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland I - "O'S C -G •2 o "S 8 Den Helder half bew. nw Ypenburg zw. bew. wzw 8 2 Vlissingen licht bew. wnw 8 3 Eelde licht bew. wzw 8 -1 De Bilt sneeuwbui w 8-0 Twente licht bew. zw 7-1 Eindhoven onbewolkt zw 8 0 Z.-Limburg onbewolkt wzw 7 0 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon regen geh bew. zw. bew. regen licht bew. onbewolkt hagelbui sneeuwbui zw. bew. sneeuwbui zw. bew. regen licht bew. regen zw. bew. regen sneeuw half bew. sneeuw half bew. geh. bew. geh bew. onbewolkt regen zw. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. z z w nnw wnw w w zw w w w nw n z w w wzw w o zo w z wnw wzw wnw zzo wnw nw 4 8 5 7 2 7 8 8 6 10 13 18 12 7 7 7 6 8 6 3 5 2 19 12 14 12 16 1 3 -2 2 -0 0 1 -1 -1 1 3 4 5 5 2 0 1 2 -2 -3 -4 -2 13 1 7 6 7 9 Woensdag 30 november Zon op 8.24 uur; onder 16.33 uur. Maan op 18.03 uur; onder 11.16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 29 november Hoog water 4.13 uur en 16.23 uur. Laag water 0.00 uur en 12.17 uur. Woensdag 30 november Hoog water 4.49 uur en 17.02 uur. Laag water 0.34 uur en 12.52 uur. Het hoog en laag water te Zand voort i 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuider,

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2