l! Israel vindt vergeldingsactie tegen Jordanië geen blunder VS-ambassade in Oost-Europa Israëlische Arabieren zijn beïnvloed door extremisme St. Nicolaas Van dag tot dag Taxi-chauffeur in Berlijn vermoord Joods leider naar West-Duitsland Premier Smith deed Debatten over China in „kleine concessies" Boedapest en New York Viggen klaar voor eerste vlucht Generaal Pechkoff overleden Portugees auteur gearresteerd Kerstbestand in Vietnam onzeker J Nog 5 dagen, dan is het PlirO! de.huid amm DINSDAG 29 NOVEMBER 1966 advertentie Duits schip vergaan in de Finse Golf Actie-comité Kadar dringt aan op communistische conferentie BOEDAPEST Vele modellen Prijzen van 5.95 tot 16.50 Wereld-garantie Wereld-service (Reuter en AP). T-foost digd Nadat eerste minister Zijlstra zijn re geringsverklaring heeft afgelegd zal één ding duister blijven: waardóór hij pre mier is geworden. Hij immers heeft de crisis niet verwekt, waardoor het kabi- net-Cals is gevallen. Dat deed drs. Schmelzer, maar die kon geen kabinet vormen. Professor Zijlstra is toen ver schenen als redder in de nood met een eigen programma, waarbij hij zich niets heeft aangetrokken van de motie-Schmel- zer. In strijd met deze motie handhaaft Zijlstra bijvoorbeeld de hoge staatsuitga ven en verzwaart hij de lasten der bur gers. Toch wordt hij gesteund door de Katholieke Volkspartij van de heer Schmelzer, en dit zou opheldering ver eisen. Nu heeft professor Zijlstra daar inder daad niets mee te maken. Wel echter de partijraad van de KVP, die zaterdag bij een was. Die raad vond alles best, te oordelen althans naar de ovaties voor de heer Schmelzer, het zwakke applaus voor de verdedigers van het kabinet-Cals en de verbeten aanvallen op de katholieken, die het voor het afgetreden kabinet heb ben opgenomen, met name in de Volks krant en de KRO. De stemming jegens de Partij van de Arbeid, de afgeschudde coalitie-genoot, was nog slechter. Toch heeft die partijraad anderhalf jaar gele den de PvdA als bondgenoot begroet. Wat is er dan eigenlijk aan de hand? De eerste veronderstelling is dat de motie-Schmelzer (waaraan de KVP nu dus niet meer vasthoudt) slechts een voorwendsel was, om nog vóór de ver kiezingen met de PvdA te breken. In de bedoelde partijraad sprak Mr. Van Doorn, voorzitter van de danig gekriti seerde KRO, van „extra elementen", die in het spel waren. Vast staat dat de rechtervleugel van de KVP er in okto ber aan dacht vóór een motie van wan trouwen tegen het kabinet-Cals te stem men, die zou worden ingediend door de liberale VVD. Om een breuk in de KVP te voorkomen gaf haar leiding toe aan de eisen van haar conservatieve vleugel en diende zelf zulk een motie in. De partij koos dus een rechtse koers en die werd zaterdag door de partijraad goedgekeurd. Waarschijnlijk wendde de PvdA zich, gezien haar nieuwe basis programma, te veel naar links en wil de de KVP zich niet met haar „enca nailleren". De leiding van de KVP moet dan dus ook van mening zijn dat het kiezerskorps helemaal niet zoals de PvdA dacht naar links zou zwenken. Maar bovendien zal zij overtuigd zijn, dat de tijd voor een confessionele partij, die gerust van links naar rechts kan laveren zonder haar aanhang te verliezen, geenszins voorbij is. En zij moet daarin zijn gesteund door een opinie-onderzoek, dat deze zomer is ingesteld door een instituut van de Nij- meegse universiteit. Dit heeft uitgewezen dat meer dan 70 percent der ondervraag de katholieken van het zuiden op de KVP stemmen, eenvoudig omdat deze partijkatholiek is. Nog geen 19 percent bekommerde zich om het pro gramma. Bij de provinciale en ge meenteraadsverkiezingen van dit voor jaar heeft de KVP ook veel minder stem men verloren dan de PvdA. Komt zij, ondanks haar laatste ommezwaai, ook in februari weer zonder kleerscheuren uit de strijd, dan heeft zij aannemelijk ge maakt, dat zij als confessionele „vleu gelpartij" nog steeds reden van bestaan heeft. In elk geval bleek de partijraad daar van overtuigd. Nu heeft het genoemde opinie-onderzoek echter ook uitgewezen dat ruim 39 percent der katholieken vond, dat zij niet tot elke prijs genood zaakt waren op de KVP te stemmen. En 37 percent wist niet, wat zij in 1967 zou den doen. Het intermezzo-Zijlstra zal dus voor hen belangrijk zijn. En niet voor hen alleen. Zullen zij hun stem laten af hangen van de debatten en stemmingen over de begroting, dus van een program ma? Of zullen zij de hoop opgeven daar uit wijs te worden en maar berustend stemmen uit „ideologische" overwegin gen? De kamende maanden zullen be langrijk zijn om enig inzicht te verwer ven in de wijze waarop onze democratie functioneert. Dat is niet altijd volgens de boekjes. WASHINGTON (AFP) De Verenigde I Staten. Hongarije en Bulgarije hebben wederzijds hun legaties tot ambassades verheven. De VS heeft nu ambassades in alle Oosteuropese landen, behalve in Oost-Duitsland. HELSINKI (Reuter) Het vierhonderd ton metende Westduitse schip Rigel is vanochtend bij zwaar weer in de Finse Golf vergaan. Een Deense vrachtboot heeft twee bemanningsleden opgepikt. Vier bemanningsleden worden vermist. (Van onze correspondent) JERUZALEM. Israel heeft met zijn aanval op het Jordaanse dorp Samua politiek een slechte beurt ge maakt. De discussies in de V eilig- heidsraad en de reacties van de wereldpers bewijzen het. Maar Jeru zalem zelf houdt vol, dat het aller minst een blunder heeft begaan en dat het slechts gebruik heeft gemaakt van zijn elementair recht op zelfver dediging. Niet alleen in ambtelijke kringen in Israel, maar ook in brede lagen van de bevolking meent men dat mag worden gesproken van een noodsprong, waaraan niet te ont komen viel. wilde men niet v an kwaad in erger vervallen. Het in het buitenland aangevoerde ar gument, dat een militaire actie tegen Sy rië meer 'op haar plaats was geweest wijst men in Jeruzalem van de hand. Het is waar, zegt men, dat Damascus achter het in Israel bedreven terrorisme staat, maar dit ontheft andere landen nog met van hun verantwoordelijkheid voor opera ties van saboteurs, die hun territorium als springplank gebruiken. En dit geldt des te meer als het gaat om een land als Jor danië, waar de politieke leiders het volk in een staat van gisting houden door het een verpletterende „bevrij dingsoorlog tegen Israel te beloven. Men heeft er in het Westen Israel een verwijt van gemaakt, dat het door zijn ac tie tegen Samua, Jordanië heeft blootge steld aan toenemende intimidatie door Egypte en Syrië. Ook dat verwijt wordt hier onverdiend genoemd. Men^ stelt er tegenover, dat Jordanië ook vóór de Is raelische aanval meer en meer het mik punt was geworden van politieke agitatie door Cairo en Damascus, en wijst er op dat de Syrische druk op Amman na Is raels optreden op de dertiende november zelfs is geluwd. Minister-president Esjkol heeft herhaal delijk verklaard dat de vergeldingsactie beoogde de regering van Jordanië er toe te brengen maatregelen tegen grensover schrijding door saboteurs te nemen en de bevolking van het land af te schrikken de para-militaire commando's op hun weg naar Israel inlichtingen en onderdak te verstrekken. In Israel zelf leven circa een kwart miljoen Arabieren. Militaire acties tegen hun stamgenoten aan gene zijde van de grens moeten hen wel schokken en ook de operaties van Arabische sabotage-groepen kunnen hen niet onverschillig laten. De mentaliteit van de Arabische minderheid in Israel is zo, dat zolang de Israëlische autoriteiten zich van represaille onthou- den en tegenover het ondermijnen van wegen en spooriijnen en het beschieten van passerende voertuigen niets anders stellen dan een protest bij de Verenigde Naties, deze wijze van doen door de meesten voor een teken van vrees wordt gehouden. Bovendien groeit de bewondering voor dergelijke daden onder de Israëlische Ara bieren naarmate de operaties van buiten landse commando's in aantal en omvang toenemen. Niet alleen geeft men onder die omstandigheden openlijker uiting aan zijn goedkeuring, maar ook stijgt de be reidheid om de bedrijvers van het kwaad de helpende hand te reiken. niet in slaagt de Joodse bevolkingsmeer derheid van zijn loyaliteit te overtuigen. Het is de vraag, of de stem van de Arabische intellectuelen voldoende ver zal reiken om de grote massa tot een meer nuchtere houding te bewegen. De gfkeuring, die Israel in de Veiligheidsraad te incasseren heeft gekregen na zijn jong- ste represaille-actie tegen Jordanië en de weifelende houding van dit lichaam bij de behandeling van Israels klacht tegen Sy rië hebben het extremisme onder de Is raëlische Arabieren nieuw voedsel gege ven. Israel zelf ziet zich niet alleen ex- tern voor hetere vuren geplaatst dan ooit tevoren. Het moet ook meer en meer re kening houden met een bedreiging van binnen uit, een gevaarlijke vijandig heid in een numeriek belangrijke bevol kingssector, die voor buitenlandse agita tie niet ongevoelig is gebleken. WEST-BERLIJN (Reuter) In West- Berlijn is maandagavond een taxichauf feur vermoord. De man werd dood in zijn auto gevonden. Later op de avond reden honderden taxi-chauffeurs in kolonne door de stad ter herdenking van hun collega en uit protest tegen de golf van aansla gen. De politie heeft drieduizend mark be loning uitgeloofd voor aanwijzigingen die j leiden tot aanhouding van de dader. Het onlangs opgerichte Arabische Comi té van Actie, dat verreweg de meeste Arabische intellectuelen vertegenwoor digt, heeft zich vooral tot de Arabieren van Galilea waar de vijandelijke propaganda het meest ingang heeft ge vonden gewend en te kennen gegeven, dat als het tot een treffen op grote schaal tussen Israel en zijn buren mocht komen, de Israëlische Arabieren het zwaarst zou den worden getroffen. Het comité stelt zich op het standpunt, dat de in Israel levende Arabier noch politiek, noch sociaal en economisch een toekomst heeft, als hij zich niet met de staat identificeert en er TORONTO (AP) Dr. Joachim Prinz, voorzitter van het bestuur van het Joodse Wereldcongres, gaat vijf december naar West-Duitsland om er met regeringslei- ders te spreken over de opkomst van het I neo-nazisme in dat land. Dr. Prinz hoopt een gesprek te hebben met Kiesinger, die de coalitie van Christen-Democraten en so cialisten gaat leiden. Kiesinger is lid ge weest van de NSDAP de Hitler-partij. Geschepkdo'zén-TQSCA van 5.90 tot 21.50 weest van de NSDAP de Hitler-partij. (Van onze correspondent) LONDEN. De schier onoverbrugbare I Alle communistische partijen van LONDEN. De schier onoverbrugbare 1 T" «Vctpren het negende I °ost- en West-Europa zijn vertegenwoor- kloof tussen Rhodesië en Groot-Brittannië In Boedapest is gisteren het negenae schijnt iets te zijn verkleind. Minister congres van de Hongaarse Commums^ de volkerenorganisatie toe te laten en na tionalistisch China uit de wereldorganisa tie te stoten. De Indonesische afgevaardigde, Roes- Kaaar. „WIJ wensen cciuiciu v.au De mdonesiscne aigevaaiuigue, iwc» delen hoofdzakelijk ten aanzien van lan Abdoelgani, sprak zich uit voor toe 17- ichina hnpwfd de viiandig< de hulpverlening aan Vietnam' Over Peking zei hij dat er geen be hoefte aan excommunicatie van wie dan look bestaat, maar als de Chinese leiders lating van China, hoewel de vijandige houding van dat land Indonesië had ge noodzaakt zijn betrekkingen met Peking te herzien. De Australische vertegenwoordiger De Zweedse „Viggen", het grootste project dat de Saab-fabriek ooit onder handen heeft gehad, is gereed voor de eerste vlucht. Duizend tech - nici en zeshonderd arbeiders hebben aan dit prototype enige jaren ge werkt. De kosten van de produktie bedragen 245 miljoen gulden. ADVERTENTIE L VOOR DE HANDEL: B. D. LEEFSMA NV 1 KERKSTR. 25, AMSTERDAM. TEL. 23 27 27 I ADVERTENTIE m smetteloos- zuiver (Van onze correspondent) PARIJS Met de 82-jarige generaal Zinovi Pechkoff, die maandag in Parijs is overleden, heeft het Frankrijk van De Gaulle een van zijn trouwste en kleur rijkste dienaren verloren. Pechkoff, in Rusland geboren, had in de eerste we reldoorlog in het Vreemdelingen Legioen zijn rechterarm verloren. Hij bewees zijn nieuwe vaderland later hoogst belangrij ke diensten. Pechkoff, een onwettige zoon van de beroemde Russische schrijver Maxim Gorki, voegde zich in 1941, na een lange militaire carrière in Noord-Afrika, aan de zijde van De Gaulle, die toen de lei der der Vrije Fransen was. Sedertdien heeft Pechkoff zich in verscheidene di plomatieke en militaire missies onder scheiden, waarbij hij De Gaulle's ver trouwensman was aan de zijde van de Chinese maarschalk Tsjang Kai Sjek en, in Japan, van de Amerikaanse generaal Macarthur. In 1964 werd hij door De Gaulle op nieuw naar Tsjang gezonden om hem de redenen uiteen te zetten, waarom Frank rijk nu Peking boven het nationalistische regime verkoos. Zelf heeft generaal Pech koff die opdracht eens de zwaarste bood schap genoemd die hij als soldaat-diplo maat ooit heeft moeten overbrengen. LISSABON (Reuter) De Portugese I roman- en toneelschrijver dr. Luis Montei- ro is in Lissabon gearresteerd. Hij wordt verdacht van misdaden tegen de staat. Dr. Monteiro is een paar jaar geleden al eens gearresteerd en werd toen weer vrijgelaten. schijnt iets te zijn verkleind. Minister i congres van ae nongaarsc Bowden, Gemenebestzaken, die maandag tische partij begonnen. Aanwezig was ndoneSlC VOOf' terugkeerde uit Rhodesië, sprak van „klei- L-er^.. Russische partijleider Leo- ne concessies" gedaan door Rhodesie. J1 De Japanse afgevaardigde bij de Ver- Minister Wilson zei dat deze zorgvuldig ma örezjne rwnrrmnistische enigde Naties, Akira Matsoei, heeft gis- zuilen worden bestudeerd. Het is onwaar- De Hongaarse commumstiscne enigae ovep schijnlijk dat hij nog deze week de partijleider Janos Kadar zei dat Hon- teren in New orkb .i Rhodesische kwestie zal overdragen aan voor een internationale commu- eventuele toelating van China het Alba de Verenigde Naties, met het verzoek B J conferentie over de Chinese nese voorstel verworpen om Peking tot economische sancties tegen Rhodesie af nistische conierenue uvei te kondigen. kwestie is. I In een rede van vijl uur voor net Veel hoop is er echter in Britse rege- Hongaarse partijcongres verklaarde vergelijk zal kunnen komen. Ian Smith zou geringe concessies ge daan hebben op drie punten: de tijd waarin een meerderheidsre gering gevormd zou worden in Rhodesië, w de wijze van terugkeer tot het nale ven van de Grondwet van Rhodesië; a de eis van Groot-Brittannië dat het hele volk, blanken zowel als zwarten, zal moeten toestemmen in de onafhanke- lijkheid van Rhodesië. I AUSTIN (AP) In Washington is gis teren meegedeeld dat het overleg met Zuid-Vietnam over een bestand met kerstmis en nieuwjaar nog niet is af gesloten. I Dit weekeinde heeft radio-Vietcong mee gedeeld dat de communistische troepen m kerstmis en nieuwjaar een bestand van elk 48 uur in acht zullen nemen. Radio ook bestaat, maar als de Chinese leiders opneming van Peking tot de vol- geheel afzijdig blijven staan „zal als ge- ^erenorganisatie van de hand. Nieuw-Zee- volg daarvan de internationale beweging lancJ wag voor de instelling van een com- vuig uaai vu" uw -- --«-> van de werkende klassen niet tot stilstand worden gebracht". De Bulgaarse partijleider Todor Zhiv kov heeft eerder deze maand een verga dering van alle communistische partijen voorgesteld, welk voorstel intussen de steun van de Russische partijleider Leo nid Brezjnev heeft gekregen. Het idee voor een internationale communistische conferentie dateert al van 1964. Volgens waarnemers dringen Moskou en zijn aan hangers nu op de conferentie aan omdat zij ongeduldig beginnen te worden over de belemmering die Oosteuropese hulp zendingen naar Vietnam door China in de weg gelegd worden. Verder is men in de Sovjet-Unie en Oost-Europa verontrust over de excessen I bij de Chinese culturele revolutie en het optreden van de rode gardisten. Kadar sprak voor duizend afgevaar- elk 48 uur in acnt zuilen nemen, nauiu digden van zijn partii en vertegenwoor- Vaticana heeft gisteravond dit aanbod van digers van ongeveer dertig buitenlandse de Vietcong met instemming begroet, partijen. Het aantal vertegenwoordigde Het radiostation verklaarde „een glimpje buitenlandse partijen is ongeveer de helft hoop te zien" op een compromis-oplos- van dat op het recente Bulgaarse con sing van de oorlog in Vietnam. land was voor de instelling van een com- missie van onderzoek, evenals Ierland. Ceylon en Maleisië verwierpen het denk beeld van „twee China's". De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties zou vanmiddag de diverse resoluties in stemming nemen. Het debat van gisteren werd via de communicatie-satelliet „Early Bird zo wel naar Europa als naar het Verre Oos ten uitgezonden. ADVERTENTIE RASIE* lotion MOUSON WMMz. BAMBOE-Shave-Lotion in originele fla cons van 5,95 en 9,95. Dezelfde nieuwe geur vindt U terug in Bamboe-Eau de Cologne, Zeep en Scheercrème. Ook in fraaie geschenk combinaties van f 2,75 tot j 14,75. zo weldadig fris, zo pittig, zo echt passend bij sportief aangelegde mannen met dat vleugje mysterie, dat vrouwen in een heer waarderen! 'fA is een produkt van MOUSON. W Bamboe won in 1966 de Coupe d'or du bon gout Francais! Doodgebeten. Een tweejarig meisje is ge dood door acht honden die rondzwierven op een bouwterrein in de Japanse stad Kitajoesjoe. Vonnissen. In Madrid zijn maandag vijf mannen en een vrouw veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes maanden tot tien jaar voor een poging in de Spaanse hoofdstad een illegale politieke partij op te richten. Mazelen. Het aantal ziektegevallen bij de mzalen-epidemi^ in de provincie Erzu- rum in Turkije wordt steeds groter. Een nieuwe uitbarsting van de ziekte aan de Turkse Middellandse Zeekust heeft vier kinderen het leven gekost. Vliegtuigongeluk. Zondag is op de Caque- ta rivier in het zuiden van Colombia een amphibievliegtuig gezonken, waar bij elf mensen om het leven zijn geko men. Er zijn twee overlevenden. Kosmos. De Sovjet-Unie heeft de lance ring van de 133ste onbemande aardsa- telliet in de Kosmos-reeks bekendge maakt. Bezoek. President Boumedienne van Al gerije is in Cairo voor een bezoek van een week. Hij werd maandag op het vliegveld Verwelkomd door president Nasser. Veedieven. In de Mexicaanse plaats Tu nas heeft de politie een hevig vuurge vecht geleverd met een aantal veedie ven. Het resultaat van de strijd was elf doden, onder wie vijf politiemannen. Er waren er zes gewond. Uitlaatgassen. In juni volgend jaar zullen uitlaatgassen van motorvoertuigen in West-Duitsland geen voor de gezondheid schadelijke bestanddelen meer mogen bevatten. De grens is gesteld op een ge halte van 4Vz percent koolmonoxyde. Voertuigen die op dieselolie rijden zul len periodiek een verplichte keuring on dergaan. Verticaal. Het nieuwste prototype van de Franse Mirage llbV, een vliegtuig, dat verticaal kan opstijgen en landen, is bij een proefvlucht verongelukt. De piloot kon zich met zijn schietstoel redden. I

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3