Indonesiche communisten zijn geen slachtoffers van „reactie Aidit stuurde aan op een harde, bloedige dictatuur de Pantolux specialist ir 11 19?* 1) Brand eist zes levens I Premier Kosygin morgen in Parijs Djakarta laat deskundigen uit Nederland wachten 1 1 1 VAN NIEL OMEGA Nummer één en nog steeds de goedkoopste! m- Nieuwe KVP-ers in de Kamer Negerleider in Selma veroordeeld Veel gevallen van geelzucht in Den Bosch Al opvolger voor prof. De Quay m Driekamerwoning beneden de 60 zonder machtiging 15 795 C95 G95 96 £90 W. VOET ZONEN 3 kg hoogschuimend 3 kg matig schuimend y - Q WOENSDAG 3 0 NOVEMBER 1966 WARME GESCHENKEN X LAMSVACHTEN V- KOOP IN DE OCHTENDUREN GROTE COLLECTIE HEREN PANTOFFELS Gr. Houtstraat 153 Haarlem Plan tot staatsgreep 3 kg wasmiddel in voordeel normale prijs 9.25 u betaalt netto 050 alle wasmachines 'éfeïi'iV. Alléén Dobbelman geeft geen dure cadeautjes en besteedt geen geld aan dure verpakking en overbodige reclame. Daarom is Dobbelman gezinswasmiddel veel voordeliger dan alle andere grote merken! In elke zak zit 3kg van de hoogste kwaliteit, gegarandeerd door 233 jaar ervaring. U vindt bij ons blijvend U bespaart 3.50 blijvend^ Cfl U bespaart 2.75 m Plan voor brug over Straat van Messina Bij de N.M.B. is het goed sparen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Maak uw keuze- uit de prachtige Omega collectie bij OmegaSeamaster deVille Onderzoek naar ramp in Aberfan begonnen I ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DJAKARTA De Nederlandse pers is over de bloedige gebeurtenissen, die ruim een jaar geleden in Indonesië hebben plaatsgehad nog niet uitgeschreven. Uit een aantal publikaties van de laatste tijd met name in de weekbladen „Vrij Nederland" en de „Groene Amsterdam mer" blijkt dat men na dat jaar van steeds meer verduidelijkingen en nieuwe feiten de neiging heeft het zo voor te stellen alsof in wezen de Indonesische communisten eerder de slachtoffers van de dertig september-beweging zijn ge worden. dan dat zij als regisseurs van de beweging zijn opgetreden. Het is een vreemde voorstelling van zaken. Er is dan ook alle reden die gebeurtenissen nogmaals aan een beschouwing te onder werpen. ADVERTENTIE bleu, rood, zwart rood, bleu, rose rood, beige echte" echt vacht zand, bruin MF5 vacht vacht v.a. Fil. te Amsterdam, Amstelveen, Hilversum en Bussum. De KAMI-studenten, die zich nu zo noemen, zijn reactionair genoemd. Dat is niet geheel juist. In de eerste plaats is het studentenverzet tegen de dicta tuur van Soekarno en Soebandrio een bij uitstek progressieve actie geweest. Dat verzet heeft namelijk geleid tot herstel van de vrije meningsuiting, van de pers vrijheid en tot het vrijlaten van de poli tieke gevangenen. Wij hebben hier zojuist een Tsjechoslowaaks journalist op bezoek gehad, die een gesprek heeft gevoerd met de hoofdredacteur van het studentendag blad „KAMI". De ontmoeting bleek voor beide partijen nuttig. De Oosteuropese journalist ontdekte dat men te gemakkelijk praat over „links" en „rechts" als het over Indo nesische toestanden gaat. De moord op de communisten keurde hoofdredacteur, Nono Anwar Makarim, zonder meer af. Hij bleek voorstander te zijn van voort zetting van landhervormingen en wenste het verbod, om marxistische literatuur in privé-bezit te hebben, opgeheven te zien. Verrassend was voor de Tsjechische I collega dat de KAMI-man zich „anti imperialist" noemde. Een punt van dui delijke overeenstemming bleek tenslotte beider anti-Chinese houding te zijn. Van de dictatuur, waartegen de studen ten in het geweer zijn gekomen, is de communistische partij, de PKI, altijd een trouwe paladijn geweest. Weliswaar zond partijleider Aidit een protest aan Soekar- I no toen in 1960 het eerste en voorlopig laatste gekozen parlement werd ontbon den, maar in het daarna „benoemde" par lement keerde de PKI graag met een grotere fractie terug. De door haar voor een reactionair uit gemaakte Hatta had tenminste de moed dit „parlement" een „menagerie du roi" te noemen. Ditzelfde parlement, minus de uitgestoten communisten, probeert thans democratische rechten te verwer ven via een wetsontwerp dat Soekarno tot dusver niet heeft willen tekenen. Het ont werp voorziet in de benoeming van nieu we leden uit de „lichting '66", de verza melnaam voor de diverse actiefronten van academici, studenten, scholieren, enz. Welke rol de communisten hebben ge speeld m acties tot het overnemen van de macht, blijkt in grote mate uit pers- publikaties van vóór de dertigste septem ber. Op het gebied van de pers namen de communisten een sterke positie in. Naast hun officiële partijblad „Harian Rakiat" in Djakarta (dat een oplaag had van 65.000 exemplaren) beschikten zij over veertien zogenaamde „geaffilieerde bla den", waarmee vrijwel alle grote steden werden bediend. Hier moge nog aan worden toegevoegd twaalf in het Chinees verschijnende bla den, die alle in het teken van de eeuwige vriendschap tussen Peking en Djakarta stonden. Het is een indrukwekkend aan tal, als men het vergelijkt met dat van de grootste islamitische partij, de NU (slechts negen kranten) en de marxis tische Partindo (zes). Bovendien waren alle redactieafdelingen van het (enige) persbureau, Antara, in communistische handen. De pers stond dus danig onder toezicht van de PKI. Al in augustus zijn in Djakarta en Midden-Java door de PKI-leiding instruc ties uitgegeven voor „consolidatie van de fysieke krachten", het veilig opbergen van documenten, het voorbereiden van onderduikadressen, het houden van mili taire oefeningen en het opslaan van voedsel en munitie. Redevoeringen en persartikelen van PKI-leiders, waaruit hieronder een aantal citaten volgt, spra ken sindsdien duidelijke taal. 17 augustus: Het politieke bureau van het Centrale Comité der P.K.I. verklaart dat in de rijpe revolutionaire situatie, die haar hoogtepunt nadert, het volk nog fundamentele overwinningen zal boeken. Het is nodig het revolutionaire offensief op alle terreinen te vergroten. Daarvoor I moet hard worden gewerkt. Alleen in een concrete revolutionaire situatie kunnen de fundamentele doelstellingen van de strijd van het volk volledig worden bereikt, snel en radicaal. 3 3eptember: In een boodschap aan de communistische scholierenorganisatie zegt het Centrale Comit van de partij dat de situatie zich steeds meer toespitst en rijpt en het moment nadert, waarop het volk zijn vijanden voorgoed zal uit roeien, imperialisten, bureaucratie-kapi talisten, feodale landeigenaren en andere reactionairen. Deze en andere misdadigers moeten uit de politieke macht worden ge smeten. ....Op diezelfde dag zegt Sabip, lid van het Djakartaanse partijbestuur: „het moet niemand verbazen als op een ge geven moment het volk alle reactionaire machthebbers, die nu nog regeringsfunc ties bekleden zal vernietigen". 13 september: Partijleider Aidit ver klaart dat hij, na studie van de revolu tionaire bewegingen in diverse landen, waaronder Indonesië, tot de overtuiging is gekomen dat de P.K.I. een leidende rol kan spelen bij het ontwikkelen van de I revolutionaire situatie tot het bereiken van het hoogtepunt. 26 september: Op het congres van communistische plantagearbeiders zegt Aidit dat de arbeiders niet alleen strijden voor lotsverbetering, maar ook om de politieke macht te veroveren. Dr. Soe bandrio heeft het volk reeds uitgedaagd op te treden. De arbeiders moeten thuis maar eens denken wat de beste manier zou zijn om op de invitatie van Soeban drio in te gaan. PHILADELPHIA (AP) Een zich snel uitbreidende brand op de bovenste verdiepingen van twee huizen in Phila delphia in de V.S. heeft zes mensen het leven gekost onder wie vijf broertjes en zusjes. Hun moeder en twee kinderen I werden door politieagenten in veiligheid gebracht. De lijst is op geen stukken na volledig. Men herinnert zich dat „Harian Rakjat" zich twee oktober achter de dertig sep tember-beweging stelde, dat communis- tenleider Sanoesi twee dagen vóór de coup in het openbaar verklaarde dat „de „baby elk ogenblik geboren zou kunnen worden". Heel duidelijk blijkt echter uit de citaten dat de P.K.I. de publieke opi nie rijp maakte voor de actie. Bij de in doctrinatie van eigen organisatie werd ijverig geageerd tegen „de generaals" Het is natuurlijk historisch gezien niel verkeerd te spreken over een moord op de communisten. Maar men moet vooral niet de indruk wekken dat zij als schapen naar de slachtbank zijn geleid. En wan neer men dat beeld toch wil gebruiken: de communisten waren dan wolven in schaapskleren. Het optreden van Soeharto op 1 oktober waarbij zonder bloedvergieten een eind werd gemaakt aan de rebellie, spreekt voor zich. De spontane reacties van de bevolking in Midden- en Oost-Java zijn vooral een gevolg geweest van maanden lange provocaties vooral van communis tische jongeren tegen nationalisten en is lamieten. Eindelijk kon de afrekening beginnen. Het zou mogelijk anders ge lopen zijn, zo kan men nu in Djarkarta horen, wanneer Soekarno maar onmiddel lijk de P.K.I. had veroordeeld en dus na-1 mens het verontwaardigde volk zou heb ben gehandeld. I, „f. dure ca4c»Bties.»«rp«kl.jn9. V 7B tfBKdl MKtofKteredsmt.MB «V-, m V, ADVERTENTIE een grote sortering ZILVEREN armbanden, broches, colliers en vele andere artikelen GROTE HOUTSTRAAT 165 t.o. de Kerkstraat (Van onze correspondent) PARIJS Morgen komt de premier van de Sovjet-Unie, Alexei Kosygin in Parijs aan. Gedurende negen dagen zal hij in de Franse hoofdstad de gast zijn van president De Gaulle. Gesproken za' worden behalve over wetenschappelijke, technische (kleurentelevisie) en handels- onderwerpen, over belangrijke politieke kwesties. Opnieuw zal de Franse president zijn Russische gast het beeld schilderen van het Europa van morgen, dat van de Kau- kasus tot de Atlantische Oceaan zal rei ken. En uiteraard staat de kwestie van de Duitse hereniging weer op de voor grond. Maar behalve dat zal ook Wash ington geen moment afwezig zijn uit de gedachten van de Franse president. Uit niets is echter nog gebleken dat de Rus sische premier met betrekking tot de er- enigde Staten in hun verhouding tot Euro pa dezelfde exclusieve overtuigingen als De Gaulle zouden huldigen. De Franse president had oorspronkelijk gehoopt ook het Russische staatshoofd Podgorny en vooral de secretaris-gene raal van de communistische partij, Brezj- nev, die in de praktijk zeker nog wel het hoogste politieke gewicht in de weegschaal legt, onder zijn gasten te mogen tellen. Maar alleen Kosygin heeft zich voor Frankrijk vrij kunnen maken. DEN HAAG De heer L. A. M. de Bekker (43) te Empel en drs. L. W. Reestman (42) te Enschedé zijn vanmid dag beëdigd als leden van de Tweede Kamer. Beiden komen in de KVP-banken te zitten, de heer De Bekker als opvol ger van dr. W. L. P. M. de Kort, de heer Reestman als opvolger van mr. dr. H. H. Schoemaker. SELMA (ALABAMA) (Reuter). De militante negerleider en strijder voor ge lijke burgerrechten Stokely Carmichael is in Selma veroordeeld tot 30 dagen gevangenisstraf en een boete van hon derd dollar, na schuldig bevonden te zijn aan een opruiing. Rechter Edgar Bussel heeft Carmicha el bovendien veroordeeld tot de kosten van het geding, nadat hij verklaringen had gehoord, dat de negerleider vorige maand gepoogd had een menigte te be- wegens tot een mars naar het stadhuis in Selma. DEN BOSCH In de Bossche inter naten zijn alle bewoners ingeënt tegen geelzucht, omdat deze ziekte de laatste weken in Den Bosch en omgeving in vrij hevige mate voorkomt. Er is nog niet direct sprake van een epidemie, maar de G.G.D. in Brabants hoofstad heeft toch gemeend de nodige voorzirgsmaat- regelen te moeten treffen. ROME (AFP) Sicilië zal misschien een vaste verbinding met het Italiaanse vasteland krijgen, een brug over de Straat van Messina. De staatssecretaris van Openbare wer ken, Luigi Giglia, heeft in het parle ment gezegd voor de vorming van een cbnsortium voor de bouw van zulk een brug te zijn. Van teen dergelijk consortium zouden behalve de staat, het gebied Si cilië, het Instituut voor de Industriële Bouw en geïnteresseerde economische or ganen deel moeten uitmaken. DJAKARTA In Nederlandse diplo matieke kring in Djakarta bestaat teleur stelling over het uitblijven van toestem ming voor de komst van een aantal Ne derlandse technische experts naar In donesië. Deze kwestie, voortvloeiend uit een in april 1964 door minister Luns en zijn toenmalige Indonesische collega Soe bandrio in Den Haag gesloten overeen komst, werd voorheen behandeld door een staatssecretariaat in Djakarta, maar valt sinds de reorganisatie van het be stuursapparaat onder het regeringspresi- dium. In eerste instantie zijn als gevolg van de overeenkomst van '64 korte reizen ge maakt, waarvan vooral die van de pro fessoren Tinbergen en Bosman de aan dacht hebben getrokken. Men verkeert thans in een tweede stadium, waarin een aantal deskundigen voor een periode van twee a drie jaar naar Indonesië vertrekt. Onderhandelingen over onderwerpen als deze duren doorgaans lang. Het onder zoek naar het type deskundigen waaraan in de eerste plaats behoefte bestaat, het voorleggen van de beschikbare krachten aan het land dat de hulp ontvangt en tenslotte het vinden van een geschikte „tegenspeler" in dat land zelf de man die de kennis van ae buitenlandse expert zal moeten overnemen vergen veel tijd. Dat dit in Djakarta bovendien wordt be- invloed door de veranderingen van de af gelopen maanden, is waarschijnlijk. Het presidium heeft zich geconcentreerd op de financiële problematiek. Inmiddels gaat het echter om deskundige bijstand, waar aan Indonesië grote behoefte heeft. Van Indonesische zijde is als reden voor de trage afhandeling der zaken opgegeven het probleem om goede huisvesting te vinden. In Nederlandse kring bestaat ech ter de vrees dat de deskundigen die zich hebben aangemeld en die zich dus heb ben voorbereid op het in ieder geval tij delijk opgeven van hun huidige functie, zich zullen gaan terugtrekken als nigt zo spoedig mogelijk door de regering in Djakarta maatregelen worden genomen. DEN HAAG De KVP-fractie in de Eerste Kamer heeft al een opvolger voor prof. dr. J. E. de Quay, de vice-minister- president van het kabinet Zijlstra. Het is de heer P. H. Coppes uit Til burg, die gisteren als senator werd be ëdigd. Voor prof. Zijlstra, die ook in de Eer ste Kamer zat, is nog geen opvolger ge vonden. "'"jlV -■■■ 'f*; - \vu L 1 .r ADVERTENTIE ADVERTENTIE Grote Houtstraat 86 - Haarlem Telef. 10371 - Speciaalzaak sinds 1883 Grote precisie en elegant model. MERTHUR TYDFIL (WALES) (Reu ter) Voor de rechtbank in Marthyr Tydfil in Wales is dinsdag het onderzoek begonnen naar de oorzaak van de ramp in Aberfan waar 21 oktober 144 mensen omkwamen toen een berg mijnafval ging schuiven en zich op een deel van het mijnplaatsje stortte. Procureur-generaal sir Elwyn Jones zei bij de opening tot opperrechter Ed mund Davies dat de 144 slachtoffers, van wie 116 kinderen, levens waren begra ven. „Onze plicht is alle aspecten van deze vreselijke ramp te onderzoeken". Er zijn 77 getuigen. Bij de opening zaten op de publieke tribune honderd in het zwart geklede overlevenden en familieleden van slachtoffers. In Amsterdam is gisteren de uit slag bekendgemaakt van „Camera Ahoy", de nationale foto-, dia- en smalfilmwedstrijd 1966, uitgeschre ven door de Stichting ter bevorde ring van de amateurfotografie in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse redersvereniging. De eerste prijs in de groep kleurendia's werd in de wacht gesleept door de heer Js. Kocaré uit Den Haag. Win naar in de afdeling smalfilms werd de geluidsfilm in kleur van de heer J. A. Gramsbergen, Amsterdam Het aantal inzendingen bedroeg 3.250 zwart-wit en kleurenfoto's, 1.350 dia's en 40 films. De hoofdprijs in de sectie foto's ging naar de heer H. H. Mulder uit Dordrecht; de eer ste prijs in de jeugdgroep foto's werd toegekend aan de 17-jarige Belg Carlos van Nielande, wiens bekroonde plaat wij hierbij reprodu ceren. Woningen met drie of minder kamers en een huur lager dan 60 per maand vallen voortaan in Rotterdam onder de „goedkope vrije sector". Ze mogen wor den verhuurd aan mensen zonder huur- machtiging. De grens lag tot dusver bij 50 per maand, maar is verhoogd omdat zeer vele woningen juist boven deze grens niet te verhuren waren aan hou ders van huurmachtigingen. Ze werden ook vaak tevergeefs aangeboden via het telefonisch beantwoordingsapparaat van de dienst van volkshuisvesting- Rotterdam heeft verder een „dure vrije sector" nl. woningen met huren van ƒ200 per maand of meer (exclusief de kosten van service en centrale verwar ming).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15