„Waarneming menselijk leven van meer belang dan cijfers 1.68 'Profiteer! Probleem in België door komst NAVO-organen Akkertjes Best bier! Scheidende CBS-directeur prof. Idenburg: Toekomst (Gezinsfles) Puursap-boordevol gezondheid Kerkelijk nieuws Snoepwinkeltje Let op, dat U de originele Akker- cachets krijgt, met de onovertroffen werking bij pijnen griep! Kort nieuws internationale allure. PRISMAV-^AB#t*4fAytHORLOGES internationale allure.. PRISM HORLOGES EXAMENS De aangebeden vrouw, die met U door alle oer wouden naar het eind van de wereld zou willen rasier lotion MOUSON v/y/>y/>y< is D'0RANG| AASAPPÊ^r (Van onze correspondent) „Ik zal het maar ineens zeggen, ik ben beslist géén kwantitatief denkend mens En dat zegt dan de man die 27 jaar lang leiding heeft gegeven aan een organisatie, die ons hele land en alles wat daarin gebeurt in cijfers wil vangen: prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek. 1' ijntjes glimlachend zuigt hij aan de sigaar, die hij met een precieus gebaar tussen duim en wijsvinger opgeheven houdt; priemend-heldere ogen peilen door de rookflarden naar het effect dat zijn openhartige ontboezeming heeft veroorzaakt. Hij laat de verwarring niet te lang bestaan. Nog steeds glimlachend vult hij behulpzaam aan: „De mathematiek interesseert mij minder, belangrijker dan de cijfers is de taak die de statistiek verricht als waarnemer van het menselijk leven. Dat is het interes sante van mijn werk, geweest: de keuze van de onderwerpen, de aandacht die er aan wordt besteed, de resultaten. Statistiek dient zoveel mogelijk actueel en leven dig te zijn". De sigaar keert terug naar de mond. Een duidelijk rustpunt na een uitspraak die als een gecomprimeerde beginselverklaring mag worden beschouwd. Een taakomschrijving waarmee het CBS verder zal werken als professor Idenburg op 1 december afscheid heeft genomen. Hij is dan 65 jaar. „De professor lieeft het èrg druk", heeft zijn secretaris door de telefoon gezegd. „Vooral nu met zijn afscheid, de agenda is overvol. Hier op zijn bureau kan ze ker niet, geen minuut vrij. De professor kan u wel thuis ontvangen, 's avonds om acht uur. Dan heeft hij een uurtje over. Ja, zestig minuten, méér niet." De drukke professor Idenburg is de rust zelve als hij op de bovenverdieping van zijn huis aan de Haagse Mesdag straat de deur van zijn studeerkamer openzwaait. „Gaat u toch zitten, sigaar tje? Juist dat zijn de lekkerste." Pas als hij zich gemakkelijk in een fauteuil laat zakken, is even merkbaar dat hij al een lange dag acnter de rug heeft. Even maar, dan zit hij weer attent, vol opmerkzaamheid rechtop. De zestig minu ten zijn begonnen. Ongemerkt loopt het gesprek toch uit tot een lengte van bijna twee uur .En dat is eigenlijk nog veel te kort om dege- ijk kennis te maken met de vele ver schillende heren Idenburg, die deze prof. dr. Ph. J. in de afgelopen tientallen jaren gestalte heeft gegeven. „Ja, ik ben ook nog voorzitter van de Raad van de Kunst, hoogleraar aan het Nutsgeminari- um voor pedagogiek in Amsterdam, via het CBS verbonden aan de Rijksplanolo gische Dienst, de Centrale Plancommis sie. En dan willen ze me op 1 januari weer voorzitter van de programmaraad van de Wereldomroep maken." Hij zucht. „Ik doe het heus niet zelf, het komt op me af. Voor de functie van voorzitter voor de Stichting tot Onderzoek van het Onderwijs had ik bijvoorbeeld eens zelf een ander voorgedragen. Maar ze kre gen me toch te pakken. Zo gaat dat. Professor Idenburg speelt gekwetste waardigheid als in dit gesprek de om schrijving „intellectuele duizendpoot" valt. „Och, het valt nog wel mee als u het vergelijkt met de uitdrukking die een andere journalist laatst gebruikte.. Schertsend had ik toen gezegd: ik ben eigenlijk een drieëenheid. Bij wijze van spreken. En dat kwam zo in de krant. Een grote kop nog wel. Dat verleende mij iets hooghartigs, een zelfingenomen heid die ik niet bezit. Niet zó hooghartig en zelfingenomen bedoel ik." Een dergelijke hartekreet leidt van zelfsprekend tot een vraag naar de toe komstverwachting van de man, die in de unieke positie van CBS-directeur de gelegenheid heeft om de langzame bewe ging van de statistische gemiddelden in j onze hele samenleving te observeren. „De toekomst? Als ik naar de lange ont wikkelingslijnen kijk en dus niet let op kleine schommelingen, kom ik tot de over-1 tuiging dat de stijging van de produkti- viteit, de welvaartsontwikkeling, de werk tijdverkorting zich bijvoorbeeld zullen voortzetten". „Negatieve tendensen? Genoeg. Ik zie in de huidige ontwikkelingen een groot stuk verarming. Zie de filmmensen. Maar zelfs als die negatieve krachten sterker worden, ben ik er van overtuigd dat die afbraak nodig is om tot iets nieuws te komen. Het kan niet anders: een leven Hero jus d'orange I Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Vlagtwedde J. H. Kal- venhaar te H. I. Ambacht. Bedankt voor Strijen K. C. van Gorcum te 's-Gravenzande. Geref. Kerken Aangenomen naar Andijk (2de pred.pl.) W. H. de Boer, laatstelijk vrijgemaakt pred. te Vlaardingen, die bedankte voor Alblas- serdam, Hellevoetsluis. Haamstede, Augus- tina-Surhuizum, Rotterdam-IJsselmonde (vac. A. v. d. Spek), Zaamslag en voor I Zuidland. Beroepen te Lopik H. Pol, kand. te Gou- I da (voorheen predikant te Lopik). Beroepen te Urk (vac. H. R. Groene- velt) J. Koppe te Nijkerk; te 's-Graven zande (vac. J. v. d. Klaauw) A. Segger te Middelstum. Aangenomen naar Treebeek J. Baaij- ens te Leimuiden, die bedankte voor Santpoort en voor Vlissingen; naar Nij- verdal N. H. Heiner te Klazienaveen, die bedankte voor Boskoop. I Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-Zuid J. Plan- I tinga te Rozenburg. Tweetal te Hamilton (Ontario-Canada) G. Bouw te Eemdijk en D. Slagboom te Dordrecht-Zuid van wie eerstgenoemde is beroepen. Bedankt voor Alphen a. d. Rijn M. Baan I te Zeist. Geref. Gemeenten Bedankt voor Hoofddorp H. Rijksen te I Gouda. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Veenwouden (2de pred. pi.) A. C. de Groot, voorg. Ned. Prot. Bond te Rotterdam. „Zo heb lk eens gezegd dat ons onder- school en het hoge? onderwijs individueel gingen volgen. Zo zagen we dat slechts de helft van het aantal gestarte leerlin- „z,o neo ik eens gezcgu um gen het einddiploma haalde En daarvan wijs wordt beheerd als een snoepwinkel- nog maar de helft binnen de vastgestel- tje. Wat een stof dat heeft opgewaaid, de tijd". Dan komt hij heftig overeind: Iedereen, ook tijdens de begrotingsbehan- ,.Er begint nu wat begrip voor een be deling in de Kamer had het over het hoorlijke organisatie te komen, dank zij snoepwinkeltje van Idenburg". Dit ge- statistiek, planning. Maar eigenlijk is dat vieugelde woord brengt ons op de onder- hele beleid nog steeds een snoepwinkel wijsman Idenburg, een persoonlijkheid die tje. Lees wat ik in mijn boek „Schets werd geboren toen hij in de jaren twin- van het Nederlandse schoolwezen'' heb tig na zijn rechtenstudie leraar economie gezegd Daar sta ik nog steeds achter" werd. „Ik ben de maatschappij ingegaan Het boek komt uit het rek, feilloos in een tijd dat er niet zoveel functies vindt de professorale vinger de alinea: beschikbaar waren. Soms denk ik wel- ,,De organisatorische aspecten van ons eens: die jongeren van tegenwoordig heb- schoolwezen kunnen niet meer op grond hen het behoorlijk moeilijk, die moeten van kennis en ervaring, opgedaan in kiezen wat ze gaan doen" een ambtelijke loopbaan, worden beoor- Het onderwijs kreeg hem echt te pak- deeld en geregeld", ken toen hij adjunct-secretaris werd van Een regelrechte beschuldiging aan het de Schoolraad voor Scholen met de Bij- ministerie van O en W. hel Dat was zo omstreeks 1923". Zijn „Daar neem ik niets van terug, het ont hand "strijkt door het zilvergrijze haar, breekt nog steeds aan echte deskun- hij denkt na. „In jaartallen ben ik niet digen". zo best- het belangrijkste van die peno- Op zo'n ogenblik is de directeur van de was'het werken onder mr. J. Terpstra, het CBS weer even volbloed onderwijs- de latere minister. Van hem heb ik veel man. En even later voorzitter van de geleerd Raad voor de Kunst als hij knorrig uit- En daarna kwam geruisloos, via een roept: „Kijk naar die moderne filmion- omweg de statistiek. In 1929. toen de di- gens. Ze krijgen subsidie en wat komt er recteur van het CBS, prof. mr. H. W. uit? Toegegeven, een film voor rielatief Methorst hem uitnodigde om de onderwijs- weinig geld. Technisch vaak goed. Maar statistiek op te bouwen. Prof. Idenburg: ze hebben helemaal niets te zeggen, niets „Ik weet het nog goed, ik zei toen_ dat nieuws, niets positiefs", ik niet veel zin had in die statistiek. Voor Methorst leek dat nauwelijks een be zwaar. Hij zei: „Als u zich maar voor onderwijskwesties interesseert". Dat was dus mijn entree bij het CBS. In i '34 werd ik secretaris van de Centrale Commissie voor de Statistiek en in 39 volgde ik Methorst op als directeur". Hulpeloos gebaar. „Al die jaartallen en zo vraagt u maar aan mijn secretaris. Die heeft ze op een lijstje staan". Nog steeds heeft prof. Idenburg een zwak voor het onderwijs: „Ook statistiek, in het begin stelden we verschrikkelijke dingen vast, toen we leerlingen en stu denten op hun weg door de middelbare Prof. Ph. J. Idenburg voor wie op 1 december de klok van het Heen gaan luidt. ADVERTENTIE waarin je de laatste vragen ik kan het niet beter uitdrukken - niet kunt beant woorden, is een armzalig bestaan". En de toenemende invloed van de statistiek in onze maatschappij? Helpt die niet mee aan een versnelde verzakelijking, afbraak van geestelijke waarden? Prof. Idenburg, vóór alles optimist, vindt van niet, ook al spreekt hij de voorzichtige aanval niet rechtstreeks tegen: „Moet rationalisering dan beslist in tegenspraak zijn met de zin van het bestaan?" Dergelijke vragen verliezen na 1 decem ber, als hij niet meer op de directeurs- stoel van het CBS zit, aan persoonlijk ka rakter. Prof. Idenburg: „Ik vrees overi gens dat ik dan niet minder zal gaan werken. Wèl in een andere richting. Aan mijn Amsterdams hoogleraarschap heb ik veel te weinig tijd kunnen besteden. En dan de Raad voor de Kunst, dat is eigenlijk en ideale vrijetijdsbesteding. Muziek, ten toonstellingen, alle belangrijke toneelstuk ken. Heerlijk, kan ik samen met mijn vrouw doen." *Ja, hoe meer ik er aan denk, hoe be ter dat afscheid mij bevalt, ik verlang er af en toe wel naar. Het is een prach tige tijd geweest, fascinerend werk. Al had ik het ongetwijfeld allemaal wel beter kunnen doen, toch ben ik tevreden. Matroos over boord gevallen. In de afge lopen nacht te omstreeks half vier is de 34-jarige matroos van het loodswe zen L. Meulmeester tijdens werkzaam heden aan boord van de „Spiering", een afhaalboot van het loodswezen ter hoogte van de Poorthaven in Rotter dam in de Nieuwe Waterweg gevallen. Hij wordt nog vermist. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BRUSSEL. De huisvesting van de NAVO-raad in Brussel en die van SHAPE in Casteau lijken niet geheel zonder wrijving te verlopen. De gemeente Elsener, op wier grond het vijfentwintig verdiepingen tellend torengebouw aan de Naamse Poortvlak bij het koninklijk paleis van Brussel is gevestigd, blijft protesteren tegen het verhuren van dit gebouw aan de NAVO. De gemeente voert aan dat zij niet in staat is goed voor de veiligheid van de NAVO-ambtenaren te zorgen, dat er niet genoeg parkeerruimte in de omgeving is en dat het karakter van de wijk zal lijden onder de NAVO-vestiging. De bouwers van de toren hadden de verplichting twee verdiepingen - begane grond en de eerste etage - te reserveren voor horeca bedrijven. Die zullen thans waarschijnlijk uit veiligheidsoverwegingen moeten ver dwijnen. Dat zou een lege plek geven in de vrij levendige buurt. Elsener zou dan ook liever zien dat de tie op het gebouw aan de Naamse poort. zaju uan w imn Ho 95 vprdipmneen be- Raad zich ging vestigen in de Europawijk bij het Luxemburgstation, nog geen kilo meter van de Naamse poort. Daar wor den thans ook de nieuwe kantoorgebou wen voor de EEG gebouwd, een complex van zeer grote omvang dat alle bureaus van de Gemeenschap thans over ver scheidene panden in Brussel verspreid zal gaan huisvesten. Ook zou het moge lijk zijn binnen twee jaar een nieuw kan toor voor de tweeduizend ambtenaren van de Raad te bouwen. De raad heeft tot twintig december op- Automobilisten moesten maandag hun ruitewissers gebruiken toen een regen van bier op hun auto's neer kwam, nadat honderden blikken bier „explodeerden" op een verkeersweg in Schotland. De blikken vielen van een vrachtauto die reed tussen Perth en Dundee. Een groot aantal barstte door de klap open. Het bier spoot in de lucht en over de voorbijrijdende auto's. De politie heeft het verkeer moeten omleiden, totdat de blikken van de weg waren verwij derd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Exclusieve GOUDEN RINGEN D I A D O R JUWELIER B ARTEL J ORISSTR A AT 2 - TEL. 13004 wp De huur van de 25 verdiepingen be draagt ƒ20.000.- per dag. De Belgische staat zou het contract met de eigenaars van de toren afsluiten voor een periode van negen jaar. De NAVO wordt onder- huurster. Zij kan eventueel tussentijds vertrekken. Met name de Duitsers zouden geprotesteerd hebben tegen de hoge huur van de toren en de lange duur van het huurcontract. Bij de NAVO zelf zegt men er niet aan te twijfelen dat de Raad zich aan de Naamse poort zal vestigen. Men meent daar ook dat zowel de twee Ho- recaverdiepingen als de vlak achter de toren gelegen Molière-schouwburg voor het publiek toegankelijk zullen blijven. In Casteau, in de provincie Henegou wen, wordt onverdroten en dag en nacht doorgewerkt aan de gebouwen die het Noordatlantische hoofdkwartier moeten herbergen. Ook daar is nogal wat protest geweest, deze keer vooral van de zijde van de politieke voormannen van de nro- vincie. Hun eerste bezwaar was dat er niet genoeg aannemers uit Henegouwen zijn ingeschakeld bij de bouw. Het bleek dat de grote bouwondernemingen die over veel ervaring in het snel bouwen van gro te complexen beschikken, bijna alle in Brussel of in Vlaanderen zijn gevestigd. „Het comité" voor de installatie van SHAPE in Casteau heeft noodgedwongen aan hen de voorkeur moeten geven. In middels zijn echter kleinere firma's uit Henegouwen ingeschakeld als onderaan nemers en voor de leveranties van on derdelen zoals ramen en deuren. Boven dien zijn er veel transportondernemers, kleine en grote, die in dienst zijn geno men voor het vervoer. Een ander bezwaar in de streek was, dat de militairen van Shape en hun fa milies hun inkopen voornamelijk zullen doen in de zogenaamde PX-winkels, waar een grote keuze van goederen belastingvrij te koop is. Daartegen is weinig of niets te doen. Alleen de cafés en restaurants zullen vermoedelijk wel goede zaken gaan doen. Er worden er thans verscheidene gebouwd. Qude boerderijen in de buurt brengen het vijfvoudige van hun normale prijzen op, omdat ze kunnen worden ver bouwd tot eet- en drinkgelegenheden. De grondprijzen in Casteau zijn aanzien lijk gestegen. Men spreekt van een ver tienvoudiging van de prijzen. Die zouden inderdaad zijn betaald. Dat brengt weer een bezwaar met zich mee voor hen die grond in de streek hebben geërfd of bin nenkort zullen erven. De taxaties worden namelijk verhoogd en de successierechten zijn abnormaal in verhouding tot de op brengst van de landerijen tot dusver. Het zal nog wel even duren eer de Shape-internationale school voor 2500 leerlingen gereed zal zijn. Vele militairen zullen zijn aangewezen op het huren van huizen in Bergen, in Brussel of in de streek daartussen. Het ligt voor de hand dat de huren zullen stijgen en ook dat heeft nogal wat critiek veroorzaakt, zij het uiteraard niet bij de huiseigenaren. Van één ding zullen Casteau en ook Bergen zeker profiteren: de rijksweg Brussel-Ber gen zal binnen twee jaar geheel vernieuwd zijn! LEIDEN. Doctoraal Nederlands recht: J. Grippeling (Voorschoten), mej. E. J. Smits (Bennebroek). Arts: M. C. B. Gor- sira (Curacao), J. Pasveer (Scheveningen AMSTERDAM (Gem. Un.) Artsexamen: mevrouw P. J. Gisolf-Rühl uit Heem stede. Er zijn fraaie geschenkcombi naties van ƒ2,75 tot ƒ14,75. BAMBOE Shave-Lotion in de origi nele flacons van 5,95 en 9,95 wuuuci i MC40. i.«-i Bij BAMBOE Shave-lotion hoprt. in poon heeft U eraag als ,,heer" bij zich: Met de dezelfde pittige, frisse geur: bam- gaan, neen. U J BOE-zeep. BAMBOE-scheercreme, aangenaam-frisse geur van dAMdUL, cue sporuei bamboe Eau de cologne. aangelegde mensen een streepje voor geeft.Bamboe won in 1966 de Coupe^Corc^ is een produkt van MOUSON. ADVERTENTIE ADVERTENTIE '"SJV.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17