Japanse judotop zag Geesink aan het werk in eigen omgeving Eén zwaluw - Van Scheltinga - maakt bij Pat Mat geen lente toto-tips Trainers DENEN TRAINEN Twee VVB-ers door KNVB geschorst FIFA nam trainer in vaste dienst Rusland leidt in turnstrijd tegen Japanse ploeg Sim Kim Dan liep weer zes miljoen hoger Arie Versluis in Caballero-ploeg DAMPO LONGINES Den Hartog ook in nieuwe formatie van Anquetil Prestaties van DCIJ blijven uitstekend Vyth inspecteert zijn wielerbaan Omzet sporttoto was vorig seizoen Spit, Spierpijn Een Longines om Uw pols geeft niet alleen de juiste tijd; F. J. DRIESSEN WOENSDAG 3 0 NOVEMBER 1966 25 Jansen vervangt Scholte in kampioenschap 47/1 400 nieter in 53.1 Santpoort verraste favoriet ZSC SPAANSE SINAASAPPELEN „.uw wintervoorraad zon Damesteam Swift op 3 december tegen Podravka Ortiz behield titel Cokes wereldkampioen boksen weltergewicht .--S - Het Deense elftal, dat vanavond in Rotterdam in het toernooi om het Europees kampioenschap tegen Nederland speelt, trainde gisteren op de hijvelden van het Feijenoord- terrein. V.l.n.r. Möller, Thorst en Jensen. (Van onze sportredactie) Twee spelers van de voetbalvereniging VVB zijn door de straf commissie van de KNVB voor twee wedstrijden buitenspel gezet. C. Paay werd gestraft wegens ruw en gevaarlijk spel in de wedstrijd AFC VVB op 6 november en J. Doornbos om dat hij zich tijdens dezelfde wedstrijd on gepast uitliet aan het adres van de scheidsrechter. De Bloemendaalse voetballer H. Kossen is voor vier wedstrijden geschorst, omdat hij in de wedstrijd BloemendaalWater loo op 6 november een tegenstander pro beerde te trappen. De Westduitse voetbaltrainer Dettmar Cramer zal met ingang van 1 april 1967 als trainer in dienst treden bij de FIFA de internationale voetbalfederatie. De 41-jarige Dettmar Cramer, die thans o.a. verantwoordelijk is voor de opbouw en de samenstelling van het Westduitse amateur- en jeugdelftal, is de eerste trai ner in volledige dienst van de FIFA. Hij zal in zijn nieuwe functie worden belast met vele uiteenlopende opdrachten op het gebied van de opbouw van de voetbal sport in de gehele wereld. Cramer, die sinds 1963 lid is van het ontwikkelingsco mité van de FIFA, heeft op dit terrein reeds veel ervaring opgedaan in Azië. Zo was hij in 1964 in verband met de Olym pische Spelen in Tokio trainer van het Ja panse elftal en zal hij eind van dit jaar een voetbalcursus in Bangkok leiden. ADVERTENTIE De landenwedstrijd turnen tussen de twee grootmachten Rusland en Japan, die in de Aichi-hal in Tokio wordt gehou den, heeft na de eerste dag een voor sprong voor de Russen opgeleverd. Bij de dames is de stand 95.55 tegen 94.65 en bij de heren 143.65 tegen 142.90. Beslissend voor de achterstand der Ja panners, die bij de wereldkampioen schappen in Dortmund, de Russen naar de tweede plaats verwezen, was het zwakke paardspringen van de gastheren. Geheel volgens de verwachtingen was de wereldkampioen m de twaalfkamp, Mi chael Voronin, de beste vrije turner met 9.70 punten, terwijl hij bij het paard springen met 9.80 en aan de ringen 9.80 eveneens de hoogste waarderingscijfers verkreeg. Achter Voronin (29.30) bezet zijn landgenoot Diamidow met 29.00 pun ten de tweede plaats voor de Japanner Nakagama met 28.95 punten Natalia Kuschinskaja. die in Dortmund zo'n fel gevecht leverde met de Tsjechi sche Caslavska, heeft de leiding met 19-55 punten waarbij zij het paardsprin gen (9.75) en brug met 9.80 won. Sinaida Drugina is tweede met 19.30 punten en derde is de Japanse Taki Shibuya met 19.20 punten. De Eindhovenaar Henk Scholte, die nog op tournee is door het verre oosten, zal niet deelnemen aan het Nederlands kam pioenschap anker kader 47/1, dat donderdag in Apeldoorn begint. Scholte zal worden vervangen door Jan Jansen uit Beek en Donk. De overige deelnemers zijn Wij nen, van Leur, Beekman, Jacobs, Roo- denburg, Sundquest en Vultink. De Noordkoreaanse Sim Kim Dan, die ruim een jaar niet op wedstrijden is ver schenen, heeft dinsdag tijdens de Ganefo spelen, die in Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, worden gehouden, de 400 meter dames gewonnen in 53.1 seconden. Sim Kim Dan bleef met haar prestatie 1,2 seconden onder het wereldrecord dat met 51.9 sec sedert oktober 1962 op haar naam staat. (Van onze sportredactie) Het bestuur van de Stichting de Natio nale Sporttotalisator spreekt in het jaar verslag over het afgelopen boekjaar, dat loopt van 1 augustus 1965 tot 31 juli 1966, zijn tevredenheid uit over de grote inleg die in deze periode kon worden geboekt. De inleg nam toe tot een bedrag van 40.463.881, bijeengebracht door een to taal van 1.158.914 geregistreerde perso nen. Dit laatste aantal was gespreid over 3.347 voetbalverenigingen, waarbij 976.396 poolers ingeschreven stonden (84,2 pet) en 1.692 andere sportverenigingen die 182.518 (15,8 pet) deelnemers voor hun rekening namen. Het hoge inlegbedrag is vooral te dan ken aan de goede gang van zaken in het begin van het vorige seizoen met name in de periode september,-november, toen de inzet 14 weken lang boven het miljoen kwam. In de tweede helft van het boek jaar liep de omzet van de toto door de vele afgelastingen belangrijk terug, maar tenslotte bleek het totale inlegbedrag toch nog ruim zes miljoen gulden hoger te liggen dan dat van het seizoen '64-'65. Naast zijn tevredenheid over dit resul taat uit het bestuur ook zijn bezorgdheid over de concurrentie van buitenlandse kansspelen, die bij het Nederlandse pu bliek door de grotere geldprijzen en de intensieve propaganda die zij voeren, steeds meer in trek komen. Als direct gevolg hiervan is de registratie van pool deelnemers alsmede de inleg in de reeds gepasseerde maanden van het nieuwe sei zoen belangrijk achtergebleven bij de resultaten in de overeenkomstige periode van 1965. Het in dat jaar behaalde totaal resultaat mag, volgens het bestuur, het lopende seizoen dan ook niet worden ver wacht. Om de buitenlandse concurrentie met succes te kunnen weerstaan, acht men een aanpassing van de voorwaarden waaraan de toto gebonden is, vereist. De netto-opbrengst van de toto in het seizoen '65-'66 was 24.278.335,20. Dit be drag werd als volgt verdeeld: aan de Ne derlandse Sportfederatie werd 25 pet, 10.115.973,-) uitgekeerd en aan de me dewerkende verenigingen 20 pet 8.092.778,40) Voor charitatieve doelen werd 15 pet. (6.069.583,80) beschikbaar gesteld. Er werd voor een totaal van 13.353.084.36 aan prijzen uitgekeerd aan 5.158 prijswinnaars. „Op onze reis door Europa komen wij telkens weer tot de conclusie, dat het judo hier een enorme vlucht heeft geno men. Dat is te danken aan Anton Gee sink, die met het behalen van zijn wereld titels en het Olympisch kampioenschap in Tokio de mythe verscheurde dat alleen een Japanner met zijn instelling en le venswijze deze moeilijke tak van sport onder de knie kon krijgen". Dat zegt de kleine „Shimbashira" Nakayama, hoofd van de Tenri Kiu, een godsdienstige sec- te, en sponsor van het Japanse judo min zaam glimlachend, alsof hij verwachtte, dat wij hem niet zouden geloven. Geslo- Pure'zonne-energie"en 30% meer vitamine C, onmisbaar tegen griep en verkoudheid. Gun uzelf een zonnige en gezonde winter... met Spaanse sinaasappelen I In de voorronde van het zaalhandbal- toernooi om de Europese beker voor da mes speelt het Roermondse Swift op za terdag 3 december de thuiswedstrijd te gen de Joegoslavische club Podravka. De uitwedstrijd is een week later op 10 de cember in Ljubljana. Scheidsreöhter voor de thuiswedstrijd is de Fransman Pierre Bourgois, die voor Ljubljana de Bulgaar Spas Spasov. De Portoricaanse bokser Carlos Ortiz heeft in het New Yorkse Madison Square Garden zijn wereldtitel in het lichtgewicht met succes verdedigd tegen de Philippijn Gabriel „Flash" Elorde. In de veertiende en voorlaatste ronde ging de uitdager na een linkse hoek op de kaak knock out (Van onze schaakmedewerker) Dat één sterke schaker nog geen sterk tiental betekent ondervindt de Beverwijk- se schaakvereniging Pat Mat. In de over gangsklasse van de NHSB beschikt deze club dit seizoen voor het eerst over schaakmeester Th. D. van Scheltinga. De ze doet trouw wat van hem wordt ver wacht, het scoren van een winstpunt aan het eerste bord. Maar op de overigen negen borden kan hij uiteraard geen invloed uitoefenen. Dit bleek maar al te dui delijk in de wedstrijd tegen Heemstede dat weliswaar een goed tiental bezit maar toch ook geen ..wonderteam" mag heten. Voor Pat Mat was dit altijd strijdvaardige Heemstede veel te sterk. De Beverwijkers verloren met ïVi-IVi, ondanks Van Scheltinga. Een flinke verrassing staat te wach ten in de wedstrijd Santpoort-ZSC. De ze spannende ontmoeting waarin de Zaandammers als favoriet van start gin gen kwam voorlopig tot 3%-3% maar de afgebroken partijen staan toch wel zo gunstig voor de Santpoortse club dat bij uitspelen der partijen de zege in 't ver schiet ligt. De ontmoeting Purmerend- Castricum werd vanwege de mist een week uitgesteld. In de eerste klasse A boog Het Witte Paard de opgelopen achterstand om wel ke het tegen Zaanstreek had opgelopen, tot een 4-6 overwinning. De ploeg be hield door dit resultaat de leiding in haar afdeling. In 1B kwam het Haarlemse HWP aan kop nu het de afgebroken par tijen tegen Weenink sterk voortzette en de zege opeiste. HWP dat vorig jaar sei zoen nog tweede klasser was is nu serieus gegadigde voor het kampioenschap in de eerste klasse. Keihard kwam de klap aan welke Oppositie 2 in de 2e klasse A kreeg te incasseren van Caïssa (Hoorn), 9%-%! Edam, dat hier Wieringermeer de baas bleef heeft hier overigens de beste kan sen. Opvallend was in 2D het herstel van Zandvoort. Met een fraaie TVi-IVe zege op het Hillegommer De Uil gaven de schakers uit de badplaats te kennen tot nu toe minder te hebben gepresteerd dan waartoe ze in staat waren. Voor De Uil betekende deze nederlaag een geduchte te genvaller in haar aspiraties wat hogerop te komen. Rolland zette hier Pat Mat 3 op achterstand, 3-1 bij liefst zes afge broken partijen! Het Enkhuizer KTV 2 is alleenheerser geworden in de derde klasse A; in Assen delft zegevierde het Beverwij ker Excel sior met royaal verschil en stelde daar mee zijn kandidatuur in de C-afdeling. De eerste plaats in groep D wordt nu bezet door VHS 3 dat als enige ploeg Na zijn triomf over VHS 6 is HWP 2 ook de tweede wedstrijd tot winst bracht, koploper geworden in de 4e klasse D. De uitslagen zijn: NHSB. Overgangsklasse: Pat MatHeemstede 2v,7'/t; SantpoortZSC 3':,3'/i voorlopig: Pur- merendCastricum uitgesteld. Ie klasse, afd. A: ZaanstreekHet Witte Paard 46; Schaak lustMSC 54 voorlopig. Afd. B: WeeninkHWP 46. 2e klasse, afd. A: WieringermeerEdam 48; Caïssa—Oppositie 2 9'/>—Afd. B: Castricum 2Saende 4",3'i voorlopig. Afd. C: Weenink 2Kijk Uit 3 2—3 voorlopig Afd D: Rolland- Pat Mat 3 3—1 voorlopig. Zandvoort—De Uil 7Vi2'/i. 3e klasse, afd. A: Aris de Heer—Bergen uitge steld; KTV 2—Wieringermeer 2 3 2; Schaaklust 2Schoorl 55. Afd. B: Assendelft—Excelsior 2>/i7'/«. Afd. C: Het Oosten 6—VHS 4 44 voor lopig. Afd. D: Heemstede 3VHS 3 2'/i7'/i. 4e klasse, afd. A: Caïssa 3—Aartswoud 64. Afd. D: HWP 2—VHS 6 Vit—V'f. Vennep—De Uil 2 4—6. KNSB. 2e klasse B: ASC 2—Rl.AC S'/tVit. (Van onze wielermedewerker) De bijna achttienjarige wielrenner Arie Versluis uit Lexmond, die als nieuwe ling veertien koersen wist te winnen, dertien keer tweede werd en vele ande re ereplaatsen in de wacht sleepte, is door de heer F. v.d. Enden uit Sant poort alsnog aangeworven voor de ama- teurploeg van Caballero. Dit team is daarmee op een sterkte van tien man gekomen. ten, minder spraakzaam Is Matsumoto, de coach van het Japanse judoteam en tweevoudig wereldkampioen, de man die Parijs 1961 een vergissing noemde en zo diep onder de indruk was van de neder laag van Akio Kaminaga in het hol van de leeuw, Tokio, dat hij zijn hoofd kaal liet scheren. Beiden zijn naar Nederland gekomen om Anton Geesink in eigen omgeving aan het werk te zien. In de dojo van Geesink werden deze belangrijke judo-officials door de leerlingen van de wereldkam pioen geëerd en tot erelid van de Kodokan Dojo benoemd. Matsumoto werd tevens ere-sensei (leraar). Dat het niet alleen beleefdheidsbezoek was, bleek alras toen Matsumoto de Japanner Minatoya aan een kruisverhoor onderwierp, waarbij deze jonge judoka, tweede tijdens de wereldkampioenschap pen in Brazilië en als leraar aan de school van Geesink verbonden, heus wel zal hebben gezegd welke knie nu weer niet zo best is. Men is zelfs verder ge gaan. Isao Inokuma, wereldkampioen alle categorieën en Olvmpische kampioen zwaargewicht en Isao Okano, de Olym pische kampioen in het middengewicht komen nog voor de wereldkampioen schappen 1967 in Salt Lake City naar Utrecht om een week met Geesink te trainen en om les te geven, zoals dat Matsumoto een der snelste judoka's van de wereld wordt genoemd, en Ernst Eugster zullen nog twee Nederlanders namelijk Jan Tukker en de broer van Geesink, Gerard, naar Japan vertrekken mogelijk gemaakt door sponsors. Anton Geesink zelf zegt niet veel, speelt de volmaakte gastheer maar aan het flikke ren van zijn ogen kan men zien, dat hi; zelf ook plannen heeft. Op Schiphol stak Matsumoto bij het af scheid zijn duim op, evenals Geesink. Het kan alles betekenen tussen vrienden. Gee sink mompelde althans: „Salt Lake City heeft nog even de tijd. Als die rotknie maar geen moeilijkheden geeft". ADVERTENTIE en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met VOETBAL. De Engelse club Notting ham Forest heeft met 3-1 gewonnen van Dukla Praag, na een 0-0 ruststand. het is een bewijs van Uw goede smaak, het tekent Uw persoonlijkheid. sinds 1867 Een Longines geeft meer aan dan alleen de tijd! Flagship f 245.- tot f 925.- Ref. 7460 18 kt goud f 590.- JUWELIERS SINDS 1776 Barteljorisstraat 1 - hoek Smedestraat Telefoon 1 31 31 Haarlem Den Hartog Jacques Anquetil en zijn ploegleden rij den in het jaar 1967 voor een nieuwe groepering „BIC". Zijn co-equipiers zijn Stablinski, Aimar, Novak, Theillière, Grain, Lemeteyer, Mi lesi, Leduc, Bolley, Riotte, Campagnaro Lepachelet, Jacques Guyot (allen Frank rijk), de Nederlander Den Hartog, de Spanjaard Jimenez, de Belg Stegemans en de Duitsers Adler en Wolfshohl. Curtis Cokes, een negenentwintigjarige Amerikaan, is maandagavond in Dallas wereldkampioen boksen in het welterge wicht geworden. Cokes zegevierde in een gevecht over vijftien ronden op punten over de Fransman Jean Josselin, de Euro pese kampioen in deze gewichtsklasse De weltertitel was vakant geworden nadat Emile Griffith deze op had moeten geven toen hij wereldkampioen middengewicht werd. (Van onze sportredactie) De heer Gosen van Haarlem heeft deze week zijn positie bij de toto-tips opnieuw verbeterd. Met 8 punten had het Haarlem-bestuurslid de hoogste score van de vier deelnemers en was het zondag voor hem een goede dag. Voor zijn vereniging trouwens ook. Het toeschouwersaantal van 11.000 (waaronder ruim 9.000 betalende voet balliefhebbers) zagen Haarlem van HVC winnen en daardoor nestelden de roodbroeken zich vaster op de boven ste plaats. De belangstelling vanuit Amersfoort viel de heer Gosen wat te gen; van de 4000 kaartjes die HVC be steld had kwamen verreweg de mees te onverkocht terug. Trainer De Visser van Telstar bleef deze week op 7 punten staan en is daar door twee punten op de heer Gosen achter geraakt. De Telstar-oefen- meester was echter optimistisch zowel wat zijn kansen in deze toto-tips als wat de prestaties van zijn pupillen betreft. De Visser vond wel dat zijn ploeg in de wedstrijd tegen Ajax be ter voetbal had laten zien dan tegen MVV en dacht dat dit hoofdzakelijk te wijten was aan het defensieve spel van MVV. Een ploeg als Telstar, die tóch al niet met een grote aanvals- kracht gezegend is, heeft het tegen verdedigende ploegen extra moeilijk. Bovendien was Bond, door zijn ziekte in de afgelopen week, zondag nog niet erg in vorm. De heer De Vos bleef na zijn gewel dige uitschieter van de vorige week, toen hij elf punten scoorde, ook nu goed volgen. Hij behaalde zeven pun ten en blijft de beide koplopers dicht op de hielen zitten. Trainer Klijn scoorde deze week het laagste aantal punten (5) en staat ook in de totaal stand een flink eind achter de overige deelnemers. Voorlopig zal het hem een zorg zijn, waarschijnlijk vindt hij zijn gezinsuitbreiding die zondag plaats vond, terecht veel belangrijker. Maar de competitie is nog lang en de EDO- trainer krijgt nog alle kans zijn to taal op te voeren. De totalen van de poolers zijn na bovenstaande resultaten als volgt: Go sen 134, De Visser 132, De Vos 130 en Klijn 116. Hun voorspellingen voor Toto 22 luiden (in de volgorde Klijn, De Vos, De Visser en Gosenj: Feij enoordADO Go AheadXerxes 1 DOSElinkwijk 3 Willem II—NAC 2 PSV—FC Twente 3 SittardiaDWS 3 FC Den Bosch—NEC 2 SVV—DFC 2 3 ZaanstreekEindhoven 1 1 Blauw WitVolendam 1 1 BaronieLimburgia 2 2 Fortuna VI.Haarlem 2 2 HVCExcelsior 1 Wederom heeft damclub IJmuiden een zege toegevoegd aan de reeds in de hoofd klasse competitie van de afdeling Noord- Holland van de KNDB behaalde overwin ningen. In eigen omgeving aantredende tegen damclub Trefpunt bereikte DCIJ een ruime maar volkomen verdiende 14-6 winst. DCIJ behoudt daardoor de leiding ongeslagen in handen. Door met dezelfde cijfers van Ons Ge noegen te winnen blijft het Amsterdamse KDA de leider op 1 punt volgen. Damclub Heemstede leverde opnieuw een uitstekende prestatie door DDD, kam pioen 1965, met 12-8 te kloppen. W. v. Leuffen en D. Kleen boekten winst voor Heemstede, terwijl de overige acht spe lers door remise partijen hun aandeel in de overwinning leverden. De HDC was weer uitstekend op dreef tegen damclub Zaandam en kwam met winstpartijen van H. de Groot, J. Bus, J. B. Sluiter en H. J. Oudhoff tot een 13-7 overwinning. Damclub Schagen met Ons Genoegen in degradatiegevaar verkerende bleek ook niet opgewassen tegen DDV en ging met 14-6 ten onder. Met nog drie ronden te spelen luidt de stand aan de kop van de ranglijst: 1. DCIJ 11; 2. KDA 10; 3. en 4. HDC en Heemstede elk 8. Kurt Vyth op de houten baan, zoals die is aangebracht in de oude RAI in Amsterdam voor zijn zesdaagse van 12 tot en met 18 december. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 25