China opnieuw niet in VN toegelaten Nederland stemt blanco Lord Snowdon is ziek Twee doden bij verschuiving van sintelberg Harster moet terechtstaan vleesconserven Anti-semitisme in Dachau Kiesinger: „nazi die nazisme bestreed" Kerstbestand in Vietnam TRIUMPH DEALER r Van dag tot dag Brand in Brits bejaardentehuis Amerikaanse vloot in Istanboel Vrijspraak voor moeder die kind uit medelijden doodde Regeringscrisis in .uxemburg wellicht van korte duur Bezoek? Babbeltje, borreltje en borrelhapje! Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes Weer Brits afgezant naar Rhodesië WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 Ontgronding oorzaak ramp Belgische brug Volmaakte onzin Arlington gesloten voor communistische oorlogsheld van VS I. KAN Natuurlijk had u die borrelworstjes al in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven klaarstaan. Dat winkeltje van u is trouwens helemaal zo plezierig welgevuld met blikjes smakelijke vleesconserven. Met zorg bereid (dat proeft u), hygiënisch verpakt (dat ziet u!). Enu haalt er zo véél uit 'n blikje! HARRY OOMEN Steun In totaal acht dagen De invoering van het begrip „eigen ri sico" in de verzekering tegen ziektekos ten is door minister Veldkamp onvermij delijk geacht. De patient, die wordt opge nomen in een ziekenhuis, zal tien gulden per dag uit eigen zak moeten betalen, hoewel slechts tot een maximum van drie honderd gulden. Het overgrote deel van onze landgenoten, al degenen wier inko men beneden een vastgestelde grens blijft, zijn verplicht verzekerd. Zij waren er aan gewend, dat aldus alle kosten wa ren gedekt. Daarin komt nu verandering. De lasten van de verzorging van zie ken zijn zo gestegen, dat de nu betaal de 5,8% van het „premieplichtige" inko men zou moeten stijgen tot 7% om alle persoonlijke risico's uit te schakelen. De regering durfde dit niet aan. Zij wil loons verhogingen beteugelen en het bedrijfs leven niet nog zwaarder belasten. Van de stijging der premie zouden de werkge vers en de werknemers ieder de helft moe ten betalen en zulk een toeneming van lasten werd onwenselijk geacht. De pre mie zal beperkt blijven tot 6,2%. Maar de daarmee samenhangende noodsprong van het „eigen risico" is ook niet bevre digend. Niemand wordt uit eigen wil opgeno men in een ziekenhuis: de artsen geven daartoe opdracht, onafhankelijk van de fi nanciële draagkracht van de patiënt. Het is duidelijk dat gezinnen met bescheiden inkomsten en veel kinderen het zwaarst getroffen worden in geval van ernstige ziekte. Weliswaar kan een gezin zich te gen dat risico weer verzekeren, maar dat kost dan ongeveer 80 cent per week per verzekerde. En velen zullen maar afwach ten en het risico nemen op hoop van ze gen. Wij gaan er prat op deel uit te maken van een goed geordende en betrekkelijk welvarende maatschappij. Die zou dan toch in de eerste plaats de zorg voor de gezondheid veilig moeten stellen, ook de voorzorg. Dat is een kwestie van „wel zijn", dat de voorrang verdient boven „welvaart". De modernisering, de kost bare apparatuur, het wetenschappelijke onderzoek en de toegenomen doeltreffend heid der geneeskunde maken haar on betwistbaar duurder. Maar het mag niet zo zijn dat ziekte (die toch al zoveel las ten meebrengt, welke geen verzekering kan dekken) tot een bezoeking wordt. De regering meent nu, dat een premie waaruit alle kosten voldaan kunnen wor den, niet uit het loon en evenmin uit het bedrijf kan komen. Wij hebben ech ter te doen met een overgangsregeling, want het is de bedoeling dat er in de loop van het volgend jaar een algemene volks verzekering komt tegen zware geneeskun dige risico's. Kunnen zolang de ontbre kende bedragen niet worden verkregen uit een tijdelijke subsidie? Er zijn pos ten, waarop gemakkelijker kan worden bezuinigd dan op de volksgezondheid. De ze is lang niet zo goed als velen menen. Op sommige terreinen zoals op dat van de tandverzorging hebben wij zelfs een achterstand in te halen. Maar stellig is er al veel te bereiken door een grondige rationalisering van de hopeloos versnipperde en uiterst gecom pliceerde reeks van organisaties die zich met zieken bezig houden. Er zijn hon derd soorten van ziekenfondsen, ontelbaar vele systemen van verzekering en uit de desbetreffende wetten kan zelfs een specialist moeilijk wijs worden. Op alle andere terreinen wordt door fusie, harmo nisatie, concentratie, coöperatie en ar beidsverdeling een besparing der kosten verkregen. Waarom zou dit niet mogelijk zijn ten aanzien van de regeling der ge neeskunde? Gelukkig is er al een begin gemaakt met samenwerking van artsen en van ziekenhuizen. Aan fusies van fondsen en vermindering der administratiekosten valt niet te ontkomen. Een grondige moder nisering van de gezondheidszorg dringt zich op en daarbij is het initiatief van alle betrokkenen onmisbaar. AMWUWWWWWWUWWIWIAflIWWWIAAIWWWWIA/WWIAAAAAAAIWIAK TORQUAY (Reuter) Woensdagoch tend zijn vier mensen omgekomen bij een brand in een tehuis voor ouden van da gen in de buurt van Torquay in het zuid westen van Engeland. Veertien mensen zijn in een ziekenhuis opgenomen. ISTANBOEL (AP) Eenheden van de Amerikaanse zesde vloot, waaronder het vliegdekschip Shangri-La, zijn in Istanboel aangekomen voor een bezoek van een week. BRUSSEL Ondergraving van de niet beschermde kanaaloever is er de oorzaak van geweest dat de peilers van de brug bij Pulle in de rijksweg van Antwerpen naar Luik enige weken geleden plotseling zijn gaan verschuiven. De brug is toen in gestort. Het ongeluk eiste twee doden en vier zwaargewonden. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De toelating van China tot de Verenigde Naties is weer voor zeker één jaar van de baan. De Algemene Vergadering verwierp gisteren met 57 tegen 46 stemmen bij zeventien onthoudingen de door Al banië ingediende resolutie om de Chi nese zetel in de Volkenorganisatie on middellijk te laten innemen door Pe king. De resolutie, die verwijdering uit de Verenigde Naties van Formosa (Nationalistisch China) zou hebben betekend, kreeg daarmee minder steun dan vorig jaar. toen er 47 voor stemmen, evenveel tegenstemmen en twintig onthoudingen waren. Het Italiaanse voorstel tot instelling van een commissie om de kwestie te be studeren, werd gisteren eveneens verwor pen, namelijk met 62 tegen 34 stemmen bij 25 onthoudingen. Dat deze midden weg-resolutie, die door de Verenigde Sta ten gesteund werd en waarvoor ook Nederland stemde (ambassadeur De Beus onthield zich van stemmenr over de resolutie over China's toelating) met nog grotere meerderheid verworpen werd dan het Albaanse voorstel, kwam omdat zowel de communistische als de andere honderd-percent-voorstanders van Chi na's toelating, alsook alle radicaal anti- Chinese landen ertegen stemden. Een Amerikaanse resolutie, inhoudend dat China's toelating een „belangrijke kwestie" is (hetgeen betekende dat een tweederde meerderheid vereist is voor een beslissing) werd gisteren als enige wel aangenomen. En wel met 66 tegen 48 stemmen bij zeven onthoudingen. Vo rig jaar werd een soortgelijke resolutie aanvaard met 56 tegen 49 stemmen bij elf onthoudingen. Uit deze uitslagen blijkt zonneklaar dat de anti-Chinese stemming in de Ver enigde Naties het afgelopen jaar aanzien lijk is gegroeid en dat een aantal staten, dat vorig jaar Peking's toelating voor stond, ditmaal eraan meehielp de Chine- zen buiten de volkenorganisatie te hou den. Voorbeelden van deze wijziging in politiek waren Chili, IJsland, Libië en Saoedi-Arabië. Marokko en Singapore, die vorig jaar de toelating ondersteunden, onthielden zich ditmaal van stemming. Brezjnev, de leider van de Russische Communistische Partij, heeft, aldus het persbureau Reuter, op het congres van de Hongaarse partij in Boedapest de verklaring van westerse zijde, dat Mos kou China uit de internationale commu nistische beweging wil stoten, als vol maakte onzin bestempeld. BRUSSEL (ANP) Een 41-jarige vrouw, moeder van tien kinderen, en een man van 44 jaar zijn dinsdag bij Charle roi gedood bij de gedeeltelijke instorting van een sintelberg. CHAMBéRY (AFP) Een recht bank in Chambéry heeft een Franse vrouw vrijgesproken, die haar zoontje van drie jaar had gedood. De moeder verklaarde dat haar zoontje een hersen ziekte had gekregen toen het zes maan den was. Het kind was in de loop van de tijd steeds verder achteruitgegaan Het was eerst doof en blind geworden en had later nog vallende ziekte ge kregen. Om haar zoontje uit zijn lijden te verlossen, had de moeder besloten het te doden. WASHINGTON (Reuter) De weduwe van een Amerikaanse communistische oor logsheld heeft vergeefs gepoogd haar overleden man op de Amerikaanse natio nale begraafplaats Arlington bijgezet krijgen. Een federale rechter heeft paald, dat het Amerikaanse leger recht heeft toestemming hiervoor te wei geren. LONDEN (AP) Lord Snowdon, de 36 jarige echtgenoot van prinses Margaret van Engeland, is ziek. Hij heeft een ope ratie ondergaan, waarvan de aard niet be kend is gemaakt. Lord Snowdon is zondag in een Londens ziekenhuis opgenomen voor een kleine operatie. Hij is nu in Kensington Pala ce. Vrijdag heeft prinses Margaret een be zoek aan Noord-Ierland afgelast. Toen werd bekendgemaakt, dat zij besloten had niet te gaan, omdat haar echtgenoot griep had. In juli heeft Lord Snowdon een weekend in een ziekenhuis gelegen voor een alge meen onderzoek. In 1962 is Lord Snow don in het National Hospital geweest en behandeld voor „zenuwpijnen" in zijn maag. te be het In de middag van 13 december zal burgemeester mr. G. van Hall een gegin maken met de bouwplannen in de Bijl mermeer door er de eerste paal te slaan. ADVERTENTIE MANCHETKNOPEN „Pierre Balmain" - Paris JUWELIER BARTELJORISSTRAAT 2 - TEL. 13004 (Van onze correspondent) LUXEMBURG. De regeringscrisis in Luxemburg zal, zo verwacht men in de hoofdstad van het kleine groothertogdom waar 75.000 van de 330.000 inwoners van het land zijn gevestigd, waarschijnlijk niet van lange duur zijn. Vorige week vrijdag heeft Pierre Werner, de minister president het ontslag van zijn regering bij groot-hertog Jan ingediend, na een ge schil over afschaffing van de dienstplicht. De liberalen, die bij de jongste verkie zingen veel stemmen hebben verloren, zijn van oordeel dat slechts nieuwe ver kiezingen een oplossing kunnen brengen. Men verwacht in Luxemburg dat er zeer binnenkort een nieuwe regering van socia listen en christen-socialisten zal worden gevormd, maar dat het regeringspro gramma enigszins zal afwijken van het vorige. Daarbij zal dan minister van De fensie Fischbach waarschijnlijk wel het veld moeten ruimen terwijl premier Wer ner opnieuw de leiding van het kabinet op zich zal nemen. MUNCHEN (DPA) 23 januari volgend jaar begint in Miinchen een proces tegen de 61-jarige dr. Wilhelm Harster, die be velhebber van de Sicherheitspolizei en de Sicherheitsdienst (SD) in het bezette Ne derland is geweest. Met hem zullen te rechtstaan zijn voormalige medewerker- Wilhelm Zöpf, die nu 58 jaar is en de 64- jarige Gertrud Slottke, die destijds ook bij de Sicherheitspolizei in Nederland werkten. Zij worden beschuldigd van medeplich tigheid aan moord op een groot aantal joden. Wilhelm Harster wordt er van beschul digd medeplichtig te zijn aan moord op 82.856 joden, Wilhelm Zöpf op 55.382 en Gertrud Slottke op 44.982 joden. Verder wordt het drietal er van be schuldigd het grootste gedeelte van de ruim 140.000 toenmaals in Nederland le vende joden voor de arbeidsinzet over de grens gebracht te hebben, hetgeen voor de meesten van hen neerkwam op een transport naar het vernietigings kamp Auschwitz. „Van de in totaal 95.000 gedeporteerden, mannen, vrouwen en kin deren, kwamen slechts 1070 levend uit het kamp", aldus de aanklacht. ADVERTENTIE DACHAU (AP). De regering van Beieren heeft een beloning van tweedui zend mark uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot de arrestatie van vandalen die een joods monument op het kerkhof van Dachau met anti-semitische leuzen hebben beklad. Er is een commissie in gesteld om te onderzoeken wat de oor zaken zijn van deze jongste uitingen van anti-semitisme in West-Duitsland. Het oorlogsmonument op het Wald- friedhof werd beklad met rode haken kruisen „joden, ga weg uit Duits land" en „ami ga naar huis". ADVERTENTIE voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF Lange Molenstraat 12 - Telefoon 19 000 (Van onze redactie buitenland) „Mijn handen zijn niet vuil. Ik weet wat ik deed en wat ik niet heb gedaan". Dit zei dr. Kurt Georg Kiesinger, kandidaat-Bondskanselier tevens de meest kansrijke opvolger voor Ludwig Erhard toen hem om commentaar werd gevraagd op aanvallen gericht tegen zijn naziverleden. Kiesinger tracht zich vrij te praten van nazistische praktijken, niet van zijn lidmaatschap van de NSDAP. In 1933 werd hij lid van de nazipartij. Hij was toen negenentwintig jaar en bleef lid, tot de val van het Hitier- regime in 1945. „Maar", zo zegt Kiesinger hierover, „ik keerde mij een jaar nadat ik lid was geworden in 1934 na de" Röhm-putsch tegen het nationaal-socialisme". De Londense „Guardian" typeerde hem deze maand dan ook treffend in een kop als: „Kiesinger een nazi, die het nazisme bestreed". Dit schreef de correspondent van het blad, Norman Grossland, verder over de Westduitse kandidaat-bonds kanselier: „Gedurende de oorlog had Kiesinger een baan bij het ministerie van" Buitenlandse Zaken. Hij werkte op een afdeling, die de samenwerking met andere ministeries verzorgde. Als, bijvoorbeeld, het ministerie van Pro paganda van minister Göbbels een plan uitwerkte voor radio-propaganda, ge richt op de Verenigde Staten, dan gaf de afdeling Buitenlandse Zaken van Kiesinger advies over het mogelijke effect van dat programma in de V.S." Kiesinger zegt dat er nog zeker twee mensen leven in West-Duitsland die tijdens de oorlog hem ervan beschul digd hebben anti-nazi te zijn. De re gering van Baden-Württemberg mi nister-president van dit Bondslid was Kiesinger heeft onlangs de tekst van een aanklacht tegen Kiesinger gepu bliceerd, die in de oorlog zou zijn op gesteld door de SS. De namen van de informanten waren echter weggelaten. Volgens de tekst van deze SS-aan- klacht zou Kiesinger systematisch de nazistische, anti-joodse propaganda ge richt op het buitenland hebben tegen gewerkt. Zo zou hij hebben voorko men dat een artikel over Henri Ford werd gepubliceerd, dat bedoeld was om het anti-semitisme te bevorderen. Hij zou hebben getwijfeld aan Duits- lands kansen op een overwinning, en hij zou voorstander zijn van een con ferentie met Groot-Brittannië, aldus dit SS-rapport. De 62-jarige Kiesinger weet zich ge steund door de machtige bazuin van ex-bondskanselier Konrad Adenauer („Kiesinger is een ware democraat, die zich aan niets schuldig heeft ge maakt tijdens het nazi-regime") en door Bondsdag-voorzitter Gerstenmaier Volgens „Le Monde" is het feit dat Gerstenmaier zich achter de kandidaat stelling van Kiesinger heeft gesteld een bewijs dat de rol die de kandi daat-bondskanselier in de oorlog bij het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gespeeld gering moet zijn ge weest. Daarbij wordt gewezen op de rol die Gerstenmaier heeft gespeeld in het Duitse verzet tegen het nazi-regi me de tegenwoordige Bondsdag- voorzitter werd na de juli-aanslag op Hitier veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid. Tijdens persconferenties in de afgelo pen dagen presenteerde dr. Kiesinger zich als „een oude Europeaan." Hij zou alles in het werk stellen om een belangrijk aandeel te leveren in de een- Dr. Kurt Georg Kiesinger wording van Europa, waarbij hij zich een voorstander toonde van aanslui ting van Groot-Brittannië bij de Euro pese Economische Gemeenschap. „Maar er moet overeenstemming zijn van alle EEG-leden in deze kwestie, "zeer zeker ook met Frankrijk" aldus Kiesinger. Verder stelde Kiesinger dat hij zijn best zal doen om met de landen van het Sovjet-blok zo goed mogelijke be trekkingen tot stand te brengen, „met in gedachten het moeilijke probleem van de verdeeldheid van Duitsland." Op de vraag of hij een bezoek aan Moskou zal brengen, antwoordde Kie singer dat hij een uitnodiging niet van de hand zou wijzen, „als er aanwij zingen zijn dat zo'n bezoek een gunsti ge uitwerking zou hebben op de Rus- sisch-Duitse betrekkingen". Kiesinger werd op 6 april 1904 ge boren in Ebingen, in het zuidwesten van Duitsland. Hij is rooms-katholiek. Volgens zijn vrienden is hij een echte Zuidduitser, hij houdt van lekker eten, van een gevuld glas en van aange naam gezelschap. Kiesinger studeerde rechten aan de universiteiten van Stuttgart en Tübingen en begon een advocatenpraktijk in Berlijn. Drie jaar na de oorlog werd hij in de Bondsdag gekozen. Hij was een van de trouwste aan hangers van de toenmalige bondskan selier Adenauer. Zes jaar lang was hij voorzitter van de parlementscom missie voor Buitenlandse Zaken en hij leek een van de belangrijkste kandida ten voor de functie van minister van Buitenlandse Zaken te zijn, maar dr. Adenauer steunde zijn kandidatuur niet. In 1955 kwam een voorlopig einde aan de binnenlandse politieke carrière van Kiesinger, toen hij CDU-afgevaar- digde werd van de raadgevende verga dering van de Raad van Europa in Straatsburg. In dat jaar werd hij ge kozen tot vice-voorzitter van de Raad. In 1958 koos men in de staat Baden- Württemberg Kiesinger tot minister president. Vier jaar later werd hij bo vendien gekozen tot president van de Bondsraad, een lichaam dat enigszins te vergelijken is met de Nederlandse Eerste Kamer. Kiesinger die uitste kend Frans en Engels spreekt is een voorstander van betere betrekkingen met Frankrijk. Kiesinger is getrouwd en vader van twee kinderen. Hij woont in een tradi tioneel Schwabisch huis in Tübingen, is een liefhebber van wandelen en bergklimmen. Gezien zijn leeftijd wij zen ook zijn andere liefhebberijen zwemmen en roeien op althans een sportieve leider van de nieuwe CDU/ SPD-regering in Bonn. Een politieke commentator in West-Duitsland zei: „Kiesingers politieke wapen is de ra pier. Maar hier in Bonn, voegde hij er aan toe worden sabels gebruikt". SAIGON (Reuter) Zuid-Vietnam en de Verenigde Staten hebben besloten ge durende Kerstmis en nieuwjaar het vuren te staken. Dit is vandaag officieel in Sai gon bekendgemaakt. Het bestand strekt zich uit over drie perioden, namelijk voor achtenveertig uur te beginnen op 24 december, op 31 de cember eveneens gedurende achtenveer tig uur en ten slotte voor een periode van zesennegentig uur van 8 tot 12 februari, als het „jaar van de nieuwe maan" wordt gevierd. De maatregel geldt zowel voor Zuid-als voor Noord-Vietnam. De perioden stem men overeen met een eerder door de Viet- cong gedaan aanbod. LONDEN (AFP) Sir Morrice James, Brits onder-minister van Gemenebestza ken, is uit Londen naar Rhodesië vertrok ken. Hij is belast met een buitengewone opdracht van premier Wilson. Het gerucht gaat, dat Wilson bereid zou zijn zelf met de Rhodesische regeringsleider Smith te spreken. Het kabinet van de Britse premier heeft dinsdagavond opdracht gegeven voor een aanvraag, het komende weekeind, om een speciale zitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarop sancties tegen Rhodesië moeten worden afgekon digd. innniuinniiimniinnnnnnnrwiiwvwvvwnnniwir-'""a'"'''"*',"*"*,"l>,,,,w,lli"""l'lllli>MIIIM*WIJI<tlMIIIM*IIWIIIIMI<IMIIIIIIWUI'l'IIIIMWWIWIIWWW<'^^ Besprekingen. Groot-Brittannië is gehei me besprekingen begonnen met de Ver enigde Arabische Republiek om de di plomatieke betrekkingen te hernieu wen, die verleden jaar december wer den afgebroken ten gevolge van de Rhodesische kwestie. Verkeer. In het lange weekeinde van Thanksgiving zijn in de V.S. in het verkeer 748 mensen om het leven ge komen. Verleden jaar waren het er 615. Vakverbond. Het ledental van de Ameri kaanse vakbond AFL-CIO is in dri® jaar met één miljoen toegenomen. Hier door zijn in totaal 129 vakbonden bij het AFL-CIO aangesloten met 13,5 miljoen leden. Overleden. Alice Masaryk, dochter van de grondlegger en eerste president van Tsjecho-Slowakije ,is dinsdag in de ouderdom van 87 jaar in het Boheemse bejaardentehuis van Chicago overleden. Afgesneden. Bij zes Iraanse ministeries is de telefoon afgesneden, omdat de re keningen niet zijn betaald. De telefoon dienst is in Iran een staatsbedrijf. Kerstboodschap. Paus Paulus zal dit jaar zijn kerstboodschap 's avonds 22 de cember voor de radio uitspreken. Onafhankelijk. Barbados, het 332 vier kante kilometer grote rum- en suiker- eiland in het Caribische gebied is woensdag zelfstandig geworden na meer dan drie eeuwen Brits bestuur. Het is de vierde Brits-Caribische kolonie die, na Jamaica, Trinidad en Tobago- Guyane, onafhankelijkheid heeft ver worven. Bruiloft. Een bruiloftsfeest in het Mexi- kaanse bergdorp Guamuchil is uitge lopen op een schietpartij, waarbij elf mensen het leven verloren en twintig gewond werden. Het „ongenoegen" ont stond toen politiemannen die waar schijnlijk onder invloed waren, wilde meedoen aan het feest. I

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3