Politieke koorts in het Nabije Oosten (I) Droom van Arabische eenheid kan geen werkelijkheid worden „Vreemde mogendheden hebben hier toch niets te maken'' I s iLLEN Baume Mercier Baume Mercier s brandewijn X NS n Socialisten in Italië verliezen Proces tegen Dhani uitgesteld Zelfbediening mwmwNïLy a Ook de Sabena goedkoper GENEVE 1830 lm S! WOENSDAG 30 NOVEMBER 1966 Kernprobleem Gevlucht el "■7%v koHHrnu 250.- aarlem (Door onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) AMMAN. Aan de ironie is moei lijk te ontkomen: Het door Israëlische troepen bestookte Jordaanse grens- dorpje Samuu is vanuit Amman al leen te bereiken via een weg die zich dwars door de streken slingert waar de bijbelse vredevorst leefde en pre dikte. Eerst Jericho, kleine witte .maten, of met spoedtelegrammen naar en van de Verenigde Naties. Daarentegen alles met een gevoel van onrecht dat niet van zondag dertien november dateert, maar van 1948, toen Palestina ophield te bestaan. Dat is de kern van het probleem", zegt een Jordaanse regeringswoord voer der. „Dat gevoel van onrecht. Het gaat niet in de eerste plaats om het vluchte- huizenblokjes onder aan de helling lingenprobleem, of omdat alle Palestij - van een kolossale zandrug Het groe- nen teru§ willen naar hun land. Het gaat \an een kolossale /.ancirug. nee Lrom dat vreemde mogendheden, die hier nere Jeruzalem, waar de weg zich bij het graf van Lazarus naar links kromt en zich dan in haarspeldboch ten naar boven wringt voor een breed uitzicht op de Olijfberg. Dan door de velden van Bethlehem, beplant met olijfbomen en wijngaarden naar He- bron, waar Abraham rust, en enkele kilometers zuidelijker, Samuu. Samuu is een dorp van vijfduizend in woners. Veel is er niet te zien. De wo ningen hebben iets van in de grond ge graven holen met bolle hardgebakken modder-daken, enkele modernere huizen, een moskee, een paar winkels, geen ge asfalteerde of geklinkerde wegen maar liet grijze, stoffige woestijnzand dat op stuift wanneer men er de voeten in neerzet. De vrouwen, blikken met water torsend op het hoofd ,doen zonder uit zondering denken an de afbeeldingen van Ruth, Rebecca, of Rachel uit de kin derbijbel. Men draagt nog steeds de lange gewaden, geborduurd, maar zonder ge zichtssluier. Veel mannen lopen op san dalen. De sporen van de Israëlische straf-ex- peditie van Zondag dertien november be- itaan uit verbrijzeld beton, verwrongen stalen staketselen en uitgebrande vertrek ken. Een minaret van de moskee heeft een voltreffer gehad, een school is gedeelte lijk kapot, het huis van de burgemeester is met tientallen andere woningen to taal vernield. In de meeste gevallen wer den de huizen niet beschoten, maar door dynamiet-ladingen opgeblazen. Klein en fascinerend detail: de tiener-zetbaas van een winkel vertelt dat de Israëliërs zijn zaak binnendrongen, thee zetten en dron ken, en met alle voorradige cigaretten vertrokken. erom dat vreemde mogendheden, die hier niets te maken hebben, tegen de Arabi sche verlangens in een staat hebben ge sticht ten koste van de autochtone bevol king". Zoals de meeste Arabieren ver mijdt hij het woord ..Israëliërs" zoveel „zelfs de Dode Zee wordt door de joden gedood. Het water stond een paar jaar ge leden veel hoger. De joden tappen de Jordaan af voor de Negev en voor hun po tas". Als nieuweling in het Nabije Oosten maak ik de fout me tot een debat te la ten verleiden. Een uur later zijn wij nog bezig. Hij is van mening dat de nazi's het recht hadden de joden te vervolgen, omdat zij een bedreiging van het Derde Rijk vormden. Bovendien werden de jo den niet gedeporteerd om ze te laten om komen, maar om ze af te zonderen. „De zes miljoen omgekomen joden? Dat is een zeer handig door de zionisten verspreide mythe geweest om in het Wes ten sympathie te wekken voor hun plan nen. En ze hadden er succes mee. De meeste joden die in de kampen om het leven kwamen, werden door Kapo's de dood ingedreven, niet door de nazi's. Het is bovendien een uitgemaakte zaak dat er de faciliteiten niet voor waren om mil joenen te vergassen en te verbranden Niettemin verzekert hij me dat hij geen jodenhater is. Het gaat hem alleen om wetenschappelijke feiten. De toon en de heftigheid waarmee hij spreekt, doen een intense frustratie vermoeden die bereid is De dorpsbevolking, gewaarschuwd door de beschieting van een politiepost enkele kilometers dichter bij de Jordaans-Israë- lische bestandlij n, was al gevlucht voor dat de troepen in zicht kwamen. Twee mannen en een oude vrouw die achterble ven kwamen om het leven. Van verschil lende erven werd wat vee geroofd. Een vijftig-jarige boer, wiens veestapel (een kameel, drie geiten, wat kippen) om beur ten om de hoek van de zitkamer komt kijken, zegt in de stilte van het gesprek waarvoor ik ben binnen genodigd: „Ik zou graag alles opofferen als ik daarmee het leven had kunnen sparen van onze sol daten die gesneuveld zijn". Zijn verslagenheid is niet gespeeld De bevolking van Samuu, allen Palestijnen, zijn eerder verbijsterd dan wraakzuchtig. Alleen een groep waterdragende vrouwen keert zich op de stoffige zandweg naar mij om en heft een tirade aan tegen de „buitenlanders", die Israel steunen. Op dezelfde weg komen af en toe drommen jongeren voorbij, scholieren uit naburige dorpen, die de verwoestingen komen be kijken. De politiek is ver verwijderd van Sa muu. De realiteit hier heeft niets te ma ken met ministeriële spoedvergaderingen in Amman, met koortsachtige specula ties in het corps van buitenlandse diplo- Samuu wordt uitsluitend bewoond door Palestijnse vluchtelingen, vrou wen en mannen die nog steeds den ken dat zij „eens" naar Palestina zullen kunnen terugkeren. De Ara bische politici houden die hoop op peil, omdat het goed te pas komt in het politieke spel dat zij spelen. Een spel dat geen rekening houdt met het wel en wee van de ver drevenen. die men in het Nabije Oosten als kleine rende machten ziet. Maar zelfs in Jordanië zijn er nog aan wie het probleem-Israel voorbijgaat. Wan neer ik, terug in Amman, een in het dorpje Samuu gevonden huls van een ge weerkogel laat zien, is het commentaar van een Poolse zangeres: „Wat willen die Israëliërs eigenlijk?" Ook de Palestijnse barkeeper is dat te grijs. Hij zwijgt, zij I het met moeite. ROME (AFP) De uitslag van de zondag in een deel van Italië gehouden verkiezingen vor gemeenteraden en pro vinciale besturen geeft een achteruitgang te zien voor de „Verenigde Socialisten" in vergelijking tot de vorige verkiezingen toen Nenni-socialisten en Sociaal-Demo craten zich nog niet hadden verenigd. De achteruitgang was vooral groot in steder als Ravenna en Triest en de provincie Massa-Carrara en Triest. In, Triest bpekten behalve de Liberalen en de Republikeinen ook „de beweging voor onafhankelijkheid van het vrije ge bied Triëst" winst. Deze beweging kreeg tweemaal zoveel stemmen als bij de vo rige verkiezingen. ADVERTENTIE Het Jordaanse grensdorp Samuu was het doelwit van de Israëlische vergeldingsactie. mogelijk en gebruikt er „joden" voor in de plaats. Deze functionaris ziet als oplossing een Palestijnse republiek, „waar joden en Arabieren vreedzaam samenleven". Als ik mijn twijfel uit over de mogelijkheid van een dergelijke vreedzame co-exis- tentie, zegt hij: „niet alle Arabieren ha ten de joden. Ook hier in Jordanië wonen nog steeds joden te midden van Arabie ren, ondanks allee wat er gebeurd is". Maar enkele uren later, onder een hal ve maan op een terras aan de Dode Zee, vervluchtigt na enkele biertjes zijn offi ciële onpartijdigheid. Hij wijst op het roerloze water (400 meter beneden de zee spiegel) ,en zegt nog maar half lachend: Een voltreffer uit Israëlisch geschut havende de minaret van de moskee van Samuu. engeltje. het beeld .van een gewenst Israel te rug- gesteunen met aangepaste feiten. Deze I frustratie, deze impotentie, is de meest wezenlijke karaktertrek van het Arabi sche Nabije Oosten waar het Israel betreft. De ontdekking komt pas later dat het een onmachtsgevoel is dat misschien min der met Israel te maken heeft, dan mei het onvermogen tot de verwerkelijking te komen van de droom van de Arabische eenheid, en ook met een machteloosheid ten aanzien van Westerse mogendheden van vers fruit ADVERTENTIE H tSflié - IÉ - specialist in vruchten- brandewijnen Aardbeien-, abrikozen-, ker sen-, sinaasappel-, frambozen-, en citroenbrandewijn,bessen jenever en zoete schillen. Bij Uw slijter Geen statiegeld. DJAKARTA (Reuter) Het militaire tribunaal in Djakarta heeft dinsdag het proces tegen Dhani, dat vandaag zou be ginnen, uitgesteld tot vijf december. Als reden werd opgegeven dat U> presi dent van het hof ziek is en. De 42-jarige gewezen luchtmachtbeveihebber vice-maarschalk Omar Dhani moet te rechtstaan verdacht van medeplichtigheid aan de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Volgens sommige berichten had hij een zenuewinstorting gekregen. Dhani heeft negen maanden in voorarrest ge zeten. Ken Kugelard uit Michigan wachtte niet op de brandweer toen er brand uitbrak op de achterbank van zijn auto. Hij belde de brandweer, en riep: „mijn auto staat in brand, ik kom er aan". Bij de kazerne werd de brand geblust, waarna Kugelard wegreed. AUTOSPORT. De Italiaanse automo- I mobielfabriek Ferrari heeft bekendge maakt dat de Nieuwzeelandse coureur I Chris Amon voor de renstal van Ferrari I is gecontracteerd. Al B U TOCH IN RIO BENT, DAN KUNT U ALS. U WILT EEN HORLOGE KOPEN... De firma Elbewo in Rio de Janeiro heeft een uitgebreide collectie Baume Mercier dames- en herenhorloges. In de Rua Mexico 41 komt men woorden te kort om u Baume Mercier aan te prijzen, leder horloge gaat daar vergezeld van een nieuwe woordenvloed. U hoeft natuur lijk niet speciaal naar Rio. U kunt het ook wat rustiger aandoen en een Baume Mercier horloge kopen in Oslo. Wenen, Ontario, Tokyo of Brussel... Of gewoon bij uw eigen juwelier-horloger in Nederland. Ook hij weet precies wat hij u over Baume S. IVlercier vertellen moet... AlL X Twee jaar verzekerd tegen verlies en diefstal BRUSSEL (AP) De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena heeft bekend gemaakt dat zij van plan is haar tarieven te verlagen, in het bijzonder op de trans atlantische routes. De Sabena wil haar tarieven aanpassen aan het laagste peil van haar concurrenten. Gisteren maakte, na de PanAm, BOAC en SAS ook Air Canada bekend, dat de prijzen op de transatlantische route met ingang van 1 januari omlaag gaan. Een retour Londen-New York kost dan 216 inplaat» van 277 dollar. ADVERTENTIE E R I H A draagbare SCHRIJFMACHINE Schoterweg 5-7, tel. 60114 Nieuwe donors. De nationale donoractie, die het Nederlands Katholiek Vakver bond de afgelopen zeven maanden ten behoeve van de bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis on der zijn leden heeft gevoerd, heeft in to taal 11.632 nieuwe bloedgevers opgele verd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9