Premier Kosygin kapittelt in Parijs de Verenigde Staten Pluimpje voor De Gaulle wegens uittreden NAVO Japan heeft een nieuwe regering ATS gaat weer observeren Heftige onlusten in kleine Portugese kolonie Macao „Maltezer kruis" in autoweg Oostenrijkse justitie weer in kwaad daglicht Meningen in VS verdeeld over kabinet-Kiesinger Omar Dhani staat vandaag terecht Gevangenisoproer in Verenigde Staten Vermoedelijk zeven mensen gedood Vrouw van Mao krijgt functie in het leger Nazi-rechters op hoge posten spreken „recht'' Autoverkopen op recordhoogte Ook in België snel recht op de wegen amm MAANDAG DECEMBER 1966 Masker af Lachsalvo Franse burgemeesters dreigen met aftreden Amerikaanse protestanten zijn tegen de dienstplicht Samenwerking tussen Israel en Jordanië -• 'YïkJ'K t rafHfa v r: In de Ver. Staten (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Amerikaan se regering is erg voorzichtig met uitspraken over het nieuwe Westduit se kabinet. Langzaam maar zeker druppelt echter toch door dat de me ning nogal verdeeld is over de CDU- SPD-coalitie. Aan de positieve kant ziet Washington dat Bonn niet langer geteisterd wordt door de zwakheden en onzekerheden die Erhards regime de laatste tijd kenmerkten alhoewel men natuurlijk nog moet zien hoe effectief de samenwerking tussen de christen-democraten en de socialisten zal zijn. Twijfels Uitwijzing tegenstanders van de apartheid Plan in New York om autowrakken door de lucht te verslepen I (Van onze correspondent) PARIJS. Nadat hij daags tevoren de Westduitse Bondsrepubliek onder vuur had genomen, heeft zaterdag, tijdens een officiële receptie in de Sorbonne-universiteit in Parijs de Russische premier Alexei Kosygin de Amerikanen nogal heftig gekapitteld in verband met de oorlog in Vietnam. Kosygin omschreef de oorlog als ver foeilijk. Ten overstaan van de Franse minister van Onderwijs en het vol tallige corps der professoren die in deze burcht der wetenschap zulke ge spierde taal niet hadden verwacht, deed de Russische staatsman vervol gens ook nog een uitval naar de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie. die hij de erfenis noemde van het agressieve Marshall-plan. Na de ontvangst op de Sorbonne heeft premier Kosygin een delegatie van de Franse Communistische Partij ontvangen, waarvan de leden hem vermoedelijk zo hun eigen problemen uiteen hebben gezet. Want zijn gastheer, president De Gaulle, die hij voor diens buitenlandse politiek dagelijks met bloemen overlaadt, is ge lijktijdig voor zijn Franse geestverwanten staatsvijand nr. één bij de komende ka merverkiezingen. Zaterdag is de Russische staatsman alvorens een reis door de Franse provin cie te ondernemen ook nog eregast ge weest van de internationale persvereni- ging. Men kan zeggen dat Kosygin zijn examen aldaar met goed gevolg afleg de, want in het algemeen, wist hij op rustige toon, zonder demagogie, heldere antwoorden te geven op alle vragen die hem werden gesteld. Een grapjas als zijn voorganger Kroesjtsjev, die zes jaar ge leden met zijn wat boertige humor de lachers op zijn hand wist te krijgen, is Kosygin zeker niet. Maar hij wist althans zijn ondoordringbare masker van koude technocraat even af te leggen om een gezicht te tonen dat niet zonder expres sie is en waarop zich soms zelfs een spoor van ironie aftekent. Ten aanzien van de Europese veilig heid sprak hij zich uit voor een conferen tie waartoe alle landen van Oost en West zouden moeten worden uitgenodigd Maar terwijl van president De Gaulle bekend is dat hij de Amerikanen buiten dat top-overleg, waarvoor hij de tijd ove rigens nog niet rijp acht, zou willen hou den, vond Kosygin dat de Europese lan den zelf over die eventuele medewerking van de Verenigde Staten moesten beslis sen. Met Frankrijk wilde hij een ver drag op lange adem hij sprak van twin tig jaren sluiten. De Fransen kregen bovendien nog een pluimpje omdat zij zich vrijwillig uit de NAVO hadden teruggetrokken. Wanneer de NAVO, die hij als een agressief blok tegen het communistische kamp karakte riseerde, eenmaal volledig was geliqui deerd, zou Moskou, zo beloofde hij gul. ook het pact van Warschau ontbinden De vriendschap met Frankrijk zou intus sen geen enkele schade moeten berokke nen, zo onderstreepte hij ook nog, aan enige relatie die dit land of de Sovjet- Unie nu met andere mogendheden al on derhield. PARIJS (Reuter) 96 Franse burge meesters dreigen af te treden als protest tegen de sluiting van een Amerikaanse militaire basis in Frankrijk. Hierdoor ko men drieduizend Fransen zonder werk. De basis is in Toul in Oost-Frankrijk geves tigd. De burgemeesters van de streek zeg gen op 31 december te zullen aftreden, als de Franse regering geen maatregelen neemt om de economische zekerheid in het gebied veilig te stellen. Zij achten de staat verantwoordelijk voor een situatie, die rechtstreeks het ge volg is van een politiek besluit. Twintig duizend Franse arbeiders zullen in totaal werkloos worden in de komende vier maanden door de opheffing van Ameri kaanse bases in Frankrijk. TOKIO (AP). Premier Eisakoe Sa to, die zich moest verweren tegen be schuldigingen van corruptie van zijn regering, heeft zaterdag een nieuw kabi net benoemd, dat moet trachten verlo ren populariteit en vertrouwen te her stellen. Men verwacht niet, dat hij wij ziging zal aanbrengen in de pro-westerse buitenlandse politiek van zijn land. Maar hij zal ongetwijfeld drastische maatregelen nemen om de binnenlandse situatie te verbeteren, onder andere door het stabiliseren van de economische groei. Sato benoemde de in de VS opgeleide Takeo Miki tot minister van Buitenland se Zaken ter vervanging van Etsoesaboe- ro Sjiina, die een van de drie leidende posten heeft gekregen in de regerings partij van de Liberale Democraten. Hij heeft tot taak „schoonmaak" te houden. Miki behoort tot de progressieve vleugel van de partij. KAAP KENNEDY Een spinvormige aardsatelliet zal morgen in de Verenigde Staten worden gelanceerd om de communi catie-mogelijkheden tussen Azië en Ame rika te onderzoeken. De satelliet zal ook voortdurend het weer boven éénderde van de wereld gaan observeren. De „ATS" een afkorting voor satel liet voor toegepaste technische kennis wordt door het bureau voor de ruimte vaart NASA één van de meest veelzijdige ruimtevaartuigen genoemd die ooit ont wikkeld zijn. Het ruimtevaartuig dat door de acht an- tennesprieten het uiterlijk heeft van een monster-spin zal gelanceerd worden met een Atlas-Agena raket. Het is de be doeling dat de satelliet van 700 kg in een vaste baan komt, zodat zij op een hoogte van 35.890 kilometer boven de equator zal hangen. Ofschoon de „ATS" in staat is kleu rentelevisie en 1200 telefoongesprekken tegelijk te verzorgen, zal de satelliet niet commercieël worden gebruikt. Wel is het de bedoeling als de „ATS" betrouw baar blijkt, deze kennis later te gebrui ken voor commerciële communicatie-sa tellieten. In de komende vijf jaar zullen in totaal vijf ATS-satellieten worden ge lanceerd. SINGAPORE (Reuter). In Djakarta is vanochtend het proces begonnen tegen Omar Dhani, de voormalige stafchef van de Indonesische luchtmacht die beschul digd wordt van verraad in verband met de mislukte opstand van ruim een jaar geleden. In het proces zullen 44 getuigen wor den gehoord, waaronder misschien, presi dent Soekarno. Hem zal men willen vra gen, of hij tijdens de opstand op de luchtmachtbasis Halim was geweest. De 42-jarige vice-luchtmaarschalk zou zich toen op deze basis hebben opgehou den. Volgens de tenlastelegging heeft hij zich in een dagorder achter de actie van de opstandelingen gesteld. Hij be vindt zich al negen maanden in voorlo pige hechtenis. Dhani is de achttiende verdachte die in verband met de mislukte staatsgreep terechtstaat. Verscheidene verdachten zijn reeds ter dood veroordeeld, onder wie oud-minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. Nadat al deze antwoorden door de jour nalisten met gereserveerde belangstelling waren geregistreerd, heeft de Russische premier tenslotte nog een bescheiden lachsalvo teweeg gebracht met zijn ver klaring, dat van alle Franse dag- en weekbladen alleen de communistische l'Humanité in de kiosken van Moskou werd verkocht. Hij legde de journalisten die uit eigen ondervinding toch wel wis ten dat men l'Humanité als andere com munistische partijbladen nauwelijks kan lezen zonder bij die lectuur van verveling in slaap te vallen, uit, dat dit orgaan nu juist de enige krant was, waar in de Sov jet-Unie door het publiek naar werd ge vraagd. PORTLAND (Oregon) (AP) In de Rocky Butte gevangenis bij Portland zijn zondagavond driehonderd gevangenen in opstand gekomen. Ze hielden drie mensen als gijzelaar vast. De politie omsingelde de gevangenis en bevrijdde de gijzelaars. Een bewaker is door de gevangenen ge stoken. Hij is naar een ziekenhuis ge bracht. De politie heeft meegedeeld dat het op roer uitbrak bij een ontsnappingspoging van acht mannen. Geen van hen heeft weten te ontkomen. MIAMI BEACH (Reuter). De Ameri kaanse Nationale Raad van Kerken, een organisatie van de belangrijkste protes tantse en orthodoxe kerkgemeenschappen in de VS heeft een resolutie aangenomen, waarin er bij het Congres op wordt aan gedrongen de dienstplicht in de VS te ver vangen door een dienstverband op vrij willige basis. De Raad nam deze resolutie aan op een bijeenkomst van twee dagen in Miami Beach. JERUZALEM (AFP). Het Israeli sche ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat Israel en Jor danië zullen samenwerken om de groot ste pelgrimstocht naar Bethlehem moge lijk te maken, die sinds het Israeliseh- Arabisch conflict van 1948 zal worden gehouden. 10.000 Arabische christenen die in Is rael wonen zullen de grens mogen over schrijden in verband met de kerstplech tigheden. Zij zullen vier dagen op Jor daans gebied blijven en meer deviezen toegewezen krijgen dan de voorafgaande jaren. MACAO (Reuter) In de Portugese enclave Macao in Zuid-China zijn in het weekeinde gevechten uitgebroken tussen leedn van de plaatselijke „rode garde" en de politie. Vermoedelijk zijn zeven mensen om het leven gekomen en 35 ernstig ge wond. De autoriteiten van Macao heb ben geen officiële cijfers bekendgemaakt. De demonstranten, die rode boekjes waarin uitspraken staan van de Chinese communistische partijleider Mao Tse- Toeng in de hand hadden, richtten ver nielingen aan. Onder het roepen van leu zen als „Doodt de Portugese duivels" vielen zij ook persfotografen aan en joe gen alle blanken van de straat. De beto gingen, die zaterdag begonnen en ook zondag voortduurden, waren bedoeld als protest tegen een politieoptreden op vijf tien november jl., waarbij op het bij Macao behorende eiland Taipa Chinezen zouden zijn mishandeld. De pas benoemde gouverneur, briga de-generaal Nobre de Carvalho, stelde een uitgaansverbod in. Tevens kondigde hij echter aan dat een vijftal eisen van de linkse demonstranten zouden worden ingewilligd. De plaatsvervangende poli tiechef is geschorst. De autoriteiten hebben de bewoners van Macao verzocht, geen kinderen naar school te sturen en binnen te blijven. Herhaaldelijk heeeft radio-Macao d Portu gezen en de Chinezen die het meren deel van de driehonderdduizend inwoners vormen gevraagd, geen nieuwe onge regeldheden uit te lokken. Ondanks een tijdelijke opheffing van het uitgaansver bod was het vanochtend rustig in de en clave. Voor de kust zijn Chinese kanonneer boten verschenen. Men verwacht dat vandaag opnieuw onlusten zouden uitbre ken. iii **,:r Duitse verkeersdeskundigen hebben zich geruime tijd gebogen over het vraagstuk, hoe zij in het knooppunt van de autowegen Frankfort Neurenberg, Heilbronn-Fulda een kruising konden ontwerpen, die af doende zou zijn en tevens zou passen in een van de landschappelijk mooi ste streken van het land. Toen zij het over hun oplossing eens waren, maakten zij een maquette die aller wegen bewondering wekte. Het „Maltezer kruis" zal worden ge bouwd. Het kost vijftig miljoen mark en het zal het modernste wegoer- keerskruispunt in Europa worden. Het stadhuis van de Portugese kolo nie Macao, op het vasteland van China, is het afgelopen weekeinde aangevallen en geplunderd door Chinese demonstranten. Men smeet het meubilair uit de ramen van het gebouw naar beneden. (Tetefoto) TOKIO (AP). Chiang Ching, echtge note van Mao Tse-Toeng, is benoemd tot cultureel adviseur van het leger. In haar eerste redevoering heeft zij presi dent Lioe Shao-Chi en Teng Hsiao-Ping vijanden van haar man genoemd. Door haar benoeming is een band ge smeed tussen de strijdkrachten enerzijds en de communistische partij anderzijds. Van die partij is zij eerste vice-voorzit- ster van het culturele revolutionaire co mité. (Van onze correspondent) WENEN Men behoeft zich niet meer te verwonderen over het feit dat zoveel nazi-beulen in Oostenrijk zijn vrijgespro ken. Simon Wiesenthal, hoofd van het joods documentatiecentrum in Wenen, had zeker gelijk toen hij verklaarde dat de Oos tenrijkse justitie over te weinig geschoold personeel beschikt. Maar bovendien is nu gebleken dat er in Oostenrijk nog hoge rechters in functie zijn, die destijds in nazi-processen een leidende rol hebben ge speeld. Toen de nazi-beul Novak kortgeleden werd vrijgesproken, was de vroegere na- tionaal-socialistische officier van justitie Sabaditsch, voorzitter van de rechtbank die hem vrijsprak. Tevens werd zijn vroe gere collega Zachar uitgekozen om aan het hogere gerechtshof een juridisch advies over dit geval voor te leggen. Verder is ook de vroegere nalionaal-socialistische officier van justitie Spernoga nog steeds in functie bij het hogere gerechtshof Vooral dr. Zacher heeft zich onder Hit- Ier onmenselijk gedragen door de dood straf uit te spreken over mensen die het niet met het nazi-regime eens waren en die bijvoorbeeld naar buitenlandse zen ders luisterden. Op aandringen van een groep voormalige verzetsstrijders heeft het ministerie van justitie deze drie ge vallen nog eens onderzocht. Toch werd daarna verklaard dat deze drie rechters „vanaf 1945 hun taak zonder bedenking hebben vervuld, en op grond van hun diensteed ten volle hun plicht hebben ge daan". Daarom laat de justitie hen ongemoeid. Daaruit wordt wel duidelijk hoe het mo gelijk is dat misdadigers als Verbaelen, Novak en de gebroeders Mauer in Oosten rijk vrijgesproken konden worden of een zeer lichte straf hebben gekregen. De Oostenrijkers zullen moeten wachten tot er een nieuwe generatie van rechters aan bod komt. Het blad „Neues Oster- reich" schreef: „Wij zullen eraan moeten wennen dat er aan ons hoogste gerechts hof mensen recht spreken die gemenere dingen op hun geweten hebben dan de kleine wetsovertreders, waarover zij een vonnis uitspreken." DETROIT (AP) In de laatste tien dagen van november hebben alle Ame rikaanse automobielfabrieken meer nieu we personenautomobielen verkocht dan in de overeenkomstige periode van het recordjaar 1965. Maar de cijfers voor november en de eerste elf maanden van het jaar blijven alle achter bij die voor 1965. Voor General Motors, Ford en Chrys ler is november de beste verkoopmaand uit hun geschiedenis op die van het re cordjaar na geweest. In de laatste tien dagen van die maand waren hun omzet ten 12 pet. hoger dan in de overeenkom stige tien dagen van 1965. Maar de hoop bestaat in Amerikaanse kringen dat de nieuwe regering met haar grote parlementaire meerderheid einde lijk beslissingen zal durven nemen inzake de NAVO-strategie, en wellicht ook in zake het probleem van de Duitse grenzen en de toenaderingspolitiek tot Oosteuropa. Weliswaar is men het in Washington zelf ook niet geheel eens wat betreft dat laatste punt, maar president Johnson en zijn naaste medewerkers lijken toch ernst te willen maken met een ontspanning in Midden-Europa en daarvoor is West- Duitslands medewerking hard nodig. De Amerikanen hopen dat Johnson's „vre delievende verbintenis" met Oost-Europa (een term van de nieuwe medewerker op het ministerie van Buitenlandse Zaken, Brezinski) zal kunnen samenvallen met de toenaderingspolitiek van kleine stappen en georganiseerde coëxistentie, waarover de nieuwe SPD-ministers Willy Brandt en Herbert Wehner in het verleden spra ken. Mocht het lukken het ontspannmgsbe- leid van Bonn en Washington te coördi neren, dan maken de Amerikanen zich weinig zorgen over de door bondskanse lier Kiesinger geuite wens tot verbetering van de betrekkingen met de Franse pre sident De Gaulle.Goede Frans-Duitse re laties vindt ook Washington belangrijk, zolang dit niet inhoudt dat Bonn en Pa rijs samen ontspanning met de commu nisten gaan zoeken door de hele idee van Atlantische samenwerking overboord te gooien. De grootste twijfels koesteren de Ameri kanen aan de ontwikkeling op lange duur. Op het ogenblik is nog niet te overzien welk beleid een heterogeen Westduits ka binet zal voeren, maar als dit onder de druk van een groeiend nationalisme in de uiterst rechtse hoek een zwenking zou maken naar de koers met een overgrote nadruk op Duitslands belangen, positie en macht, dan zou dit de Amerikaanse re gering natuurlijk verontrusten. Voorlopig wacht Washington af, daar bij critiek op het nazi-verleden van Kie singer en bange vermoedens over een teruggang in Bonn's Atlantische instelling zoveel mogelijk onderdrukkend. De enige onverdeeld positieve reactie op de regering-Kiesinger welke uit de Amerikaanse hoofdstad te melden is, kwam vanKiesingers dochter, die hier woont en die getrouwd is met een in Duitsland geboren Amerikaan. „Ik ben blij voor Duitsland" sprak zij met een bescheidenheid die dochters pleegt te sie ren. JOHANNESBURG (Reuter). De Zuidafrikaanse regering heeft de tijdelijke verblijfsvergunningen van twee Angli caanse geestelijken niet verlengd. De een een Amerikaan moet vóór 1 januari a.s. het land verlaten. De ander een Canadees moet voor 28 januari 1967 vertrokken zijn. De Canadees is een felle tegenstander van de apartheid. Een Anglicaanse geeste lijke, die de Zuidafrikaanse nationaliteit heeft, heeft besloten zijn bezittingen te verkopen en een nieuw leven in Enge land te beginnen als protest tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering. Hij wil een gezin van vier mensen mee nemen, dat door de apartheidsmaatrege len uiteen dreigt te vallen. Moeder en een zoon worden beschouwd als mensen van gemengd bloed en twee andere kinderen worden beschouwd als blanken. BRUSSEL (ANP) Ook in België zal de mogelijkheid worden geopend om boe tes op verkeersovertredingen meteen te voldoen. Dat geldt alleen voor kleine overtredingen. Alleen de „wegpolitie" zal de boetes kunnen opleggen. NEW YORK (AP) Een commissie van het parlement van de Amerikaanse staat New York is voorgesteld auto's die pech krijgen met helikopters uit verkeers opstoppingen te halen. Als het plan door gaat zouden de helikopters moeten pa trouilleren boven alle grote verkeerswe gen in het centrum van New-York en de omliggende gebieden. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE. Onbekende soldaat. In Moskou is bij de herdenking van de slag om Moskou van vijfentwintig jaar geleden, het stof felijk overschot van een bij die strijd omgekomen „onbekende soldaat" in de muur van het Kremlin óp het Rode Plein bijgezet. Radar. Alle burger-vliegvelden in West- Duitsland zullen worden vqorzien van het Franse elektronische CSF-systeem, waarbij de radarsignalen in .elevisie- beelden worden omgezet. Paraplu. Een paraplu, die in het metro station in Parijs op de rails was geval len, veroorzaakte kortsluiting, waar door het treinverkeer tweeëneenhalf uur stillag. Scheiding. Vrienden van Barbara Hutton hebben meegedeeld, dat de 54-jarige Wool worth erfgename gescheiden is van haar zevende echtgenoot, de Laotiaanse prins Vinh de Champacak. Vliegtuig. De piloot en twee passagiers zijn zondag om het leven gekomen toen hun privé-sporttoestel in de nabijheid van München neerstortte. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Lawine. Drie Italiaanse skiërs zijn zon dag door een lawine bedolven bij het dorp Montgenevre in Frankrijk. Ze zijn waarschijnlijk om het leven gekomen. Duivenschieten. Elf mensen zijn zondag gewond toen een buks plotseling afging bij een wedstrijd in duivenschieten in San Remo. Ongeluk. De Spaanse prins Luis Alfonso van Beieren is zondag met zijn auto tijdens een internationale autorally in Spanje verongelukt. Evacuatie. De autoriteiten in het dorp Alltwen in Wales hebben de mensen ge waarschuwd, die wonen onder een zes tig meter hoge rotswand zich klaar te houden voor ontruiming van hun huizen, omdat er gevaar bestaat dat rotsblok ken naar beneden zullen storten. Een lagere school onder de rotswand is ge sloten. Kamperen. Eenderde van alle buitenland se toeristen, die Italië jaarlijks bezoe ken, hebben een caravan of een kam peeruitrusting. Het Italiaanse Verbond van Kampeerders en Caravanbezitters heeft bekendgemaakt, dat Italië in 1965 door 1.630.000 kampeerders is be zocht. i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3