Damesploeg van De Blinkert was tegen DES vrijwel niet in gevaar :1 8 Ploegleiders van merkenteams zetten Tour-bazen onder druk Hans met rijke buit aan records kampioen r NEDERLAGEN WIERPEN TEAMS VAN IJMOND TERUG Damesteam Swift overvleugeld door Podravska (5-12) Oudkerk tweede in Antwerpen Harings zesde in cyclecross Europese top van schaakjeugd speelt in Groningen UITSLAGEN Biljartstrijd in district Haarlem München wil groter stadion voor OU Spelen Stolle bereikte - op spikes halve finales MAANDAG 5 DECEMBER 1966 IJmond Dames Europa cup zaalhandbal Glansstuk CVam onae haadfoataiedewerker) De haodbalploegen uit Kennemerland hebben het er zondag niet onverdeeld gunstig afgebracht. De dames en heren van IJmond leden verdiend een neder laag evenals de herenploegen van De Blinkert, Rapiditas en Zandvoortmeeu wen. Heel merkwaardig speelde het ge tal 28 een grote rol bij deze laatste teams: de Blinkertheren verloren met 28-19 van Aalsmeer 2, Rapiditas bleef met 28-12 de mindere van Niloc 2 en de nederlaag van Zandvoortmeeuwen was nog iets groter, n.l. 28-11 tegen Concor dia. Tot winst kwamen de damesploegen van De Blinkert in de hoofdklasse en Ra piditas (waardoor IEV verloor). De De Blinkert-dames hebben in hun eer ste thuiswedstrijd DES uit Enschede te- i-uggewezen. Het was overigens bepaald geen opwindend duel, waarin hoofdklas sehandbal schaars was. In de eerste helft (die veruit de beste was) speelde De Blinkert zeer geconcentreerd. De ver dediging sloot goed en in de aanval kwam men vaak tot aardig spel. Na vijf minu ten leidden de gastvrouwen door twee treffers van Noor Bos met 2-0. De aan vallen van DES waren te traag om wer kelijk gevaarlijk te kunnen zijn Toch velde een laag schot na zeven minuten de betrouwbare Jannie Meinema (2-1). De Blinkert had direkt een antwoord klaar en Mieke Rubaeh scoorde beheerst 3-1. Na een kwartier liet de Haarlemse verdediging zich tweemaal achtereen verrassen en dat betekende 3-3. Twee mi nuten voor het rustsignaal van de uiter mate rustig leidende Kielhorn benutte Noor Bos een strafworp en haar ploeg kon met een kleine voorsprong gaan rus ten (4-3). In de tweede helft was het spel van minder gehalte. Het werd slordig. De op vallende Marian Heil vergrootte vrij snel de voorsprong tot 6-3, waarna DES tot 6-4 kwam. Een afstandsschot van Lenie Beekhuis was na vier minuten goed voor 7-4 en het was duidelijk, dat dit DES geen gevaar meer kon vormen voor de Haarlemse dames. Halverwege de tweede helft verschoten de gasten hun laatste kruit en Marian Heil en Noor Bos brachten de eindstand op 9-5. De heren van Zandvoortmeeuwen (zon der Brugman, Schouten en Herman Ko per) waren niet opgewassen tegen een Dij vlagen zeer goed spelend Concordia (zonder Van Rheenen). Bij de Haarlem mers speelde na lange tijd Ruud Verdam weer mee en hij scoorde acht doelpunten voor zijn ploeg, evenals Selier. Bij de Zandvoorters zorgden hoofdzakelijk Draay- er en J. Koper voor de treffers. Bij de rust leidde Concordia al met 15-5; de eindstand werd na een vooral van Haarlemse zijde 'rommeliger tweede helft 28-11. Een knap zaalhandballend Achilles heeft de herenploeg van Umond puntloos achtergelaten. V.d. Pol en van Wijk ont braken nog bij de Velsenaren en dit was een grote handicap, temeer daar Minnes bepaald niet op schot was. Ook IJmond kwam tot konstruktief spel en mede daardoor was de eerste helft zeer aantrekkelijk. Bij de gasten was de geselecteerde Den Hartog zeer gevaarlijk en hij was de grote animator in de Utrechtse aanval. Minnes gaf z'n ploeg de leiding, die door Achilles al spoedig werd overgeno men. Hoewel Roel Sweers IJmond nog Het blok, dat twee dames van DES hebben gevormd, kov het scnot van de speelster van De Blinkert (rechts) niet keren. De afweer van IJmonds herenploeg is onvoldoende. De speler van Achilles heeft de bal tussen de armen van de Velsenaren doorge jaagd. naast de gasten kon schieten (2-2) hielden de Stichtenaren de groenwitten voortdu rend op een kleine afstand. Ondanks dat IJmond tal van kansen kreeg konden al leen Sweers, Strobbe en Bos de goede Utrechtse doelman in de eerste helft nog passeren. De 7-5 achterstand met rust bood beslist nog wel perspektief. Na de hervatting liep Achilles tot 8-5 uit, maar IJmond kwam fel spelend tot 8-7, dank zij Minnes. Via 7-9 bracht Goed de stand fraai op 8-9. De wedstrijd werd minder fraai doordat het spel wat harder werd. De Velsenaren werden nogal gedupeerd, doordat de scheidsrechter enkele malen de voordeelregel niet toepaste, hoewel zij scoorden. Achilles liep uit tot 12-8 en de wanhoopsschoten van IJmond lever den niet het gewenste resultaat op. Mijn- dert Goed werd op grove wijze uitge schakeld, nadat hij het negende doelpunt had gescoord. IJmond was definitief ge slagen en de eindstand werd 16-11 voor Achilles, dat zonder twijfel het meeste recht op de punten had. De damesploegen van IJmond en Blauw Wit (beide nog ongeslagen) stre den om de eerste plaats van de le klas se. Blauw Wit is verdiend als overwin naar uit de strijd gekomen. Hoewel IJmond door Gerda Groenhof de leiding nam en Berta de Graaf een strafworp van Adrie Meyer (de gevaar lijkste Amsterdamse speelster) stopte, was het toch al gauw duidelijk dat Blauw Wit de beste ploeg was. Na elf minuten leidde het dan ook met 3-1. Ank Eckhard benutte weliswaar een straf worp, maar de gasten liepen verdiend tot 5-2 uit. Door Ank Eckhard werd de rust stand wat dragelijker. Een break out en een afstandsschot brachten Blauw Wit vrijwel in veilige haven. IJmond, dat zeer futloos speelde, verkleinde de achter stand nog wel, maar moest toch met een 8-5 nederlaag genoegen nemen. In een aardige ontmoeting hebben de Rapiditas-dames van IEV gewonnen. Vooral in de eerste helft waren de ploe gen aan elkaar gewaagd. In de tiende minuut doelpuntten Agaath Half (IEV) en Betty Nederstigt (Rapiditas) en vier minuten later vielen de doelpunten weer vlak na elkaar (Joke Karsenbarg en Wil Alles) Na de hervatting was Rapiditas ster ker. IEV zwoegde hard maar was tech nisch toch wel de mindere van Rapidi tas. Nadat Imi Moerland uit een straf worp haar ploeg de leiding had gegeven, was IEV' aangeslagen. Een fraaie achter waartse worp van Ineke Holtkamp bracht de stand op 4-2 en tot vlak voor het ein de werd niet meer gescoord. Toen velde een strak schot van Rinie Stuurman de goede IEV-keepster (5-2). De Nederlandse zaalhandbalkampioen dames Swift Roermond is het toernooi om de Europese beker zaterdag begonnen met een nederlaag van 5-12 tegen het Joe goslavische Podravska. Hoewel de Joego slavische dames in dit toernooi debuteren, waaraan Swift al voor de vierde achter eenvolgende maal deelneemt, waren zij duidelijk sterker. Ze beschikten over twee meisjes Tomasek en Knezevic, die vanuit de tweede linie veelvuldig tot scoren kwamen. Swift miste een dergelijke speelster. Vooral in de eerste helft hadden de Ne derlandse meisjes verder geen antwoord op een technisch foefje, dat de Joegosla vische dames toepasten bij het nemen van een vrije worp. Drie speelsters gingen daarbij met de rug tegen de Nederlandse verdedigsters staan, zodat deze niet naar voren konden komen om de speelsters van de Joegoslavische tweede linie aan te vallen. Deze benutten dan de enige meters ruimte, die zij daardoor kregen, bijzonder bekwaam. Bij rust stond Swift dan ook reeds achter met 3-6. Het eindresultaat: 5- 12 laat weinig hoop voor de returnwed strijd op zaterdag 10 december in Ljublja- Bij de wielerwedstrijden, die zaterdag in het Antwerpse Sportpaleis werden ge houden won de Belg Leo Proost de 30 km achter grote motoren met een voorsprong van vijf meter op de Nederlander Jaap Oudkerk. Van der Lans eindigde achter Verachtert als vierde op 1 ronde en 55 meter. In een wedstrijd om de „arm band" van Antwerpen liep Jean Wal- schaert bij de achtervolging Jean Mon- teyne na 3 min., 50 seconden in. De Westduitser Rolf Wolfshohl heeft zondag in Hannover tijdens een interna tionale cyclecross voor de eerste maal van dit seizoen de Belg Eric de Vlae- minck, wereldkampioen 1966, verslagen. De 27-jarige Wolfshohl, die reeds drie maal de wereldtitel cyclecross voor zich opeiste, bleef tien van de twaalf ronden in de buurt van zowel De Vlaeminck als de Italiaan Renato Longo. Tijdens de voorlaatste ronde viel h\j onverwacht ruim 50 m terug, maar gedurende de laatste twee km kwam de Westduitser zo sterk terug, dat hij een voorsprong van I 20 sec. kon nemen. De Nederlandse kampioen Huub Ha rings kon het tempo van de sterkste cyclecrossers ter wereld niet bijhouden en liep in gezelschap van de Westduitsers Bölke en Waibe een achterstand van bij na vijf minuten op. Op de laatste meters wisl Harings de Duitsers echter voor te blijven, hetgeen hem een zesde plaats op leverde. De uitslag: 1- Wolfshohl, 24 km in 59 min., 26 sec., 2. De Vlaeminck 59.46, 3. Longo (It.) z.t., 4. Jördens (W.-Dld) 1.00.03, 5. Pelchal (Fr.) z.t., 6. Harings (Ned.) 1.04.03. (Van onze correspondent) Het internationale jeugdschaaktoernooi dat nu reeds voor de vijfde keer in Gro ningen zal worden gehouden, Ifrijgt een Europees karakter. Er is een nieuwe opzet uitgedacht, waarbij 16 jonge top-spelers uit 15 landen zijn betrokken. De jonge schaak-cracks spelen in poules twee ron den om respectievelijk 2 plaatsen in de finalegroep en om 2 plaatsen in de clas- sificatiegroep. De Engelsman Whiteley deelde het vorig jaar met de Nederlander Hans Ree de eerste plaats in dit Niemeyer-toernooi, en de Engelsman zal ook dit jaar weer aan wezig zijn. Voor ons land komt van 27 december 1966 tot 9 januari 1967 Jan Timman uit Delft in dit toernooi uit en verder komen achter de borden: Rooze (België), Pedersen (Denemarken), Wes termeier (West-Duitsland), Vadasz (Hon garije), Moles (Ierland), Dragan (Joego slavië), Roth (Oostenrijk), Lewi (Polen), Dan (Roemenië)), Steinberg (Rusland), Pribyl (Tsechoslowakije) en Svensson (Zweden) en Schapfelberger (Zwitserland). Vrijdag 9 december om 10.00 uur in Pa rijs bestaat er alle kans dat Jacques God det en Felix Levitan bakzeil moeten ha len betreffende het plan om de ronde van Frankrijk 1967 met nationale ploegen te rijden. Dan komen namelijk de ploeglei dèrs en directeuren van de extra sportie ve merken in het geweer om de puntjes op de i te zetten. De vertegenwoordigers uit Frankrijk, Italië, Spanje, Nederland, België, West-Duitsland, Zwitserland willen géén nationale ploegen in de Tour de France, wel doorgaan met de merken teams. Wordt dat niet ingewilligd dan staan de fabrieksploegen geen renners af. „Wanneer er nationale ploegen, be staande uit tien renners van zeven landen zouden komen, dan starten er 70 renners terwijl er vroeger zo'n 140 deelnamen. Reeds eerder tijdens besprekingen met andere ploegleiders in de ronde van Lombardije, was men unaniem van me ning dat het voorstel van Levitan geen enkele kans maakte. Nu men toch de ron de van Frankrijk van 1967 wil organise ren met nationale ploegen komen wij op voorstel van Peugeot en Merrier bij el kaar om de duimschroeven aan te draai en dat zei Kees Pellenaars. „Een dag tevoren komen alle ploeglei ders tezamen om de belangen te beplei ten betreffende reisvergoedingen en de contracten van de renners. In Frankrijk is men nu al zover, dat men is overge gaan tot internationale contracten, waar bij is voorgeschreven dat de renners aan die bepaalde wedstrijden wel en aan an dere wedstrijden niet kunnen deelnemen. Maandag heb ik met Ton Vissers en Van der Ende, de ploegleiders van andere sportieve merken, een bespreking. Ik zal voorstellen dat zij mee gaan naar Parijs. I jmmwwimwiBiwwwMMmiwiwwwuwwwwMiBBBBAiwifuinj'flf Ongeslagen en met een rijke buit aan nieuwe records heeft de 29-jarige Hans Vultink uit Aalten het eerste ere-klasse- kampioensehap van dit seizoen, het moei lijke anker kader 47/1, op zijn naam ge schreven. Wat nog veel belangrijker is: Vultink heeft in Apeldoorn bewezen, door gedrongen te zijn tot de superklasse bij de kadristen. Dit lijkt wat onwaarschijn lijk na de record jacht van Vultink in het weekeinde, waarin hij zaterdag in één partij Wijnen het 48 uur oude serierecord en Scholte het record partijgemiddelde ontnam (Vultink was in vier beurten één beurt sneller uit dan de Eindhovenaar twee jaar geleden) om zondag in zijn laatste partq tegen Wijnen de serie op te schroeven van 223 tot 260, hoger dan het Europees record van Tonny Schrauwen (235). Bovendien eindigde Vultink met een algemeen gemiddelde van 24,41, een pres tatie, die slechts voor weinigen is wegge- legd. Het rijpende talent van de Aaltenaar is nog niet volgroeid. Wel heeft Vultink nu, mede dankzij en zeer consciëntieuze voorbereiding, een enorme sprong op de kader-ladder gemaakt, maar daarnaast toonde hij in de eerste drie partijen mo menten van zwakte, van slordigheid, die er tenslotte de oorzaak van waren, dat het record algemeen gemiddelde van Wij nen onaangetast bleef. Niet alleen spel- technisch, maar ook in mentaliteit is Vul tink gegroeid. Weergaloos goed was zijn spel in de vele grote series. Niet minder dan zes maal overschreed hij de honderd. Twee keer zelfs de tweehonderd. Alleen in zijn derde partij, tegen Sundquest, bleef de Aaltenaar met een topreeks van 79 onder de maat. wist ditmaal zijn meerdere gevonden te hebben in Vultink. Van 5 tot en met 8 januari neemt Vultink in het Noordfran se stadje Marc-en-Baroeul deel aan het Europese kampioenschap 47-1. Indien er in Marc-en-Baroeul een tweede Nederlan der zou kunnen deelnemen dan is dat Joop Roodenburg, die alleen van Vultink verloor en na een slopende slotpartij te gen Jacobs zij waren twee uur later klaar dan Vultink en Wijnen beslag legde op de tweede plaats. Het glansstuk werd uiteraard de reeks van 260 in de slotpartij tegen Wijnen, toen Vultink overigens al zeker was van de titel. Want zaterdagnacht had Wijnen een I onverwachte nederlaag in 25 beurten ge leden tegen Roodenburg en omdat Vul tink zelf in 15 beurten Jacobs had versla gen, was het verschil van twee match- punten tussen de favorieten nog wel voor Wijnen te overbruggen, maar de achter stand in moyenne niet meer. Wijnen toonde in de slotpartij zijn voor nemens met series van 37 en 117 in de eerste twee beurten. Vultink had 7 pun ten verzameld. Maar toen begon de Aal tenaar aan zijn fantastische opmars. Technisch volmaakt dreef hij de ballen in I een trosje langs de kaderlijnen om steeds na vijf tot zes ragfijn gescoorde nun ten met zuivere rappels de positie te herstel- I len. Doodstil volgden de honderden toe schouwers deze uiting van superioriteit. Een ovatie daalde neer, toen Vultink de 224 had bereikt en een nieuw record ze ker was. Hij nam even pauze en ging verder in een poging om de 297 te berei ken en het record partij gemiddelde weer scherper te stellen. Dit leek voor de toe schouwers een utopie, maar Vultink wist beter. Hij had immers in serieuze en ge controleerde trainingspartijen tot vijf keer Itoe de 300 overschreven met een reeks van 397 als top. De 240 werden in groot- meesterlijke stijl bereikt. Het werd 250, 255, 260. De ideale positie was verloren gegaan, maar de ballen lagen niet ver uiteen aan het benedeneind van de tafel en met een simpel trekstootje zou de res tauratie een feit zijn. Zorgvuldig legde Vultink aan, stootte af en.miste op een haar. Het nieuwe record was dus 260. Dat Wijnen toen niet meer de kracht kon opbrengen om de partij nog in winst om te zetten was niet zo verwonderlijk. Hij De uitslagen van de biljartwedstrijden in de afgelopen week voor de competitie van het district Haarlem van de KNBB waren: Afd. A: Trio 2Excelsior 1 42. Afd. B: Vreeburg—SVV 1 60; Vriendenclub 1—Suisse 1 6—0: OVS 1—DVO 1 4—2; Haarlem- Noord 1—Hof van Holland 1 24; Hof van HollandVriendenclub 1 60. Afd. C 1: Suisse 2—OVS 2 4—4; DVO 2— Haarlem-Noord 2 44. Afd. C 11: SVV 2—Onder Ons 1 44; 1939 Bloemendaal 1—Het Noorden 1 08; Kennemer- land 1—Hof van Holland 2 6—2. Afd. l> I: AdvendoIVO 1 44; OVS 3— Vriendenkring 1 62; Entre Nous 1—Excelsior 3 4—4; Odin 1—Suisse 4 4—4. Afd. D II: Het Noorden 2—De Vaart 2 4—4: Frans Hals—Haarlem-Noord 3 4—4; Vrienden kring 2—SVV 3 6—2; Haarlem-Oost 1—DVO 3 62. Afd. D III: Vriendenclub 3—Hof van Holland 3 44; SW 4-Vriendenclub 3 62; DVS 2Hof van Holland 3 6—2; Onder Ons 2—De Vaart 3 8—0. Afd. E I: OVS 4—SVV 5 0—8; De Vaart ■- Vriendenclub 4 80; Haarlem-Noord 41939 Bloemendaal 2 44. Afd. E II: Het Noorden 2—Kennemerland 3 go. Afd. E III: IVO 2—Haarlem-Oost 2 6—2; Het Noorden 4—Odin 2 2—6; DVS 3—Boru 2 8—0; Odin 2—DVO 4 8—0. Jansen Van Leur Sundquest Beekman Wijnen Jacobs Vultink Roodenburg Van Leur Beekman Jansen Sundquest Roodenburg Wijnen 1 J acobs Vultink Vultink Wijnen Beekman Jansen 227 23 67 9.86 300 23 66 13.04 300 21 66 14.28 294 21 66 14.00 300 17 94 17.64 I 110 17 32 6.47 300 4 223 75.00 53 4 24 13.251 164 18 58 9.11 300 18 54 16.66 181 22 300 22 300 25 252 '25 22 8.22 39 13.63 73 12.00 43 10.08 219 15 42 14.60 300 15 110 20.00 300 168 5 260 60.00 5 1,17 33.60 300 20 182 20 59 45 15.00 9.15 Van Leur 300 17 90 17.64 Sundquest 250 17 114 14.70 Roodenburg 300 28 45 10.71 Jacobs 294 28 77 10.50 Eindstand kolommen geven respectie velijk aan matchpunten, caramboles, beur ten, hoogste serie en alg. gemiddelde 1. Vultink 14 2100 86 260 24.41 2. Roodenburg 12 1853 154 154 12.03 3 Wijnen 10 1920 99 212 19.39 4 Van Leur 6 1670 113 92 14.77 5. Jacobs 6 1685 145 82 11.62 6. Beekman 4 1569 119 89 12.16 7. Sunquest 4 1685 169 114 9.97 8.Jansen 0 920 127 67 7.24 Toemooigemiddelde: 13.24 Sundquest en Jansen bleven onder de minimumgrens van 11,maar kunnen niet degraderen omdat zij nog geen ereklassers. Kees Pellenaars Wanneer de Tourbazen zich yast blijven houden aan een ronde met nationale ploe gen bestaat er grote kans, dat de extra- sportieven de ronde van Spanje of Ita lië zullen aangrijpen en dat zou de dood steek voor de ronde van Frankrijk zijn," aldus Kees Pellenaars. München wil een groter Olympisch stadion om de spelen van 1972 waardig onder te kunnen brengen. Dit was liet verrassende denkbeeld dat naar voren werd gebracht tijdens de vierde zitting van het organisatiecomité. President Willy Daume verklaarde dat het project Oberwiesenfeld onaangetast kan blijven, maar dat aan het te bouwen Olympische stadion nieuwe, grotere en internationale eisen moeten worden gesteld, die aanzien lijk uitgaan boven hetgeen tot dusverre werd geprojecteerd. De plannen zullen geheel dienen te worden omgewerkt. De president hoopt dat eind 1968 met de bouw begonnen kan worden. Men meent dat drie jaar zullen verstrijken eer het stadion gereed is. „We bevin den ons thans reeds in tijdnood", ver klaarde Daume. Op grond daarvan hoop te hij dat de stad München, de staat Beieren en de nationale regering het snel eens zouden worden over de financiering van het project. In 1967 zal Duitsland een officiële Olympische penning slaan. Op de vijfde zitting van het organisatiecomité op 17 maart zal worden beslist, waar de Olym pische zeilwedstrijden zullen plaatsvinden Kandidaten hiervoor zijn Kiel en Trave- munde. Met spikes aan de voeten om zicli be ter staande te kunnen houden op de door weekte grasbaan bereikte Fred Stolle za terdag de halve finales herenenkelspel van de tenniskampioenschappen van de staat V ictoria. Hij versloeg zijn land genoot Barrv Phillips Moore met 6-2, 6-3, 6-3. John Newcombe (Australië) won met 9-7, 10-8, 6-2 van de Amerikaan Arthur Ashe en plaatste zich voor de halve fina les, waarin hij tegen Fred Stolle uit komt. Ashe, die negen punten verloor door dubbele fouten, was tegen het einde van de partij licht geblesseerd. Hij hinkte enigszins. Het achttienjarige Amerikaanse meis je Rosemary Casals bereikte de finale van het dames enkelspel door een zege met 6-3, 4-6, 6-2 op mevr. Lorraine Ro binson (Australië), Rosemary Casals komt in de finale uit tegen Kerry Mel ville (Australië), die haar landgenote mevr. O'Neill met 6-2, 6-4 versloeg. Stolle en Emerson bereikte de finale van het herendubbelspel door een overwinning met 6-2, 12-10, 6-4 op de Australiërs Bill Bowley en Owen Davidson. Alle finales werden uitgesteld tot 18 december, de dag na de Zuid-Australische kampioenschap pen in Adelaide. Door de regen van vrijdag en zaterdag raakte het tijdschema in de war.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9