Veiligheidsraad morgen bijeen voor Rhodesië „Neen" op de muren in Madrid gericht tegen volksstemming 27 et. voordeel.' Hero jus d'orange Felle taal na gratieverzoek uit Nederland Amerika's FBI speelde luistervink A 3 IN DE GREEP V VAN DE GRIEP? Van dag tot dag Soekarno kwaad op ex-politieke gevangenen Jacqueline in mini Puur sap-boordevol gezondheid Vliegverbod voor Westduitse „Starfighters1 WITTE KRUIS WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 V- (Gezinsfles) 'ORAM! V De zaak-Soebandrio poeders helpen u eruit! Proces tegen ex-SS'er in Freiburg begonnen Ongeldig Bakers positie amm ADVERTENTIE Premier Zijlstra heeft in zijn regerings verklaring gezegd, dat het landsbelang een beslissing op korte termijn vergt inzake de winning van gas en olie uit de bodem van de.Noordzee. Het gaat om het zoge naamde „continentale plat", dat als voort zetting wordt beschouwd van het Neder landse grondgebied. Internationale olie maatschappijen willen er proefboringen ondernemen, op voorwaarde dat zij bij het welslagen daarvan binnen zes maan den een vergunning krijgen om de olie en het aardgas te gaan exploiteren. Maar op welke voorwaarden? In een ontwerp van de desbetreffende „algemene maatre gel van bestuur" heeft de afgetreden mi nister den Uyl bepalingen vastgesteld, waarmee een aantal ministers niet ak koord gingen en de grote maatschappijen ook niet. Het probleem is, of er een naamloze vennootschap zal worden opgericht met financiële deelneming van de staat. De heer den Uyl was daarvóór, en hij wil de een zodanige „vinger in de pap", dat in ruil voor het staatsaandeel dan ook 65°/o tot 7.6 °/o van de netto winst aan de staat ten goede zou komen. De oliemaatschap pijen voelen weinig voor een „gemengd- bedrijf", waarop de overheid dus recht streekse invloed kan uitoefenen en nog minder voor het winstpercentage, dat de staat opeist. Nu bekijkt het kabinet-Zijl stra het ontwerp opnieuw. Maar als het sterk wordt veranderd ten gunste der olie-maatschappijen zal de Partij van de Arbeid er een debat over eisen in de Tweede Kamer en de politieke sfeer zal er nog troebeler door worden. Het is namelijk zo, dat de P.v.d.A. heeft verklaard, dat de kabinetscrisis door de rechtervleugel van de Katholie ke Volkspartij is uitgelokt (en met behulp van de Anti-Revolutionaire Partij tijdelijk is opgelost) om het ontwerp-den Uyl voor de exploitatie van de Noordzeebodem te torpederen. Men zou hier te doen hebben met een sterke druk van de internationa le oliemaatschappijen, die twee regerin gen (de Engelse en de Amerikaanse) zou den hebben bewogen stappen te doen bij minister Luns. De socialistische ex-minis ters houden vol, dat minister Luns om de ze reden tegen de heer den Uyl stelling heeft gekozen. De kritiek op de begroting van het kabinet-Cals zou dus bijzaak zijn. En dit moet blijken uit het feit dat de „rechterzijde" niet vast houdt aan haar oorspronkelijke eisen dienaangaande, nu eenmaal de P.v.d-A. uit de regering ver wijderd is. Het is een onverkwikkelijke zaak. Dat oliemaatschappijen zo gunstig mogelijke voorwaarden eisen is geheel normaal. Zij staan sterk, want de Nederlandse staat beschikt niet over de apparatuur of de deskundigen, die nodig zijn voor het ontdekken en het exploiteren van olie en aardgas. Ook de heer den Uyl was al bezig geweest, zijn voorwaarden milder te maken. Het is echter een ernstige be schuldiging te veronderstellen dat de po litieke crisis is uitgelokt om af te komen van minister den Uyl, zonder dat dit openlijk is gezegd. Blijft die verdenking rusten op K.V.P. en A.R.P., dan wordt de komende verkiezingscampagne volko men vergiftigd. Gaat het kortstondige noodkabinet-Zijl- stra nu in een ijltempo de voorwaarden wijzigen, ten gunste van de oliemaat schappijen, dan krijgt de beschuldiging van de P.v.d.A. een schijn van waarheid en zal zij bij de verkiezingen een grote rol spelen. Het eenvoudigste is dus, het ontwerp te laten rusten, totdat een nieu we regering, gesteund door een meerder heid van het kiezerskorps, in april of mei de voorwaarden kan vaststellen. Be rekend is, dat er een jaar verloopt tussen dit opstellen der concessie-bepalingen en de eerste proefboringen. Die zouden dan kunnen plaats vinden in het voorjaar van 1968. En eerder kan men toch niet be ginnen, want de herfst en de winter lenen zich niet voor dit onderzoek in de Noord zee. Haastige spoed is zelden goed, maar thans onnodig en ongewenst. 1 De Britse Conservatieve Partij zal van- pig aan een olie-clausule te onttrekken, avond in het Lagerhuisdebat zich tegen omdat de conferentie van eerste mmis- de resolutie uitspreken waarmee de La- ters van het Gemenebest van mefcrng was bour-regering naar goedkeuring zoekt dat iedere beslissing die Groot-Brittan- van haar beleid inzake Rhodesië. De con- nië de steun van de Verenigde Naties servatieven zullen ook stelling nemen te- doet zoeken op het gebied van de eco- gen de stappen die de Britse regering nomische sancties tegen Rhodesie, de wil ondernemen in de Veiligheidsraad, unanieme steun moet hebben van het die morgen bijeen zal komen, om de Gemenebest. kwestie te bespreken. De verwachting is dat minister Brown Dit zijn de laatste ontwikkelingen in in New York met een gematigde resolu- het Rhodesische drama dat zich nu snel tie ter tafel zal kpmen, waarin de dwang- naar een climax spoedt. De Gemenebest- maatregelen m vier fasen zullen worden commissie die zich bezighoudt met de toegepast. Olie zou daarbij in de laatste economische dwangmaatregelen tegen fase vallen. De Britse regering hoop Rhodesië, heeft in Londen voor het ver- hiermee een conflict met Zuid-Afrika te trek van de Britse minister van Buiten- voorkomen. landse Zaken, George Brown, geëist dat Wat het voorstel van Ian Smith be- een olie-blokkade in de Veiligheidsraad- treft, wordt het onwaarschijnlijk geacht resolutie wordt opgenomen. Zowel pre- dat dit Rhodesische gebaar de machme- mier Wilson als minister Brown hoopt I rie die nu in New York in beweging is dit in eerste instantie te vermijden. De gezet, kan tegenhouden. Mogelijk is ech- vertegenwoordiger van Zambia in de ter dat de gematigde resolutie van commissie heeft verklaard dat zijn land minister Brown zal worden aanvaard, tegen de resolutie zou stemmen wanneer omdat de vier-fasenmethode Londen als- de olie-clausule niet wordt opgenomen. nog de gelegenheid zou geven om met Zambia's positie maakt het in feite mo gelijk voor premier Wilson zich voorlo- "Wft Vtv, Salisbury te praten, voordat de laatste economische duimschroef is aangedraaid. Premier Wilson, die gisteravond op de televisie een verantwoording aflegde van zijn besprekingen met Ian Smith, zal door het voorstel van de onderzoek-com missie onder pressie gezet worden om ook deze mogelijkheid alsnog voor een vergelijk te exploreren. De Britse premier zei voorts dat zijn regering drie maanden geleden Salisbury het voorstel heeft gedaan tot een tijdelij- (Van onze correspondent) ke Unie van Rhodesië en Groot-Brittan- DJAKARTA. President Soekarne nië te komen, waarbij blanke en Afri- heeft zich, volgens minister van Buiten- kaanse Rhodesiërs zitting zouden hebben landse Zaken Adam Malik, op de jongste in het Britse Lagerhuis, totdat een meer- bijeenkomst van het regeringspresidium derheidsregering m Rhodesie gevormd verbolgen getoond over de activiteiten zou kunnen worden. Dit voorstel werd van de vrijgelaten politieke gevangenen aldus Wilson door Salisbury van de hand van „rechts". Hij zou deze groep mannen, gewezen, die in vrijheid werden gesteld na de om- „Haar rok is kortDat deelt een Brits modetijdschrift triomfantelijk mee onder deze foto van mevrouw Jacqueline Kennedy, de echtgenote van de vermoorde Amerikaanse president. Zij heeft lang geweigerd de minimode te volgen. Maar toen zij vrijdag een restaurant in Lon den bezochtbleek dat zij haar me ning had gewijzigd. ■■Tien centi meter boven de knie juicht het Britse tijdschrift. „Korter dan ze ze ooit heeft gedragen!" het wenteling van oktober vorig jaar, liefst weer laten opsluiten. Tot de meest actieve leden van deze groep behoort de voormalige Nederlander hadji J. C. Princen, die zelfs vice-presi dent is geworden van het Indonesische instituut voor de verdediging van de rech ten van de mens. In die functie is hij be sprekingen gaan voeren met het departe ment van Justitie over het lot \an de o «rp. Snaanse gevangenen ui. öeperiode vóór de poli-S'.n 'vllen "en de op vrij. voeten ge.,telde l>'t referendum dat volgende politieke tegenstanders van het oude re- gehouden ongel ig v hpt gime hebben namelijk nog „stad-arrest" petitie, waann om J d u Onder hen bevinden zich mr Assaat, voeren van een campagne tegen dei meu Mohammed Natsir en oud-premier Boer- we grondwet werd gei g hanoedin Harahap. Geen van de leden pen De petitie was ingediend door chr.s- van deze eroen is berecht. ten-democraten, socialisten, sociaal-de Ook over het lot van andere groepen mocraten en leden van de verbo en oppo- zal duidelijkheid moeten komen. Dit geldt sitie. bijvoorbeeld voor hen die betrokken zijn geweest bij de aanslagen op het leven In het verzoekschrift we v m van Soekarno. de zogenaamde Tjikini-af- uitstel gevraagd om tegengestelde menm- faire in Djakarta en de Tjendrawasih-1 gen te kunnen laten horen en m affaire in Makassar. Ook worden nog al- zicht op het stemmen. De volksstemming tijd enkele honderden jongeren, leden van wordt 14 december gehouden, de islamitische jeugdbeweging Ansor op Voor het eerst zijn op muren het eiland Madoera vastgehouden, wegens buitenwijken van Madrid kleine aanpia hun aandeel in de moord op communis- biljetten aangebracht, waarop de kiezers ten. De jongelui zouden hebben deelgeno- I worden aangespoord „neen te s em men aan het bestormen van de gevange- men. nis van Madoera met het plan de daar Het Spaanse episcopaat heett „ïsteien gevangen gehouden communisten te lyn- aan het eind van zijn plenaire confeien- chen. Die zouden door het leger bijtijds tie, die op 28 november was begonnen, de - - kiezers opgeroepen „vrijelijk te stemmen, ASAPP. Profiteer volgens eigen geweten en geleid door de conclusies van het concilie". Naar van welingelichte zijde verluidt zou een groe pering in de „katholieke actie een stuk voorbereiden, waarin gepleit wordt voor afwijzing van de voorgestelde grondwets wijziging. De verklaring van het episcopaat maakte geen gewag van de lang ver wachte wet op de vrijheid van godsdiens' In de grondwetswijzigingen, welke bij hel BONN (DPA) De inspecteur van de referendum van 14 december moet wor- Westduitse luchtmacht heeft, „uit veilig- den goedgekeurd, komt ook een clausule heidsoverwegingen" opdracht gegeven voor over liberalisering van de vrijheid om ane „Starfighters" aan de grond te van godsdienst. Omdat de bisschopscon- houden. Het besluit is genomen met het ferentie een week voorhet referendum oog 0p de veiligheid van de vliegers, na- werd gehouden, hadden waarnemers ver- hat op 28 november de vijfenzestigste wacht dat de Spaanse bisschoppen zich „Startfighter" sinds 1961 verongelukte naar Java zijn overgebracht. (Van onze correspondent) Ook zouden uitlaten over de godsdiensti ge aspecten van de nieuwe wetten. De bisschopsconferentie heeft we! be sloten de leken en de lagere geestelijk heid grotere zeggenschap te geven bij het bestuur van de kerk door de instelling van een priesterlijk en pastoraal concilie, lie. DJAKARTA In Indonesië is van en .„k-to i kele kanten gereageerd op het telegram, - - .I, waarin honderd vooraanstaande Neder Zevenendertig piloten verloren in totaal landers onlangs de regering in Djakarta het leven. hebben gevraagd om gratie voor de ter- Brand. Voor de tweede maal in één doodveroo-rdeelde ex-minister van Buiten- maand is brand uitgebroken in de toe- I landse Zaken Soebandr -1 1 _1 L A/\-f#llmrrirt-inV komstige zetel van het hoofdkwartier van de EEG in Brussel. Niemand ADVERTENTIE FREIBURG (AFP) In Freiburg is I dinsdag een proces begonnen tegen de 57-jarige oud-SS'er Walter Thormeyer. Hij zou in 1942 en 1943 in het Poolse Mie- lec 114 joden hebben laten ombrengen en aan een aantal terechtstellingen zelf hebben meegedaan. Er zijn veertig ge tuigen. Enkelen komen uit de Verenigde j Staten, Canada of Israël. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Luistervink spelen lykt een ondeugd te zijn, die niet alleen talloze stervelingen, maar ook overheidsinstellingen in het bloed zit. Kort geleden is na melijk uitgekomen dat Amerika's federale politie (F.B.I.) haar oor te luisteren heeft gelegd op plaat sen waar geen overheidsoor iets te zoeken had, namelijk in hotels en kantoorruimten. Via in de muur aangelegde elektronische apparaat jes hoorde de F.B.I. gesprekken, die enige zakenlieden onder wie de van belastingfraude beschuldigde Fred Black voerden met zaken relaties, advocaten, enzovoorts. Pi kant aspect hiervan was, dat één van Blacks zakenrelaties een zekere Robert G. (Bobby) Baker was, een man die als secretaris van de democratische fractie in de Senaat eens als senator Lyndon Johnsons rechterhand optrad. Baker is zelf in staat van beschuldi ging gesteld omdat hij in de jaren dat hij Johnsons knecht was op fabuleuze manier een miljoenenvermogen uit de grond stampte. Vermoed wordt dat de ze rijkdommen niet zomaar koers zet ten naar Bobby Baker, maar dat hij misbruik maakte van zijn machtige positie in de Senaat om zijn zakken te spekken. Een aantal conversaties, dat de F.B.I. oppikte met het elektronische oor, had direct of indirect met Bobby Baker te maken. Het ministerie van Justitie in Washington gaf dat vorige maand toe en publiceerde zelfs een deel van de afgeluisterde gesprekken in een memorandum aan het Opper ste Gerechtshof. Het ministerie be toogde bij deze onthulling evenwel dat het afluisteren weliswaar onwettig ge weest was, maar dat de openbare aan klagers die de zaak tegen belasting ontduiker Black en handige Bobby Ba ker leiden, helemaal geen inzage heb ben gekregen in de tekst van de afge luisterde gesprekken, zodat niemand kan beweren dat de heren vervolgd worden op grond van illegaal verkre gen belastend materiaal. DIT PUNT IS van het grootste be lang sinds het Opperste Gerechtshof in een aantal uitspraken van de afge lopen jaren bepaald heeft dat de politie bij het handhaven van de wet niet zelf mag overtreden en dat belastend ma teriaal, verkregen door wetsovertre dingen, niet in de rechtszaal gebruikt mag worden. Deze bepaling heeft tot gevolg ge had dat bekentenissen, afgelegd onder druk of zonder dat de beklaagde er op gewezen was dat hij niets hoefde tê zeggen zonder advocaat, resultaten van onwettige huizoekingen of afluis terpraktijken, enzovoorts allemaal on geldig zijn verklaard als belastend be wijsmateriaal. Dit heeft als resultaat dat een aantal misdadigers vrijgespro ken moest worden. Of afluisterpraktijken onwettig zijn en in strijd met de Amerikaanse grond wet is overigens niet zonneklaar. Even als in West-Duitsland en Nederland is ook de Amerikaanse wetgeving niet bij de tijd op dit punt. In 1928 bepaalde het Opperste Gerechtshof bijvoorbeeld dat het aftappen van telefoonlijnen door de politie geen schending is van de regel, die onredelijke opsporings methoden verbiedt: Later deden de he ren rechters uitspraken, waarop de middeleeuwse beoefenaren van de ca suïstiek jaloers zouden zijn geweest, zoals bijvoorbeeld die, waarbij be paald werd dat een elektronisch af- luisterapparaat tegen een muur beves tigd de grondwet niet schendt, maar dat ditzelfde apparaat aangebracht in de muur wel een wetsovertreding in houdt. Op dit moment is de verwarring groot en lijkt er behoefte aan een wet geving, die het luistervinkspelen aan banden legt. De zaak van Black en Baker heeft een paar dingen opgerakeld, waaraan nu niemand meer voorbij kan gaan. Ten eerste dat het niet genoeg is dat onwettig verkregen velastend materi aal niet gebruikt mag worden in de rechtszaak, want dat de politie dan nog altijd in staat blijft om via het onwettig verkregen materiaal wettig bewijsma teriaal te produceren, waardoor de schending van iemands privéleven een feit blijft. Ook al hoort men er dan misschien niets over voor de recht bank. Pas als de F.B.I. met zijn fa natieke directeur, de vrijgezel-commu nistenjager J. Edgar Hoover, bij de wet verboden zou worden zijn elektro nische oren aan de muren te kleven, zou de kans bestaan dat de afluister praktijken (waarvan de meeste Ame rikanen lijken te denken dat deze al leen in communistische landen voor komen) stopgezet worden. Berita Youdha, het dagblad van het le- van de EEG in Brussel, in lemana i ger, spreekt vande „Nederlandse Doer- „,-d gewond. De sch.de w.s eering.| jang-spel, die laster als wapen hanteert. Volgens het blad Merdeka is de handte keningenactie in Nederland gevoerd door een handlanger van Soebandrio in samen werking met agenten van de BPI, de In donesische BVD, die na dit succes volgen de stappen zou gaan ondernemen om de nieuwe orde te ondermijnen. Journalisten van genoemde bladen zul len overigens de gelegenheid krijgen over dit onderwerp met een aantal Neder landers onder anderen met professor Schermerhorn van gedachten te wissel- len. Zij staan op het punt om met col lega's van het studentendagblad Kami, het katholieke blad Kompas en het strijd krachtenblad A.B. een bezoek te brengen aan Nederland. President Johnson Een tweede ding, dat is opgerakeld, is de hele merkwaardige zaak van wonderboy Bobby Baker met zijn on doorzichtige zakelijke manipulaties en zijn intieme relaties met de man, die nu in het Witte Huis woont. Staat de slimmerd, die nu het hele land door reist voor zijn zakelijke activiteiten, en die in het gangster-dorado Las Ve gas geen vreemde is, nog altijd in con tact met de machtige politici, die hij vroeger diende? Dit is een vraag, die vooral opgeko men is na de onthulling door het mi nisterie van Defensie dat de F.B.I. Bobby Bakers grondwettelijke rech ten zou hebben geschonden met het elektronische geluister. Waarom ont hulde het ministerie dit, vraagt ieder een zich af. Hebben overheidsinstan- Bobby Baker ties plotseling gewetens gekregen, die knagen, zodat zij openlijk schuld gaan bekennen voor iets, dat niemand ooit zou hebben uitgevonden als het niet door die instanties zelf onthuld zou zijn? De gissingen zijn legio, maar ba seren zich op één omstreden punt: Bobby Baker staat er door de onthul ling beter voor dan ooit, wat betreft zijn verdediging tegen de aanklacht dat hij op onoirbare wijze zijn miljoenen fortuin bij elkaar gemanipuleerd heeft. De kans dat hij, als een nieuwbakken slachtoffer van overheidsnieuwsgierig- heid zal worden vrijgesproken, lijkt groot. Onwelgevallig kan dat zijn machtige beschermer van vroeger, Lyndon John-* son, noch een aantal andere politici, die wellicht vrezen dat Baker met onpret tige verhalen aan zal komen als de ju ridische molens hem fijn dreigen te malen, onmogelijk zijn. De conclusie, die velen in Washing ton uit deze overwegingen trekken, ligt voor de hand: de onthulling van het mi nisterie van Justitie was niet het ge volg van institutionele wroeging, maar eerder van druk-uit „kringen", die Ba ker niet al te erg in het nauw willen zien geraken. nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnrn■..■■■.■■■««huummmmwmmmmmwmmwwiiwhhwmwwiw'mmmwmwi Reis. De Britse eerste-minister, Wilson, zal zestien en zeventien januari Rome bezoeken. Hij begint dan zijn reis langs een aantal Europese hoofdsteden waar hij de mogelijkheden wil peilen voor Groot-Brittannië's lidmaatschap van de gemeenschappelijke markt. Ontslag. De Westduitse regeringsperschef Karl-Günther von Hase, die heeft ge werkt onder Adenauer en Erhard, heeft ontslag genomen. De 49-jarige Von Ha- se is van 1962 af regeringswoordvoer- 'der geweest. Honden. Kitakjoesjoe, in het zuiden van Japan, heeft de oorlog verklaard aan de honden. De stad heeft te lijden van een twintigduizendtal zwervers. Een hor de honden beet onlangs een kind dood. Het stadsbestuur laat vergiftigd vlees neerleggen. Men schat, dat in Japan een miljoen zwerfhonden zijn- Drie jaar. Een jeugdige Italiaanse auto mobilist, die drie maanden geleden op een groep seminaristen ingereden is van wie er vijf gedood en tien gewond werden, is tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld. Arrestaties. De politie in Maleisië heeft 94 leden van communistische organisa ties en sympathisanten gearresteerd. Er werden vele documenten in beslag genomen. Miss. Miss Wereld 1966, de Indische Reita Faria, zal naar Vietnam gaan om voor de Amerikaanse militairen op te treden ondanks de bezwaren van de Indische regering. Dat heeft het impresariaat van de komiek Bob Hope meegedeeld. Sabotage. Aan boord van de 2.300 ton me tende Britse duikbootjager Gurkha, die ip de Schotse haven Rosyth in dok ligt, is sabotage gepleegd aan de in stallatie voor echopeilingen. Valsemunters. De politie van Costa Rica heeft een bende valsemunters ontmas kerd die in Midden-Amerika en de VS voor 58-000 dollar (ongeveer 200.000 gul den) nagemaakte bankbiljetten in om loop heeft gebracht.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3