eenSTERK STAALTJE n 8.95 B y T.V. RADIO RADIO BECKER Franco-regime schuift schuchtere Spaanse oppositie geheel terzijde DE VILDER WARTBURG Sportorganisaties willen nieuwe huren voor de sporthal weten Ere-penning voor ir. A. Drijver Bloembollen kwekers vormen nog steeds hechte gemeenschap Omzetting op nieuwe telefooncentrale in Velsen Oefening met strandreddingboot in IJmuiden Gemeentebibliotheek Velsen Twintig miljoen „persoonlijke" brieven aan kiezers Havenberichten ROND DE LOSPLANK KERSTVERRASSING TOESTELLEN GARAGE BOEMERANG ELEGTRISGH KOKEN WOENSDAG 7 DECEMBER 1966 4 Geen concurrentie HOOGTEZON v.a. 85,- v.a. 99,- DROGISTERIJ „DE CEDER" Platvis Vooruitzichten im0 «êÊÊmm» - X Ondanks inkrimping PHILIPS ERRES-ARISTONA BLAUPUNKT STOFZUIGERS DE VILDER Reclame Voorlichting en installatie Examens WASAUTOMATEN OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY ipipl? ff® Sinds 1899, het jaar van het ontstaan van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden, is nimmer een hogere dagbesomming tot stand gekomen, dan vorige week maandag. Die dag leverde een recordopbrengst van f 868.997,71 Het vorige record, behaald op 10 januari 1966 bedroeg f 717.177,80. Een overschrijding dus van meer dan f 150.000. De oorzaak hiervan moet beslist niet worden gezocht in een record-aanvoer van vis. De aanvoer was zelfs iets beneden het gemiddelde. Als gevolg van het slechte weer behoefde men er niet in het minst op te rekenen, dat deze aanvoer nog zou verruimen. Dit had een vrij stevige prijs tot resultaat. In de maand november overi gens werd er voor f 7.218.393,24 aan vis in de hallen verkocht. Een bedrag, dat toch wel even tot nadenken stemt, al is er wel eens een hogere maand- opbrengst gemaakt. AAN HET TOTSTANDKOMEN van deze record-opbrengst op maandag heb ben de trawlers KW 123 en SCH 171 een groot aandeel gehad. Samen met nog enkele eenheden waren deze trawlers aan de markt met grote ladingen haring. Aan hun successenreeks welke zij al reeds behaald hebben met hun pelagische netten, hebben zij er nu weer een aan toe gevoegd en wel op de Ierse Zee. De vorige successen behaalden zij op de Noordzee en het Skagerrak. De respec tievelijke schippers Dubbelaar en Klin kenberg hebben deze manier van vissen goed onder de knie gekregen. Vissend tussen vele schepen, die heus hun partij in het grote concert kunnen meespelen, waren zij de enigen, die met elke trek hun lading konden vergroten. Het resul taat kwam maandag uit de bus. Elk schip maakte een besomming welke tussen de zeventig en tachtig duizend florijnen lag. Daarbij dient te worden opgemerkt, dat de gezouten en ingevroren lading niet via het S.V.H. aan de man is gebracht. De kleine kistjes haring werden verkocht voor gemiddeld 20,en de halkisten met haring varieerden van 35,tot 40,Maandag was de enige dag, waar op voldoende haring werd aangevoerd. De overige dagen kunnen beschouwd worden als een soort restanten-opruiming. Geen van de aanvoerders had haast om het aangevoerde aan de markt te bren gen. Enkele schepen hebben hun vangst daarom aan de zuidzijde op auto's ge laden. Deze reden vervolgens eerst de haven rond, alvorens de vangst in de hal len te brengen. Makrelen werden deze week in de hallen sporadisch gezien. Voor de spanvissers was het helemaal geen weer. Eén enkel span voerde een paar manden met gul en wijting aan. VAN DE NOORDZEE was de aanvoer vrij matig. Aan de vrijdagmarkt was niet één trawler present. De Visserij Maat schappij Marezaten liet de trawler IJ 5, welke reeds dinsdagavond binnen was, liggen voor de donderdagmarkt, omdat van dezelfde rederij, ook al de IJ. 15 bin nen was. De berichten van zee waren van dien aard. dat er geen enkele concur rentie te duchten viel. Zodoende hadden deze trawlers de woensdag- en donder dagmarkt geheel voor zichzelf. Het gevolg (Van onze sportredactie) Vertegenwoordigers van Haarlemse af delingen van sportbonden hebben donder dagavond een bespreking met de gemeen telijke dienst voor sport en jeugdzaken en de zalsportcommissie van de Haar lemse sportraad. Onderwerp van gesprek zal zijn de verdeling van de spelruim te in de nieuwe sporthal, die op 21 janu ari officieel geopend wordt. De besturen van de sportorganisaties zijn van mening, dat B. en W. van Haarlem voor donder dagavond moeten laten weten dat zij oor spronkelijk vastgestelde huurprijzen die te hoog worden geacht zullen ver lagen. Zij menen, dat het andere geen zin heeft om over de verdeling van spel ruimte te praten, aangezien vele bonden bij de huidige huurprijzen geen gebruik willen maken van de sporthal. De besturen van het basketbal- en vol leybaldistrict hebben al een prijsopgave van het Krelagehuis gevraagd, teneinde daar hun competitie eventueel voort te zetten. Momenteel spelen zij daar al en betalen 67,50 per avond. Zij zijn bereid om in de nieuwe hal, Kennemer sporthal genaamd, f 135,- te betalen. Het district Haarlem van het Nederlands Handbal Verbond overweegt te blijven spelen in het Heemskerkse sporthal, waarheen de handballers al enkele seizoenen uitwijken. Voor de Kennemer sporthal vragen B en W. per uur 50,- voor handbal en mi crokorfbal, 60 voor basketbal en f 67,50 voor volleybal. ADVERTENTIE HANAU PHILIPS CEDERSTRAAT 31 - TEL. 5610 IJMUIDEN-O. daarvan was. dat weer eens ruim 40, betaald werd voor een kist kleine schel vis. De grofste soorten waren vrij vast in de markt, variërend van 60,tot 70,terwijl de middelsoorten direkt al f 20,- goedkoper van de hand gingen. Dat de wijting trouw .volgde in de stij gende prijslijn laat zich indenken. Gullen waren, wat men noemt „peperduur" en namen in hun prijsvlucht ook de kleinste koolvissoorten mee. Gevolg hiervan was, dat maandag de export ook nog zaken kon doen. De overige dagen is het in hoofdzaak een binnenlandse aangelegen- hedi geweest voor de afzet van de vis. VERWONDERLIJK IS de aanvoer van platvis. Het heeft er namelijk alle schijn van, dat zelfs het meest ruwe weer vóór de grote kotters geen beletsel vormt om te blijven vissen. Iedere dag is er tot nu toe platvis aangevoerd. Aan de maandag en dinsdagmarkt werd de vis verhandeld, welke de voorgaande week gevangen was. De vorige dagen weren er steeds zij het minder in aantal kotters aan de markt. Dat er ook voor deze vissoorten diep in de beurs getast moet worden, laat zich indenken. Aan de donderdag- en vrijdagmarkt liepen de tongen weer eens op tot boven 5,per kilo. Maandag is gestart met een prijs, welke even beneden 3,50 per kilo bedroeg. Hoe verder de week verliep, hoe meer steeg de prijs van de schol. Ruim 70,werd gegeven voor een kist schol II, terwijl de schol III 50,noteerde. Men keek van deze prijzen nauwelijks op, terwijl de schol III in het begin van de week zeker tien gul den lager in prijs was. De VOORUITZICHTEN VOOR de eerste dagen van de komende week zijn niet bijzonder gunstig. Van de schepen, die rond Ierland vissen, is bekend, dat er sinds vorige week zaterdag niet is gevist. Vrijdagmorgen vluchtten reeds 15 Kat- wijkse kotters Den Helder binnen ten einde daar een schuilplaats te zoeken. Zij volgden het voorbeeld van de reeds don derdag binnengelopen Urkers en Volen- dammers. Of deze schepen hu gevangen vis in deze plaats zullen verkopen, dan wel de lading per auto naar IJmuiden zullen zenden, was vrijdagmorgen nog niet bekend. De vangst voorlopig aan boord houden behoort uiteraard ook tot de mogelijkheden. ADVERTENTIE f.aw; Wit damast tafellaken 130x160 cm compleet met 4 bijpassende servetten Normale prijs 11.50 Nu compleet TEXTIEL EN WONINGINRICHTING Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Éf ■<-, In het Opleidingscentrum van Hoog ovens heeft donderdagmiddag een plech tigheid plaats waarbij ir. A. Drijver, lid van de Raad van Bestuur van de Konin klijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken, het middelpunt is. Om half vijf 's middags wordt hem door ir. A. G. Maris voorzitter van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, de gouden ere-penning van dit Instituut aangeboden wegens de verdiensten van ir. A. Drijver op werk tuigbouwkundig gebied. i - V' '4 L. ¥-¥" - «K? IP L Ondanks het ruwe weer probeert men toch nog zo lang mogelijk te blijven vissen, alhoewel dit vaak ge paard gaat met schade aan de net ten. Deze schade kan vaak zo groot zijn, dat aan reparatie aan boord niet valt te denken. Het is dan zaak een nieuw of eerder aan wal reeds gerepareerd net aan te slaan. Op deze foto is een deel van de beman ning bezig de aluminium bollen aan de bovenpees van het net te binden. In een druk bezochte vergadering heeft de afdeling Beverwijk van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur in café Duinwijk diverse urgente problemen besproken. Voorzitter C. Broe- ze besteedde in zijn inleiding aandacht aan de bedrijfsinkomsten in Kennemerland. Spreker stelde, dat het aantal bloembol lenkwekers rond Beverwijk steeds kleiner wordt. Maar ondanks deze inkrimping vormen zij nog steeds een hechte gemeen schap. In de loop der jaren hebben de kwekers de bakens wel enigszins verzet: naast tul pen, hyacinten en narcissen wordt er nu ook steeds meer bijgoed (zoals irissen en crocussen) geteeld. De tulpen gaven maar een matig inkomen te zien. Landelijk werd er tussen de 5 en 6 miljoen kilo plantgoed ingeleverd. In de teelt van irissen komt meer perspectief, nu men er in is geslaagd de bloei af te remmen. De bloeitijd kan daardoor over een grotere periode worden gespreid. Ook dit jaar heeft het industriegas de kwekers weer enige schade berokkend. Evenals in het verleden echter kon dit met de betrokken industrie in goede har monie worden geregeld. Andere zaken die aan de orde werden gesteld waren de her verkaveling van het tuinbouwgebied in Beverwijk en Heemskerk en de aanleg van de Westelijke Randweg. Aan het slot van de vergadering hield men zich bezig met diverse actuele vraagstukken, die het bloembollen en bloemenvak momenteel in beroering brengen, onder andere de afzet van bloemen via supermarkets. Tijdens de ze bijeenkomst werd het overleden lid V. de Weyer staande herdacht. ADVERTENTIE 48 - 59 65 cm BEELDHUIS Gespecialiseerd in toestellen met visserijband in verschillende prijs klassen. TRAWLERKADE 64 - IJMUIDEN TELEFOON 6490 De nieuwe telefooncentrale aan de Lan ge Nieuwstraat en Vechtstraat in IJmui den zal op vrijdag 28 april volgend jaar alle abonneenummers van de oude cen trale overnemen. Vervolgens zal tussen 8 en 10 juni de wachtlijst, voor zover zal zijn te realiseren in het net worden op genomen. Gisteravond is bij de IJmuidense zuid- pier een oefening gehouden met de strand reddingboot van de Koninklijke Noord en Zuid-Hollandse Redding Maatschappij. De bedoeling van de oefening, die on der leiding stond van loodscommissaris E. J. Visser, in zijn functie van waarne mend voorzitter der plaatselijke commis sie van de KNZHRM, beoogde perso neel en materiaal te testen. Het perso neel, dat geheel uit vrijwilligers, meest vletterlieden bestaat, telt enkele nieuwe lingen, die gisteravond dus hun „water- doop" ondergingen. Het ging gisteravond in de eerste plaats om het snel te water laten van de strand reddingboot, vanaf de wagen die zo ver mogelijk de zee ingereden werd. Daarna is de boot, onder schipper Zwart, vak kundig en snel door de branding ge bracht. Een uur later werd de boot weer opgeladen en naar haar basis gereden. Op zee werden echter eerst de communi catiemiddelen beproefd: het contact met de kustwacht, het radarstation, de leiding op de wal etcetera kwamen vlot tot stand. Over het verloop van de gehele oefe ning was de heer Visser tevreden. ADVERTENTIE Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 17S - Telefoon 4402 In de afdeling voor tieners van de Ge meentebibliotheek Velsen zijn de volgen de boeken nieuw. Nederlandse romans en novellen: Allan, Het leven begint bij 17; Groot-Canté, Swaentje valt uit het nest; Stafleu-Krui- kemeier, Jory; Brandt, De kaars; Dijke, De vierde wijze uit het Oosten; Heilige nacht; Slesar, De laatste toer van de boeienkoning. Studieboeken: Bixby en De Santillana, Het heelal van Gallilei en Newton; Cal- lisen en Gry, Mineralen en gesteenten in kleur; Carthy, Het gedrag der dieren; Het spelenboek; Hes, Allerlei Kerstversie ringen; Waardenburg, Kerstversieringen van stro; Belangrijkste artikelen uit de wegenverkeerswet; Janse, Bouwers en bouwen in het verleden; Eppens-Van Veen, Emailleren; Streuvels, Hugo Ver- riest; Poortman, Het wordt weer Kerst mis; Constandse, Kennedy, J. F. Afdeling Jeugd; Bakker, Oliespionage óp het eiland; Beer, De scheepkat van de Zwarte Zwaan; Cetto, Vakantie met Violetta; Ferguson, Wilde bloemen; Fran cis, Het hoedje van Eduard Ezel; Glonnegger, Speel je mee; Graeme, He- lens ster rijst; Hartung, Golfkarton; Ho- ban, A baby sister for Francis; Jong, Vo gels binnendijks en buitengaats; Leippe, Sagen uit het oude Rome; Lens, Kristal; Ligthart, Buurkinderen; Puschert. Kleine cadeautjes maken; Rand, So small; Rooy, De pages van de Mauritius; Smulders, Het girafje waar iedereen om lachte; Thomas, Er raakt een hond zoek; Vol kers, De vijf sterretjes van Betlehem; De wereld van muziek en dans. (Van onze correspondent) BARCELONA. Het Spaanse mi nisterie van Binnenlandse Zaken heeft geweigerd vijf petities in be handeling te nemen, afkomstig van de politieke oppositie in het land, waarin suggesties werden gedaan met betrek king tot het referendum, waar op 14 december de door generaal Franco afgekondigde wijziging van de grond wet aan onderworpen zal zijn. Vol gens het ministerie voldeden deze verzoekschriften niet aan de wette lijke bepalingen. Bovendien waren zy, zo heet het in een officiële ver klaring, van propagandistische en op ruiende aard. De regering heeft ge weigerd deze verzoeken in overwe ging te nemen, omdat zij ook al in de buitenlandse pers waren gepubli ceerd, voordat zy officieel waren aan geboden. Deze bezwaarschriften waren afkom stig van verschillende oppositionele groe peringen in Spanje. Erin werd verzocht de datum van het referendum uit te stel len, om het volk een ruimere gelegen heid te geven kennis te nemen van het belang van de grondwetswijziging. Ver schillende reglementen van de volksstem ming wérden aangevallen, met de bedoe ling de eerlijkheid ervan te garanderen. Gevraagd werd, zolang de politieke par tijen in Spanje verboden blijven, goed keuring te verlenen aan de oprichting van kiesverenigingen, die een politiek ka rakter zouden moeten mogen dragen. Tenslotte eisten de oppositieleiders de kans te krijgen ook hun mening openlijk aan het volk voor te leggen. Zij vragen daartoe geldelijke steun, plaatsruimte in dag- en weekbladen en zendtijd voor ra dio en televisie. De regering heeft bot weg geweigerd op deze verzoeken in te gaan, omdat de petities niet volgens de regels waren opgesteld. DIT TEKENT de wijze waarop de Spaanse staat de zogenaamde grotere de mocratische vrijheden, die door generaal Franco zijn beloofd, interpreteert. De propaganda van de staat voor dit refe rendum neemt dagelijks toe. Op last van het ministerie van binnenlandse zaken besteden radio en televisie elke dag een groot deel van de zendtijd aan verklarin gen en een verdediging van de grondwet. Er zijn vijftig reclame-spots gemaakt die worden vertoond voor televisie en in de bioscopen van het land. Tweeduizend affiches van twaalf vierkante meter groot zijn gedrukt en aangeplakt in alle grote steden. Eén miljoen kleinere aanplak biljetten zijn van de persen gekomen. 250.000 foto's zijn van generaal Franco gemaakt. Er zijn meer dan 20 miljoen persoonlijke brieven aan de kiezers door de minister van Voorlichting laten druk ken. Nu dit reusachtige propaganda-appa- ADVERTENTIE Benzine-, diesel- en motorolieverkoop Doorsmeren - tectyleren Ook voor plaatschades uw adres REINIER CLAESZENSTRAAT (hoek W(jk aan Zeeërweg) Telefoon 4650 raat op gang is gekomen en de stem gerechtigde Spanjaarden letterlijk wor den overstroomd met reclameplaten, fol ders en voordrachten die de zegeningen van het Franco-regime bezingen, begin nen velen zich af te vragen of het alle maal niet teveel van het goede is. Het roomse dagblad „YA" schrijft voorzich tig dat deze overdonderende reclame in zoverre gevaarlijk is, dat degenen die nooit enthousiast zijn geweest voor het regime, zich nu nog meer geïsoleerd voelen. Het blad beweert dat door over dreven Ijver de betekenis en de geest van de grondwet geweld wordt aange daan. Bovendien zou de staat afstand moeten doen van het idee, dat het Spaan se volk een soort minderjarige is die aan de hand moet worden geleid en met verhaaltjes moet worden zoet gehouden. INDERDAAD laat de regering geen middel onbeproefd om deze grondwetwij- ziging als een soort nieuwe evangelie te verbreiden. Men gaat zover dat zelfs de kettingrokers eraan worden herinnerd dat het kort na de burgeroorlog met de sigarettenrantsoenering toch maar niks was en dat tegenwoordig alle soorten sigaretten te koop zijn. Daarom moeten zij op 14 december „ja" stemmen. Het ministerie van Voorlichting noemt deze grondwet het levenswerk van gene raal Franco, die al meer dan dertig jaar heeft bewezen het allerbeste met Spanje voor te hebben, zodat niemand zich hoeft te bedenken en zonder meer „ja" kan stemmen. Het koningsgezinde dagblad „ABC" ADVERTENTIE Het nieuwe model staat in onze SHOWROOM. Nog enkele modellen 1966 voorradig tegen zeer aantrekkelijke prijzen. GARAGE ZENITH Frans Naereboutstraat 1 - IJmuiden-O. (hoek IJmuiderstr.weg) - Tel. 4155-5196 Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Sarpedon, van Paramaribo; Arvo, Lowestoft; Imias, Bilbao; Plover, Felixtowe; Elias P., Bilbao; Poseidon; Hamina; Pergo, Swansea; Theano, Le Havre; Iron Barque. Vitoria, IJmuiden; Martha Frie- secke. Londen, IJmuiden; Torsholm, Teigne- mouth; John Kruse, Helsingborg; Guineekust, Rotterdam; Patria, Hangoe; Vliestroom, Sheer- ness; Staderland, Rotterdam; Viscount, Londen; Gladonia, Dordrecht; Tidaholm, Rotterdam. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Roseline, naar Ventspils; Claus, Londen, IJmuiden; Bar bara, Venezuela; Aurivaara, Bremen, IJmuiden; Bonn, Rotterdam, IJmuiden; Johanna Buitelaar, Klaipeda; Strabo, Aarhus; Plover. Felixtowe; Unstrut, Rostock; Grethe Oldendorff, Stettin; Dania, Kopenhagen; J. K. Hamm, Rotterdam; Tweebro, Trollhattan, IJmuiden; Birdwood, Dun- ston; Peter Frese, Rotterdam; Gebina, Rotter dam; Reestborg. Delfzijl; Spes, Swinoujscie, IJmuiden; Geeststroom. Boston, Zaandam; IJ- stroom, Leith; Edda, Felixtowe; Bali, Antwer pen; Sam Ratulangie, Hamburg; Tellus, Rotter dam; Wolanda, Londen; Bruse, Oslo; Torstein, Antwerpen; Mynias, Rotterdam; Nautic, Bilbao; Spaarnestroom, Grimsby; Oduduwa, Duinkerken; An Figaro, Londen. IJmuiden; Havelet. Goole; Steady, Ayr, Zaandam; Rijnstroom. Shoreham. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Mercan- tas, van Stockholm; Ramsoe, Kramfors, IJmui den; Illstein, Antwerpen. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Gatun Locke, Milazzo; Aquitaine, Duinkerken; Ocean Master, Gibraltar; Catharine, Rotterdam; Hinde, Londen; Maron, Rotterdam; Viscount, Grimsby; Guineekust, Bremen; Triton, Barrishoek; Ciudad de Armenia, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit. dat het schip naar of van Amsterdajn is gegaan.) heeft er zijn bevreemding over uitgespro ken dat het Spaanse parlement deze grondswetswijziging zonder slag of stoot bij acclamatie heeft aanvaard, onmiddellijk nadat dit ingewikkelde staatsstuk voor de eerste maal in de wetgevende vergadering was voorgelezen. Niemand had het stuk eerder gezien. Het regeringsgezinde dag blad „Pueblo" valt „ABC" hier heftig op aan. „De wet is het werk van gene raal Franco en dat is niet aan discusiie onderhevig. Dat wordt gewoon aanvaard". Er zijn Spanjaarden die het met die lezing onmogelijk eens kunnen zijn. Dat zijn dan de leiders van de oppositie die, zij het schuchter, wel degelijk in Spanje bestaan. De minister heeft echter al hun petities nu terzijde gelegd. Men meent in Madrid te weten dat de regering niet voor de volle honderd per cent zeker is van de uitslag van het referendum. Daarom is aan het staats instituut voor publieke opinie-onderzoek opgedragen een peiling te verrichten. Zelfs.heeft de minister van Voorlichting, Manuel Fraga Iribarne, gezegd te ver wachten dat ongeveer zeventig percent van het kiezerskorps zal komen opdagen. De wegblijvers worden gestraft met in houding van één percent van hun salaris, totdat de volgende algemene verkiezingen worden gehouden. Dat kan behoorlijk op lopen, want de laatste volksstemming vond negentien jaar geleden plaats. ADVERTENTIE Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Leiden. Doctoraal Nederlands recht: J. M. J. Chorus (Oegstgeest). Doctoraal ge schiedenis: mej. C. Musterd (cum laude) (Rotterdam). Doctoraal geschiedenis: mej. H. J. Graafland (Groningen). Kandidaats psychologie: G. W. Tremonti (Haarlem). Doctoraal psychologie: W. A. Wassenaar (Den Haag). Doctoraal farmacie: P. P. Duempel (Leiden). Utrecht. De heer O J A. Th. Meuwissen uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „De invloed van vetrijke maaltijden op de fi- brinolyse". ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 4262 ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4