Engelse kampioen werd weggespeeld Trots Liverpool kreeg een afstraffing van bijzonder produktief Ajax (5-1) MASTERS THE ART OF BLUFF Engelse lof voor Ajax *sr Alleen manager Bill Shankly („Wij winnen sprak in de Engelse in Liverpool met 7-1") kleedkamer Sbadella vond Ajax een goede ploeg Bennie kaas nit het vuistje AMSTERDAMMERS MAAKTEN HISTORIE IN MISTIG STADION AJAX ZONDER KEIZER Liftend per vliegtuig Engelse supporters ondanks de mist op tijd in stadion 18 DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 19 Overdonderd Mooiste debuut hi'HI.mWÊÊmmi Oppassen m N- j Keizer Mist Angst i (Van onze sportredacteur) Wat was het meest typerend voor de bittere afstraf fing, die Ajax Liverpool gaf in het schimmige Olympisch stadion? Een volumineuze chairman, president van de Liverpool FC, die alleen in de vrijwel verlaten Engelse kleedkamer zat op de houten bank, hoofd diep omlaag gebogen, de vingers ineengestrengeld tot ze er wit van zagen. De president van het trotse Liverpool verslagen starend naar de kale houten Amsterdamse planken, nog de inslagen van de goals voelend als striemende slagen. Of een mister William kortweg Bill Shankly, tijdens de wedstrijd „rijdend" op de spelersbank. Een manager, die zijn wereldfaam ineen ziet schrompelen onder de wervelende acties van een onbekend Hollands ploegje. dat Ajax heet. Een manager, die onze lieve heer bijna van het kruis afbad om hem te smeken, dat de mist zo dik zou worden, dat de wedstrijd zou moeten worden geannuleerd. Stel u voor. een Engelse voetbalmanager, die de redding verwacht van zoiets puur Engels als een Dit is wel een van de merkwaardigste voetbalwedstrijden geweest, die ooit in Nederland is gespeeld. Wie had enkele jaren geleden durven zeggen, dat een Ne derlandse ploeg een Engels team op een nederlaag zou kunnen tracteren in een toernooi als dit. Laat staan, dat er iemand ooit in het geheim de gedachte gekoesterd heeft, dat een Engels voetbal kampioen compleet overspeeld zou wor den. Merkwaardige wedstrijd. Want dit Ajax miste zijn echte en als hij in vorm is internationaal flonkerende - links buiten Keizer. En Ajax moest het doen met een na een half uur door een al te forse tackle van Strong geteisterde Suurbier, die slechts met een injectie in de enkel op de been gehouden kon wor den. En Ajax speelde met een Henk Groot, die in de tweede helft op het veld door dokter Rolink werd gekramd aan een hoofdwond. Dit Ajax dan won. Merk waardige wedstrijd. Niet het minst ook door de dikke mist, die activiteiten aan de overzijde van het veld aan de waarneming onttrok. Wat dat betreft: ar me kijkers aan de oostzijde van het sta dion. Zij zagen vijf van de zes doelpun ten niet. Zij hoorden slechts de explo sies van de collega-toeschouwers aan. de andere kant, als Ajax de faam van Li verpool weer eens verder ontrafeld had met een treffer. Het zijn vóór de wedstrijd en ook gedurende de strijd spannende uur tjes geweest. Als de mist zich nog com pacter opeengehoopt had, zou Liverpool teruggegaan zijn naar Engeland. De ploeg van de Mersey side moet zaterdag na melijk de uiterst lastige en belangrijke uitwedstrijd tegen Manchester United spe len voor de competitie en wilde dus don derdag niet meer tegen Ajax uitkomen. En tijdens de wedstrijd zat de mogelijk heid er in, dat de voortreffelijke Italiaan se scheidsrechter Antonio Sbadella de strijd zou moeten staken. Dan waren alle Ajax-goals doorgeprikte ballonnetjes ge worden, omdat het duel in zijn geheel overgespeeld had moeten worden. Dat drama onthielden de schikgodinnen Ajax gelukkig. Ajax heeft met een voortreffelijke in zet gevoetbald. „We were surprised we waren overdonderd door dit team", al dus Engelse collega's na afloop. Zij wa ren het niet alleen, ook de geroutineer de spelers zoals een Yeats(hij trapte de bal maar wier de zijlijn: safety first), een Strong (hoe harder er tegen aan hoe beter), een Ian St. John, een Roger Hunt, een Callaghan waren overbluft door het spel van de Amsterdammers. Liverpool werd voor de rust tot een pover team gedegradeerd. De defensie blunderde op een wijze waarvoor een amateurteam hier zich gegeneerd zou hebben. Goed, toegegeven, het eerste doelpunt, dat Ajax de zet gaf, die het nodig had kwam verrassend snel. Na drie minuten al moest Lawrence de bal uit de netten peuteren. Swart en Groot, de uitblinkers bij Ajax, hadden er de basis voor ge legd en Cees de Wolf tot voor kort nog een voetballertje in de onbekendheid van het Noordhollandse amateurvoetbal kreeg het mooiste debuut, dat men zich maar wensen kan. De eerste wedstrijd in Ajax voor een competitie, tegen Liver pool. En dan met de eerste bal de beste in die wedstrijd een doelpunt maken dikke mist. Herinner u de geweldige golf van enthou siasme, die door Engeland ging, toen de Britten deze zomer wereldkampioen voetbal werden. „Britan nia rules the waves". Jawel. Engeland stond weer aan de voetbaltop. En Liverpool zou dan nu wel eens even de Europa Cup gaan veroveren, omdat het werk van Britannia tenslotte afgemaakt diende te worden. Jawel. En daar wordt dat Liverpool dan in Amsterdam op een pak slaag getracteerd, dat niet mis is: 51, de groot ste nederlaag, die Liverpool ooit in een Europese compe titie heeft geleden. De bitterste nederlaag ook, die ooit een Engelse kampioen buiten de landsgrenzen heeft op gelopen. Er zullen zeer boeiende en vreemde dingen moeten gebeuren als Liverpool niet door Ajax gewoon wordt gewipt voor de Europa Cup. Laten wij even En gelse journalisten aan het woord: „Liverpool kan vanaf dit moment (vlak na de wedstrijd) voetballen tot vol gende week woensdag, dan maken ze nog geen drie goals, laat staan vijf natuurlijk hevig aan. Graham ver scheen alleen voor Bals, maar wachtte te lang. Thompson bracht de Ajax-kee- per in het nauw, maar Groot assisteer de prima. Strong liep Bals onderstebo ven. Smith loste een lastig afstandsschot. Een corner van Callaghan zaaide oaniek. Toen het de Engelsen weer niet lukte, grepen ze het wapen van de intimidatie en de al te forse tackle. Maar ook dat haalde niets uit. Shankly wipte van de ene bil op de andere. Daar ging de roem van Liverpool. Ajax draaide weer best. En het werd wat een schandaal voor het Britse voetbal 5-0, toen Cruyff ge vloerd was en Groot de vrije trao op de juiste wijze nam. Ajax was oppermach tig. Uit de vette mist flitsten yells als „ha-ha-Liverpool" op Shankly en zijn boys neer. Het werd tenslotte nog 5-1 in de laatste seconden. Daar zorgde dan rechtsback Lawler voor. Liverpools pre sident boog het hoofd. Hans Rombouts (Van onze sportredacteur) De zestienjarige Jimmy Prince, af komstig van Liverpool, maar werkend in Londen bij het ministerie van de fensie, keek zeer triest na afloop van Ajax-Liverpool. Daar had hij nu zo veel moeite voor gedaan. Hij had vanuit Londen een lift gekregen in een militair vliegtuig, dat naar Deelen op de Veluwe vloog. In Deelen had de commandant van de luchtbasis ver twijfeld naar een krant in Apeldoorn gebeld: „wat moet ik hier met die Liverpool-fan?" Er werd een oplossing gevonden. De sportredacteur belde naar Van Praag van Ajax voor een kaartje. „Kom het maar in het hotel halen". Jimmy reed met de sportre dacteur mee naar Amsterdam en kreeg zijn kaartje. Na afloop vertrok hij richting Roermond om naar Duits land door te reizen. Hij zou dan weer proberen met een militair vliegtuig naar Londen te komen. t j u u* f I beard brave man yesUurd&j» teil Uverj»©! manager Bid Shankly that Ajax w&ald beat LiverptHd in Ajtister- «Htm next month ia the European Cup He even forecast the malt-—2-8 or 2-1 for Ajax. Hi« comments^ at Vitöeld, brought tfee bigbotst raised eyebrows since some unbeliever asked What is the Kop T■-•-■■T|||ll The ■spoaiter was a Dutch s««"»ah*L ever lie» ftotn I to interis#» Mr $.hmais talk about the «urepea» Cup 4M* i.a itoiabaur-e Sti&iufa ij» the Date* In de Britse dagbladen wordt Ajax vandaag veel lof toegezwaaid voor zijn 5-1 zege op Liverpool. De wedstrijd zelf wordt echter „een mistige klucht" genoemd. Peter Lorenzo schrijft in de Sun: „In de verkillende mist en duisternis van het Olympische Stadion maakte Ajax op sen sationele wijze een einde aan het Euro pese leven van Liverpool. De flonkerende Nederlanders joegen in de eerste helft de bal viermaal langs de wankelende verdediging van Liverpool. Hun zwaarste afstraffing in een continentale strijd. Ook Frank McGhee roemt in de Daily Mirror de Amsterdamse voorhoede: Ajax veroorzaakte een sensatie door de 21-jarige linksbuiten Cees de Wolf in deze wedstrijd zijn debuut te laten maken. Voor Liverpool had het een nog grotere sensatie in petto -het eerste doelpunt binnen drie minuten, ingekopt door die zelfde De Wolf. Het was het snelste doelpunt tegen Li verpool in drie seizoenen van Europees voetbal. Het was door de mist vrijwel onmogelijk de doelpunten te zien. Maar het was niet mogelijk de klasse van Ajax, voorhoedespelers Swart en Cruyff niet te zien". Ken Ashton schrijft in de Daily Sketch: „Liverpool kan opnieuw voor een sei zoen afscheid nemen van het Europabe- kertournooi. Cruyff en Swart, een duo dat levensgevaarlijk is, heeft de verde diging van Liverpool in een fantastische eerste helft in stukken gesneden en rechtsbinnen Klaas Nuninga was voor het doel een bedreiging. Liverpool was langzaam in het signaleren van de acties en het bijhouden van Swart en Cruyff, het beste aanvalsduo, dat ik dit seizoen heb gezien". In de Liverpool Echo verscheen vorige week een stukje over wat Shankly dacht van Ajax. Toen een Nederlandse verslaggever hem zei, dat Ajax Liverpool wel eens met 20 of 21 in Amsterdam zou kunnen verslaan trok hij zijn wenk brauwen zo hoog op als hij nooit meer gedaan had sinds de dag, dat iemand in Liverpool gevraagd had: IQH r«(ll CPil Ilim Ajax will rome «ut to ciHaclc U5i. All Eur<i(Hi»n «liihx play ii»fi»>Mtlw)y; they're fi'lgiueimd in «dlaek We in England can j, defend -.vloot we Imvc to, hut we're prepared to uitstelt an welt, fiat's the' difference boiwecn us. Then he went on t(, deflate hie questioner, Km. s we're not Interested what. people say m- thin* about Ajax or anyww else in Europe. It's just pari of lim 1 big bluff vve Kef all flm ttmo is from ejutm in Kurone Nadat Nuninga tegen Lawrence heeft opgeschoten, knalt Cruyff de bal alsnog in het Engelse doel. Voor de tweede maal spoelt een vreugde- golf over het mistige stadion. (een beste kopbal). Liverpool keek wat verbaasd op. Die verbazing veranderde in wrevel, toen het in de zestiende mi nuut 2-0 werd. Swart zette met een schijnbeweging drie man op non-actief en schoof de bal naar Nuninga. Deze miste, maar Cruyff was attent, 2-0. Shankly begon te schuiven op de bank. Hij zag ,dat zijn mannen de grip gingen missen. Hij merkte het aan de forse tackles van Yeats, Strong en Smith. Strong haalde Suurbier grof omlaag, waardoor de Amsterdammer verscheide ne minuten buiten het veld behandeld moest worden. Shankly wilde van de ge legenheid gebruik maken om zijn spelers wat tactische aanwijzingen te geven. Maar Swart duwde de Schot naar de kant. Niks geen tactische tips Cruyff, die een strenge bewaking had, werd herhaaldelijk in de mangel geno men. Stevenson pakte Cruyff een keer op de rand van het strafschopgebied. „Pe nalty" riep een deel van het publiek. „Penalty" schreeuwde een ander deel van het publiek, dat niets gezien had, vergeefs turend door de witte mistsluier. Dat laatste deel van de 65.000 toeschou wers hoorde enkele seconden later een oorverdovend gejuich, die de mist bijna openreet. Swart had de vrije trap geno men. De Wolf schoot in, paniek. De bal werd weggetrapt, Groot schoot, weer weg getrapt. Nuninga schoot. Raak: 3-0. Li verpool was aangeslagen. Aanvoerder Yeats viel op de knieën en bonkte met het hoofd op de kleffe grasmat. Liverpool kon voor de rust practisch niets gevaarlijks ondernemen, want de Ajax-defensie sloot uitstekend. En drie minuten voor het pauzeteken viel een vierde inslag te noteren. Weer was Swart de „inleider". Hij gaf een voorzet. De bal werd doorgetikt door Cruyff en Nu ninga joeg doelman Lawrence opnieuw de mist in, 4-0. Ongekende sensatie. Vlak na de rust werd het even oppas sen geblazen voor Ajax. Liverpool viel „Wat is de Kop?" (red. de Kop is het rumoerigste deel van Liver pools tribune). Het was een onzin nige opmerking vond Shankly, die weinig goede woorden overhad voor de altijd maar weer bluffen de voetbalteams van het continent. En wat zei Shankly gisteravond: „Ajax speelt defensief..." Ja- ja 51. Het kwam hard aan. nunnnnnntifinnnnwwvix (Van onze sportredactie) En de Engelsen? Zij pakten hun tassen, schudden het hoofd, spraken niet en vertrokken. Trotse manager Bill Shankly, te midden van zijn zwijgende groep: „wij winnen thuis met 7-1", maar de grimas, waarin hij zijn gezicht trok, deed gekunsteld aan. Toen dat gezegd was, stopte een van zijn assistent-trainers de voetbalschoen weg, waarmee hij bijna iedere vreem deling die in de Engelse kleedkamer probeerde te ko men bedreigde. Liverpool hoopt op de furie van de eigen grond, maar het is getekend door de schande, die Amsterdam onverwacht opleverde en het weet dat. „Liverpool is een krachtige ploeg, die fel in de slag gaat", zei Ajax-trainer Michels over die ontluisterde formatie. „Maar tegen ons kregen ze daar onvoldoende gelegenheid voor. En natuurlijk zij kregen een opzet- tertje met die twee goals in het eerste kwartier". Rinus Michels ondanks de 5-1 zege hield hij lang de kleedkamerdeur dicht en toen de deur open was sprak hij niet eerder of alle spelers moest hij als herinnering een programmaboekje hebben gegeven vond Liverpools defensie overigens niet zo groots. „Enkele spelers zijn bepaald ook te hard. Smith bij voorbeeld, die vind ik verschrikkelijk. Zoals hij Klaas probeerde te pakken, dat was vies". Grootste winstpunt vond de Amsterdamse trainer, dat „wij nu toch wel aangetoond hebben van internationale klasse te zijn. Wij hebben een ploeg, die in staat is in het veld zelf de verhoudingen te vinden, de zwakke plekken zoekt en dan toeslaat". Over de in de kleedkamer zeer rustige Keizer merkte Michels op: „maandag is hij door zijn enkel gegaan. Hij heeft nog proberen te trainen dinsdag, maar het was duidelijk het ging niet. Dat zagen de andere jon gens ook. Het is nu eenmaal Europa-Cupvoetbal, en aaarin kun je geen speler opstellen, die niet voor de volle honderd percent fit is. Gistermiddag om vijf uur heb ik besloten om De Wolf in te zetten". Dat er an dere problemen met Keizer waren, op het mentale vlak, liet Michels in deze beschomving niet doorschemeren. Wel was in Zeist gebleken, dat Keizer ook mentaal niet volledig fit was. Of Keizer in Liverpool zal spelen was een vraag, die Michels beantwoordde met een slag om de arm: „het hangt van zijn conditie af. Nogmaals alleen spe lers, die zich voor honderd percent kunnen inzetten worden opgesteld". Keizer zelf antwoordde met: „ik hoop daar natuurlijk mee te doen". Sjaak Swart, uitblinker in Ajax, rekende op Keizer voor de wedstrijd in Liverpool. „Daar hebben wij een uuuwfinnnnnnnnnnrtfvumrvwwHimn"'''""""" De 40-jarige Italiaanse scheidsrechter Antonio Sba della, uit Rome afkomstig en vertegenwoordiger in farmaceutische zaken van beroep, had de wedstrijd Ajax-Liverpool niet moeilijk gevonden. Over Ajax oordeelde de Italiaan: „ik vond ze goed, maar ik ben de trainer niet, dus dit is niet maatgevend." Sbadella was voor de eerste maal in Nederland. Ajax-Liverpool was zijn tiende internationale A-wedstrijd (interlands en Europa Cupwedstrijden). nog betere kans om te winnen, dan dat we hier had den. Wij kunnen daar verdedigen en rekenen op de jongens, die er eens alleen van door kunnen gaan. Dat kan Johan, dat kan Keizer". „Dat kan ik", zei Swart niet, alhoewel hij gisteravond het bewijs lever de; eerst als rechtsbuiten, daarna als rechtsback. Over die verandering zei Swart: „het was niet moeilijk, voor rust had ik het vóór druk, in de tweede helft achter. Dat was gunstig". Degene, die het meeste last van de mist had, was aanvoerder doelman Gert Bals. „Er wordt mij nog wel eens verweten, dat ik te ver voor mijn doel sta. Maar dat hoort er bij mij nu eenmaal bij. Ik volg zo doende beter hoe een aanval van achteren opgebouwd viordt en tref dan mijn maatregelen en die voor de hele verdediging. Dat kwam nu in gevaar, want de mist onttrok de bal soms aan mijn gezichtsveld. Van dichtbij zag ik echter alle gevaar; hoge ballen waren me het liefst, want die zag ik door het licht van de schijnwerpers goed." Cees de Wolf was tevreden met zijn debuut in de Europa-Cupcompetitie. De 22-jarige ex-speler van Pur- mersteijn had „natuurlijk wel een beetje last van de zenuwen, maar die goal, zo vroeg al, heeft me over alles heen geholpen." Suurbier („het was niet moeilijk om verder te spe len; het deed wel pijn, maar ik kon vooruit komen") en Groot („ik kreeg er hard van langs. Ik was even helemaal suffig") waren de gewonden in Ajax-kleed- kamer. Beiden veronderstelden overigens voor zondag al weer opgeknapt te zijn. Nuninga vjas een tackle van Smith ontsprongen. „Ik merkte dat hij eraan kwam. Het was echt alleen maar om me te pakken." Ben Muller: „ze zijn hard, soms zelfs gemeen". Johan Cruyff merkte slechts op „fijn, dat het zo ging. Wij komen een ronde verder". Gert Bals vertolkte de mening van de angst, die de Ajax-spelers in de tweede helft even om het hart sloeg. Rinus Michels mocht dan wel zeggen: „ik heb in de rust vrijwel niks gezegd. Ze waren in hogere sferen", onmiddellijk in de tiveede helft was Ajax ontnuchterd bij de zeer vele Engelse aatwallen. Bals: „wij waren angstig, dat er gauw een doelpunt zou ko men. Als je dat maar zo lang mogelijk ophoudt, dan krijg je weer vertrouwen. Je staat nu eenmaal met 4-0 voor. Maar snel 4-1 en dan ben je zo'n voorsprong misschien toch nog kwijt". Op dat moment bij die analyse dacht Theo van Dui- i enbode allang niet meer aan wat hij 's middags om streeks vijf uur mistroostig tegen trainer Michels had gezegd: „er is helemaal geen stemming. Dat wordt niks". bhft* Theo Reitsma Invaller-linksbuiten Cees de Wolf werkt hier aan de bekroning van zijn debuut. Met een geweldige kop stoot passeert hij de Engelse doel man Lawrence al na drie minuten. Nuninga kijkt belangstellend toe. ADVERTENTIE (Van onze sportredactie) De 450 Engelse supporters, die giste ren met vijf vliegtuigen naar Nederland wilden komen, hebben angstige uren be leefd. Angstig, omdat hun vliegtuigen vanwege de mist niet op Schiphol konden landen. Het grootste deel arriveerde tus sen twee en drie uur in het Belgische Oostende en hadden toen nog een busreis van 400 km voor de boeg. Tachtig sup porters waren op dezelfde tijd met een toestel op Zestienhoven bij Rotterdam geland. Om half zes landde daar nog een toestel met de laatste zestig supporters. Allen waren tijdig in het Olympisch Stadion. i

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19