SCH 225 „Willem Senior bij Helgoland gezonken Zes opvarenden van kotter vermist Meer zendtijd NTS-journaal HET W mmm Griekse veerboot met 266 opvarenden vergaan Pakketten plagen de posterijen 3EN Mr. H. W. van Doorn trekt zich terug als KVP-Kamerkandidaat KRO-voorzitter was op een onverkiesbare plaats gezet morris Ontwikkelingsfonds voor nieuwe woonwijken? Granaatsplinter uitgehoest Vlaggen op 10 december en 10 januari Hefschroefvliegtuig neergestort in de monding van Elbe Getuigen belasten Omar Dhani éM Kabinet verdeeld over de lonen Geen volksstemming in West-Irian? Koelhuisboter in de winkels ii\terfa$t\ioi\$ JEN Herman Muider 52e JAARGANG NUMMER 32 DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. 99 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 Schrijvende lezers 7 Topsy8 Radio en tv 13 Kunst13 Ferdinand14 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19, 21 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's. Stormachtig D&mM W£$T „We zinken Het woord is aan Politieke koorts in het Nabije Oosten (slot) pagina 15 LAMSVACHT JASJES SATÉ MAX KOELEMIJ Kennemerlaan 36 IJmuiden mbde voor heren - IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, j 11,70 per kwartaal, 12,95 franco per post, 90 cent per week. Losse nummers 20 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vanmorgen om kwart over negen is de kotter SCH 225 „Willem Senior" van de ge broeders Korving te Scheveningen op de Noordzee ter hoogte van Helgo land gezonken. Aan boord waren schipper J. Hoek uit Katwijk en diens zoon, matroos Huibert Pronk uit Scheveningen, W. Korving uit Scheveningen, M. Amder uit Scheve ningen en P. Haasnoot uit Katwijk. Van hen ontbrak tot vanmiddag ieder spoor. Een oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. De kotter viste niet niet een „boom" en kan dus niet zijn omge trokken doordat het net vast bleef zitten. Wel bestaat de mogelijkheid dat het schip in dichte mist is overvaren. De KW 24 „Cornelis" heeft de „Wil lem Senior" vanmorgen met de kiel naar boven drijvend aangetroffen. De schipper van de K W 24 meldde onmiddellijk de positie van het wrak aan Scheveningen- radio. De kotter bleef in de buurt zoeken naar overlevenden. Slechts een reddings boot en een reddingsboei van de SCH 225 zijn opgevist. De reddingboot van Terschelling en een De NTS gaat als gevolg van het in voeren van reclame haar zendtijd met ingang van 1 januari anders indelen. Dat houdt onder meer in, dat tijdstip en duur van de journaaluitzendingen worden ge wijzigd en uitgebreid. Al zondag 1 januari beginnen de uit zendingen op het eerste net om kwart voor zeven. Het eerste journaal op deze zender duurt vijf minuten en wordt na het kleuterprogramma uitgezonden van 18.50 tot 18.55 uur. Het journaal van acht uur wordt teruggebracht van twintig tot zestien minuten. Het tweede journaal op het tweede net wordt verlengd tot vijf tien minuten. Verder komt er in het za terdagmiddagprogramma een journaal van één minuut. De uitzending op zaterdagmiddag be gint voortaan om half vier, omdat het journaal voor gehoorgestoorden, dat tot nu toe op dinsdagavond wordt uitgezon den, in dit programma is opgenomen. De reclamespots zijn van maandag tot en met zaterdag op Nederland 1 te zien: drie minuten na het eerste nieuwsbulletin en drie minuten vóór en drie minuten na het journaal van acht uur. Via Neder land 2 wordt reclame 'uitgezonden drie minuten na het eerste journaal en drie minuten vóór het tweede journaal. Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen. Morgen wisselende bewol king met buien. Matige tot krach tige en aan de kust krachtige tot stormachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Vooral in het bin nenland its hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. .I I,..,.' Neptune van de Marineluchtvaartdienst zetten snel koers naar de plaats van het ongeluk. Ook de jager „Friesland", die zich bij Terschelling bevond kreeg op dracht daar naar toe te varen. Andere vaartuigen die zich in de buurt bevon den zijn verzocht uit te kijken naar schipbreukelingen. Dat zijn onder meer de KW 52 „Sola Gratia", de KW 204 „Peter Leonard" en de Sch. 239 „Martina Ber- nardina". Het schip is in 1963 gebouwd in Zaan dam en meet 110 brt. Het is een zuster schip van de Katwijkse kotter KW 219 „Jacomina", die vorig jaar op zes mijl ten westen van IJmuiden onder soortgelijke omstandigheden kapseisde en zonk. Toen werd de gehele bemanning gered. Beide schepen zijn bij de werf „Vooruit" in Zaandam gebouwd. De schipper had gisteren aan Scheve- ningen-radio gemeld, dat hij thuisvarend was met 3100 kilo tong, 35 kisten grove schol en 15 kisten diversen. In overheidskringen overweegt men thans een ontwikkelingsfonds te vormen voor de bouw van nieuwe woonwijken, dat zijn inkomsten moet verkrijgen uit een nieuwe belasting op onroerend goed in de oudere bestaande wijken. Dit plan dat is onthuld in een beleids nota van de waarnemend wethouder van openbare werken in Rotterdam, mr. H. C. G. L. Polak is onderwerp van overleg tussen de ministeries van Volkshuisves ting, Financiën en Binnenlandse Zaken en de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Het moet voorzien in de impasse waarin veel gemeenten zijn geraakt bij de bouw van woningwetwoningen. De wer kelijke grondprijzen kunnen volgens de huidige regelingen vaak niet worden ver disconteerd. In Rotterdam heeft dit er bijvoorbeeld toe geleid dat geen sluitende exploitatie opzet van het bestemmingsplan Omnoord kan worden bereikt. De Rotterdamse wethouder Polak ver klaarde dat de „huurbelasting" voorge steld door de afgetreden minister Bogaers, de „doorstroming" zal belemmeren. Het plan om een „huurbelasting" te heffen van huurders van woningwetwoningen met een inkomen boven de weistandsgrens is zijns inziens een belemmerende factor in het gemeentelijk doorstromingsbeleid. De Engelse kustvaarder „Willmary" liee'ft omstreeks tien uur vanmorgen aan Scheveningen-radio" gemeld, dat het schip twintig mijl ten westnoordwesten van Terschelling ronddrijft met machine- schade en lekkage in de olietanks. Daar de weersomstandigheden vrij slecht zi'jn (windkracht zes tot zeven) heeft het schip sleepboothulp gevraagd om naar Harlingen of naar Huil gesleept te worden. De zeesleepboot „Hector", die in de buurt van Ameland voer en de sleepboot „Holland" van Terschelling hebben hulp aangeboden en zijn onder weg naar de „Willmary". Iets zeer ongewoons beleefde de ze ventigjarige mevrouw Knippenberg- Arts in het Noordlimburgse plaatsje Arcen. Tijdens het hoesten kreeg de vrouw, een weduwe, een bijna twee centimeter lange granaatsplinter in haar mond. Het scherfje, zo bleek la ter, was vanuit de luchtpijp in de mond terecht gekomen en heeft 22 jaar lang in het bovenlichaam van de vrouw gezeten. De weduwe Knippenberg wtrd eind 1944 bij een granaatontploffing ter hoogte van haar sleutelbeen gewond, waarbij diverse splinters in haar li chaam drongen. De meeste splinters konden worden verwijderd en de rest is er langs natuurlijke manier uitgeko men. De laatste dus pas na 22 jaar. ATHENE (Reuter en AP). Het Griekse schip „Iraklion" met 266 men sen aan boord is vannacht vergaan in de Egeïsche Zee. In de buurt van het eiland Milos het meest zuidweste lijke eiland van de Cycladen zond het schip noodseinen uit. Een vlieg tuig ontdekte vanochtend overleven den tussen de wrakstukken van de boot, die de verbinding onderhield tussen de eilanden in de Egeïsche Zee en Kreta. Andere vliegtuigen, heli kopters en schepen spoedden zich naar de plek om hulp te bieden. Er woedt een zware storm in de Ege- ische Zee. Gisteravond had het Griekse ministerie van Scheepvaart de waarschu wing aan alle kleine schepen uitgezonden om in de havens te blijven. De „Iraklion" werd in 1949 in Glasgow gebouwd. Het schip heette toen „Warwickshire" en was Brits eigendom. Na de verkoop werd het een van de drie autoveerboten van de Griekse rederij „Typaldos". Het laatste wat vannacht werd gehoord van de „Iraklion" was: „Wij zinken". Daarna viel de verbinding met het kust- station in Piraeus de havenplaats na bij Athene uit. Op dat moment voer het schip tussen Milos en Falkonèra, een minuscuul eiland ten oosten van het schiereiland Peloponnesus. Elf drenkelingen werden door schepen opgepikt. Door Griekse en Amerikaanse vliegtuigen zijn ook op een andere plaats reddingsboten van de „Iraklion" ontdekt, op enkele tientallen kilometers ten noord westen van het eiland Milos. Er zouden enkele auto's en een vracht auto drijvend zijn waargenomen. Enkele overlevenden zouden op reddingsvlotten of met zwemvesten aan in het water zijn gezien. De regering heeft besloten dat op 10 december, de dag van de ondertrouw, en op 10 januari 1967, de dag van het hu welijk van prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven, de Nederlandse vlag met oranje wimpel van de rijksgebouwen zal worden uitgestoken. Tevens zullen op 10 januari 1967 de daarvoor in aanmerking komende gevels van de rijksgebouwen worden verlicht. De minister van Binnen landse Zaken heeft de commissarissen der koningin in gelijke zin een aanbeve ling gedaan, die mede bestemd is voor de gemeentebesturen. CUXHAVEN (DPA) Woensdagavond is bij Cuxhaven boven de Elbe een West duits hefschroefvliegtuig neergestort, een toestel van het Westduitse onderzoe kingsinstituut voor lucht- en ruimtevaart. Vier inzittenden zijn gered, de vijfde is dood aan boord van het hefschroefvlieg tuig gevonden. Het verongelukte toestel had kerstgeschenken aan boord voor een lichtschip dat in de monding van de El be ligt. B oi1e a u Zelfs in de ogen van de onrechtvaar dige is de onrechtvaardige iets ver schrikkelijks. DJAKARTA (REUTER) Getuigen hebben woensdag het militaire tribunaal in Djakarta verteld dat de ex-vice-lucht- maarschalk Omar Dhani, beschuldigd van medeplichtigheid aan de mislukte staats greep van vorig jaar oktober, maanden voor de coup het plan koesterde dch bij de communisten aan te sluiten. Vice-luchtmaarschalk Leo Wattimena sprak over bijeenkomsten van hoge lucht machtofficieren tussen juni en oktober vorig jaar, waarop Dhani had gewaar schuwd voor een samenzwering van een Raad van Generaals en zichzelf kandi daat voor het presidentschap had ge noemd. Commodore Augustinus Andoko, voor malig onderbevelhebber van de lucht macht en nu ook onder arrest, deelde mee dat China de Indonesische luchtmacht 25.000 lichte wapens ter beschikking had gesteld en dat hij en Dhani in september vorig jaar naar Peking waren gegaan om daarover te praten. Een derde getuige, commodore Ignatius Dewanto, die even eens in de gevangenis zit, vertelde dat hij met de levering van wapens aan de communisten was belast. (Van onze parlementaire redacteur) wel heel erg boos is over de K.R.O.- „Brandpunt"-interviews van 14 en 18 DEN HAAG. Mr. H. W. van Doorn, Tweede-Kamerlid voor de K.V.P. en voorzitter van de KRO, heeft zich teruggetrokken als kandi daat voor de Tweede-Kamerverkie zingen. Hij had op de voorlopige kandidatenlijst geen verkiesbare plaats gekregen. De heer Van Doorn staat bekend als een voorstander van samenwerking tussen K.V.P en P.v.d.A. Hij was een van de vier fractieleden die tegen de motie- Schmelzer stemden. Na de oud-ministers Cals en Bogaers is mr. Van Doorn de derde vooraanstaande K.V.P.'er die niet zal mee doen agn de verkiezingen. In 1963 werd hij door de K.V.P. op een verkiesbare plaats gezet. Nu komt zijn naam niet meer voor op de voorlopige lijst, die zaterdag zal wor den voorgelegd aan de verkiezingsraad, het partij-orgaan dat beslissende invloed heeft op de kandidatenlijst. De heer Van Doorn, die van 1954 tot 1962 voorzitter is geweest van de K.V.P., heeft aan „de Volkskrant" meegedeeld, in de gang van zaken een bevestiging te zien van het feit dat men in de K.V.P. van 14 en oktober over de kabinetsformatie. Mr. Van Doorn noemt het een griezelige zaak voor het grote goed van de vrije menings uiting dat het voor de K.V.P. blijkbaar onaanvaardbaar is dat onder zijn verant woordelijkheid enkele uitzendingen de lucht ingingen die de K.V.P. minder wel gevallig waren. In de onlangs gehouden partijraadsver gadering van de K.V.P. bleek hoe groot de critiek uit de partij op de K.R O.- televisie was. Verschillende afgevaardig den beschuldigden de K.R.O. van het ma ken van propaganda voor de Partij van de Arbeid. Door zich reeds nu terug te trekken heeft mr. Van Doorn de verkiezingsraad de gelegenheid ontnomen hem alsnog op een verkiesbare plaats te zetten, zoals in een commentaar van het r.k. avond blad „De Tijd" werd voorgesteld. Het blad maakte in zijn commentaar melding van het gerucht, als zou de heer Van Doorn door de verkiezingsraad opzijgeschoven worden en waarschuwde daartegen. Iets dommers dan het liquideren van de heer Van Doorn, dat zou worden uitgelegd als een wraakneming op de K.R.O., is vol gens „De Tijd" niet te bedenken. Men mag echter aannemen dat de plaat sing van de heer Van Doorn op een on verkiesbare plaats in overeenstemming is met het gevoelen van de meerderheid van de partijleden. i De K.V.P. zal bij de komende verkie zingen uitkomen met vier lijsten. Lijst trekker voor het noord-oosten van het land is de minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé. Fractievoorzitter drs. Schmelzer voert de lijst voor Limburg aan. Het tweede kamerlid C. J. van der Ploeg is lijsttrekker voor het westen van Nederland. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, staat nummer twee op deze lijst. De Noord-Brabantse lijst zal worden aangevoerd door het Tweede Ka merlid ir. P. J. Lardinois. Minister De Jong is nummer twee in het noord-oos ten. Minister Bot en staatssecretaris Bar- tels staan niet op verkiesbare plaatsen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Er zal morgenmiddag een „zware" regeringsdelegatie naar Voorburg trekken om daar in het gebouw van het Directoraat van de Arbeid een gesprek te hebben met werkgeversorganisaties en werknemersvakcentrales over het loonbe- leid voor het komende jaar. Vandaag werd in Den Haag sterk de indruk gewekt dat het tussenkabinet-Zijlstra het onderling lang nog niet eens is over het standpunt dat het in deze kwestie moet innemen. Met name minister Veldkamp, die zo juist de kosten voor volgend jaar heeft op gejaagd door een extra verhoging van de ziekenfondspremie, schijnt met ideeën te spelen waarvoor hij nog niet de nodige in stemming van de andere bewindslieden heeft. Het kabinet zal dan ook nog voor morgenmiddag vier uur een hartig woordje onderling moeten wisselen. DJAKARTA (AP) De Indonesische minister van Binnenlandse Zaken, luite nant-generaal Basoeki Rachmat, heeft in het parlement gezegd dat er in 1969 geen volksstemming in West-Irian zal worden gehouden, omdat de bevolking van dit ge bied geen plebisciet wenst. Zoals bekend heeft minister van Bui tenlandse Zaken Adam Malik in augus tus met nadruk verklaard dat de Indo nesische regering haar internationale verplichtingen zal nakomen. De uitlating van minister Rachmat heeft in Djakarta verbazing gewekt. West-Irian werd in 1963 na een kort tussenbe- wind van de V.N. door Nederland aan Indonesië overgedragen na de toezegging van Indonesische zijde dat uiterlijk in 1969 de bevolking zich over haar toekomst zou kunnen uitspreken. De posterijen krijgen al pakhuizen vol pakketten te verwerken voor de komende feestdagen, maar de PTT-directie zou de drukte liever nu wat groter en in de week voor Kerstmis wat rustiger zien. Deze opname werd gisternacht gemaakt op het overlaadstation te Utrecht, het drukste knooppunt van ons land. Over de maatregelen die PTT denkt te nemeji om de piek „af te vlak ken", zie pagina 17. Nog deze week zal koelhuisboter in de handel worden gebracht. Deze zal elf cent per pakje goedkoper zijn dan een pakje roomboter. Het gaat voorlopig om duizend ton. Door deze kleine hoeveelheid zal slechts voor korte tijd kunnen worden voorkomen, dat de prijs van de verse boter te ver zal oplopen. ADVERTENTIES Bartel jorisstraat - Haarlem - Tel. 1SSS2 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam Horloger- Juwelier Kampervest 51 Tel. 21101 Haarlem per portie r (3 stokjes) J aC. KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - Tel. 4000 Geopend van 11 uur v.m. tot 's nachts 2 u.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1