„Tientje van Veldkamp is nu van de baan Ziekenfondspremie omhoog van 5.8 pet naar 6.6 pet Huwelijksbureaus stichten een controlerend orgaan microfined' s Agenda voor Haarlem en de IJmond en Doden in het verkeer „IJzeren gordijn" verdwijnt Abt van Zundert verlaat orde Staatsmijn Maurits nog niet dicht Huurbescherming voor nabestaanden van huurder Geen Nederlandse Starfighters aan de grond Raad voor het Rechtsherstel opgeheven Werkloosheid verder omhoog Raad Hilversum keek toch maar niet naar Ajax Want:'ASPR0'isnu Vreemdelingen politie verhinderde een schijnhuwelijk Inbrekers gepakt die 370.000,- buitmaakten Onbestendig weer helpt u nu nog sneller van uw pijn af! DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 Het huis met het Carillon Grote Houtstraat 49 Tel. 20049 s Kerkelijk nieuws 30xfijner samengesteld. Dat betekent. nög snellere opname in het lichaam nög sneller herstel EXAMENS Het paard van de Paarlaarsteeg. ie is veil i Haarlem I elsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk as (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het „Tientje van Veldkamp" is van de baan. Het kabi net is geweken voor de massale druk van de Tweede Kamer om per 1 ja nuari 1967 een eigen risico van tien gulden per verpleegdag voor zieken fondsverzekerden in te voeren. Kamervoorzitter Van Thiel las gister middag een brief voor van minister Veld kamp met de mededeling dat het kabi net zich na overleg met de vaste com missie voor Volksgezondheid nader heeft beraden over de invoering van een eigen risico. Gezien de grote bezwaren van al le zijden heeft het kabinet besloten aan de beslissing geen uitvoering te geven. Het kabinet zal zo spoedig mogelijk in terimadvies vragen aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid en aan de Ziekenfondsraad. Beide adviesinstan ties werken momenteel aan een rapport over deze kwestie, dat van belang is voor de sociale wetten die medio volgend jaar zouden ingaan. De beslissing van het kabinet betekent dat de ziekenfondspremie met ingang van 1 januari 1967 zal worden gebracht op 6,6 percent en niet op 6,2 percent, zo als aanvankelijk de bedoeling van het kabinet was. De premie bedraagt thans nog 5,8 percent. De verhoging van de premie zal gelijkelijk door werkgevers en werknemers moeten worden bekostigd. De fractieleider van de P.v.d.A., drs drs. Nederhorst, merkte op dat de re- geringsbeslissing geheel overeenkomt met de motie, die hij de vorige week in diende, maar waarvoor hij toen door ver zet van de K.V.P., de A.R. en de C.H., geen meerderheid kreeg. Hij dankte de minister voor de wijze waarop de rege ring desondanks uitvoering aan de motie heeft willen geven. De heer Bakker (C.P.N.) merkte op, dat in de motie-Ne- derhorst echter niet om premieverhoging is gevraagd. Het bekende „ijzeren gordijn", de grensversperring tussen Nederland en Duitsland in het midden van de een kilo meter lange Nieuwstraat te Kerkrade, gaat verdwijnen. Burgemeester en wet houders van Kerkrade hebben voor een bedrag van bijna twee miljoen gulden de verbetering van de Nieuwstraat op het investeringsprogramma voor 1967 ge plaatst. De straat wordt veranderd in een moderne dubbelbaans autostrada met •en middenbermconstructie van leiconste- nen, die de nieuwe grensaanduiding zul len vormen. ADVERTENTIE CONSTANT Gaarne tonen wij u de com plete collectie. (Van onze correspondent) BREDA Emanuel Schuurmans abt van de trappistenabdij in het West brabantse Zundert treedt uit de orde en zal zich vestigen in een huurhuis in Breda, waar hij met een aantal jonge mannen een beschouwelijk leven gaat lei den. Hij volgt daarmee het voorbeeld van Pius Drijvers, die tot vorig jaar novietenmees- ter was van de trappistenabdij in Tilburg en die eveneens het klooster verliet om een beschouwend leven in de wereld te beginnen. Beide monniken zijn wel priester gebleven. DEN HAAG De staatsmijn Maurits zal niet gesloten worden zolang er geen zekerheid bestaat, dat de daardoor vrij komende arbeidskrachten elders in Lim burg te werk gesteld kunnen worden. Dit deelde de minister van Economische Za ken, drs. Bakker, in de Tweede Kamer mee in antwoord op vragen van de heer Oele (P.v.d.A.). De minister zei verder dat er nog geen definitieve beslissing is genomen over de mijnsluiting. Dit pro bleem moet bezien worden in samen hang met de gehele situatie van de ar beidsmarkt in de mijnstreek. Op de rijksweg van Zeist naar Scherpen zeel zijn bij Quatrebras, onder de pira mide van Austerlitz, twee auto's met el kaar in botsing gekomen, doordat een van de bestuurders geen voorrang ver leende. Bij deze botsing is de 53-jarige heer P. Schipper uit Amerongen om het leven gekomen. In Eindhoven heeft zich een botsing voorgedaan tussen een motorrijwiel en een bestelauto van de gemeente. De duo passagier van de motor, de 21-jarige L. G. van Kol uit Eindhoven, kwam hierbij dusdanig te vallen dat hij ter plaatse overleed. Op de rijksweg Maastricht-Vaals, on der de gemeente Heer, heeft een botsing plaatsgehad tussen een lijndienstbus van de L.T.M. en een trailer, afkomstig uit Arnhem. Daarbij werden vier personen ernstig gewond en vier anderen licht. Een van hen overleed later. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is akkoord gegaan met' een wijziging van de Huurwet, die tot doel heeft de echtge- noot(note) en de naaste bloed- en aan verwanten van een huurder na diens over lijden een zodanige huurbescherming te bieden, dat zij na dit overlijden van de huurder niet het risico lopen, het dak boven hun hoofd te verliezen. Aanspraak op huurbescherming wordt verleend aan de echtgenoot en de naaste bloed- en aanverwanten van de overleden huurder of diens echtgenote, mits zij ten tijde van het overlijden in de woning van de overleden huurder hun hoofdverblijf hielden en voor wat betreft de ver wanten tevens een gemeenschappelij ke huishouding met de overledene heb ben gehad. Een dergelijke wetswijziging was no dig nadat de Hoge Raad had beslist, dat het recht van de huurder na diens over lijden niet overgaat op zijn erfgenamen. Alleen de heer Voogd van de Boerenpar tij was tegen de wijziging. Tussen de Starfighters van de lucht macht van de bondsrepubliek Duitsland en die van de Koninklijke Luchtmacht bestaan op het punt van de uitrusting, dat voor de Duitse inspecteur-generaal aanleiding was de Duitse Starfighters voorlopig aan de grond te houden, dui delijke verschillen. Gezien die verschil len heeft de leiding van de luchtmacht geen aanleiding gevonden in dit geval ook de Nederlandse toestellen van dit type aan de grond te houden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft ingestemd met een wetsontwerp tot op heffing van de na-oorlogse Raad voor het Rechtsherstel. Het wetsontwerp da teert reeds van 1964 en was ingediend omdat de werkzaamheden van de raad grotendeels waren voltooid. Enkele taken zijn overgedragen aan andere organen. De Kamer ging voorts akkoord met de naturalisatie van enkele honderden per sonen tot Nederlander. Ook keurde de Kamer de rijksrekening voor 1964 goed. Zonder discussie werden enkele ver dragen goedgekeurd: o.m. een herzie ning van de Rijnvaartactie van Mann heim, een verdrag' tot oprichting van een internationaal instituut voor kankeron derzoek te Lyon in Frankrijk, mede in samenwerking met de Wereldgezond heidsorganisatie van de Verenigde Na ties, en een verdrag tot uitwisseling van televisiefilms tussen een aantal Europe se landenfc De geregistreerde arbeidsreserve van mannen is in de maand november met ruim 17.000 toegenomen tot 53.864. Het landelijke percentage van de werkloosheid was 1,8 (tegen 1.2 per eind oktober). Dit vermeldt het maandverslag arbeidsmarkt van het ministerie van Sociale Zaken en V olksgezondheid. De toeneming van het aantal werklozen kan voor een deel ongeveer 7000 aan seizoeninvloeden worden toege schreven. 'X V-/ :'.At De politie belet de Deense de toe gang tot het stadhuis. Motie-I)e Troye verworpen HILVERSUM Vara's omroepsecreta- ns Jan de Troye (vroeger sportverslagge ver voor de VARA) heeft als P.v.d.A.- raadslid van de gemeente Hilversum gis termiddag door middel van een motie ge poogd de eerste avondzitting van de be grotingsmarathon te schorsen om de raadsleden voor de televisie naar Ajax- Liverpool te laten kijken. De heer De Troye had zijn motie slim en met veel humor geredigeerd. Zich beroepend op de zwaarte en diepgang van de algemene beschouwingen achtte hij het wenselijk dat de raadsleden gele genheid kregen zich op het besprokene te bezinnen en de materie te laten bezin ken. De slotregel van zijn motie was niet zoals gebruikelijk „en gaat over tot de or de van de dag" maar „en gaat over tot de orde van de wedstrijd". Van de grote hilariteit en verwarring die hierna ontstonden maakte burgemees- ter J. J. G. Boot handig gebruik door toch het aanvangstijdstip van half acht door te drukken. Men wist op dat moment nog niet wat men zich onthield. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Melissant (toez.) A. Breure te Hei en Boeicop te Geldermalsen J. v. 't Kruis te Baardwijk en Drunen. Bedankt voor Giessendam-Nederhardinx- veld J. Vos te Rijssen. Geref. Kerken Beroepen te Vollenhove-St. Jansklooster J. Tiersma, kand. te Schiedam. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Londen en Watford J. W. Beekman te Hilgersberg te Daarlerveen C. Bijl te Sappemeer. Bedankt voor Zwijndrecht en voor Tree- beek-Brunssum M. Brandes te Meppel. AMSTERDAM In Amsterdam is gis teren het overleg begonnen tussen de eigenaars van drie van de grootste huwe lijksbureaus met het doel te komen tot de oprichting van een controlerend orgaan waaraan de in Nederland werkzame hu welijksbemiddelaars zich vrijwillig kun nen onderwerpen. De drie bureaus het Nederlands be middelingscentrum te Amsterdam, Metro- pa te Rotterdam en de Elf Provinciën te Haarlem hebben volgens hun opgaven ieder 2500 ingeschrevenen en zijn reeds vijftien tot twintig jaar op het gebied van de huwelijksbemiddeling werkzaam. Hun wens tot samenwerking is een rechtstreeks gevolg van de actie die hu welijksbemiddelaar Herman Bouwman uit Hoogeveen is begonnen en die de af gelopen maanden veel publiciteit heeft gekregen. ADVERTENTIE Rechercheurs van de Amsterdamse vreemdelingenpolitie hebben gisteren in het hoofdstedelijke stadhuis enige con sternatie veroorzaakt door een 23-jarige Deense vrouw, die op het punt stond in het huwelijk te treden, aan te houden en over te brengen naar het hoofdbureau. De in een fraai toilet gestoken bruid, vol gens de politie een prostituée, was de afgelopen maanden reeds tweemaal het land uitgezet omdat zij geen verblijfsver gunning had. Zij bleek echter zo aan Amsterdam gehecht te zijn dat zij terug kwam en om verder moeilijkheden te omzeilen in het huwelijk zou treden met een volgens de politie homofiele jonge- rnan. Door haar huwelijk zou zij automa tisch de Nederlandse nationaliteit krijgen en de justitie het nakijken geven. De Deense zal nu voor de derde keer als on gewenste vreemdelinge over de grens worden gezet. Toen de vrouw voor de derde keer clandestien in Nederland kwam heeft zij kans gezien zo goed onder te duiken dat de politie, die op de hoogte was van haar aanwezigheid, geen kans zag haar op te sporen. Er bleef de vreemdelingenpolitie dan ook weinig anders over dan op de huwelijksdag voor het stadhuis post te vatten omdat de vrouw daar uiteraard wel moest verschijnen. Het was voor de politie en de justitie duidelijk, dat het hier ging om een schijnhuwelijk met geen ander doel dan de vrouw de Nederlandse nationaliteit te verschaffen, waardoor zij niet meer het land uitgezet kon worden. Ook omdat zo wel de vrouw als de man een goede be kende van de Amsterdamse zedenpolitie is en van een huwelijk in de normale betekenis van het woord geen sprake kon zijn, meenden de politie en justitie te moeten ingrijpen. AMSTERDAM. (Gem. Un.) De heer P. G. M. Hesseling uit Eindhoven is ge promoveerd tot doctor in de sociale we tenschappen op een proefschrift getiteld „Strategy of evaluation research in the field of supervisory and management training". Promotor was prof. dr. S. Hofstra. Eindhoven. Doctoraal wiskunde: F. J. A. Hendriks (St. Oedenrode), P. Medema (Apeldoorn), J. Piepers (Enschede). Doc toraal werktuigbouwkunde: M. J. E. Braun (Heerlen), F. Bruckmann (Eind hoven), F. Doorschot (Brunssum), N. J. J. Liebrand (Gennep) en P. J. M. Vet- jens (Oosterhout). Vice-presidenten. Mr. J. Rutgers en mr. D. van Zeben zijn geïnstalleerd als vice-presidenten Van de Utrechtse recht bank. Ambassadeur. Dr. Th. P. Bergsma, amb tenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, is benoemd tot ambassa deur in de Verenigde Arabische Repu bliek met standplaats Cairo. Fabrikant gestraft. Het gerechtshof in Arnhem hee.ft een 53-jarige fabrikant uit Valkenburg wegens poging tot op lichting veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. Het hof achtte bewezen dat de fabrikant geprobeerd heeft drie steenfabrieken in de Betuwe op te lich ten door minder kalk af te leveren dan op de weegbriefjes stond aangegeven. Tehius voor gehandicapten. Vóór 1970 willen de gemeenten Den Haag, Was senaar, Voorburg, Rijswijk, Leidschen- dam en Zoetermeer de zware lichame lijk gehandicapte inwoners, die moei lijk huisvesting kunnen vinden, een on derkomen bieden in één voorzienings centrum, dat op een nader te bepa len plaats in een van deze gemeenten moet worden gebouwd. Ongeveer 120 tot 150 gehandicapten zullen daarmee van een dagelijks terugkerende zorg zijn bevrijd. Terugkeer uit Italië. Vrijdag worden 32 militairen van het 462ste pontoniersba- taljon en van het Korps Mobiele Colon nes, die hulp verleend hebben in Italië, op de vliegbasis Ypenburg terugver wacht. Het in Florence gebruikte mate rieel en een officier met twintig mili tairen komen op 12 december per trein uit Italië terug. ADVERTENTIE De paarlaarsteeg bezit een paard. Dit trekpaard heeft een oliehaard Al lijkt dit mal - het is niet gek want OLIE is héél erg in TREK Olie,daar kan je binnen niet buiten Publikatie van de Oliehandel in Haarlem en Omstreken. aaaaaiwwwwwwwwwwwwvwwwimwwwwwwiivwiiwwiaaiviiwwwi V-»'* v Immanuelkerk (Van Egmondstraat), vandaag 20 u.: Concert door meerdere koren o.l.v. Pieter de Jong. Stadsschouwburg, vandaag en vrij dag 20 u.: Musical „Heerlijk duurt het langst" van Annie M. G. Schmidt en Har ry Bannink. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Gold- finger", 18 j. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u.: „Operatie Crossbow", 14 j.; vrijdag 23.30 u.: „De overspelige", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Hercules en de hel van Dzjengis Khan", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „The Chase", 18 jr. Minerva, 20.15 u.: „Strangers in the night", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Es", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: Mijn wapen in wet". Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: Alfie de verleider", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10—17 uur. Zondags van 13-17 uur. Vishal. Expositie van werk van zondags schilders. Tot 19 december. Dagelijks van 10 tot 17 u. en zonaags van 13 tot 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79); Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur; zondag van 14 tot 17 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van werk van Harry Prenen. Da gelijks van 10-18 uur en 20-22 uur. Zon dag van 14-17 uur en 20-22 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve maandag: van 10 tot 16 uur. Eerste zondag van de maand 13-16 uur: Expositie van etsen van Rem brandt. Museum Van Looy (Kamperlaan): Schil derijenexpositie „Henk de Vries 75 jaar". Op werkdagen van 10 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. Tot 1 januari 1967. Woonhuis Jacobus van Looy (KI. Hout weg): geopend op donderdag van 10 tot 12.30 uur en van 13 30 tot 17 uur; op zon en feestdagen van 14 tot 17 uur. Julianaiaan 43 (Overveen): Expositie van schilderijen van Josef Santen. Dage lijks van 14 tot 17 u. Tot 12 december. Bloemenheuvel (Bloemendaal): Exposi tie van werk van Bloemendaalse kunste naars. Dagelijks van 14 tot 17 u. Tot 17 december. DIVERSEN Stadhuis Haarlem, vandaag 20 u.: Be grotingsvergadering. Waagtaveerne (hoek Spaarne/Dam- straat), vrijdag 21 u.: Cobi Schreijer met haar internationaal programma. Gaste: De Amerikaanse negerzangeres Dorris Hen derson, zichzelf begeleidend op de auto- harp. DONDERDAG 8 DECEMBER City, 20 u.: „De klokkeluider van de Notre Dame". Stadsschouwburg, 19.30 u.: „Pierewiet", opvoering door Onderwijzers Toneelver eniging Kennemerland. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid: Expositie aquarellen van Harry Visser. 19-21 uur. VRIJDAG 9 DECEMBER City, 20 u.: „Chinese avonturen in China". Stadsschouwburg, 20 u.: „De tijger smijt met dynamiet". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost: Expositie schilderijen en aquarellen van Kees Andrea. De expositie is dinsdag en vrijdag geopend van 19 tot 21 uur en zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. Tot II december. Galerie „De Kastanjeloot", Wüstelaan 32, Santpoort-Zuid: Expositie aquarellen van Harry Visser; dagelijks van 10-18 en 19-21 uur; zondag van 13-17 uur. Tot 11 decem ber. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. DONDERDAG 8 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: Agent X77, opdracht moord". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Frankie and Johnny". VRIJDAG 9 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Agent X777, opdracht moord". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Fran kie en Johhnny". V\.B. Theater, 20 uur: „Verloren we reld". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie aquarellen, tekeningen en olieverven van Roelof Klein en plastieken van Pieter van Heerden. Stadskantoor: Expositie „Gronings Ex pressionisme". DONDERDAG 8 DECEMBER Dr. Prinsenhal, 20 u.: Jubileumconcert Hoogovenharmonie. De rijksrecherche heeft in nauwe sa menwerking met de rijkspolitie en met de gemeentepolitie van Sneek drie man nen gearresteerd, die zeer waarschijnlijk de daders zijn van de inbraak in de coöperatieve zuivelfabriek in Grouw (Fr), waar in de nacht van 1 op 2 april 1965 een bedrag van 150.000,- werd ont vreemd. Ook worden zij verdacht van de inbraak in de zuivelfabriek te Tol- bert (Gr), waar enkele weken geleden 220.000,- werd gestolen. De dichte mist is in de loop van d» nacht verdreven door een aanwakkerende wind tussen zuid en zuidwest, veroorzaakt door een actieve depressie, waarvan de kern bij IJsland ligt en waarvan de fron ten over de Britse eilanden naar ons land komen. De bijbehorende regenzone bereikte vanmorgen reeds ons land. Na het passeren van de fronten zal met westelijke winden onstabiele polaire lucht worden aangevoerd, waarin buien voorko men. Het weer blijft dus onbestendig. Doordat de polaire lucht over zee wordt aangevoerd zullen de temperaturen iets hoger worden. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland 5 •O-m C -C •3 O K* c OS 5 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Belgrado Barcelona Madrid Mallorca Lissabon geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist geh, bew. geh. bew. geh bew. geh. bew. half bew. zw. bew. regen geh. bew. motregen motregen geh. bew. geh bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt geh. bew. geh. bew. geh bew. half bew. gen. bew. geh bew. zw. bew. zw. bew. geh bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt z zzw zzw zzw z z zzw zzw zo zzo z z zw zw z zzw zw zzo w n zo ozo wzw zzo nno ozo nw windst. n no ozo n windst. windst. nno 9 4 6 3 3 2 3 2 -4 3 2 3 6 7 3 4 2 4 3 14 1 4 -1 -2 -0 4 2 _2 20 11 6 12 11 14 15 SS SS 2 3 3 1 3 1 2 1 -9 1 0 2 5 3 3 2 -5 1 -3 5 0 -5 -3 -3 -1 -6 0 -9 12 6 3 4 -2 5 8 Vrijdag 9 december Zon op 8.35 uur; onder 16.29 uur. Maan op 5.08 uur; onder 14.49 uur. Maanstanden Nieuwe maan12 dec. 4.14 uur Eerste kwartier19 dec. 22.41 uur Volle maan 27 dec. 18.44 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 december Hoog water 12.26 uur en uur. Laag water 8.03 uur en 20.22 uur. Vrijdag 9 december Hoog water 0.55 uur en 13.21 uur. Laag water 9.02 uur en 21.21 uur. Het hoog en laag water te Zand voort ii 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2