Politieke koorts in het Nabije Oosten (slot) Terreur en intimidatie dragen regime Syrische Baathpartij Oppositie wordt sterker, staatsgreep lijkt mogelijk Hoofdinspecteur Koppejan wil uitspraak Hoge Raad Rhodesië gaat niet gebukt onder de beperkte sancties Tweede proces tegen „Ruby" Over wegvoeren ordeverstoorders Amerikaanse ATS gelanceerd Omar Dhani ontlast president Soekarno 8 DONDERDAG 8 DECEMBER 1966 9 Paul Getty jr. trouwt met een Nederlandse actrice I'oorbeelden Eufraat-dam - Snik er problemen EXAMENS LONDEN (AFP) Paul Getty jr., zoon van de oliemagnaat die beschouwd wordt als de rijkste man ter wereld, gaat za terdag in Rome trouwen met de 26-jarige filmactrice van Nederlandse afkomst Ta- litha Pol. Getty jr. is 32 en behartigt zakelijke belangen voor zijn vader .Hij is geschei den van zijn eerste vrouw Gail bij wie hij vier kinderen heeft. Talitha Pol wordt een stiefkleindochter van de Britse por tretschilder Augustus John genoemd. (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) DAMASCUS. Wat men ook mag zeggen van het Syrische staats-socia- lisme, het ontbreekt de regeringslei ders niet aan zelfverheerlijking. In een officieel overzicht van de twee jaren na de „revolutie" van 1963 staat te lezen: „liet was een jaar van socia listische transformatie, een jaar dat de industriële en landbouwproduktie- middelen teruggaf aan de zwoegers die door de eeuwen heen de aarde van Arabisch Syrië hebben bevloeid met hun zweet en bloed". Het was ook een periode waarin ruim 200.000 Syriërs er de voorkeur aan gaven uit te wij ken naar net buitenland. Het grootste aantal van deze Syriërs-in- ballingschap vestigde zich in Libanon, kleinere groepen in Koeweit en Turkije. Onder hen bevinden zich in discrediet ge raakte politici, onterfde groot-grondbezit ters, leden van de landelijke aristocratie en kooplieden die de nationalisaties van hnn bedrijven niet afwachtten. Het ge volg van deze massale exodus is dat de intellectuele elite van het land zo goed als geheel is verdwenen, en dat de mid denstand werd gedecimeerd. Een buiten landse diplomaat zegt onomwonden: „de regering heeft door middel van politieke eliminatie de managers-klasse vernie tigd". Deze middelen van eliminatie grenzen aan de terrepr van een politiestaat. Het hoo'fd van een nog niet genationaliseerde financiële organisatie werd door een knok ploeg van vakbondsleden uit zijn kantoor gehaald en naar het vakbondsgebouw overgebracht, waar hij werd gemoles teerd. Na 36 uur werd hij nog een dag op een politie-bureau vastgehouden zonder dat men hem daar echter met een vin ger aanraakte. Vervolgens werd hem ter tekening een document voorgelegd waar in hij verklaarde niet mishandeld te zijn. De onder-directeur van een bedrijf, die na een universitair geschoolde technische opleiding, dertig jaar in dienst van dat be drijf was geweest, kreeg twee dagen de tijd om zijn opvolgers in te werken. De nieuwe leiders waren twee 23-jarigen. Een bouw-opziener van wie men inlichtingen wilde hebben over een van zijn superieu ren werd in een zeer kleine cel gesloten, bewerkt met elektrische schokken en on- derdompelingsbaden. Omdat de betrokke nen een herhaling vrezen en er belang bij hebben zo weinig mogelijk ruchtbaarheid te geven aan hun ervaringen, moet wor den aangenomen dat het aantal van de ze terreur-methoden aanzienlijk groter is dan de enkele gevallen die uit de eerste hand te controleren zijn. Het probleem van over de landsgrenzen vluchtende Syriërs heeft inmiddels zo'n omvang aangenomen dat de regering maatregelen heeft getroffen om het nor male reizigersverkeer, vooral naar Liba non, te bemoeilijken. Syriërs die ervan verdacht worden in Beyrouth te willen blij ven, moeten aanzienlijke borgsommen storten die, evenals hun bezittingen, ge confisqueerd worden wanneer zij niet te rugkeren. De procedure doet denken aan 't systeem dat door de Cubaanse regering werd ontworpen om, zij het zonder veel succes, de uittocht van naar de Verenig de Staten uitwijkende Cubanen tegen te gaan. Wat zijn de resultaten van de socialis tische revolutie in Syrië? Zoals te 'ver wachten valt, zijn de grootste veranderin gen doorgevoerd in de landbouw met de beperkingen van het grootgrondbezit en Een terrasje „pikken" bestaat in Damascus uit koffie drinken uit kleine kopjes en het roken van een waterpijp. De hoofddoeken worden zowel bij colberts als bij de lange gewaden gedragen. lj£V,.v.r.T_g^:..- i - de herverdeling van het «land onder de kleine boeren. Tegen het eind van dit jaar hoopt het ministerie van Landbouw van een totaal bebouwbaar grondopper vlak van zes miljoen hectare ruim 2% mil joen hectare geredistribueerd te hebben. De verwachting is dat deze herverdeling omstreeks augustus 1967 voltooid zal zijn. Toch kan de regering niet op de on verdeelde steun en sympathie van de boe ren rekenen. Tekenen van onrust werden begin dit jaar merkbaar na de nationali satie van de katoen-exportbedrijven, toen de oogst-opkoop door particulieren vervan gen werd door een centraal bureau en de regering de prijzen vaststelde en uitbetaal de. De uitbetaling vond plaats na aftrek van eerder door de boeren genoten staats- voorschotten toen hun katoenoogst bene den de verwachtingen bleef. Twee januari werden 115 industriën ge nationaliseerd die tezamen tachtig percent van het in die sector geïnvesteerde kapi taal vertegenwoordigden. In februari volg den farmaceutische winkels en de olieraf finaderijen. Statistieken ontbreken om na te gaan in hoeverre deze nationalisaties van invloed zijn geweest op produktie en rendement. Het belangrijkste op stapel staande pro ject is de bouw van de Eufraat-dam, waarvoor in april de overeenkomst met Moskou werd getekend. De dam die ruim vier kilometer lang zal zijn, moet na ze ven jaar 750 biljoen kubieke meter wa ter afgrendelen tot een diepte van drie honderd meter. Wanneer alle acht turbi nes zijn geïnstalleerd, verwacht men een maximum capaciteit van anderhalf mil joen kilowatt-uren per jaar, terwijl het ir- rigeerbare landoppervlak verdubbeld zal worden tot 1.200.000 hectare. De regering heeft berekend dat het project het natio nale inkomen zal vermeerderen met ze venhonderd miljoen gulden, met een be sparing van 750.000 gulden per jaar aan harde valuta. Ondanks deze tastbare veranderingen &tó Damascus heeft veel grote Ameri kaanse auto's waar de traditioneel geklede Arabieren niet meer van opzien. Op de achtergrond gebou wen van de souk, de handelswijk van de Arabieren. en streefcijfers blijft de belangrijkste kwestie in hoeverre de huidige ambitieu ze regering op de steun van de brede la gen van de bevolking kan rekenen om een politieke stabiliteit te garanderen. Eric Rouleau, correspondent van „Le Monde", stelde vast dat er onder de kleine mid denstand, mohammedanen, studenten en professoren zo weinig sympathie bestaat voor het Syrische bewind, dat men zelfs hoopt dat Israel erin zal slagen de com munistische ontwikkeling ten val te bren gen. -Mtii Algemeen wordt in ieder geval onder insiders aangenomen dat de Syrische re gering weinig populair is en zich ver moedelijk niet zal weten te handhaven een speculatie die overigens weinig specu latief is, de lange reeks van staatsgrepen in acht genomen. De vraag in dat geval is welke koers Syrië na een eventuele val van de regering zal varen: een con solidatie van de linke groeperingen, of een rechtse correctie? Gezien de vrijwel effectieve castratie van alle contra-linkse activiteiten en de politiek-monopolistische positie van de Baathpartij lijkt het waarschijnlijk dat eventuele veranderingen meer het karak ter zullen hebben van verschuivingen of accent-verleggingen, dan van een totale omwenteling. Zoals overal in het Nabije Oosten wordt op de trottoirs in Damascus een levendige handel gedreven. Deze Syriër heeft aan het eind van de dag zijn draagbare straat-café ingepakt om huiswaarts te keren. Mag de politie ordeverstoorders naar de rand van de stad brengen of niet? Zolang dit niet vaststaat, is er sprake van een „grote impasse" schrijft de chef van het Amsterdamse politiebureau Jonas Daniël Meijerplein en tevens een der com mandanten van de mobiele brigade van de Amsterdamse politie, hoofdinspec teur A. M. Koppejan, tweede voorzitter van de Nederlandse politiebond, in het orgaan van deze bond „De politie." Zoals bekend is was de heer Koppejan geruime tijd nauw betrokken bij het op treden tegen ordeverstoringen en som mige door hem getroffen maatregelen hebben, zoals hij het zelf zegt, veel stof tot schrijven geleverd. De politiefunctionaris stelt dat waar hij meent dat de bevoegdheid om ordever stoorders naar een plaats van bewaring te brengen, ook met een preventief doel, nu reeds impliciet is gegeven in de be palingen van de politiewet en in de voor schriften van de ambtsinstructies, ver volging van hem naar aanleiding van zulke „vrijheidsbenemingen", waarvan aangiften zijn gedaan, wellicht ook zin vol zou zijn. De Hoge Raad kan zich dan zijns in ziens uitspreken of deze bevoegdheid de politie al dan niet reeds toekomt. Bij een voor hem gunstige uitspraak, zoals de heer Koppejan „uiteraard" verwacht, is het probleem voor de politie naar zijn mening eindelijk de wereld uit. Bij een eventuele schuldigverklaring weten diege nen, die leiding geven aan de politie dan wat hun te doen staat. Volgens de heer Koppejan wacht de politie met ongeduld op een oplossing van deze grote impasse met betrekking tot haar optreden. Naar zijn mening is vrijheidsbeneming ook bij de repressie ve taak en het gebruik maken van ge weld voor de politie slechts mogelijk, doordat haar dit als taak wordt opge dragen of bevolen in het wetboek van strafvordering, politiewet of ambtsinstruc tie. Artikel 42 luidt: „Niet strafbaar is hij die een feit begaat ter uitvoering van een wettelijk voorschrift" en artikel 43: „Niet strafbaar is hij, die een feit be gaat ter uitvoering van een ambtelijk be vel, gegeven door het daartoe bevoegde gezag." Bij de uitoefening van haar taak pleegt volgens de heer Koppejan de politie als het ware voortdurend strafbare feiten. Zij berooft lieden opzettelijk van hun vrijheid, zij pleegt mishandeling, soms zelfs doodslag, zij pleegt soms ook huis vredebreuk wanneer zij een huis binnen gaat om te arresteren of indien bij af wezigheid van de bewoners de boel on derloopt. Schiet de politie een voor de omgeving gevaarlijk dier neer dan pleegt zij opzettelijk vernieling. Al deze misdrijven en nog andere pleegt de politie opzettelijk doch niet wederrech telijk, als het maar geschiedt binnen het raam van haar bevoegdheden, daarbij gesteund door het bestaan van deze uit- sluitings- of rechtvaardigingsgronden. Diegenen, die bezwaar hebben tegen een paar uur vasthouden van ordever stoorders tot een tijdstip dat voor orde verstoring minder geschikt is, of die be zwaar hebben tegen het onmogelijk ma ken van een demonstratieve optocht zon der vergunning, dus in strijd met de rechtsorde, door de deelnemers aan de rand van de stad te brengen, diene naar de mening van de heer Koppejan te be denken dat men de politie door haar deze bevoegdheden te onthouden in feite slechts één mogelijkheid laat om de orde te her stellen, namelijk erop te slaan. KAAP KENNEDY (AFP) Het Ame rikaanse Bureau voor Lucht- en Ruim» tevaart (NASA) heeft gisteravond een grote weer- en communicatiesatelliet in een baan om de aarde gebracht. De zogenaamde „Applications Techno logy Satellite" (ATS) beschrijft een el liptische baan, waarvan het laagste punt 180 kilometer en het hoogste punt 35.800 kilometer van de aarde verwijderd is. Het 730 kilogram wegende apparaat dat er uit ziet als een spin, werd met een raket van het type Atlas-Agena gelan ceerd. De tweede trap van de Agena waaraan de ATS nog vastzit, zal van avond weer in werking worden gesteld om de satelliet op 35.700 kilometer hoogte in een synchrone baan boven de evenaar te brengen. De satelliet moet boven de Stille Oceaan blijven „hangen". De voornaamste taak van de ATS is telecommunicaties tussen de V.S., Mid- den-Amerika, Japan en Australië te on derhouden, en het weer in het tussen liggende gebied te observeren. DJAKARTA (Reuter) Omar Dhani, de voormalige Indonesische luchtmacht bevelhebber, heeft tijdens zijn proces in Djakarta gezegd, dat president Soekarno niets te maken had met de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Men had ver wacht, dat Dhani, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de communis- tisch-geïnspireerde staatsgreep, Soekarno zou belasten. Hij keerde zich echter met nadruk tegen suggesties, dat Soekarno op een of andere manier verantwoordelijk LONDEN (AFP). De Rhodesische afwijzing van het werkdocument dat pre mier Wilson van Engeland in overleg met premier Smith van Rhodesië heeft opgesteld heeft gezorgd voor een „zware dag" in het Londense financiële centrum. De wisselkoers van het pond sterling als mede de koersen van mijnbouwfondsen, staatsfondsen en industriële aandelen zjjn sterk gedaald. De prijs van het koper is daarentegen met ongeveer 7,5 percent ge stegen. Op de effectenbeurs bedroegen de ver liezen, althans op papier, tientallen mil joenen ponden. Het aanbod was niet bij zonder omvangrijk, maar de koersdalin gen waren vrij groot, vooral onder de mijnbouwfondsen, die ongeveer tien per cent omlaag gingen. De koersdaling van de staatsfondsen ging tot ongeveer een pond. In de industriesector deden zich over de hele linie koersdalingen voor, waarbij vooral de aandelen van tabaksfa brieken en andere ondernemingen die gro te belangen in Afrika en Australië heb ben het moesten ontgelden. Het is de vraag of die situatie lang kan voortduren. Een beeld van het effect dat het verlies van Zambia's en Malawi's markten voor sommige fabrikanten heeft, geeft het jaarverslag van „Gatooma Tex tiles". Een jaar geleden exporteerde deze firma meer dan een kwart van zijn pro duktie. De export is teruggevallen tot slechts drie percent. Tegélijkertijd is ech ter de verkoop in eigen land met meer dan twintig percent gestegen, omdat de import van textiel verminderde. Cijfers van dit soort zijn typerend voor een aantal Rhodesische industrieën. Sinds het midden van het jaar zijn hun inkom sten uit binnenlandse verkoop bovendien nog verscherpt gestegen omdat tal van importeurs tegen de tijd van de onafhan kelijkheidsverklaring grote voorraden hadden gevormd. De andere agrarische exportprodukten van het land hebben niet onder de sanc ties geleden, met uitzondering echter van de suiker. Alle suikerproducerende landen kampen echter met moeilijkheden, gezien de gedaalde prijzen op de wereldmarkt. Rhodesië moet thans een suikervoorraad van circa 130.000 ton bezitten, maar niet temin weet de industrie op de grens tus sen winst en verlies te blijven balance ren. De suikerprijs bedraagt in Rhodesië zeshonderd rand per ton. hetgeen onge veer vier keer de wereldprijs is. Door deze hoge prijs en door regeringsgaran ties is men erin geslaagd het verloren gaan van tal van exportmogelijkheden voor suiker financieel voor een groot deel op te vangen. Overigens wordt nog altijd suiker geëxporteerd naar bereikba re gebieden als Portugees Mozambique en Botswana. De beperkte exportmogelijkheden die zijn blijven bestaan, verklaren natuurlijk slechts gedeeltelijk de sterke positie van de buitenlandse handelsbalans. De andere kant van de medaille wordt gevormd door de importbeperking en het tegengaan van de „onzichtbare" (kapitaal) export. De invoer is beknot met een derde van de omvang van vorige jaren. Dit betekent dat op velerlei terrein nieuwe eigen pro- dukten op de markt moesten komen. Er gaat nauwelijks een week voorbij waarin niet een firma of fabriek zijn werkterrein tot nieuwe produkten uitbreidt. Sinds de verklaring der onafhankelijkheid zijn meer dan honderd nieuwe fabrieken geopend. Gemiddeld liggen de handelsinkomsten voor de bedrijven nu tien tot vijftien per cent onder het niveau van vorig jaar. Op enkele gebieden is de terugval natuurlijk groter. Dit geldt bijvoorbeeld voor de autohandel, waar de daling veertig per cent bedraagt. Wanneer zij geen nieuwe bronnen van bevoorrading kunnen vinden zullen Ford en BMW begin volgend jaar hun zaken moeten sluiten. De prijzen van belangrijke onderdelen die de industrie zal moeten blijven importeren zijn met honderd percent gestegen. Bezorgdheid Opmerkelijk is intussen dat men zich nog altijd weinig beperkingen behoeft op te leggen. Er is vrijwel geen werkloos heid (onder de blanken). Een tekort ont staat echter zo langzamerhand aan ge schoolde technici. Men is tot de ont dekking gekomen dat vooral veel bouw vakarbeiders het land hebben verlaten al in de tijd toen de Centraal-Afrikaanse- federatie uiteen viel. De industrie in het algemeen maakt zich overigens zeker bezorgd over de toe komst. Of er tenslotte toch een rege ling komt of niet, gevreesd wordt dat in ieder geval de noordelijke markten ver loren zijn gegaan. Men zal zich moeten concentreren op uitbreiding van de ex port naar Zuid-Afrika, waar de concur rentie veel sterker is. De handel, op zijn DALLAS (Reuter) Het tweede pro ces tegen Jack Rubinstein („Ruby"), de moordenaar van de vermoedelijke moor denaar van president Kennedy, zal in Wi chita Falls worden gehouden, een plaats 225 kilometer ten noordwesten van Dallas. Dit is door de justitie in Dallas bekend gemaakt. Een datum werd niet genoemd. In een eerste proces werd Rubinstein, voordien eigenaar van een nachtclub, ter dood ver oordeeld. Het Hof van Beroep van Texas verklaarde dit vonnis ongeldig omdat de rechter, Joe Brown, de zaak niet geheel volgens de wet behandeld zou hebben en beval dat een nieuw proces buiten Dallas gehouden moest worden. Rubinstein schoot Oswald op 22 novem ber 1963 dood. beurt, maakt zich zorgen over het feit dat er zo langzamerhand legen plekken vallen in de grote voorraden. En de re gering, die door het in eigen land blijven van het kapitaal grote leningen heeft kunnen uitschrijven, en fondsen creëren, waarmee onder meer de tabaksvoorraden konden worden betaald, breekt zich het hoofd over inflatieproblemen. Dat het afgelopen jaar de problemen zo goed opgevangen zijn, is volgens de Zuid- Afrikaanse journalist mede het gevolg van het buitenlandse vertrouwen in de Rhodesische handel. De vraag is of dat vertrouwen zal worden geschokt door strenge sancties van de V.N. In Salis bury zou men er echter van overtuigd zijn dat zelfs de strengste sancties de econo mie niet zullen vernietigen. Dat zou al leen door een volledige militaire blok kade mogelijk zijn. Utrecht. De heer W J. I. van der Gulden uit Nijmegen promoveerde tot doctor in de diergeneeskunde op het proefschritf „De rattemade syphacia muris (Yamaguti, 1935)" De heer F. van Dongen uit Den Haag is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op het proefschrift „Tussen neutralisme en imperialisme" (De Neder- lands-Chinese betrekkingen van 1863 tot 1901). Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraal econo mie: R. H. Veenstra (Amsterdam). Docto raal rechten (fiscJ. de Kater (Castricum). Kandidaats economie: P. G. A. Capteyn (Haarlem). Nijmegen. Doctoraal examen natuur kunde H. de Leeuw (Nijmegen en H. G. Amsterdam (V U.) Doctoraal economie: P. de Lange (Leusden). Doctoraalexamen accountancy: S. P. Fokkema (Leeuwarden). Doctoraalexamen psychologie: G. C. van der Veer (Zaandam). Doctoraalexamen scheikunde: G. N. de Groot (Amsterdam), J. J. van Hemmen (Randwijk), J. de Vries (Amsterdam), G. Walstra (Amsterdam) en W. H. de Wolf (Monnikendam). Kandidaats examen in de wiskunde en natuurweten schappen: H. Snippe en H. H. van der Vel de (beiden Haarlem). Doet. natuurkunde: H. F. v. d. Land, (Leiden). Voor het diploma A ziekenverpleging zijn in het St. Elisabeth's of Groote Gast huis in Haarlem geslaagd de zusters: M. Bodenstaff-Visscher, E. Brans-Boeschoten, E. Bulten-Helwes, A. C. Dammers, M. van Drimmelen, G. Feithuis, W. W. B. Chr. Hacquebord, R. Harwijne, R. I. Mik, J. J. W. v. d. Noordaa, N. W. Nijman- Fonseca, F. A. Peters, A. M. W. Provó Kluit, C. J. Raat, M. Rezelman. Chr. Rol, W. Rueb, L. M. Stoker, E. J. A. Vegter, L. v. d. Werken. De vrouwenarts J A. J. Huiskes uit Te- gelen is gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift, dat het on derzoek van de baarmoeder tot onderwerp heeft. Promotor was prof. dr. G. P. M. Horsten.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9