De Rode Mieren" Ds. Van Asperen is enthousiast over experiment in zijn kerk Eisenhower in ziekenhuis PANDA EN DE MEESTER*ETER. AVONTUREN VAN DONALD DUCK n Puzzel 1 va week RECHTER TIE -i KRAMMETJE FOK 11 ELISABETH BAS 34 ets. neem er de tijd voor Or? verva tg ve rhaa! Een actuele Amerikaanse roman door William Lederer en Eugene Burdick .1 mm VRIJDAG 9 DECEMBER 1966 Wassen a I Doorsmeren J. BRIJ S Roofoverval in Singapore Hl) en Zl) mm, Mi - -tJ ••'U r- r '\k 28) De am bassadeur had laten doorschemeren, dat, als er ooit sprake zou zijn van Amerikaanse hulp aan Sarkhan, hij ervoor zorgen zou dat alle tempels en alle moskeeën een school zouden krijgen. De ambassadeur had ge zegd dat dit een onmisbaar onder deel van de defensie uitmaakte. Zelfs het richten van een mortier vereiste heden ten dage een zekere wiskundige kennis. „Ik heb de ambassadeur gezegd dat wij dergelijke hulp nooit zouden aanvaarden", zei Hajn. „Wij zijn neutralisten." Vervolgens besprak hij andere middelen om de opleiding der boed dhisten te verbeteren. Ze schenen al lemaal uitzichtloos. Hij stond weer op om te vertrekken. Hij bood Ncc zijn verontschuldigingen aan dat hij hem met zijn problemen had lastig gevallen. Noc liep met hem mee naar de uitgang van de tempel. „Generaal, het is verstandig alle dingen te onderzoeken", zei Noc. „Slechts weinig dingen zijn zuiver. Alles is verward en vermengd, want dat ligt in de aard van de omkoop bare mens. Misschien zou het goed zijn te onderzoeken of de ambassa deur nog dezelfde mening heeft over de vorm van hulpverlening. De man die een geweer vasthoudt behoeft het nog niet altijd af te vuren." Hajn knikte, maar hij gaf geen an- woord. Hij zag er bezorgd uit. Noc zag hem wegwandelen. Daar gaat, dacht hij, de enige generaal in Azië, die niet naar meer wapens verlangt. Maar hij zou de ambassa deur gaan opzoeken; hij wist altijd wat zijn plicht was. Sarif was de minst moeilijke. Deze grote gespierde man, vol levenslust en op allerlei gebieden volijverig werkzaam, was het mohammedaanse geestelijk hoofd van Sarkhan en hij schreef elk jaar twee of drie artike len waarin hij de koran uitlegde ten behoeve van de gelovigen in zijn land. „Als Bandor denkt dat het eco nomisch noodzakelijk is, dan geloof ik dat we er op in moeten gaan", zei Sarif. „Hajn, jouw neutralistisch standpunt is altijd onwankelbaar ge weest. Maar soms moet men prak tisch zijn. Ik voel je bezwaren wel aan, maar bedenk eens wat we voor baat zouden kunnen hebben bij de Amerikaanse hulp. En bedenk ook eens dat we zonder jouw hulp een belachelijk figuur zouden slaan als we het aan de Amerikanen zouden voorstellen, Kom Hajn, wees prak tisch, wees tegemoetkomend, wees een beetje buigzaam!" De mohammedanen die voor het merendeel de kleine winkels in de dorpen en posten in de regering in handen hadden, zouden zeer veel profijt trekken van een toevloed van vreemdelingen met flink geld op zak. De moslims waren in feite welvaren der dan de boeddhisten, maar ze hadden nog meer geld nodig voor opvoeding, voor hun pelgrimstochten voor hun zaken. De mohammedaan was minder beschouwend, meer een man van de daad. En daden eisten geld. Hajn wees nog op verscheidene be zwaren tegen de Amerikaanse hulp, onder meer op het feit dat prins Lin ertegen zou zijn. Daarna wijdde hij een uur aan het uiteenrafelen van Bandors sombere becijferingen. Hij eindigde met een laatste bezwaar te gen de Amerikaanse hulp. „Als wij militaire hulp aanvaarden zullen wij voor de officieren en manschappen voor behoorlijk onderdak en comfort moeten zorgen." Die woorden verrasten Sarif. Hij was eigenaar van de enige twee gro te hotels in Haidho. Als er duizen den vreemdelingen zouden komen, dan zou het noodzakelijk zijn die ho tels uit te breiden, nieuwe hotels te bouwen, een systeem van voedsel voorziening in elkaar te zetten. „Hajn, jouw kennis van de Ameri kaanse gebruiken is van de grootste waarde voor ons", zei Sarif. „Die is van het grootste nationale belang. De opperkamerheer beschouwt zich zelf als de dienaar van de koninklijke familie en zonder goedkeuring van koning Diad en prins Lin zou het voorstel niet goedgekeurd worden. Jij moet hen overtuigen." Ze praatten twee uur achtereen. Hajn vertrok in een sombere stem ming. Nog twee dagen voor het bij eenkomen van de Kroonraad. Sarif ging naar het raam en zag Hajn in zijn wagen stappen. Een boeddhist, dacht hij, met de ziel van een mohammedaan. Toen Hajn terugkwam van Sarif, zat Tuc er al, gehurkt in de schaduw naast de lamp. Hajn keek hem aan en bracht toen rustig rapport uit. „Iedereen zal op de vergadering zijn instemming Betuigen, behalve de opperkamerheer", zei Hajn. „Hij ziet zichzelf als de persoon die tegen over de koning het gehele volk ver tegenwoordigt. Hij gaat niet opzij om godsdienstige redenen of uit winstbejag. Hij zal een wérkelijk dringende reden moeten hebben, maar ik kan die niet verschaffen. We moeten andere middelen zoeken." Tuc zei bijna een minuut lang geen woord. Hij verbaasde zich er op nieuw over hoe beperkt de gezichts kring van Hajn was. „We zullen de opperkamerheer een gegronde reden verschaffen", zei Tuc. „We zullen rondstrooien dat er een twist over het verloop van de grens tussen Sarkhan en China is uitgebroken en dat China heeft ver klaard aanspraak te maken op een gebied van vierhonderd vierkante kilometer in het noorden van Sark han. En verder dat China voorne mens is troepen naar die streek te sturen, tezamen met Noordvietname- se troepen, daar Noord-Vietnam het rechtmatige van China's eis inziet." „Wat bedoel je met 'we zullen rondstrooien'?" vroeg Hain. Hij was moe en prikkelbaar. „Ik bedoel dat onze vrienden in het noorden voor de verspreiding van het bericht zullen zorgen", zei Tuc en zijn stem was enigszins bijtend. „Het zal worden uitgezonden door radio Hanoi en radio Peking. Ook zal de Chinese ambassadeur in Sark han de opperkamerheer een bezoek brengen en hem over de eis inlich ten en bewijzen overhandigen." „Wanneer?" „Morgen, de dag vóór de verga dering." (Wordt vervolgd.) mumwim ADVERTENTIE (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Beat in de kerk is een artikel wat smakelijker ver pakken. Wat wij doen gaat dieper. Het is geen slimmigheidje om de mensen langs een omweg in de kerk te krij gen. Wij willen de kerk, om het zo maar eens te zeggen, beschikbaar stellen voor het Gemenebest". Aan het woord is de op het ogen blik in kerkelijk Nederland en ook daarbuiten meestbesproken predi kant, de Amsterdamse ds. W. van Asperen. In „zijn" kerk, de Parkkerk aan de Gerard Brandtstraat wordt vanavond, morgen en zondag de rond de achttiende verjaardag van de universele verklaring van de rechten van de mens geprojec teerde manifestaGe „de mens en zijn rechten" gehouden. Op het programma: een culturele avond met cabaret, waarop de dertig artikelen van de verklaring worden voorgedragen, de film „De mars naar Washington" wordt vertoond en waaraan de dichters Jan Elburg, Dick Hillenius, Bernlef en Cees Schippers meewerken; een forum discussie over de rechten van de mens onder leiding van Han Lammers, een beatfeest en een speciale kerkdienst met dr. J. J. Buskes als voorganger, waarin pater H. Oosterhuis, Ad den Besten en Simon Vinkenoog de gebeden zeggen. De manifestatie is opgezet door de oecu menische Contactraad waarin de protes tantse oeucumenische raad, waarvan ds. Van Asperen voorzitter is, en de rooms- katholieke dekenale oeucumenische ad viesraad gemeenschappelijk overleg ple gen. Dominee Van Asperen: „Een paar maanden geleden kwam bij het overleg een artikel „Amsterdam, een stad om feest te vieren" van Simon Vinkenoog in Vrij Nederland ter sprake. Wij maakten ons zorgen over de gespannen sfeer die toen (juni) in de stad heerste. Hij had het over het toenemen van het geweld, dat niet met sabelhouwen van de politie te overwinnen is. Verder schreef hij over de grotere vrije tijd, die de mens krijgt, zonder daarop voorbereid te zijn, waardoor als de mens niet geholpen wordt zijn vrije tijd crea tief te benutten, het geweld dreigt toe te nemen. Hij stelde toen de vraag: waarom stel len de kerken, die maar één keer per week gebruikt worden, hun ruimte niet beschikbaar voor creatieve ontspanning van de mensen? Dat was een goede vraag, want kerk gebouwen zijn sociaal tamelijk nutteloze gebouwen. Wij hebben hierover een bij zonder prettig gesprek met hem gehad, waarin wij overtuigd raakten van zijn oprechte bedoelingen. Omdat in de Park kerkgemeente juist plannen gemaakt werden om de benedenruimten van de kerk beschikbaar te stellen voor sociale doeleinden (ontmoetingsruimten voor be jaarden en kamerbewoners) hebben wij contact opgenomen met de kerkeraad Die reageerde positief en toen kwam Simon met het plan voor de manifestatie „De mens en zijn rechten." Experiment Ds. Van Asperen (vijftig jaar) drie jaar predikant in Amsterdam en daarvoor negen jaar in Haarlem, is een warm voorstander van de manifestatie. „Dit is een experiment. Wij hopen op navolging, want de kerk moet de sacrale religieuze sfeer doorbreken. Zij moet ook een plaats worden waar mensen ongeacht hun over tuigingen elkaar kunnen ontmoeten. Wij moeten veel non-conformistischer zijn, een eind maken aan de malaise van het eeuwige redeneren, wij moeten daden stellen." Welk publiek verwacht hij in zijn kerk? Iedereen is genood. Wij rekenen niet op de provo's hoeveel zijn dat er eigen lijk? wij mikken op de Amsterdamse burgers die veel meer dan zij weten be knot worden in hun mens-zijn door het waanzinnige verkeer, de ondoorzichtigheid van de politiek en een gevoel van on macht met betrekking tot de vormgeving van het politieke leven. Wij willen, en nu spreek ik de taal van Simon, deze mensen lospellen uit het verband waarin zij zich een nummer voelen zonder gezicht". Ds. Husk es De meeste belangstelling verwacht ds. Van Asperen zondag als ds. J. Buskes voorgaat. „Dat is een man die de Amster dammers aanspreekt. Hij heeft eens ge zegd: „Ik versta God het beste als hij Amsterdams praat." De vraag of er nu direct zoveel men sen zullen komen van de groep die hij wil bereiken, windt ds. Van Asperen niet zo belangrijk. „Er is zo weinig oorspron kelijkheid. Er wordt nu tenminste iets doorbroken. De progressieven in de kerk zullen in ieder geval de oren spitsen. De conservatieven zullen zeggen dat je je zo te grabbel gooit. Maar door die laatsten moeten wij ons niet laten imponeren." WASHINGTON (AP) De voormali ge Amerikaanse president, Dwight D. Eisenhower is gisteren in het ziekenhuis opgenomen voor het wegnemen van zijn galblaas. Wanneer de ingreep zal plaatsvinden is niet bekendgemaakt, maar Eisenho wer hoopte voor Kerstmis weer thuis te zijn na een verblijf van tien tot twaalf dagen in het ziekenhuis. SINGAPORE (Reuter) Bij een over val op een bank in Singapore hebben ge wapende bandieten vandaag ongeveer 210.000 gulden buitgemaakt. Een portier werd doodgeschoten. TOTAL QUICKSERVICE Zijlweg 39-41 - Haarlem Geopend van 7.0024.00 uur. Tel. 11803 ADVERTENTIE In de echte „Hij en Zij" longdrink moet Ker senbrandewijn DE KUYPER worden ge bruikt. Wij raden u aan hierop goed te letten In een normaal drinkglas een flinke scheut Kersenbrandewijn DE KUYPER Bijvullen met tonic. Voor een extra-koele „Hij en Zij enige stukjes ijs bijvoegen. 52. Panda keek verbaasd naar Joris Goedbloed die hij in een werktentje midden op straat zag verdwijnen. Wat doet hij daar?" vroeg hij zich af. „En ivaar is Hapwap? Zou Joris hem de werking van de water leiding-buizen uitleggen? Tjonge dan is hij al ver met zijn opvoeding'. Ik zal eens gaan kijken!" Zo mom pelend volgde hij Joris en kwam zodoende in een duis tere gang terecht. Aan het andere einde daarvan zat Hapwap. Hij had zichzelf naar een ondergrondse ruim te in het Muntgebouw gegeten en daar snoof hij vol welbehagen de geur op, die van de rond-liggende voor raad goudstaven uitging. „Smeksmek!" sprak hij „Gur- ble.' Hukhikhap!" Met die woorden pakte hij een van de gouden blokken en opende verlekkerd de mond. „Niet doen baaske!" kreet Joris, die op dat moment uit de gang opdook. „Stop! Dat kostelijk goed.ik bedoel: uw kostelijk maagje zal het goedje niet kunnen verdragen! Het zal au-au in uw lijfje doen! Luister toch naar oom Joris! Hij weet wat goed voor hem. eh.U is!" £3 Copyrioht operA mundl j PUZZEL NO 4 9 -i 1 2 3 A 5 6 7 8 9 10 11 12 13 IA 15 2 3 4 5 E 7 8 9 10 11 12 13 U 15 R Horizontaal: 1. oorspronkelijke bewoner van Amerika, beroep; 2. dwingen, kleur, Noorse goden, windrichting (afk); 3. plaats in Overijssel, jongensnaam, speel tuinattribuut, deel v. d. dag (afk); 4. voor zetsel, beetje, larve, godsdienst; 5. voor zetsel, schaap, handeling, geschil; 6. weg wijzer, gehoorzaal, ongeluk; 7. scheel, electr. geladen deeltje, wallekant, eenh. v. kracht (afk); 8. eenh. v. electr. stroom- sterkte (afk), verlaagde toon, plaats in Utrecht, meisjesnaam; 9. N.V. (fr), zang- noot, droogoven, rekening, roofdier; 10. vervoermiddel, de onbekende (afk), spoe dig, meterton (afk), haarproduct; 11. deel v. h. oor, verbrandingsrest, bedekte spot, pl. in Zeeland; 12. reeds, onder het nodige voorbehoud (lat), dwingen, plotselinge in val, 13. kijken, richting, water in Bra bant, godin; 14. enzovoorts (afk), onver deeldheid, bediende; 15. soort bijeen komst, beroep. Verticaal: 1. land in Azië, beroep; 2. middag, tandeloos zoogdier, oosterse jon gensnaam, keurtroep; 3. displaced person (afk), boom, jong, ontvangstbewijs; 4. elk, wondje, boter maken; 5. persbureau, ADVERTENTIE plaats in Drente, deel van het beddegoed; 6. plaats in Zeeland, meisjesnaam; 7. meisjesnaam, plaats in Utrecht; 8. soort onderwijs (afk), dat is (afk), vaartuig, bloeiwijze, uitroep; 9. stand, woede, meis jesnaam, jongensnaam; 10. schaftlokaal, windrichting (afk), meisjesnaam, lengte maat (afk); 11. verlaagde toon, baby bedje, begrijpen, Eng. bier; 12. riem voor jachthonden, niet weinig, grote boor; 13. persbureau, vreemde munt, deel van Frankrijk, afstandsmaat (afk); 14. meis jesnaam, kraan, gek, aanw. vnw.; en an deren (afk.); 15. prullen, beroep. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons be zit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NO 48 Horizontaal: 1. bed; 4. zwemmen; 9. ato; 11. dos; 13. a.e.; 14. o.e.; 15. eva, 16. ad; 17. aanminnig; 21. re; 23. bartok; 25. degens; 27. o.a.; 28. et; 30. ne; 31. eng; 32. concluderen; 37. ark; 38 re; 39. ed; 40. eek; 42. Ie; 43. te; 44. kro; 45. of; 46. ra; 47. ida; 49. me; 51. a.c.; 52. ass; 53. ondergeschikt; 59. nr; 60. gr; 61. ah; 62. mt; 64. stoute; 68. tekens; 71. po; 72. korzelige; 75. o.k.; 76. lot; 78. ee; 79. en; 80. rat; 82. ski; 83. snedige; 84. pas. Verticaal: 2. edda; 3. do; 5. wankele; 6. eem; 7. mon; 8. eendere; 9. a.v.; 10. tarn; 12. satan; 15. eggen; 16. abt; 18. ao; 19.- ik; 20. ie; 22. esp; 24. rook; 26. ende; 29. tu; 30. ne; 32 credo; 33. creme; 34 derde; 35. edoch; 36. eerst; 37. ali; 41. kas; 48. anno; 50 ergeren; 51. achting; 52. akte; 54. drukt; 55. gr; 56. s.a.; 57. imker; 58. esp; 63. L.S.K.; 65. tolk; 66. To; 67. de; 69. eg; 70. nota; 73. zee; 74. lei; 77. o.i.; 81 a.p. .De prijswinnaars vindt u elders in dit blad. 19. De cipier heeft de deur geopend en luitenant Kao trekt zich bescheiden terug. Rechter Tie gaat de kerker binnen en neemt de gevangene aandachtig op. Tsjeng is een enorm gespierde kerel met een breed, open gezicht en sympathieke trekken. „De krijgsraad acht u schuldig aan moord, kapitein", zegt Rechter Tie, „maar mijn trouwe helper Tsjiao Tai heeft een hoge dunk van u. Daarom wil ik u graag helpen als er een mogelijkheid bestaat" Tsjeng antwoordt op berustende toon: „Ik ben u dankbaar, Edelachtbare, maar het heeft geen zin. Er zijn teveel bewijzen tegen mij. Ik ben onschuldig, maar ik ben veroordeeld. Dus gaat mijn kop eraf". „Een kleinigheid kan mis schien nieuw licht op de zaak werpen", zegt de Rechter. „Vertelt u mij eens wat u de avond voor de moord hebt gedaan. Meng fronst nadenkend zijn wenkbrau wen en zegt: „U kunt beter de ochtend van de moord zeggen, het was nogal laat geworden. Ik heb zitten drinken met Tsjiao Tai en twee Koreanen, Pak en Yie. Ik herinner me er niet veel meer van, maar het was een vrolijke boel. De Koreanen tracteerden. Toen ik in het fort terugkwam was ik in een opperbeste stemming. De volgende ochtend was dat anders, zoals u begrijpt. Ik had hevige hoofdpijn en heb me met moeite door de ochtendoefeningen heengeslagen. Daarna wilde ik wat gaan rusten, maar toen vond ik het briefje van Soe op mijn brits". u (Ay U.C, Hi-L 699. Schokkend van de binnenpret had de sluiswachter zich weer in zijn huisje teruggetrokken. „Da's gauw en eerlijk verdiend," mom pelde hij tevreden. „Meneer Costa Plenta zal in zijn nopjes zijn, want zolang ik de sluis gesloten houd kan Bram hem nooit meer inhalen." Hij was zo zeker van zijn zaak, dat hij niet de moeite nam om één keer naar het goede schip Kokanje om te kijken. Had hij het wel gedaan, dan had hij ge merkt;, hoe Bram met behulp van Karo en de oersterke papegaai de Kokanje aan de wal had getrokken. Allen waren nu druk bezig met wielen, plankjes en sta ven. Als kind had Bram veel autootjes van margarinekisten gemaakt en die er varing kwam hem nu goed van pas. In minder tijd. dat je voor mogelijk zou houden, stond de Kokanje op wielen.... De wind deed de zeilen bollen. Zjjjjoeffff! De sluiswachter draaide zich vliegens vlug om en was net op tijd om de Ko kanje met een geweldige vaart over het zand te zien scheren. „Hé, dat hóórt niet.dat is tegen de wet, je mag niet door de woestijn va renriep hij, maar het schip der woestijn liet slechts een stofwolk als ant woord achter.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15